Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Delaney Dash 5 Mile Road Race (CT00018DR)

Old Saybrook, CT, May 24, 2008

[Overall Results ]

Age Group Results

Delaney Dash 5 Mile Race (CT00018DR)

Delaney Dash 5 Mile Race (CT00018DR)

Age Group Results

May 24, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Aleksak Erin-Kate       Ardmore  PA         28       19      33:16.0    6:39/M
Top

Female 1 to 12

Record: Carla Anderson Year: 2001 Time: 41:23.0

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Delaney Meghan          Old Saybrook  CT    10      181    1:00:34.0   12:07/M
Top

Female 13 to 19

Record: Shawn Savage Year: 2001 Time: 34:25.0

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Adrian Natale           East Haddam  CT     16      100      43:06.0    8:37/M
Top

Female 20 to 29

Record: Tracie Sarette Year: 2007 Time: 37:10.0

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Addy Danaher            Mystic  CT          28       30      35:00.0    7:00/M
       2    Ostrowski Unsong        East Lyme  CT       29       32      35:33.0    7:07/M
       3    Iwanicki Lauren         East Lyme  CT       23       33      35:36.0    7:07/M
       4    Sarette Tracie          Old Saybrook  CT    28       42      36:22.0    7:16/M
       5    Rodman Lisa             New London  CT      27       56      37:14.0    7:27/M
       6    Baird Nell              New York  NY        25       59      37:40.0    7:32/M
       7    Grace Anderson          Cromwell  CT        25      115      44:26.0    8:53/M
       8    Meghan Fitzgerald       Old Saybrook  CT    20      124      44:42.0    8:56/M
       9    Moslener Erin           East Lyme  CT       26      133      45:48.0    9:10/M
      10    Noto Kim                Colchester  CT      22      134      45:52.0    9:10/M
      11    Henninger Paige         Clinton  CT         28      139      46:37.0    9:19/M
      12    Amy Miller              Old Saybrook  CT    27      143      48:04.0    9:37/M
      13    Brunaugh Meghan         Niantic  CT         27      145      48:14.0    9:39/M
      14    Ma Fortuna              Middletown  CT      26      151      48:32.0    9:42/M
      15    Meghann Lafountain      Middletown  CT      22      180      57:36.0   11:31/M
      16    Tana Jolley             Brooklyn  CT        29      187    1:06:56.0   13:23/M
Top

Female 30 to 39

Record: Ellen Fitzgerald Year: 2001 Time: 29:02.0

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rebecca Stephenson      Farmington  CT      35       22      33:33.0    6:43/M
       2    Withington Marcy        Old Lyme  CT        38       23      33:44.0    6:45/M
       3    Phipps Jane             Norwich  VT         35       43      36:23.0    7:17/M
       4    Werkheiser Kathleen     Glastonbury  CT     36       54      37:07.0    7:25/M
       5    Toronto Sariah          Warwick  NY         36       67      38:59.0    7:48/M
       6    Jen Lima                Colchester  CT      34       72      40:02.0    8:00/M
       7    Michelle Sagristano     Old Lyme  CT        36       75      40:31.0    8:06/M
       8    Christine Kopcha        Old Saybrook  CT    35      106      43:44.0    8:45/M
       9    Kowalczuk Kate          Clinton  CT         34      112      44:24.0    8:53/M
      10    Carrie Wager                                35      113      44:24.0    8:53/M
      11    Sachs Honor             New Haven  CT       35      118      44:30.0    8:54/M
      12    Brown Kathleen          Old Saybrook  CT    39      136      45:58.0    9:12/M
      13    Sara Blechinger         New London  CT      30      137      46:00.0    9:12/M
      14    Munzner Jennifer        Niantic  CT         34      140      47:21.0    9:28/M
      15    Holt Michelle           Old Saybrook  CT    36      150      48:31.0    9:42/M
      16    Pam Norberg             Wyoming  RI         36      155      48:49.0    9:46/M
      17    Baird Suzanna           Brooklyn  NY        33      156      48:55.0    9:47/M
      18    McCarthy Denise         Andover  CT         39      159      49:07.0    9:49/M
      19    Marnie Sgrksnas         Old Saybrook  CT    38      170      51:30.0   10:18/M
      20    Wright Erica            Needham Heights  MA 31      174      55:45.0   11:09/M
      21    Nicole Jolley           Brooklyn  CT        30      186    1:06:54.0   13:23/M
Top

