Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Children's Memorial 5K

Milford, CT, October 26, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Oscar Gonzalez-Barreto
Race Winner Oscar Gonzalez-Barreto


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Children's Memorial 5K
October 26, 2008 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Oscar Gonzalez-Barreto, New Haven, CT - 16:49
Yemisi Damisah, New Haven, CT - 18:25


LOCATION
Fowler

Field
WEATHER
52 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Oscar Gonzalez-Barret   New Haven  CT         741   44 ***** M 40-49        16:49    5:25/M
       2    Yemisi Damisah          New Haven  CT         731   25 ***** F 20-29        18:25    5:56/M
       3    Joel Bender             Hawthorne  NY         742   39 ***** M 30-39        18:28    5:57/M
       4    Josh Wells              Shelton  CT           756   15 ***** M 13-19        18:36    6:00/M
       5    Zofia Wieciorkowska     Stratford  CT         730   45 ***** F 40-49        18:51    6:05/M
       6    Joseph Rosario          Ansonia  CT          1572   13     1 M 13-19        19:00    6:08/M
       7    Kevin Woodin            West Haven  CT        922   29     1 M 20-29        19:03    6:09/M
       8    Mark Edwards            East Haven  CT        759   38     1 M 30-39        19:09    6:11/M
       9    Amanda Parrish          Norwalk  CT           749   26 ***** F 20-29        19:22    6:15/M
      10    Andrew Vaccaro          White Plains  NY      737   24     2 M 20-29        19:26    6:16/M
      11    Thomas Cushing          Stratford  CT         681   38     2 M 30-39        19:39    6:20/M
      12    James Drummond          Wallingford  CT       969   45 ***** M 40-49        19:40    6:21/M
      13    Kyle Packnick           Shelton  CT          1574   15     2 M 13-19        19:42    6:21/M
      14    Blake Liebling          Ridgefield  CT        700   14     3 M 13-19        19:43    6:22/M
      15    Brian Fidler            West Haven  CT        904   37     3 M 30-39        20:14    6:32/M
      16    Brooks Converse         Milford  CT           593   21     3 M 20-29        20:22    6:34/M
      17    Marty Schaivone         Stratford  CT         768   54 ***** M 50-59        20:27    6:36/M
      18    Gary Dubois             Milford  CT           291   51 ***** M 50-59        20:41    6:40/M
      19    Marc Russo              Milford  CT          1551   35     4 M 30-39        20:57    6:45/M
      20    Jay Wilson              Beacon Falls  CT      778   58     1 M 50-59        21:08    6:49/M
      21    Robert Zinsky           Milford  CT           919   45     1 M 40-49        21:21    6:53/M
      22    Bruce Goulart           Newtown  CT           592   58     2 M 50-59        21:33    6:57/M
      23    Brian Burrows           Milford  CT           600   51     3 M 50-59        21:36    6:58/M
      24    Michael O'Grady         Milford  CT           997   55     4 M 50-59        21:55    7:04/M
      25    Tim Wells               Shelton  CT           757   18     4 M 13-19        22:04    7:07/M
      26    Ashley McMillan         Milford  CT           955   27     1 F 20-29        22:20    7:12/M
      27    Michelle Salzillo       Milford  CT          1553   19     1 F 13-19        22:26    7:14/M
      28    Lisa Romanchick         Trumbull  CT         1550   44 ***** F 40-49        22:30    7:15/M
      29    Darryl Arnette          Milford  CT           710   54     5 M 50-59        22:31    7:16/M
      30    Tom Fatone              Shelton  CT           588   40     2 M 40-49        22:33    7:16/M
      31    Glen Koundry            Milford  CT          1552   37     5 M 30-39        22:34    7:17/M
      32    Jenn Ardrey             Milford  CT          1570   34     1 F 30-39        22:36    7:17/M
      33    Stephen Mc Leod         Greenwich  CT        1576   39     6 M 30-39        22:37    7:18/M
      34    Christian Keator        Milford  CT           735   43     3 M 40-49        22:37    7:18/M
