Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

GBL League Championships

Waltham, MA, May 20, 2008

[Boy's Results ]

Girl's Results


                         Greater Boston League - 5/20/2008
                        Outdoor Track & Field Championships
                                Waltham High School
 
  ===============================================================================
                          Women - Team Rankings - 17 Events Scored
  ===============================================================================
      1) Waltham                    128        2) Somerville                126
      3) Cambridge Rindge & Latin   109        4) Malden                     53
      5) Everett                     40        6) Arlington                  38
      7) Medford                     32


                                     Results
  Girls 100 Meter Dash
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Charmine Bien-Aime           Cambridge Rindge         12.85Q  1
    2 Shamone Allien               Medford                  13.49Q  2
    3 Shaquila Anderson            Cambridge Rindge         13.71Q  3
    4 thethe selenga               Somerville               13.41q  1
    5 Jasmyn Hawkins               Medford                  13.50q  1
    6 Sabrina Zotlola              Waltham                  13.70q  2
    7 Jessica Lebrun               Somerville               13.72   1
    8 Joanne Cimea                 Everett                  14.13   2
    9 Shannell Diaz                Everett                  14.14   1
   10 Brandie Desimone             Malden                   14.79   2
   11 Anna Barr                    Arlington                15.95   3
  Girls 100 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Charmine Bien-Aime           Cambridge Rindge         12.85   10
    2 thethe selenga               Somerville               13.41    8
    3 Jasmyn Hawkins               Medford                  13.43    6
    4 Shamone Allien               Medford                  13.48    4
    5 Shaquila Anderson            Cambridge Rindge         13.66    2
    6 Sabrina Zotlola              Waltham                  13.74    1
  Girls 200 Meter Dash
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Sarah Trotman                Cambridge Rindge         26.91Q  1
    2 Rose Mathieu                 Somerville               27.44Q  2
    3 Katherine Sexton             Waltham                  27.71Q  3
    4 Tanisha Duchatelier          Somerville               28.09q  1
    5 Danielle Joseph              Medford                  28.51q  1
    6 Merima Ikanovic              Everett                  28.66q  3
    7 Olivia Creonte               Waltham                  28.94   2
    8 Keshanna Delsignore          Medford                  29.63   2
    9 Marie Louis                  Everett                  29.76   3
   10 Natasha Hamlett              Cambridge Rindge         30.20   3
   11 Laura Meadows                Arlington                31.37   1
   12 Kethia Mathieu               Malden                   31.47   2
   13 Asia Stokes                  Malden                   31.69   1
  Girls 200 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Sarah Trotman                Cambridge Rindge         26.19   10
    2 Rose Mathieu                 Somerville               27.17    8
    3 Tanisha Duchatelier          Somerville               27.50    6
    4 Katherine Sexton             Waltham                  27.69    4
    5 Merima Ikanovic              Everett                  28.54    2
    6 Danielle Joseph              Medford                  28.72    1
  Girls 400 Meter Dash
  ==========================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Ivy Watts                    Waltham                  61.09   1  10
    2 sabrina ozit                 Somerville               65.93   1   8
    3 Paula Le                     Waltham                  66.05   1   6
    4 Sashae Walls                 Everett                  66.08   1   4
    5 Amrou Presume                Cambridge Rindge         66.79   1   2
    6 Abigail Jean                 Everett                  69.40   1   1
    7 Alyssa Duggan                Cambridge Rindge         70.47   2
    8 Colleen Cody                 Malden                   70.86   2
    9 Katie O'Brien                Medford                  74.41   2
   10 Lindsey Diranian             Arlington                75.78   2
   11 Lilly Truong                 Malden                   77.33   2
  Girls 1 Mile Run
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Alexandra Garczynski         Somerville             5:38.26   10
    2 Jessie Booner-Hendrick       Waltham                5:55.80    8
    3 Lydia Zamperelli             Cambridge Rindge       6:05.10    6
    4 Laura Asherman               Cambridge Rindge       6:10.43    4
    5 Hannah Poor                  Arlington              6:15.84    2
    6 Alicia Knight                Everett                6:19.01    1
    7 iaritza menjivar             Somerville             6:20.92
    8 Dana Centofanti              Waltham                6:24.64
    9 Selam Mehretu                Medford                6:36.98
