Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Ridgefield Pamby Half Marathon

Ridgefield, CT, October 5, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Ramon Laboy III
Race Winner Ramon Laboy III


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Ridgefield Pamby Half Marathon
October 5, 2008 - 13.1 Miles
Ridgefield, CT

OVERALL WINNERS

Ramon Laboy III, Danbury, CT - 1:11:01
Emily Williams, Norwalk, CT - 1:25:27


LOCATION
Richard Venus

Municipal Building
WEATHER
49 Degrees
Rain

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Ramon Laboy III         Danbury  CT           679   26 ***** M 18-29      1:11:01    5:25/M
       2    Geoff Nelson            New Fairfield  CT     270   23 ***** M 18-29      1:11:12    5:26/M
       3    Bryan Kovalsky          Peekskill  NY         367   29 ***** M 18-29      1:11:34    5:28/M
       4    John Larosa             New Milford  CT       576   27     1 M 18-29      1:14:56    5:43/M
       5    Pat Dennen              Newtown  CT           469   28     2 M 18-29      1:16:31    5:50/M
       6    Peter Heimgartner       Irvington  NY         503   39     1 M 30-39      1:18:12    5:58/M
       7    Nadeem Ahmad            Westport  CT          684   41     1 M 40-49      1:18:20    5:59/M
       8    Jeff Watson             Stamford  CT          486   27     3 M 18-29      1:18:31    6:00/M
       9    David Hunt              New Milford  CT       177   21     4 M 18-29      1:19:09    6:03/M
      10    Mark De Palma           Southbury  CT         475   40     2 M 40-49      1:19:15    6:03/M
      11    Brandon Collins         Southbury  CT         729   30     2 M 30-39      1:21:04    6:11/M
      12    Sandro Nobre            Danbury  CT           375   35     3 M 30-39      1:21:38    6:14/M
      13    Antonio Loredo          Danbury  CT           583   41     3 M 40-49      1:22:21    6:17/M
      14    Gus Ellison             Rowayton  CT          728   33     4 M 30-39      1:22:40    6:19/M
      15    Peter Hohmeister        Stamford  CT          494   50     1 M 50-59      1:24:02    6:25/M
      16    Robert Murray           Brookfield  CT        580   38     5 M 30-39      1:24:29    6:27/M
      17    Eric Krebs              Roxbury  CT           447   39     6 M 30-39      1:24:40    6:28/M
      18    Tim Neil                Ridgefield  CT        480   39     7 M 30-39      1:24:48    6:28/M
      19    Alan Hagander           Darien  CT            434   38     8 M 30-39      1:25:24    6:31/M
      20    Emily Williams          Norwalk  CT            60   23 ***** F 18-29      1:25:27    6:31/M
      21    Tom Holland             Darien  CT            681   39     9 M 30-39      1:25:51    6:33/M
      22    Peter Hornak            Wallingford  CT       429   45     4 M 40-49      1:26:20    6:35/M
      23    Mary Dolan Zengo        Wilton  CT            565   43 ***** F 40-49      1:27:21    6:40/M
      24    Chele Modica            Ridgefield  CT        223   36    10 M 30-39      1:28:33    6:46/M
      25    Christopher Mosunic     Easton  CT            379   35    11 M 30-39      1:28:44    6:46/M
      26    John Di Carlo           Wolcott  CT           343   56     2 M 50-59      1:29:13    6:49/M
      27    Chris Brigham           Roxbury  CT           511   52     3 M 50-59      1:29:21    6:49/M
      28    Dave Robinson           Darien  CT            155   34    12 M 30-39      1:29:53    6:52/M
      29    Wes Spivey              Fairfield  CT         738   58     4 M 50-59      1:29:55    6:52/M
      30    Wes Byerly              Ridgefield  CT        589   56     5 M 50-59      1:29:55    6:52/M
      31    Fred Gaston             Wilton  CT            417   49     5 M 40-49      1:30:08    6:53/M
      32    Bill Borla              Torrington  CT        259   68     1 M 60-69      1:30:20    6:54/M
      33    Katlyn Regan            Woodbridge  CT        184   23 ***** F 18-29      1:30:29    6:54/M
      34    Gregg Deboben           Ridgefield  CT        356   45     6 M 40-49      1:30:52    6:56/M
      35    Tyler Carr              Ridgefield  CT        190   44     7 M 40-49      1:31:04    6:57/M
      36    Teren Allison           Ridgefield  CT        517   43     1 F 40-49      1:31:05    6:57/M
      37    Charles Spiess          Old Greenwich  CT     574   38    13 M 30-39      1:31:18    6:58/M
      38    Neil Leibowitz          Bronx  NY             685   33    14 M 30-39      1:31:31    6:59/M
      39    Michael Ruospo          Stratford  CT         260   44     8 M 40-49      1:31:36    7:00/M
      40    Brian Foley             Norwalk  CT           680   41     9 M 40-49      1:31:41    7:00/M
      41    Peter Wietfeldt         New Canaan  CT        383   42    10 M 40-49      1:32:20    7:03/M
      42    Yayoi Shimada           New York  NY          723   37     1 F 30-39      1:32:24    7:03/M
      43    Dan Germain             Newtown  CT           672   46    11 M 40-49      1:32:56    7:06/M
      44    Peter Kent              Ridgefield  CT        226   47    12 M 40-49      1:32:58    7:06/M
      45    Steve Miura             Hopewell Junction     488   51     6 M 50-59      1:33:02    7:06/M
      46    John Krasniewicz        Old Greenwich  CT     222   57     7 M 50-59      1:33:09    7:07/M
      47    James Levy              Ridgefield  CT         47   44    13 M 40-49      1:33:18    7:07/M
      48    Sharon Vos              Riverside  CT         496   53     1 F 50-59      1:33:20    7:07/M
      49    Joseph Laskey           Monroe  CT            446   44    14 M 40-49      1:33:36    7:09/M
      50    Caleb Mc Collum         West Point  NY        313   21     5 M 18-29      1:33:41    7:09/M
      51    Chris Benedetto         Ridgefield  CT        112   47    15 M 40-49      1:33:48    7:10/M
      52    Jacob Sass              West Point  NY        464   21     6 M 18-29      1:33:58    7:10/M
      53    Masatoshi Sumioka       Riverside  CT         502   43    16 M 40-49      1:34:05    7:11/M
      54    Matthew Spiegel         Westport  CT          339   48    17 M 40-49      1:34:16    7:12/M
      55    Brian Fidler            West Haven  CT         61   37    15 M 30-39      1:34:26    7:13/M
      56    Joshua Cohen            Weston  CT            238   40    18 M 40-49      1:34:28    7:13/M
      57    Michael Fitzgerald      Wilton  CT            730   45    19 M 40-49      1:34:29    7:13/M
      58    Steve Landowne          Westport  CT          462   46    20 M 40-49      1:34:30    7:13/M
      59    Bernie Sezon            Easton  CT            336   46    21 M 40-49      1:34:49    7:14/M
      60    Dee Dee Scanlin         Westport  CT          150   44     2 F 40-49      1:35:09    7:16/M
      61    Nicholas Hakim          Hurley  NY            310   15     1 M  2-17      1:35:40    7:18/M
      62    Heidi Mitchell          Darien  CT            267   42     3 F 40-49      1:35:46    7:19/M
      63    Keith Mitchell          Darien  CT            268   42    22 M 40-49      1:35:46    7:19/M
      64    Bradley Rhyins          New York  NY          678   17     2 M  2-17      1:36:00    7:20/M
      65    Kevin Lloyd             Darien  CT            211   55     8 M 50-59      1:36:01    7:20/M
      66    Robert Sedita           Norwalk  CT           170   50     9 M 50-59      1:36:07    7:20/M
