Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Old Fashioned 10 Miler Road Race

Foxboro, MA, February 17, 2008

[Overall ]

Age Group

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
           MEN OVERALL WINNERS
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     52:36  5:16    1 30-39    1 M   325 Terry Shea Jr.              Cambridge,MA                                                 




          WOMEN OVERALL WINNERS
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     57:19  5:44    1 30-39    1 F     1 Claudia Camango             Danbury,CT                                                   


          Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
        MEN AGE GROUP 70-98
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     74:56  7:30    1 70-98  137 M   500 Harry Carter                Blackstone,MA                                                
2     93:04  9:18    2 70-98  254 M   260 Larry Cole                  Harwich,MA                                                   
3     95:26  9:33    3 70-98  259 M   532 Stan Vancelette             Amherst,NH                                                   
        MEN AGE GROUP 60-69
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     72:05  7:12    1 60-69  111 M   362 Milt Schumacher             N Scit,RI                                                    
2     72:36  7:16    2 60-69  114 M   261 Hank Gediman                Tiverton,RI                                                  
3     75:29  7:33    3 60-69  141 M   355 David Pember                Medfield,MA                                                  
        MEN AGE GROUP 50-59
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     61:11  6:07    1 50-59   35 M    95 John Brown                  Northbridge,MA                                               
2     66:47  6:41    2 50-59   72 M   531 Harvey Blonder              Canton,MA                                                    
3     68:10  6:49    3 50-59   79 M   415 John Haederle               S Easton,MA                                                  
        MEN AGE GROUP 40-49
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     57:12  5:43    1 40-49   14 M   395 Craig Fram                  Plaistow,NH                                                  
2     57:54  5:47    2 40-49   20 M   329 Jonathan Fortescue          Wellesley,MA                                                 
3     58:27  5:51    3 40-49   24 M    60 Don Henderson               North Kingstown,RI                                           
        MEN AGE GROUP 30-39
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     53:04  5:18    2 30-39    3 M   358 Ryan Carrara                Hudson,MA                                                    
2     53:07  5:19    3 30-39    5 M   328 Timothy Tapply              Natick,MA                                                    
3     55:28  5:33    4 30-39   10 M   291 Ian Nurse                   Boston,MA                                                    
        MEN AGE GROUP 20-29
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     53:03  5:18    1 20-29    2 M   444 Mario Fraioli               Wor,MA                                                       
2     53:06  5:19    2 20-29    4 M   413 Adam Fitzgerald             Camb,MA                                                      
3     53:12  5:19    3 20-29    6 M   290 Eric Blake                  New Britian,CT                                               
        MEN AGE GROUP 01-19
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     66:29  6:39    1 01-19   70 M   815 Mike Morris                 Stoughton,MA                                                 
          Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
      WOMEN AGE GROUP 60-69
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     96:01  9:36    1 60-69   99 F   143 Anita Robboy                Cambridge,MA                                                 
2     97:02  9:42    2 60-69  109 F   432 Michaeleen Haeseler         Canterbury,CT                                                
3     102:55 10:18    3 60-69  125 F    73 Charlene Gaboriault         Holliston,MA                                                
      WOMEN AGE GROUP 50-59
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     77:32  7:45    1 50-59   32 F   254 Susan Kenney                Somerset,MA                                                  
2     82:13  8:13    2 50-59   46 F   465 Christine Miskinis          Stoughton,MA                                                 
3     83:33  8:21    3 50-59   51 F   235 Mary Connolly               Mansfield,MA                                                 
      WOMEN AGE GROUP 40-49
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     64:31  6:27    1 40-49    5 F   479 Simonetta Piergentili       Wilmington,MA                                                
2     65:24  6:32    2 40-49   10 F   124 Holly Madden                SCITUATE,MA                                                  
