Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Jack O'Keefe Memotial Strides Road Races

Waterford, CT, October 12, 2008

[Strides 10K Overall Results | Strides 10K Age Group | Strides 5K Overall ]

Strides 5K Age Group

Jack O'Keefe Memorial Strides 5k

Jack O'Keefe Memorial Strides 5k

Age Group Results

October 12, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-11 12-17 18-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-11 12-17 18-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Laurie Schaeffer        Oakdale  CT         42        6      19:50.0    6:24/M
Top

Female 1 to 11

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lauren Cenci            Unionville  CT      11       21      23:23.0    7:33/M
       2    Jillian Sykora          Waterford           10       46      26:30.0    8:33/M
       3    Isabella Scott                               4       90      31:25.0   10:08/M
       4    Cashay Poudrier         Chaplin  CT         11       95      32:22.0   10:26/M
Top

Female 12 to 17

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Danielle Chirillo       Groton  CT          12       25      24:18.0    7:50/M
       2    Katherine Chirillo                          14       43      26:16.0    8:28/M
       3    Regan Miner             Norwich  CT         16       48      26:32.0    8:34/M
       4    Sage Bagwell            Waterford  CT       15       52      26:57.0    8:42/M
       5    Katelyn Sykora          Waterford           15       57      27:28.0    8:52/M
Top

Female 18 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Agata Pawlowski                             39       23      23:53.0    7:42/M
       2    Kunwei Cole             Groton  CT          37       26      24:19.0    7:51/M
       3    Denise Descheneaux                          39       34      25:10.0    8:07/M
       4    Amy Jacobitz                                30       53      27:08.0    8:45/M
       5    Shannon Knight          New London  CT      33       59      27:36.0    8:54/M
       6    Elizabeth McDonald      New London  CT      25       65      27:49.0    8:58/M
       7    Holly Ryan              Waterford  CT       35       66      27:59.0    9:02/M
       8    Karen Santacroce        Groton  CT          39       67      28:09.0    9:05/M
       9    Carolyn Ryan                                39       68      28:09.0    9:05/M
      10    Hui Kim                                     24       77      29:04.0    9:23/M
      11    Leilani Laroco-Chance                       29       79      29:29.0    9:31/M
      12    Jeannette Hickey        Norwich  CT         33       89      31:24.0   10:08/M
      13    Cheryl Morosky                              36       91      31:26.0   10:08/M
      14    Lisa Vaudreuil                              39       92      31:41.0   10:13/M
      15    Julie Shafer            Oakdale  CT         36       94      31:59.0   10:19/M
      16    Bethany Williard                            22       98      32:53.0   10:36/M
      17    Robin McGovern                              29       99      32:54.0   10:37/M
      18    Nancy Onofrio                               27      103      33:54.0   10:56/M
      19    Kate O'Brien                                28      106      35:17.0   11:23/M
      20    Anna Turner                                 34      110      36:06.0   11:39/M
      21    Carleen Lee             New London  CT      39      111      36:06.0   11:39/M
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT       45       11      21:38.0    6:59/M
       2    Jean Tuneski                                48       18      23:09.0    7:28/M
       3    Susan Hixson            Simsbury  CT        42       24      24:00.0    7:45/M
       4    Jolanta Wojciechowski                       41       31      24:59.0    8:04/M
       5    Polly Miner             Norwich  CT         46       37      25:53.0    8:21/M
       6    Mary Boucher            East Lyme  CT       44       40      26:01.0    8:24/M
       7    Norma Vivar-Orum        Griswald  CT        45       47      26:32.0    8:34/M
       8    Mary Grace Dennler      Colchester  CT      48       49      26:42.0    8:37/M
       9    Renee Mattison                              44       51      26:47.0    8:38/M
      10    Linda Pendleton         Waterford  CT       44       58      27:34.0    8:54/M
      11    Jennifer Mininno                            40       60      27:36.0    8:54/M
      12    Bridgit Buscetto        New London  CT      48       61      27:37.0    8:55/M
      13    Colleen Doshna          Waterford           41       74      28:24.0    9:10/M
      14    Mary Piotrowski                             40       75      28:25.0    9:10/M
      15    Susan Steady            Waterford           41       82      29:55.0    9:39/M
      16    Kelly Shannon                               45       84      30:32.0    9:51/M
      17    Lisa Courter            Norwich  CT         47       87      30:42.0    9:54/M
      18    Dawn Galisewski         Ledyard  CT         44       88      30:45.0    9:55/M
      19    Lucy Walter             Niantic  CT         47      105      34:52.0   11:15/M
      20    Diane Viets             New London  CT      49      108      35:48.0   11:33/M
      21    Diane Harrington        Waterford  CT       48      116      42:29.0   13:42/M
      22    Robin Blankenship       Colchester  CT      49      119      52:41.0   17:00/M
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Susan Smith             New London  CT      50       69      28:10.0    9:05/M
       2    Joanne Malahias         Waterford           50       93      31:56.0   10:18/M
       3    Lynn Martell                                56       97      32:28.0   10:28/M
       4    Edwina Callaghan        Salem  CT           58      101      33:33.0   10:49/M
       5    Joy Ramitz                                  50      104      34:08.0   11:01/M
       6    Teresa Novic            Ledyard  CT         51      112      37:33.0   12:07/M
       7    Kathleen Cavasino                           50      115      42:28.0   13:42/M
       8    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT     54      117      45:44.0   14:45/M
       9    Gloria Cox              Colchester  CT      53      120                       
Top