      67    Ed Wolf                 Bridgeport  CT        273   39    16 M 30-39      1:36:14    7:21/M
      68    Bruce Goulart           Newtown  CT           372   32    17 M 30-39      1:36:21    7:21/M
      69    David Furth             Westport  CT          252   45    23 M 40-49      1:36:28    7:22/M
      70    Ron Sieracki            Woodbury  CT          727   50    10 M 50-59      1:36:30    7:22/M
      71    Kacie Aristide          Bethlehem  PA         577   26     1 F 18-29      1:36:33    7:22/M
      72    Lisa Tuffy              New Canaan  CT        319   42     4 F 40-49      1:36:46    7:23/M
      73    Jan Schole              Ridgefield  CT        142   41    24 M 40-49      1:36:59    7:24/M
      74    Jed Borken              Watertown  CT         450   30    18 M 30-39      1:37:12    7:25/M
      75    Janet Rosenthal         Chappaqua  NY         566   39     2 F 30-39      1:37:23    7:26/M
      76    Andrew Pisanelli        Ridgefield  CT        154   46    25 M 40-49      1:37:24    7:26/M
      77    Paul Moriber            Easton  CT            411   52    11 M 50-59      1:37:30    7:27/M
      78    Edward Nolan, Jr        Old Greenwich  CT     219   56    12 M 50-59      1:37:33    7:27/M
      79    Scott Ventrella         Ridgefield  CT        116   48    26 M 40-49      1:37:42    7:27/M
      80    David Carbone           Middlebury  CT        271   49    27 M 40-49      1:37:43    7:28/M
      81    Louis Csak              Old Greenwich  CT     520   42    28 M 40-49      1:37:45    7:28/M
      82    Andrew Corsilla         Ridgefield  CT        390   37    19 M 30-39      1:37:50    7:28/M
      83    Tammy Kiernan           Norwalk  CT           266   35     3 F 30-39      1:38:03    7:29/M
      84    Michael Regan           Woodbridge  CT        183   47    29 M 40-49      1:38:07    7:29/M
      85    Christopher Martin      New York  NY          294   58    13 M 50-59      1:38:18    7:30/M
      86    Janice Ynn              Redding  CT           724   49     5 F 40-49      1:38:19    7:30/M
      87    Joe Spofford            Carmel  NY            722   47    30 M 40-49      1:38:20    7:30/M
      88    Carol Wittlieb          New Haven  CT         508   27     2 F 18-29      1:38:21    7:30/M
      89    Jay Bower               Weston  CT            424   39    20 M 30-39      1:38:23    7:31/M
      90    Susan Gold              Westport  CT          585   53     2 F 50-59      1:38:35    7:32/M
      91    Michael Costello        Fairfield  CT         674   49    31 M 40-49      1:38:40    7:32/M
      92    Paul Quinsee            Wilton  CT            519   45    32 M 40-49      1:38:44    7:32/M
      93    Laura Helmig            Newtown  CT           246   39     4 F 30-39      1:38:45    7:32/M
      94    Tom Renner              Bethel  CT            341   49    33 M 40-49      1:38:53    7:33/M
      95    Adam Norwitt            Ridgefield  CT         65   39    21 M 30-39      1:39:05    7:34/M
      96    Frans Hijkoop           New Canaan  CT         83   48    34 M 40-49      1:39:06    7:34/M
      97    Steve Sasse             Ridgefield  CT        269   40    35 M 40-49      1:39:11    7:34/M
      98    Jim Mc Grath            Ridgefield  CT        440   40    36 M 40-49      1:39:12    7:34/M
      99    Stephen Spaulding       Ridgefield  CT        385   39    22 M 30-39      1:39:13    7:34/M
     100    Jordan Zinn             New Haven  CT         127   27     7 M 18-29      1:39:14    7:35/M
     101    Patrick Kelleher        Yorktown Heights  N   393   46    37 M 40-49      1:39:22    7:35/M
     102    John Meyerle            Monroe  CT            491   39    23 M 30-39      1:39:41    7:37/M
     103    Ken Easley              Fairfield  CT         107   51    14 M 50-59      1:39:42    7:37/M
     104    Andrew Satran           Monsey  NY            715   37    24 M 30-39      1:39:53    7:37/M
     105    Donna Anderson          Brookfield  CT        409   53     3 F 50-59      1:39:54    7:38/M
     106    Neil Farrow             Ridgefield  CT         75   45    38 M 40-49      1:39:55    7:38/M
     107    Peter Kiernan           Bronx  NY             421   51    15 M 50-59      1:39:58    7:38/M
     108    Mark Satran             Sandy Hook  CT        676   40    39 M 40-49      1:39:59    7:38/M
     109    Scott Harrison          Darien  CT            324   54    16 M 50-59      1:40:03    7:38/M
     110    Kenneth Ives            Unionville  CT        346   50    17 M 50-59      1:40:33    7:41/M
     111    Thomas Fogarty          New York  NY          572   45    40 M 40-49      1:40:44    7:41/M
     112    Tony Smyth              Ridgefield  CT        307   49    41 M 40-49      1:40:50    7:42/M
     113    Ivan Crowther           Wilton  CT            408   45    42 M 40-49      1:41:12    7:44/M
     114    David Menoni            Westport  CT          732   32    25 M 30-39      1:41:19    7:44/M
     115    Eric Opdyke             Norwalk  CT           444   37    26 M 30-39      1:41:25    7:45/M
     116    Kathleen Heller         Danbury  CT           158   22     3 F 18-29      1:41:31    7:45/M
     117    George Grenier          Katonah  NY           430   43    43 M 40-49      1:41:41    7:46/M
     118    Bret Morrow             Hamden  CT            673   47    44 M 40-49      1:41:43    7:46/M
     119    Michael Pitcher         North Haven  CT       178   40    45 M 40-49      1:41:47    7:46/M
     120    Michael Leckie          Ridgefield  CT         71   42    46 M 40-49      1:41:58    7:47/M
     121    Gillian Kaeyer          Wilton  CT            466   40     6 F 40-49      1:42:21    7:49/M
     122    Ted Ruddock             Ridgefield  CT        205   50    18 M 50-59      1:42:22    7:49/M
     123    Carol Clark             Westport  CT          382   44     7 F 40-49      1:42:25    7:49/M
     124    Jason Twedt             Danbury  CT           317   30    27 M 30-39      1:42:32    7:50/M
     125    Tim Hyland              Ridgefield  CT        731   44    47 M 40-49      1:42:39    7:50/M
     126    Lyn McCabe              Stamford  CT          515   30     5 F 30-39      1:42:41    7:50/M
     127    Christine Tunick        Ridgefield  CT        373   32     6 F 30-39      1:42:43    7:50/M
     128    Alex Dino               Norwalk  CT           425   40    48 M 40-49      1:42:58    7:52/M
     129    Ron Rembaum             Old Greenwich  CT     256   62     2 M 60-69      1:42:58    7:52/M
     130    Sher Fohl               Cheshire  CT          476   43     8 F 40-49      1:42:59    7:52/M
     131    Sean Oneil              Sandy Hook  CT        734   38    28 M 30-39      1:43:16    7:53/M
     132    Brian Mc Ilrath         Danbury  CT           395   56    19 M 50-59      1:43:17    7:53/M
     133    David Drucker           Bronx  NY             682   58    20 M 50-59      1:43:19    7:53/M
     134    Mark Breene             Wilton  CT            214   41    49 M 40-49      1:43:20    7:53/M
     135    Stephen Randolph        New Milford  CT       290   59    21 M 50-59      1:43:21    7:53/M
     136    David Rettig            Niskayuna  NY         253   44    50 M 40-49      1:43:23    7:54/M
     137    Holly Simmons           Rye  NY               463   37     7 F 30-39      1:43:29    7:54/M
