Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Andrea Holden 5k Thanksgiving Run

Dennis, MA, November 29, 2008

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:10  5:13    1 30-39    1 M     1 Joe Navas                   N. Eastham,MA                                                





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:05  6:29    1 30-39    1 F   317 Laura Walters                                                                         



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:18  6:33    1 70-98   28 M   180 William Riley               Centerville,MA                                               
 2     28:10  9:05    2 70-98  154 M    48 Larry Cole                  Harwich,MA                                                   
 3     30:30  9:50    3 70-98  177 M    76 Jerry ShimodaPeterson       W. Hartford,CT                                               

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:17  6:33    1 60-69   27 M   710 Michael Demicco             Babylon,NY                                                   
 2     20:49  6:43    2 60-69   37 M   420 Dennis Clark                Truro,MA                                                     
 3     22:09  7:09    3 60-69   58 M   424 Gene Cormier                S Dennis,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:59  6:07    1 50-59   14 M   267 Barry Merrill               Centerville,MA                                               
 2     19:47  6:23    2 50-59   21 M   298 Steve Allen                                                                           
 3     20:13  6:31    3 50-59   25 M   719 Michael Sellars             Mashpee,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:17  5:35    1 40-49    4 M   540 Geof Newton                 Chatham,MA                                                   
 2     17:46  5:44    2 40-49    7 M    82 Jeff Kelly                  Dennisport,MA                                                
 3     18:25  5:56    3 40-49   13 M   756 Paul Hufnagel               Orleans,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:59  5:48    2 30-39    8 M   137 Matt Plant                  Waquoit,MA                                                   
 2     18:01  5:49    3 30-39    9 M    32 Brandon Mogayzel            Waltham,MA                                                   
 3     19:00  6:08    4 30-39   15 M   801 Keith Putnam                                                                          

         MEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:00  5:29    1 19-29    3 M   542 Cpl Payton Preston          W Dennis,MA                                                  
 2     17:27  5:38    2 19-29    5 M   526 Christopher Amadi           Edinbough,UK                                                 
 3     17:32  5:39    3 19-29    6 M   541 Ray Joseph                  Chatham,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 13-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:59  5:29    1 13-18    2 M   249 J Pallazola                                                                           
 2     18:03  5:49    2 13-18   11 M   771 Brandon Bausch                                   Nause Reg HS                         
 3     19:21  6:15    3 13-18   16 M   231 Nick Theoharidis                                 Cct                                  

         MEN AGE GROUP 01-12

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:24  6:54    1 01-12   47 M   558 Connor Burke                Alex,VA                                                      
 2     23:41  7:38    2 01-12   86 M   776 Jimmy Sullivan                                                                        
 3     24:22  7:52    3 01-12  101 M   778 Nathan Winslow                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     36:51 11:53    1 70-98  188 F    30 Shirley Peterson            Bridgewater,MA                                               
 2     47:01 15:10    2 70-98  233 F   216 Lolly Crosby                                                                          
 3     47:34 15:21    3 70-98  241 F    26 Shelley Masterson           Harwich,MA                                                   

       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:23  8:31    1 60-69   49 F   318 Jeannie Stokinger                                                                     
 2     27:56  9:01    2 60-69   74 F   117 Carol Smith                 Bethel,CT                                                    
 3     30:59 10:00    3 60-69  127 F   456 Martha Edwards              W Yarmo,MA                                                   

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:04  7:46    1 50-59   19 F   148 Donna Blackman                                                                        
 2     25:09  8:07    2 50-59   29 F   933 Nancy O'Connor                                                                        
 3     25:16  8:09    3 50-59   31 F   595 Leisa Markes                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:46  6:42    1 40-49    4 F   516 Marsha Hogan                Burlington,MA                                                
 2     20:56  6:45    2 40-49    7 F   142 Charlotte Johnson           Port Jeff Sta,NY                                             
 3     21:49  7:02    3 40-49    8 F   766 Polly Papsadore             Sand,MA                                                      

