Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

CAL XC Championships

Topsfield, MA, October 25, 2008

[Girls Varsity Overall | Girls Varsity Team | Boys Varsity Team | Girls JV Overall | Girls JV Team | Boys JV Overall | Boys JV Team ]

Boys Varsity Overall

                                                                      Page 1

                       Boys Varsity Cape Ann League
                        Cross Country Championships
                   Bradley Palmer State Park Oct 25,2008
    Results by AB-MAC Finish Systems (781-593-6562) jsa777@verizon.net
Place TmPl No.  Name               School           Time  Pace  
===== ==== ==== ================== ================ ===== ===== 
    1    1  200 Alex Kramer        North Andover    15:54  5:16 
    2    2  211 Darryl Varney      North Andover    15:55  5:16 
    3    3  772 Harry Black        Hamilton-Wenham  16:08  5:21 
    4    4  807 Luke Vance         Hamilton-Wenham  16:11  5:22 
    5    5  841 Greg Krathwohl     Ipswich          16:13  5:22 
    6    6  140 Brian Morse        Newburyport      16:16  5:23 
    7    7  983 Daniel Butler      Masconomet       16:23  5:26 
    8    8  234 Daniel Kaepplinger North Reading    16:25  5:26 
    9    9    7 Leland Greeley     Masconomet       16:27  5:27 
   10   10  196 Brian Jalbert      North Andover    16:30  5:28 
   11   11  205 Max O'Brien        North Andover    16:34  5:29 
   12   12  958 Eric Kimball       ManchesterEssex  16:47  5:34 
   13   13  790 Nathaniel McGough  Hamilton-Wenham  16:52  5:35 
   14   14  955 Ben Girard         ManchesterEssex  16:53  5:36 
   15   15  133 Sean Hickman       Newburyport      16:56  5:36 
   16   16  840 Kinnare Kieran     Ipswich          17:07  5:40 
   17   17   14 Benjamin Hiromura  Masconomet       17:09  5:41 
   18   18  771 Christopher Beneve Hamilton-Wenham  17:11  5:41 
   19   19  125 Ryan Clark         Newburyport      17:18  5:44 
   20   20  322 Brian Cosgrove     Triton           17:21  5:45 
   21   21  129 Greg Englehart     Newburyport      17:22  5:45 
   22   22  762 Luke Seaberg       Georgetown       17:28  5:47 
   23   23  777 Alex Catalano      Hamilton-Wenham  17:33  5:49 
   24   24  194 Rob Hennessy       North Andover    17:35  5:49 
   25   25  231 Liam Cregan        North Reading    17:36  5:50 
   26   26  188 Tim Coppa          North Andover    17:37  5:50 
   27   27  202 Sean McArdle       North Andover    17:37  5:50 
   28   28   22 Ryan Lackie        Masconomet       17:41  5:51 
   29   29  135 Ryan Kell          Newburyport      17:42  5:52 
   30   30  783 Jonathan Hills     Hamilton-Wenham  17:43  5:52 
   31   31  159 Ian Wood           Newburyport      17:43  5:52 
   32   32   38 David Patch        Masconomet       17:51  5:55 
   33   33   20 Michael Koniares   Masconomet       17:53  5:55 
   34   34  845 Mark O'Flynn       Ipswich          17:55  5:56 
   35   35  898 Sam Oliveri        Lynnfield        17:59  5:57 
   36   36  788 Conor Lyons        Hamilton-Wenham  18:00  5:58 
   37   37  844 Dan O'Flynn        Ipswich          18:02  5:58 
   38   38  734 James Parady       Amesbury         18:04  5:59 
   39   39  320 Peter Buswell      Triton           18:05  5:59 
   40   40  241 Mark Rollfs        North Reading    18:06  6:00 
   41   41   27 Maxwell Magill     Masconomet       18:07  6:00 
   42   42  319 Andrew Buckless    Triton           18:07  6:00 
   43   43  268 Jason Cox          Pentucket        18:11  6:01 
   44   44  839 Thom Josephson     Ipswich          18:16  6:03 
   45   45  335 Zach Peabody       Triton           18:19  6:04 
   46   46  736 Peter Siess        Amesbury         18:22  6:05 
   47   47  855 Alex Vlahos        Ipswich          18:23  6:05 
   48   48  737 Alexander Tamburel Amesbury         18:29  6:07 
   49   49  733 Liam Leary         Amesbury         18:30  6:08 
   50   50  962 Zach Seargent      ManchesterEssex  18:32  6:08 
   51   51  327 TJ Howard          Triton           18:39  6:11 
   52   52  952 Scott Cowman       ManchesterEssex  18:41  6:11 
   53   53  363 Cole Peffer        Wilmington       18:44  6:12 
   54   54  726 Robert Basso       Amesbury         18:49  6:14 
   55   55  286 Conner Tribble     Pentucket        18:51  6:14 
   56   56  131 Matt Getz          Newburyport      18:55  6:16 
   57   57  270 Cam Doe            Pentucket        18:55  6:16 
   58   58  333 Kenny Mitchell     Triton           18:56  6:16 
   59   59  281 Hunter Sawyer      Pentucket        18:56  6:16 
   60   60  959 Spencer Lange      ManchesterEssex  18:57  6:16 
   61   61  279 Mark Pigott        Pentucket        18:57  6:17 
   62   62  278 Matt Pearsall      Pentucket        19:03  6:19 
   63   63  874 Robbie Benson      Lynnfield        19:06  6:20 
   64   64  905 Dylan Rizzo        Lynnfield        19:15  6:23 
   65   65  759 Calvin Gonzalez    Georgetown       19:19  6:24 
   66   66  951 Matt Corwin        ManchesterEssex  19:25  6:26 
   67   67  878 Mark Clarke        Lynnfield        19:27  6:27 
   68   68  763 Danny Shores       Georgetown       19:28  6:27 
   69   69  961 Max Rodier         ManchesterEssex  19:29  6:27 
   70   70  731 Jeffrey Larnard    Amesbury         19:31  6:28 
   71   71  365 Zack Sears         Wilmington       19:36  6:30 
   72   72  329 Ben Mantarian      Triton           19:38  6:30 
   73   73  740 Zachary Wright     Amesbury         19:39  6:31 
   74   74  273 Lee House          Pentucket        19:40  6:31 
   75   75  879 Devin Collings     Lynnfield        19:41  6:31 
   76   76  235 Tyler Kelleher     North Reading    19:47  6:33 
   77   77  853 Adam Truitt        Ipswich          19:59  6:37 
   78   78  230 Carl Coffill       North Reading    20:00  6:37 
   79   79  237 Stephen Mack       North Reading    20:01  6:38 
   80   80  229 Nicholas Capezzuto North Reading    20:22  6:45 
   81   81  876 Paul Buonfiglio    Lynnfield        20:24  6:45 
   82   82  757 Jon Allen          Georgetown       20:36  6:49 
   83   83  353 Cole Carter        Wilmington       20:39  6:50 
   84   84  767 Andrew Mueskes     Georgetown       20:40  6:51 
   85   85  758 Dean Antonio       Georgetown       20:43  6:52 
   86   86  908 Nathaniel Smith    Lynnfield        20:57  6:56 
   87   87  760 David Jaras        Georgetown       20:58  6:57 
   88   88  359 Sean Keane         Wilmington       23:34  7:48 
   89   89  358 Jeff Kannally      Wilmington       23:34  7:48 
   90   90  354 Jim DiNuccio       Wilmington       23:35  7:48 





race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News