      35    Ken Giuntoli            Milford  CT           957   42     4 M 40-49        22:39    7:18/M
      36    Leah Black              Fairfield  CT         758   22     2 F 20-29        22:42    7:19/M
      37    Tom Conforti            Milford  CT           767   50     6 M 50-59        22:47    7:21/M
      38    Kevin Ryan              Orange  CT            773   49     5 M 40-49        22:48    7:21/M
      39    Janis Grant.            Milford  CT           913   52 ***** F 50-59        22:57    7:24/M
      40    Rob Backhaus            Milford  CT           481   41     6 M 40-49        22:58    7:25/M
      41    Joseph Phelan           Milford  CT           740   28     4 M 20-29        23:02    7:26/M
      42    Edward Buckmir          Stratford  CT         591   39     7 M 30-39        23:14    7:30/M
      43    John Corporon           Stamford  CT          723   50     7 M 50-59        23:16    7:30/M
      44    Tom Caione              West Haven  CT        797   58     8 M 50-59        23:20    7:32/M
      45    Kayla Downey            Bristol  CT           932   25     3 F 20-29        23:21    7:32/M
      46    Christina Demico        Hamden  CT            691   37     2 F 30-39        23:28    7:34/M
      47    Samuel Campagna         Oxford  CT            695   53     9 M 50-59        23:46    7:40/M
      48    Sal Terranova           Milford  CT           705   50    10 M 50-59        23:51    7:42/M
      49    Martin Parsons          Guilford  CT          717   31     8 M 30-39        24:03    7:45/M
      50    Robert White            Norwalk  OH           939   29     5 M 20-29        24:08    7:47/M
      51    Marc Audet              Hamden  CT            762   49     7 M 40-49        24:09    7:47/M
      52    Jon Bertham             Milford  CT           791   48     8 M 40-49        24:19    7:51/M
      53    Maureen Devlin          Milford  CT           702   53 ***** F 50-59        24:22    7:52/M
      54    Jamie Scholl            Waterdwon  CT         694   26     4 F 20-29        24:25    7:53/M
      55    Sandra Santiago         Stamford  CT          676   37     3 F 30-39        24:26    7:53/M
      56    Mark Kecko              Oxford  CT            724   32     9 M 30-39        24:29    7:54/M
      57    Justin Colby            Stratford  CT         682   23     6 M 20-29        24:35    7:56/M
      58    Karina Escobar          Milford  CT           956   14     2 F 13-19        24:37    7:56/M
      59    Lou Conforte            Northford  CT         783   51    11 M 50-59        24:45    7:59/M
      60    Daniel Goldstone        Wolcott  CT           780   34    10 M 30-39        24:53    8:02/M
      61    Dawn Clark              Milford  CT           930   28     5 F 20-29        24:54    8:02/M
      62    Mark Dinello            Hamden  CT            697   53    12 M 50-59        24:58    8:03/M
      63    Mark Greene             Milford  ct           777   47     9 M 40-49        25:05    8:05/M
      64    Jerry Meshell           Orange  CT            708   53    13 M 50-59        25:08    8:06/M
      65    John Howell             Easton  CT            693   73     1 M 70-99        25:25    8:12/M
      66    Dennis Phillips         Oxford  CT            765   47    10 M 40-49        25:26    8:12/M
      67    Carol Pastore           North Haven  CT       734   61     1 F 60-69        25:41    8:17/M
      68    John Bailey             Riverside  CT         751   55    14 M 50-59        25:44    8:18/M
      69    Lisa Buchta             Branford  CT          750   42     1 F 40-49        25:47    8:19/M
      70    Debby Valin             Woodbridge  CT        970   41     2 F 40-49        25:48    8:19/M
      71    Rick Barna              Milford  CT           796   43    11 M 40-49        25:57    8:22/M
      72    Greg Leger              Orange  CT           1555   48    12 M 40-49        26:01    8:24/M
      73    Casey Blake             Milford  CT           779   26     6 F 20-29        26:04    8:25/M
      74    Edward Berberich        Milford  CT           782   27     7 M 20-29        26:05    8:25/M
