Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

EBAC Fall Challenge

New London, CT, November 8, 2008

[Age Group Results | Team Results ]

Overall Results

Sponsored by the Electric Boat Athletic Club

For more race information, see For all the times we time.

EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race

EBAC Fall Challenge 4.75 mi Race

Overall Finish List

November 08, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Brendan Atkins          Old Lyme  CT          521   23     1 M 20-29      26:22.0    5:33/M             
       2    Christopher Kane        Waterford  CT         434   40     1 M 40-49      26:42.0    5:37/M             
       3    John Quatroche          Salem  CT             547   19     1 M 13-19      27:23.0    5:46/M             
       4    Tim Moran               Chicago  IL           566   33     1 M 30-39      28:26.0    5:59/M             
       5    Zachary Eckard          Canterbury  CT        403   18     2 M 13-19      28:29.0    6:00/M             
       6    Leszek Woiciechowski    Gales Ferry  CT       495   44     2 M 40-49      28:30.0    6:00/M             
       7    Bobby Clark             Mystic  CT            382   52     1 M 50-59      28:45.0    6:03/M             
       8    Anson Moody             Oakdale  CT           455   23     2 M 20-29      29:00.0    6:06/M             
       9    Carl Mohrbacher         Mansfield Center  C   452   51     2 M 50-59      29:22.0    6:11/M             
      10    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT           516   38     1 F 30-39      29:34.0    6:13/M             
      11    Harold Haugeto          Gales Ferry  CT       423   33     2 M 30-39      29:55.0    6:18/M             
      12    Wayne Jolley            Brooklyn  CT          508   57     3 M 50-59      30:06.0    6:20/M             
      13    John Hadcock            East Lyme  CT         418   50     4 M 50-59      30:27.0    6:25/M             
      14    Eddie Eckard              Canterbury  CT      402   43     3 M 40-49      30:40.0    6:27/M             
      15    Tim Donahue             Gales Ferry  CT       398   39     3 M 30-39      30:48.0    6:29/M             
      16    Michael Fusaro          Norwich  CT           408   42     4 M 40-49      31:03.0    6:32/M             
      17    Phillip Loiselle        Colchester  CT        443   29     3 M 20-29      31:06.0    6:33/M             
      18    Richard England         East Lyme  CT         404   54     5 M 50-59      31:16.0    6:35/M             
      19    Martin Legg             Ledyard  CT           555   43     5 M 40-49      31:16.0    6:35/M             
      20    Rob Dahmer              Oakdale  CT           390   42     6 M 40-49      31:23.0    6:36/M             
      21    Alan Hall               Mystic  CT            419   52     6 M 50-59      31:26.0    6:37/M             
      22    Jessica Cini            Niantic  CT           560   29     1 F 20-29      31:32.0    6:38/M             
      23    Ted Kenyon              Waterford  CT         534   36     4 M 30-39      31:36.0    6:39/M             
      24    John Lamattina          Stonington  CT        439   58     7 M 50-59      31:41.0    6:40/M             
      25    Dave Jacobs             Niantic  CT           432   63     1 M 60-69      31:44.0    6:41/M             
      26    John Trahan             Mystic  CT            478   52     8 M 50-59      32:12.0    6:47/M             
      27    Nicholas Godlewski      Groton  CT            414   26     4 M 20-29      32:17.0    6:48/M             
      28    Mason Andruskiewicz     Preston  CT           548   17     3 M 13-19      32:20.0    6:48/M             
      29    Don Banks               Pawcatuck  CT         505   40     7 M 40-49      32:22.0    6:49/M             
      30    Connor Gralton          Gales Ferry  CT       416   10     1 M  1-12      32:24.0    6:49/M             
      31    Brian Lundie            Gales Ferry  CT       445   54     9 M 50-59      32:30.0    6:51/M             
      32    Jeremy Sham             Niantic  CT           533   23     5 M 20-29      32:33.0    6:51/M             
      33    Tom Sullivan            Groton  CT            476   38     5 M 30-39      32:35.0    6:52/M             
      34    Gary Deal               Oakdale  CT           395   50    10 M 50-59      32:43.0    6:53/M             
      35    Roger Davis             Eastford  CT          394   47     8 M 40-49      32:51.0    6:55/M             