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:52  6:44    2 30-39    5 F   559 Alison Mastin               Wilmot,NH                                                    
 2     22:06  7:08    3 30-39    9 F   253 Cathleen Brown              New Boston,NH                                                
 3     24:50  8:01    4 30-39   27 F   116 Caroline Smith              Bethel,CT                                                    

       WOMEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:10  6:30    1 19-29    2 F   214 Caitlyn Crosby                                                                        
 2     20:53  6:44    2 19-29    6 F   506 Kaycee Martinez             S Yarmouth,MA                                                
 3     22:52  7:23    3 19-29   15 F   722 Carolyn Warner              Yarmouthport,MA                                              

       WOMEN AGE GROUP 13-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:16  6:32    1 13-18    3 F    61 Natalie Ferro               Dennis,MA                                                    
 2     22:14  7:10    2 13-18   10 F   311 Eva Dixon                   S. Yarmouth,MA                                               
 3     22:32  7:16    3 13-18   12 F   423 Sarah Burke                 S Yarmouth,MA        DY                                      

       WOMEN AGE GROUP 01-12

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:12  7:48    1 01-12   20 F   566 Caroline Sullivan           Yarm,MA                                                      
 2     27:34  8:54    2 01-12   69 F   549 Haley Morgan                S Burlington,VT                                              
 3     28:14  9:06    3 01-12   82 F   565 Meredith Sullivan           Yport,MA                                                     

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:10  5:13    1 30-39    1 M     1 Joe Navas                   N. Eastham,MA                                                
 2     16:59  5:29    1 13-18    2 M   249 J Pallazola                                                                           
 3     17:00  5:29    1 19-29    3 M   542 Cpl Payton Preston          W Dennis,MA                                                  
 4     17:17  5:35    1 40-49    4 M   540 Geof Newton                 Chatham,MA                                                   
 5     17:27  5:38    2 19-29    5 M   526 Christopher Amadi           Edinbough,UK                                                 
 6     17:32  5:39    3 19-29    6 M   541 Ray Joseph                  Chatham,MA                                                   
 7     17:46  5:44    2 40-49    7 M    82 Jeff Kelly                  Dennisport,MA                                                
 8     17:59  5:48    2 30-39    8 M   137 Matt Plant                  Waquoit,MA                                                   
 9     18:01  5:49    3 30-39    9 M    32 Brandon Mogayzel            Waltham,MA                                                   
 10    18:02  5:49    4 19-29   10 M   442 Kel Cenga                   Brewster,MA                                                   
 11    18:03  5:49    2 13-18   11 M   771 Brandon Bausch                                   Nause Reg HS                          
 12    18:09  5:51    5 19-29   12 M   296 Jason McWhirter                                                                        
 13    18:25  5:56    3 40-49   13 M   756 Paul Hufnagel               Orleans,MA                                                    
 14    18:59  6:07    1 50-59   14 M   267 Barry Merrill               Centerville,MA                                                
 15    19:00  6:08    4 30-39   15 M   801 Keith Putnam                                                                           
 16    19:21  6:15    3 13-18   16 M   231 Nick Theoharidis                                 Cct                                   
 17    19:27  6:16    6 19-29   17 M   112 Jesse Austin                N. Attleboro,MA                                               
 18    19:38  6:20    7 19-29   18 M   314 Doug Osier                                                                             
