Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Up Against the Wall -Montville

Montville, CT, June 1, 2008

[Age Group Results ]

Overall Results

Up Against the Wall (Montville) 5K

Up Against the Wall (Montville) 5K

Overall Finish List

June 02, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jeff Wadecki            Ledyard  CT             7   24 ***** M 19-29      17:01.0    5:29/M
       2    Chad Brown              Waterford  CT           1   32     1 M 30-39      17:01.4    5:29/M
       3    Chris Kane              Waterford               4   40     1 M 40-49      17:10.8    5:32/M
       4    Chris Hansen            Hope Valley  RI         3   42     2 M 40-49      19:06.9    6:10/M
       5    Mike Stroneski          Waterford  CT          82   16     1 M 15-18      19:31.1    6:18/M
       6    Mitchell Hadfield       Waterford  CT          83   17     2 M 15-18      19:53.3    6:25/M
       7    Wayne Jolley            Brooklyn  CT            6   57     1 M 50-59      19:58.0    6:26/M
       8    Tim Kane                Preston  CT             8   51     2 M 50-59      20:07.3    6:29/M
       9    Rob Dahmer              Oakdale  CT            17   41     3 M 40-49      20:10.3    6:30/M
      10    Chris Edwood            Wallingford  CT        60   32     2 M 30-39      20:21.0    6:34/M
      11    Matthew Beland          Woodbridge  CT         49   14     1 M  1-14      20:32.9    6:37/M
      12    Dave Jacobs             Niantic  CT            12   63     1 M 60-99      21:22.5    6:54/M
      13    Eddie Eckard            Canterbury  CT         37   43     4 M 40-49      21:31.7    6:56/M
      14    Eddie Hogan             Lisbon  CT             25   38     3 M 30-39      21:41.6    7:00/M
      15    Tracy Montoya           Waterford  CT          51   44     5 M 40-49      21:49.1    7:02/M
      16    Dino Festa              Oakdale  CT            68   55     3 M 50-59      21:54.0    7:04/M
      17    Sara Beland             Woodbridge  CT         48   12 ***** F  1-14      22:16.6    7:11/M
      18    Katie Beland            Woodbridge  CT         50   12     1 F  1-14      22:18.6    7:12/M
      19    John Sacrey             Preston  CT            13   56     4 M 50-59      22:22.5    7:13/M
      20    Josh Harwell            Mystic  CT             57   34     4 M 30-39      22:39.0    7:18/M
      21    Richard Giusti          Colchester  CT         85   37     5 M 30-39      22:40.7    7:19/M
      22    Don Weller              Niantic  CT            36   55     5 M 50-59      22:44.1    7:20/M
      23    Mike Didato             Waterford               9   46     6 M 40-49      22:45.4    7:20/M
      24    Kim Morrissey           Niantic  CT            74   42     1 F 40-49      22:52.7    7:23/M
      25    Way Hedding             Niantic  CT            30   58     6 M 50-59      23:10.5    7:28/M
      26    Mark Ruffo              Griswald  CT           54   49     7 M 40-49      23:32.5    7:35/M
      27    Marc Mazzalupo          Old Lyme  CT           53   33     6 M 30-39      23:36.3    7:37/M
      28    Ethan Andstrom          Plainfield  CT         44   15     3 M 15-18      23:40.6    7:38/M
      29    Kayla Lathrop           Oakdale  CT            80   22     1 F 19-29      23:59.4    7:44/M
      30    Ken Wadecki             Uncasville  CT         15   55     7 M 50-59      24:12.1    7:48/M
      31    Doug Chapman            Uncasville  CT         78   17     4 M 15-18      24:15.9    7:49/M
      32    Jim Carper              Hopkinton  RI          14   54     8 M 50-59      24:26.3    7:53/M
      33    Peter White             Uncasville  CT         56   37     7 M 30-39      24:30.6    7:54/M
      34    Spring Cole             Dayville  CT           45   43     2 F 40-49      24:41.1    7:58/M
      35    Brandon Morse           Uncasville  CT         61   33     8 M 30-39      24:55.8    8:02/M
      36    William Gorczyca        North Stonington  C    23   46     8 M 40-49      25:15.1    8:09/M
      37    Cailin McAdams          Oakdale  CT            66   15     1 F 15-18      25:25.8    8:12/M
      38    Theresa Brooks          Norwich  CT            79   25     2 F 19-29      25:30.0    8:14/M
      39    Hels Hanson             Mystic  CT             62   34     9 M 30-39      25:31.1    8:14/M
      40    Walter Volberg          Salem  CT              19   45     9 M 40-49      25:33.4    8:15/M