     138    Anthony Spak            Hamden  CT            418   46    51 M 40-49      1:43:32    7:54/M
     139    Geoffrey Morris         Ridgefield  CT        191   43    52 M 40-49      1:43:43    7:55/M
     140    Glenn Mc Cabe           Brookfield  CT        162   42    53 M 40-49      1:43:52    7:56/M
     141    Jim Lane                Wilton  CT             63   44    54 M 40-49      1:43:53    7:56/M
     142    Gregory Cohen           Croton On Hudson  N   149   40    55 M 40-49      1:43:57    7:56/M
     143    Bruce Heller            Katonah  NY           159   35    29 M 30-39      1:44:19    7:58/M
     144    Jay Villeneuve          Newtown  CT           250   38    30 M 30-39      1:44:21    7:58/M
     145    Partick O'Connor        Stamford  CT           73   38    31 M 30-39      1:44:24    7:58/M
     146    John Jessop             New Canaan  CT        368   37    32 M 30-39      1:44:26    7:58/M
     147    Joseph Pastore          Ridgefield  CT        712   42    56 M 40-49      1:44:31    7:59/M
     148    Jeremy Sheldon          Old Greenwich  CT      77   44    57 M 40-49      1:44:32    7:59/M
     149    Paul Vaghi              Bethel  CT            301   48    58 M 40-49      1:44:32    7:59/M
     150    John Mc Geary           Ridgefield  CT        118   44    59 M 40-49      1:44:40    7:59/M
     151    Dorian Kail             Westport  CT          360   40     9 F 40-49      1:44:42    8:00/M
     152    John Runkle             West Point  NY        448   24     8 M 18-29      1:44:48    8:00/M
     153    Anne Regan              Fairfield  CT         204   43    10 F 40-49      1:44:49    8:00/M
     154    David Hansen            Danbury  CT           357   51    22 M 50-59      1:44:52    8:00/M
     155    Roy Van Eick            Stamford  CT          213   59    23 M 50-59      1:44:54    8:00/M
     156    Tim Mc Grath            Park Ridge  NJ        221   46    60 M 40-49      1:44:58    8:01/M
     157    William Stephens        Danbury  CT           185   51    24 M 50-59      1:45:11    8:02/M
     158    Sarah Garvan            New Canaan  CT        304   26     4 F 18-29      1:45:26    8:03/M
     159    Jeffrey Palma           Wilton  CT            194   34    33 M 30-39      1:45:37    8:04/M
     160    Jeff Brooks             New Canaan  CT        677   37    34 M 30-39      1:45:37    8:04/M
     161    Leon Halford            Stamford  CT          404   35    35 M 30-39      1:45:41    8:04/M
     162    Robert Burke            Stamford  CT          322   34    36 M 30-39      1:45:41    8:04/M
     163    Peter Uzzi              Avon  CT              596   53    25 M 50-59      1:46:05    8:06/M
     164    Jeff Snyder             Wilton  CT            172   40    61 M 40-49      1:46:06    8:06/M
     165    Katie Denious           Wilton  CT            176   39     8 F 30-39      1:46:08    8:06/M
     166    Kacky Theoharides       Wilton  CT            474   36     9 F 30-39      1:46:09    8:06/M
     167    Michelle Maturo         Ridgefield  CT        733   41    11 F 40-49      1:46:10    8:06/M
     168    Cynthia Degirolamo      Sandy Hook  CT        275   42    12 F 40-49      1:46:21    8:07/M
     169    Jane Hetherington       New Canaan  CT        230   42    13 F 40-49      1:46:23    8:07/M
     170    Patrick Gagnon          Ridgefield  CT        234   38    37 M 30-39      1:46:24    8:07/M
     171    Doug Edwards            West Pawlet  VT       306   47    62 M 40-49      1:46:24    8:07/M
     172    Derek Smyth             Wilton  CT            216   46    63 M 40-49      1:46:26    8:07/M
     173    Paul Vogel              Califon  NJ            95   57    26 M 50-59      1:46:30    8:08/M
     174    Anne Lowrie             Wilton  CT             59   48    14 F 40-49      1:46:30    8:08/M
     175    Will Danecki            New Milford  CT       477   58    27 M 50-59      1:46:31    8:08/M
     176    Cheryl Couts            Stratford  CT         521   27     5 F 18-29      1:46:42    8:09/M
     177    Justin Couts            Stratford  CT         522   27     9 M 18-29      1:46:43    8:09/M
     178    Timothy Lepore          Wilton  CT            165   32    38 M 30-39      1:46:47    8:09/M
     179    Erica Sullivan          Cheshire  CT          419   36    10 F 30-39      1:46:53    8:10/M
     180    Andrew Whitley          Norwalk  CT           590   35    39 M 30-39      1:46:55    8:10/M
     181    Stuart Weitzman         Bedford Hills  NY     321   35    40 M 30-39      1:46:56    8:10/M
     182    Mark Kaduboski          Wilton  CT            156   37    41 M 30-39      1:47:07    8:11/M
     183    Larry Cass              Weston  CT            468   44    64 M 40-49      1:47:14    8:11/M
     184    Tim Mc Cauley           Monroe  CT             58   43    65 M 40-49      1:47:23    8:12/M
     185    Ronnie Behringer        Norwalk  CT           378   50     4 F 50-59      1:47:24    8:12/M
     186    Mike Goodger            Spring Valley  NY     370   43    66 M 40-49      1:47:26    8:12/M
     187    Andrew Robinson         Brookfield  CT        104   32    42 M 30-39      1:47:34    8:13/M
     188    Thomas Kucinski         Briarcliff Manor  N   362   45    67 M 40-49      1:47:37    8:13/M
     189    Glen Kutler             Ridgefield  CT        137   40    68 M 40-49      1:47:46    8:14/M
     190    David Riek              Ridgefield  CT         74   41    69 M 40-49      1:47:49    8:14/M
     191    Justin Murphy           Darien  CT            121   41    70 M 40-49      1:47:58    8:15/M
     192    Dan Clark               Stamford  CT          500   55    28 M 50-59      1:48:15    8:16/M
     193    Fred Buonocore          Ridgefield  CT        354   38    43 M 30-39      1:48:18    8:16/M
     194    Doug Langley            Waterbury  CT          62   21    10 M 18-29      1:48:23    8:16/M
     195    Sue Fleming             Ridgefield  CT        281   38    11 F 30-39      1:48:31    8:17/M
     196    Kathryn Hertzmark       Old Greenwich  CT     210   31    12 F 30-39      1:48:49    8:18/M
     197    John Hannigan           Ridgefield  CT        588   47    71 M 40-49      1:49:02    8:19/M
     198    Steven Farmer           Norwalk  CT           737   37    44 M 30-39      1:49:06    8:20/M
     199    Ian Smith               Wilton  CT            507   44    72 M 40-49      1:49:07    8:20/M
     200    Michael Madden          Newtown  CT           403   44    73 M 40-49      1:49:09    8:20/M
     201    Michael O'Malley        White Plains  NY      452   36    45 M 30-39      1:49:17    8:21/M
     202    Mike Parrish            North Salem  NY       720   51    29 M 50-59      1:49:30    8:22/M
     203    Ann Williams            Old Greenwich  CT     328   44    15 F 40-49      1:49:32    8:22/M
     204    Mark Begor              Wilton  CT             52   50    30 M 50-59      1:49:35    8:22/M
     205    Michael Lashendock      Norwalk  CT            41   47    74 M 40-49      1:49:52    8:23/M
     206    Robert Green            Ridgefield  CT        103   40    75 M 40-49      1:49:53    8:23/M
     207    Olivier Nicaise         Hamden  CT            719   48    76 M 40-49      1:50:02    8:24/M
     208    David Dow               Pound Ridge  NY       523   42    77 M 40-49      1:50:07    8:24/M
     209    Kristina Kish           Ridgefield  CT         51   23     6 F 18-29      1:50:25    8:26/M
