Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

A Moveable Feast - 5K

Waterford, CT, October 11, 2008

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Check this and other results at:.

A Moveable Feast 5 km Race

A Moveable Feast 5 km Race

Overall Finish List

October 11, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT            93   25 ***** M 20-29      16:03.0    5:11/M
       2    John Babrock            Niantic  CT           121   21     1 M 20-29      16:42.0    5:23/M
       3    Brendan Atkins          Old Lyme  CT          105   23     2 M 20-29      17:04.0    5:30/M
       4    Spencer Rogert          Quaker Hill  CT       130   32     1 M 30-39      17:39.0    5:42/M
       5    Christopher Hansen      Hope Valley  RI        42   42     1 M 40-49      18:22.0    5:55/M
       6    Tim Kane                Preston  CT           102   51     1 M 50-59      18:24.0    5:56/M
       7    Charlie Iselin          Madison  CT           125   45     2 M 40-49      18:45.0    6:03/M
       8    Jeffrey Vuono           Westerly  RI           99   45     3 M 40-49      19:16.0    6:13/M
       9    Steven Lohmann          Middletown  CT        106   30     2 M 30-39      19:37.0    6:20/M
      10    Donald Nuhn             Westbrook  CT         124   56     2 M 50-59      19:40.0    6:21/M
      11    Browning Garrison       Old Lyme  CT           32   60     1 M 60-69      20:01.0    6:27/M
      12    Steve Turner            Mystic  CT            126   42     4 M 40-49      20:04.0    6:28/M
      13    Carolyn Fusaro          Norwich  CT            28   38 ***** F 30-39      20:12.0    6:31/M
      14    Dave Jacobs             Niantic  CT            45   63     2 M 60-69      20:43.0    6:41/M
      15    Jon Caron               Salem  CT             110   38     3 M 30-39      20:55.0    6:45/M
      16    Josh Harwell            Mystic  CT            108   34     4 M 30-39      21:02.0    6:47/M
      17    Connor Gralton          Gales Ferry  CT        39   10     1 M  1-12      21:27.0    6:55/M
      18    Michael Didato          Waterford              94   47     5 M 40-49      21:28.0    6:55/M
      19    Ron Lewis               Oakdale  CT            51   40     6 M 40-49      21:53.0    7:04/M
      20    Way Hedding             Niantic  CT            95   58     3 M 50-59      22:08.0    7:08/M
      21    Lance Magnuson          Lebanon  CT            54   64     3 M 60-69      22:20.0    7:12/M
      22    Paul Gray               Pawcatuck  CT         112   41     7 M 40-49      22:32.0    7:16/M
      23    Robert Buckingham       New London  CT        129   49     8 M 40-49      22:34.0    7:17/M
      24    Lynne Hansen            Hope Valley  RI        43   42     1 F 40-49      22:38.0    7:18/M
      25    Dean Berardi            Griswald  CT            7   47     9 M 40-49      22:46.0    7:21/M
      26    Joseph Liguore          Ledyard  CT           128   50     4 M 50-59      22:55.0    7:24/M
      27    Richard Conant          Mystic  CT             16   53     5 M 50-59      22:58.0    7:25/M
      28    Kirk Kaczor             Niantic  CT            88   38     5 M 30-39      22:59.0    7:25/M
      29    Ali Marie Shafovaloff   New London  CT         96   20     1 F 20-29      23:19.0    7:31/M
      30    Brian Andstrom          Plainfield  CT          3   58     6 M 50-59      23:22.0    7:32/M
      31    David Brady             Niantic  CT            10   55     7 M 50-59      23:24.0    7:33/M
      32    Steven Turowski         Waterford              79   50     8 M 50-59      23:30.0    7:35/M
      33    Bob Gralton             Gales Ferry  CT        38   40    10 M 40-49      23:35.0    7:36/M
      34    Thomas Galuardi         Killingworth  CT       31   60     4 M 60-69      23:40.0    7:38/M
      35    Vince Thompson          East Lyme  CT          86   49    11 M 40-49      23:43.0    7:39/M
      36    Alvin Lewis             New London  CT         50   57     9 M 50-59      23:57.0    7:44/M
      37    Darrell Netto           Colchester  CT         58   52    10 M 50-59      24:00.0    7:45/M
      38    Carol Ann Gray          Pawcatuck  CT         113   39     1 F 30-39      24:31.0    7:55/M
      39    Kelly Kincaid           New London  CT        131   30     2 F 30-39      24:33.0    7:55/M
      40    Galen Krugman           Sunderland  MA        138   16     1 M 13-19      24:51.0    8:01/M