3     68:37  6:52    3 40-49   18 F   537 Karen Encarnacion           E Walpole,MA                                                 
      WOMEN AGE GROUP 30-39
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     61:28  6:09    2 30-39    3 F   357 Christy Carrara             Hudson,MA                                                    
2     61:52  6:11    3 30-39    4 F   399 Caroline Bjune              Andover,MA                                                   
3     64:45  6:28    4 30-39    7 F   157 Tina Chase                  Naperville,IL                                                
      WOMEN AGE GROUP 20-29
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     61:18  6:08    1 20-29    2 F   300 Brett Ely                   Cambridge,MA                                                 
2     64:39  6:28    2 20-29    6 F   167 Sara Donahue                Brookline,MA                                                 
3     65:05  6:30    3 20-29    8 F   397 Karina Johnson              Wayland,MA                                                   
      WOMEN AGE GROUP 01-19
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     73:54  7:23    1 01-19   27 F   272 Megan McCarthy              Norfolk,MA                                                   
2     75:48  7:35    2 01-19   29 F   253 Kathryn Fetteroll           Medfield,MA                                                  
3     82:56  8:18    3 01-19   48 F   440 Michelle Sirois             Norton,MA                                                    
          Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
              TOP 50 MEN FINISHERS
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     52:36  5:16    1 30-39    1 M   325 Terry Shea Jr.              Cambridge,MA                                                 
2     53:03  5:18    1 20-29    2 M   444 Mario Fraioli               Wor,MA                                                       
3     53:04  5:18    2 30-39    3 M   358 Ryan Carrara                Hudson,MA                                                    
4     53:06  5:19    2 20-29    4 M   413 Adam Fitzgerald             Camb,MA                                                      
5     53:07  5:19    3 30-39    5 M   328 Timothy Tapply              Natick,MA                                                    
6     53:12  5:19    3 20-29    6 M   290 Eric Blake                  New Britian,CT                                               
7     53:51  5:23    4 20-29    7 M   354 Dan Vassallo                Brunswick,ME                                                 
8     54:37  5:28    5 20-29    8 M   312 Mark LaRosa                 Melrose,MA                                                   
9     54:42  5:28    6 20-29    9 M   562 Kevin Tilton                N Conway,NH                                                  
10    55:28  5:33    4 30-39   10 M   291 Ian Nurse                   Boston,MA                                                     
11    55:29  5:33    5 30-39   11 M   288 Christopher Benestad        Northborough,MA                                               
12    55:40  5:34    6 30-39   12 M   405 Jim Johnson                 Salem,NH                                                      
13    56:01  5:36    7 20-29   13 M   569 Rich Heffron                Chicago,IL                                                    
14    57:12  5:43    1 40-49   14 M   395 Craig Fram                  Plaistow,NH                                                   
15    57:20  5:44    8 20-29   15 M   554 Nathan Huppe                Dover,NH                                                      
16    57:21  5:44    7 30-39   16 M   285 Deon Barrett                Canton,MA                                                     
17    57:25  5:44    8 30-39   17 M   304 Joshua Gordon               Boston,MA                                                     
18    57:29  5:45    9 20-29   18 M   294 John Colavincenzo           Cambridge,MA                                                  
19    57:31  5:45   10 20-29   19 M   435 Jason Fitzgerald            Cambridge,MA                                                  
20    57:54  5:47    2 40-49   20 M   329 Jonathan Fortescue          Wellesley,MA                                                  
21    58:05  5:48    9 30-39   21 M   361 Anthony Crudale             W Warwick,RI                                                  
22    58:21  5:50   11 20-29   22 M   551 Hunter Bennett-Daggett      Framingham,MA                                                 
23    58:24  5:50   12 20-29   23 M   293 Mike Brown Dowling          Boston,MA                                                     
24    58:27  5:51    3 40-49   24 M    60 Don Henderson               North Kingstown,RI                                            
25    58:42  5:52   13 20-29   25 M   396 Patrick Ard                 Raymond,NH                                                    
