Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Guilford Savings Bank 4 Mile

Guilford, CT, May 18, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Drew Matthews
Race Winner Drew Matthews


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Guilford Savings Bank 4 Mile
May 18, 2008 - 4 Miles
Guilford, CT

OVERALL WINNERS

Drew Matthews, Madison, CT - 22:15
Adelle Zocher, Branford, CT - 25:58


LOCATION
Jacobs
Beach
WEATHER
68 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Drew Matthews           Madison  CT            98   18 ***** M 13-19        22:15    5:34/M
       2    George Buchanan         Shelton  CT            66   50     1 M 50-59        22:26    5:37/M
       3    Bill Nadeau             Brookline  MA         176   31     1 M 30-39        22:50    5:43/M
       4    Chris Stonier           Branford  CT          163   23     1 M 20-29        23:23    5:51/M
       5    Ian Frankel             Madison  CT            42   50     2 M 50-59        23:29    5:52/M
       6    David Tommaso           Branford  CT            9   25     2 M 20-29        23:47    5:57/M
       7    Mark Edwards            East Haven  CT        152   38     2 M 30-39        24:29    6:07/M
       8    John Kenney             Los Angeles  CA       227   26     3 M 20-29        24:42    6:11/M
       9    Kevin Woodin            West Haven  CT         46   29     4 M 20-29        24:44    6:11/M
      10    Vincent Lindsley        New Haven  CT         138   31     3 M 30-39        24:49    6:12/M
      11    Jerry Munck             North Haven  CT        53   51     3 M 50-59        25:13    6:18/M
      12    Daniel Campbell         Oakdale  CT            13   29     5 M 20-29        25:18    6:20/M
      13    David Ellis             Branford  CT          192   24     6 M 20-29        25:22    6:21/M
      14    Robert Halloran         Branford  CT          203   41     1 M 40-49        25:30    6:23/M
      15    Paul Doolan             Guilford  CT          132   51     4 M 50-59        25:32    6:23/M
      16    Timothy Mc Comb         Wallingford  CT       170   36     4 M 30-39        25:51    6:28/M
      17    Brian Fidler            West Haven  CT         11   37     5 M 30-39        25:54    6:29/M
      18    Adelle Zocher           Branford  CT          128   19 ***** F 13-19        25:58    6:30/M
      19    Donald Nuhn             Westbrook  CT         193   55     5 M 50-59        26:02    6:31/M
      20    Scott Bristol           Old Saybrook  CT       52   34     6 M 30-39        26:18    6:35/M
      21    Connor Isnard           Guilford  CT          149   14     1 M 13-19        26:18    6:35/M
      22    George Sanders          Guilford  CT          155   55     6 M 50-59        26:32    6:38/M
      23    Raymond Iglesias        Guilford  CT          210   35     7 M 30-39        26:36    6:39/M
      24    Bruce Beebe             Madison  CT           178   46     2 M 40-49        26:38    6:40/M
      25    Todd Francis            Branford  CT           59   29     7 M 20-29        26:40    6:40/M
      26    Darrell Adler           North Branford  CT    161   33     8 M 30-39        26:43    6:41/M
      27    Noah Vanacore           New Haven  CT         129   24     8 M 20-29        26:50    6:43/M
      28    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT         137   36     1 F 30-39        26:56    6:44/M
      29    Raymond Regan           North Haven  CT        21   40     3 M 40-49        27:07    6:47/M
      30    Michael Pitcher         North Haven  CT        40   40     4 M 40-49        27:12    6:48/M
      31    Jim Drummond            Wallingford  CT        84   45     5 M 40-49        27:30    6:53/M
      32    John Courtmanche        New Haven  CT          65   65     1 M 60-69        27:40    6:55/M
      33    Richard Rivers          Wallingford  CT       212   34     9 M 30-39        27:43    6:56/M
      34    Carolyn Kennedy         Milford  CT           131   45     1 F 40-49        27:45    6:56/M
      35    Alex Noel               Meriden  CT            83   32    10 M 30-39        27:46    6:57/M
      36    Joshua Fogarty          Guilford  CT           62   18     2 M 13-19        27:54    6:59/M
      37    Michael Ruospo          Stratford  CT         158   43     6 M 40-49        27:58    7:00/M
      38    Randall Beach           New Haven  CT         223   57     7 M 50-59        28:08    7:02/M
      39    Richard Rice            Uncasville  CT         72   48     7 M 40-49        28:13    7:03/M
      40    Barbara Pearce          Guilford  CT           93   53     1 F 50-59        28:17    7:04/M
