Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Connecticut Irish Fest 5K

North Haven, CT, June 21, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Will Sanders
Race Winner Will Sanders


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Connecticut Irish Fest 5K
June 21, 2008 - 5K
North Haven, CT

OVERALL WINNERS

Will Sanders, Wethersfield, CT - 16:20
Nidia Lopez, Middle Haddam, CT - 19:46


LOCATION
North Haven

Fairgrounds
WEATHER
75 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Will Sanders            Wethersfield  CT        1   21 ***** M 20-29        16:20    5:16/M
       2    Joseph Tarantello       Cheshire  CT          175   22     1 M 20-29        16:41    5:23/M
       3    Ryan McGuire            Orange  CT            157   17     1 M 16-19        16:45    5:24/M
       4    Sean Mueller            Cheshire  CT          256   15     1 M 13-15        17:02    5:30/M
       5    Ryan O' Connor          North Haven  CT       263   35     1 M 30-39        18:51    6:05/M
       6    Patrick Hubbell         North Haven  CT        55   16     2 M 16-19        18:54    6:06/M
       7    Jerry Munck             North Haven  CT        16   52     1 M 50-59        19:05    6:09/M
       8    John Strahley           Cheshire  CT          125   41     1 M 40-49        19:26    6:16/M
       9    Scott Matheson          Bridgeport  CT         98   20     2 M 20-29        19:43    6:22/M
      10    Nidia Lopez             Middle Haddam  CT     188   22 ***** F 20-29        19:46    6:23/M
      11    Martin Cashin           Cheshire  CT          100   36     2 M 30-39        19:50    6:24/M
      12    Kevin Markowski         Middletown  CT         50   50     2 M 50-59        19:52    6:25/M
      13    Jim Drummond            Wallingford  CT        85   45     2 M 40-49        19:59    6:27/M
      14    Chris Canning           Northford  CT         139   18     3 M 16-19        20:03    6:28/M
      15    Jack Dunleavy           Orange  CT             14   14     2 M 13-15        20:06    6:29/M
      16    Brian Walsh             Wethersfield  CT      243   16     4 M 16-19        20:14    6:32/M
      17    Roger Wetmore           Chesire  CT           230   44     3 M 40-49        20:15    6:32/M
      18    Dave Chameides          Oxford  CT              4   49     4 M 40-49        20:22    6:34/M
      19    Alison Gallerini        Uncasville  CT        166   41     1 F 40-49        20:27    6:36/M
      20    Michael Murphy          Naugatuck  CT          28   39     3 M 30-39        20:28    6:36/M
      21    Randy Smith             Southington  CT       226   33     4 M 30-39        20:32    6:37/M
      22    Tim Craft               Prospect  CT           46   51     3 M 50-59        20:34    6:38/M
      23    Danny Berry             Hamden  CT            258   36     5 M 30-39        20:39    6:40/M
      24    Justin Knickerbocker    Wallingford  CT       115   23     3 M 20-29        20:43    6:41/M
      25    Andrew Frascotti        Rocky Hill  CT        135   23     4 M 20-29        20:49    6:43/M
      26    Raymond Regan           North Haven  CT         6   40     5 M 40-49        21:04    6:48/M
      27    David Bruzik            Rocky Hill  CT        167   42     6 M 40-49        21:07    6:49/M
      28    Etan Harmelech          Hamden  CT            143   25     5 M 20-29        21:16    6:52/M
      29    Frankie Brillante       Wallingford  CT       239   16     1 F 16-19        21:18    6:52/M
      30    William Brubaker        Cheshire  CT          109   52     4 M 50-59        21:19    6:53/M
      31    Neil Mutnick            New Haven  CT         104   31     6 M 30-39        21:23    6:54/M
      32    Melissa Reynolds        Wallingford  CT       122   32     1 F 30-39        21:30    6:56/M
      33    Kenneth Ildefonso       North Haven  CT        57   21     6 M 20-29        21:31    6:56/M
      34    Daniel Haslegrave       New Haven  CT         209   61     1 M 60-69        21:32    6:57/M
      35    Kelsey Rooth            Portland  CT          181   16     2 F 16-19        21:35    6:58/M
      36    Sean Malone Jr          Wallingford  CT       159   40     7 M 40-49        21:37    6:58/M
      37    Michael Morton          Oxford  CT             33   14     3 M 13-15        21:38    6:59/M
      38    Guy Pulino              Moodus  CT              8   63     2 M 60-69        21:47    7:02/M
      39    Alyssa Selmquist        Northford  CT         140   17     3 F 16-19        21:52    7:03/M
      40    Christopher Brackett    Hartford  CT           42   33     7 M 30-39        21:52    7:03/M
      41    William Buick           New Haven  CT          73   50     5 M 50-59        21:54    7:04/M
      42    Ben O'Mattheis          Cheshire  CT          170   54     6 M 50-59        22:03    7:07/M
      43    Brian Dunleavy          Orange  CT             15   13     4 M 13-15        22:09    7:09/M
      44    Bill Sanders            Wethersfield  CT      169   54     7 M 50-59        22:09    7:09/M
