Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Nantucket's Winter Run Walk & Kids Run

Nantucket, MA, December 6, 2008

[Kids Run | 5 Mile Run | 5 Mile Age Group | 5 Mile Walk | 5 Mile Walk Age Group ]

Kids Winners


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com






         MEN AGE GROUP 13-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     03:38  3:38    1 13-98   12 M   743 Kramer Johnson                                                                        

         MEN AGE GROUP 09-12

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     02:59  2:59    1 09-12    1 M   738 Henry Blackwall                                                                       
 2     03:07  3:07    2 09-12    2 M   799 Matias Serjersen                                                                      
 3     03:10  3:10    3 09-12    3 M   728 Noah Wing                                                                             

         MEN AGE GROUP 06- 8

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     03:28  3:28    1 06-8    11 M   810 Victor Gamberoni                                                                     
 2     03:48  3:48    2 06-8    13 M   774 Luke Mackay                                                                          
 3     04:10  4:10    3 06-8    14 M   793 Andrew Bird                                                                          

         MEN AGE GROUP 01- 5

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     04:11  4:11    1 01-5    15 M   797 Gavin Fey                                                                            
 2     04:54  4:54    2 01-5    19 M   745 William Carney III                                                                   
 3     07:38  7:38    3 01-5    21 M   805 James Cranin                                                                         

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 13-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     07:52  7:52    1 13-98   15 F   819 Katrina Rothstein                                                                     

       WOMEN AGE GROUP 09-12

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     03:20  3:20    1 09-12    2 F   775 Claire Mackay                                                                         
 2     03:50  3:50    2 09-12    5 F   773 Sadie Pollack                                                                         
 3     03:54  3:54    3 09-12    6 F   725 Dakota Dragon                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 06- 8

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     03:22  3:22    1 06-8     3 F   790 Jillian Fey                                                                          
 2     03:47  3:47    2 06-8     4 F   754 Lucy Jimenez                                                                         
 3     04:10  4:10    3 06-8     7 F   753 Annie Jimenez                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 01- 5

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     05:31  5:31    1 01-5    10 F   794 Caitlin Bird                                                                         
 2     05:50  5:50    2 01-5    11 F   707 Quincy Sullivan                                                                      
 3     05:59  5:59    3 01-5    12 F   746 Allison Carney                                                                       

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     02:59  2:59    1 09-12    1 M   738 Henry Blackwall                                                                       
 2     03:07  3:07    2 09-12    2 M   799 Matias Serjersen                                                                      
 3     03:10  3:10    3 09-12    3 M   728 Noah Wing                                                                             
 4     03:14  3:14    4 09-12    4 M   727 Ethan Wing                                                                            
 5     03:15  3:15    5 09-12    5 M   740 Parker Hall                                                                           
 6     03:19  3:19    6 09-12    6 M   780 Morgan Kohler                                                                         
 7     03:21  3:21    7 09-12    7 M   815 Robert Congeran                                                                       
 8     03:26  3:26    8 09-12    8 M   721 Kyle Muhr                                                                             
 9     03:26  3:26    9 09-12    9 M   796 Max Duce                                                                              
 10    03:27  3:27   10 09-12   10 M   720 Christopher Muhr                                                                       
 11    03:28  3:28    1 06-8    11 M   810 Victor Gamberoni                                                                      
 12    03:38  3:38    1 13-98   12 M   743 Kramer Johnson                                                                         
 13    03:48  3:48    2 06-8    13 M   774 Luke Mackay                                                                           
 14    04:10  4:10    3 06-8    14 M   793 Andrew Bird                                                                           
 15    04:11  4:11    1 01-5    15 M   797 Gavin Fey                                                                             
 16    04:20  4:20   11 09-12   16 M   706 Owen Sullivan                                                                          
 17    04:22  4:22   12 09-12   17 M   821 Mitch Rothstein                                                                        
 18    04:50  4:50    4 06-8    18 M   749 Matthew Holdgate                                                                      
 19    04:54  4:54    2 01-5    19 M   745 William Carney III                                                                    
 20    06:04  6:04    5 06-8    20 M   748 Sam MacDonald                                                                         
 21    07:38  7:38    3 01-5    21 M   805 James Cranin                                                                          

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     03:18  3:18     Age?      1 F   806 Kalie Sherburne                                                                       
 2     03:20  3:20    1 09-12    2 F   775 Claire Mackay                                                                         
 3     03:22  3:22    1 06-8     3 F   790 Jillian Fey                                                                          
 4     03:47  3:47    2 06-8     4 F   754 Lucy Jimenez                                                                         
 5     03:50  3:50    2 09-12    5 F   773 Sadie Pollack                                                                         
 6     03:54  3:54    3 09-12    6 F   725 Dakota Dragon                                                                         
 7     04:10  4:10    3 06-8     7 F   753 Annie Jimenez                                                                        
 8     04:11  4:11    4 09-12    8 F   818 Jessie Lefebvre                                                                       
 9     05:09  5:09    4 06-8     9 F   742 Sarah Carney                                                                         
 10    05:31  5:31    1 01-5    10 F   794 Caitlin Bird                                                                          
 11    05:50  5:50    2 01-5    11 F   707 Quincy Sullivan                                                                       
 12    05:59  5:59    3 01-5    12 F   746 Allison Carney                                                                        
 13    06:03  6:03    5 06-8    13 F   822 Raquel Rothstein                                                                      
 14    06:05  6:05    6 06-8    14 F   752 Natasha Vallett                                                                       
 15    07:52  7:52    1 13-98   15 F   819 Katrina Rothstein                                                                      




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News