      41    Suzanne Podurgiel       Groton  CT            136   39     3 F 30-39      24:53.0    8:02/M
      42    Ronald Gale             Norwich  CT            30   72     1 M 70-99      24:53.0    8:02/M
      43    Michael Johnson         Windsor Locks  CT      46   48    12 M 40-49      24:58.0    8:03/M
      44    William Strong          Norwich  CT            73   11     2 M  1-12      25:04.0    8:05/M
      45    Tanner Leclair          Groton  CT             90    8     3 M  1-12      25:06.0    8:06/M
      46    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT         22   65     5 M 60-69      25:13.0    8:08/M
      47    Elizabeth Hansen        Hope Valley  RI       109   12     1 F  1-12      25:14.0    8:08/M
      48    John Filloramo          Colchester  CT         25   28     3 M 20-29      25:47.0    8:19/M
      49    Kerry Filloramo         Colchester  CT         26   27     2 F 20-29      25:56.0    8:22/M
      50    Kathleen Yanez          Manchester  CT         84   32     4 F 30-39      26:03.0    8:24/M
      51    Nicholas Dore           Moosup  CT             23   17     2 M 13-19      26:04.0    8:25/M
      52    Zachary Gaudeau         Oneco  CT              34   18     3 M 13-19      26:05.0    8:25/M
      53    Robert Sibilila         Mansfield  MA          68   40    13 M 40-49      26:11.0    8:27/M
      54    Mary Grace Dennier      Colchester  CT         21   40     2 F 40-49      26:15.0    8:28/M
      55    Sandra Collins          Wauregan  CT           92   53     1 F 50-59      26:22.0    8:30/M
      56    Danielle Lohmann        Middletown  CT        107   29     3 F 20-29      26:26.0    8:32/M
      57    Carol Myers             New London  CT        132   33     5 F 30-39      26:27.0    8:32/M
      58    Matt Liguore            Ledyard  CT           127   15     4 M 13-19      26:33.0    8:34/M
      59    George Gillespie        Coventry  CT           35   66     6 M 60-69      26:36.0    8:35/M
      60    Bernard Dennler         Colchester  CT         20   51    11 M 50-59      26:47.0    8:38/M
      61    Norma Vivar-Orum        Griswald  CT          111   45     3 F 40-49      26:56.0    8:41/M
      62    John Mical              Niantic  CT           122   62     7 M 60-69      26:59.0    8:42/M
      63    Dan Kinnaman            Mystic  CT             47   51    12 M 50-59      27:02.0    8:43/M
      64    Edward Freeman          New London  CT         27   55    13 M 50-59      27:06.0    8:45/M
      65    Mike Sibilila           Colchester  CT         67   36     6 M 30-39      27:20.0    8:49/M
      66    Henley Smith            Norwich  CT            69   10     2 F  1-12      27:54.0    9:00/M
      67    Patricia Phillips       Niantic  CT           114   61     1 F 60-69      27:55.0    9:00/M
      68    Ted Phillips            Niantic  CT           115   67     8 M 60-69      27:55.0    9:00/M
      69    Amy Apostoleris         Moodus  CT              5   44     4 F 40-49      27:57.0    9:01/M
      70    Marybeth Buckley        Uncasville  CT        120   49     5 F 40-49      28:08.0    9:05/M
      71    Haley Thompson          Pawcatuck  CT         104   13     1 F 13-19      28:18.0    9:08/M
      72    Curtiss Thompson        Pawcatuck  CT         103   54    14 M 50-59      28:18.0    9:08/M
      73    James Canfield          Columbia  CT           13   49    14 M 40-49      28:32.0    9:12/M
      74    Kathleen Steamer        East Lyme  CT         123   49     6 F 40-49      28:59.0    9:21/M
      75    Annette Montoya         Waterford  CT         117   43     7 F 40-49      29:20.0    9:28/M
      76    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT          4   54     2 F 50-59      29:26.0    9:30/M
      77    Robert Lohmann          North Stonington  C    53   64     9 M 60-69      29:37.0    9:33/M
      78    Jan Robes               New London  CT         62   46     8 F 40-49      29:40.0    9:34/M
      79    Allison Anderson        Norwich                 1   39     6 F 30-39      29:41.0    9:35/M
      80    Garrett Gralton         Ledyard  CT            40   13     5 M 13-19      30:10.0    9:44/M
      81    Jan MacGregor           Mystic  CT            135   68    10 M 60-69      30:21.0    9:47/M
      82    Sharon Coombs           LISBON  CT             17   53     3 F 50-59      30:23.0    9:48/M