      45    Alex McHardy            Avon  CT              148   25     7 M 20-29        22:18    7:12/M
      46    Charlie Yescott         Unionville  CT        218   67     3 M 60-69        22:19    7:12/M
      47    Justin Stackawitz       Ansonia  CT           107   29     8 M 20-29        22:34    7:17/M
      48    Tim O'Connor            Madison  CT           176   42     8 M 40-49        22:36    7:17/M
      49    Susan Riordan           Shrewsbury  MA        184   35     2 F 30-39        22:38    7:18/M
      50    Tammy Joyce             Smyrna  GA            114   46     2 F 40-49        22:41    7:19/M
      51    Frank Sweeney           Orange  CT            203   15     5 M 13-15        22:49    7:22/M
      52    Megan Smith             Wallingford  CT       121   22     1 F 20-29        22:52    7:23/M
      53    Melissa Shaw            Guilford  CT          198   32     3 F 30-39        22:53    7:23/M
      54    Shannon Lindberg        Bristol  CT           210   28     2 F 20-29        22:57    7:24/M
      55    Robert Antonetti        Wallingford  CT       221   40     9 M 40-49        23:01    7:25/M
      56    Rebecca Thomson         Windsor  CT           162   20     3 F 20-29        23:09    7:28/M
      57    Peter Engeldrum         Shelton  CT           119   38     8 M 30-39        23:11    7:29/M
      58    Jack Cronan             Wallingford  CT         9   61     4 M 60-69        23:15    7:30/M
      59    Nicki Brooks            East Lyme  CT         124   18     4 F 16-19        23:19    7:31/M
      60    James Ebert             West Hartford  CT     186   39     9 M 30-39        23:24    7:33/M
      61    Alyssa Arre             Northford  CT         141   15     1 F 13-15        23:27    7:34/M
      62    Frank Shannon           East Haven  CT        242   27     9 M 20-29        23:28    7:34/M
      63    Deb Rooth               Portland  CT          182   51     1 F 50-59        23:29    7:35/M
      64    Tom Butterfield         Windsor  CT             5   72     1 M 70-79        23:29    7:35/M
      65    Kristin Paradis         Southington  CT       136   24     4 F 20-29        23:33    7:36/M
      66    Tyson Fields            Shelton  CT            77   32    10 M 30-39        23:37    7:37/M
      67    Michael Kang            East Lyme  CT         126   18     5 M 16-19        23:41    7:38/M
      68    William Joyce           Smyrna  GA            113   43    10 M 40-49        23:47    7:40/M
      69    Nate Hill               North Haven  CT       123   38    11 M 30-39        23:49    7:41/M
      70    Bruce McManus           Milford  CT            92   44    11 M 40-49        23:58    7:44/M
      71    Kelsey Rowley           Naugatuck  CT         154   14     2 F 13-15        24:08    7:47/M
      72    Richard O'Neil          Seymour  CT            64   54     8 M 50-59        24:16    7:50/M
      73    Connor Dunleavy         Orange  CT             13   13     6 M 13-15        24:18    7:50/M
      74    PO Ting                 Derby  CT             248   31    12 M 30-39        24:21    7:51/M
      75    Kris Overstrom          Wallingford  CT       260   46     3 F 40-49        24:24    7:52/M
      76    Anthony Proto           North Haven  CT       235   14     7 M 13-15        24:30    7:54/M
      77    Lauren Wiggins          Branford  CT          199   29     5 F 20-29        24:34    7:55/M
      78    Marek Baranowski        Vincentown  NJ        177   55     9 M 50-59        24:38    7:57/M
      79    Tiger Robinson          Wallingford  CT        70   25    10 M 20-29        24:38    7:57/M
      80    Catherine Zaneski       Branford  CT           93   34     4 F 30-39        24:40    7:57/M
      81    Spencer Wetmore         Chesire  CT           229   15     8 M 13-15        24:49    8:00/M
      82    John McGovern           North Haven  CT        30   47    12 M 40-49        24:50    8:01/M
      83    Tham Nguyen             West Haven  CT        128   27     6 F 20-29        24:51    8:01/M
      84    Jesse Morrow            North Haven  CT       120   12     1 M  2-12        24:52    8:01/M
      85    Peter Rzasa             Seymour  CT            11   60     5 M 60-69        24:58    8:03/M
      86    Tom Durant              Wallingford  CT        80   29    11 M 20-29        24:59    8:04/M
      87    Joseph Steele           New Haven  CT          12   54    10 M 50-59        25:04    8:05/M
      88    Gregory Sorge           North Haven  CT       111   46    13 M 40-49        25:07    8:06/M
      89    Riley O'Connell         Wallingford  CT       130   12     2 M  2-12        25:08    8:06/M
      90    Brian Creston           West Haven  CT        144   36    13 M 30-39        25:08    8:06/M
      91    Deborah Day             Cheshire  CT          208   41     4 F 40-49        25:09    8:07/M
      92    Kate Durant             Wallingford  CT        79   27     7 F 20-29        25:10    8:07/M
