Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Autumn on the Sound

West Haven, CT, October 12, 2008

[5K Results | West Haven Residents | Fire vs. Police Teams ]

Age Groups


        ********* TOP FEMALE 5K FINISHER *********
Place Name                Race Age City                St Time  Pace  
===== =================== ==== === =================== == ===== ===== 
    1 JILL KREBS          R     27 West Haven          CT 18:20  5:54 

        ********* TOP MALE 5K FINISHER *********
Place Name                Race Age City                St Time  Pace  
===== =================== ==== === =================== == ===== ===== 
    1 JEFF TOWNSEND       R     36 Hamden              CT 17:19  5:35 

            FEMALE AGE GROUP:  12 & Under (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1    64 BECKI Golia       R F  11 North Branford      CT 23:22  7:32 
    2    88 BRYANA Saroka     R F  11 Northford           CT 24:36  7:55 
    3   107 HANNAH Albert     R F  10 Northford           CT 25:51  8:20 
    
            MALE AGE GROUP:  12 & Under (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1    15 ZAC Williams      R M  12 North Branford      CT 19:16  6:13 
    2    98 SEAN Oconnor      R M  12 Northford           CT 25:06  8:05 

            FEMALE AGE GROUP:  13 - 15 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1   113 Anjelica Francis  R F  15 Wallingford         CT 26:10  8:26 
    2   116 HAYLE Gomez       R F  14 Northford           CT 26:14  8:27 
    3   130 SARAH Struin      R F  14 Northford           CT 27:07  8:44 

            MALE AGE GROUP:  13 - 15 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1    21 MATT Edwards      R M  13 Northford           CT 19:34  6:18 
    2    25 JASON Conforte    R M  13 Northford           CT 19:56  6:25 
    3    40 KYLE Saroka       R M  13 Northford           CT 21:48  7:01 

            FEMALE AGE GROUP:  16 - 19 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1   121 JILLIAN Gerzabek  R F  18 Branford            CT 26:33  8:33 

            MALE AGE GROUP:  16 - 19 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1    19 CRAIG Dinwoodie   R M  16 Annandale           NJ 19:26  6:16 
    2    50 VISAR Tasimi      R M  19 Naugatuck           CT 22:43  7:19 
    3    53 RYAN Stroly       R M  19 New Britain         CT 22:55  7:23 

            FEMALE AGE GROUP:  20 - 29 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1    39 SARA Zuba         R F  25 Shelton             CT 21:46  7:01 
    2    55 CHRISTINE Lavalle R F  27 New Haven           CT 23:00  7:25 
    3    80 HEARTHER Strychar R F  24 New Haven           CT 24:12  7:48 

            MALE AGE GROUP:  20 - 29 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1     2 JONATHAN Larson   R M  21 Burlington          VT 17:23  5:36 
    2     3 ROBIN Pitt        R M  20 West Haven          CT 17:39  5:41 
    3     4 Jason Mirsky      R M  25 West Haven          CT 17:58  5:47 

            FEMALE AGE GROUP:  30 - 39 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1    28 CORTNEY Dorsi     R F  30 West Haven          CT 20:28  6:36 
    2    49 Erica Zawner      R F  35 Cheshire            CT 22:22  7:12 
    3   128 KIM Mikenis       R F  32 New Haven           CT 26:53  8:40 

            MALE AGE GROUP:  30 - 39 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1     6 JOEL Bender       R M  39 Hawthorne           NY 18:14  5:53 
    2    11 MARK Edwards      R M  38 East Haven          CT 18:53  6:05 
    3    13 Kurt Ogren        R M  39 Hamden              CT 19:05  6:09 

            FEMALE AGE GROUP:  40 - 49 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1    22 AMY Fredericks    R F  42 Norwalk             CT 19:36  6:19 
    2    56 LINDA Cordova     R F  43 Hamden              CT 23:02  7:25 
    3    74 Kris Overstrum    R F  46 Wallingford         CT 23:56  7:43 

            MALE AGE GROUP:  40 - 49 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1     8 TOM Sassi         R M  47 Stamford            CT 18:26  5:56 
    2     9 ANDY Glover       R M  41 Meriden             CT 18:42  6:01 
    3    10 WESLEY Oliveira   R M  41 Bridgeport          CT 18:52  6:05 

            FEMALE AGE GROUP:  50 - 59 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1    46 MINDY Struwas     R F  55 Vero Beach          FL 22:10  7:08 
    2    54 Janis Grant       R F  52 Milford             CT 22:58  7:24 
    3    67 MAUREEN Devlin    R F  53 Milford             CT 23:38  7:37 

            MALE AGE GROUP:  50 - 59 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1     5 JON Mathiews      R M  51 Coventry            CT 18:10  5:51 
    2    20 DON Nuhn          R M  56 Westbrook           CT 19:32  6:18 
    3    23 Dave Chameides    R M  50 Oxford              CT 19:50  6:23 

            FEMALE AGE GROUP:  60 - 69 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1    95 CAROL Pastore     R F  60 North Haven         CT 24:54  8:01 
    2   177 MONICA Roche      R F  69 Fairfield           CT 29:14  9:25 
    3   243 Ann Onton         R F  65 Woodbridge          CT 38:14 12:19 

            MALE AGE GROUP:  60 - 69 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1    36 Guy Pulino        R M  63 Moodus              CT 21:21  6:53 
    2    52 WILLIAM Euerle    R M  64 Hamden              CT 22:51  7:22 
    3    90 FRANK Lang        R M  69 Seymour             CT 24:40  7:57 

            FEMALE AGE GROUP:  70 - 79 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
No Runners Recorded

            MALE AGE GROUP:  70 - 79 (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1   193 CARL Sylvester    R M  75 Shelton             CT 30:28  9:49 

            FEMALE AGE GROUP:  80 & Over (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1   244 Betty Holroyd     R F  82 Wallingford         CT 38:15 12:19 

            MALE AGE GROUP:  80 & Over (Top 3 5K Winners)
Place O'All Name              R S Age City                St Time  Pace  
===== ===== ================= = = === =================== == ===== ===== 
    1   227 Herman Bershtein  R M  83 Hamden              CT 35:31 11:26 
    2   250 GEORGE Whitney    R M  89 Orange              CT 38:57 12:33 
    3   252 DON Osborne       R M  86 Branford            CT 39:00 12:34 







race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News