Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Riverfront 5K (Really 3.4 Mi)

Groton, CT, May 17, 2008

[Age Group Results ]

Overall Results

Results by: SNERRO, LLC

For more race information, see Results and applications are also at:.

RIVERFRONT 3.4

RIVERFRONT 3.4

Overall Finish List

May 17, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Bryan Scully            Gales Ferry  CT        51   17     1 M 13-19      20:11.7    5:56/M
       2    Bob Stack               Gales Ferry  CT        52   51     1 M 50-59      21:13.7    6:14/M
       3    Harold Etherington      Durham  CT             53   46     1 M 40-49      21:53.2    6:26/M
       4    Nick Godlewski                      Groton     59   26     1 M 20-29      22:11.5    6:31/M
       5    D Droogleever           New London  CT         68   26     2 M 20-29      22:41.6    6:40/M
       6    Roger Davis             Eastford  CT           11   47     2 M 40-49      22:44.5    6:41/M
       7    Dave Jacobs             Niantic  CT            43   63     1 M 60-99      22:48.9    6:42/M
       8    Brandy Leclair          Groton  CT             22   13     1 F 13-19      23:18.1    6:51/M
       9    Lori Gatheral           Waterford              15   46     1 F 40-49      24:13.1    7:07/M
      10    Lauren Iwanicki         East Lyme  CT          19   23     1 F 20-29      24:19.3    7:09/M
      11    James Valentine         North Stonington  C    33   52     2 M 50-59      24:22.8    7:10/M
      12    Scott Partosan          Mystic  CT             57   42     3 M 40-49      25:02.2    7:22/M
      13    Manuel Duval            Nl                     14   41     4 M 40-49      25:10.6    7:24/M
      14    Frank Norosky           Groton  CT             27   45     5 M 40-49      25:22.1    7:28/M
      15    Jessica Blodgett        Niantic  CT             6   16     2 F 13-19      25:43.7    7:34/M
      16    Kenneth Blodgett        Groton  CT             36   46     6 M 40-49      25:44.2    7:34/M
      17    David Cox               West Warwick  RI       38   33     1 M 30-39      26:35.2    7:49/M
      18    Karin Wallace           Westbrook  CT          34   32     1 F 30-39      26:58.3    7:56/M
      19    Nicholas Barner         New London  CT         54   29     3 M 20-29      27:20.7    8:02/M
      20    Daniel O'Connor         Stonington  CT         28   25     4 M 20-29      27:26.3    8:04/M
      21    Tammy Jones             Groton  CT             20   42     2 F 40-49      28:10.8    8:17/M
      22    Joshua Sheppard         Niantic  CT            66   28     5 M 20-29      28:16.8    8:19/M
      23    Taylor Gunnek           Ledyard  CT            50   15     2 M 13-19      28:21.4    8:20/M
      24    Janet Holtz             East Lyme  CT          18   40     3 F 40-49      28:56.3    8:31/M
      25    Chelsea Gunnels         Ledyard  CT            49   20     2 F 20-29      29:06.7    8:34/M
      26    Brian Carroll           Groton  CT              8   52     3 M 50-59      29:11.3    8:35/M
      27    Mike Marconi            Westerly  RI           25   39     2 M 30-39      29:23.0    8:39/M
      28    Kathi Wood              Westerly  RI           35   37     2 F 30-39      29:23.5    8:39/M
      29    Kenneth, McNeil,        Niantic  CT            46   39     3 M 30-39      29:34.5    8:42/M
      30    Tom Baker               Oakdale  CT             3   64     2 M 60-99      29:48.4    8:46/M
      31    Angel Bartlett          Uncasville  CT          4   42     4 F 40-49      30:02.0    8:50/M
      32    Jay Reed                Wilbraham  MA          62   49     7 M 40-49      30:09.0    8:52/M
      33    Ken Cupples             Pawcatuck  CT          10   39     4 M 30-39      30:33.4    8:59/M
      34    Michelle Rwoe           Old Lyme  CT           67   14     3 F 13-19      30:36.7    9:00/M
      35    Jacqueline Blodgett     Niantic  CT             5   16     4 F 13-19      31:25.9    9:14/M
      36    Ken Miller              East Lyme  CT          63   42     8 M 40-49      31:30.0    9:16/M
      37    Pat Phillips            Niantic  CT            69   60     1 F 60-99      31:35.9    9:17/M
      38    Cynthia Wills           Mystic  CT             47   43     5 F 40-49      31:46.5    9:21/M
      39    Bill Bentley            Lisbon  CT             56   42     9 M 40-49      31:59.6    9:24/M
      40    Tom Sullivan                        Groton     48   64     3 M 60-99      32:06.2    9:26/M
      41    Chuck Bartnicki         Preston  CT            37   57     4 M 50-59      32:10.9    9:28/M
      42    Amy Ward                Waterford  CT          64   27     3 F 20-29      32:26.6    9:32/M
      43    Melissa Watrous         Groton  CT             65   29     4 F 20-29      32:27.9    9:33/M
      44    Pat Baker               Oakdale  CT             2   63     2 F 60-99      33:21.2    9:49/M
      45    Karen Santacroce        Groton  CT             30   39     3 F 30-39      33:41.0    9:54/M
      46    Robert Lohmann          North Stonington  C    60   64     4 M 60-99      33:52.4    9:58/M
      47    Robert Menard           Groton  CT             26   49    10 M 40-49      34:20.7   10:06/M
      48    Emily Sylvain           Groton  CT             31   23     5 F 20-29      35:32.9   10:27/M
      49    Constancia Malahias     Waterford              23   15     5 F 13-19      35:36.0   10:28/M
      50    Joanne Malahias         Waterford              24   50     1 F 50-59      35:43.4   10:30/M
      51    Frank Hogan             Niantic  CT            17   47    11 M 40-49      36:27.4   10:43/M
      52    Michael Tabos           New London  CT         71   24     6 M 20-29      36:39.7   10:47/M
      53    Peter C. Demarco, Jr.   New London  CT         12   57     5 M 50-59      37:41.4   11:05/M
      54    Tammy Clark             Pawcatuck  CT           9   50     2 F 50-59      37:44.4   11:06/M
      55    Corey Jones             Groton  CT             58   11     1 M  1-12      39:15.8   11:33/M
      56    Malcolm Sanders         Salem  CT              61   53     6 M 50-59      40:17.4   11:51/M
      57    David Grote             Coventry  RI           41   36     5 M 30-39      42:56.2   12:38/M
      58    Colburn Graves          North Stonington  C    16   74     5 M 60-99      44:08.1   12:59/M
      59    Arlene McCoy            Pawcatuck  CT          70   74     3 F 60-99      47:19.0   13:55/M
      60    Laurie Lamb             North Stonington  C    21   55     3 F 50-59      55:19.0   16:16/M
      61    Cheyanne Grote          Coventry  RI           39   10     1 F  1-12    1:12:19.0   21:16/M
      62    Jess Barbosa            Coventry  RI           42   14     6 F 13-19    1:12:19.0   21:16/M
      63    Matt Grote              Coventry  RI           40   14     3 M 13-19    1:12:19.0   21:16/M




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News