Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

South Shore League Championships

Norwell, MA, May 22, 2008

[Boy's Results ]

Girl's Results

MTFOA


                              South Shore League Meet
                         Norwell High School  - 5/22/2008
                                      Results
  Girls 100 Meter Dash Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Thatcher, Ally            10 Carver                   13.53
    2 Tabke, Jayna              11 Carver                   13.78
    3 Shanahan, Mackenzie       10 Cohasset                 13.89
    4 Benson, Tori              09 East Bridgewater         14.22
    5 Marini, Jessica           09 Abington                 14.23
    6 Harvey, Olivia            09 East Bridgewater         14.42
    7 Nolan, Britteny           11 Carver                   15.02
    8 Oakley, Sara              11 Abington                 15.03
  Girls 200 Meter Dash Varsity
    Top 8 Advance by Time
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Gray, Taylor              09 Carver                   27.84q  1
    2 Corsi, Ali                10 Mashpee                  28.35q  2
    3 Barry, Brianna            09 East Bridgewater         29.57q  2
    4 Brophy, Johanna           11 Cohasset                 29.74q  1
    5 Ponte, Kelly              09 East Bridgewater         29.93q  1
    6 Prescott, Jessica         11 Carver                   31.03q  1
    7 Slack, Samantha           09 Abington                 31.32q  2
    8 Oakley, Sara              11 Abington                 31.52q  1
    9 Nguyen, Tram-Anh          11 Abington                 33.36   2
  Girls 200 Meter Dash Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
  Finals
    1 Gray, Taylor              09 Carver                   28.20
    2 Corsi, Ali                10 Mashpee                  28.40
    3 Barry, Brianna            09 East Bridgewater         29.30
    4 Brophy, Johanna           11 Cohasset                 29.51
    5 Ponte, Kelly              09 East Bridgewater         30.55
    6 Prescott, Jessica         11 Carver                   31.03
    7 Slack, Samantha           09 Abington                 31.39
    8 Oakley, Sara              11 Abington                 31.59
  Girls 400 Meter Dash Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Downes, Amira             11 Harwich                1:01.88
    2 Carey, Lauren             12 East Bridgewater       1:04.88
    3 Murray, Kate              12 Carver                 1:05.03
    4 O'Brien, Meaghan          12 East Bridgewater       1:05.76
    5 Palmer, Emily             10 Norwell                1:06.39
    6 Palmer, Sarah             10 Norwell                1:07.77
    7 Abbatangelo, Anna-Lisa    11 Abington               1:07.85
    8 Kilfoye, Hannah           10 East Bridgewater       1:09.13
  Girls 1 Mile Run Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Sandonato, Sami           11 Abington               5:55.67
    2 Pry, Julie                 7 Mashpee                6:05.27
    3 Weiler, Nicole            11 Norwell                6:08.70
    4 Harvey, Brittany          09 East Bridgewater       6:10.86
    5 Hatch, Nicole             09 East Bridgewater       6:14.85
    6 Murphy, Carleigh          10 East Bridgewater       6:30.27
    7 Gilbert, Molly            11 Cohasset               6:33.80
    8 Stello, Melissa              Harwich                7:07.90
  Girls 2 Mile Run Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Sidiripoulos, Nicole      12 Carver                12:44.11
    2 Smith, Jillian            11 Abington              12:45.85
    3 Gallagher, Gwynne         12 Norwell               13:35.59
    4 Signori, Lea              12 East Bridgewater      13:52.39
    5 Vallesio, Rose            11 Carver                14:00.13
    6 Reed, Carrie              12 Norwell               14:14.27
  Girls 800 Meter Run Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Carey, Danielle           10 East Bridgewater       2:30.32
    2 Valant, Sarah             12 East Bridgewater       2:37.85
    3 McManus, Carly            11 Norwell                2:39.17
    4 LaPointe, Tessa           12 Abington               2:39.36
    5 DePina, Erina             11 East Bridgewater       2:40.59
    6 Hathaway, Becca           10 Norwell                2:46.69
    7 Aldravandi, Alyssa        09 Carver                 2:54.47
    8 DeMarco, Haley            10 Norwell                2:55.76
    9 Nakashima, Tatiyana       11 Cohasset               2:56.74
   10 West, Emily               12 Abington               2:58.92
  Girls 100 Meter Hurdles Varsity
    Top 8 Advance by Time
  ================================================================
      Name                    Year School                 Prelims
  ================================================================
  Preliminaries
    1 Carey, Kylene             10 East Bridgewater         16.52q
    2 Aizenstadt, Taylor        11 Norwell                  16.77q
    3 Olson, Lacey              11 Carver                   17.06q
    4 Reid, Colleen             11 East Bridgewater         17.25q
    5 Abiassaf, Stephanie       12 East Bridgewater         17.53q