Female 40 to 49

Record: Eileen Lawrence Year: 2007 Time: 34:54.0

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Laura Rich              Farmington  CT      45       25      34:00.0    6:48/M
       2    Babcock Maryann         LISBON  CT          41       44      36:30.0    7:18/M
       3    Award Pam               Waterford           42       49      36:39.0    7:20/M
       4    Joann Demicco           Plainville  CT      47       57      37:35.0    7:31/M
       5    Ann Boland              Old Saybrook  CT    48       60      37:50.0    7:34/M
       6    Lubeski Christine       Niantic  CT         40       62      38:38.0    7:44/M
       7    Coppes Maureen          Old Saybrook  CT    43       76      40:33.0    8:07/M
       8    Lauren Novakowski       Old Saybrook  CT    41       78      40:37.0    8:07/M
       9    Alsante Karen           Old Saybrook  CT    40       83      41:19.0    8:16/M
      10    Susan Anway             Old Lyme  CT        47       91      42:05.0    8:25/M
      11    Jones Tammy             Groton  CT          42       92      42:09.0    8:26/M
      12    Simone Gladstone        Versailles  CT      42      102      43:28.0    8:42/M
      13    Alexander Tracy         Old Saybrook  CT    47      135      45:53.0    9:11/M
      14    Boucher Mary            East Lyme  CT       44      157      48:58.0    9:48/M
      15    Gail White              Uncasville  CT      44      171      52:55.0   10:35/M
      16    Andrzeicik Lori         LISBON  CT          43      173      54:03.0   10:49/M
      17    Fleischman Jo-Ann       Madison  CT         47      178      57:01.0   11:24/M
      18    Delaney Sheila          Old Saybrook  CT    45      182    1:00:35.0   12:07/M
      19    Cunningham Tacky        Framingham  MA      47      184    1:02:06.0   12:25/M
Top

Female 50 to 59

Record: Mary Dunn Year: 2002 Time: 31:30.0

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Cathy Shea              Colchester  CT      50       68      39:05.0    7:49/M
       2    Piclo Christine         Niantic  CT         51       97      42:54.0    8:35/M
       3    Tramontana Ann          New Haven  CT       55      117      44:29.0    8:54/M
       4    Linda Martin            Branford  CT        56      123      44:41.0    8:56/M
       5    Andstrom Liz            Plainfield  CT      53      154      48:44.0    9:45/M
       6    McLoughlin Suzanne      Pawcatuck  CT       51      166      49:54.0    9:59/M
       7    Flott Leslie            Old Saybrook  CT    51      176      55:59.0   11:12/M
       8    Galer Diana             Madison  CT         55      179      57:05.0   11:25/M
       9    Leslie Jolley           Brooklyn  CT        54      183    1:01:21.0   12:16/M
Top

Female 60 to 69

Record: Judy McGrath Year: 2001 Time: 46:05.9

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Werneck Dawn            Bristol  CT         62       80      40:46.0    8:09/M
       2    Patricia Phillips       Niantic  CT         60      138      46:27.0    9:17/M
       3    Eno Penny               Old Lyme  CT        60      153      48:40.0    9:44/M
       4    McKeown Jan             Prospect  CT        61      185    1:03:23.0   12:41/M
Top

Overall Male Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Oliver Mark             Groton  CT          23        1      25:17.0    5:03/M
Top

Male 1-12

Record: Ed Zubritski, Jr. Year: 2001 Time: 36:38.0

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Patrick Duverger        Glastonbury  CT     12      130      45:24.0    9:05/M
       2    Alexander Duverser      Glastonbury  CT     9       148      48:25.0    9:41/M
       3    David Stephenson        Unionville  CT      08      165      49:46.0    9:57/M
Top

Male 13-19

Record: Alex Brown Year: 2006 Time: 29:05.2

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Carrasco Calvin         Durham  CT          18        4      28:00.0    5:36/M
       2    Bertelli Matt           Clinton  CT         19       14      32:33.0    6:31/M
       3    Max Lamanna             Waterbury  CT       19       21      33:27.0    6:41/M
       4    Farrell Clay            Old Saybrook  CT    14       52      36:56.0    7:23/M
       5    Zak Wesolek             Norwich  CT         14       70      39:30.0    7:54/M
       6    Christopher Turi        Old Saybrook  CT    14       86      41:35.0    8:19/M
       7    Gordon Drew             Madison  CT         13      127      45:14.0    9:03/M
       8    Christopher Duverger    Glastonbury  CT     16      146      48:15.0    9:39/M
       9    Luke Lamanna            Waterbury  CT       13      147      48:20.0    9:40/M
      10    Gauvrit Tanguy          Old Saybrook  CT    13      161      49:11.0    9:50/M
      11    Delaney Devin           Old Saybrook  CT    13      177      56:32.0   11:18/M
Top

