Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Lauren's Run

Cromwell, CT, June 14, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Rob Weston
Race Winner Rob Weston


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Lauren's Run
June 14, 2008 - 5K
Cromwell, CT

OVERALL WINNERS

Rob Weston, Middletown, CT - 16:34
Kelsey Rooth, Portland, CT - 20:38


LOCATION
Watrous
Park
WEATHER
82 Degrees
Partly Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Rob Weston              Middletown  CT        165   19     1 M 16-19        16:34    5:21/M
       2    Calvin Carrusco         Durham  CT            181   18     2 M 16-19        16:35    5:21/M
     3    Tom Stuart              Wethersfield  CT      116   29     1 M 20-29        17:00    5:29/M
     4    Andrew Holmes           Quincy  MA            268   23     2 M 20-29        17:24    5:37/M
     5    Keshawa Ernando         Middletown  CT        166   19     3 M 16-19        17:26    5:37/M
     6    William Sullivan        Cromwell  CT          235   38     1 M 30-39        17:29    5:38/M
     7    Kevin Jensen            Unionville  CT        190   31     2 M 30-39        17:53    5:46/M
     8    Bryan Feitel            Haddam  CT            286   40     1 M 40-49        18:02    5:49/M
     9    Jon McKinstry           Plantsville  CT       291   26     3 M 20-29        18:26    5:57/M
    10    Spencer Lau             Middletown  CT        267   18     4 M 16-19        18:32    5:59/M
    11    John Paggioli           Marlborough  CT       294   42     2 M 40-49        18:35    6:00/M
    12    Ned Kennedy             Bolton  CT            202   49     3 M 40-49        19:02    6:08/M
    13    Evan Glaude             East Hampton  CT       44   16     5 M 16-19        19:04    6:09/M
    14    Brian Gaudreau          Wethersfield  CT      296   28     4 M 20-29        19:19    6:14/M
    15    Edward Mokoski          Rockfall  CT          270   42     4 M 40-49        19:38    6:20/M
    16    Michael Bailey          Cromwell  CT          230   38     3 M 30-39        19:42    6:21/M
    17    Jim Drummond            Wallingford  CT        37   45     5 M 40-49        19:43    6:22/M
    18    Chris Lawrence          Killingworth  CT      211   41     6 M 40-49        19:46    6:23/M
    19    Bill Harriman           Portland  CT           49   49     7 M 40-49        19:47    6:23/M
    20    Louis Tobias            Cromwell  CT          118   12     1 M 11-15        19:57    6:26/M
    21    Peter McHugh            Wethersfield  CT      316   38     4 M 30-39        19:59    6:27/M
    22    Carl Lundberg           Windsor  CT           249   47     8 M 40-49        20:01    6:27/M
    23    Alexander Weselcouch    East Haddam  CT       135   14     2 M 11-15        20:15    6:32/M
    24    Donald Nuhn             Westbrook  CT         266   56     1 M 50-59        20:18    6:33/M
      25    Kelsey Rooth            Portland  CT          157   16     1 F 16-19        20:38    6:39/M
      26    Marcus Harley           Portland  CT           48   32     5 M 30-39        20:42    6:41/M
    27    William Varhue          Middletown  CT        187   44     9 M 40-49        20:46    6:42/M
    28    Rick Leupold            Newington  CT         158   44    10 M 40-49        20:58    6:46/M
    29    Bruce MacLeod           Middletown  CT        205   57     2 M 50-59        21:03    6:47/M
    30    Ken Erikson             South Windsor  CT     287   50     3 M 50-59        21:06    6:48/M
    31    Grace Jensen            Hadlyme  CT           311   45     1 F 40-49        21:13    6:51/M
    32    Jason Botthroyd         Higganum  CT          171   24     5 M 20-29        21:14    6:51/M
    33    Eileen Lawrence         Killingworth  CT      209   41     2 F 40-49        21:15    6:51/M
    34    Skip Renzullo           Torrington  CT        240   52     4 M 50-59        21:27    6:55/M
    35    Dan Preli               Cromwell  CT           93   22     6 M 20-29        21:32    6:57/M