      93    Thomas Wichrowski       Plainville  CT         45   54    11 M 50-59        25:11    8:07/M
      94    David Campbell          Portland  CT          101   24    12 M 20-29        25:16    8:09/M
      95    Andrew Bob              Stratford  CT          76   15     9 M 13-15        25:21    8:11/M
      96    Kelly Korwek            Hamden  CT            217   42     5 F 40-49        25:27    8:13/M
      97    Carol Pastore           North Haven  CT        37   60     1 F 60-69        25:28    8:13/M
      98    Dan McCabe              Orange  CT            149   13    10 M 13-15        25:32    8:14/M
      99    Dennis Campbell         Killingworth  CT      153   38    14 M 30-39        25:33    8:15/M
     100    Richard Wetmore         Windermere  FL        232   42    14 M 40-49        25:42    8:17/M
     101    Carl Fuller             East Haddam  CT       200   65     6 M 60-69        25:44    8:18/M
     102    Joseph Guido I I I      Wallingford  CT       178    9     3 M  2-12        25:45    8:18/M
     103    Elizabeth Brombacker    Wallingford  CT        25   19     5 F 16-19        25:50    8:20/M
     104    Stephanie Allgood       Norwalk  CT           155   21     8 F 20-29        25:51    8:20/M
     105    Joseph Guido Jr         Wallingford  CT       179   44    15 M 40-49        25:53    8:21/M
     106    Amy Brubaker            Southington  CT       110   29     9 F 20-29        25:57    8:22/M
     107    Albert Defilippo        East Haven  CT         72   52    12 M 50-59        25:58    8:23/M
     108    Stephanie Gunn          New York  NY           96   24    10 F 20-29        26:00    8:23/M
     109    Hugh Cafferty           Guilford  CT           10   65     7 M 60-69        26:02    8:24/M
     110    Timothy Mahoney         Pawling  NY           233   44    16 M 40-49        26:06    8:25/M
     111    Richard Cecarelli       North Haven  CT        88   40    17 M 40-49        26:08    8:26/M
     112    Brendan Canning         Wallingford  CT       137   39    15 M 30-39        26:18    8:29/M
     113    Leandra Mosca           Madison  CT           106   18     6 F 16-19        26:21    8:30/M
     114    Thomas Neville          North Haven  CT        52   42    18 M 40-49        26:25    8:31/M
     115    Rosie York              North Haven  CT        39   39     5 F 30-39        26:25    8:31/M
     116    Lisa Buchta             Branford  CT          180   41     6 F 40-49        26:28    8:32/M
     117    Honor Sachs             New Haven  CT         212   35     6 F 30-39        26:34    8:34/M
     118    Michael Pierce          Plainville  CT        116   28    13 M 20-29        26:34    8:34/M
     119    William Connolly        North Haven  CT       262   37    16 M 30-39        26:43    8:37/M
     120    Elysia St George        Shelton  CT           165   10     1 F  2-12        26:49    8:39/M
     121    Inna Laskova            North Haven  CT        59   33     7 F 30-39        26:53    8:40/M
     122    Dianne Merrigan         Wethersfield  CT       84   43     7 F 40-49        27:01    8:43/M
     123    Mark Zager              North Haven  CT        58   37    17 M 30-39        27:02    8:43/M
     124    James Falconer          New Haven  CT          81   36    18 M 30-39        27:04    8:44/M
     125    Wendy Murphy            Naugatuck  CT          27   37     8 F 30-39        27:05    8:44/M
     126    Christine Naungayan     Meriden  CT           252   37     9 F 30-39        27:07    8:45/M
     127    Chuck Strong            Wallingford  CT        63   52    13 M 50-59        27:08    8:45/M
     128    Christine Brayfield     Plantsville  CT        23   22    11 F 20-29        27:11    8:46/M
     129    Barry Muchnick          New Haven  CT         211   34    19 M 30-39        27:16    8:48/M
     130    Richard Zbrozek         Berlin  CT            223   61     8 M 60-69        27:21    8:49/M
     131    William Olsen           Clinton  CT            21   60     9 M 60-69        27:30    8:52/M
     132    Verity Harte            Hamden  CT            191   40     8 F 40-49        27:31    8:53/M
     133    Reagan Krane            Westbrook  CT         192   50    14 M 50-59        27:37    8:55/M
     134    Cynthia Costanzo        Ellington  CT         174   42     9 F 40-49        27:38    8:55/M
     135    Alexander Metro         New Haven  CT          60   67    10 M 60-69        27:39    8:55/M
     136    Ryan Flood              Cheshire  CT          197   34    20 M 30-39        27:51    8:59/M
     137    Douglas Harkins         New Haven  CT         225   38    21 M 30-39        27:54    9:00/M
     138    Frank Murphy            Northford  CT          36   55    15 M 50-59        27:59    9:02/M
     139    Richard Fidler          West Haven  CT         20   61    11 M 60-69        28:04    9:03/M
     140    Emadi Okwusa            North Haven  CT       255   10     4 M  2-12        28:08    9:05/M