      41    William Ennever         Middlefield  CT        51   26     9 M 20-29        28:24    7:06/M
      42    Thomas McCormick        North Haven  CT        36   57     8 M 50-59        28:26    7:07/M
      43    Gareth Bye              West Hartford  CT      95   45     8 M 40-49        28:34    7:09/M
      44    Guy Pulino              Moodus  CT              8   63     2 M 60-69        28:41    7:10/M
      45    Kevin Godbout           Guilford  CT            6   40     9 M 40-49        28:43    7:11/M
      46    John Dusza              Guilford  CT          198   37    11 M 30-39        28:47    7:12/M
      47    Stephen Cuddy           Cheshire  CT           60   47    10 M 40-49        28:53    7:13/M
      48    Michael Gould           Madison  CT           150   41    11 M 40-49        28:58    7:15/M
      49    Thomas Zalonski         Middletown  CT        229   37    12 M 30-39        29:03    7:16/M
      50    Sean Cahill             East Haven  CT        216   21    10 M 20-29        29:08    7:17/M
      51    Tracie Sarette          Old Saybrook  CT      121   28     1 F 20-29        29:08    7:17/M
      52    Gary Rodebaugh          Guilford  CT            1   59     9 M 50-59        29:14    7:19/M
      53    Bob Canelli             Cheshire  CT          151   53    10 M 50-59        29:15    7:19/M
      54    James Satagaj           Branford  CT          109   51    11 M 50-59        29:17    7:19/M
      55    Melissa Shaw            Guilford  CT          208   32     2 F 30-39        29:18    7:20/M
      56    Christopher Hynes       Branford  CT          182   48    12 M 40-49        29:25    7:21/M
      57    Robert Antonetti        Wallingford  CT       148   40    13 M 40-49        29:31    7:23/M
      58    Cooper Rivers           Madison  CT           214   17     3 M 13-19        29:33    7:23/M
      59    Rich Steeves            Guilford  CT           49   58    12 M 50-59        29:36    7:24/M
      60    Ahmad Kohsar            Guilford  CT            2   17     4 M 13-19        29:55    7:29/M
      61    Mike Mariano            Branford  CT          153   32    13 M 30-39        30:00    7:30/M
      62    John Nann               Madison  CT           105   43    14 M 40-49        30:01    7:30/M
      63    Tim Oconnor             Madison  CT           179   42    15 M 40-49        30:05    7:31/M
      64    Kevin Callinan          Westbrook  CT          69   27    11 M 20-29        30:17    7:34/M
      65    Zachary Mahoney         Orange  CT            204   19     5 M 13-19        30:26    7:37/M
      66    Matthew Wilansky        Glastonbury  CT       173   33    14 M 30-39        30:31    7:38/M
      67    Jack Simko              Hamden  CT            181   49    16 M 40-49        30:33    7:38/M
      68    Michael Prasinos        Madison  CT           169   53    13 M 50-59        30:52    7:43/M
      69    David Rood              Branford  CT          194   48    17 M 40-49        31:08    7:47/M
      70    Julio Feliciano         Middletown  CT        111   15     6 M 13-19        31:16    7:49/M
      71    Brian Hildenbrandt      Branford  CT          209   23    12 M 20-29        31:16    7:49/M
      72    Donald Blum             Metairie  LA           15   47    18 M 40-49        31:22    7:51/M
      73    Ken Ballette            West Hartford  CT     175   60     3 M 60-69        31:23    7:51/M
      74    Michael Tucker          New Haven  CT         183   63     4 M 60-69        31:26    7:52/M
      75    Justin Biggs            Middletown  CT        115   21    13 M 20-29        31:37    7:54/M
      76    Alex Ronton             Branford  CT          130   22    14 M 20-29        31:38    7:55/M
      77    John Leamon             Guilford  CT           77   41    19 M 40-49        31:44    7:56/M
      78    Unknown Participant                            78   0      1 M  0- 1        31:44    7:56/M
      79    Aaron Smith             Madison  CT            71   24    15 M 20-29        31:44    7:56/M
      80    Robert Testo            Milford  CT           107   38    15 M 30-39        31:48    7:57/M
      81    Sharon Toscano          Derby  CT             126   40     2 F 40-49        31:50    7:58/M
      82    Frank Lang              Seymour  CT           213   68     5 M 60-69        31:52    7:58/M
      83    Jennifer Glass          Branford  CT          140   42     3 F 40-49        31:56    7:59/M
      84    Alex Loomis             Griswold  CT          112   16     7 M 13-19        32:00    8:00/M
      85    Bucky Johnson           Branford  CT          154   50    14 M 50-59        32:01    8:00/M