 19    19:41  6:21    5 30-39   19 M   445 Christopher Crema           W Barnstable,MA                                               
 20    19:46  6:23    4 40-49   20 M   734 David McCrossin             Dport,MA                                                      
 21    19:47  6:23    2 50-59   21 M   298 Steve Allen                                                                            
 22    19:48  6:23    6 30-39   22 M    25 David Fay                   Dennis,MA                                                     
 23    19:57  6:26    8 19-29   23 M   136 Marc. Blandin               W. Yarmouth,MA                                                
 24    20:12  6:31    7 30-39   24 M   418 River Cortes                J P,MA                                                        
 25    20:13  6:31    3 50-59   25 M   719 Michael Sellars             Mashpee,MA                                                    
 26    20:16  6:32    8 30-39   26 M   556 Shawn McInnes               E Sand,MA                                                     
 27    20:17  6:33    1 60-69   27 M   710 Michael Demicco             Babylon,NY                                                    
 28    20:18  6:33    1 70-98   28 M   180 William Riley               Centerville,MA                                                
 29    20:18  6:33    5 40-49   29 M   406 Pete Lyons                  Dennis,MA                                                     
 30    20:19  6:33    4 13-18   30 M    73 Devon Colmer                Yarmouthport,MA      DY                                       
 31    20:20  6:34    5 13-18   31 M   567 Chris Carey                 S Dennis,MA                                                   
 32    20:30  6:37    6 40-49   32 M   211 Bill Crosby                                                                            
 33    20:35  6:38    7 40-49   33 M   290 Phil NcNulty                                                                           
 34    20:40  6:40    9 30-39   34 M   721 Chris Curtin                Rexford,NY                                                    
 35    20:44  6:41    8 40-49   35 M    11 Paul Avellar                Chatham,MA                                                    
 36    20:48  6:43    9 19-29   36 M   523 Alex Tanguay                Boston,MA                                                     
 37    20:49  6:43    2 60-69   37 M   420 Dennis Clark                Truro,MA                                                      
 38    20:51  6:44    9 40-49   38 M   162 Glenn Carter                Wellfleet,MA                                                  
 39    20:54  6:45   10 19-29   39 M   522 Jesse Tanguay               Dennis,MA                                                     
 40    21:00  6:46   10 40-49   40 M   726 Nick Rosenbach              Alexandria,VA                                                 
 41    21:10  6:50   11 40-49   41 M   935 Edward Thron                                                                           
 42    21:12  6:50   10 30-39   42 M   509 Peter Galvin                Midland Park,NS      DY                                       
 43    21:14  6:51   11 19-29   43 M   225 Ryan Demarest                                                                          
 44    21:15  6:51   12 19-29   44 M   465 Nicholas Philpott           S Yarm,MA                                                     
 45    21:16  6:52   12 40-49   45 M   913 Wesley Denering                                                                        
 46    21:19  6:53    6 13-18   46 M   149 Aidan Larsen                                                                           
 47    21:24  6:54    1 01-12   47 M   558 Connor Burke                Alex,VA                                                       
 48    21:39  6:59    4 50-59   48 M   155 Jim McLaughlin              Sandwich,MA                                                   
 49    21:51  7:03   13 40-49   49 M   932 Mike Tanghe                                                                            
 50    21:53  7:04   14 40-49   50 M   130 Patrick Lavelle                                                                        