    36    Susan Perrella          Southington  CT       173   26     1 F 20-29        21:32    6:57/M
    37    Brent Stratton          Middletown  CT        115   52     5 M 50-59        21:38    6:59/M
    38    Jim Quinn               Old Lyme  CT          255   53     6 M 50-59        21:46    7:01/M
    39    Chris Johnson           Portland  CT          191   0      1 M  0- 1        21:55    7:04/M
    40    Dani Kennedy            Bolton  CT             60   49     3 F 40-49        22:12    7:10/M
    41    Guy Pulino              Moodus  CT            208   63     1 M 60-69        22:15    7:11/M
    42    Kayley Ryan             Portland  CT          154   15     1 F 11-15        22:15    7:11/M
    43    Robert Christie         Glastonbury  CT       201   33     6 M 30-39        22:25    7:14/M
    44    Don Knybel              Manchester  CT         61   42    11 M 40-49        22:28    7:15/M
    45    Steve Martin            Rocky Hill  CT        288   48    12 M 40-49        22:29    7:15/M
    46    Katie France            Portland  CT          163   15     2 F 11-15        22:30    7:15/M
    47    Ted Weigand             Atlanta  GA           298   39     7 M 30-39        22:35    7:17/M
    48    Jill McAloon            Southington  CT       295   30     1 F 30-39        22:35    7:17/M
    49    Elliott Wiegand         Atlanta  GA           297   0      2 M  0- 1        22:38    7:18/M
    50    Michael Lenehan         Newington  CT          62   34     8 M 30-39        22:49    7:22/M
    51    Jim Golden              Vernon  CT            170   59     7 M 50-59        22:50    7:22/M
    52    Tom Turkington          Cromwell  CT          131   42    13 M 40-49        22:55    7:24/M
    53    Scott Ely               Middletown  CT        301   42    14 M 40-49        23:06    7:27/M
    54    Erin McCormick          North Haven  CT        71   17     2 F 16-19        23:09    7:28/M
    55    Amy Peters              Wethersfield  CT      164   30     2 F 30-39        23:09    7:28/M
    56    Matt Mainella           Cromwell  CT           67   21     7 M 20-29        23:10    7:28/M
    57    Geoff Ziegler           New Britain  CT       185   26     8 M 20-29        23:11    7:29/M
    58    Eric Stevenson          East Granby  CT       114   23     9 M 20-29        23:14    7:30/M
    59    Joanie Darling          Killingworth  CT      223   44     4 F 40-49        23:15    7:30/M
    60    Lauren Medeiros         Middletown  CT         75   14     3 F 11-15        23:15    7:30/M
    61    Jessica McKinsky        Plantsville  CT       293   27     2 F 20-29        23:21    7:32/M
    62    Tom Dempsey             Hebron  CT            220   43    15 M 40-49        23:22    7:32/M
    63    Cindy France            Portland  CT          162   14     4 F 11-15        23:25    7:33/M
    64    Monica Castro           Madison  CT            27   14     5 F 11-15        23:27    7:34/M
    65    Bradley Speir           Middletown  CT        151   17     6 M 16-19        23:34    7:36/M
    66    Tom Walsh               Wethersfield  CT      312   53     8 M 50-59        23:34    7:36/M
    67    Andy Dewey              Cromwell  CT          148   44    16 M 40-49        23:45    7:40/M
    68    Tenzin Masselli         Middletown  CT        229   1      3 M  0- 1        23:47    7:40/M
    69    John Kennelly           Cheshire  CT          256   45    17 M 40-49        23:48    7:41/M
    70    Derek Parker            Cromwell  CT           91   11     3 M 11-15        23:50    7:41/M
    71    Deb Rooth               Portland  CT          156   51     1 F 50-59        23:58    7:44/M
    72    Clifford Lombardo       Cromwell  CT           64   55     9 M 50-59        24:00    7:45/M
    73    Ray Miller              Killingworth  CT      214   42    18 M 40-49        24:06    7:46/M
    74    Suzanne Riggott         East Windsor  CT      161   23     3 F 20-29        24:14    7:49/M
    75    S McComick              South Glastonbury     317   26     4 F 20-29        24:15    7:49/M
