Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Cpt Gerald DeConto 5k

Sandwich, MA, September 14, 2008

[Overall ]

Age Group

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@cox.net
           MEN OVERALL WINNERS
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     15:43  5:04    1 30-39    1 M   367 Joe Navas                                                                             
           MALE RACE WALKER
1      40:21                             91 James Ronesi               Forestdale

          WOMEN OVERALL WINNERS
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     20:15  6:32    1 40-49    1 F   371 Stacey Lane                                                                           

         WOMEN RACE WALKER
1       33:26                            3 Jessica DeConto             E Lyme, CT


        MEN AGE GROUP 70-98
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     28:19  9:08    1 70-98  101 M    34 Larry Cole                  Harwich,MA                                                   
        MEN AGE GROUP 60-69
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     23:09  7:28    1 60-69   35 M   272 Alan Holmgren                                                                         
2     26:42  8:37    2 60-69   88 M   358 Steve Conroy                                                                          
3     35:45 11:32    3 60-69  116 M   185 Peter Cunis                                                                           
        MEN AGE GROUP 50-59
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     18:43  6:02    1 50-59    4 M   361 Steven Snatos                                                                         
2     19:08  6:10    2 50-59    6 M   344 Ray Giordano                                                                          
3     19:59  6:27    3 50-59   15 M   219 Bruce Heim                                                                            
        MEN AGE GROUP 40-49
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     19:18  6:14    1 40-49    7 M   370 Steve McCaffrey                                                                       
2     19:20  6:14    2 40-49    8 M   228 Eric Nelson                                                                           
3     20:20  6:34    3 40-49   16 M   382 Patrick Walsh                                                                         
        MEN AGE GROUP 30-39
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     16:16  5:15    2 30-39    2 M   340 Bob Laplante                                                                          
2     20:47  6:42    3 30-39   19 M   220 Richard Pierce Jr                                                                     
3     21:23  6:54    4 30-39   22 M   236 Scott' Schroff                                                                        
        MEN AGE GROUP 20-29
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     16:52  5:26    1 20-29    3 M   145 Ryan Gattoni                E. Sandwich,MA                                               
2     19:32  6:18    2 20-29   12 M   191 Scott Potter                                                                          
3     21:36  6:58    3 20-29   23 M   376 Andrew Cormier                                                                        
        MEN AGE GROUP 16-19
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     19:21  6:15    1 16-19    9 M   383 Kyle Nuss                                                                             
2     19:22  6:15    2 16-19   10 M   329 Greg Baldwin                                                                          
3     20:58  6:46    3 16-19   20 M   201 Sam Ellis                                                                             
        MEN AGE GROUP 13-15
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     18:57  6:07    1 13-15    5 M   193 Thomas Cundiff                                                                        
2     19:24  6:15    2 13-15   11 M   194 David Allen                                                                           
3     19:40  6:21    3 13-15   13 M   341 Hunter Silva                                                                          
        MEN AGE GROUP 01-12
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     19:43  6:22    1 01-12   14 M    98 Stephen Stasaitis           Southboro,MA                                                 
2     23:15  7:30    2 01-12   37 M   143 Ben Jachowicz               Southborough,MA                                              
3     25:44  8:18    3 01-12   76 M     9 Max Choate                  Mashpee,MA                                                   
          Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@cox.net
      WOMEN AGE GROUP 70-98
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     63:26 20:28    1 70-98  152 F    95 Demaris Kooker              Mashpee,MA                                                   
2     63:26 20:28    2 70-98  153 F    25 Marjorie Burns              Buzzards Bay,MA                                              
      WOMEN AGE GROUP 60-69
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     25:21  8:11    1 60-69   26 F    57 Carol Quill                 Martons Mills,MA                                             
2     41:10 13:17    2 60-69  116 F   170 Diane O'Connor                                                                        