      86    Heather Kennedy         Madison  CT           376   34     3 F 30-39        32:08    8:02/M
      87    Frank Hammell           East Haven  CT         33   27    16 M 20-29        32:13    8:03/M
      88    Sandy Luke              Clinton  CT           200   36     4 F 30-39        32:14    8:04/M
      89    John Hatras             Middletown  CT         10   51    15 M 50-59        32:18    8:05/M
      90    Angelo Alea             Guilford  CT          228   37    16 M 30-39        32:25    8:06/M
      91    Linda McKiernan         North Haven  CT       120   47     4 F 40-49        32:36    8:09/M
      92    Mark Ferris             Madison  CT            45   56    16 M 50-59        32:38    8:10/M
      93    Allen Blanco            East Haven  CT         38   27    17 M 20-29        32:40    8:10/M
      94    Kathy Hermes            Guilford  CT           97   49     5 F 40-49        32:41    8:10/M
      95    Allan Johnson           Southbury  CT         224   46    20 M 40-49        32:45    8:11/M
      96    Michael McDermott       Guilford  CT          156   41    21 M 40-49        32:52    8:13/M
      97    Susan Wines             Madison  CT            80   42     6 F 40-49        32:53    8:13/M
      98    Kristina Ingraham       Branford  CT          146   25     2 F 20-29        32:59    8:15/M
      99    Brian Harding           Madison  CT            86   18     8 M 13-19        33:01    8:15/M
     100    Barbara Harding         Madison  CT            87   16     1 F 13-19        33:01    8:15/M
     101    Nina Glickson           New Haven  CT         206   56     2 F 50-59        33:05    8:16/M
     102    Ray Fair                New Haven  CT         232   65     6 M 60-69        33:10    8:18/M
     103    Jennifer Hanrahan       Wallingford  CT         5   37     5 F 30-39        33:11    8:18/M
     104    Tina Gagliardi          Clinton  CT           189   35     6 F 30-39        33:14    8:19/M
     105    Susan Lane              New Haven  CT         202   49     7 F 40-49        33:14    8:19/M
     106    Arthur Noel             Meriden  CT            34   61     7 M 60-69        33:25    8:21/M
     107    Sophie Bysiewicz        Branford  CT          141   12     1 F  2-12        33:27    8:22/M
     108    Anna Forselius          Guilford  CT           63   37     7 F 30-39        33:30    8:23/M
     109    Dawn Clark              Hamden  CT             41   28     3 F 20-29        33:38    8:25/M
     110    Pamela Gery             Guilford  CT          142   42     8 F 40-49        33:39    8:25/M
     111    Mike Rivers             Wallingford  CT       231   35    17 M 30-39        33:41    8:25/M
     112    Tom Shanahan            Southington  CT       147   61     8 M 60-69        33:49    8:27/M
     113    Maria Suchy             Guilford  CT          136   44     9 F 40-49        33:49    8:27/M
     114    William Mahoney         Orange  CT             54   48    22 M 40-49        33:51    8:28/M
     115    John Galdenzi           Branford  CT          135   43    23 M 40-49        33:55    8:29/M
     116    Ray Ditoto              Oxford  CT             67   51    17 M 50-59        33:56    8:29/M
     117    Kate Zanzucchi          Branford  CT           44   32     8 F 30-39        33:57    8:29/M
     118    Carmel Lyons            New Haven  CT          43   26     4 F 20-29        33:59    8:30/M
     119    Christine Glenn         Oxford  CT             68   46    10 F 40-49        34:06    8:32/M
     120    Ann McCormick           North Haven  CT        37   55     3 F 50-59        34:06    8:32/M
     121    Tracey Riordan-Jacobso  Branford  CT          221   39     9 F 30-39        34:07    8:32/M
     122    Amy Hosney              Killingworth  CT      124   40    11 F 40-49        34:07    8:32/M
     123    Kate Bee                New Haven  CT         168   33    10 F 30-39        34:08    8:32/M
     124    Dennis Culliton         Guilford  CT          177   49    24 M 40-49        34:08    8:32/M
     125    Lisa Savarese           Middletown  CT        196   25     5 F 20-29        34:10    8:33/M
     126    Patty McGaughey         New Haven  CT          73   25     6 F 20-29        34:13    8:33/M
     127    Jacob Dlamini           New Haven  CT          75   35    18 M 30-39        34:13    8:33/M
     128    Michael Nicoletti       Branford  CT          144   24    18 M 20-29        34:18    8:35/M
     129    Claire McIntyre         Madison  CT            79   41    12 F 40-49        34:27    8:37/M
     130    Stacey Kivel            Madison  CT           234   41    13 F 40-49        34:28    8:37/M