     141    Stacey O' Connor        North Haven  CT       241   29    12 F 20-29        28:08    9:05/M
     142    Chip De Walt              MD                  254   38    22 M 30-39        28:13    9:06/M
     143    Russell Scovin          Bethany  CT           216   49    19 M 40-49        28:16    9:07/M
     144    Michael York            North Haven  CT        38   43    20 M 40-49        28:25    9:10/M
     145    Colin Doyle             Hamden  CT             65   15    11 M 13-15        28:27    9:11/M
     146    Alicia Sibilio          North Haven  CT       158   29    13 F 20-29        28:29    9:11/M
     147    Chris St George         Shelton  CT           164   41    21 M 40-49        28:34    9:13/M
     148    Tricia McGovern         North Haven  CT       131   36    10 F 30-39        28:35    9:13/M
     149    Jonathan Gallant        Bruxelles  BEL        231   53    16 M 50-59        28:43    9:16/M
     150    Shannon Flynn           North Haven  CT       195   37    23 M 30-39        28:46    9:17/M
     151    Jack Doyle              Hamden  CT             68   68    12 M 60-69        28:48    9:17/M
     152    Sean Connolly           Wallingford  CT       185   37    24 M 30-39        28:51    9:18/M
     153    Yvonne Benjamin         Cheshire  CT          112   38    11 F 30-39        29:00    9:21/M
     154    Dale Degaetano          Essex  CT              61   24    14 M 20-29        29:00    9:21/M
     155    Bob Davidson            Collinsville  CT       18   78     2 M 70-79        29:02    9:22/M
     156    Dawn Hubbell            North Haven  CT        56   12     2 F  2-12        29:02    9:22/M
     157    Daniel Cole             Hamden  CT             49   15    12 M 13-15        29:05    9:23/M
     158    Aidan Morgan            Meriden  CT           240   43    22 M 40-49        29:11    9:25/M
     159    Angetta O' Brien        East Haven  CT        228   43    10 F 40-49        29:12    9:25/M
     160    Terry O' Brien          East Haven  CT        227   42    23 M 40-49        29:14    9:26/M
     161    Louis Conforte          Northford  CT          69   50    17 M 50-59        29:16    9:26/M
     162    Meghan McGuire          Orange  CT            156   19     7 F 16-19        29:22    9:28/M
     163    Sharon Morton           Oxford  CT             32   25    14 F 20-29        29:23    9:29/M
     164    Denise Dean             West Haven  CT        238   38    12 F 30-39        29:36    9:33/M
     165    William Vasquez         North Haven  CT       187   51    18 M 50-59        29:38    9:34/M
     166    Megan Rosencranz        Portland  CT          102   24    15 F 20-29        29:41    9:35/M
     167    Meghan Ryan             Mystic  CT            108   33    13 F 30-39        29:43    9:35/M
     168    Maeve Ryan              Manchester  CT        105   31    14 F 30-39        29:43    9:35/M
     169    Martin Folan            Danbury  CT            86   50    19 M 50-59        29:51    9:38/M
     170    Patricia Brandt         Norwalk  CT           161   54     2 F 50-59        29:52    9:38/M
     171    David Scionti           Middletown  CT        219   31    25 M 30-39        29:55    9:39/M
     172    Nicole Sweeney          Orange  CT            204   13     3 F 13-15        29:59    9:40/M
     173    Deborah Carson          Hamden  CT            213   29    16 F 20-29        30:01    9:41/M
     174    Koryanne Sullivan       Orange  CT            202   12     3 F  2-12        30:02    9:41/M
     175    Laura Ozycz             Cheshire  CT          146   19     8 F 16-19        30:32    9:51/M
     176    Robert Leigh            Goshen  CT             44   42    24 M 40-49        30:32    9:51/M
     177    Elisa Murphy            Naugatuck  CT         196   35    15 F 30-39        30:37    9:53/M
     178    Keith Cargan            North Haven  CT       215   32    26 M 30-39        30:38    9:53/M
     179    James Cole              Hamden  CT             48   46    25 M 40-49        30:38    9:53/M
     180    Jennifer Alexandro      North Haven  CT       245   30    16 F 30-39        30:41    9:54/M
     181    Erin Mahoney            North Haven  CT       214   22    17 F 20-29        30:54    9:58/M
     182    Marie-Lynn Piscitelli   North Haven  CT       249   22    18 F 20-29        30:54    9:58/M
     183    Suzette Knickerbocker   Wallingford  CT       222   22    19 F 20-29        30:58    9:59/M
     184    Kristin Corcoran        North Haven  CT       244   42    11 F 40-49        31:00   10:00/M
     185    Kate Butler             New Britain  CT       189   34    17 F 30-39        31:11   10:04/M
     186    Tino Diotalevi          Seymour  CT           253   44    26 M 40-49        31:29   10:09/M
     187    Patricia McGovern       North Haven  CT        29   45    12 F 40-49        31:29   10:09/M
     188    Tim O'Rourke            Ansonia  CT           145   49    27 M 40-49        31:31   10:10/M
     189    Heather Scionti         Middletown  CT        220   30    18 F 30-39        31:33   10:11/M