     210    Kevin Witire            Ridgefield  CT        686   45    78 M 40-49      1:50:30    8:26/M
     211    Devon Bertram           New York  NY          237   27     7 F 18-29      1:50:32    8:26/M
     212    Christopher Lanzano     Fairfield  CT         392   50    31 M 50-59      1:50:33    8:26/M
     213    Israel Good             Stamford  CT          449   55    32 M 50-59      1:50:43    8:27/M
     214    Karen Corsilla          Ridgefield  CT        391   36    13 F 30-39      1:50:45    8:27/M
     215    Tom O'Hara              Fairfield  CT         202   46    79 M 40-49      1:50:50    8:28/M
     216    Ann Margaret Mannix     Wilton  CT            140   42    16 F 40-49      1:50:52    8:28/M
     217    Carolyn Oppenheim       Tarrytown  NY         139   39    14 F 30-39      1:51:14    8:29/M
     218    Alan Bates              Ridgefield  CT        217   49    80 M 40-49      1:51:28    8:31/M
     219    Michael Schindel        Schwerin  MECKLEN     320   31    46 M 30-39      1:51:32    8:31/M
     220    Frank Candullo          South Salem  NY        56   27    11 M 18-29      1:51:33    8:31/M
     221    Lisa Goldstein          Sandy Hook  CT        100   38    15 F 30-39      1:51:48    8:32/M
     222    Eric Goldstein          Sandy Hook  CT         99   42    81 M 40-49      1:51:49    8:32/M
     223    Andrea Mindell          Ridgefield  CT        454   43    17 F 40-49      1:51:54    8:33/M
     224    Joe Morrissey           Norwalk  CT           461   45    82 M 40-49      1:51:55    8:33/M
     225    Alison Baker            Stamford  CT          284   30    16 F 30-39      1:51:55    8:33/M
     226    David Haney             Wilton  CT            188   54    33 M 50-59      1:51:56    8:33/M
     227    Michael Carpenter       Redding  CT           283   51    34 M 50-59      1:52:01    8:33/M
     228    Bruce Reuman            Fairfield  CT         564   51    35 M 50-59      1:52:06    8:33/M
     229    Mark Gilliam            Ridgefield  CT        726   55    36 M 50-59      1:52:11    8:34/M
     230    Tom Inman               Ridgefield  CT        516   48    83 M 40-49      1:52:16    8:34/M
     231    Cathy Wein              Ridgefield  CT        571   42    18 F 40-49      1:52:18    8:34/M
     232    Allen Randolph          Greenwich  CT         713   43    84 M 40-49      1:52:31    8:35/M
     233    Tom Lewis               Pound Ridge  NY        11   34    47 M 30-39      1:52:32    8:35/M
     234    Kristen Hoban           Ridgefield  CT        347   41    19 F 40-49      1:52:33    8:35/M
     235    Tom Hoban               Ridgefield  CT        348   39    48 M 30-39      1:52:33    8:35/M
     236    Patricia Ryan           Redding  CT           147   33    17 F 30-39      1:52:36    8:36/M
     237    Jennifer Gregoretti     Cheshire  CT          414   36    18 F 30-39      1:52:38    8:36/M
     238    Darren Mc Dermott       Hastings On Hudson    199   41    85 M 40-49      1:52:44    8:36/M
     239    Juergen Link            Westport  CT          420   47    86 M 40-49      1:52:47    8:37/M
     240    Julie Bruce             Ridgefield  CT        432   39    19 F 30-39      1:52:59    8:37/M
     241    Meghan Hakim            Hurley  NY            312   18     8 F 18-29      1:53:01    8:38/M
     242    Joanne Seavy            Ridgefield  CT        263   48    20 F 40-49      1:53:01    8:38/M
     243    Paul Hakim              Hurley  NY            311   44    87 M 40-49      1:53:01    8:38/M
     244    Kevin Korsh             Weston  CT            276   47    88 M 40-49      1:53:04    8:38/M
     245    David Skoglund          Poughkeepsie  NY      399   51    37 M 50-59      1:53:11    8:38/M
     246    Steve Lamando           Westport  CT          265   44    89 M 40-49      1:53:16    8:39/M
     247    Margaret De Luca        Waccabuc  NY          371   48    21 F 40-49      1:53:17    8:39/M
     248    Robin Caruso            Ridgefield  CT        412   42    22 F 40-49      1:53:24    8:39/M
     249    Julie Brand             New Canaan  CT        206   43    23 F 40-49      1:53:29    8:40/M
     250    Diane Plaut             Westport  CT          442   41    24 F 40-49      1:53:31    8:40/M
     251    Stephanie Deitz         Westport  CT          174   40    25 F 40-49      1:53:44    8:41/M
     252    Ashley Goodwin          Fairfield  CT         278   25     9 F 18-29      1:53:54    8:42/M
     253    Jim Spak                Easton  CT            575   41    90 M 40-49      1:54:06    8:43/M
     254    Mike Astorino           Easton  CT            445   45    91 M 40-49      1:54:06    8:43/M
     255    Allison Stockel         Ridgefield  CT         69   41    26 F 40-49      1:54:19    8:44/M
     256    Joel Whidden            Westport  CT          592   41    92 M 40-49      1:54:19    8:44/M
     257    Natasha Kowatch         Ridgefield  CT         35   34    20 F 30-39      1:54:32    8:45/M
     258    Luis Mora               Norwalk  CT           595   43    93 M 40-49      1:54:41    8:45/M
     259    Emily Pearson           Stamford  CT          187   27    10 F 18-29      1:54:46    8:46/M
     260    Jeff Grunberg           New York  NY          228   32    49 M 30-39      1:54:48    8:46/M
     261    Stephen Priest          Greenwich  CT          36   38    50 M 30-39      1:54:55    8:46/M
     262    Joe Nadaline            Ardsley  NY           668   64     3 M 60-69      1:54:58    8:47/M
     263    Keith Cheh              Newtown  CT           262   41    94 M 40-49      1:55:04    8:47/M
     264    Sarah Margulies         Weston  CT            173   41    27 F 40-49      1:55:06    8:47/M
     265    Henri Lellouche         Fairfield  CT         381   48    95 M 40-49      1:55:15    8:48/M
     266    Caroline Curvan         Ossining  NY          153   43    28 F 40-49      1:55:15    8:48/M
     267    Mark Bomback            Mount Kisco  NY       138   37    51 M 30-39      1:55:18    8:48/M
     268    Jennifer Amend          Bethel  CT             40   36    21 F 30-39      1:55:24    8:49/M
     269    Coleen Cugine           Ridgefield  CT        329   47    29 F 40-49      1:55:24    8:49/M
     270    Marilyn Hart            Darien  CT            716   48    30 F 40-49      1:55:31    8:49/M
     271    Alicia O'Neill          New Canaan  CT        200   49    31 F 40-49      1:55:33    8:49/M
     272    Ben Levison             Easton  CT            325   53    38 M 50-59      1:55:36    8:49/M
     273    Enrico Guerrera         Watertown  CT         453   51    39 M 50-59      1:55:43    8:50/M
     274    Kevin Cumming           Ridgefield  CT        581   35    52 M 30-39      1:55:44    8:50/M
     275    Anthony Sivinski        Westport  CT          180   43    96 M 40-49      1:55:45    8:50/M
     276    Andrea Fortino          Katonah  NY           197   35    22 F 30-39      1:55:46    8:50/M
     277    Ruth Littmann           Goldens Bridge  NY    296   44    32 F 40-49      1:55:47    8:50/M
     278    Jennifer Reilly         New Fairfield  CT     143   36    23 F 30-39      1:55:48    8:50/M
     279    Tom Bruton              Trumbull  CT          499   49    97 M 40-49      1:55:48    8:50/M
     280    Brenda Chapman          Ridgefield  CT        736   44    33 F 40-49      1:55:50    8:51/M