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:05  6:29    1 30-39    1 F   317 Laura Walters                                                                         
 2     20:10  6:30    1 19-29    2 F   214 Caitlyn Crosby                                                                        
 3     20:16  6:32    1 13-18    3 F    61 Natalie Ferro               Dennis,MA                                                    
 4     20:46  6:42    1 40-49    4 F   516 Marsha Hogan                Burlington,MA                                                
 5     20:52  6:44    2 30-39    5 F   559 Alison Mastin               Wilmot,NH                                                    
 6     20:53  6:44    2 19-29    6 F   506 Kaycee Martinez             S Yarmouth,MA                                                
 7     20:56  6:45    2 40-49    7 F   142 Charlotte Johnson           Port Jeff Sta,NY                                             
 8     21:49  7:02    3 40-49    8 F   766 Polly Papsadore             Sand,MA                                                      
 9     22:06  7:08    3 30-39    9 F   253 Cathleen Brown              New Boston,NH                                                
 10    22:14  7:10    2 13-18   10 F   311 Eva Dixon                   S. Yarmouth,MA                                                
 11    22:26  7:14    4 40-49   11 F   557 Mary Anne Burke             Alex,VA                                                       
 12    22:32  7:16    3 13-18   12 F   423 Sarah Burke                 S Yarmouth,MA        DY                                       
 13    22:34  7:17    4 13-18   13 F    74 Keagan Colmer               Yarmouthport,MA      DY                                       
 14    22:35  7:17    5 13-18   14 F   715 Molly Geary                 S Yarmouth,MA        DY                                       
 15    22:52  7:23    3 19-29   15 F   722 Carolyn Warner              Yarmouthport,MA                                               
 16    23:28  7:34    4 19-29   16 F   571 Emily Gould                                                                            
 17    23:32  7:35    5 40-49   17 F   313 Jo Ann Peterson             Freedom,NH                                                    
 18    23:40  7:38    5 19-29   18 F   530 Jennifer Goodwin            Yarmouthport,MA                                               
 19    24:04  7:46    1 50-59   19 F   148 Donna Blackman                                                                         
 20    24:12  7:48    1 01-12   20 F   566 Caroline Sullivan           Yarm,MA                                                       
 21    24:18  7:50    6 40-49   21 F   708 Betsy Crowell               Dennis,MA                                                     
 22    24:23  7:52    6 13-18   22 F   402 Laportia Thompson           W Yarmouth,MA                                                 
 23    24:25  7:53    7 40-49   23 F   739 Tara Tomany                 Groton,MA                                                     
 24    24:28  7:54    6 19-29   24 F   174 Jaime Magaliff              E. Dennis,MA                                                  
 25    24:40  7:57    8 40-49   25 F   176 Elizabeth Sheibley                                                                     
 26    24:44  7:59    7 19-29   26 F   751 Christina Farias            Tahoe City,CA                                                 
 27    24:50  8:01    4 30-39   27 F   116 Caroline Smith              Bethel,CT                                                     
 28    25:01  8:04    9 40-49   28 F   758 Kathy Stetson               Well,MA                                                       
 29    25:09  8:07    2 50-59   29 F   933 Nancy O'Connor                                                                         
 30    25:14  8:08    8 19-29   30 F    69 Cynthia Stanford                                                                       
 31    25:16  8:09    3 50-59   31 F   595 Leisa Markes                                                                           
 32    25:23  8:11    4 50-59   32 F   210 Sharyn Greenleaf            Brewster,MA                                                   
 33    25:24  8:12   10 40-49   33 F   165 Deb Snow                    W. Yarmouth,MA                                                
 34    25:30  8:14    5 50-59   34 F   412 Janet Kelly                 N Chatham,MA                                                  
 35    25:33  8:15    5 30-39   35 F   118 Maureen Smith               Bethel,CT                                                     
 36    25:34  8:15   11 40-49   36 F   188 Susan Spencer               Brewster,MA                                                   
 37    25:36  8:15    9 19-29   37 F   590 Aimee Boyle                                                                            
 38    25:37  8:16   10 19-29   38 F   716 Sally Geary                 S Yarmouth,MA                                                 
 39    25:44  8:18   11 19-29   39 F   524 Jenna Tanguay               S Yarm,MA                                                     
 40    25:48  8:19   12 19-29   40 F   226 Sara Demarest               S. Dennis,MA                                                  
 41    25:53  8:21    7 13-18   41 F   229 Taylor Inkley               S. Yarmouth,MA       Cct                                      
 42    25:54  8:21   12 40-49   42 F   760 Hope Concannon              Amherst,NY                                                    
 43    25:54  8:21   13 40-49   43 F   212 Julia Crosby                Yarmouthport,MA                                               
 44    25:58  8:23   13 19-29   44 F   754 Lindsy Bugbee               Y Port,MA                                                     
 45    26:02  8:24    6 50-59   45 F   172 Sharon Magaliff             E. Dennis,MA                                                  
 46    26:04  8:25   14 40-49   46 F   502 Barbara Dickman             Westboro,MA                                                   
 47    26:08  8:26   15 40-49   47 F   763 Marcy Strazer               Joseph,OR                                                     
 48    26:22  8:30   16 40-49   48 F   106 Susan Eastman               Hyannis,MA                                                    
 49    26:23  8:31    1 60-69   49 F   318 Jeannie Stokinger                                                                      
 50    26:24  8:31   14 19-29   50 F  1000 Julie Thotlen               Yarmouth,MA                                                   




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News