      36    John Hegel              Middletown  CT        424   52    11 M 50-59      32:57.0    6:56/M             
      37    Stewart Dunsmore        Groton  CT            399   29     6 M 20-29      33:01.0    6:57/M             
      38    Sarah Osgood                                  461   33     2 F 30-39      33:07.0    6:58/M             
      39    Josh Harwell            Mystic  CT            422   35     6 M 30-39      33:09.0    6:59/M             
      40    Steve Middel            Oakdale  CT           451   49     9 M 40-49      33:14.0    7:00/M             
      41    Richard Rice            Uncasville  CT        536   48    10 M 40-49      33:20.0    7:01/M             
      42    Bob Hefflefinger        Niantic  CT           543   50    12 M 50-59      33:22.0    7:01/M             
      43    Darcy Jacobitz          New London  CT        431   36     7 M 30-39      33:28.0    7:03/M             
      44    Steve Turner            Mystic  CT            549   42    11 M 40-49      33:32.0    7:04/M             
      45    Joe Gioia               Ledyard  CT           537   53    13 M 50-59      33:43.0    7:06/M             
      46    Claire Leatham          Wyoming  RI           440   39     3 F 30-39      33:50.0    7:07/M             
      47    William Adams           Westerly  RI          559   50    14 M 50-59      33:52.0    7:08/M             
      48    Guy Pulino              Moodus  CT            464   63     2 M 60-69      33:57.0    7:09/M             
      49    Daniel Burns            Groton  CT            377   35     8 M 30-39      33:58.0    7:09/M             
      50    George Athan            Groton  CT            362   26     7 M 20-29      34:05.0    7:11/M             
      51    Richard Giusti          Colchester  CT        413   38     9 M 30-39      34:06.0    7:11/M             
      52    Moshen Safari           Waterford  CT         468   57    15 M 50-59      34:07.0    7:11/M             
      53    Ray Bigalba             Oakdale  CT           512   45    12 M 40-49      34:13.0    7:12/M             
      54    Way Hedding             Niantic  CT           524   59    16 M 50-59      34:20.0    7:14/M             
      55    Brian Bitner            Mystic  CT            370   37    10 M 30-39      34:31.0    7:16/M             
      56    Nathan Garry            Boston  MA            564   34    11 M 30-39      34:38.0    7:17/M             
      57    Mark Drake              Haddam  CT            518   38    12 M 30-39      34:46.0    7:19/M             
      58    Chris Storer            Waterford  CT         475   57    17 M 50-59      34:55.0    7:21/M             
      59    Bob Buckingham          New London  CT        374   48    13 M 40-49      34:58.0    7:22/M             
      60    Matthew Stultz          Norwich  CT           558   17     4 M 13-19      35:06.0    7:23/M             
      61    Juli Bassett            Oakdale  CT           550   16     1 F 13-19      35:11.0    7:24/M             
      62    Anthony Quatroche       East Lyme  CT         545   52    18 M 50-59      35:17.0    7:26/M             
      63    Manuel Duval            Nl                    400   42    14 M 40-49      35:35.0    7:29/M             
      64    Lad Ricker              Old Lyme  CT          531   51    19 M 50-59      35:43.0    7:31/M             
      65    Charles Underhill       Norwich  CT           479   51    20 M 50-59      35:44.0    7:31/M             
      66    Pam Award               Waterford             363   42     1 F 40-49      35:52.0    7:33/M             
      67    Peter Dlubac            Clinton  CT           397   57    21 M 50-59      35:59.0    7:35/M             
      68    Ama Amdah               Westerly  RI          358   36     4 F 30-39      36:03.0    7:35/M             
      69    Don Weller              Niantic  CT           491   55    22 M 50-59      36:04.0    7:36/M             
      70    John Hammett            Charlestown  RI       421   65     3 M 60-69      36:05.0    7:36/M             
      71    Edawrd Keegan           Preston  CT           520   24     8 M 20-29      36:19.0    7:39/M             
      72    Melanie Diamanti        Pawcatuck  CT         396   35     5 F 30-39      36:22.0    7:39/M             
      73    Nancy Davis             Lisbon  CT            393   40     2 F 40-49      36:35.0    7:42/M             
      74    Brian Andstrom          Plainfield  CT        360   52    23 M 50-59      36:39.0    7:43/M             
      75    Late Szlzesiuc                                572   51    24 M 50-59      36:40.0    7:43/M             
