Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Delaney Dash 5 Mile Road Race (CT00018DR)

Old Saybrook, CT, May 24, 2008

[Age Group Results ]

Overall Results

Keep Sean's Memory Running

For more race information, see Results also at:.

Delaney Dash 5 Mile Race (CT00018DR)

Delaney Dash 5 Mile Race (CT00018DR)

Overall Finish List

May 24, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Oliver Mark             Groton  CT            192   23 ***** M 20-29      25:17.0    5:03/M
       2    Mandelburg Jon-Paul     Oakdale  CT           175   23     1 M 20-29      25:55.0    5:11/M
       3    Paterno Jeff            Malden  MA            194   34     1 M 30-39      26:59.0    5:24/M
       4    Carrasco Calvin         Durham  CT            125   18     1 M 13-19      28:00.0    5:36/M
       5    Tolbert John            Branford  CT          208   48     1 M 40-49      30:14.0    6:03/M
       6    Bryan Feitel            Haddam  CT            253   40     2 M 40-49      31:00.0    6:12/M
       7    Wojciechowski Leszek    Gales Ferry  CT       222   43     3 M 40-49      31:01.0    6:12/M
       8    Smith Matthew           East Lyme  CT         205   39     2 M 30-39      31:12.0    6:14/M
       9    James Whelen            Old Saybrook  CT      288   20     2 M 20-29      31:31.0    6:18/M
      10    Johnson Doug            Mystic  CT            166   38     3 M 30-39      31:52.0    6:22/M
      11    Wayne Jolley            Brooklyn  CT          236   57     1 M 50-59      31:58.0    6:24/M
      12    Bristol Scott           Old Saybrook  CT      119   34     4 M 30-39      32:15.0    6:27/M
      13    Award Dana              Waterford             109   43     4 M 40-49      32:20.0    6:28/M
      14    Bertelli Matt           Clinton  CT           115   19     2 M 13-19      32:33.0    6:31/M
      15    Fusaro Mike             Norwich  CT           147   42     5 M 40-49      32:36.0    6:31/M
      16    Dahmer Rob              Oakdale  CT           133   41     6 M 40-49      32:37.0    6:31/M
      17    Trahan John             Mystic  CT            210   52     2 M 50-59      32:44.0    6:33/M
      18    Jacobs Dave             Niantic  CT           165   63     1 M 60-69      33:10.0    6:38/M
      19    Aleksak Erin-Kate       Ardmore  PA           101   28 ***** F 20-29      33:16.0    6:39/M
      20    Donald Muhn             Westbrook  CT         266   55     3 M 50-59      33:17.0    6:39/M
      21    Max Lamanna             Waterbury  CT         304   19     3 M 13-19      33:27.0    6:41/M
      22    Rebecca Stephenson      Farmington  CT        292   35     1 F 30-39      33:33.0    6:43/M
      23    Withington Marcy        Old Lyme  CT          221   38     2 F 30-39      33:44.0    6:45/M
      24    Carl Fortuna            Old Saybrook  CT      234   45     7 M 40-49      33:55.0    6:47/M
      25    Laura Rich              Farmington  CT        275   45     1 F 40-49      34:00.0    6:48/M
      26    Brunaugh Bradley        Niantic  CT           121   27     3 M 20-29      34:02.0    6:48/M
      27    Heyer Alan              Clinton  CT           159   51     4 M 50-59      34:07.0    6:49/M
      28    Hatajik Todd            East Lyme  CT         157   38     5 M 30-39      34:21.0    6:52/M
      29    Steve Turner            Mystic  CT            265   41     8 M 40-49      34:34.0    6:55/M
      30    Addy Danaher            Mystic  CT            280   28     1 F 20-29      35:00.0    7:00/M
      31    Trask Joe               North Franklin  CT    212   46     9 M 40-49      35:08.0    7:02/M
      32    Ostrowski Unsong        East Lyme  CT         193   29     2 F 20-29      35:33.0    7:07/M
      33    Iwanicki Lauren         East Lyme  CT         164   23     3 F 20-29      35:36.0    7:07/M
      34    Glenn Jette             Old Lyme  CT          240   52     5 M 50-59      35:43.0    7:09/M
      35    Rice Richard            Uncasville  CT        201   48    10 M 40-49      35:50.0    7:10/M