      83    Kristien Traini         LISBON  CT             76   37     7 F 30-39      31:11.0   10:04/M
      84    Eric Traini             Lisbon  CT             75   41    15 M 40-49      31:12.0   10:04/M
      85    Neil Ryan Higbee        Sterling  CT           44   16     6 M 13-19      31:31.0   10:10/M
      86    Angelica Mitchell       Waterford              57   18     2 F 13-19      31:33.0   10:11/M
      87    Aleah Talbot            Sterling  CT           74   17     3 F 13-19      31:36.0   10:12/M
      88    Stuart Sharack          Waterford              66   63    11 M 60-69      32:19.0   10:25/M
      89    Margaret Breen          New London  CT         11   46     9 F 40-49      33:02.0   10:39/M
      90    Cashay Poudrier         Chaplin  CT            91   11     3 F  1-12      33:23.0   10:46/M
      91    Christopher Babcock     Griswald  CT           98   10     4 M  1-12      34:42.0   11:12/M
      92    Michaeleen Haesefer     Ledyard  CT            97   61     2 F 60-69      34:44.0   11:12/M
      93    Barbara Seagraves       LISBON  CT             65   44    10 F 40-49      37:14.0   12:01/M
      94    Evan Bradstreeet                              351    7     5 M  1-12      38:00.0   12:15/M
      95    Leesa Lewon             Griswald  CT           52   44    11 F 40-49      38:03.0   12:16/M
      96    Matthew Beck            Plainfield  CT          6   17     7 M 13-19      38:13.0   12:20/M
      97    Tricia Riccio           Moosup  CT             61   18     4 F 13-19      38:14.0   12:20/M
      98    Michael Dayton          South Glastonbury      19   50    15 M 50-59      38:17.0   12:21/M
      99    Andrea Stannard         Colchester  CT         70   48    12 F 40-49      38:51.0   12:32/M
     100    Colburn Graves          North Stonington  C    41   75     2 M 70-99      38:51.0   12:32/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Rick Borg               Portland  CT            9   54    16 M 50-59      38:55.0   12:33/M
     102    Guy Bradstreet          Colchester  CT        100   44    16 M 40-49      38:59.0   12:35/M
     103    Anne Pierson            Old Lyme  CT           60   70     1 F 70-99      40:16.0   12:59/M
     104    Dawn Clark              Hamden  CT             15   29     4 F 20-29      41:40.0   13:26/M
     105    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT         2   43    13 F 40-49      43:07.0   13:55/M
     106    Jo Gillespie            Coventry  CT           36   58     4 F 50-59      43:46.0   14:07/M
     107    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT        82   54     5 F 50-59      44:55.0   14:29/M
     108    Frank Ellsworth         Norwich  CT           119   48    17 M 40-49      47:06.0   15:12/M
     109    Barbara Cook            Waterford  CT         116   38     8 F 30-39      49:20.0   15:55/M
     110    Nila Kaczor             Niantic  CT            89   32     9 F 30-39      49:59.0   16:07/M
     111    Elizabeth Bradstreet    Colchester  CT        101   46    14 F 40-49      49:59.0   16:07/M
     112    Meg Fisher              Sunderland  MA        137   58     6 F 50-59      52:19.0   16:53/M
     113    Philip Prior            Niantic  CT           133   57    17 M 50-59      52:44.0   17:01/M
     114    Terry Prior             Niantic  CT           134   57     7 F 50-59      52:46.0   17:01/M
     115    Joanne Wildes           Groton  CT             83   60     3 F 60-69      52:47.0   17:02/M
     116    Carole Edwards          Colchester  CT         24   47    15 F 40-49      55:21.0   17:51/M
     117    Gloria Cox              Colchester  CT         18   53     8 F 50-59      55:22.0   17:52/M
     118    Robin Blankenship       Colchester  CT          8   49    16 F 40-49      55:23.0   17:52/M
     119    Anna Thompson           Waterford              85   15     5 F 13-19      58:09.0   18:45/M
     120    Gayle Phoenix           Pawcatuck  CT          59   55     9 F 50-59      58:14.0   18:47/M
     121    Dorie Carey             Waterford  CT          14   75     2 F 70-99      58:16.0   18:48/M
     122    Need Bib Number                               999    0     1 F  0- 0      58:22.0   18:50/M
     123    Janice Adams            Colchester  CT        118   72     3 F 70-99    1:18:38.0   25:22/M




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News