     190    Kristine Mingo          New Haven  CT         237   35    19 F 30-39        31:45   10:15/M
     191    Donald Brombacker       Wallingford  CT        26   69    13 M 60-69        31:49   10:16/M
     192    Nancy Valentino         North Haven  CT       150    0     1 F  0- 1        31:55   10:18/M
     193    Stephen Flanigan        Waterbury             236   27    15 M 20-29        32:01   10:20/M
     194    Tom Murray              North Haven  CT       183   52    20 M 50-59        32:33   10:30/M
     195    Katie Overstrum         Wallingford  CT       259   10     4 F  2-12        32:51   10:36/M
     196    Shannon Powers          West Haven  CT        168   27    20 F 20-29        32:52   10:36/M
     197    Bob Schaefer            West Hartford  CT     205   64    14 M 60-69        32:52   10:36/M
     198    Megan Sevigny           Wallingford  CT       207   32    20 F 30-39        32:53   10:36/M
     199    John Peterson           Bridgeport  CT         67   50    21 M 50-59        32:56   10:37/M
     200    Traci Engeldrum         Shelton  CT           118   38    21 F 30-39        33:00   10:39/M
     201    Dawn Hyland             West Hartford  CT      51   39    22 F 30-39        33:04   10:40/M
     202    Jill St Germaine        New Haven  CT         172   32    23 F 30-39        33:05   10:40/M
     203    Julie Ozycz             Cheshire  CT          147   18     9 F 16-19        33:06   10:41/M
     204    Jim Harvey              Waterbury  CT         133   54    22 M 50-59        33:39   10:51/M
     205    Rebecca Harvey          Waterbury  CT         132   30    24 F 30-39        33:39   10:51/M
     206    Ann St George           Shelton  CT           163   41    13 F 40-49        34:00   10:58/M
     207    Alli Flanigan           Waterbury  CT          95   20    21 F 20-29        34:05   11:00/M
     208    Trice Flanigan          Waterbury  CT          94   45    14 F 40-49        34:22   11:05/M
     209    John Farnsworth         Durham  CT             90   36    25 F 30-39        34:25   11:06/M
     210    Larissa Ostrinski       North Haven  CT       173    9     5 F  2-12        34:37   11:10/M
     211    Walter Ostrinski        North Haven  CT       171   50    23 M 50-59        34:37   11:10/M
     212    Susan Taboada           Farmington  CT        201   46    15 F 40-49        34:47   11:13/M
     213    Philip Dinielli         Newtown  CT           103   49    28 M 40-49        34:47   11:13/M
     214    Tricia Wetmore          Wallingford  CT       190   28    22 F 20-29        35:00   11:17/M
     215    Ron Wetmore             Wallingford  CT       193   41    29 M 40-49        35:00   11:17/M
     216    Sara Jayne Rademacher   North Haven  CT        22   12     6 F  2-12        35:23   11:25/M
     217    Sharon Wise             North Haven  CT       246   52     3 F 50-59        35:24   11:25/M
     218    Jennifer Cecarelli      North Haven  CT        87   38    26 F 30-39        35:42   11:31/M
     219    Laura Tong              North Haven  CT        71   42    16 F 40-49        35:51   11:34/M
     220    Bill Tribou             Granby  CT            206   87     1 M 80-99        36:20   11:43/M
     221    Abby York               North Haven  CT        41   11     7 F  2-12        36:24   11:45/M
     222    John Ferrraro           Hamden  CT             62   54    24 M 50-59        36:33   11:47/M
     223    Liz Young-Mcmanus       Milford  CT            91   41    17 F 40-49        37:28   12:05/M
     224    Peter Smith             Middle Haddam  CT     247   65    15 M 60-69        38:00   12:15/M
     225    Herman Bershtein        Hamden  CT             82   82     2 M 80-99        38:28   12:25/M
     226    Santa Card              Wheat Ridge  CO        75   74     3 M 70-79        38:31   12:25/M
     227    Geri McSherry           Northford  CT         194   47    18 F 40-49        38:33   12:26/M
     228    Melissa Harkins         Durham  CT            224   34    27 F 30-39        39:06   12:37/M
     229    Laura Leigh             Goshen  CT             43   39    28 F 30-39        39:12   12:39/M
     230    Lisa Rodriguez          Oxford  CT            251   39    29 F 30-39        40:08   12:57/M
     231    Michael Duane           Cheshire  CT          257   28    16 M 20-29        40:11   12:58/M
     232    Alexis Sperry           Meriden  CT            24   30    30 F 30-39        41:26   13:22/M
     233    Matthew Noel            North Haven  CT        31   12     5 M  2-12        42:03   13:34/M
     234    Paul Proto              North Haven  CT       234   44    30 M 40-49        43:10   13:55/M
     235    Jennifer Triscele       Litchfield  CT        250   39    31 F 30-39        43:17   13:58/M
     236    Betty Holroyd           Wallingford  CT       261   82     1 F 80-99        44:00   14:12/M
     237    George Whitney          Orange  CT             89   89     3 M 80-99        45:40   14:44/M   