      41    Clem McGrath            Colchester  CT          5   68     2 M 60-99      25:37.6    8:16/M
      42    Ronald Gale             Norwich  CT            24   72     3 M 60-99      25:54.1    8:21/M
      43    Zach Judy               Uncasville  CT         81   16     5 M 15-18      26:01.9    8:24/M
      44    Stephen Avery           Voluntown  CT          42   53     9 M 50-59      26:03.5    8:24/M
      45    Scott Wilson            Montville  CT          34   43    10 M 40-49      26:24.4    8:31/M
      46    Shannon Brown           Uncasville  CT         59   20     3 F 19-29      27:02.4    8:43/M
      47    Scott Williams          Gales Ferry  CT        63   32    10 M 30-39      27:14.8    8:47/M
      48    Amanda Berard           Moosup  CT             71   52     1 F 50-59      27:52.2    8:59/M
      49    Tom Swim                Groton  CT             64   62     4 M 60-99      28:19.9    9:08/M
      50    Abby McAdams            Oakdale  CT            65   12     2 F  1-14      28:52.9    9:19/M
      51    Mike Gouthro            Oakdale  CT            29   55    10 M 50-59      29:05.4    9:23/M
      52    Michelle Majeski        Niantic  CT             2   30     1 F 30-39      29:10.6    9:25/M
      53    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT         31   61     1 F 60-99      29:46.8    9:36/M
      54    Zygmuht Slebada         Moosup  CT             43   45    11 M 40-49      30:35.6    9:52/M
      55    Jill Silveira           Middleboro  MA         58   38     2 F 30-39      30:38.0    9:53/M
      56    Judy McGrah             Colchester  CT         46   66     2 F 60-99      30:46.8    9:55/M
      57    Bruce Grisafe           Salem  CT              75   54    11 M 50-59      30:56.4    9:59/M
      58    Liz Andstrom            Plainfield  CT         21   53     2 F 50-59      31:02.5   10:01/M
      59    Luis Roman              Lakeland  FL           73   52    12 M 50-59      31:17.1   10:05/M
      60    Yamil Dip               Norwich  CT            72   27     1 M 19-29      31:34.3   10:11/M
      61    Paige Skinner           Uncasville  CT         32   12     3 F  1-14      31:50.3   10:16/M
      62    Elizabeth Evans         Uncasville  CT         52   35     3 F 30-39      32:40.1   10:32/M
      63    Meg McAdams             Oakdale  CT            67   10     4 F  1-14      32:41.8   10:33/M
      64    Gail White              Uncasville  CT         55   44     3 F 40-49      33:06.1   10:41/M
      65    Phyllis Samul           Uncasville  CT         35   52     3 F 50-59      33:07.5   10:41/M
      66    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT             11   43     4 F 40-49      33:16.9   10:44/M
      67    Christine Scarey        Preston  CT            47   54     4 F 50-59      33:43.7   10:53/M
      68    Bruce Engelman          Uncasville  CT         28   61     5 M 60-99      34:53.8   11:15/M
      69    Josh Anderson           Uncasville  CT         39   10     2 M  1-14      36:35.9   11:48/M
      70    Michelle Anderson       Uncasville  CT         40   35     4 F 30-39      36:38.3   11:49/M
      71    Tom Richards            Mystic  CT             77   60     6 M 60-99      37:14.3   12:01/M
      72    Nick Bellerose          Uncasville  CT         38   14     3 M  1-14      37:22.1   12:03/M
      73    Gretchen Volberg        Salem  CT              20   15     2 F 15-18      38:46.8   12:30/M
      74    Samantha Smitholua      Groton  CT             70   34     5 F 30-39      41:26.3   13:22/M
      75    Adam Smitholum          Groton  CT             69   29     2 M 19-29      41:26.7   13:22/M
      76    Chelsea Dahmer          Oakdale  CT            18   13     5 F  1-14      46:38.7   15:03/M
      77    Fred Backus             Uncasville  CT         16   71     7 M 60-99      50:25.2   16:16/M
      78    Ran With Sophie The Dog Preston  CT            41   40    12 M 40-49      56:52.2   18:21/M
      79    Gil Varias              Oakdale  CT            88   65     8 M 60-99    1:02:51.6   20:16/M
      80    Patti Doucherty         Griswold  CT           87   40    13 M 40-49    1:02:52.1   20:17/M
      81    Jackie Giordalo         Uncasville  CT         86   56     5 F 50-59    1:02:52.5   20:17/M




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News