3     47:05 15:11    3 60-69  131 F   385 Joan Alvezi                                                                           
      WOMEN AGE GROUP 50-59
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     24:29  7:54    1 50-59   21 F   313 Jeanie Yaroch                                                                         
2     26:12  8:27    2 50-59   35 F    47 Jo-Ann Lightbody            Foxboro,MA                                                   
3     27:27  8:51    3 50-59   42 F    63 Diane Brown                 Forestdale,MA                                                
      WOMEN AGE GROUP 40-49
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     20:54  6:45    2 40-49    2 F   109 Ailing Wang                 N. Attleboro,MA                                              
2     21:30  6:56    3 40-49    3 F   316 Polly Papsadore                                                                       
3     22:34  7:17    4 40-49    6 F    64 Nancy Dorn                  Plymouth,MA                                                  
      WOMEN AGE GROUP 30-39
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     22:58  7:25    1 30-39    8 F   338 Nicole Spencer                                                                        
2     23:13  7:29    2 30-39    9 F   195 Anita Mcgonagle                                                                       
3     23:32  7:35    3 30-39   11 F   337 Jenny Svenstrup                                                                       
      WOMEN AGE GROUP 20-29
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     22:32  7:16    1 20-29    5 F   343 Bethany Paolo                                                                         
2     22:46  7:21    2 20-29    7 F   303 Rebecca Hunnewell                                                                     
3     25:27  8:13    3 20-29   28 F   246 Suzanne Lasordo                                                                       
      WOMEN AGE GROUP 16-19
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     23:34  7:36    1 16-19   12 F   364 Caroline Conena                                                                       
2     23:53  7:42    2 16-19   14 F    40 Anna Gannett                E. Sandwich,MA                                               
3     25:16  8:09    3 16-19   24 F   352 Kristen Silberman                                                                     
      WOMEN AGE GROUP 13-15
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     22:12  7:10    1 13-15    4 F   298 Jeanne Sperari                                                                        
2     25:37  8:16    2 13-15   29 F    76 Paige Wilcox                                                                          
3     25:39  8:16    3 13-15   30 F   304 Melanie Webb                                                                          
      WOMEN AGE GROUP 01-12
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     25:56  8:22    1 01-12   33 F   221 Sophia Gorton                                                                         
2     26:16  8:28    2 01-12   36 F   227 Sabrina Nelson                                                                        
3     27:30  8:52    3 01-12   43 F    84 Jessica Lizotte             Forestdale,MA                                                
          Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@cox.net
              TOP 50 MEN FINISHERS
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     15:43  5:04    1 30-39    1 M   367 Joe Navas                                                                             
2     16:16  5:15    2 30-39    2 M   340 Bob Laplante                                                                          
3     16:52  5:26    1 20-29    3 M   145 Ryan Gattoni                E. Sandwich,MA                                               
4     18:43  6:02    1 50-59    4 M   361 Steven Snatos                                                                         
5     18:57  6:07    1 13-15    5 M   193 Thomas Cundiff                                                                        
6     19:08  6:10    2 50-59    6 M   344 Ray Giordano                                                                          
7     19:18  6:14    1 40-49    7 M   370 Steve McCaffrey                                                                       
8     19:20  6:14    2 40-49    8 M   228 Eric Nelson                                                                           
9     19:21  6:15    1 16-19    9 M   383 Kyle Nuss                                                                             
10    19:22  6:15    2 16-19   10 M   329 Greg Baldwin                                                                           
11    19:24  6:15    2 13-15   11 M   194 David Allen                                                                            
12    19:32  6:18    2 20-29   12 M   191 Scott Potter                                                                           
13    19:40  6:21    3 13-15   13 M   341 Hunter Silva                                                                           
14    19:43  6:22    1 01-12   14 M    98 Stephen Stasaitis           Southboro,MA                                                  
15    19:59  6:27    3 50-59   15 M   219 Bruce Heim                                                                             
16    20:20  6:34    3 40-49   16 M   382 Patrick Walsh                                                                          
