Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MxCC Scholarship 5K

Middletown, CT, November 1, 2008

[Age Group Results ]

Overall Results

At and by Middlesex Community College

For more race information, see For all the times we time: .

MxCC Scholarship 5K

MxCC Scholarship 5K

Overall Finish List

November 01, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Brendan Atkins          Old Lyme  CT           66   23     1 M 20-29      17:11.0    5:33/M             
       2    Jeffrey Townsend        Hamden  CT             72   36     1 M 30-39      17:17.0    5:35/M             
       3    Derek Destefano         Meriden  CT            11   19     1 M  3-19      17:52.0    5:46/M             
       4    Michael Tortora         Middletown  CT         70   34     2 M 30-39      19:28.0    6:17/M             
       5    Jim Drummond            Wallingford  CT        40   45     1 M 40-49      19:32.0    6:18/M             
       6    Chris Cosma             Suffield  CT            3   30     3 M 30-39      19:42.0    6:21/M             
       7    Darrin Smith            West Hartford  CT      54   31     4 M 30-39      19:45.0    6:22/M             
       8    Harold Therington       Durham  CT             51   46     2 M 40-49      19:55.0    6:25/M             
       9    Donald Nuhn             Westbrook  CT          55   56     1 M 50-59      20:04.0    6:28/M             
      10    Louis David Tobias      Cromwell  CT           53   13     2 M  3-19      20:32.0    6:37/M             
      11    Nicholas Misenti        Haddam  CT             10   50     2 M 50-59      20:36.0    6:39/M             
      12    Adam Harris             Portland  CT           46   13     3 M  3-19      20:38.0    6:39/M             
      13    Dave Jacobs             Niantic  CT             1   63     1 M 60-69      20:42.0    6:41/M             
      14    Patrick Bryan           Chester  CT            71   38     5 M 30-39      21:12.0    6:50/M             
      15    Tim Hawley              Middletown  CT         64   55     3 M 50-59      21:30.0    6:56/M             
      16    Emily Halligan          Middlefield  CT        43   14     1 F  3-19      21:39.0    6:59/M             
      17    Guy Pulino              Moodus  CT              4   63     2 M 60-69      21:50.0    7:03/M             
      18    Kathryn Cyr             Westbrook  CT          58   13     2 F  3-19      21:54.0    7:04/M             
      19    Way Hedding             Niantic  CT            41   59     4 M 50-59      22:04.0    7:07/M             
      20    Charlie Yescott         Unionville  CT         63   68     3 M 60-69      22:30.0    7:15/M             
      21    Mamie Miller            Cromwell  CT           21   35     1 F 30-39      22:39.0    7:18/M             
      22    David Herrington        Middletown  CT          6   47     3 M 40-49      22:41.0    7:19/M             
      23    Maryanne Rogers         Hartford  CT           44   51     1 F 50-59      22:49.0    7:22/M             
      24    Wes Rogers              Hartford  CT           45   52     5 M 50-59      23:03.0    7:26/M             
      25    Darrell Netto           Colchester  CT         48   56     6 M 50-59      23:08.0    7:28/M             
      26    Tom Walsh               Wethersfield  CT       68   53     7 M 50-59      23:13.0    7:29/M             
      27    Joesph Ortega           Middletown  CT         59   22     2 M 20-29      23:35.0    7:36/M             
      28    Don Cyr                 Westbrook  CT          57   44     4 M 40-49      23:58.0    7:44/M             
      29    Jean Iannuzzi           Wallingford  CT        19   15     3 F  3-19      24:54.0    8:02/M             
      30    Matthew Cyr             Westbrook  CT          61   11     4 M  3-19      24:56.0    8:03/M             
      31    Jay Keiser              Middletown  CT          5   60     4 M 60-69      25:17.0    8:09/M             
      32    Mario Hasz              Cromwell  CT           65   60     5 M 60-69      25:31.0    8:14/M             
      33    Frederick Raudat        Killingworth  CT       62   43     5 M 40-49      26:06.0    8:25/M             
      34    Tom Sweeney             Canton  CT             56   62     6 M 60-69      26:34.0    8:34/M             
      35    William Ferguson        Berlin  CT              2   26     3 M 20-29      26:52.0    8:40/M             
      36    Richard Zbrozek         Berlin  CT             67   61     7 M 60-69      26:56.0    8:41/M             
      37    Tom Swim                Groton  CT             42   63     8 M 60-69      27:18.0    8:48/M             
      38    Michael Rood            Suffield  CT           39   56     8 M 50-59      27:56.0    9:01/M             
      39    Richard Lenoce          Middletown  CT         13   49     6 M 40-49      28:44.0    9:16/M             
      40    Jeff Goglia             Portland  CT            9   32     6 M 30-39      29:37.0    9:33/M             
      41    Doug Cyr                Westbrook  CT          60   45     7 M 40-49      29:41.0    9:35/M             
      42    Willy Lin               Middletown  CT         52   16     5 M  3-19      31:05.0   10:02/M             
      43    Chris McLean            Old Lyme  CT           15   51     2 F 50-59      31:12.0   10:04/M             
      44    Maryann Natale          Cromwell  CT           47   48     1 F 40-49      31:18.0   10:06/M             
      45    Ann Cosma               Suffield  CT           18   33     2 F 30-39      33:02.0   10:39/M             
      46    Ken Coomes              Middletown  CT         50   46     8 M 40-49      33:56.0   10:57/M             
      47    Cassandra Flaherty      Southington  CT        69   22     1 F 20-29      40:56.0   13:12/M             
      48    Heather Ferrer          Killingworth  CT       49   38     3 F 30-39      40:58.0   13:13/M             
      49    Hilary Felton-Reid      Glastonbury  CT        17   25     2 F 20-29      41:37.0   13:25/M             
      50    Judith Felton           Middletown  CT         16   56     3 F 50-59      41:37.0   13:25/M             
      51    Greg Home               Middletown  CT         23   61     9 M 60-69      42:40.0   13:46/M             
      52    Barbara Adams           Middletown  CT         28   69     1 F 60-69      45:42.0   14:45/M             
      53    Sara Liebel             Rocky Hill  CT         35   25     3 F 20-29      45:54.0   14:48/M             
      54    Julia Eisenhaur         Rocky Hill  CT         37   37     4 F 30-39      45:55.0   14:49/M             
      55    Amaryllis Matos-Martore Wethersfield  CT       29   41     2 F 40-49      51:33.0   16:38/M             
      56    Marianne Chamberlain    Haddam  CT             34   48     3 F 40-49      53:56.0   17:24/M             
      57    Melinda Goglia          Portland  CT           38   32     5 F 30-39      53:56.0   17:24/M             
      58    Tracy Indomenico        Rocky Hill  CT         31   30     6 F 30-39      54:22.0   17:32/M             
      59    Janice Vergati          Wallingford  CT        36   50     4 F 50-59      54:25.0   17:33/M             
      60    Kevin Kuhr              East Hampton  CT       24   34     7 M 30-39      54:44.0   17:39/M             
      61    Joanne Budnik           Wethersfield  CT       30   25     4 F 20-29      54:45.0   17:40/M             
      62    Kimberly Delacruz       Middletown  CT         33   41     4 F 40-49      54:47.0   17:40/M             
      63    David Delacruz          Middletown  CT         27   40     9 M 40-49      54:48.0   17:41/M             
      64    Paul Martoreli          Meriden  CT            26   10     6 M  3-19    1:05:30.0   21:08/M             
      65    Michael Martorelli      Meriden  CT            25   10     7 M  3-19    1:06:31.0   21:27/M             




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News