Male 20-29

Record: Tyler Cardinale Year: 2002 Time: 29:05.0

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mandelburg Jon-Paul     Oakdale  CT         23        2      25:55.0    5:11/M
       2    James Whelen            Old Saybrook  CT    20        9      31:31.0    6:18/M
       3    Brunaugh Bradley        Niantic  CT         27       26      34:02.0    6:48/M
       4    Aleksak Jason           Ardmore  PA         29       63      38:39.0    7:44/M
       5    Eldridge Adam           Old Saybrook  CT    27       82      41:15.0    8:15/M
       6    Gregory Godbout         Essex  CT           29      132      45:47.0    9:09/M
       7    Clinton Miller          Old Saybrook  CT    27      144      48:14.0    9:39/M
Top

Male 30 to 39

Record: Stephen Herrera Year: 2002 Time: 25:27.0

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Paterno Jeff            Malden  MA          34        3      26:59.0    5:24/M
       2    Smith Matthew           East Lyme  CT       39        8      31:12.0    6:14/M
       3    Johnson Doug            Mystic  CT          38       10      31:52.0    6:22/M
       4    Bristol Scott           Old Saybrook  CT    34       12      32:15.0    6:27/M
       5    Hatajik Todd            East Lyme  CT       38       28      34:21.0    6:52/M
       6    Josh Harwell            Mystic  CT          34       45      36:34.0    7:19/M
       7    Wirsing Andy            Waterford           39       46      36:35.0    7:19/M
       8    Norberg Eric            Wyoming  RI         35       47      36:36.0    7:19/M
       9    Merchant John           Brooklyn  NY        36       48      36:36.0    7:19/M
      10    Bitner Brian            Mystic  CT          36       58      37:37.0    7:31/M
      11    Cietanno Scott          Westbrook  CT       37       73      40:02.0    8:00/M
      12    Nicole Weddal           Colchester  CT      36       74      40:03.0    8:01/M
      13    Peter White             Uncasville  CT      37       79      40:38.0    8:08/M
      14    Wanninger Robert        Brewster  NY        36       85      41:22.0    8:16/M
      15    Steve Lima              Colchester  CT      35       98      42:56.0    8:35/M
      16    David Laplerre          Hebron  CT          36       99      43:00.0    8:36/M
      17    Addison Dolphuss        Hamden  CT          31      122      44:38.0    8:56/M
      18    Brian Lapierre          Old Saybrook  CT    37      129      45:23.0    9:05/M
      19    McCarthy Stephen        Andover  CT         39      160      49:07.0    9:49/M
      20    Anthony Fazzina         Rocky Hill  CT      32      163      49:34.0    9:55/M
      21    Anthony Serksnas        Old Saybrook  CT    39      168      50:30.0   10:06/M
      22    Wright John             Needham Heights  MA 31      175      55:47.0   11:09/M
Top

Male 40 to 49

Record: Chris Chisolm Year: 2005 Time: 26:18.0

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tolbert John            Branford  CT        48        5      30:14.0    6:03/M
       2    Bryan Feitel            Haddam  CT          40        6      31:00.0    6:12/M
       3    Wojciechowski Leszek    Gales Ferry  CT     43        7      31:01.0    6:12/M
       4    Award Dana              Waterford           43       13      32:20.0    6:28/M
       5    Fusaro Mike             Norwich  CT         42       15      32:36.0    6:31/M
       6    Dahmer Rob              Oakdale  CT         41       16      32:37.0    6:31/M
       7    Carl Fortuna            Old Saybrook  CT    45       24      33:55.0    6:47/M
       8    Steve Turner            Mystic  CT          41       29      34:34.0    6:55/M
       9    Trask Joe               North Franklin  CT  46       31      35:08.0    7:02/M
      10    Rice Richard            Uncasville  CT      48       35      35:50.0    7:10/M
      11    Fiala Frank             East Haddam  CT     48       36      35:51.0    7:10/M
      12    Nelson Chris            West Hartford  CT   40       39      35:55.0    7:11/M
      13    Harper Patrick          South Windsor  CT   44       40      35:59.0    7:12/M
      14    Walter John             Niantic  CT         42       41      36:15.0    7:15/M
      15    Aidan Power             East Lyme  CT       47       50      36:50.0    7:22/M
      16    Duval Manual            New London  CT      41       53      36:58.0    7:24/M
      17    Preston Gregory         Salem  CT           47       61      38:26.0    7:41/M
      18    Hill Roger              Salem  CT           48       64      38:39.0    7:44/M
      19    Kurt Strocker           Killingworth  CT    40       69      39:26.0    7:53/M
      20    Charlie Iselin          Clinton  CT         45       71      39:59.0    8:00/M
      21    Carta Michael           Waterford           49       77      40:34.0    8:07/M
      22    John Natale             East Haddam  CT     46       81      41:04.0    8:13/M
      23    Douglas Story           Westbrook  CT       43       84      41:21.0    8:16/M
      24    Tom Turi                Old Saybrook  CT    47       87      41:37.0    8:19/M
      25    Buchetto Mike           Newtown  CT         47       88      41:49.0    8:22/M
      26    David Citron            East Lyme  CT       48       89      41:52.0    8:22/M
      27    John Hanly              Old Saybrook  CT    48       90      41:53.0    8:23/M
      28    Matthew Ferrier         Mystic  CT          42       93      42:23.0    8:29/M
      29    Frederick Raudat        Killingworth  CT    42       94      42:25.0    8:29/M
      30    Kelly John              Colchester  CT      40       96      42:36.0    8:31/M
      31    Hansel Steven           Old Saybrook  CT    45      104      43:35.0    8:43/M
      32    Nilsen Glenn            Brewster  NY        43      105      43:42.0    8:44/M
      33    Maguire Paul            Mystic  CT          44      108      44:07.0    8:49/M
      34    Steven Munzer                               42      116      44:26.0    8:53/M
      35    Delaney Colin           Old Saybrook  CT    45      120      44:35.0    8:55/M
      36    Bill Sullivan           Waterbury  CT       44      126      44:52.0    8:58/M
      37    Noniewicz Paul          Old Lyme  CT        43      128      45:15.0    9:03/M
      38    Perretta Patrick        New York  NY        48      141      47:36.0    9:31/M
      39    Gary Depolito           Canterbury  CT      48      149      48:27.0    9:41/M
      40    Boucher Steven          East Lyme  CT       49      158      48:58.0    9:48/M
      41    K C Shea                Colchester  CT      48      167      50:16.0   10:03/M
      42    Tom Pachler             Farmington  CT      42      169      50:55.0   10:11/M
Top