    76    Mike Nader              Meriden  CT           179   53    10 M 50-59        24:16    7:50/M
    77    Rick Poirier            Windsor  CT           218   49    19 M 40-49        24:19    7:51/M
    78    Eric Emerling           Middletown  CT         40   31     9 M 30-39        24:23    7:52/M
    79    Judy Emerling           Middletown  CT         41   30     3 F 30-39        24:24    7:52/M
    80    Daniel White            Farmington  CT        137   54    11 M 50-59        24:25    7:53/M
    81    Michael Lonchar         Prospect  CT           65   49    20 M 40-49        24:26    7:53/M
    82    Ron Pepin               Windsor  CT           217   47    21 M 40-49        24:27    7:53/M
    83    Barrie Robbins-Pianka   Middletown  CT        276   61     1 F 60-69        24:28    7:54/M
    84    Allison MacHinchick     Cromwell  CT          262   40     5 F 40-49        24:31    7:55/M
    85    Trish Salafia           Cromwell  CT          101   40     6 F 40-49        24:31    7:55/M
    86    David Preli             Cromwell  CT           94   19     7 M 16-19        24:42    7:58/M
    87    Frank Preli             Cromwell  CT           95   51    12 M 50-59        24:43    7:58/M
    88    Matthew Turkington      Cromwell  CT          129   11     4 M 11-15        24:44    7:59/M
    89    Henry Myslak            Newington  CT         246   43    22 M 40-49        24:46    7:59/M
    90    Dylan Shirley           Cromwell  CT          153   16     8 M 16-19        24:52    8:01/M
    91    Colleen Morrill         Cromwell  CT           82   38     4 F 30-39        24:53    8:02/M
    92    Marnie Miller           Cromwell  CT           81   35     5 F 30-39        24:56    8:03/M
    93    Susan Ruff              Middletown  CT        248   46     7 F 40-49        24:57    8:03/M
    94    Ann McCormick           North Haven  CT        70   55     2 F 50-59        24:58    8:03/M
    95    James Weselcouch        East Haddam  CT       136   54    13 M 50-59        24:59    8:04/M
    96    Christopher Walton      Cromwell  CT          180   17     9 M 16-19        25:01    8:04/M
    97    Sarah Parker            North Stonington  C   144   17     3 F 16-19        25:02    8:05/M
    98    David Horn              Cromwell  CT           52   53    14 M 50-59        25:10    8:07/M
    99    Patrick Richardson      Torrington  CT        237   38    10 M 30-39        25:16    8:09/M
   100    Chiara Medina           Plainville  CT        216   45     8 F 40-49        25:17    8:09/M
   101    Guy Glaude              East Hampton  CT       45   46    23 M 40-49        25:19    8:10/M
   102    Mario Hasz              Cromwell  CT          264   59    15 M 50-59        25:20    8:10/M
   103    Bill Helibozek          Cromwell  CT          306   55    16 M 50-59        25:22    8:11/M
   104    Thomas Wichrowski       Plainville  CT        138   54    17 M 50-59        25:24    8:12/M
   105    Tracey McMillan         Cromwell  CT           74   42     9 F 40-49        25:31    8:14/M
   106    Terence McCafferey      Middletown  CT         69   28    10 M 20-29        25:34    8:15/M
   107    Don Hunt                Portland  CT          233   48    24 M 40-49        25:39    8:16/M
   108    Gary Nelson             Coventry  CT          184   49    25 M 40-49        25:48    8:19/M
   109    Anne Komor              Middletown  CT        159   20     5 F 20-29        25:57    8:22/M
   110    Stan Swol               Cromwell  CT          186   50    18 M 50-59        25:58    8:23/M
   111    Rebecca Palmer          Higganum  CT          182   17     4 F 16-19        26:00    8:23/M
   112    Clare Darling           Killingworth  CT      222   16     5 F 16-19        26:01    8:24/M
   113    Karla Harding           Rocky Hill  CT         47   33     6 F 30-39        26:08    8:26/M
   114    Erica Berlepsch         Newington  CT          18    0     1 F  0- 1        26:16    8:28/M
   115    Adam Eldahan            Middlesboro  KY       160   20    11 M 20-29        26:23    8:31/M