     281    Sarah Blandford         Ridgefield  CT        314   36    24 F 30-39      1:56:00    8:51/M
     282    Neil Mandel             Shelton  CT           524   54    40 M 50-59      1:56:03    8:52/M
     283    Alison Ramsey           Stamford  CT          323   25    11 F 18-29      1:56:04    8:52/M
     284    Sallie Jo Boehle        Ridgefield  CT        683   43    34 F 40-49      1:56:08    8:52/M
     285    Erica Mara              Stratford  CT          98   30    25 F 30-39      1:56:15    8:52/M
     286    Nancy Bentivegna        Ridgefield  CT        231   46    35 F 40-49      1:56:16    8:53/M
     287    Dylan Harris            Cross River  NY       146   23    12 M 18-29      1:56:18    8:53/M
     288    Susan David             Ridgefield  CT        261   42    36 F 40-49      1:56:25    8:53/M
     289    Louise Edwards          Ridgefield  CT        415   38    26 F 30-39      1:56:32    8:54/M
     290    Don Capone              Norwalk  CT           135   59    41 M 50-59      1:56:34    8:54/M
     291    Matthew Debes           Norwalk  CT           242   38    53 M 30-39      1:56:35    8:54/M
     292    Tina Gage               Milford  CT           509   45    37 F 40-49      1:56:40    8:54/M
     293    William Ekman           Ridgefield  CT        593   59    42 M 50-59      1:56:44    8:55/M
     294    Anne Watson             New Canaan  CT        117   35    27 F 30-39      1:56:44    8:55/M
     295    Carlos Miller           Stamford  CT          563   31    54 M 30-39      1:56:45    8:55/M
     296    Andrew Mitchell         Old Greenwich  CT     308   37    55 M 30-39      1:56:47    8:55/M
     297    Jennifer Sachs          Ridgefield  CT        413   42    38 F 40-49      1:56:54    8:55/M
     298    Dave Bedusa             Norwalk  CT           119   35    56 M 30-39      1:56:59    8:56/M
     299    Damian Michalak         Ridgewood  NY         497   34    57 M 30-39      1:57:00    8:56/M
     300    Jolanta Zasadni         Chappaqua  NY         495   30    28 F 30-39      1:57:00    8:56/M
     301    Fredric Zinn            Fairfield  CT         128   57    43 M 50-59      1:57:03    8:56/M
     302    Phoebe Kaylor           Fairfield  CT         334   40    39 F 40-49      1:57:08    8:56/M
     303    Joe Kearney             Newtown  CT           327   52    44 M 50-59      1:57:09    8:57/M
     304    Kristin Hantler         Stamford  CT          428   28    12 F 18-29      1:57:21    8:57/M
     305    Andreia Monroe          Danbury  CT           443   29    13 F 18-29      1:57:34    8:58/M
     306    Tim Devlin              Stamford  CT          218   44    98 M 40-49      1:57:36    8:59/M
     307    Leeann Cerpovicz        West Springfield  M   718   46    40 F 40-49      1:57:40    8:59/M
     308    Terrence Rychlik        Ridgefield  CT        245   41    99 M 40-49      1:57:41    8:59/M
     309    Thomas Kaylor           Fairfield  CT         335   46   100 M 40-49      1:58:01    9:01/M
     310    Jennifer Kaplan         South Salem  NY       151   39    29 F 30-39      1:58:04    9:01/M
     311    Kendra Verdi            Newtown  CT           186   35    30 F 30-39      1:58:07    9:01/M
     312    Rudd Anderson           Weston  CT            292   40   101 M 40-49      1:58:14    9:02/M
     313    John Connelly           West Simsbury  CT     739   41   102 M 40-49      1:58:17    9:02/M
     314    Natasha Parvizian       Westport  CT           68   33    31 F 30-39      1:58:18    9:02/M
     315    Michael Blauner         Chappaqua  NY         349   42   103 M 40-49      1:58:18    9:02/M
     316    David Barrett           New Canaan  CT        394   41   104 M 40-49      1:58:35    9:03/M
     317    Steve Meeker            Newtown  CT           209   41   105 M 40-49      1:58:40    9:04/M
     318    Wendy Duff              New Milford  CT       570   37    32 F 30-39      1:58:40    9:04/M
     319    Ann Small               Fairfield  CT         212   38    33 F 30-39      1:58:46    9:04/M
     320    Mike Tamborrino         Stamford  CT          435   51    45 M 50-59      1:58:49    9:04/M
     321    Stacy Hynes             Ridgefield  CT        148   40    41 F 40-49      1:58:50    9:04/M
     322    Gregory Driscoll        Norwalk  CT           386   37    58 M 30-39      1:58:53    9:05/M
     323    Jon Rubin               Ridgefield  CT        277   51    46 M 50-59      1:59:08    9:06/M
     324    Craig Meadows           Monroe  CT            274   44   106 M 40-49      1:59:24    9:07/M
     325    Gerry Werner            Norwalk  CT           115   54    47 M 50-59      1:59:29    9:07/M
     326    Blaine Wilkes           Norwalk  CT           358   36    34 F 30-39      1:59:33    9:08/M
     327    Sean Gage               Stamford  CT          330   28    13 M 18-29      1:59:49    9:09/M
     328    Adel Joobeur            Milford  CT           433   45   107 M 40-49      1:59:50    9:09/M
     329    Annie Zimmerli-Haskel   Westport  CT          215   40    42 F 40-49      2:00:09    9:10/M
     330    Marny Loftus            Norwalk  CT           481   36    35 F 30-39      2:00:18    9:11/M
     331    John Moriarty           Ridgefield  CT        587   38    59 M 30-39      2:00:34    9:12/M
     332    Dick Green              East Chatham  NY      295   74     1 M 70-99      2:00:40    9:13/M
     333    Laura Earley            Stamford  CT          364   27    14 F 18-29      2:00:48    9:13/M
     334    Gretchen Broughton      Ridgefield  CT         88   33    36 F 30-39      2:00:54    9:14/M
     335    Bethann Mc Grath        Ridgefield  CT        441   40    43 F 40-49      2:01:01    9:14/M
     336    Gary Thill              Sandy Hook  CT        398   49   108 M 40-49      2:01:08    9:15/M
     337    William Bickford        Redding  CT           388   52    48 M 50-59      2:01:24    9:16/M
     338    Kelly Mittleman         Redding  CT           387   44    44 F 40-49      2:01:24    9:16/M
     339    Bill Bardini            Easton  CT            568   35    60 M 30-39      2:01:26    9:16/M
     340    Vince Pribble           Cornwall Bridge  CT   161   45   109 M 40-49      2:01:27    9:16/M
     341    Monica Harcken          New Milford  CT       458   44    45 F 40-49      2:01:33    9:17/M
     342    Ann Hartman             New Milford  CT       397   44    46 F 40-49      2:01:35    9:17/M
     343    Raymond Adapon          Stamford  CT          333   38    61 M 30-39      2:01:46    9:18/M
     344    Beth Hansson            Wilton  CT            501   47    47 F 40-49      2:01:46    9:18/M
     345    Chris Farrell           Stratford  CT         426   33    62 M 30-39      2:01:50    9:18/M
     346    Jason Panzer            Fairfield  CT         402   37    63 M 30-39      2:01:51    9:18/M
     347    Angus Rogers            Westport  CT          505   42   110 M 40-49      2:01:55    9:18/M
     348    Susan Licht             Newtown  CT           345   61     1 F 60-69      2:01:55    9:18/M
     349    Will Rhyins             New York  NY          725   53    49 M 50-59      2:01:57    9:19/M
     350    Kiate Christoffersen    Trumbull  CT          193   17     1 F  2-17      2:02:02    9:19/M
     351    Christie Kania          Plantsville  CT       451   28    15 F 18-29      2:02:04    9:19/M
