Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Watertown Harvest Ramble 5K

Watertown, CT, November 29, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Eric Demmons
Race Winner Eric Demmons


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Harvest Ramble
November 29, 2008 - 5K
Watertown, CT

OVERALL WINNERS

Eric Demmons, Wolcott, CT - 17:59
Rosa Polletta, Oakville, CT - 22:32


LOCATION
Crestwood

Park
WEATHER
30 Degrees
Sunny

Overall Finish List

     Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Eric Demmons            Wolcott  CT            40   18 ***** M  1-18        17:59    5:48/M
       2    Jim Zoldy               Watertown  CT          37   46     1 M 19-49        18:29    5:58/M
       3    James McDonald          Cheshire  CT           63   24     2 M 19-49        18:41    6:02/M
       4    David Giampietro        Watertown  CT          46   44     3 M 19-49        20:26    6:35/M
       5    Quinton Hoey            Watertown  CT          53   13     1 M  1-18        20:30    6:37/M
       6    Steve Burrows           Watertown  CT          74   38     4 M 19-49        20:55    6:45/M
       7    Mario Luis              Waterbury  CT          56   35     5 M 19-49        21:53    7:04/M
       8    Greg Dolecki            Thomaston  CT          67   43     6 M 19-49        22:20    7:12/M
       9    Tony Dasilva            Bristol  CT            44   46     7 M 19-49        22:24    7:14/M
      10    Brian Gildea            Oakville  CT           57   47     8 M 19-49        22:29    7:15/M
      11    Rose Polletta           Oakville  CT           66   25 ***** F 19-49        22:32    7:16/M
      12    Brian Donofrio          Watertown  CT          65   26     9 M 19-49        22:35    7:17/M
      13    Jack Hoey               Watertown  CT          70   48    10 M 19-49        22:38    7:18/M
      14    David Mariani           Watertown  CT          17   45    11 M 19-49        22:47    7:21/M
      15    Bob Butkus Sr           Naugatuck  CT           5   49    12 M 19-49        22:55    7:24/M
      16    Joe Granitto            Watertown  CT          43   39    13 M 19-49        23:10    7:28/M
      17    Tony Castigliego        Watertown  CT           7   45    14 M 19-49        23:48    7:41/M
      18    Chris Zarzycki          Torrington  CT         38   53     1 M 50-99        23:49    7:41/M
      19    Stephen Carleton        Woodbury  CT           31   38    15 M 19-49        24:02    7:45/M
      20    Tadas Racevicius        Watertown  CT          34   11     2 M  1-18        24:09    7:47/M
      21    Sharon Longo            Wolcott  CT            35   16     1 F  1-18        24:13    7:49/M
      22    Nicole Plourde          Naugatuck  CT          22   23     1 F 19-49        24:17    7:50/M
      23    Joe Martere             Watertown  CT          42   42    16 M 19-49        24:40    7:57/M
      24    Samuel Goetsch          Watertown  CT          73   11     3 M  1-18        24:56    8:03/M
      25    Paul Catuccio           Watertown  CT          36   34    17 M 19-49        24:57    8:03/M
      26    Donna Tanganelli        Oakville  CT           29   30     2 F 19-49        24:59    8:04/M
      27    Bob Butkus Jr           Gainesville  GA         4   25    18 M 19-49        25:06    8:06/M
      28    John Haestad            Middlebury  CT         69   51     2 M 50-99        25:09    8:07/M
      29    Katie Barnosky          Watertown  CT          33   39     3 F 19-49        25:13    8:08/M
      30    Kevin Daly              Waterbury  CT           9   47    19 M 19-49        25:31    8:14/M
      31    Chelsea Maloney         Terryville  CT         58   16     2 F  1-18        25:45    8:18/M
      32    Bobby Braun             Southbury  CT          47   57     3 M 50-99        25:51    8:20/M
      33    Tracey Goetsch          Watertown  CT          72   46     4 F 19-49        25:51    8:20/M
      34    Beth Cavanaugh          Waterbury  CT          52   45     5 F 19-49        26:55    8:41/M
      35    Jen Butkus              Myrtle Beach  SC        3   24     6 F 19-49        27:03    8:44/M
      36    Gina Burrows            Watertown  CT          75   45     7 F 19-49        27:09    8:45/M
      37    Ginny Chambers          Oakville  CT            8   60     1 F 50-99        27:23    8:50/M
      38    Ken Fielder             Watertown  CT          14   53     4 M 50-99        27:31    8:53/M
      39    Danielle Caro           Watertown  CT           6   30     8 F 19-49        27:44    8:57/M
      40    Keith Raczkowski        Naugatuck  CT          71   50     5 M 50-99        27:57    9:01/M
      41    Eric Giampietro         Watertown  CT          45   12     4 M  1-18        28:14    9:06/M
      42    Bill Rimick             Watertown  CT          78   37    20 M 19-49        28:18    9:08/M
      43    Ron Peterson            Watertown  CT          20   40    21 M 19-49        28:19    9:08/M
      44    Cameron Keenan          S. Glastonbury  CT     39   8      5 M  1-18        28:24    9:10/M
      45    Linda Longo             Watertown  CT          16   42     9 F 19-49        28:32    9:12/M
      46    Richard Zbrozek         Berlin  CT             32   61     6 M 50-99        28:54    9:19/M
      47    Brooke Biolo            Watertown  CT           1   16     3 F  1-18        29:16    9:26/M
      48    Jill Zabit              Bethlehem  CT          30   41    10 F 19-49        29:32    9:32/M
      49    Erin Dubuque            Waterbury  CT          12   21    11 F 19-49        29:37    9:33/M
      50    Aubim Haestad           Middlebury  CT         68   43    12 F 19-49        29:41    9:35/M
      51    Marianne Dubuque        Waterbury  CT          13   50     2 F 50-99        30:53    9:58/M
      52    James Dubay             Watertown  CT          59   12     6 M  1-18        30:59   10:00/M
      53    Hannah Koval            Oakville  CT           60   11     4 F  1-18        31:21   10:07/M
      54    Joshua Koval            Oakville  CT           61   35    22 M 19-49        31:23   10:07/M
      55    Lisa Squillace          Watertown  CT          76   42    13 F 19-49        31:26   10:08/M
      56    Leatrice Way            Oakville  CT           50   49    14 F 19-49        31:26   10:08/M
      57    Paige Biolo             Watertown  CT           2   13     5 F  1-18        31:39   10:13/M
      58    Nina Desimone           Watertown  CT          10   36    15 F 19-49        32:22   10:26/M
      59    Jack McDonald           Cheshire  CT           62   57     7 M 50-99        33:22   10:46/M
      60    Dana Johnson            Gainesville  GA        15   24    16 F 19-49        33:44   10:53/M
      61    Tom Hill                Oakville  CT           79   56     8 M 50-99        35:12   11:21/M
      62    Jackie Post             Middlebury  CT         23   41    17 F 19-49        35:23   11:25/M
      63    Roy Cavanaugh           Waterbury  CT          51   52     9 M 50-99        37:16   12:01/M
      64    Erika Cavanaugh         Waterbury  CT          55   12     6 F  1-18        37:57   12:15/M
      65    Andrew Super            Beacon Falls  CT       28   25    23 M 19-49        38:05   12:17/M
      66    Jenn Rimick             Watertown  CT          77   36    18 F 19-49        38:15   12:20/M
      67    Caitlin Mulhall         Watertown  CT          41   11     7 F  1-18        38:15   12:20/M
      68    Megan Cavanaugh         Waterbury  CT          54   15     8 F  1-18        38:33   12:26/M
      69    Jim Mulhall             Watertown  CT          19   48    24 M 19-49        38:34   12:26/M
      70    Caroline Ramsay         Watertown  CT          24   47    19 F 19-49        49:08   15:51/M
      71    Carol Miller            Waterbury  CT          18   57     3 F 50-99        57:09   18:26/M
      72    Gail Sangree            Watertown  CT          26   74     4 F 50-99        57:09   18:26/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-18 19-49 50-99
Women: 1-18 19-49 50-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rose Polletta Oakville CT