   116    Lenny Orlacchio         Cromwell  CT           88   47    26 M 40-49        26:24    8:31/M
   117    Andrew Anderson         Meriden  CT            12   54    19 M 50-59        26:28    8:32/M
   118    Kathleen Darling        Killingworth  CT      221   14     6 F 11-15        26:37    8:35/M
   119    Thomas McCormick        North Haven  CT        72   57    20 M 50-59        26:44    8:37/M
   120    Matthew Murdock         Middletown  CT        152   16    10 M 16-19        26:44    8:37/M
   121    Rich Kraszewski         Middletown  CT        199   43    27 M 40-49        26:46    8:38/M
   122    Michael Rood            Suffield  CT          258   56    21 M 50-59        26:48    8:39/M
   123    Rose Famiglietti        Wethersfield  CT       42   55     3 F 50-59        26:49    8:39/M
   124    Pamela Sitkiewicz       Middletown  CT        108   15     7 F 11-15        26:49    8:39/M
   125    Grace Anderson          Cromwell  CT           15   25     6 F 20-29        26:52    8:40/M
   126    Emily Tully             Clinton  CT           125   23     7 F 20-29        26:54    8:41/M
   127    Maureen Christ          Wethersfield  CT      212   25     8 F 20-29        26:55    8:41/M
   128    John Hastings           Durham  CT            203   59    22 M 50-59        27:01    8:43/M
   129    Jessica Asadourian      Rocky Hill  CT        281   29     9 F 20-29        27:04    8:44/M
   130    Bill Turney             Cheshire  CT          177   62     2 M 60-69        27:10    8:46/M
   131    Ryan Hopley             Cromwell  CT           51   12     5 M 11-15        27:15    8:47/M
   132    Mike King               Middletown  CT        243   55    23 M 50-59        27:18    8:48/M
   133    Jason Ferellec          New Britain  CT       315   24    12 M 20-29        27:21    8:49/M
   134    Judy Gentile            Cromwell  CT          299   40    10 F 40-49        27:28    8:52/M
   135    Ashley Dickinson        Wethersfield  CT      215   23    10 F 20-29        27:31    8:53/M
   136    Kim Tully               Wilton  CT            126    0     2 F  0- 1        27:36    8:54/M
   137    Maureen Meier           Madison  CT           189   51     4 F 50-59        27:37    8:55/M
   138    Richard Zbrozek         Berlin  CT            219   61     3 M 60-69        27:37    8:55/M
   139    Bill Cahill             Rocky Hill  CT         23   41    28 M 40-49        27:38    8:55/M
   140    Brien Debari            Farmington  CT         31   53    24 M 50-59        27:50    8:59/M
   141    Anita Duffy             Durham  CT             38   56     5 F 50-59        27:54    9:00/M
   142    Sandra Fatel            Haddam  CT            285   0      3 F  0- 1        27:56    9:01/M
   143    Kevin Ramsay            Cromwell  CT            3   18    11 M 16-19        28:06    9:04/M
   144    Sherri Condon           Middletown  CT         29   43    11 F 40-49        28:20    9:08/M
   145    Edward Sanchez          Farmington  CT        104   35    11 M 30-39        28:26    9:10/M
   146    Sue Orlacchio           Cromwell  CT           89   44    12 F 40-49        28:28    9:11/M
   147    Derek Sanvarenese       Cromwell  CT          145   22    13 M 20-29        28:35    9:13/M
   148    Stephanie Labbe         Portland  CT          274   33     7 F 30-39        28:38    9:14/M
   149    Jeff Madej              Cromwell  CT          143   21    14 M 20-29        28:42    9:15/M
   150    Michelle Turkington     Cromwell  CT          130   13     8 F 11-15        28:55    9:20/M
   151    Dana Rasmus             Higganum  CT          140   15     9 F 11-15        29:04    9:23/M
   152    Beth Legnani            East Haddam  CT       225   52     6 F 50-59        29:08    9:24/M
   153    Frank Ramsay            Cromwell  CT            2   50    25 M 50-59        29:10    9:25/M
   154    Lea Crown               Meriden  CT            30   31     8 F 30-39        29:14    9:26/M
   155    Kathy Sykora            Middletown  CT        117   32     9 F 30-39        29:24    9:29/M