   10 Kathryn Wassam               Arlington              6:39.54
   11 Kayla Scire                  Medford                6:43.64
   12 Siobhan Byrnes               Medford                6:53.78
   13 Lynn Tran                    Malden                 7:02.77
   14 Caroline Donovan             Medford                7:05.61
   15 Huong Voung                  Medford                7:07.61
  Girls 2 Mile Run
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Carolyn Mayer                Arlington             12:15.38   10
    2 Nadja Kerns                  Waltham               12:26.09    8
    3 Stephanie Ducas              Waltham               13:29.12    6
    4 Kellie Leonce                Malden                13:32.88    4
    5 sylvia kotei                 Somerville            13:41.53    2
    6 Katherine Zheng              Malden                14:05.18    1
    7 Jessica Vo                   Malden                14:21.36
    8 Rachel Smith                 Cambridge Rindge      14:31.68
    9 caitlyn brundage             Somerville            15:01.44
   10 Maria Lobo                   Arlington             15:03.50
   11 Monica Pagliarulo            Medford               15:16.40
  Girls 800 Meter Run
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Kara Walsh                   Waltham                2:26.79   10
    2 Zipporah Guerin              Cambridge Rindge       2:31.61    8
    3 Zoe Greenberg                Arlington              2:40.20    6
    4 McKenzie Flynn               Medford                2:40.43    4
    5 Livia Populin                Everett                2:42.15    2
    6 Siobhan Murray               Somerville             2:42.49    1
    7 Crystal Philippeaux          Waltham                2:45.32
    8 Chloe Beverly                Arlington              2:50.70
    9 Lydia Dejene                 Cambridge Rindge       2:53.49
   10 Alisa Vita                   Medford                3:03.40
   11 Viviane Szeto                Malden                 3:08.90
   12 Amy Yu                       Malden                 3:13.35
  Girls 100 Meter Hurdles
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Antoinette Toussaint         Somerville               16.17Q  1
    2 Courtney Keefe               Waltham                  17.76Q  2
    3 Anya Pierre-Louis            Medford                  17.97q  1
    4 Cara Woodward                Everett                  18.15q  1
    5 Trisha Vasquezi              Waltham                  18.23q  2
    6 Melissa Thevenin             Cambridge Rindge         19.60q  2
    7 Cynthia Antenor              Malden                   21.39   1
    8 claude turenne               Somerville               21.44   2
  Girls 100 Meter Hurdles
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Antoinette Toussaint         Somerville               16.42   10
    2 Trisha Vasquezi              Waltham                  17.58    8
    3 Anya Pierre-Louis            Medford                  17.67    6
    4 Courtney Keefe               Waltham                  17.69    4
    5 Cara Woodward                Everett                  18.11    2
    6 Melissa Thevenin             Cambridge Rindge         19.96    1
  Girls 300 Meter Hurdles
  ==========================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Erika Shay                   Waltham                  48.75   1  10
    2 Winnie Hien                  Malden                   49.37   1   8
    3 Alysa Gladman                Waltham                  54.50   1   6
    4 Christelle Mundele           Medford                  56.99   1   4
    5 Ashley Bellfield             Malden                   57.11   1   2
    6 Sloundey Pierre              Medford                  57.25   2   1
    7 Jaclyn Buonopane             Everett                  58.97   2
    8 Deborah Jean-Francois        Everett                  60.93   1
  Girls 4x100 Meter Relay
  ==========================================================================
      School                                               Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Cambridge Rindge & Latin  'A'                         51.09   1  10
    2 Somerville  'A'                                       52.64   1   8
    3 Waltham  'A'                                          54.29   1   6
    4 Medford  'A'                                          55.40   2   4
    5 Malden  'A'                                           58.86   2   2
    6 Arlington  'A'                                        62.13   2   1
   -- Everett  'A'                                             DQ   1
  Girls 4x400 Meter Relay
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 Somerville  'A'                                     4:22.13   10
    2 Waltham  'A'                                        4:24.16    8
    3 Everett  'A'                                        4:38.87    6
    4 Cambridge Rindge & Latin  'A'                       4:42.11    4
    5 Malden  'A'                                         4:57.73    2
    6 Arlington  'A'                                      5:28.78    1
  Girls 4x800 Meter Relay
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 Waltham  'A'                                       10:38.72   10