      36    Fiala Frank             East Haddam  CT       144   48    11 M 40-49      35:51.0    7:10/M
      37    Guy Pulino              Moodus  CT            246   63     2 M 60-69      35:53.0    7:11/M
      38    Steeves Rich            Guilford  CT          207   58     6 M 50-59      35:54.0    7:11/M
      39    Nelson Chris            West Hartford  CT     187   40    12 M 40-49      35:55.0    7:11/M
      40    Harper Patrick          South Windsor  CT     156   44    13 M 40-49      35:59.0    7:12/M
      41    Walter John             Niantic  CT           215   42    14 M 40-49      36:15.0    7:15/M
      42    Sarette Tracie          Old Saybrook  CT      204   28     4 F 20-29      36:22.0    7:16/M
      43    Phipps Jane             Norwich  VT           198   35     3 F 30-39      36:23.0    7:17/M
      44    Babcock Maryann         LISBON  CT            111   41     2 F 40-49      36:30.0    7:18/M
      45    Josh Harwell            Mystic  CT            264   34     6 M 30-39      36:34.0    7:19/M
      46    Wirsing Andy            Waterford             220   39     7 M 30-39      36:35.0    7:19/M
      47    Norberg Eric            Wyoming  RI           190   35     8 M 30-39      36:36.0    7:19/M
      48    Merchant John           Brooklyn  NY          182   36     9 M 30-39      36:36.0    7:19/M
      49    Award Pam               Waterford             110   42     3 F 40-49      36:39.0    7:20/M
      50    Aidan Power             East Lyme  CT         256   47    15 M 40-49      36:50.0    7:22/M
      51    Gardner Stephen         New Canaan  CT        149   54     7 M 50-59      36:52.0    7:22/M
      52    Farrell Clay            Old Saybrook  CT      143   14     4 M 13-19      36:56.0    7:23/M
      53    Duval Manual            New London  CT        140   41    16 M 40-49      36:58.0    7:24/M
      54    Werkheiser Kathleen     Glastonbury  CT       217   36     4 F 30-39      37:07.0    7:25/M
      55    Ben Mattheis            Cheshire  CT          243   54     8 M 50-59      37:08.0    7:26/M
      56    Rodman Lisa             New London  CT        202   27     5 F 20-29      37:14.0    7:27/M
      57    Joann Demicco           Plainville  CT        241   47     4 F 40-49      37:35.0    7:31/M
      58    Bitner Brian            Mystic  CT            116   36    10 M 30-39      37:37.0    7:31/M
      59    Baird Nell              New York  NY          112   25     6 F 20-29      37:40.0    7:32/M
      60    Ann Boland              Old Saybrook  CT      250   48     5 F 40-49      37:50.0    7:34/M
      61    Preston Gregory         Salem  CT             200   47    17 M 40-49      38:26.0    7:41/M
      62    Lubeski Christine       Niantic  CT           173   40     6 F 40-49      38:38.0    7:44/M
      63    Aleksak Jason           Ardmore  PA           102   29     4 M 20-29      38:39.0    7:44/M
      64    Hill Roger              Salem  CT             161   48    18 M 40-49      38:39.0    7:44/M
      65    Carper Jim              Hopkinton  RI         124   55     9 M 50-59      38:45.0    7:45/M
      66    Andstrom Brian          Plainfield  CT        106   52    10 M 50-59      38:57.0    7:47/M
      67    Toronto Sariah          Warwick  NY           209   36     5 F 30-39      38:59.0    7:48/M
      68    Cathy Shea              Colchester  CT        247   50     1 F 50-59      39:05.0    7:49/M
      69    Kurt Strocker           Killingworth  CT      251   40    19 M 40-49      39:26.0    7:53/M
      70    Zak Wesolek             Norwich  CT           309   14     5 M 13-19      39:30.0    7:54/M
      71    Charlie Iselin          Clinton  CT           295   45    20 M 40-49      39:59.0    8:00/M
      72    Jen Lima                Colchester  CT        299   34     6 F 30-39      40:02.0    8:00/M
      73    Cietanno Scott          Westbrook  CT         129   37    11 M 30-39      40:02.0    8:00/M