   156    Jessica Washko          Middletown  CT        134   30    10 F 30-39        29:25    9:29/M
   157    Christine Sawamura      Manchester  CT        106   40    13 F 40-49        29:30    9:31/M
   158    Michelle Mazzotta       Cromwell  CT           68   21    11 F 20-29        29:32    9:32/M
   159    Darlene Vadasz          Middletown  CT        280   17     6 F 16-19        29:37    9:33/M
   160    Stacy Parker            Cromwell  CT          197   15    10 F 11-15        29:42    9:35/M
   161    Lauren Fritsch          Cromwell  CT          150   17     7 F 16-19        29:43    9:35/M
   162    Caitlin Kask            Durham  CT            178   14    11 F 11-15        29:44    9:35/M
   163    Kristin Irvine          Cromwell  CT           57   39    11 F 30-39        29:48    9:37/M
   164    Priscilla Flynn         Killingworth  CT      275   50     7 F 50-59        29:53    9:38/M
   165    Cliff Parker            Cromwell  CT           90   42    29 M 40-49        29:56    9:39/M
   166    Patricia Boothroyd      Higganum  CT           19   54     8 F 50-59        29:58    9:40/M
   167    Ashley Ryan             Wallingford  CT       100   25    12 F 20-29        29:59    9:40/M
   168    Sarah Tobias            Cromwell  CT          119   15    12 F 11-15        30:11    9:44/M
   169    Rachel Truss            Newington  CT         122   45    14 F 40-49        30:15    9:45/M
   170    Joe Medeiros            Middletown  CT        200   47    30 M 40-49        30:16    9:46/M
   171    Meg Savage              Southington  CT       105   28    13 F 20-29        30:16    9:46/M
   172    Dana Dibattista         Southington  CT        36   29    14 F 20-29        30:16    9:46/M
   173    Lindsay Young           Berlin  CT            139   17     8 F 16-19        30:34    9:52/M
   174    Karen Allen             Cromwell  CT          188   41    15 F 40-49        30:40    9:54/M
   175    Donna Morales           Cromwell  CT          300   48    16 F 40-49        30:47    9:56/M
   176    Elizabeth Christ        Wethersfield  CT      213   23    15 F 20-29        30:47    9:56/M
   177    Gregory Russo           Naugatuck  CT         252   49    31 M 40-49        30:48    9:56/M
   178    Todd Sawamura           Manchester  CT        107   48    32 M 40-49        30:52    9:57/M
   179    James Hocking           Middlefield  CT       257   42    33 M 40-49        31:01   10:00/M
   180    Liam Cahill             Rocky Hill  CT         24   12     6 M 11-15        31:02   10:01/M
   181    Katie Graves            Portland  CT          241   41    17 F 40-49        31:14   10:05/M
   182    Karen Graves            Bolton  CT            242   40    18 F 40-49        31:15   10:05/M
   183    Drew Mungo              Cromwell  CT           83   11     7 M 11-15        31:51   10:16/M
   184    Kate Jonkman            Cromwell  CT           59   40    19 F 40-49        31:57   10:18/M
   185    Linda Noonan            New Milford  CT       168   38    12 F 30-39        31:59   10:19/M
   186    Ellen Kisiel            Portland  CT          234   53     9 F 50-59        32:29   10:29/M
   187    Nancy Gossman           Middletown  CT        175   28    16 F 20-29        32:30   10:29/M
   188    Beverly Hocking         Middlefield  CT       259   44    20 F 40-49        32:48   10:35/M
   189    Margaret Hasbrouck      Cromwell  CT          169   26    17 F 20-29        32:58   10:38/M
   190    Steve Gorss             West Hartford  CT     269   58    26 M 50-59        33:32   10:49/M
   191    Carolina Adams          Rocky Hill  CT        224   20    18 F 20-29        33:40   10:52/M
   192    Mary Kate Brennan       Astoria  NY           226   22    19 F 20-29        33:46   10:54/M
   193    Melanie Champion        Meriden  CT           207   49    21 F 40-49        33:47   10:54/M
   194    Teresa Liseo            Cromwell  CT          289   38    13 F 30-39        33:49   10:55/M
   195    Jarius Bailey           Cromwell  CT          228   10     1 M  2-10        33:54   10:56/M