    6 Cote, Kelsey              11 Carver                   18.39q
    7 Falconer, Suzanne         09 Carver                   18.86q
    8 Sadler, Ali               11 Cohasset                 19.48q
  Girls 300 Meter Hurdles Varsity
  ===================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H#
  ===================================================================
    1 Olson, Lacey              11 Carver                   50.78   2
    2 Gallagher, Morgan         09 Norwell                  51.82   2
    3 McKean, Hailey            09 East Bridgewater         52.68   2
    4 Stoltz, Mikaela           11 Mashpee                  53.02   2
    5 Spalt, Laura              11 Harwich                  54.60   2
    6 Tyrer-Vassell, Anna       09 East Bridgewater         54.81   2
    7 Haracz, Lesen             11 Cohasset                 55.76   2
    8 Rimmer, Sydney            09 Carver                   57.57   1
    9 Devine, Shealyn           10 Harwich                  58.96   1
   10 Sideropolus, Megan        09 Abington                 58.96   1
   11 McClintock, Megan         12 Abington               1:01.10   1
  Girls 4x100 Meter Relay Varsity
  ================================================================
      School                                               Finals
  ================================================================
    1 East Bridgewater  'A'                                 52.80
    2 Carver  'A'                                           53.15
    3 Cohasset  'A'                                         55.75
    4 Mashpee  'A'                                          56.44
    5 Abington  'A'                                         56.55
    6 Norwell  'A'                                          59.57
  Girls 4x400 Meter Relay Varsity
  ================================================================
      School                                               Finals
  ================================================================
    1 East Bridgewater  'A'                               4:32.42
    2 Abington  'A'                                       4:53.12
  Girls 4x800 Meter Relay Varsity
  ================================================================
      School                                               Finals
  ================================================================
    1 Harwich  'A'                                       11:10.44
    2 Carver  'A'                                        11:55.70
  Girls High Jump Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Aizenstadt, Taylor        11 Norwell                5-00.00
    2 Cote, Kelsey              11 Carver                 4-10.00
    3 McNeill, Sarah            11 East Bridgewater      J4-10.00
    4 Tyrer-Vassell, Anna       09 East Bridgewater       4-08.00
    5 Reid, Colleen             11 East Bridgewater       4-06.00
    5 Abbatangelo, Anna-Lisa    11 Abington               4-06.00
    5 Martell, Jenay            11 East Bridgewater       4-06.00
    8 Rimmer, Sydney            09 Carver                J4-06.00
    9 Sandonato, Sami           11 Abington               4-02.00
   -- Thompson, Katelyn         09 Norwell                     NH
  Girls Long Jump Varsity
  ================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Carey, Kylene             10 East Bridgewater      16-11.50
    2 Thatcher, Ally            10 Carver                16-08.00
    3 Downes, Amira             11 Harwich               16-06.00
    4 Gallagher, Morgan         09 Norwell               16-02.50
    5 Abiassaf, Stephanie       12 East Bridgewater      16-00.00
    6 Corsi, Ali                10 Mashpee               15-04.00
    7 O'Brien, Meaghan          12 East Bridgewater      14-06.00
    8 Shanahan, Mackenzie       10 Cohasset              14-05.50
    9 Barry, Brianna            09 East Bridgewater      14-01.00
   10 Gray, Taylor              09 Carver                14-00.00
   11 Marini, Jessica           09 Abington              13-08.50
   12 Sadler, Ali               11 Cohasset              13-06.50
   13 Shea, Maeve               10 Norwell               13-05.00
   14 Murray, Kate              12 Carver                13-02.00
   15 McClintock, Megan         12 Abington              12-02.00
  Girls Triple Jump Varsity
  ================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Aizenstadt, Taylor        11 Norwell               34-07.50
    2 Gallagher, Morgan         09 Norwell               33-00.50
    3 Valant, Sarah             12 East Bridgewater      31-03.00
    4 Lawrence, Julie           11 Abington              30-11.00
    5 Stoltz, Mikaela           11 Mashpee               29-09.00
    6 Carey, Lauren             12 East Bridgewater      29-06.00
    7 Brophy, Johanna           11 Cohasset              28-11.00
    8 Blauner, Hannah           10 East Bridgewater      28-03.50
  Girls Shot Put Varsity
  ================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Littig, Kayla             12 Carver                33-01.00
    2 Barbato, Christie         12 Harwich               32-07.50
    3 Meserve, Mari             10 Carver                30-11.75
    4 McNeill, Sarah            11 East Bridgewater      30-06.25