      74    Nicole Weddal           Colchester  CT        293   36    12 M 30-39      40:03.0    8:01/M
      75    Michelle Sagristano     Old Lyme  CT          270   36     7 F 30-39      40:31.0    8:06/M
      76    Coppes Maureen          Old Saybrook  CT      131   43     7 F 40-49      40:33.0    8:07/M
      77    Carta Michael           Waterford             126   49    21 M 40-49      40:34.0    8:07/M
      78    Lauren Novakowski       Old Saybrook  CT      284   41     8 F 40-49      40:37.0    8:07/M
      79    Peter White             Uncasville  CT        259   37    13 M 30-39      40:38.0    8:08/M
      80    Werneck Dawn            Bristol  CT           218   62     1 F 60-69      40:46.0    8:09/M
      81    John Natale             East Haddam  CT       273   46    22 M 40-49      41:04.0    8:13/M
      82    Eldridge Adam           Old Saybrook  CT      141   27     5 M 20-29      41:15.0    8:15/M
      83    Alsante Karen           Old Saybrook  CT      104   40     9 F 40-49      41:19.0    8:16/M
      84    Douglas Story           Westbrook  CT         245   43    23 M 40-49      41:21.0    8:16/M
      85    Wanninger Robert        Brewster  NY          216   36    14 M 30-39      41:22.0    8:16/M
      86    Christopher Turi        Old Saybrook  CT      267   14     6 M 13-19      41:35.0    8:19/M
      87    Tom Turi                Old Saybrook  CT      268   47    24 M 40-49      41:37.0    8:19/M
      88    Buchetto Mike           Newtown  CT           123   47    25 M 40-49      41:49.0    8:22/M
      89    David Citron            East Lyme  CT         244   48    26 M 40-49      41:52.0    8:22/M
      90    John Hanly              Old Saybrook  CT      286   48    27 M 40-49      41:53.0    8:23/M
      91    Susan Anway             Old Lyme  CT          261   47    10 F 40-49      42:05.0    8:25/M
      92    Jones Tammy             Groton  CT            167   42    11 F 40-49      42:09.0    8:26/M
      93    Matthew Ferrier         Mystic  CT            277   42    28 M 40-49      42:23.0    8:29/M
      94    Frederick Raudat        Killingworth  CT      287   42    29 M 40-49      42:25.0    8:29/M
      95    Philip Schaller         Ivoryton  CT          302   51    11 M 50-59      42:35.0    8:31/M
      96    Kelly John              Colchester  CT        168   40    30 M 40-49      42:36.0    8:31/M
      97    Piclo Christine         Niantic  CT           199   51     2 F 50-59      42:54.0    8:35/M
      98    Steve Lima              Colchester  CT        297   35    15 M 30-39      42:56.0    8:35/M
      99    David Laplerre          Hebron  CT            272   36    16 M 30-39      43:00.0    8:36/M
     100    Adrian Natale           East Haddam  CT       274   16     1 F 13-19      43:06.0    8:37/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Ted Novakowski          Old Saybrook  CT      283   50    12 M 50-59      43:08.0    8:38/M
     102    Simone Gladstone        Versailles  CT        290   42    12 F 40-49      43:28.0    8:42/M
     103    Walens Gary             East Lyme  CT         214   50    13 M 50-59      43:34.0    8:43/M
     104    Hansel Steven           Old Saybrook  CT      155   45    31 M 40-49      43:35.0    8:43/M
     105    Nilsen Glenn            Brewster  NY          188   43    32 M 40-49      43:42.0    8:44/M
     106    Christine Kopcha        Old Saybrook  CT      308   35     8 F 30-39      43:44.0    8:45/M
     107    Werneck Jose            Bristol  CT           219   70     1 M 70-99      44:01.0    8:48/M
     108    Maguire Paul            Mystic  CT            174   44    33 M 40-49      44:07.0    8:49/M
     109    Spalding Wiliam         East Lyme  CT         206   50    14 M 50-59      44:07.0    8:49/M
     110    Churchill Jay           Chester  CT           127   63     3 M 60-69      44:08.0    8:50/M
     111    Joseph Smith            Old Saybrook  CT      258   60     4 M 60-69      44:19.0    8:52/M