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nidia Lopez Middle Haddam CT

22

10

19:46

6:23/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Elysia St George Shelton CT

10

120

26:49

8:39/M

2

Dawn Hubbell North Haven CT

12

156

29:02

9:22/M

3

Koryanne Sullivan Orange CT

12

174

30:02

9:41/M

 
Top

Female 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alyssa Arre Northford CT

15

61

23:27

7:34/M

2

Kelsey Rowley Naugatuck CT

14

71

24:08

7:47/M

3

Nicole Sweeney Orange CT

13

172

29:59

9:40/M

 
Top

Female 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frankie Brillante Wallingford CT

16

29

21:18

6:52/M

2

Kelsey Rooth Portland CT

16

35

21:35

6:58/M

3

Alyssa Selmquist Northford CT

17

39

21:52

7:03/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Megan Smith Wallingford CT

22

52

22:52

7:23/M

2

Shannon Lindberg Bristol CT

28

54

22:57

7:24/M

3

Rebecca Thomson Windsor CT

20

56

23:09

7:28/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Melissa Reynolds Wallingford CT

32

32

21:30

6:56/M

2

Susan Riordan Shrewsbury MA

35

49

22:38

7:18/M

3

Melissa Shaw Guilford CT

32

53

22:53

7:23/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alison Gallerini Uncasville CT

