Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Trails to a Cure 8 Mi Trail Race

Cockaponset, CT, May 18, 2008

[Age Group Results ]

Overall Results

In memory of our friend Steve Hancock

For more race information, see Results also at:.

Trails to a Cure 8 mile trail race

Trails to a Cure 8 mile trail race

Overall Finish List

May 18, 08


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jake Corhett            Killingworth  CT      470   20     1 M 20-39      55:43.0    6:58/M
       2    Bryan Feitel            Haddam  CT            447   40     1 M 40-49      57:46.0    7:13/M
       3    Ryan Oconnell           North Haven  CT       450   35     2 M 20-39      58:01.0    7:15/M
       4    Mark Czarnecki          Guilford  CT          430   45     2 M 40-49      58:47.0    7:21/M
       5    Bill Gibbs              Shelton  CT           117   40     3 M 40-49      59:26.0    7:26/M
       6    Noel Petra              Guilford              188   37     3 M 20-39      59:41.0    7:28/M
       7    Ned Smith               Hartford  CT          469   22     4 M 20-39    1:02:35.0    7:49/M
       8    Scott Hines             Killingworth  CT      185   43     4 M 40-49    1:02:41.0    7:50/M
       9    Erick Wilson            Greenwich  CT         446   36     5 M 20-39    1:03:57.0    8:00/M
      10    Tim Kane                Preston  CT           183   51     1 M 50-59    1:04:03.0    8:00/M
      11    Todd Lemire             Moodus  CT            196   43     5 M 40-49    1:04:11.0    8:01/M
      12    Peter Fitton            Guilford              192   34     6 M 20-39    1:05:29.0    8:11/M
      13    Brian McConnell         Centerbrook  CT       199   41     6 M 40-49    1:05:35.0    8:12/M
      14    Chris Lawrence          Killingworth  CT      135   40     7 M 40-49    1:07:41.0    8:28/M
      15    Becky Iselin            Chester  CT           461   32     1 F 30-39    1:08:57.0    8:37/M
      16    Rock Bogdan             Haddam  CT            466   40     8 M 40-49    1:10:20.0    8:48/M
      17    Buzz Gardner            Guilford  CT          186   55     2 M 50-59    1:10:23.0    8:48/M
      18    Elizabeth Vernon        Essex  CT             451   40     1 F 40-49    1:10:26.0    8:48/M
      19    Tim Castillo            Middletown  CT        191   45     9 M 40-49    1:10:29.0    8:49/M
      20    Eileen Lawrence         Killingworth  CT      136   41     2 F 40-49    1:11:03.0    8:53/M
      21    Grace Jensen            Hadlyme  CT           472   45     3 F 40-49    1:12:07.0    9:01/M
      22    Amy Steffen             Killingworth  CT      189   32     2 F 30-39    1:12:39.0    9:05/M
      23    Curtiss Thompson        Pawcatuck  CT         452   54     3 M 50-59    1:12:55.0    9:07/M
      24    Bill Marshall           Yantic  CT            130   63     1 M 60-99    1:12:55.0    9:07/M
      25    Bridget Riordan         Clinton  CT           458   41     4 F 40-49    1:13:08.0    9:09/M
      26    John McCabe             Westport  CT          463   36     7 M 20-39    1:13:26.0    9:11/M
      27    Colin Gordon            Guilford  CT          190   38     8 M 20-39    1:13:34.0    9:12/M
      28    Michael Lopresti        Plantsville  CT       131   30     9 M 20-39    1:13:53.0    9:14/M
      29    Lisa Hageman            Colchester  CT        456   44     5 F 40-49    1:14:01.0    9:15/M
      30    Thomas Lee              Chester  CT           133   59     4 M 50-59    1:14:08.0    9:16/M
      31    Lance Flott             Old Saybrook  CT      437   50     5 M 50-59    1:14:32.0    9:19/M
      32    Dino Festa              Oakdale  CT           436   54     6 M 50-59    1:15:15.0    9:24/M
      33    Carla Thompson          Pawcatuck  CT         449   48     6 F 40-49    1:15:17.0    9:25/M
      34    Paul Gray               Pawcatuck  CT         200   41    10 M 40-49    1:15:21.0    9:25/M
      35    Sarah Jennings          Newington  CT         465   36     3 F 30-39    1:15:22.0    9:25/M
      36    Bekkie Wright           Manchester  CT        120   45     7 F 40-49    1:15:27.0    9:26/M
      37    Joseph Poliquin         East Hartford  CT     125   55     7 M 50-59    1:15:28.0    9:26/M
      38    Gary Trombley           North Franklin  CT    184   46    11 M 40-49    1:16:28.0    9:34/M
      39    Tyler McConnell         Centerbrook  CT       198   11     1 M  2-19    1:17:12.0    9:39/M
      40    Cindy Scannell          Middlebury  CT        455   50     1 F 50-59    1:17:38.0    9:42/M
      41    Beth Harrison           Branford  CT          444   51     2 F 50-59    1:17:56.0    9:45/M
      42    Douglas Story           Westbrook  CT         109   43    12 M 40-49    1:19:20.0    9:55/M
      43    Carol Ann Glay          Pawcatuck  CT         440   39     4 F 30-39    1:20:36.0   10:05/M