      76    Ric Villareal           Essex                 486   51    25 M 50-59      36:55.0    7:46/M             
      77    Kathryn Cyr             Westbrook  CT         389   13     2 F 13-19      36:57.0    7:47/M             
      78    Brian Rago              Colchester  CT        465   30    13 M 30-39      36:59.0    7:47/M             
      79    Erin Caplice            Brighton  MA          565   29     2 F 20-29      37:12.0    7:50/M             
      80    Chuck Martin            Preston  CT           446   54    26 M 50-59      37:17.0    7:51/M             
      81    Donald Cyr              Westbrook  CT         388   44    15 M 40-49      37:26.0    7:53/M             
      82    Ted Phillips            Niantic  CT           522   67     4 M 60-69      37:29.0    7:53/M             
      83    Jennifer Froling        Stonington  CT        407   22     3 F 20-29      37:39.0    7:56/M             
      84    Sue Smith               New London  CT        570   50     1 F 50-59      37:41.0    7:56/M             
      85    Todd Hennick            Groton  CT            426   23     9 M 20-29      37:52.0    7:58/M             
      86    Clifford Lombardo       Cromwell  CT          507   55    27 M 50-59      37:56.0    7:59/M             
      87    Rena Burbey             New London  CT        376   23     4 F 20-29      38:03.0    8:01/M             
      88    Alex Moekema            Waterford  CT         561   24    10 M 20-29      38:04.0    8:01/M             
      89    Elizabeth Benoit        Mystic  CT            368   26     5 F 20-29      38:05.0    8:01/M             
      90    Hope Barone             North Kingstown  RI   366   18     3 F 13-19      38:17.0    8:04/M             
      91    Julia Brosnan           Old Saybrook  CT      373   45     3 F 40-49      38:17.0    8:04/M             
      92    Heather McClelland      Deep River  CT        448   28     6 F 20-29      38:18.0    8:04/M             
      93    Spring Cole             Dayville  CT          515   43     4 F 40-49      38:28.0    8:06/M             
      94    Bob Gralton             Gales Ferry  CT       415   41    16 M 40-49      38:35.0    8:07/M             
      95    Michael Carta           Waterford             381   50    28 M 50-59      38:38.0    8:08/M             
      96    Ron Dombrowski          Uncasville  CT        527   65     5 M 60-69      38:52.0    8:11/M             
      97    Ryan Rebholz            Gales Ferry  CT       466   22    11 M 20-29      38:58.0    8:12/M             
      98    Sophia Brand            New London  CT        504   21     7 F 20-29      38:59.0    8:12/M             
      99    Michelle Lea            Old Lyme  CT          517   35     6 F 30-39      39:00.0    8:13/M             
     100    Jessica Whinton         Chicago  IL           563   34     7 F 30-39      39:00.0    8:13/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    John Theriot            Groton  CT            477   37    14 M 30-39      39:03.0    8:13/M             
     102    Stacy Sullivan          Madison  CT           530   44     5 F 40-49      39:06.0    8:14/M             
     103    Victoria Dwyer          Waterford             401   35     8 F 30-39      39:15.0    8:16/M             
     104    Ed Lewis                Mystic  CT            544   55    29 M 50-59      39:16.0    8:16/M             
     105    Joshua Sheppard         Niantic  CT           546   28    12 M 20-29      39:16.0    8:16/M             
     106    Megan Roberts           Gales Ferry  CT       467   27     8 F 20-29      39:22.0    8:17/M             
     107    Ronald Gale             Norwich  CT           409   73     1 M 70-99      39:27.0    8:18/M             
     108    Kylee Yam               New London  CT        496   20     9 F 20-29      39:28.0    8:19/M             
     109    Abigail Hill            Stoneham  MA          428   19     4 F 13-19      39:29.0    8:19/M             
     110    Robert Monty            New London  CT        454   53    30 M 50-59      39:30.0    8:19/M             
     111    Sarah Allen             New London  CT        500   22    10 F 20-29      39:31.0    8:19/M             
     112    Richard White           North Franklin  CT    493   48    17 M 40-49      39:47.0    8:23/M             
     113    Norma Vivar             LISBON  CT            487   45     6 F 40-49      40:10.0    8:27/M             
     114    Carl Fuller             East Haddam  CT       509   65     6 M 60-69      40:21.0    8:30/M             