   196    Ed Snyder               Wallingford  CT       206   61     4 M 60-69        33:58   10:57/M
   197    Rachel Hunt             Portland  CT          232   23    20 F 20-29        34:06   11:00/M
   198    Carol Vertefeuille      Wethersfield  CT      133    0     4 F  0- 1        34:48   11:14/M
   199    Lauren Marvin           Killingworth  CT      183   14    13 F 11-15        34:55   11:16/M
   200    Jean Iannuzzi           Wallingford  CT        54   14    14 F 11-15        34:56   11:16/M
   201    Christopher Essex       Bethlehem  CT         172   27    15 M 20-29        35:00   11:17/M
   202    Mark Carlson            Cromwell  CT          271   43    34 M 40-49        35:01   11:18/M
   203    Richard Byrd            Middletown  CT         21   50    27 M 50-59        35:24   11:25/M
   204    Creedy Cesario          Southington  CT        28   28    21 F 20-29        35:24   11:25/M
   205    Celeste Stearns         Cromwell  CT          110   38    14 F 30-39        35:37   11:29/M
   206    Eric Stearns            Cromwell  CT          111   38    12 M 30-39        35:37   11:29/M
   207    Nancy Salinas           Rocky Hill  CT        167   44    22 F 40-49        35:41   11:31/M
   208    Patrick Hocking         Middlefield  CT       260   9      2 M  2-10        35:42   11:31/M
   209    Julie Yulo-Medeiros     Middletown  CT        204   45    23 F 40-49        35:49   11:33/M
   210    Kirsten Carlson         Cromwell  CT          279   45    24 F 40-49        35:54   11:35/M
   211    Carla Anderson          Meriden  CT            13   18     9 F 16-19        36:12   11:41/M
   212    Jeff Ppolke             Cromwell  CT          282   39    13 M 30-39        36:17   11:42/M
   213    William Garrity         Middletown  CT        261   40    35 M 40-49        36:34   11:48/M
   214    Joseph Duffy            Durham  CT             39   55    28 M 50-59        37:17   12:02/M
   215    Stephen Kowlowski       Middletown  CT        309   53    29 M 50-59        37:33   12:07/M
   216    Haley Kerr              Cromwell  CT          307   13    15 F 11-15        37:34   12:07/M
   217    Alyssa Townsend         Cromwell  CT          120   13    16 F 11-15        37:34   12:07/M
   218    Elizabeth Chaterdon     Rocky Hill  CT        265   30    15 F 30-39        38:00   12:15/M
   219    Russ Hamilton           Portland  CT           46   54    30 M 50-59        38:13   12:20/M
   220    Angela Difscanio        Rocky Hill  CT        254   25    22 F 20-29        38:18   12:21/M
   221    Jessica D'Ascanio       Rocky Hill  CT        253   14    17 F 11-15        38:19   12:22/M
   222    Sarah Hamilton          Portland  CT            9   21    23 F 20-29        38:36   12:27/M
   223    Carey Nadeau            Cromwell  CT           84   21    24 F 20-29        38:37   12:27/M
   224    Jeanette Novak          Damascus  MD          245   64     2 F 60-69        38:39   12:28/M
   225    Irene Burke             Storrs Mansfield  C   141   74     1 F 70-99        39:12   12:39/M
   226    Paul Signorello         Cromwell  CT          290   38    14 M 30-39        40:12   12:58/M
   227    Jonathan Cosgrove       Marlborough  CT       176   23    16 M 20-29        40:21   13:01/M
   228    George Townsend         Cromwell  CT          121   48    36 M 40-49        40:27   13:03/M
   229    Carly Orlacchio         Cromwell  CT           87   12    18 F 11-15        42:24   13:41/M
   230    Nadeige Bailey          Cromwell  CT          227   12    19 F 11-15        42:25   13:41/M
   231    Samantha Mc Kelvey      Cromwell  CT          244   12    20 F 11-15        42:26   13:41/M
   232    Amber Stocking          Cromwell  CT          251   12    21 F 11-15        42:31   13:43/M
   233    Pat Cosgrove            Marlborough  CT       174   55    10 F 50-59        42:35   13:44/M
   234    Colette Anderson        Meriden  CT            14   51    11 F 50-59        43:00   13:52/M
   235    Mandy Salzillo          Old Lyme  CT          102   21    25 F 20-29        43:42   14:06/M