     352    Jill Bornstein          Ridgefield  CT         21   40    48 F 40-49      2:02:08    9:19/M
     353    John Weyrauch           Weston  CT            675   49   111 M 40-49      2:02:08    9:19/M
     354    Michelle Howard         Westport  CT          396   36    37 F 30-39      2:02:10    9:20/M
     355    Brian Lemoine           White Plains  NY      384   45   112 M 40-49      2:02:11    9:20/M
     356    Anita Kohli-Pamnani     Norwalk  CT           721   33    38 F 30-39      2:02:16    9:20/M
     357    Anne Stauff             Wilton  CT             13   34    39 F 30-39      2:02:17    9:20/M
     358    Eileen Polese           Mount Kisco  NY       331   35    40 F 30-39      2:02:25    9:21/M
     359    Alan Pittman            Trumbull  CT           84   38    64 M 30-39      2:02:32    9:21/M
     360    Chris James             Danbury  CT           164   36    65 M 30-39      2:02:34    9:21/M
     361    Jennifer Dekker         Weston  CT            326   38    41 F 30-39      2:02:39    9:22/M
     362    Nicholas Lindsay-Jones  Ridgefield  CT        232   29    14 M 18-29      2:03:06    9:24/M
     363    Mark De Lieto           Shelton  CT           350   53    50 M 50-59      2:03:16    9:25/M
     364    Greg Kabasakalian       Ridgefield  CT        136   45    49 F 40-49      2:03:32    9:26/M
     365    Karen Cook              Colchester  CT        504   32    42 F 30-39      2:03:35    9:26/M
     366    Stephanie Allgood       Norwalk  CT           410   21    16 F 18-29      2:03:39    9:26/M
     367    Colette Rabacs          Westport  CT          171   40    50 F 40-49      2:03:49    9:27/M
     368    David Delaney           Greenwich  CT          97   44   113 M 40-49      2:03:50    9:27/M
     369    Susan Clarke            Darien  CT            282   36    43 F 30-39      2:04:00    9:28/M
     370    Jason Howard            Norwalk  CT           498   54    51 M 50-59      2:04:00    9:28/M
     371    Jackie Lamando          Westport  CT          264   44    51 F 40-49      2:04:03    9:28/M
     372    Patrick Broderick       New Fairfield  CT     224   51    52 M 50-59      2:04:05    9:28/M
     373    Charles Pavarini        South Salem  NY        81   48   114 M 40-49      2:04:17    9:29/M
     374    Michael Iacovacci       Danbury  CT           512   32    66 M 30-39      2:04:20    9:29/M
     375    Ward Carpenter          Ridgefield  CT        220   56    53 M 50-59      2:04:44    9:31/M
     376    Dennis Schmidt          Ridgefield  CT        291   54    54 M 50-59      2:04:58    9:32/M
     377    Jeanne Mc Auliffe       New York  NY          181   45    52 F 40-49      2:05:05    9:33/M
     378    Michael Holland         New Canaan  CT        272   64     4 M 60-69      2:05:10    9:33/M
     379    Timothy Benedict        Ridgefield  CT        189    0     1 M  0- 1      2:05:13    9:34/M
     380    Cristina Perna          New Milford  CT       361   39    44 F 30-39      2:05:17    9:34/M
     381    Christine Muldoon       Ridgefield  CT        166   37    45 F 30-39      2:05:48    9:36/M
     382    Alice Avery             Bethel  CT            359   57     5 F 50-59      2:05:51    9:36/M
     383    Cynthia Russell         Stamford  CT          586   56     6 F 50-59      2:05:58    9:37/M
     384    Jennifer Laurine        Hartford  CT          717   28    17 F 18-29      2:06:05    9:37/M
     385    Kathryn Piskura         New Milford  CT       208   27    18 F 18-29      2:06:19    9:39/M
     386    Kathryn Laganza         Norwalk  CT            34   29    19 F 18-29      2:06:27    9:39/M
     387    Emily Colahan           Stamford  CT          123   24    20 F 18-29      2:06:34    9:40/M
     388    Prashant Ratnaparkhi    Ridgefield  CT        369   44   115 M 40-49      2:06:40    9:40/M
     389    Todd Hyland             Lovettsville  VA      584   46   116 M 40-49      2:06:43    9:40/M
     390    Peter Licht             Newtown  CT           344   62     5 M 60-69      2:06:49    9:41/M
     391    Tracy Duddy             Ridgefield  CT         96   41    53 F 40-49      2:06:49    9:41/M
     392    Jim Bardwell            Wilton  CT            669   42   117 M 40-49      2:06:50    9:41/M
     393    Jim Duddy               Ridgefield  CT        201   39    67 M 30-39      2:06:50    9:41/M
     394    Stephanie Collins       Ridgefield  CT        569   41    54 F 40-49      2:06:54    9:41/M
     395    Jeanette Trujillo       Norwalk  CT            57   46    55 F 40-49      2:07:36    9:44/M
     396    Erin Broderick          New Fairfield  CT     225   22    21 F 18-29      2:07:54    9:46/M
     397    Pam Kelly               Stamford  CT          374   33    46 F 30-39      2:07:55    9:46/M
     398    Mario Bernardis         Ridgefield  CT        579   54    55 M 50-59      2:08:00    9:46/M
     399    Jung Soo Kim            Wilton  CT            741   38    47 F 30-39      2:08:04    9:47/M
     400    Dawn Bolling            Norwalk  CT           401   44    56 F 40-49      2:08:10    9:47/M
     401    Sharon Gawe             Bridgewater  CT       298   56     7 F 50-59      2:08:17    9:48/M
     402    Karen Davidson          Ridgefield  CT        299   47    57 F 40-49      2:08:27    9:48/M
     403    Gabrielle Goodman       Bedford  NY           293   38    48 F 30-39      2:08:38    9:49/M
     404    Ron Klinkowize          Ridgefield  CT        459   46   118 M 40-49      2:08:48    9:50/M
     405    Kimberly Tully          Wilton  CT             64   41    58 F 40-49      2:08:57    9:51/M
     406    Bill Donohue            Ridgefield  CT        182   49   119 M 40-49      2:09:17    9:52/M
     407    Mary Ellen Loncto       Ridgefield  CT        506   66     2 F 60-69      2:09:25    9:53/M
     408    Randall Dalia           New Canaan  CT        289   50    56 M 50-59      2:09:26    9:53/M
     409    Julie Walsh             Hoboken  NJ           113   24    22 F 18-29      2:09:31    9:53/M
     410    Meghan Martin           Wappingers Falls  N    45   23    23 F 18-29      2:09:34    9:53/M
     411    Jean La Barbera         Poughquag  NY         101   23    24 F 18-29      2:09:56    9:55/M
     412    Leo Saposnick           Wappingers Falls  N   141   62     6 M 60-69      2:10:00    9:55/M
     413    Petra Brito             Norwalk  CT           514   39    49 F 30-39      2:10:01    9:55/M
     414    Frank Murphy            Northford  CT         108   55    57 M 50-59      2:10:07    9:56/M
     415    Robin Renner            Bethel  CT            510   50     8 F 50-59      2:10:15    9:57/M
     416    Katherine Penna         Riverside  CT          37   37    50 F 30-39      2:10:35    9:58/M
     417    Ingrid Winn             Old Greenwich  CT      43   37    51 F 30-39      2:10:36    9:58/M
     418    Jonathan Seymour        New Canaan  CT        437   54    58 M 50-59      2:11:15   10:01/M
     419    Sean O'Boyle            Darien  CT            254   44   120 M 40-49      2:11:21   10:02/M
     420    Bill Pecoriello         Westport  CT          427   43   121 M 40-49      2:11:53   10:04/M
     421    Santiago Rozas          Pound Ridge  NY        78   42   122 M 40-49      2:12:03   10:05/M
     422    Rosa Rozas              Pound Ridge  NY        79   44    59 F 40-49      2:12:03   10:05/M
     423    Ken Peters              Ridgefield  CT         33   42   123 M 40-49      2:12:21   10:06/M