Female 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Susan Sheckley          Moosup  CT          61       63      27:48.0    8:58/M
       2    Anne Bingham Pierson, M                     79      113      39:51.0   12:51/M
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Blanchard       Ledyard  CT         22        1      16:42.0    5:23/M
Top

11 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Quinn Ryan              Waterford  CT       8        36      25:50.0    8:20/M
       2    Derek Viets             New London  CT      8        81      29:37.0    9:33/M
       3    Andrew Ramirez          East Lyme  CT       11       83      30:18.0    9:46/M
Top

juniors 12-17

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Colin Harrington        Waterford  CT       12       20      23:20.0    7:32/M
       2    Nathan Bagwell          Waterford  CT       13       29      24:56.0    8:03/M
       3    Gabriel Morosky                             12       45      26:29.0    8:33/M
       4    Rich Gaudet                                 13      100      33:13.0   10:43/M
       5    Benjamin Toth           New London  CT      12      102      33:41.0   10:52/M
       6    Bernard Dennler III                         13      109      35:52.0   11:34/M
Top

open 18-39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Spencer Rogert          Oakdale  CT         32        2      17:33.0    5:40/M
       2    Anson Moody III         Uncasville  CT      23        4      18:11.0    5:52/M
       3    Chris Bunce                                 22       19      23:11.0    7:29/M
       4    Dylan Sullivan          Waterford  CT       19       39      25:58.0    8:23/M
       5    Darcy Jacobitz          New London  CT      36       54      27:09.0    8:45/M
       6    Michael Bass            New London  CT      28       56      27:19.0    8:49/M
       7    Patrick Keating         Waterford           38       70      28:13.0    9:06/M
       8    David Sykora            Waterford  CT       39       73      28:23.0    9:09/M
       9    Andrew Chaney           Old Mystic  CT      38       78      29:08.0    9:24/M
      10    Brandon Chance                              25       85      30:33.0    9:51/M
Top

master 40-49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeff Walker             Westerly  RI        44        3      18:03.0    5:49/M
       2    Bob Lane                Westerly  RI        48        5      19:30.0    6:17/M
       3    Eddie Eckard              Canterbury  CT    43        7      20:01.0    6:27/M
       4    Jeffrey Vuono           Westerly  RI        45        8      20:15.0    6:32/M
       5    Joe Trask                                   46        9      20:58.0    6:46/M
       6    John Schaeffer          Oakdale  CT         42       10      21:12.0    6:50/M
       7    John Walter             Niantic  CT         42       12      21:54.0    7:04/M
       8    John Brown              Waterford  CT       49       13      22:01.0    7:06/M
       9    Jim Wolfley             Waterford  CT       41       15      22:25.0    7:14/M
      10    Ronald Gaudet                               42       16      22:48.0    7:21/M
      11    Robert McGrath          Waterford           48       30      24:56.0    8:03/M
      12    Ron Miner               Norwich  CT         46       38      25:55.0    8:22/M
      13    John Kelly              Old Saybrook  CT    48       50      26:46.0    8:38/M
      14    Jim Brown               Waterford  CT       49       55      27:11.0    8:46/M
      15    Andres Ramirez          East Lyme  CT       47       62      27:46.0    8:57/M
      16    Leo Sullivan            Waterford  CT       45       72      28:14.0    9:06/M
      17    Mike Lafleur            Preston  CT         48       76      28:59.0    9:21/M
      18    William Leclair         Groton  CT          42       86      30:36.0    9:52/M
Top

grandmasters

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Richard Conant          Mystic  CT          53       17      22:55.0    7:24/M
       2    Way Hedding             Niantic  CT         58       22      23:31.0    7:35/M
       3    Mark Komorowski                             53       28      24:54.0    8:02/M
       4    Bob Morton              Bozrah  CT          56       32      25:00.0    8:04/M
       5    Philip Sutton                               52       35      25:20.0    8:10/M
       6    Steven J. Boucher       East Lyme  CT       50       41      26:01.0    8:24/M
       7    Bernard Dennler, Jr.                        51       44      26:21.0    8:30/M
       8    Tom Harrington          Waterford  CT       53       71      28:14.0    9:06/M
       9    Jack Cawley                                 52      107      35:18.0   11:23/M
Top

seniors 60 +

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lance Magnuson          Lebanon  CT         64       14      22:17.0    7:11/M
       2    Ronald Gale             Norwich  CT         72       27      24:43.0    7:58/M
       3    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT      65       33      25:02.0    8:05/M
       4    Brian Steady            Waterford           61       42      26:09.0    8:26/M
       5    Barry Sheckley          Niantic  CT         61       64      27:48.0    8:58/M
       6    Thomas Sullivan                             64       80      29:34.0    9:32/M
       7    Stuart Sharack          Waterford           63       96      32:26.0   10:28/M
       8    Wayne Tomsky            Waterford  CT       64      114      40:26.0   13:03/M
       9    Martin Zeldis           Waterford  CT       64      118      52:33.0   16:57/M




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News