41

19

20:27

6:36/M

2

Tammy Joyce Smyrna GA

46

50

22:41

7:19/M

3

Kris Overstrom Wallingford CT

46

75

24:24

7:52/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Deb Rooth Portland CT

51

63

23:29

7:35/M

2

Patricia Brandt Norwalk CT

54

170

29:52

9:38/M

3

Sharon Wise North Haven CT

52

217

35:24

11:25/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Pastore North Haven CT

60

97

25:28

8:13/M

 
Top

Women 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Holroyd Wallingford CT

82

236

44:00

14:12/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Will Sanders Wethersfield CT

21

1

16:20

5:16/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jesse Morrow North Haven CT

12

84

24:52

8:01/M

2

Riley O'Connell Wallingford CT

12

89

25:08

8:06/M

3

Joseph Guido I I I Wallingford CT

9

102

25:45

8:18/M

 
Top

Male 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sean Mueller Cheshire CT

15

4

17:02

5:30/M

2

Jack Dunleavy Orange CT

14

15

20:06

6:29/M

3

Michael Morton Oxford CT

14

37

21:38

6:59/M

 
Top

Male 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan McGuire Orange CT

17

3

16:45

5:24/M

2

Patrick Hubbell North Haven CT

16

6

18:54

6:06/M

3

Chris Canning Northford CT

18

14

20:03

6:28/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Tarantello Cheshire CT

22

2

16:41

5:23/M

2

Scott Matheson Bridgeport CT

20

9

19:43

6:22/M

3

Justin Knickerbocker Wallingford CT

23

24

20:43

6:41/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan O' Connor North Haven CT

35

5

18:51

6:05/M

2

Martin Cashin Cheshire CT

36

11

19:50

6:24/M

3

Michael Murphy Naugatuck CT

39

20

20:28

6:36/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Strahley Cheshire CT

41

8

19:26

6:16/M

2

Jim Drummond Wallingford CT

45

13

19:59

6:27/M

3

Roger Wetmore Chesire CT

44

17

20:15

6:32/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Munck North Haven CT

52

7

19:05

6:09/M

2

Kevin Markowski Middletown CT

50

12

19:52

6:25/M

3

Tim Craft Prospect CT

51

22

20:34

6:38/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Haslegrave New Haven CT