     115    Peter Varanko           Groton  CT            480   50    31 M 50-59      40:26.0    8:31/M             
     116    Tom Baker               Oakdale  CT           364   65     7 M 60-69      40:27.0    8:31/M             
     117    Nicholas Schneidewend   Minooka  IL           471   20    13 M 20-29      40:39.0    8:33/M             
     118    Sean McLaughlin         Groton  CT            571   24    14 M 20-29      40:50.0    8:36/M             
     119    Stephanie Labbe         Portland  CT          553   33     9 F 30-39      40:51.0    8:36/M             
     120    George Gillespie        Coventry  CT          412   66     8 M 60-69      40:58.0    8:37/M             
     121    Richard MacDonald       Niantic  CT           554   67     9 M 60-69      41:03.0    8:39/M             
     122    Matthew Cyr             Westbrook  CT         542   11     2 M  1-12      41:06.0    8:39/M             
     123    Rich Rudert             Westerly  RI          510   70     2 M 70-99      41:12.0    8:40/M             
     124    Carol Meyers            New London  CT        567   33    10 F 30-39      41:28.0    8:44/M             
     125    Brent Hall              Marlborough  CT       420   36    15 M 30-39      41:29.0    8:44/M             
     126    Joshua Ainscough        Mystic  CT            357   31    16 M 30-39      41:32.0    8:45/M             
     127    Arthur Nagel            Salem  CT             458   61    10 M 60-69      41:35.0    8:45/M             
     128    Sandy Collins           Wauregan  CT          541   53     2 F 50-59      41:40.0    8:46/M             
     129    Peter Keegan            Norwich  CT           519   57    32 M 50-59      41:41.0    8:47/M             
     130    Mary Gaipa              Waterbury  CT         557   27    15 M 20-29      41:49.0    8:48/M             
     131    Adam Sprecace           New London  CT        474   38    17 M 30-39      41:51.0    8:49/M             
     132    Tom Britton             Mystic  CT            372   44    18 M 40-49      41:54.0    8:49/M             
     133    Jill Evans              Niantic  CT           538   38    11 F 30-39      41:55.0    8:49/M             
     134    William Begleu          Groton  CT            367   44    19 M 40-49      41:59.0    8:50/M             
     135    Tripp Hutchinson        Kingston  RI          535   39    18 M 30-39      42:07.0    8:52/M             
     136    Taryn Brogan            Manchester  CT        539   15     5 F 13-19      42:07.0    8:52/M             
     137    Brigi Palatino          New London  CT        499   19     6 F 13-19      42:11.0    8:53/M             
     138    Becky Lieberman         New London  CT        501   19     7 F 13-19      42:11.0    8:53/M             
     139    Maureen Werner          Niantic  CT           529   47     7 F 40-49      42:18.0    8:54/M             
     140    Michael Vesce           Enfield  CT           482   31    19 M 30-39      42:23.0    8:55/M             
     141    Hui Kim                 Groton  CT            435   24    11 F 20-29      42:27.0    8:56/M             
     142    Victor Ebersole         Quaker Hill  CT       568   41    20 M 40-49      42:30.0    8:57/M             
     143    Craig Barnes            North Stonington  C   365   52    33 M 50-59      42:40.0    8:59/M             
     144    Lindsay Shader          Westerly  RI          526   27    12 F 20-29      42:44.0    9:00/M             
     145    Jesse Cook              East Lyme  CT         385   31    20 M 30-39      42:56.0    9:02/M             
     146    Jeff Walden             Bristol  CT           540   62    11 M 60-69      43:07.0    9:05/M             
     147    Pat Phillips            Niantic  CT           523   61     1 F 60-69      43:14.0    9:06/M             
     148    James Campbell          Waterford  CT         379   47    21 M 40-49      43:23.0    9:08/M             
     149    Lewis Mostowy           Groton  CT            456   49    22 M 40-49      43:36.0    9:11/M             
     150    Charlotte Davis         New London  CT        502   18     8 F 13-19      43:44.0    9:12/M             
     151    Kathryn Lawton          New London  CT        503   19     9 F 13-19      43:44.0    9:12/M             
     152    Mike Gouthro            Oakdale  CT           551   56    34 M 50-59      43:46.0    9:13/M             
     153    Laura Hibbard           Norwich  CT           427   36    12 F 30-39      43:50.0    9:14/M             