26    59:12  5:55   10 30-39   26 M    55 Michael Emanuel             Boston,MA                                                     
27    59:14  5:55    4 40-49   27 M   315 Andy MacDonald              Jamaica Plain,MA                                              
28    59:17  5:56    5 40-49   28 M   274 Bobby Bligh                 Wakefield,RI                                                  
29    59:20  5:56   11 30-39   29 M   117 Chris Voce                  Cambridge,MA                                                  
30    59:56  6:00   12 30-39   30 M   406 Thomas Szumita              Newton,MA                                                     
31    60:08  6:01   13 30-39   31 M   140 Kevin Delaney               Arlington,MA                                                  
32    60:12  6:01   14 30-39   32 M   400 Lars Bjune                  Andover,MA                                                    
33    60:50  6:05   14 20-29   33 M   513 Matthew Bergenholtz         Canton,MA                                                     
34    61:08  6:07   15 30-39   34 M   308 Kevin Hill                  Newton,MA                                                     
35    61:11  6:07    1 50-59   35 M    95 John Brown                  Northbridge,MA                                                
36    61:19  6:08    6 40-49   36 M   560 Bob McCormick               Foxboro,MA                                                    
37    61:20  6:08   16 30-39   37 M   301 Matthew Ely                 Cambridge,MA                                                  
38    61:22  6:08   17 30-39   38 M   284 John Barrett                Needham,MA                                                    
39    61:37  6:10   18 30-39   39 M   216 Patrick Meacham             E Greenwich,RI                                                
40    61:48  6:11   19 30-39   40 M   316 James McGrew                Watertown,MA                                                  
41    61:50  6:11   15 20-29   41 M   403 Gregory Soja                Brighton,MA                                                   
42    61:56  6:12    7 40-49   42 M   446 Jeff Mutter                 Cumberland,RI                                                 
43    62:11  6:13    8 40-49   43 M   127 David Foley                 N Easton,MA                                                   
44    62:14  6:13   16 20-29   44 M   323 Ben Schersten               Somerville,MA                                                 
45    62:16  6:14   20 30-39   45 M   443 Michael Wade                Nashua,NH                                                     
46    62:21  6:14   21 30-39   46 M   295 Gary David                  Stow,MA                                                       
47    62:26  6:15   22 30-39   47 M   802 Pat Ryan                    Westwood,MA                                                   
48    62:28  6:15    9 40-49   48 M   320 Bernie O'Reilly             Newton,MA                                                     
49    62:46  6:17   10 40-49   49 M    89 Phil Parks                  Abington,MA                                                   
50    63:08  6:19   23 30-39   50 M   419 Ken Kirejczyk               Prov,RI                                                       
              TOP 50 WOMEN FINISHERS
PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
1     57:19  5:44    1 30-39    1 F     1 Claudia Camango             Danbury,CT                                                   
2     61:18  6:08    1 20-29    2 F   300 Brett Ely                   Cambridge,MA                                                 
3     61:28  6:09    2 30-39    3 F   357 Christy Carrara             Hudson,MA                                                    
4     61:52  6:11    3 30-39    4 F   399 Caroline Bjune              Andover,MA                                                   
5     64:31  6:27    1 40-49    5 F   479 Simonetta Piergentili       Wilmington,MA                                                
6     64:39  6:28    2 20-29    6 F   167 Sara Donahue                Brookline,MA                                                 
7     64:45  6:28    4 30-39    7 F   157 Tina Chase                  Naperville,IL                                                
8     65:05  6:30    3 20-29    8 F   397 Karina Johnson              Wayland,MA                                                   
9     65:09  6:31    4 20-29    9 F   478 Julie Garvin                S Boston,MA                                                  
10    65:24  6:32    2 40-49   10 F   124 Holly Madden                SCITUATE,MA                                                   
11    65:37  6:34    5 20-29   11 F   394 Amanda Keurtz               Raynham,MA                                                    
12    65:40  6:34    6 20-29   12 F   307 Erin Heslin                 South Boston,MA                                               