     424    Pamela Mac Mullen       Watertown  CT         192   44    60 F 40-49      2:12:28   10:07/M
     425    Alexandra Sheldon       Old Greenwich  CT      76   40    61 F 40-49      2:12:47   10:08/M
     426    Tejash Patel            Danbury  CT           405   32    68 M 30-39      2:13:15   10:10/M
     427    Richard Demarco         Danbury  CT           670   66     7 M 60-69      2:13:16   10:10/M
     428    Matt Mc Neany           Old Greenwich  CT      92   37    69 M 30-39      2:13:34   10:12/M
     429    Stephanie Ruggieri      Norwalk  CT           120   34    52 F 30-39      2:13:38   10:12/M
     430    Christine Zibilich      Norwalk  CT           114   33    53 F 30-39      2:13:39   10:12/M
     431    Lara Ward               Fairfield  CT         130   40    62 F 40-49      2:13:40   10:12/M
     432    Julie Santomero         Wilton  CT             49   41    63 F 40-49      2:14:23   10:15/M
     433    Jennifer Ryell          Burlington  CANAD     316   45    64 F 40-49      2:14:35   10:16/M
     434    Ray McGhee              Bridgeport  CT        714   38    70 M 30-39      2:14:37   10:17/M
     435    Arturo Montero          Stamford  CT          735   73     2 M 70-99      2:14:47   10:17/M
     436    Andrea Heafitz          Ridgefield  CT        423   39    54 F 30-39      2:14:53   10:18/M
     437    Robert Hashmian         Ridgefield  CT        247   41   124 M 40-49      2:14:58   10:18/M
     438    Jeff Lin                Avon  CT              305   39    71 M 30-39      2:15:21   10:20/M
     439    Martha Richardson       Ridgefield  CT         82   33    55 F 30-39      2:15:42   10:22/M
     440    Genina Berger           Ridgefield  CT        111   39    56 F 30-39      2:15:42   10:22/M
     441    John McCleary           Redding  CT           740   39    72 M 30-39      2:16:22   10:25/M
     442    John Wood               Cos Cob  CT            38   40   125 M 40-49      2:16:29   10:25/M
     443    Drew Kudera             Ridgefield  CT        163   48   126 M 40-49      2:16:38   10:26/M
     444    Donald Ciota            Ridgefield  CT         15   59    59 M 50-59      2:16:54   10:27/M
     445    Craig Cerone            Stamford  CT          124   25    15 M 18-29      2:17:02   10:28/M
     446    Linda Maher             Ridgefield  CT        198   44    65 F 40-49      2:17:08   10:28/M
     447    Ellyn Wilkinson         Ridgefield  CT        376   46    66 F 40-49      2:17:08   10:28/M
     448    Natalia Kozak           Stratford  CT          90   34    57 F 30-39      2:17:20   10:29/M
     449    Erica Sparks            New York  NY           19   23    25 F 18-29      2:17:22   10:29/M
     450    Zachariah Barratt       New York  NY           22   25    16 M 18-29      2:17:23   10:29/M
     451    Mara Kent               Ridgefield  CT         87   42    67 F 40-49      2:17:35   10:30/M
     452    John Hoctor             Stratford  CT         742   47   127 M 40-49      2:17:36   10:30/M
     453    Donna Klinkowize        Ridgefield  CT        460   38    58 F 30-39      2:18:36   10:35/M
     454    Samah Hassan            Danbury  CT           594   38    73 M 30-39      2:18:36   10:35/M
     455    Kristen Bryson          Ridgefield  CT         24   37    59 F 30-39      2:19:14   10:38/M
     456    David Bryson            Ridgefield  CT         25   40   128 M 40-49      2:19:15   10:38/M
     457    Deborah Gaccione        Ridgefield  CT        438   39    60 F 30-39      2:19:38   10:40/M
     458    Thomas Waun             Wilton  CT            671   42   129 M 40-49      2:20:06   10:42/M
     459    Bonnie Lees             New Fairfield  CT     241   54     9 F 50-59      2:20:18   10:43/M
     460    Simon Winn              Old Greenwich  CT      44   38    74 M 30-39      2:20:33   10:44/M
     461    Cory Mosunic            Easton  CT            380   36    61 F 30-39      2:20:34   10:44/M
     462    Nikki McMann            Pound Ridge  NY       578   34    62 F 30-39      2:20:37   10:44/M
     463    Sara Hilliard           Norwalk  CT           195   38    63 F 30-39      2:20:42   10:44/M
     464    Dale Steinharter        Weston  CT            493   50    10 F 50-59      2:20:54   10:45/M
     465    Theresa Taylor          Fairfield  CT         470   24    26 F 18-29      2:21:38   10:49/M
     466    Catherine Kane          Redding  CT           352   36    64 F 30-39      2:22:11   10:51/M
     467    John Polstein           Hastings On Hudson    169   45   130 M 40-49      2:22:36   10:53/M
     468    Nancy Polstein          Fairfield  CT         144   48    68 F 40-49      2:22:36   10:53/M
     469    Jeff Robyler            Milford  CT           483   52    60 M 50-59      2:23:17   10:56/M
     470    Christine Gemelli       Norwalk  CT           487   36    65 F 30-39      2:23:39   10:58/M
     471    Kim Remetta             Milford  CT           567   53    61 M 50-59      2:24:42   11:03/M
     472    Daniella Sarnoff        Irvington  NY         258   41    69 F 40-49      2:24:49   11:03/M
     473    Kathleen Maloney        Wilton  CT            227   41    70 F 40-49      2:25:26   11:06/M
     474    John Catizone           Ridgefield  CT        315   43    71 F 40-49      2:25:42   11:07/M
     475    Lori Hongach            Ridgefield  CT        300   31    66 F 30-39      2:26:15   11:10/M
     476    Jim Stevens             Trumbull  CT          257   76     3 M 70-99      2:27:20   11:15/M
     477    Donna Cramond           Monroe  CT            366   59    11 F 50-59      2:28:25   11:20/M
     478    Anna Pizzo              Redding  CT           456   36    67 F 30-39      2:28:30   11:20/M
     479    Lynn Chiota             Fairfield  CT         407   37    68 F 30-39      2:28:36   11:21/M
     480    Leah Cohen              Ridgefield  CT        167   47    72 F 40-49      2:29:05   11:23/M
     481    Kelly Pacowta           Danbury  CT           513   27    27 F 18-29      2:29:33   11:25/M
     482    Kelly Bird              Norwalk  CT           582   25    28 F 18-29      2:29:35   11:25/M
     483    Sheila Stolarski        Weston  CT            355   46    73 F 40-49      2:32:02   11:36/M
     484    Karl Eilers             Danbury  CT           255   55    62 M 50-59      2:34:35   11:48/M
     485    Marcia Sweat            Ridgefield  CT         30   33    69 F 30-39      2:36:03   11:55/M
     486    Pamela Arcuri           Patterson  NY          31   31    70 F 30-39      2:36:04   11:55/M
     487    J M Stauff              Wilton  CT             28   37    75 M 30-39      2:39:57   12:13/M
     488    Valerie Jensen          Ridgefield  CT         16   32    71 F 30-39      2:39:59   12:13/M
     489    Robert Glennon          Bridgeport  CT        573   66     8 M 60-69      2:40:40   12:16/M
     490    Laurence Nordvall       Trumbull  CT          297   71     4 M 70-99      2:44:25   12:33/M
     491    Michael Mc Mahon        Ridgefield  CT        110   62     9 M 60-69      2:44:33   12:34/M
     492    Gerry Mc Mahon          Ridgefield  CT        109   46    74 F 40-49      2:44:34   12:34/M
     493    Albert Calero           New York  NY          302   48   131 M 40-49      2:51:02   13:03/M
     494    Greg Jensen             Ridgefield  CT         17   34    76 M 30-39      2:59:09   13:41/M   