17    20:37  6:39    4 40-49   17 M    28 Paul, Sr Gannett            E. Sandwich,MA                                                
18    20:42  6:41    5 40-49   18 M   312 Mark Taylor                                                                            
19    20:47  6:42    3 30-39   19 M   220 Richard Pierce Jr                                                                      
20    20:58  6:46    3 16-19   20 M   201 Sam Ellis                                                                              
21    21:14  6:51    4 13-15   21 M   310 David Regan                                                                            
22    21:23  6:54    4 30-39   22 M   236 Scott' Schroff                                                                         
23    21:36  6:58    3 20-29   23 M   376 Andrew Cormier                                                                         
24    21:42  7:00    6 40-49   24 M    38 Robert Guarino              Sandwich,MA                                                   
25    21:50  7:03    5 13-15   25 M   351 James Silverman                                                                        
26    21:54  7:04    4 50-59   26 M   152 Tom Frazier                 Mashpee,MA                                                    
27    21:57  7:05    5 30-39   27 M    52 Max Lantz                   Buzzards Bay,MA                                               
28    22:04  7:07    6 30-39   28 M   155 Edward Egan                 E. Sandwich,MA                                                
29    22:08  7:08    4 20-29   29 M   232 Samuel Boateng                                                                         
30    22:40  7:19    7 30-39   30 M   151 Ned Eastman                 Sandwich,MA                                                   
31    22:49  7:22    6 13-15   31 M    27 Paul, Jr Gannett            E. Sandwich,MA                                                
32    22:54  7:23    7 13-15   32 M   307 Jimmy Webb                                                                             
33    22:56  7:24    7 40-49   33 M   305 Jim Webb                                                                               
34    23:04  7:26    5 20-29   34 M   273 Jurad Nagy                                                                             
35    23:09  7:28    1 60-69   35 M   272 Alan Holmgren                                                                          
36    23:11  7:29    8 40-49   36 M    93 Jon Melillo                 Forestdale,MA                                                 
37    23:15  7:30    2 01-12   37 M   143 Ben Jachowicz               Southborough,MA                                               
38    23:17  7:31    4 16-19   38 M    26 Joan Fabra                  ,SP                                                           
39    23:23  7:33    6 20-29   39 M   163 Justin Aldrich                                                                         
40    23:24  7:33    5 16-19   40 M   200 Sach Scott                                                                             
41    23:25  7:33    8 30-39   41 M   237 Robert Frank                                                                           
42    23:28  7:34    9 30-39   42 M    58 James McGrail               W. Yarmouth,MA                                                
43    23:29  7:35    9 40-49   43 M   345 Gregory Loonan                                                                         
44    23:31  7:35   10 40-49   44 M   140 Michael Dunford             Forestdale,MA                                                 
45    23:36  7:37   11 40-49   45 M   108 Glen Bourgeois              Fiskeville,RI                                                 
46    23:37  7:37    8 13-15   46 M   131 Daniel Robertson            Mashpee,MA                                                    
47    23:40  7:38    5 50-59   47 M    56 David Peterson              Wyckoff,NJ                                                    
48    23:40  7:38   12 40-49   48 M    30 Wade Saucier                E. Sandwich,MA                                                
49    23:42  7:39   13 40-49   49 M   111 Anthony Cowden              Norwich,CT                                                    
50    23:46  7:40   14 40-49   50 M   249 Chris Mehmel                                                                           
              TOP 50 WOMEN FINISHERS
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     20:15  6:32    1 40-49    1 F   371 Stacey Lane                                                                           
2     20:54  6:45    2 40-49    2 F   109 Ailing Wang                 N. Attleboro,MA                                              
3     21:30  6:56    3 40-49    3 F   316 Polly Papsadore                                                                       
4     22:12  7:10    1 13-15    4 F   298 Jeanne Sperari                                                                        
5     22:32  7:16    1 20-29    5 F   343 Bethany Paolo                                                                         
6     22:34  7:17    4 40-49    6 F    64 Nancy Dorn                  Plymouth,MA                                                  
7     22:46  7:21    2 20-29    7 F   303 Rebecca Hunnewell                                                                     
8     22:58  7:25    1 30-39    8 F   338 Nicole Spencer                                                                        