    2 Cambridge Rindge & Latin  'A'                      10:49.65    8
    3 Arlington  'A'                                     11:12.39    6
    4 Somerville  'A'                                    11:38.67    4
    5 Malden  'A'                                        12:04.65    2
  Girls High Jump
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Melissa Thevenin             Cambridge Rindge       5-01.00   10
    2 Cara Woodward                Everett                5-00.00    8
    3 Tanisha Duchatelier          Somerville             4-10.00    6
    4 Kathryn Wassam               Arlington             J4-10.00    4
    5 Winnie Hien                  Malden                 4-08.00    2
    6 Jaclyn Buonopane             Everett                4-06.00    1
    7 Courtney Keefe               Waltham                4-04.00
    8 Trisha Vasquezi              Waltham               J4-04.00
   -- Asia Stokes                  Malden                      NH
  Girls Long Jump
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Shaquila Anderson            Cambridge Rindge      16-01.00   10
    2 Rose Mathieu                 Somerville            15-02.00    8
    3 Jessica Lebrun               Somerville           J15-02.00    6
    4 Ivy Watts                    Waltham               14-06.00    4
    5 Joanne Cimea                 Everett               14-04.50    2
    6 thethe selenga               Somerville            14-03.00    1
    7 Shamone Allien               Medford               14-01.00
    8 Anya Pierre-Louis            Medford               13-10.00
    9 Sarah Trotman                Cambridge Rindge      13-01.00
   10 Carolyn Mayer                Arlington             12-08.00
   10 Hannah Poor                  Arlington             12-08.00
   12 Isabel Ayuso                 Malden                11-10.50
   13 Natasha Hamlett              Cambridge Rindge      11-10.00
  Girls Triple Jump
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Antoinette Toussaint         Somerville            35-10.00   10
    2 Sabrina Zotlola              Waltham               34-01.00    8
    3 Charmine Bien-Aime           Cambridge Rindge      33-10.00    6
    4 Zipporah Guerin              Cambridge Rindge      33-04.00    4
    5 Olivia Creonte               Waltham               32-07.50    2
    6 Erika Shay                   Waltham               31-03.00    1
    7 Katherine Sexton             Waltham               30-04.00
    8 Colleen Cody                 Malden                28-07.00
    9 Tricia Cornet                Malden                27-10.00
   10 Bridget Mutebi               Malden                27-09.00
   11 Danielle Joseph              Medford               27-08.00
   12 Tracey Nicholson             Everett               27-02.50
   13 Lindsey Diranian             Arlington             22-03.00
  Girls Shot Put
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Thanh Nguyen                 Malden                30-09.75   10
    2 Nadlyne Octavian             Cambridge Rindge      29-04.25    8
    3 India Brown                  Cambridge Rindge      29-04.00    6
    4 ester sainterling            Somerville            28-04.50    4
    5 Christelle Mundele           Medford               27-11.50    2
    6 Shannon McGrathan            Waltham               26-08.00    1
    7 Heather Gilliam              Medford               22-05.00
    8 Rachel Solano                Malden                22-02.75
    9 Daryl Colson                 Everett               22-01.50
   10 Sophie Hoag                  Arlington             22-00.50
   11 Kelsey McGrattan             Waltham               20-01.50
   12 Deborah Toupouzis            Everett               18-08.50
  Girls Discus Throw
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Kethia Mathieu               Malden                   92-03   10
    2 Shaina Benjamin              Everett                  80-01    8
    3 Shanice Reddick              Somerville               79-10    6
    4 Nadja Kerns                  Waltham                  74-10    4
    5 Allyson Hayden               Waltham                  74-04    2
    6 Martine Mathurin             Everett                  56-08    1
    7 Chloe Beverly                Arlington                45-10
   -- Alex Mathieu                 Malden                      DQ
  Girls Javelin Throw
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Brandie Desimone             Malden                  104-00   10
    2 Zoe Norcross                 Arlington               100-11    8
    3 Jill Liberatore              Somerville               81-01    6
    4 Justine Homsi                Somerville               79-09    4
    5 Alicia Knight                Everett                  72-04    2
    6 Dana Centofanti              Waltham                  71-02    1
    7 Brittany Klingerman          Malden                   67-07
    8 Courtney Willis              Everett                  64-00
    9 Kassandra Sampson            Everett                  53-00
   10 Gillian Inglis               Arlington                51-07
   11 Jenni Pescatore              Waltham                  42-05




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News