     112    Kowalczuk Kate          Clinton  CT           169   34     9 F 30-39      44:24.0    8:53/M
     113    Carrie Wager                                  294   35    10 F 30-39      44:24.0    8:53/M
     114    Edward McCaffrey        Essex  CT             298   65     5 M 60-69      44:25.0    8:53/M
     115    Grace Anderson          Cromwell  CT          242   25     7 F 20-29      44:26.0    8:53/M
     116    Steven Munzer                                 276   42    34 M 40-49      44:26.0    8:53/M
     117    Tramontana Ann          New Haven  CT         211   55     3 F 50-59      44:29.0    8:54/M
     118    Sachs Honor             New Haven  CT         203   35    11 F 30-39      44:30.0    8:54/M
     119    Nania Gerard            Old Saybrook  CT      186   56    15 M 50-59      44:32.0    8:54/M
     120    Delaney Colin           Old Saybrook  CT      136   45    35 M 40-49      44:35.0    8:55/M
     121    Lineweber Mark          Plainfield  CT        172   51    16 M 50-59      44:36.0    8:55/M
     122    Addison Dolphuss        Hamden  CT            100   31    17 M 30-39      44:38.0    8:56/M
     123    Linda Martin            Branford  CT          300   56     4 F 50-59      44:41.0    8:56/M
     124    Meghan Fitzgerald       Old Saybrook  CT      269   20     8 F 20-29      44:42.0    8:56/M
     125    Gillespie George        Coventry  CT          151   66     6 M 60-69      44:47.0    8:57/M
     126    Bill Sullivan           Waterbury  CT         257   44    36 M 40-49      44:52.0    8:58/M
     127    Gordon Drew             Madison  CT           153   13     7 M 13-19      45:14.0    9:03/M
     128    Noniewicz Paul          Old Lyme  CT          189   43    37 M 40-49      45:15.0    9:03/M
     129    Brian Lapierre          Old Saybrook  CT      289   37    18 M 30-39      45:23.0    9:05/M
     130    Patrick Duverger        Glastonbury  CT       307   12     1 M  1-12      45:24.0    9:05/M
     131    Peterson5 Ted           Niantic  CT           197   62     7 M 60-69      45:38.0    9:08/M
     132    Gregory Godbout         Essex  CT             296   29     6 M 20-29      45:47.0    9:09/M
     133    Moslener Erin           East Lyme  CT         183   26     9 F 20-29      45:48.0    9:10/M
     134    Noto Kim                Colchester  CT        191   22    10 F 20-29      45:52.0    9:10/M
     135    Alexander Tracy         Old Saybrook  CT      103   47    13 F 40-49      45:53.0    9:11/M
     136    Brown Kathleen          Old Saybrook  CT      120   39    12 F 30-39      45:58.0    9:12/M
     137    Sara Blechinger         New London  CT        229   30    13 F 30-39      46:00.0    9:12/M
     138    Patricia Phillips       Niantic  CT           271   60     2 F 60-69      46:27.0    9:17/M
     139    Henninger Paige         Clinton  CT           158   28    11 F 20-29      46:37.0    9:19/M
     140    Munzner Jennifer        Niantic  CT           184   34    14 F 30-39      47:21.0    9:28/M
     141    Perretta Patrick        New York  NY          195   48    38 M 40-49      47:36.0    9:31/M
     142    James Silkenat          Guilford  CT          233   60     8 M 60-69      47:46.0    9:33/M
     143    Amy Miller              Old Saybrook  CT      263   27    12 F 20-29      48:04.0    9:37/M
     144    Clinton Miller          Old Saybrook  CT      262   27     7 M 20-29      48:14.0    9:39/M
     145    Brunaugh Meghan         Niantic  CT           122   27    13 F 20-29      48:14.0    9:39/M
     146    Christopher Duverger    Glastonbury  CT       306   16     8 M 13-19      48:15.0    9:39/M
     147    Luke Lamanna            Waterbury  CT         305   13     9 M 13-19      48:20.0    9:40/M
     148    Alexander Duverser      Glastonbury  CT       303   9      2 M  1-12      48:25.0    9:41/M
     149    Gary Depolito           Canterbury  CT        310   48    39 M 40-49      48:27.0    9:41/M