      75    Chris Deluca            Ansonia  CT           990   31    11 M 30-39        26:07    8:25/M
      76    Olivia Backhaus         Milford  CT           479   12     1 F  1-12        26:08    8:26/M
      77    Natasha Coleman         Bridgeport  CT        973   36     4 F 30-39        26:10    8:26/M
      78    Fred Munk               Milford  CT           289   65     1 M 60-69        26:10    8:26/M
      79    Kerrie Payne            Milford  CT           761   28     7 F 20-29        26:11    8:27/M
      80    Katie Garbati           Milford  CT          1000   26     8 F 20-29        26:11    8:27/M
      81    Russell Scovin          Bethany  CT           290   49    13 M 40-49        26:20    8:30/M
      82    Rebecca Roman           Milford  CT           938   28     9 F 20-29        26:27    8:32/M
      83    Kristen Peloso          Milford  CT           798   26    10 F 20-29        26:34    8:34/M
      84    Richard Fidler          West Haven  CT        903   62     2 M 60-69        26:39    8:36/M
      85    John Feher              Milford  CT           718   41    14 M 40-49        26:42    8:37/M
      86    Sarah Ahearn            Ansonia  CT           985   32     5 F 30-39        26:49    8:39/M
      87    Jaime Casini            Derby  CT             986   29    11 F 20-29        26:49    8:39/M
      88    Anthony San Marco       Wappingers Falls  N   733   19     5 M 13-19        26:49    8:39/M
      89    Scott Lindwall          Fairfield  CT         984   41    15 M 40-49        26:51    8:40/M
      90    Amy Corr                Fairfield  CT         743   32     6 F 30-39        26:52    8:40/M
      91    Fred Palmeiri           Trumbull  CT         1561   44    16 M 40-49        26:58    8:42/M
      92    Tim Geier               Milford  CT           944   43    17 M 40-49        27:01    8:43/M
      93    Whitney Walker          Norwalk  CT           706   26    12 F 20-29        27:10    8:46/M
      94    James Maher             Milford  CT           698   40    18 M 40-49        27:14    8:47/M
      95    Keith Zdrojowy          Derby  CT             763   28     8 M 20-29        27:16    8:48/M
      96    Julie Wasilewski        Milford  CT           707   26    13 F 20-29        27:19    8:49/M
      97    Sky Wells               Shelton  CT           755   43    19 M 40-49        27:27    8:51/M
      98    Tiffany Dixon           Bristol  CT           931   29    14 F 20-29        27:34    8:54/M
      99    Lynn MacMaster          Milford  CT          1571   33     7 F 30-39        27:48    8:58/M
     100    Jim Zeko                Fairfield  CT         738   42    20 M 40-49        27:48    8:58/M
     101    Lori Sweeney-Shahen     Waterbury  CT         677   35     8 F 30-39        27:52    8:59/M
     102    Annie Paltaut           Norwalk  CT           987   25    15 F 20-29        27:56    9:01/M
     103    Kim Maurer              Milford  CT           729   46     3 F 40-49        27:59    9:02/M
     104    Elizabeth Lionetti      Derby  CT             686   49     4 F 40-49        28:07    9:04/M
     105    George Huffman          Shelton  CT           921   51    15 M 50-59        28:10    9:05/M
     106    Kim Remetta             Milford  CT           989   53    16 M 50-59        28:12    9:06/M
     107    Amy Deluca              Ansonia  CT           991   30     9 F 30-39        28:33    9:13/M
     108    Ames Conant             Milford  CT           954   26     9 M 20-29        28:34    9:13/M
     109    Jan Phelan              Milford  CT           754   29    16 F 20-29        28:35    9:13/M
     110    Tom Kuharski            Plamtsville  CT       983   58    17 M 50-59        28:36    9:14/M
     111    John Dunn               West Haven  CT        901   50    18 M 50-59        28:49    9:18/M
     112    Alex Shahen             Wolcott  CT           776   50    19 M 50-59        28:55    9:20/M
     113    Carlos Smith            Milford  CT           732   62     3 M 60-69        29:15    9:26/M