25

11

22:32

7:16/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Eric Demmons Wolcott CT

18

1

17:59

5:48/M

 
Top

Female 18 And Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sharon Longo Wolcott CT

16

21

24:13

7:49/M

2

Chelsea Maloney Terryville CT

16

31

25:45

8:18/M

3

Brooke Biolo Watertown CT

16

47

29:16

9:26/M

 
Top

Male 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Quinton Hoey Watertown CT

13

5

20:30

6:37/M

2

Tadas Racevicius Watertown CT

11

20

24:09

7:47/M

3

Samuel Goetsch Watertown CT

11

24

24:56

8:03/M

 
Top

Female 19 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicole Plourde Naugatuck CT

23

22

24:17

7:50/M

2

Donna Tanganelli Oakville CT

30

26

24:59

8:04/M

3

Katie Barnosky Watertown CT

39

29

25:13

8:08/M

 
Top

Male 19 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Zoldy Watertown CT

46

2

18:29

5:58/M

2

James McDonald Cheshire CT

24

3

18:41

6:02/M

3

David Giampietro Watertown CT

44

4

20:26

6:35/M

 
Top

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ginny Chambers Oakville CT

60

37

27:23

8:50/M

2

Marianne Dubuque Waterbury CT

50

51

30:53

9:58/M

3

Carol Miller Waterbury CT

57

71

57:09

18:26/M

 
Top

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Zarzycki Torrington CT

53

18

23:49

7:41/M

2

John Haestad Middlebury CT

51

28

25:09

8:07/M

3

Bobby Braun Southbury CT

57

32

25:51

8:20/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News