     131    William Richetelli      Branford  CT          102   53    18 M 50-59        34:48    8:42/M
     132    Kathleen Bunting        Stratford  CT          92   45    14 F 40-49        34:51    8:43/M
     133    Susan Palma             Guilford  CT          133   40    15 F 40-49        34:52    8:43/M
     134    Janis D'Andrea          Guilford  CT          171   54     4 F 50-59        34:52    8:43/M
     135    Karl Salvati            North Haven  CT        39   55    19 M 50-59        34:56    8:44/M
     136    Edward McCaffrey        Essex  CT             217   65     9 M 60-69        35:00    8:45/M
     137    Melanie McCloskey                             205   59     5 F 50-59        35:07    8:47/M
     138    Greg Sachs              Branford  CT          220   43    25 M 40-49        35:10    8:48/M
     139    Stacy Raffone           Guilford  CT          215   36    11 F 30-39        35:21    8:50/M
     140    Susan McComb            Wallingford  CT       172   31    12 F 30-39        35:25    8:51/M
     141    Steve Smith             Southport  CT          70   52    20 M 50-59        35:25    8:51/M
     142    Karina Julius           Kensington  CT        197   41    16 F 40-49        35:25    8:51/M
     143    David Oconnor           Guilford  CT          211   41    26 M 40-49        35:26    8:52/M
     144    Amy Parker              Branford  CT          207   39    13 F 30-39        35:29    8:52/M
     145    William Olsen           Clinton  CT           160   60    10 M 60-69        35:29    8:52/M
     146    Jennifer Aguilar        Branford  CT          188   25     7 F 20-29        35:31    8:53/M
     147    Alane Wilansky          Glastonbury  CT       174   31    14 F 30-39        35:32    8:53/M
     148    Kristin Astiasaran      Middletown  CT        186   37    15 F 30-39        35:34    8:54/M
     149    John Mc Carthy          West Haven  CT        230   45    27 M 40-49        35:37    8:54/M
     150    Dianne Merrigan         Wethersfield  CT       29   43    17 F 40-49        35:39    8:55/M
     151    Honor Sachs             New Haven  CT         117   35    16 F 30-39        35:48    8:57/M
     152    Joe Maturo              East Haven  VT        185   57    21 M 50-59        35:52    8:58/M
     153    Mark Matlosz            Wallingford  CT       119   33    19 M 30-39        36:00    9:00/M
     154    Steve Strom             New Haven  CT         118   57    22 M 50-59        36:01    9:00/M
     155    Kevin McCarthy          Guilford  CT           61   51    23 M 50-59        36:03    9:01/M
     156    Jennifer Dixon          Norwalk  CT            35   30    17 F 30-39        36:13    9:03/M
     157    Stuart Brown            Bristol  CT             4   35    20 M 30-39        36:15    9:04/M
     158    Bryana Saroka           Northford  CT         145   11     2 F  2-12        36:41    9:10/M
     159    Nancy Ashcroft          Guilford  CT          164   48    18 F 40-49        36:59    9:15/M
     160    Jean Kelley             Branford  CT          166   48    19 F 40-49        36:59    9:15/M
     161    Melissa Kane            Guilford  CT          165   38    18 F 30-39        36:59    9:15/M
     162    Jacob Cooper            New Haven  CT          30   28    19 M 20-29        37:00    9:15/M
     163    Claudia De Palma        New York  NY           31   24     8 F 20-29        37:00    9:15/M
     164    Bryan Smith             West Haven  CT         58   42    28 M 40-49        37:01    9:15/M
     165    Laura Freebairn-Smith   Hamden  CT            219   49    20 F 40-49        37:02    9:16/M
     166    Katerina Rohner         New Haven  CT         218   43    21 F 40-49        37:04    9:16/M
     167    Reagan Krane            Westbrook  CT         195   50    24 M 50-59        37:05    9:16/M
     168    Roseann Conigliaro      Milford  CT           191   27     9 F 20-29        37:05    9:16/M
     169    Ken McKay               East Haven  CT        116   57    25 M 50-59        37:12    9:18/M
     170    Molly Berky             Madison  CT            99   17     2 F 13-19        38:13    9:33/M
     171    Karen Oconnell          East Haven  CT        184   50     6 F 50-59        38:16    9:34/M
     172    Richard Fidler          New Haven  CT          12   61    11 M 60-69        38:29    9:37/M
     173    Pinar Kodaman           Guilford  CT            7   36    19 F 30-39        38:35    9:39/M
     174    Lauren De Marco         Guilford  CT           32   10     3 F  2-12        38:41    9:40/M
     175    Angelica Lewis          New Haven  CT          74   27    10 F 20-29        38:43    9:41/M