13    65:43  6:34    5 30-39   13 F   456 Lynn Johnson                N Attleboro,MA                                                
14    66:06  6:37    6 30-39   14 F   553 Stephanie Crawford          Marlborough,MA                                                
15    66:14  6:37    7 30-39   15 F   330 Suzy Walsh                  Medford,MA                                                    
16    66:51  6:41    8 30-39   16 F   468 Katie Fobert                Norwood,MA                                                    
17    68:28  6:51    9 30-39   17 F   473 Laura Pagnozzi              Scituate,RI                                                   
18    68:37  6:52    3 40-49   18 F   537 Karen Encarnacion           E Walpole,MA                                                  
19    68:42  6:52    7 20-29   19 F   311 Renee Knapp                 Brighton,MA                                                   
20    72:55  7:18    4 40-49   20 F   322 Karen Ringheiser            Carlisle,MA                                                   
21    73:04  7:18    5 40-49   21 F   524 Carol Herlihy               E Walpole,MA                                                  
22    73:08  7:19    6 40-49   22 F   238 Kristen Porell              Norfolk,MA                                                    
23    73:20  7:20   10 30-39   23 F   217 Lorraine Mohan              Norton,MA                                                     
24    73:24  7:20    7 40-49   24 F   287 Barbara Bell                Sudbury,MA                                                    
25    73:37  7:22    8 20-29   25 F   339 Lynn McConnell              Norfolk,MA                                                    
26    73:43  7:22    8 40-49   26 F   215 Janice Platt                Amherst,NH                                                    
27    73:54  7:23    1 01-19   27 F   272 Megan McCarthy              Norfolk,MA                                                    
28    75:38  7:34   11 30-39   28 F   439 Connie Chiueh               Watertown,MA                                                  
29    75:48  7:35    2 01-19   29 F   253 Kathryn Fetteroll           Medfield,MA                                                   
30    76:11  7:37    9 40-49   30 F   549 Julie Donohoe               W Rox,MA                                                      
31    76:35  7:40   10 40-49   31 F   324 Lynne Schuler               Charlestown,MA                                                
32    77:32  7:45    1 50-59   32 F   254 Susan Kenney                Somerset,MA                                                   
33    78:12  7:49    9 20-29   33 F   309 Lara Johnson                Newton,MA                                                     
34    78:15  7:50   11 40-49   34 F   535 Lisa McBrien                Walpole,MA                                                    
35    78:21  7:50   12 40-49   35 F   210 Gail Martin                 Sharon,MA                                                     
36    78:52  7:53   12 30-39   36 F   162 Melissa Trudeau             Sharon,MA                                                     
37    79:15  7:56   13 30-39   37 F   517 Megan Aardema               Rockland,MA                                                   
38    79:26  7:57   14 30-39   38 F    84 Laura Barrows               Arlington,MA                                                  
39    79:30  7:57   10 20-29   39 F   496 Ashley Mitchell             Roslindale,MA                                                 
40    80:01  8:00   13 40-49   40 F   571 Linda Smith                 Needham,MA                                                    
41    81:31  8:09   15 30-39   41 F   504 Eileen Harrington           J P,MA                                                        
42    81:33  8:09   16 30-39   42 F   265 Jennifer Fields             Westborough,MA                                                
43    81:44  8:10   11 20-29   43 F   414 Meaghan Seelaus             Camb,MA                                                       
44    81:50  8:11   17 30-39   44 F   247 Clara Geswein               Pawtucket,RI                                                  
45    82:06  8:13   14 40-49   45 F   319 Marcela Norton              Woburn,MA                                                     
46    82:13  8:13    2 50-59   46 F   465 Christine Miskinis          Stoughton,MA                                                  
47    82:37  8:16   15 40-49   47 F   153 Virginia Ford               Billerica,MA                                                  
48    82:56  8:18    3 01-19   48 F   440 Michelle Sirois             Norton,MA                                                     
49    83:05  8:18    4 01-19   49 F   438 Katie Lynch                 Foxboro,MA                                                    
50    83:12  8:19   18 30-39   50 F    53 Kelly Laws                  Somerville,MA                                                 




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News