   236    Susan Salzillo          Old Lyme  CT          103   56    12 F 50-59        43:44   14:06/M
   237    Michele Stocking        Cromwell  CT          250   37    16 F 30-39        44:01   14:12/M
   238    Sylvia Garstka          Middle Haddam  CT     155   63     3 F 60-69        44:11   14:15/M
   239    Holly Christie          South Glastonbury     198   39    17 F 30-39        44:12   14:15/M
   240    Rachel Lonchar          Prospect  CT           66   14    22 F 11-15        44:14   14:16/M
   241    Nona Horn               Cromwell  CT           53   52    13 F 50-59        45:03   14:32/M
   242    Patricia Madej          Cromwell  CT          142   53    14 F 50-59        45:04   14:32/M
   243    Melissa Burke           Willington  CT        302   39    18 F 30-39        45:22   14:38/M
   244    Daniela Esposito        Middletown  CT        210   31    19 F 30-39        46:23   14:58/M
   245    Maryann Steuernagel     Cromwell  CT          149   45    25 F 40-49        47:14   15:14/M
   246    Irene Kerr              Cromwell  CT          308   45    26 F 40-49        47:14   15:14/M
   247    Laurene McEntire        Cromwell  CT           73   44    27 F 40-49        47:16   15:15/M
   248    Chelsea Brooks          Cromwell  CT          239   17    10 F 16-19        47:35   15:21/M
   249    Debbie Turkington       Cromwell  CT          128   42    28 F 40-49        47:35   15:21/M
   250    Kim Brooks              Cromwell  CT          238   43    29 F 40-49        47:35   15:21/M
   251    Carol-Ann Burns         Cromwell  CT           20   43    30 F 40-49        47:49   15:25/M
   252    Suzanne Beauchemin      Cromwell  CT           17   45    31 F 40-49        48:09   15:32/M
   253    Lynn Adams              Cromwell  CT           10   44    32 F 40-49        48:09   15:32/M
   254    Mary Cahill             Cromwell  CT          272   62     5 M 60-69        49:17   15:54/M
   255    Terry Cahill            Cromwell  CT          273   0      5 F  0- 1        49:18   15:54/M
   256    Lindsay Ryan            Stamford  CT          147   20    26 F 20-29        49:40   16:01/M
   257    Alyssa Runowicz         Cromwell  CT           99   20    27 F 20-29        49:40   16:01/M
   258    Sue Mahoney             Cromwell  CT          310   46    33 F 40-49        49:55   16:06/M
   259    Adrianne Runowicz       Cromwell  CT           98   45    34 F 40-49        49:55   16:06/M
   260    Deborah Benggren        Cromwell  CT          303   0      6 F  0- 1        50:03   16:09/M
   261    Kathy Nadeau            Cromwell  CT           85   50    15 F 50-59        50:05   16:09/M
   262    Elaine Jones            Cromwell  CT           58   47    35 F 40-49        50:30   16:17/M
   263    Dedan Cahill            Rocky Hill  CT        304   8      3 M  2-10        51:52   16:44/M
   264    Theresa Cahill          Rocky Hill  CT        305   42    37 M 40-49        52:01   16:47/M
   265    Evan Colley             Atlantic Highlands    277   27    17 M 20-29        52:21   16:53/M
   266    Lydia Shelomentseva     Rocky Hill  CT        278   28    28 F 20-29        52:21   16:53/M
   267    Meagan Donovan          Newington  CT         247   19    11 F 16-19        52:22   16:54/M
   268    Suzanne Knice           Pine Meadow  CT       196   38    20 F 30-39        52:30   16:56/M
   269    Sue Paolino             Cromwell  CT          314   48    36 F 40-49        55:25   17:53/M
   270    Joan Ahlquist           Cromwell  CT           11   54    16 F 50-59        55:26   17:53/M
   271    Nadine Bailey           Cromwell  CT          231   41    37 F 40-49        56:06   18:06/M
   272    Beatrice Ukraincik      Cromwell  CT          263   61     4 F 60-69        56:06   18:06/M
   273    Debbie Carpenter        Canton  CT             26   45    38 F 40-49        56:43   18:18/M
   274    Dorothy Tully           Granby  CT            124   25    29 F 20-29        56:46   18:19/M
   275    Karen Routhier          Wethersfield  CT       97   53    17 F 50-59        56:46   18:19/M   

