Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Run for the Arts 5K

Yarmouth, MA, June 14, 2008

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com






         MEN AGE GROUP 71-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:21  8:30    1 71-98   32 M    13 Larry Cole                  Harwich MA                                                
 2     30:56  9:59    2 71-98   46 M    88 Peter Paoli                 W Chester,PA                                                 
 3     33:23 10:46    3 71-98   49 M    10 Clement Burlingame          Harwichport MA                                            

         MEN AGE GROUP 61-70

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:09  6:49    1 61-70    9 M   109 Dennis Clark                Truro,MA                                                     
 2     22:49  7:22    2 61-70   13 M    58 Adam Ross                   Falmouth MA                                               
 3     24:08  7:47    3 61-70   20 M     2 Philip Airoldi              Brewster MA                                               

         MEN AGE GROUP 51-60

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:47  6:23    1 51-60    5 M    14 Kenneth Colmer              Yarmouthport MA                                           
 2     21:48  7:02    2 51-60   10 M   118 Jim McLaughlin              Sandwich,MA                                                  
 3     22:00  7:06    3 51-60   11 M    91 David Mason                 Cotuit,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 41-50

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:58  6:26    1 41-50    7 M   112 Pete Lyons                  Dennis,MA                                                    
 2     20:56  6:45    2 41-50    8 M   107 Gary Kratovil               S Yarmouth,MA                                                
 3     22:39  7:18    3 41-50   12 M    82 Mark Wilson                 S.Yarmouth MA                                             

         MEN AGE GROUP 31-40

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:40  5:42    1 31-40    1 M    53 Brandon Mogayzel            Waltham MA                                                
 2     18:39  6:01    2 31-40    2 M   102 Dipak Panigrahy             Whitman,MA                                                   
 3     23:24  7:33    3 31-40   16 M    47 Eric LaPlaca                S. Yarmouth MA                                            

         MEN AGE GROUP 21-30

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:19  6:14    1 21-30    3 M    93 Marc Blandin                W Yarmouth,MA                                                
 2     19:25  6:16    2 21-30    4 M   148 Matt Plant                  E Falmouth,MA                                                
 3     24:14  7:49    3 21-30   21 M   137 Dustin Aiguier              W Yarmouth,MA                                                

         MEN AGE GROUP 15-20

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:54  6:25    1 15-20    6 M   127 Kel Cenga                   Brewster,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 01-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:17  9:46    1 01-14   45 M   138 Jonathan Logie              Harwich,MA                                                   

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 61-70

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:05 11:19    1 61-70   71 F    51 Patricia Mahoney            Dennisport MA                                             
 2     39:20 12:41    2 61-70   77 F   133 Elaine Sacco                Medford,MA                                                   
 3     42:04 13:34    3 61-70   80 F   124 Donna Thompson              Brooklyn,NY                                                  

       WOMEN AGE GROUP 51-60

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:28  7:15    1 51-60    5 F    92 Mary Peabody                Dennis,MA                                                    
 2     25:21  8:11    2 51-60   13 F    35 Sharon Greenleaf            Brewster MA                                               
 3     26:50  8:39    3 51-60   26 F    84 Laura Woods                 W. Dennis MA                                              

       WOMEN AGE GROUP 41-50

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:16  6:32    1 41-50    1 F    94 Susan Pappalardo            Kirkland,WA                                                  
 2     22:56  7:24    2 41-50    7 F    68 Kathleen Thomas             Mashpee MA                                                
 3     23:06  7:27    3 41-50    9 F   115 Mary Duchesney              W Barn,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 31-40

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:44  7:01    1 31-40    4 F   105 Michele Wojtkowski          Richmond,MA                                                  
 2     23:59  7:44    2 31-40   10 F    90 Emily Trespas               Andover,MA                                                   
 3     25:21  8:11    3 31-40   14 F   150 Kara Kasarjian              Yarmouth,MA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 21-30