     114    Jonathan Brouillard     Milford  CT           701   29    10 M 20-29        29:20    9:28/M
     115    Elaine Davis            Seymour  CT           948   30    10 F 30-39        29:24    9:29/M
     116    Reed Converse           Milford  CT           594   23    11 M 20-29        29:26    9:30/M
     117    Oliverio Oramas         Wallingford  CT       699   60     4 M 60-69        29:31    9:31/M
     118    Michael Goethe          Oak Ridge  NJ         992   23    12 M 20-29        29:37    9:33/M
     119    Jacquelyn Goodwin       Green Pond  NJ        993   24    17 F 20-29        29:37    9:33/M
     120    Su-Lin Carbonelli       New Haven  CT         988   32    11 F 30-39        29:39    9:34/M
     121    Melissa Simone          Branford  CT          709   31    12 F 30-39        29:39    9:34/M
     122    Dave Rabinove           Shelton  CT           766   51    20 M 50-59        29:42    9:35/M
     123    Margaret Weissauer      Milford  CT           789   42     5 F 40-49        29:49    9:37/M
     124    Lauren Lombardi         Milford  CT           770   22    18 F 20-29        29:51    9:38/M
     125    Susan Deluca            West Haven  CT        959   40     6 F 40-49        29:53    9:38/M
     126    Henry Asker             New Canaan  CT        929    8     1 M  1-12        29:56    9:39/M
     127    Carl Asker              New Canaan  CT        928   45    21 M 40-49        29:59    9:40/M
     128    Robert Hough            Milford  CT           905   44    22 M 40-49        29:59    9:40/M
     129    Lucy Weissauer          Milford  CT           792   12     2 F  1-12        30:04    9:42/M
     130    Joyanna Zdrojowy        Derby  CT             764   24    19 F 20-29        30:10    9:44/M
     131    Yale Kaufman            Milford  CT           680   12     2 M  1-12        30:14    9:45/M
     132    Jannine Tighe           Milford  CT          1546   48     7 F 40-49        30:15    9:45/M
     133    Samantha Parsons        Guilford  CT          716   36    13 F 30-39        30:18    9:46/M
     134    Amanda Keeler           Milford  CT           788   19     3 F 13-19        30:19    9:47/M
     135    Steve Andranovich       Milford  CT           683   45    23 M 40-49        30:29    9:50/M
     136    Mark Bernard            Milford  CT           721   47    24 M 40-49        30:49    9:56/M
     137    Rob Backhaus            Milford  CT           477   13     6 M 13-19        30:53    9:58/M
     138    Bill Lombardi           Milford  CT           769   52    21 M 50-59        31:08   10:03/M
     139    Lily Mitkowski          Stratford  CT         736   39    14 F 30-39        31:23   10:07/M
     140    Lisa Becky              Milford  CT           771   32    15 F 30-39        31:23   10:07/M
     141    Diane Nesprido          Rocky Hill  CT        739   30    16 F 30-39        31:26   10:08/M
     142    Carl Sylvester          Shelton  CT           772   75     2 M 70-99        31:37   10:12/M
     143    Dave Rutkowski          Milford  CT           795   53    22 M 50-59        31:38   10:12/M
     144    Jo-Anne Cohan           Trumbull  CT          715   54     1 F 50-59        31:47   10:15/M
     145    Carmen Profeta          Shelton  CT           940   47     8 F 40-49        32:26   10:28/M
     146    Lauren Davies           Fairfield  CT         958   28    20 F 20-29        32:31   10:29/M
     147    Viviana Atienzar        Monroe  CT            790   25    21 F 20-29        32:31   10:29/M
     148    Michael Gerwien         Milford  CT           599   42    25 M 40-49        32:32   10:30/M
     149    Amy Cowperthwaite       Stratford  CT         748   26    22 F 20-29        32:37   10:31/M
     150    Mary O'Connell          Milford  CT           927   58     2 F 50-59        32:59   10:38/M
     151    Donna Crammond          Monroe  CT            696   59     3 F 50-59        33:00   10:39/M
     152    George St Gormain       Milford  CT          1556   24    13 M 20-29        33:08   10:41/M
     153    Amy Wilhelm             Milford  CT          1557   24    23 F 20-29        33:08   10:41/M