     176    Brian Timmeny           New Britain  CT        82   33    21 M 30-39        38:44    9:41/M
     177    Sherry Timmeny          New Britain  CT        81   32    20 F 30-39        38:44    9:41/M
     178    Elizabeth Cook          North Haven  CT       222   28    11 F 20-29        39:08    9:47/M
     179    Peter Hicks             Hamden  CT             89   49    29 M 40-49        39:10    9:48/M
     180    Ross Hicks              Hamden  CT             88   19     9 M 13-19        39:11    9:48/M
     181    Gwendolynn Flynn        Middletown  CT         55   29    12 F 20-29        39:20    9:50/M
     182    Lee Wildermann          Madison  CT            85    7     1 M  2-12        39:21    9:50/M
     183    Justin Howard           Madison  CT           225   34    22 M 30-39        39:47    9:57/M
     184    Christine Brockett      Branford  CT          162   33    21 F 30-39        39:52    9:58/M
     185    Brenda Berky            Madison  CT            48   42    30 M 40-49        39:53    9:58/M
     186    Geoff Perkins           North Branford  CT     57   26    20 M 20-29        40:04   10:01/M
     187    Gina Sullivan           Clinton  CT            25   36    22 F 30-39        40:05   10:01/M
     188    Tracey Davila           Guilford  CT          134   34    23 F 30-39        40:15   10:04/M
     189    Katie Redman            Wallingford  CT       199   19     3 F 13-19        40:16   10:04/M
     190    Mari Mariano            North Branford  CT    110   33    24 F 30-39        40:39   10:10/M
     191    Margot Sherwin          Guilford  CT          103   51     7 F 50-59        40:58   10:15/M
     192    Robert Clayton          Madison  CT           104   43    31 M 40-49        41:00   10:15/M
     193    Gilbert Litalien        Deep River  CT          3   57    26 M 50-59        41:10   10:18/M
     194    Cassandra Cuddy         Madison  CT            50   17     4 F 13-19        41:19   10:20/M
     195    William Armstrong       North Haven  CT       143   57    27 M 50-59        41:34   10:24/M
     196    Gary Redman             Wallingford  CT       201   46    32 M 40-49        42:21   10:35/M
     197    Donald Ewing            California  MD        180   41    33 M 40-49        42:31   10:38/M
     198    David Loiselle          Clearwater Beach  F   157   49    34 M 40-49        43:04   10:46/M
     199    Kevin Dowling           Naugatuck  CT         114   55    28 M 50-59        43:23   10:51/M
     200    Maxine Howard           Madison  CT           226   36    25 F 30-39        43:29   10:52/M
     201    Edward Lazarys          Cheshire  CT          159   55    29 M 50-59        43:29   10:52/M
     202    Carol Redden            Branford  CT           94   48    22 F 40-49        43:42   10:56/M
     203    Katherine Lawton        Madison  CT           122   42    23 F 40-49        43:52   10:58/M
     204    Michael Quinlivan       Fairfield  CT          76   56    30 M 50-59        43:59   11:00/M
     205    Christine Redden        Branford  CT          101   49    24 F 40-49        44:01   11:00/M
     206    Susan Petrelli          Guilford  CT           18   46    25 F 40-49        44:26   11:07/M
     207    Stephanie Errante       Branford  CT          190   14     5 F 13-19        45:33   11:23/M
     208    Maryann Barra           Middlebury  CT         27   53     8 F 50-59        46:30   11:38/M
     209    Ralph Barra             Middlebury  CT         28   60    12 M 60-69        47:29   11:52/M
     210    Candace Walter          Meriden  CT           167   33    26 F 30-39        49:28   12:22/M
     211    Jose Roman              Waterbury  CT          23   32    23 M 30-39        50:07   12:32/M
     212    Herman Bershtein        Hamden  CT            187   82     1 M 80-99        51:31   12:53/M
     213    Geoff Bye               Guilford  CT           96   78     1 M 70-79        52:28   13:07/M
     214    Kevin Quinlivan         Fairfield  CT         100   26    21 M 20-29        53:48   13:27/M
     215    Martha Oneppo           New Haven  CT          17   57     9 F 50-59        55:29   13:52/M
     216    Laura Hodson            Guilford  CT          123   45    26 F 40-49        55:37   13:54/M
     217    Evelyn Morel            Waterbury  CT          26   34    27 F 30-39        55:43   13:56/M
     218    Jackie Perkins          North Branford  CT     56   25    13 F 20-29        57:31   14:23/M
     219    Roy Morel               Waterbury  CT          24   46    35 M 40-49        57:32   14:23/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Adelle Zocher Branford CT