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:17  6:52    1 21-30    3 F    60 Alice Shea                  St. Paul MN                                               
 2     25:31  8:14    2 21-30   17 F    44 Jessica King                Hebron ME                                                 
 3     25:54  8:21    3 21-30   20 F    89 Trish Levins                W Yarmouth,MA                                                

       WOMEN AGE GROUP 15-20

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:46  6:42    1 15-20    2 F    61 Helen Shea                  St. Paul MN                                               
 2     22:54  7:23    2 15-20    6 F   130 Emily Gard                  W Yarmouth,MA                                                
 3     25:30  8:14    3 15-20   15 F   144 Jaime Magaliff              S Dennis,MA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 01-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:59  7:25    1 01-14    8 F    17 Jessica Currier             W. Dennis MA                                              
 2     24:29  7:54    2 01-14   11 F   141 Caroline Sullivan           Yarmouthport,MA                                              
 3     29:01  9:22    3 01-14   47 F   140 Meredith Sullivan           Yarmouthport,MA                                              

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:40  5:42    1 31-40    1 M    53 Brandon Mogayzel            Waltham MA                                                
 2     18:39  6:01    2 31-40    2 M   102 Dipak Panigrahy             Whitman,MA                                                   
 3     19:19  6:14    1 21-30    3 M    93 Marc Blandin                W Yarmouth,MA                                                
 4     19:25  6:16    2 21-30    4 M   148 Matt Plant                  E Falmouth,MA                                                
 5     19:47  6:23    1 51-60    5 M    14 Kenneth Colmer              Yarmouthport MA                                           
 6     19:54  6:25    1 15-20    6 M   127 Kel Cenga                   Brewster,MA                                                  
 7     19:58  6:26    1 41-50    7 M   112 Pete Lyons                  Dennis,MA                                                    
 8     20:56  6:45    2 41-50    8 M   107 Gary Kratovil               S Yarmouth,MA                                                
 9     21:09  6:49    1 61-70    9 M   109 Dennis Clark                Truro,MA                                                     
 10    21:48  7:02    2 51-60   10 M   118 Jim McLaughlin              Sandwich,MA                                                   
 11    22:00  7:06    3 51-60   11 M    91 David Mason                 Cotuit,MA                                                     
 12    22:39  7:18    3 41-50   12 M    82 Mark Wilson                 S.Yarmouth MA                                              
 13    22:49  7:22    2 61-70   13 M    58 Adam Ross                   Falmouth MA                                                
 14    22:53  7:23    4 51-60   14 M    66 Robert Swanson              Centerville MA                                             
 15    23:03  7:26    4 41-50   15 M    95 Brad Weed                   Kirkland,MA                                                   
 16    23:24  7:33    3 31-40   16 M    47 Eric LaPlaca                S. Yarmouth MA                                             
 17    23:30  7:35    5 51-60   17 M   129 Steve Sullivan              W Yarmouth,MA                                                 
 18    23:43  7:39    5 41-50   18 M    49 Nick Lawler                 Dennis MA                                                  
 19    23:51  7:42    6 51-60   19 M    12 Dick Clifford               Marstons Mills                                             
 20    24:08  7:47    3 61-70   20 M     2 Philip Airoldi              Brewster MA                                                