     154    Diane Crolla            Milford  CT           688   56     4 F 50-59        33:12   10:43/M
     155    Lynn Derobertis         Milford  CT          1560   48     9 F 40-49        33:44   10:53/M
     156    Susan Federico          Milford  CT          1558   50     5 F 50-59        33:44   10:53/M
     157    Vincent De Roberti      Milford  CT           753   47    26 M 40-49        33:45   10:53/M
     158    Mary Morris             Milford  CT           915   31    17 F 30-39        33:46   10:54/M
     159    Lynn Bernard            Milford  CT           720   43    10 F 40-49        33:49   10:55/M
     160    Shannon Powers          Milford  CT           704   28    24 F 20-29        34:18   11:04/M
     161    David Payne             Milford  CT           760    9     3 M  1-12        34:52   11:15/M
     162    Don Brelsford           West Haven  CT        794   50    23 M 50-59        36:59   11:56/M
     163    Kim Emmons              Milford  CT           907   30    18 F 30-39        39:20   12:41/M
     164    Sandra Davis            Oxford  CT            949   60     2 F 60-69        39:34   12:46/M
     165    Leah Zinsky             Milford  CT           920   10     3 F  1-12        39:41   12:48/M
     166    Taylor Laslett          Milford  CT          1548   11     4 F  1-12        39:42   12:48/M
     167    Debbie Grabell          Milford  CT           532   49    11 F 40-49        40:23   13:02/M
     168    Bill Carroll            Milford  CT           598   20    14 M 20-29        42:24   13:41/M
     169    Jeff Olszewski          Milford  CT           292   32    12 M 30-39        43:40   14:05/M
     170    Malv Covver             Wolcott  CT           470   42    12 F 40-49        43:45   14:07/M
     171    Bruce Cohan             Trumbull  CT          714   54    24 M 50-59        44:01   14:12/M
     172    Kate Miller             Hamden  CT            703   25    25 F 20-29        44:20   14:18/M
     173    Colleen Hough           Milford  CT           906   38    19 F 30-39        44:28   14:21/M
     174    Jennifer Gerwien        Milford  CT           995   32    20 F 30-39        44:48   14:27/M
     175    Ann Skelcher            Tariffville  CT       752   29    26 F 20-29        44:49   14:27/M
     176    Michelle Laslett        Milford  CT          1549   41    13 F 40-49        45:53   14:48/M
     177    Hulia Laslett           Milford  CT          1547   11     5 F  1-12        45:55   14:49/M
     178    Susan Mc Kenna          Milford  CT           478   44    14 F 40-49        45:59   14:50/M
     179    Eddie Mazza             Rowayton  CT          934   44    27 M 40-49        46:00   14:50/M
     180    Tom Gerwien             Milford  CT           994   32    13 M 30-39        46:13   14:55/M
     181    Kris Pikul              Milford  CT           976   33    14 M 30-39        46:15   14:55/M
     182    Stacey Phelan           West Haven  CT        981   31    21 F 30-39        46:15   14:55/M
     183    Liv Pikul               Milford  CT           746   34    22 F 30-39        46:21   14:57/M
     184    Amy Cowperthwarte                             774   26    27 F 20-29        46:45   15:05/M
     185    Lesley Zinsky           Milford  CT           918   45    15 F 40-49        46:46   15:05/M
     186    Terrence Pikul          Milford  CT           747   36    15 M 30-39        46:55   15:08/M
     187    Dana Pietrosimone       Guilford  CT          785   20    28 F 20-29        47:01   15:10/M
     188    Beth Cowperthwaite      Stratford  CT         745   30    23 F 30-39        47:02   15:10/M
     189    Paula Smith             Milford  CT          1575   51     6 F 50-59        47:17   15:15/M
     190    Dawn Carlson            Milford  CT           587   48    16 F 40-49        47:18   15:15/M
     191    Christopher Brown       Stratford  CT         744   38    16 M 30-39        48:10   15:32/M
     192    Jonathan Weinfeld       New Haven  CT         784   38    17 M 30-39        48:10   15:32/M