61

34

21:32

6:57/M

2

Guy Pulino Moodus CT

63

38

21:47

7:02/M

3

Charlie Yescott Unionville CT

67

46

22:19

7:12/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Butterfield Windsor CT

72

64

23:29

7:35/M

2

Bob Davidson Collinsville CT

78

155

29:02

9:22/M

3

Santa Card Wheat Ridge CO

74

226

38:31

12:25/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Tribou Granby CT

87

220

36:20

11:43/M

2

Herman Bershtein Hamden CT

82

225

38:28

12:25/M

3

George Whitney Orange CT

89

237

45:40

14:44/M


2 Mile Walk

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Nancy Schreiber         East Haven  CT        522   39 ***** F  2-99        22:02   12:14/M
       2    Gloria Folan            Danbury  CT           449   53     1 F  2-99        22:03   12:15/M
       3    Monica Donoso-Craft     Prospect  CT          420   42     2 F  2-99        24:28   13:36/M
       4    Seanne Hanke            New Haven  CT         448   32     3 F  2-99        25:20   14:04/M
       5    Charlotte Cecarelli     North Haven  CT       450    7     4 F  2-99        25:30   14:10/M
       6    Lindsay Toland          Hamden  CT            458   25     5 F  2-99        25:52   14:22/M
       7    Patrick O'Leary         New Haven  CT         475   56 ***** M  2-99        26:07   14:31/M
       8    Dorothy Chester         North Haven  CT       461   59     6 F  2-99        26:16   14:36/M
       9    Robert Toland           Hamden  CT            456   55     1 M  2-99        26:42   14:50/M
      10    Sandra Richard          Enfield  CT           451   65     7 F  2-99        26:44   14:51/M
      11    Marina O'Rourke         Ansonia  CT           454   43     8 F  2-99        26:50   14:54/M
      12    Joan Hall               New Haven  CT         411   69     2 M  2-99        27:13   15:07/M
      13    Judy Attianese          West Haven  CT        410          1 F  0- 1        27:13   15:07/M
      14    Nancy Toland            Hamden  CT            457   50     9 F  2-99        27:20   15:11/M
      15    Anne Quinn              North Haven  CT       404   70    10 F  2-99        28:06   15:37/M
      16    Patricia Axtmayer       Wallingford  CT        35   56    11 F  2-99        28:31   15:51/M
      17    Betsy Arena             Milford  CT           462   52    12 F  2-99        28:31   15:51/M
      18    Karen Mosca             Madison  CT           452   54    13 F  2-99        28:37   15:54/M
      19    Melanie Sherwood        Sandy Hook  ct        473   48    14 F  2-99        29:11   16:13/M
      20    Amber De Walt                                 534   4     15 F  2-99        29:28   16:22/M
      21    Carolyn Brayfield       Plantsville  CT       405   23    16 F  2-99        29:28   16:22/M
      22    Lisa Culbertson         Wallingford  CT       504   48    17 F  2-99        29:32   16:24/M
      23    Anna Meaney             East Haven  CT        409   29    18 F  2-99        30:32   16:58/M
      24    Noelle Frawley          North Haven  CT       407   30    19 F  2-99        30:33   16:58/M
      25    Mary Mulcahy            Norwalk  CT           455   48    20 F  2-99        30:33   16:58/M
      26    Bobbie Chizinski        Terryville  CT        491   54    21 F  2-99        30:35   16:59/M
      27    Dennis Chizinski        Terryville  CT        492   58     3 M  2-99        30:35   16:59/M
      28    Randi Pierce            Plainville  CT        490   25    22 F  2-99        30:36   17:00/M
      29    Katherine Donigan       New Haven  CT         460   23    23 F  2-99        30:38   17:01/M
      30    Terry Toland            Hamden  CT            459   26     4 M  2-99        30:38   17:01/M
      31    Jeanne Johnson          Wallingford  CT       479   44    24 F  2-99        30:40   17:02/M
      32    Don Hoover              Wallingford  CT       524   41     5 M  2-99        30:41   17:03/M
      33    Kara Johnson            Wallingford  CT       511   40    25 F  2-99        31:02   17:14/M
      34    Alexandro Kieran                              529    4     6 M  2-99        31:06   17:17/M
      35    Kathleen Mezerewski     Wallingford  CT       538   53    26 F  2-99        31:07   17:17/M
      36    Michael Mezerewski      Wallingford  CT       539   53     7 M  2-99        31:08   17:18/M
      37    Jennifer Lo Presti      Meriden  CT           535   35    27 F  2-99        31:22   17:26/M
      38    Bill Hamley             Meriden  CT           453   65     8 M  2-99        31:26   17:28/M
      39    Jessica Reynolds        Wallingford  CT       471   60    28 F  2-99        32:00   17:47/M
      40    Elizabeth Badia         Greenwich  CT         533   38    29 F  2-99        32:06   17:50/M
      41    Tirey De Walt           Waldorf  MD           532   0      1 M  0- 1        32:11   17:53/M
      42    Kelli Johnson           Wallingford  CT       478   15    30 F  2-99        32:25   18:01/M
      43    Lisa Durant             Wallingford  CT       403   31    31 F  2-99        32:46   18:12/M
      44    James Krawec            North Haven  CT       417   38     9 M  2-99        32:46   18:12/M
      45    Joseph Doherty          Naugatuck  CT         423   61    10 M  2-99        33:05   18:23/M
      46    Diane Fidler            West Haven  CT        416   61    32 F  2-99        33:10   18:26/M
      47    Maureen Krawec          North Haven  CT       418   38    33 F  2-99        33:59   18:53/M
      48    Liz Connolly            Hamden  CT            527   39    34 F  2-99        34:01   18:54/M
      49    Eoin Connolly                                 526    4    11 M  2-99        34:02   18:54/M
      50    Konan Connolly                                525    6    12 M  2-99        34:04   18:56/M
      51    Mona Chiurillo          Cromwell  CT          421   32    35 F  2-99        34:18   19:03/M
      52    Cynthia Sallen          Waterbury  CT         415   54    36 F  2-99        34:25   19:07/M
      53    Jacki Falcigno          North Branford  CT    543   18    37 F  2-99        34:33   19:12/M
      54    Carolyn Falcigno        North Branford  CT    542   49    38 F  2-99        35:30   19:43/M
      55    Madani Sallen           Waterbury  CT         414   59    13 M  2-99        35:43   19:51/M
      56    Andy Byrne              Stratford  CT         536   63    39 F  2-99        38:54   21:37/M
      57    John Hax                Trumbull  CT          537   70    14 M  2-99        38:55   21:37/M
      58    Anna Salo-Markowski     Middletown  CT        422   43    40 F  2-99        40:27   22:28/M
      59    Angie Malone            Wallingford  CT       469   34    41 F  2-99        42:37   23:41/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News