 21    24:14  7:49    3 21-30   21 M   137 Dustin Aiguier              W Yarmouth,MA                                                 
 22    24:15  7:49    6 41-50   22 M    37 Michael Hagerty             N. Easton MA                                               
 23    24:20  7:51    4 61-70   23 M   106 Jack Devine                 Dedham,MA                                                     
 24    24:24  7:52    7 51-60   24 M    27 Patrick Egan                W. Harwich MA                                              
 25    24:31  7:55    4 31-40   25 M    30 Peter Galvin                Midland Park NJ                                            
 26    24:35  7:56    7 41-50   26 M    86 Michael Dunford             Forestdale,MA                                                 
 27    24:51  8:01    8 41-50   27 M    29 William Fulginiti           S. Dennis MA                                               
 28    25:43  8:18    8 51-60   28 M    71 John Townsend               E. Dennis MA                                               
 29    25:58  8:23    9 41-50   29 M     3 Jeff Allard                 Harwichport MA                                             
 30    26:00  8:23   10 41-50   30 M   128 John Lipman                 Brewster,MA                                                   
 31    26:17  8:29    5 31-40   31 M    31 Neil Geary                  Wilbraham MA                                               
 32    26:21  8:30    1 71-98   32 M    13 Larry Cole                  Harwich MA                                                 
 33    26:36  8:35    4 21-30   33 M    96 Bob Campion                 S Dennis,MA                                                   
 34    26:49  8:39    6 31-40   34 M   147 Keith Signoniello                                                                      
 35    27:48  8:58   11 41-50   35 M    75 Paul Wagner                 E. Sandwich MA                                             
 36    27:52  8:59    9 51-60   36 M   110 Bob Vallesio                Carver,MA                                                     
 37    28:22  9:09    7 31-40   37 M   135 Robert Plausky              Orleans,MA                                                    
 38    28:24  9:10    5 61-70   38 M    80 Joe Weinberger              S. Yarmouth MA                                             
 39    28:29  9:11   12 41-50   39 M   113 Andrew Sbrogna              S Yarmouth,MA                                                 
 40    28:42  9:15   10 51-60   40 M   120 Tony King                   Pittsfield,MA                                                 
 41    29:09  9:24    8 31-40   41 M    79 JoAnna Watson               Bass River MA                                              
 42    29:23  9:29    6 61-70   42 M   117 Bud Reed                    Barnstable,MA                                                 
 43    29:32  9:32    9 31-40   43 M     1 Ken Pina                    Bass River MA                                              
 44    29:50  9:37    7 61-70   44 M    62 Richard Singleton           Dennis MA                                                  
 45    30:17  9:46    1 01-14   45 M   138 Jonathan Logie              Harwich,MA                                                    
 46    30:56  9:59    2 71-98   46 M    88 Peter Paoli                 W Chester,PA                                                  
 47    31:29 10:09   11 51-60   47 M   121 David Harte                 Pittsfield,MA                                                 
 48    31:44 10:14    5 21-30   48 M   116 John Curtis                                                                            
 49    33:23 10:46    3 71-98   49 M    10 Clement Burlingame          Harwichport MA                                             
 50    33:26 10:47    4 71-98   50 M    69 Eric Thompson               Brooklyn NY                                                