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emily Williams Norwalk CT

23

20

1:25:27

6:31/M

2

Mary Dolan Zengo Wilton CT

43

23

1:27:21

6:40/M

3

Katlyn Regan Woodbridge CT

23

33

1:30:29

6:54/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ramon Laboy III Danbury CT

26

1

1:11:01

5:25/M

2

Geoff Nelson New Fairfield CT

23

2

1:11:12

5:26/M

3

Bryan Kovalsky Peekskill NY

29

3

1:11:34

5:28/M

 
Top

Women 17 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kiate Christoffersen Trumbull CT

17

350

2:02:02

9:19/M

 
Top

Men 17 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicholas Hakim Hurley NY

15

61

1:35:40

7:18/M

2

Bradley Rhyins New York NY

17

64

1:36:00

7:20/M

 
Top

Women 18 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kacie Aristide Bethlehem PA

26

71

1:36:33

7:22/M

2

Carol Wittlieb New Haven CT

27

88

1:38:21

7:30/M

3

Kathleen Heller Danbury CT

22

116

1:41:31

7:45/M

 
Top

Men 18 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Larosa New Milford CT

27

4

1:14:56

5:43/M

2

Pat Dennen Newtown CT

28

5

1:16:31

5:50/M

3

Jeff Watson Stamford CT

27

8

1:18:31

6:00/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Yayoi Shimada New York NY

37

42

1:32:24

7:03/M

2

Janet Rosenthal Chappaqua NY

39

75

1:37:23

7:26/M

3

Tammy Kiernan Norwalk CT

35

83

1:38:03

7:29/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Peter Heimgartner Irvington NY

39

6

1:18:12

5:58/M

2

Brandon Collins Southbury CT

30

11

1:21:04

6:11/M

3

Sandro Nobre Danbury CT

35

12

1:21:38

6:14/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Teren Allison Ridgefield CT

43

36

1:31:05

6:57/M

2

Dee Dee Scanlin Westport CT

44

60

1:35:09

7:16/M

3

Heidi Mitchell Darien CT

42

62

1:35:46

7:19/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nadeem Ahmad Westport CT

41

7

1:18:20

5:59/M

2

Mark De Palma Southbury CT

40

10

1:19:15

6:03/M

3

Antonio Loredo Danbury CT

41

13

1:22:21

6:17/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sharon Vos Riverside CT

53

48

1:33:20

7:07/M

2

Susan Gold Westport CT

53

90

1:38:35

7:32/M

3

Donna Anderson Brookfield CT

53

105

1:39:54

7:38/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Peter Hohmeister Stamford CT

50

15

1:24:02

6:25/M

2

John Di Carlo Wolcott CT

56

26

1:29:13

6:49/M

3

Chris Brigham Roxbury CT

52

27

1:29:21

6:49/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Licht Newtown CT

61

348

2:01:55

9:18/M

2

Mary Ellen Loncto Ridgefield CT

66

407

2:09:25

9:53/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Borla Torrington CT

68

32

1:30:20

6:54/M

2

Ron Rembaum Old Greenwich CT

62

129

1:42:58

7:52/M

3

Joe Nadaline Ardsley NY

64

262

1:54:58

8:47/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dick Green East Chatham NY

74

332

2:00:40

9:13/M

2

Arturo Montero Stamford CT

73

435

2:14:47

10:17/M

3

Jim Stevens Trumbull CT

76

476

2:27:20

11:15/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News