9     23:13  7:29    2 30-39    9 F   195 Anita Mcgonagle                                                                       
10    23:26  7:34    5 40-49   10 F   306 Kim Webb                                                                               
11    23:32  7:35    3 30-39   11 F   337 Jenny Svenstrup                                                                        
12    23:34  7:36    1 16-19   12 F   364 Caroline Conena                                                                        
13    23:39  7:38    6 40-49   13 F   311 Nicole Landry                                                                          
14    23:53  7:42    2 16-19   14 F    40 Anna Gannett                E. Sandwich,MA                                                
15    24:03  7:45    4 30-39   15 F   150 Cheryl Eastman              Sandwich,MA                                                   
16    24:04  7:46    7 40-49   16 F   203 Patty Ellis                                                                            
17    24:07  7:47    8 40-49   17 F   107 Sam (Prisci Davis           Ipswich,MA                                                    
18    24:09  7:47    9 40-49   18 F   214 Susan Hendi                                                                            
19    24:27  7:53   10 40-49   19 F    65 Karen Lawton                Norton,MA                                                     
20    24:28  7:54   11 40-49   20 F   137 Anne Murphy                 E. Sandwich,MA                                                
21    24:29  7:54    1 50-59   21 F   313 Jeanie Yaroch                                                                          
22    24:48  8:00   12 40-49   22 F    71 Paula Pavao                                                                            
23    25:08  8:06   13 40-49   23 F   162 Alene Sibley                                                                           
24    25:16  8:09    3 16-19   24 F   352 Kristen Silberman                                                                      
25    25:19  8:10    5 30-39   25 F   149 Melissa Murphy              Sandwich,MA                                                   
26    25:21  8:11    1 60-69   26 F    57 Carol Quill                 Martons Mills,MA                                              
27    25:22  8:11    6 30-39   27 F   335 Julie Luctte                                                                           
28    25:27  8:13    3 20-29   28 F   246 Suzanne Lasordo                                                                        
29    25:37  8:16    2 13-15   29 F    76 Paige Wilcox                                                                           
30    25:39  8:16    3 13-15   30 F   304 Melanie Webb                                                                           
31    25:46  8:19   14 40-49   31 F    11 Dale Choate                 Mashpee,MA                                                    
32    25:48  8:19    4 13-15   32 F   183 Erin Gendreau                                                                          
33    25:56  8:22    1 01-12   33 F   221 Sophia Gorton                                                                          
34    26:02  8:24   15 40-49   34 F   144 Donna Jachowicz             Southborough,MA                                               
35    26:12  8:27    2 50-59   35 F    47 Jo-Ann Lightbody            Foxboro,MA                                                    
36    26:16  8:28    2 01-12   36 F   227 Sabrina Nelson                                                                         
37    26:28  8:32   16 40-49   37 F   190 Trish Cundiff                                                                          
38    26:51  8:40   17 40-49   38 F   226 Evas Nelson                                                                            
39    27:14  8:47    5 13-15   39 F   123 Kriston Pompey              Southborough,MA                                               
40    27:16  8:48    4 16-19   40 F   274 Alyssa Cagiano                                                                         
41    27:24  8:50    5 16-19   41 F   124 Kaitie Murray               Kingston,MA                                                   
42    27:27  8:51    3 50-59   42 F    63 Diane Brown                 Forestdale,MA                                                 
43    27:30  8:52    3 01-12   43 F    84 Jessica Lizotte             Forestdale,MA                                                 
44    27:32  8:53    6 13-15   44 F   142 Emily Jachowicz             Southborough,MA                                               
45    27:35  8:54    7 13-15   45 F    82 Allison Lizotte             Forestdale,MA                                                 
46    27:36  8:54   18 40-49   46 F   377 Christine Carlson                                                                      
47    27:39  8:55    7 30-39   47 F   121 Stephanie Aycock            Sandwich,MA                                                   
48    27:41  8:56    4 50-59   48 F   360 Pat Cabana                                                                             
49    27:48  8:58   19 40-49   49 F   197 Betsy Wegman                                                                           
50    27:51  8:59    8 13-15   50 F   380 Julia Davis                                                                            




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News