      44    Judy Jendrucek          Essex                 193   47     8 F 40-49    1:20:40.0   10:05/M
      45    Stephen Bucciti         North Branford  CT    459   38    10 M 20-39    1:20:48.0   10:06/M
      46    Makaila Gallup          Charlestown  RI       453   20     1 F  1-29    1:21:01.0   10:08/M
      47    Rob Buckingham          New London  CT        460   48    13 M 40-49    1:21:30.0   10:11/M
      48    Cathy Shea              Colchester  CT        457   50     3 F 50-59    1:21:46.0   10:13/M
      49    Bri Middel              Oakdale  CT           462   17     2 F  1-29    1:22:20.0   10:18/M
      50    Steve Middel            Oakdale  CT           128   40    14 M 40-49    1:22:20.0   10:18/M
      51    Joanie Darling          Killingworth  CT      195   44     9 F 40-49    1:22:35.0   10:19/M
      52    Roy Miller              Killingworth  CT      194   43    15 M 40-49    1:22:35.0   10:19/M
      53    Rose Buckingham                               427   60     1 F 60-99    1:23:28.0   10:26/M
      54    Way Hedding             Niantic  CT           104   58     8 M 50-59    1:23:54.0   10:29/M
      55    Stacey Sullivan         Madison  CT           187   44    10 F 40-49    1:24:06.0   10:31/M
      56    Rob Dahmer              Oakdale  CT           432   40    16 M 40-49    1:27:47.0   10:58/M
      57    Greg Sluggett           Ledyard  CT           123   30    11 M 20-39    1:27:47.0   10:58/M
      58    Bill Blair              Cheshire  CT          112   57     9 M 50-59    1:27:55.0   10:59/M
      59    Suzanne Colligan        Wallingford  CT       442   48    11 F 40-49    1:28:10.0   11:01/M
      60    Steve Girioni           Guilford  CT          116   40    17 M 40-49    1:29:52.0   11:14/M
      61    Katelin Kalal           Northford  CT         464   22     3 F  1-29    1:31:47.0   11:28/M
      62    Brenda Hancock          Bozrah  CT            106   56     4 F 50-59    1:32:12.0   11:32/M
      63    Laura Hargreaves        Norwich  CT           113   40    12 F 40-49    1:32:13.0   11:32/M
      64    Marshall Collins        Salem  CT             197   59    10 M 50-59    1:33:08.0   11:39/M
      65    Chuck Brenker           Lisbon  CT            102   56    11 M 50-59    1:36:03.0   12:00/M
      66    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT        431   61     2 F 60-99    1:37:06.0   12:08/M
      67    Andrew Lee              New London  CT        134   18     2 M  2-19    1:38:12.0   12:17/M
      68    Jay Churchill           Chester  CT           111   63     2 M 60-99    1:38:24.0   12:18/M
      69    Matthew Girosky         Durham  CT            115   18     3 M  2-19    1:40:45.0   12:36/M
      70    Andrew Ward             Gales Ferry  CT       101   28    12 M 20-39    1:40:49.0   12:36/M
      71    Jon Pearson             Norwich  CT           103   18     4 M  2-19    1:40:57.0   12:37/M
      72    Linda Martin            Branford  CT          468   56     5 F 50-59    1:42:11.0   12:46/M
      73    Janice Hall             New Haven  CT         443   40    13 F 40-49    1:42:18.0   12:47/M
      74    Paige Wink              Haddam  CT            121   40    14 F 40-49    1:43:08.0   12:54/M
      75    Tina Vermiglio          Woodbridge  CT        445   33     5 F 30-39    1:43:13.0   12:54/M
      76    Barbara Neel            Bozrah  CT            105   40    15 F 40-49    1:44:55.0   13:07/M
      77    Tracy Alexander         Old Saybrook  CT      425   47    16 F 40-49    1:44:55.0   13:07/M
      78    Stephen Debenedet       Chester  CT           433   50    12 M 50-59    1:46:09.0   13:16/M
      79    Dan Thomes-Klug         Pawling  NY           137   18     5 M  2-19    1:49:23.0   13:40/M
      80    Margaret Doenges        Milford  CT           435   50     6 F 50-59    1:50:04.0   13:46/M
      81    Maureen Singer          Haddam  CT            448   32     6 F 30-39    1:50:10.0   13:46/M
      82    Lee Cole-Chu            Salem  CT             428   50    13 M 50-59    1:50:12.0   13:47/M
      83    Judith Anderson         Old Saybrook  CT      441   67     3 F 60-99    1:52:52.0   14:07/M
      84    Maureen Cunningham      Ivoryton  CT          471   44    17 F 40-49    1:55:03.0   14:23/M
      85    Phillip Schaller        Ivoryton  CT          474   51    14 M 50-59    1:55:06.0   14:23/M
      86    Leesa Lewon             Griswald  CT          454   43    18 F 40-49    1:55:09.0   14:24/M
      87    James Canfield          Columbia  CT          467   48    18 M 40-49    1:55:09.0   14:24/M
      88    Marisa Mohri            Branford  CT          127   18     4 F  1-29    2:13:27.0   16:41/M
      89    Jeffrey Doenges         Milford  CT           434   50    15 M 50-59    2:13:29.0   16:41/M
      90    John Thomes             Pawling  NY           122   50    16 M 50-59    2:20:43.0   17:35/M




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News