Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Bishops Run for children 5k

West Hartford, CT, May 17, 2008

[Results | Age Group Results ]

Team Results

                     7th Annual Bishop's 5K for Kids
                   West Hartford, CT 05/17/08 9:30 AM
                      Weather: Sunny, High 60's 
                 Results By: The Last Mile Race Mgt Co.
                       www.thelastmileracing.com 
                   USATF Certified Course # CT05008PH

----------------------------------------------------------------------------
                        MALE TEAM Results
----------------------------------------------------------------------------
 1.     8  Ridgefield, St. Stephen's                (  20:01  1:00:01)
=======================================================
 1      1  Dan Parzych          18:34
 2      3  PETER KENT           20:41
 3      4  Geoffrey Morris      20:46
 2.    16  West Hartford, St. John's                (  22:49  1:08:25)
=======================================================
 1      2  Alex Grieco          20:37
 2      5  Christopher Byrd     21:13
 3      9  Conor Proft          26:35
 4   ( 18) Hal Cook             31:06
 5   ( 19) Mark Proft           31:14
 3.    21  Newtown, Trinity                         (  24:24  1:13:10)
=======================================================
 1      6  Greg Gordon          23:40
 2      7  Dan O'Connor         24:11
 3      8  Dennis O'Connor      25:19
 4   ( 10) Christopher Haylon   26:35
 5   ( 14) Richard Haylon       28:23
 4.    40  Parner Parishes/Team Scanlan             (  27:55  1:23:44)
=======================================================
 1     11  Paul Doiron          26:38
 2     13  William Scanlan      27:48
 3     16  Alexander Little     29:18
 4   ( 20) Timothy Bottone      31:56
 5   ( 28) Foster White         38:57
 5.    52  Hartford, Trinity                        (  30:35  1:31:45)
=======================================================
 1     12  Stephen Smith        26:46
 2     15  Andrew Bertini       28:29
 3     25  Marc Miller          36:30
 4   ( 26) Joseph Hewes         36:36
 5   ( 30) Raymond Wilson       41:12
 6.    67  Naugatuck, St. Michael's                 (  33:19  1:39:56)
=======================================================
 1     17  James Howell         29:25
 2     23  Alfred Sagendorf     32:50
 3     27  Eric Silver          37:41
 4   ( 32) Richard Porter       43:08
 5   ( 35) John Fenton          44:23
 7.    85  Grace Team                               (  41:00  2:02:59)
=======================================================
 1     22  Robert Duncan        32:40
 2     24  Thomas Phillips      32:57
 3     39  Mark Lacedonia       57:22
 4   ( 40) Jadrien Lacedonia    57:22
 5   ( 41) Richard Maxwell    1:01:47
 8.    88  Torrington, Tinity                       (  40:21  2:01:03)
=======================================================
 1     21  Conrad Sienkiewicz   32:30
 2     33  Paul Beaman          44:16
 3     34  Edward Wilmot        44:17
 4   ( 36) Robert Snyder        52:51
 5   ( 38) Keith Boratko        57:15
 9.    97  Seabury                                  (  45:22  2:16:04)
=======================================================
 1     29  Arkadiusz Koslorek   40:42
 2     31  C. Grant Warner      41:40
 3     37  Robert Mackeown      53:42