19

18

25:58

6:30/M

 
Top

Women 12 And Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sophie Bysiewicz Branford CT

12

107

33:27

8:22/M

2

Bryana Saroka Northford CT

11

158

36:41

9:10/M

3

Lauren De Marco Guilford CT

10

174

38:41

9:40/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Harding Madison CT

16

100

33:01

8:15/M

2

Molly Berky Madison CT

17

170

38:13

9:33/M

3

Katie Redman Wallingford CT

19

189

40:16

10:04/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tracie Sarette Old Saybrook CT

28

51

29:08

7:17/M

2

Kristina Ingraham Branford CT

25

98

32:59

8:15/M

3

Dawn Clark Hamden CT

28

109

33:38

8:25/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kimberly Battipaglia New Haven CT

36

28

26:56

6:44/M

2

Melissa Shaw Guilford CT

32

55

29:18

7:20/M

3

Heather Kennedy Madison CT

34

86

32:08

8:02/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carolyn Kennedy Milford CT

45

34

27:45

6:56/M

2

Sharon Toscano Derby CT

40

81

31:50

7:58/M

3

Jennifer Glass Branford CT

42

83

31:56

7:59/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Pearce Guilford CT

53

40

28:17

7:04/M

2

Nina Glickson New Haven CT

56

101

33:05

8:16/M

3

Ann McCormick North Haven CT

55

120

34:06

8:32/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Drew Matthews Madison CT

18

1

22:15

5:34/M

 
Top

Men 12 And Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lee Wildermann Madison CT

7

182

39:21

9:50/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Connor Isnard Guilford CT