     193    Ryan Tweedie            Stratford  CT         775   27    15 M 20-29        48:10   15:32/M
     194    Sue Bruzinsi            Milford  CT           781   52     7 F 50-59        48:19   15:35/M
     195    Jennifer Fish           Milford  CT           943   65     3 F 60-69        48:19   15:35/M
     196    Mia Distasi             Milford  CT           917   69     4 F 60-69        48:29   15:38/M
     197    Robert Forster          Milford  CT           967   59    25 M 50-59        48:30   15:39/M
     198    Carol Forster           Milford  CT           968   62     5 F 60-69        48:30   15:39/M
     199    Maura Ward              Milford  CT           679   41    17 F 40-49        49:09   15:51/M
     200    Christine Andranovich   Milford  CT           684   39    24 F 30-39        49:14   15:53/M
     201    Matt Andranovich        Milford  CT           685   12     4 M  1-12        49:55   16:06/M
     202    Dr. William Petit       Plainville  CT        902   52    26 M 50-59        51:52   16:44/M
     203    Carol Doolittle         Farmington  CT        595   53     8 F 50-59        51:53   16:44/M
     204    Paula Sharp             Southbury  CT        1559   36    25 F 30-39        52:17   16:52/M
     205    Christine White         Milford  CT           942   25    29 F 20-29        52:18   16:52/M
     206    Bob Keeler              Milford  CT           787   50    27 M 50-59        52:35   16:58/M
     207    Judith Keeler           Milford  CT           963   49    18 F 40-49        52:36   16:58/M
     208    Thomas Cadigan          Milford  CT           586   25    16 M 20-29        53:11   17:09/M
     209    Nicole Grabell          Milford  CT           585   22    30 F 20-29        53:12   17:10/M
     210    Philip Grabell          Milford  CT           572   50    28 M 50-59        53:13   17:10/M
     211    Edmund Taylor           Milford  CT           946   54    29 M 50-59        58:19   18:49/M
     212    Tracy Hoppock           Milford  CT           960   29    31 F 20-29        58:20   18:49/M
     213    Ellen Taylor            Milford  CT           947   56     9 F 50-59        58:21   18:49/M
     214    William Hoppock         Milford  CT           961   32    18 M 30-39        58:28   18:52/M
     215    Adam Garbati            Milford  CT           999   28    17 M 20-29        58:29   18:52/M
     216    Stephanie Jones         Milford  CT           972   16     4 F 13-19        58:30   18:52/M
     217    Gail Johnson            Milford  CT          1554   55    10 F 50-59        59:01   19:02/M
     218    Joyce Swanson           Milford  CT           935   56    11 F 50-59        59:02   19:03/M
     219    Nicole Olszewski        Milford  CT           293   31    26 F 30-39      1:00:38   19:34/M
     220    John Vargovchik         Milford  CT           454   36    19 M 30-39      1:00:39   19:34/M
     221    Nancy Vargovchik        Milford  CT           601   31    27 F 30-39      1:00:52   19:38/M
     222    Diane Wypychoski        Milford  CT           469   61     6 F 60-69      1:00:53   19:38/M
     223    Laura Cullen            Stratford  CT         294   33    28 F 30-39      1:01:01   19:41/M
     224    Geraldine Crolla        Milford  CT           962   57    12 F 50-59      1:03:06   20:21/M
     225    Christine Fredyna       Hamden  CT            597   28    32 F 20-29      1:03:07   20:22/M
     226    Amber Delpha            Plymouth  CT          965   33    29 F 30-39      1:03:08   20:22/M
     227    Pat Fleming             Hamden  CT            596   54    13 F 50-59      1:03:19   20:25/M
     228    Jackie Jackson          Milford  CT          1573   57    14 F 50-59      1:03:32   20:30/M
     229    Elisabeth Hibson        New Haven  CT         589   4      6 F  1-12      1:06:09   21:20/M
     230    Christopher Hibson      New Haven  CT         590    6     5 M  1-12      1:06:10   21:21/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Overall Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Yemisi Damisah New Haven CT