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-10 11-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-10 11-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women 11 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kayley Ryan Portland CT

15

42

22:15

7:11/M

2

Katie France Portland CT

15

46

22:30

7:15/M

3

Lauren Medeiros Middletown CT

14

60

23:15

7:30/M

Top

Women 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelsey Rooth Portland CT

16

25

20:38

6:39/M

2

Erin McCormick North Haven CT

17

54

23:09

7:28/M

3

Sarah Parker North Stonington CT

17

97

25:02

8:05/M

Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Perrella Southington CT

26

36

21:32

6:57/M

2

Jessica McKinsky Plantsville CT

27

61

23:21

7:32/M

3

Suzanne Riggott East Windsor CT

23

74

24:14

7:49/M

Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jill McAloon Southington CT

30

48

22:35

7:17/M

2

Amy Peters Wethersfield CT

30

55

23:09

7:28/M

3

Judy Emerling Middletown CT

30

79

24:24

7:52/M

Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Grace Jensen Hadlyme CT

45

31

21:13

6:51/M

2

Eileen Lawrence Killingworth CT

41

33

21:15

6:51/M

3

Dani Kennedy Bolton CT

49

40

22:12

7:10/M

Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Deb Rooth Portland CT

51

71

23:58

7:44/M

2

Ann McCormick North Haven CT

55

94

24:58

8:03/M

3

Rose Famiglietti Wethersfield CT

55

123

26:49

8:39/M

Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barrie Robbins-Pianka Middletown CT

61

83

24:28

7:54/M

2

Jeanette Novak Damascus MD

64

224

38:39

12:28/M

3

Sylvia Garstka Middle Haddam CT

63

238

44:11

14:15/M

Top

Women 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Irene Burke Storrs Mansfield CT

74

225

39:12

12:39/M

Top

Men 10 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jarius Bailey Cromwell CT

10

195

33:54

10:56/M

2

Patrick Hocking Middlefield CT

9

208

35:42

11:31/M

3

Dedan Cahill Rocky Hill CT

8

263

51:52

16:44/M

Top

Men 11 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Louis Tobias Cromwell CT

12

20

19:57

6:26/M

2

Alexander Weselcouch East Haddam CT

14

23

20:15

6:32/M

3

Derek Parker Cromwell CT

11

70

23:50

7:41/M

Top

Men 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rob Weston Middletown CT

19

1

16:34

5:21/M

2

Calvin Carrusco Durham CT

18

2

16:35

5:21/M

3

Keshawa Ernando Middletown CT

19

5

17:26

5:37/M

Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Stuart Wethersfield CT

29

3

17:00

5:29/M

2

Andrew Holmes Quincy MA

23

4

17:24

5:37/M

3

Jon McKinstry Plantsville CT

26

9

18:26

5:57/M

Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

William Sullivan Cromwell CT

38

6

17:29

5:38/M

2

Kevin Jensen Unionville CT

31

7

17:53

5:46/M

3

Michael Bailey Cromwell CT

38

16

19:42

6:21/M

Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryan Feitel Haddam CT

40

8

18:02

5:49/M

2

John Paggioli Marlborough CT

42

11

18:35

6:00/M

3

Ned Kennedy Bolton CT

49

12

19:02

6:08/M

Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Donald Nuhn Westbrook CT

56

24

20:18

6:33/M

2

Bruce MacLeod Middletown CT

57

29

21:03

6:47/M

3

Ken Erikson South Windsor CT

50

30

21:06

6:48/M

Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Guy Pulino Moodus CT

63

41

22:15

7:11/M

2

Bill Turney Cheshire CT

62

130

27:10

8:46/M

3

Richard Zbrozek Berlin CT

61

138

27:37

8:55/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News