14

21

26:18

6:35/M

2

Joshua Fogarty Guilford CT

18

36

27:54

6:59/M

3

Cooper Rivers Madison CT

17

58

29:33

7:23/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Stonier Branford CT

23

4

23:23

5:51/M

2

David Tommaso Branford CT

25

6

23:47

5:57/M

3

John Kenney Los Angeles CA

26

8

24:42

6:11/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Nadeau Brookline MA

31

3

22:50

5:43/M

2

Mark Edwards East Haven CT

38

7

24:29

6:07/M

3

Vincent Lindsley New Haven CT

31

10

24:49

6:12/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Halloran Branford CT

41

14

25:30

6:23/M

2

Bruce Beebe Madison CT

46

24

26:38

6:40/M

3

Raymond Regan North Haven CT

40

29

27:07

6:47/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Buchanan Shelton CT

50

2

22:26

5:37/M

2

Ian Frankel Madison CT

50

5

23:29

5:52/M

3

Jerry Munck North Haven CT

51

11

25:13

6:18/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

65

32

27:40

6:55/M

2

Guy Pulino Moodus CT

63

44

28:41

7:10/M

3

Ken Ballette West Hartford CT

60

73

31:23

7:51/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Geoff Bye Guilford CT

78

213

52:28

13:07/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

82

212

51:31

12:53/M



Guilford Savings Bank Kids Run - 1 K

Overall Finish List


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    John Suchy              Guilford  CT          365   10 ***** M  1-12        03:39    3:39/K
       2    Raissi Bysiewicz        Branford  CT          364    9 ***** F  1-12        03:43    3:43/K
       3    Casey Johnson           Guilford  CT          378    7     1 M  1-12        03:53    3:53/K
       4    Jack Wildermann         Madison  CT           357    5     2 M  1-12        04:11    4:11/K
       5    Isabel Bysiewicz        Branford  CT          363    9     1 F  1-12        04:17    4:17/K
       6    Elaina Griffith         Guilford  CT          368   8      2 F  1-12        04:24    4:24/K
       7    Brendan Talarczyk       Guilford  CT          353    8     3 M  1-12        04:40    4:40/K
       8    Will Luke               Clinton  CT           374   6      4 M  1-12        04:44    4:44/K
       9    Jordan Iglesias         Guilford  CT          360    8     5 M  1-12        04:56    4:56/K
      10    Charlene Griffith       Guilford  CT          367   6      3 F  1-12        05:04    5:04/K
      11    Gleeson Edwards         Guilford  CT          366    9     4 F  1-12        05:09    5:09/K
      12    Caitlin Bunting         Stratford  CT         358    9     5 F  1-12        05:10    5:10/K
      13    John Derrko             West Haven  CT        362    5     6 M  1-12        05:15    5:15/K
      14    Alara Godbout           Guilford  CT          369   7      6 F  1-12        05:18    5:18/K
      15    Melissa Sullivan        Fairfield  CT         352    9     7 F  1-12        05:23    5:23/K
      16    Kyle Gagliardi          Clinton  CT           373   6      7 M  1-12        05:28    5:28/K
      17    Brady Johnson           Guilford  CT          377    5     8 M  1-12        05:34    5:34/K
      18    Claire Leamon           Guilford  CT          356    6     8 F  1-12        05:38    5:38/K
      19    Brady Lynch             Guilford  CT          359    4     9 M  1-12        05:47    5:47/K
      20    Nicole Suchy            Guilford  CT          384    9     9 F  1-12        05:48    5:48/K
      21    Dillon Luke             Clinton  CT           375   4     10 M  1-12        05:49    5:49/K
      22    John Mc Carthy          West Haven  CT        381    6    11 M  1-12        06:19    6:19/K
      23    Melody Mc Carthy        West Haven  CT        382    5    10 F  1-12        06:20    6:20/K
      24    Ben Alea                Guilford  CT          380    5    12 M  1-12        06:52    6:52/K
      25    Luke Gagliardi          Clinton  CT           372   3     13 M  1-12        07:17    7:17/K
      26    Joey Eqing              California  MD        371   3     14 M  1-12        07:48    7:48/K
      27    Mike Alea               Guilford  CT          379    4    15 M  1-12        08:12    8:12/K
      28    Leila Godbout           Guilford  CT          370   3     11 F  1-12        08:39    8:39/K
      29    Amanda Lynn Mc Carthy   West Haven  CT        383    3    12 F  1-12        08:56    8:56/K
      30    Christopher Iglesias    Guilford  CT          361    6    16 M  1-12        08:57    8:57/K
      31    Peter Sullivan, Jr.     Clinton  CT           351    7    17 M  1-12        09:02    9:02/K

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News