----------------------------------------------------------------------------
                       FEMALE TEAM Results
----------------------------------------------------------------------------
 1.    20  United Healthcare                        (  26:16  1:18:46)
=======================================================
 1      4  Jasmine Brooks       25:11
 2      5  Christine Brooks     25:26
 3     11  Julie Pinsky         28:09
 4   ( 12) Debora McCauley      28:35
 5   ( 23) Sondra Wisialowski   35:24
 2.    31  West Hartford, St. John's                (  28:20  1:24:59)
=======================================================
 1      1  Brooke Whittemore    22:23
 2      2  Julia O'Brien        24:32
 3     28  Eleanor Barnes       38:04
 4   ( 51) Virginia Gillespie   52:30
 5   ( 52) Caroline Gillespie   52:31
 3.    32  Hartford, Trinity                        (  29:08  1:27:23)
=======================================================
 1      3  Marcia Lee           25:04
 2      7  Laurie Bertini       27:40
 3     22  Katherine Wilson     34:39
 4   ( 25) Molly Miller         36:30
 5   ( 33) Marcia Lee           41:57
 4.    33  West Hartford, St. James's               (  28:32  1:25:36)
=======================================================
 1      6  Christopher Craun    27:33
 2     13  Jennifer Evans       28:59
 3     14  Katharine Evans      29:04
 4   ( 15) Kathleen Bolt        29:15
 5   ( 18) Fiona Mohring        31:39
 5.    59  Newtown, Trinity                         (  33:34  1:40:41)
=======================================================
 1      8  Temple Whitaker      27:50
 2     21  Jillian Thompson     33:44
 3     30  Beth Thompson        39:07
 4   ( 32) Paget Haylon         40:43
 5   ( 47) Coralee Benson       48:51
 6.    66  Parner Parishes/Team Scanlan             (  34:53  1:44:38)
=======================================================
 1     10  Audrey Scanlan       28:03
 2     20  Gail Richey          33:08
 3     36  Colleen Freeland     43:27
 4   ( 38) Emily Tamiso         44:09
 5   ( 39) Mackenzie Freeland   44:16
 7.    88  Naugatuck, St. Michael's                 (  39:35  1:58:43)
=======================================================
 1     26  Sara Dupre           37:39
 2     27  Leanne Dupre         37:39
 3     35  Debbie Porter        43:25
 4   ( 37) Karen Fenton         44:09
 5   ( 40) Khristy Arcovio      44:20
 8.    94  Simsbury, St. Albans                     (  39:15  1:57:43)
=======================================================
 1     17  Jo Anne Douglas      30:25
 2     31  Megan Livingston     40:30
 3     46  Deanna Livingston    46:48
 9.   110  Seabury                                  (  42:28  2:07:24)
=======================================================
 1     16  Wendy Howard         30:07
 2     45  Phyllis Armstrong    46:44
 3     49  Doris Armstrong      50:33
 4   ( 69) Patricia Walton      58:25
 5   ( 70) Emily Phillips       59:08
10.   127  Torrington, Tinity                       (  46:54  2:20:40)
=======================================================
 1     19  Kathi Boratko        31:58
 2     53  Lizzie Snyder        52:48
 3     55  Susan Carroll        55:54
 4   ( 56) Rebecca Carroll      55:54
 5   ( 73) Jessica Magda        59:47
11.   129  Team Epiphany!                           (  45:09  2:15:25)
=======================================================
 1     42  Amanda Bedding       45:04
 2     43  Emily Shoemaker      45:04
 3     44  Carleen Doyle        45:17
 4   ( 71) Judi frey            59:30
 5   ( 72) MaryLou Shoemaker    59:31
12.   133  Redding Ridge, Christ Church             (  46:08  2:18:22)
=======================================================
 1     24  Ann Crocker          35:30
 2     41  Frances Kimball      44:29
 3     68  Marilyn Anderson     58:23
13.   136  Grace Team                               (  48:50  2:26:30)
=======================================================
 1     34  Jill Lacedonia       43:12
 2     48  Gayle Gagliardi      49:39
 3     54  Robin Lacedonia      53:39
 4   ( 74) Leo Snow           1:01:47
 5   ( 75) Jane Lacedonia     1:01:49
14.   138  Bristol, St. John's                      (  47:53  2:23:38)
=======================================================
 1      9  Wendy Spaulding      28:02
 2     64  Audrey Murdock       57:25
 3     65  Chris MacArthur      58:11
 4   ( 66) Nancy Pelletier      58:15
 5   ( 67) Ann Flower           58:23
15.   145  Hebron, St. Peter's                      (  50:36  2:31:48)
=======================================================
 1     29  Krysta smith         38:49
 2     57  Patricia Paradis     56:08
 3     59  Ethel Lusky          56:51
 4   ( 78) Cynthia Robson     1:11:28
 5   ( 79) Sharon whitney     1:11:43
16.   173  St. Paul's Wallingford                   (  54:55  2:44:43)
=======================================================
 1     50  Gretchen Oestreicher   50:34
 2     61  Carissa Neubig       56:55
 3     62  Suzanne Rourke       57:14
 4   ( 77) Kendra Ellison     1:07:26
17.   194  ST. JOHN'S WATERBURY                     (  59:51  2:59:31)
=======================================================
 1     58  KENIA MIRANDA        56:19
 2     60  CHERRY TERRERO ORTIZ   56:54
 3     76  SHAINA TERRERO ORTIZ 1:06:18
18.   224  East Haddam, St. Stephen's               (1:08:27  3:25:21)
=======================================================
 1     63  Rachel Johnson       57:22
 2     80  Gwen Pond          1:13:58
 3     81  Julie Yale         1:14:01






race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News