     154    Kristin Hegel           Middletown  CT        425   24    13 F 20-29      44:03.0    9:16/M             
     155    Ashlen Crutchfield      Concord  NH           387   19    10 F 13-19      44:18.0    9:20/M             
     156    Peter Colonis           Waterford  CT         383   67    12 M 60-69      44:50.0    9:26/M             
     157    Shirley Iselin          Essex                 429   65     2 F 60-69      44:52.0    9:27/M             
     158    William Vidal           Ledyard  CT           485   32    21 M 30-39      44:54.0    9:27/M             
     159    Amanda Nadile           Plymouth  MA          457   18    11 F 13-19      45:12.0    9:31/M             
     160    Burce Grisafe           Salem  CT             552   55    35 M 50-59      45:21.0    9:33/M             
     161    Joseph Vere             New London  CT        556   46    23 M 40-49      45:30.0    9:35/M             
     162    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT        361   54     3 F 50-59      45:41.0    9:37/M             
     163    Zygmunt Sleboda         Moosup  CT            514   45    24 M 40-49      46:04.0    9:42/M             
     164    Evelyn Spinnato         Waterford             472   42     8 F 40-49      46:13.0    9:44/M             
     165    Karen Santacroce        Groton  CT            469   39    13 F 30-39      46:22.0    9:46/M             
     166    Kim Matson              New London  CT        569   38    14 F 30-39      46:49.0    9:51/M             
     167    Charlie Fenick          Niantic  CT           406   67    13 M 60-69      46:57.0    9:53/M             
     168    Grace Megaffin          Hopewell  NJ          450   18    12 F 13-19      47:25.0    9:59/M             
     169    Paige Cowie             Hudson  OH            386   18    13 F 13-19      47:31.0   10:00/M             
     170    Brenda Galli            Pawcatuck  CT         410   51     4 F 50-59      47:42.0   10:03/M             
     171    Bernie Murray           Waterford             511   73     3 M 70-99      47:49.0   10:04/M             
     172    Robert Lohmann          North Stonington  C   442   64    14 M 60-69      47:50.0   10:04/M             
     173    Rachel Buonocore        Mystic  CT            375   32    15 F 30-39      48:08.0   10:08/M             
     174    Pat Baker               Oakdale  CT           525   63     3 F 60-69      48:23.0   10:11/M             
     175    Pamela Norberg          Richmond  RI          460   36    16 F 30-39      48:42.0   10:15/M             
     176    Richard Buterbaugh      Coventry  RI          378   54    36 M 50-59      49:30.0   10:25/M             
     177    Brian Sabala            Sutton  MA            528   45    25 M 40-49      49:58.0   10:31/M             
     178    Denise Dunning          Quaker Hill  CT       562   40     9 F 40-49      50:08.0   10:33/M             
     179    Thomas Sullivan         Ledyard  CT           532   69    15 M 60-69      50:45.0   10:41/M             
     180    Becky Schaefer          Enfield  CT           470   27    14 F 20-29      51:13.0   10:47/M             
     181    Kelly Day               Gales Ferry  CT       506   37    17 F 30-39      52:33.0   11:04/M             
     182    Anita Kaiser            Groton  CT            433   47    10 F 40-49      53:43.0   11:19/M             
     183    Ed Root                 Old Saybrook  CT      497   62    16 M 60-69      54:08.0   11:24/M             
     184    Joseph Spinnato         Waterford             473   42    26 M 40-49      57:50.0   12:11/M             
     185    Elizabeth Ghilardi      New London  CT        411   24    15 F 20-29      58:55.0   12:24/M             
     186    Courtny Davis           Weston  MA            392   26    16 F 20-29      58:55.0   12:24/M             
     187    Margaret Davies         New London  CT        391   21    17 F 20-29      58:56.0   12:24/M             
     188    Maritza Diane Essis     New London  CT        405   18    14 F 13-19      58:56.0   12:24/M             
     189    Muhammad Hazan          Willimantic  CT       574   28    16 M 20-29    1:05:40.0   13:49/M             
     190    Andrea Simmons          Groton  CT            573   28    18 F 20-29    1:05:42.0   13:50/M             
     191    Rita Nagel              Salem  CT             459   61     4 F 60-69    1:17:01.0   16:13/M             
     192    Boni Candelario         New Haven  CT         380   31    18 F 30-39    1:17:04.0   16:13/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News