Male 50 to 59

Record: Tim Smith Year: 2003 Time: 29:57.0

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Wayne Jolley            Brooklyn  CT        57       11      31:58.0    6:24/M
       2    Trahan John             Mystic  CT          52       17      32:44.0    6:33/M
       3    Donald Muhn             Westbrook  CT       55       20      33:17.0    6:39/M
       4    Heyer Alan              Clinton  CT         51       27      34:07.0    6:49/M
       5    Glenn Jette             Old Lyme  CT        52       34      35:43.0    7:09/M
       6    Steeves Rich            Guilford  CT        58       38      35:54.0    7:11/M
       7    Gardner Stephen         New Canaan  CT      54       51      36:52.0    7:22/M
       8    Ben Mattheis            Cheshire  CT        54       55      37:08.0    7:26/M
       9    Carper Jim              Hopkinton  RI       55       65      38:45.0    7:45/M
      10    Andstrom Brian          Plainfield  CT      52       66      38:57.0    7:47/M
      11    Philip Schaller         Ivoryton  CT        51       95      42:35.0    8:31/M
      12    Ted Novakowski          Old Saybrook  CT    50      101      43:08.0    8:38/M
      13    Walens Gary             East Lyme  CT       50      103      43:34.0    8:43/M
      14    Spalding Wiliam         East Lyme  CT       50      109      44:07.0    8:49/M
      15    Nania Gerard            Old Saybrook  CT    56      119      44:32.0    8:54/M
      16    Lineweber Mark          Plainfield  CT      51      121      44:36.0    8:55/M
      17    Zwiebel Patrick         Williston Park  NY  51      162      49:25.0    9:53/M
      18    Alan Schwarz            Cheshire  CT        57      164      49:39.0    9:56/M
Top

Male 60 to 69

Record: Dave Jacobs Year: 2006 Time: 32:30.0

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jacobs Dave             Niantic  CT         63       18      33:10.0    6:38/M
       2    Guy Pulino              Moodus  CT          63       37      35:53.0    7:11/M
       3    Churchill Jay           Chester  CT         63      110      44:08.0    8:50/M
       4    Joseph Smith            Old Saybrook  CT    60      111      44:19.0    8:52/M
       5    Edward McCaffrey        Essex  CT           65      114      44:25.0    8:53/M
       6    Gillespie George        Coventry  CT        66      125      44:47.0    8:57/M
       7    Peterson5 Ted           Niantic  CT         62      131      45:38.0    9:08/M
       8    James Silkenat          Guilford  CT        60      142      47:46.0    9:33/M
Top

Male 70 and over

Record: Geoff Etherington Year: 2001 Time: 35:26.0

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Werneck Jose            Bristol  CT         70      107      44:01.0    8:48/M
       2    Latourette Jim          Oakdale  CT         74      152      48:38.0    9:44/M
       3    Zotti Roger             Preston  CT         70      172      53:05.0   10:37/M




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News