    5 Littig, Kara              10 Carver                27-08.50
    6 Larkin, Kelly             10 East Bridgewater      27-04.25
    7 Abelard, Christina        11 East Bridgewater      27-01.00
    8 Livingston, Alex          10 Mashpee               27-00.50
    9 Murphy, Elizabeth         11 Norwell               26-05.50
   10 Thompson, Brianna         10 Harwich               25-09.25
   11 Leeber, Casey             11 Cohasset              23-06.25
   12 Guerra, Liz               11 Norwell               22-11.00
   13 Slack, Samantha           09 Abington              21-07.25
   14 Eldredge, Abby            09 Carver                20-06.75
   15 Hayes, Rachel                Norwell               20-05.75
  Girls Discus Throw Varsity
  ================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Littig, Kayla             12 Carver                  120-03
    2 Blauss, Julie             11 Carver                  103-06
    3 Meserve, Mari             10 Carver                  101-04
    4 Menard, Jessica           10 Harwich                  86-04
    5 Gleason, Alicia           10 Harwich                  85-03
    6 Santilli, Tory            10 East Bridgewater         82-08
    7 Merrikin, Katie           10 East Bridgewater         75-03
    8 Livingston, Alex          10 Mashpee                  72-04
    9 Bloomer, Hannah              East Bridgewater         70-10
   10 Leeber, Casey             11 Cohasset                 68-10
   11 Nocera, Nicole            10 East Bridgewater         67-11
   12 Conway, Heather           12 Norwell                  65-10
   13 Guerra, Liz               11 Norwell                  60-02
   14 Fagan, Jillian            11 Abington                 58-09
   15 Dempsey, Katie               Norwell                  54-05
  Girls Javelin Throw Varsity
  ================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Olson, Lacey              11 Carver                  116-06
    2 Barbato, Christie         12 Harwich                 100-04
    3 Littig, Kara              10 Carver                   94-00
    4 Frew, Michelle            10 East Bridgewater         93-10
    5 Haracz, Lesen             11 Cohasset                 92-10
    6 Carr, Katie               10 East Bridgewater         82-03
    7 Daley, Kate               12 Carver                   80-03
    8 Murphy, Elizabeth         11 Norwell                  72-03
    9 Faldonie, Stephanie       11 East Bridgewater         60-11
   10 Hathaway, Becca           10 Norwell                  53-05
  Girls 100 Meter Dash Fresh/Soph
    Top 8 Advance by Time
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Falconer, Suzanne         09 Carver                   14.14q  1
    2 Shea, Maeve               10 Norwell                  14.63q  2
    3 Marella, Lauren           10 Abington                 14.73q  2
    4 O'Brien, Melanie          09 Abington                 15.04q  2
    5 Moitoza, Desiree          09 Carver                   15.08q  2
    6 Toste, Caitlin            09 Carver                   15.09q  1
    7 Ryan, Laurel              09 Abington                 15.38q  1
    8 Gordinier, Sabrina        09 Abington                 15.87q  1
    9 Dempsey, Katie               Norwell                  16.22   1
  Girls 100 Meter Dash Fresh/Soph
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
  Finals
    1 Falconer, Suzanne         09 Carver                   14.33
    2 Shea, Maeve               10 Norwell                  14.69
    3 Marella, Lauren           10 Abington                 14.95
    4 Toste, Caitlin            09 Carver                   15.13
    5 Ryan, Laurel              09 Abington                 15.15
    6 Moitoza, Desiree          09 Carver                   15.21
    7 Gordinier, Sabrina        09 Abington                 15.98
    8 O'Brien, Melanie          09 Abington                 16.06
  Girls 400 Meter Dash Fresh/Soph
  ===================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H#
  ===================================================================
    1 Riouxi, Dominique         10 Cohasset               1:11.34   2
    2 Kennedy, Haley            10 Carver                 1:12.10   2
    3 Capaldo, Cara             10 Norwell                1:12.75   2
    4 O'Brien, Melanie          09 Abington               1:12.97   2
    5 Gordinier, Sabrina        09 Abington               1:19.30   1
    6 McHugh, Christine         09 Abington               1:23.52   1
    7 D'Attilio, Nicole         10 Abington               1:28.72   1
    8 Wolfson, Rachel              Norwell                1:31.77   1
  Girls 1 Mile Run Fresh/Soph
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Campedelli, Melissa       10 Cohasset               6:10.75
    2 Shannon, Kylie            09 Carver                 6:18.74
    3 Driscoll, Liz             09 Norwell                6:35.32
    4 Szostak, Jenna            09 Carver                 6:48.29
    5 Bacon, Julie              09 Abington               6:52.30
    6 Lee, Kristen              09 Abington               7:01.03
    7 Lalli, Marissa            09 Abington               7:04.33




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News