25

2

18:25

5:56/M

2

Zofia Wieciorkowska Stratford CT

45

5

18:51

6:05/M

3

Amanda Parrish Norwalk CT

26

9

19:22

6:15/M

 
Top

Overall Male Overall Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Oscar Gonzalez-Barret New Haven CT

44

1

16:49

5:25/M

2

Joel Bender Hawthorne NY

39

3

18:28

5:57/M

3

Josh Wells Shelton CT

15

4

18:36

6:00/M

 
Top

Overall Female Master Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Romanchick Trumbull CT

44

28

22:30

7:15/M

2

Janis Grant. Milford CT

52

39

22:57

7:24/M

3

Maureen Devlin Milford CT

53

53

24:22

7:52/M

 
Top

Overall Male Master Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Drummond Wallingford CT

45

12

19:40

6:21/M

2

Marty Schaivone Stratford CT

54

17

20:27

6:36/M

3

Gary Dubois Milford CT

51

18

20:41

6:40/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Olivia Backhaus Milford CT

12

76

26:08

8:26/M

2

Lucy Weissauer Milford CT

12

129

30:04

9:42/M

3

Leah Zinsky Milford CT

10

165

39:41

12:48/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Henry Asker New Canaan CT

8

126

29:56

9:39/M

2

Yale Kaufman Milford CT

12

131

30:14

9:45/M

3

David Payne Milford CT

9

161

34:52

11:15/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Salzillo Milford CT

19

27

22:26

7:14/M

2

Karina Escobar Milford CT

14

58

24:37

7:56/M

3

Amanda Keeler Milford CT

19

134

30:19

9:47/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Rosario Ansonia CT

13

6

19:00

6:08/M

2

Kyle Packnick Shelton CT

15

13

19:42

6:21/M

3

Blake Liebling Ridgefield CT

14

14

19:43

6:22/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashley McMillan Milford CT

27

26

22:20

7:12/M

2

Leah Black Fairfield CT

22

36

22:42

7:19/M

3

Kayla Downey Bristol CT

25

45

23:21

7:32/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Woodin West Haven CT

29

7

19:03

6:09/M

2

Andrew Vaccaro White Plains NY

24

10

19:26

6:16/M

3

Brooks Converse Milford CT

21

16

20:22

6:34/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jenn Ardrey Milford CT

34

32

22:36

7:17/M

2

Christina Demico Hamden CT

37

46

23:28

7:34/M

3

Sandra Santiago Stamford CT

37

55

24:26

7:53/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Edwards East Haven CT

38

8

19:09

6:11/M

2

Thomas Cushing Stratford CT

38

11

19:39

6:20/M

3

Brian Fidler West Haven CT

37

15

20:14

6:32/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Buchta Branford CT

42

69

25:47

8:19/M

2

Debby Valin Woodbridge CT

41

70

25:48

8:19/M

3

Kim Maurer Milford CT

46

103

27:59

9:02/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Zinsky Milford CT

45

21

21:21

6:53/M

2

Tom Fatone Shelton CT

40

30

22:33

7:16/M

3

Christian Keator Milford CT

43

34

22:37

7:18/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jo-Anne Cohan Trumbull CT

54

144

31:47

10:15/M

2

Mary O'Connell Milford CT

58

150

32:59

10:38/M

3

Donna Crammond Monroe CT

59

151

33:00

10:39/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jay Wilson Beacon Falls CT

58

20

21:08

6:49/M

2

Bruce Goulart Newtown CT

58

22

21:33

6:57/M

3

Brian Burrows Milford CT

51

23

21:36

6:58/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Pastore North Haven CT

61

67

25:41

8:17/M

2

Sandra Davis Oxford CT

60

164

39:34

12:46/M

3

Jennifer Fish Milford CT

65

195

48:19

15:35/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Fred Munk Milford CT

65

78

26:10

8:26/M

2

Richard Fidler West Haven CT

62

84

26:39

8:36/M

3

Carlos Smith Milford CT

62

113

29:15

9:26/M

 
Top

Male 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Howell Easton CT

73

65

25:25

8:12/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

75

142

31:37

10:12/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News