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:16  6:32    1 41-50    1 F    94 Susan Pappalardo            Kirkland,WA                                                  
 2     20:46  6:42    1 15-20    2 F    61 Helen Shea                  St. Paul MN                                               
 3     21:17  6:52    1 21-30    3 F    60 Alice Shea                  St. Paul MN                                               
 4     21:44  7:01    1 31-40    4 F   105 Michele Wojtkowski          Richmond,MA                                                  
 5     22:28  7:15    1 51-60    5 F    92 Mary Peabody                Dennis,MA                                                    
 6     22:54  7:23    2 15-20    6 F   130 Emily Gard                  W Yarmouth,MA                                                
 7     22:56  7:24    2 41-50    7 F    68 Kathleen Thomas             Mashpee MA                                                
 8     22:59  7:25    1 01-14    8 F    17 Jessica Currier             W. Dennis MA                                              
 9     23:06  7:27    3 41-50    9 F   115 Mary Duchesney              W Barn,MA                                                    
 10    23:59  7:44    2 31-40   10 F    90 Emily Trespas               Andover,MA                                                    
 11    24:29  7:54    2 01-14   11 F   141 Caroline Sullivan           Yarmouthport,MA                                               
 12    25:13  8:08    4 41-50   12 F   126 Andrea Hollandt             New York,NY                                                   
 13    25:21  8:11    2 51-60   13 F    35 Sharon Greenleaf            Brewster MA                                                
 14    25:21  8:11    3 31-40   14 F   150 Kara Kasarjian              Yarmouth,MA                                                   
 15    25:30  8:14    3 15-20   15 F   144 Jaime Magaliff              S Dennis,MA                                                   
 16    25:30  8:14    4 31-40   16 F    32 Jenny Geary                 Wilbraham MA                                               
 17    25:31  8:14    2 21-30   17 F    44 Jessica King                Hebron ME                                                  
 18    25:37  8:16    5 31-40   18 F   104 Laura Volastro              Pittsfield,MA                                                 
 19    25:51  8:20    6 31-40   19 F    85 Viktorija Yergatian         Whitehorse Beac                                            
 20    25:54  8:21    3 21-30   20 F    89 Trish Levins                W Yarmouth,MA                                                 
 21    26:12  8:27    5 41-50   21 F    36 Cheryl Greeson              Bourne MA                                                  
 22    26:12  8:27    6 41-50   22 F    25 Susan Eastman               Hyannis MA                                                 
 23    26:22  8:30    7 31-40   23 F    45 Alissa Kreiger-Dewitt       Truro MA                                                   
 24    26:24  8:31    8 31-40   24 F   152 Kym Cooper                  S Yarmouth,MA                                                 
 25    26:30  8:33    4 15-20   25 F    76 Kelly Waldron               W. Dennis MA                                               
 26    26:50  8:39    3 51-60   26 F    84 Laura Woods                 W. Dennis MA                                               
 27    26:51  8:40    4 51-60   27 F    42 Beth Kennedy                Brighton MA                                                
 28    27:04  8:44    5 51-60   28 F   145 Sharon Magaliff             S Dennis,MA                                                   
 29    27:29  8:52    7 41-50   29 F    78 Patti Watson                Yarmouthport MA                                            
 30    27:41  8:56    8 41-50   30 F    26 Barbara Eastman             W. Dennis MA                                               
 31    27:59  9:02    9 41-50   31 F    15 Lori Zito Colmer            Yarmouthport MA                                            
 32    28:00  9:02    6 51-60   32 F   136 Liz Broadrich               Dennis,MA                                                     
 33    28:02  9:03    4 21-30   33 F    41 Jessica Huse                S. Yarmouth MA                                             
 34    28:05  9:04   10 41-50   34 F    33 Shawn Gillespie             Northboro MA                                               
 35    28:14  9:06    9 31-40   35 F   132 Allison Sacco               Medford,MA                                                    
 36    28:16  9:07    5 15-20   36 F    74 Lucy Vallesio               Carver MA                                                  
 37    28:17  9:07   10 31-40   37 F    59 Megan Sabatinelli           Osterville MA                                              
 38    28:21  9:09    6 15-20   38 F   114 Victoria Sbrogna            S Yarmouth,MA                                                 
 39    28:29  9:11   11 31-40   39 F    99 Lisa Mahier                 Harwich,MA                                                    
 40    28:34  9:13   12 31-40   40 F   134 Lauren Plausky              Orleans,MA                                                    
 41    28:37  9:14   13 31-40   41 F    34 Lisa Grafton                Bradford MA                                                
 42    28:38  9:14   11 41-50   42 F   142 Pamela Barnes               Harwich,MA                                                    
 43    28:40  9:15    7 51-60   43 F   103 Joan Marcy                  Dennis,MA                                                     
 44    28:41  9:15   14 31-40   44 F    97 Susannah Ross               Boston,MA                                                     
 45    28:45  9:16   15 31-40   45 F    73 Clare Ulrich                S. Dennis MA                                               
 46    28:56  9:20    5 21-30   46 F   146 Judith Signoniello                                                                     
 47    29:01  9:22    3 01-14   47 F   140 Meredith Sullivan           Yarmouthport,MA                                               
 48    29:01  9:22   12 41-50   48 F   111 Marcella McCarthy           Yarmouthport,MA                                               
 49    29:03  9:22   16 31-40   49 F    16 Amy Coughlin                Sandwich MA                                                
 50    29:05  9:23   13 41-50   50 F   139 Joanne Logie                W Harwich,MA                                                  




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News