     150    Holt Michelle           Old Saybrook  CT      162   36    15 F 30-39      48:31.0    9:42/M
     151    Ma Fortuna              Middletown  CT        231   26    14 F 20-29      48:32.0    9:42/M
     152    Latourette Jim          Oakdale  CT           170   74     2 M 70-99      48:38.0    9:44/M
     153    Eno Penny               Old Lyme  CT          142   60     3 F 60-69      48:40.0    9:44/M
     154    Andstrom Liz            Plainfield  CT        107   53     5 F 50-59      48:44.0    9:45/M
     155    Pam Norberg             Wyoming  RI           230   36    16 F 30-39      48:49.0    9:46/M
     156    Baird Suzanna           Brooklyn  NY          113   33    17 F 30-39      48:55.0    9:47/M
     157    Boucher Mary            East Lyme  CT         117   44    14 F 40-49      48:58.0    9:48/M
     158    Boucher Steven          East Lyme  CT         118   49    40 M 40-49      48:58.0    9:48/M
     159    McCarthy Denise         Andover  CT           177   39    18 F 30-39      49:07.0    9:49/M
     160    McCarthy Stephen        Andover  CT           178   39    19 M 30-39      49:07.0    9:49/M
     161    Gauvrit Tanguy          Old Saybrook  CT      150   13    10 M 13-19      49:11.0    9:50/M
     162    Zwiebel Patrick         Williston Park  NY    228   51    17 M 50-59      49:25.0    9:53/M
     163    Anthony Fazzina         Rocky Hill  CT        301   32    20 M 30-39      49:34.0    9:55/M
     164    Alan Schwarz            Cheshire  CT          235   57    18 M 50-59      49:39.0    9:56/M
     165    David Stephenson        Unionville  CT        291   08     3 M  1-12      49:46.0    9:57/M
     166    McLoughlin Suzanne      Pawcatuck  CT         181   51     6 F 50-59      49:54.0    9:59/M
     167    K C Shea                Colchester  CT        248   48    41 M 40-49      50:16.0   10:03/M
     168    Anthony Serksnas        Old Saybrook  CT      254   39    21 M 30-39      50:30.0   10:06/M
     169    Tom Pachler             Farmington  CT        249   42    42 M 40-49      50:55.0   10:11/M
     170    Marnie Sgrksnas         Old Saybrook  CT      252   38    19 F 30-39      51:30.0   10:18/M
     171    Gail White              Uncasville  CT        260   44    15 F 40-49      52:55.0   10:35/M
     172    Zotti Roger             Preston  CT           225   70     3 M 70-99      53:05.0   10:37/M
     173    Andrzeicik Lori         LISBON  CT            105   43    16 F 40-49      54:03.0   10:49/M
     174    Wright Erica            Needham Heights  MA   223   31    20 F 30-39      55:45.0   11:09/M
     175    Wright John             Needham Heights  MA   224   31    22 M 30-39      55:47.0   11:09/M
     176    Flott Leslie            Old Saybrook  CT      146   51     7 F 50-59      55:59.0   11:12/M
     177    Delaney Devin           Old Saybrook  CT      137   13    11 M 13-19      56:32.0   11:18/M
     178    Fleischman Jo-Ann       Madison  CT           145   47    17 F 40-49      57:01.0   11:24/M
     179    Galer Diana             Madison  CT           148   55     8 F 50-59      57:05.0   11:25/M
     180    Meghann Lafountain      Middletown  CT        232   22    15 F 20-29      57:36.0   11:31/M
     181    Delaney Meghan          Old Saybrook  CT      138   10     1 F  1-12    1:00:34.0   12:07/M
     182    Delaney Sheila          Old Saybrook  CT      139   45    18 F 40-49    1:00:35.0   12:07/M
     183    Leslie Jolley           Brooklyn  CT          237   54     9 F 50-59    1:01:21.0   12:16/M
     184    Cunningham Tacky        Framingham  MA        132   47    19 F 40-49    1:02:06.0   12:25/M
     185    McKeown Jan             Prospect  CT          180   61     4 F 60-69    1:03:23.0   12:41/M
     186    Nicole Jolley           Brooklyn  CT          238   30    21 F 30-39    1:06:54.0   13:23/M
     187    Tana Jolley             Brooklyn  CT          239   29    16 F 20-29    1:06:56.0   13:23/M




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News