Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Walnut Beach Ice Cream 5K

Milford, CT, August 3, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Greg Ryun
Race Winner Greg Ryun


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Walnut Beach
Ice Cream 5K
August 3, 2008 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Greg Ryun, Milford, CT - 17:04
Brittany Heninger, Bristol, CT - 19:07


LOCATION
Walnut

Beach
WEATHER
73 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Greg Ryun               Milford  CT           590   33 ***** M 30-39        17:04    5:30/M
       2    Desmond O'Grady         Southbury  CT         937   28     1 M 20-29        17:05    5:31/M
       3    Michael Curley          Branford  CT          510   22     2 M 20-29        17:27    5:38/M
       4    Kevin Tiernan           Milford  CT          1680   18     1 M 13-19        17:28    5:38/M
       5    G Nicholas Gartsu       Trumbull  CT          296   17     2 M 13-19        17:43    5:43/M
       6    Joseph Simoncek         Milford  CT           966   37     1 M 30-39        17:51    5:45/M
       7    Andrew Margius          Milford  CT           913   17     3 M 13-19        17:58    5:48/M
       8    Eric Strouse            Shelton  CT           969   18     4 M 13-19        18:14    5:53/M
       9    Jason Mirsky            West Haven  CT        924   25     3 M 20-29        18:50    6:05/M
      10    Brittany Heninger       Bristol  CT           533   19 ***** F 13-19        19:07    6:10/M
      11    Peter Paradis           Milford  CT           588   16     5 M 13-19        19:17    6:13/M
      12    Keith Jenci             Derby  CT             890    0     1 M  0- 0        19:29    6:17/M
      13    Brian Fidler            West Haven  CT        867   37     2 M 30-39        19:33    6:18/M
      14    Nick Hennessey          Trumbull  CT          883   21     4 M 20-29        19:41    6:21/M
      15    Bruce Berkeley          Stratford  CT         691   15     6 M 13-19        19:42    6:21/M
      16    Josh Wells              Shelton  CT           558   15     7 M 13-19        19:50    6:24/M
      17    Amie Schumacher         Colebrook  CT         581   20     1 F 20-29        19:52    6:25/M
      18    Christopher Palko       Trumbull  CT          942   21     5 M 20-29        19:57    6:26/M
      19    Jody Mead               Milford  CT          1718   35     1 F 30-39        19:58    6:26/M
      20    Amanda Parrish          Westport  CT          945   25     2 F 20-29        20:09    6:30/M
      21    Mathew St John          Milford  CT           126   16     8 M 13-19        20:11    6:31/M
      22    Lauren Sara             Stratford  CT         127   16     1 F 13-19        20:13    6:31/M
      23    Michele Shawah          Milford  CT           516   29     3 F 20-29        20:17    6:33/M
      24    Dave Chameides          Oxford  CT            834   50     1 M 50-59        20:22    6:34/M
      25    Amanda Quinones         Trumbull  CT          371   17     2 F 13-19        20:33    6:38/M
      26    Bradley Sanchez         Milford  CT           515   47     1 M 40-49        20:38    6:39/M
      27    Joe Wresilo             Stratford  CT         984   16     9 M 13-19        20:51    6:44/M
      28    Paul Moriber            Easton  CT            379   52     2 M 50-59        21:01    6:47/M
      29    Roy Colson              Danbury  CT           838   36     3 M 30-39        21:02    6:47/M
      30    Colleen Suech           Milford  CT           152   23     4 F 20-29        21:06    6:48/M
      31    Christopher Dubuque     New Haven  CT         546   30     4 M 30-39        21:11    6:50/M
      32    Kelsey Murphy           Shelton  CT           551   15     3 F 13-19        21:14    6:51/M
      33    Nicholas Arriaga        Naugatuck  CT         542   25     6 M 20-29        21:16    6:52/M
      34    Dan Quinones            Trumbull  CT          299   46     2 M 40-49        21:23    6:54/M
      35    Mark Lewis              Shelton  CT           587   45     3 M 40-49        21:30    6:56/M
      36    Patrick Cordle          Monroe  CT            840   51     3 M 50-59        21:35    6:58/M
      37    Brian Burrows           Milford  CT           700   51     4 M 50-59        21:40    6:59/M
      38    Timothy Beach           Prospect  CT          684   48     4 M 40-49        21:43    7:00/M
      39    Thomas Bouton           Stratford  CT         694   52     5 M 50-59        21:44    7:01/M
      40    Timothy Palko           Trumbull  CT          943   19    10 M 13-19        21:49    7:02/M
      41    Richard Kurtzman        Norwalk  CT           896   56     6 M 50-59        21:50    7:03/M
      42    Greg Lynch              Monroe  CT            905   15    11 M 13-19        21:55    7:04/M
      43    Stephen Sizensky        Shelton  CT           578   22     7 M 20-29        22:06    7:08/M
      44    Jack Sirotnik           Milford  CT           523   54     7 M 50-59        22:06    7:08/M
      45    Tim Wells               Shelton  CT           556   18    12 M 13-19        22:16    7:11/M
      46    Jerry Lynch             Monroe  CT            906   44     5 M 40-49        22:18    7:12/M
      47    Tom Fatone              Shelton  CT           595   39     5 M 30-39        22:23    7:13/M
      48    Shireen Donaldson-Ramos Orange  CT            856   32     2 F 30-39        22:24    7:14/M
      49    Michael O'Grady         Milford  CT           938   55     8 M 50-59        22:31    7:16/M
      50    Brian Carney            Orange  CT            519   52     9 M 50-59        22:32    7:16/M
      51    John Mosher                                   570   44     6 M 40-49        22:38    7:18/M
      52    Sean Bennett            Milford  CT           585   32     6 M 30-39        22:38    7:18/M
      53    Tom Conforti            Milford  CT           839   50    10 M 50-59        22:42    7:19/M
      54    Gina Massari            Milford  CT          1682   17     4 F 13-19        22:47    7:21/M
      55    Alberto Martins         Shelton  CT           914   38     7 M 30-39        22:48    7:21/M
      56    Ken Sterba              Milford  CT           967   41     7 M 40-49        22:49    7:22/M
      57    John Kennelly           Cheshire  CT          547   45     8 M 40-49        22:57    7:24/M
      58    Brittany Albright       Beacon Falls  CT      675   16     5 F 13-19        22:58    7:25/M
      59    Christopher Sedelmaier  Milford  CT           298   34     8 M 30-39        23:00    7:25/M
      60    Alicia Kaestli          Westport  CT          892   18     6 F 13-19        23:04    7:26/M
      61    Peter Lee               Milford  CT           297   50    11 M 50-59        23:13    7:29/M
      62    John Pfohl              Trumbull  CT          294   42     9 M 40-49        23:16    7:30/M
      63    Kevin Jalbert Jr        Milford  CT           517   17    13 M 13-19        23:19    7:31/M
      64    Janis Grant             Milford  CT           882   52     1 F 50-59        23:21    7:32/M
      65    Kylie Gould             Westport  CT          881   16     7 F 13-19        23:24    7:33/M
      66    Christian Nelson        West Hartford  CT     932   40    10 M 40-49        23:29    7:35/M
      67    John Corporon           Stamford  CT          841   49    11 M 40-49        23:37    7:37/M
      68    Freddy Balarezo         Danbury  CT           121   39     9 M 30-39        23:38    7:37/M
      69    John Barry              Orange  CT            683   54    12 M 50-59        23:40    7:38/M
      70    J.j. Pjohl              Trumbull  CT          293    9     1 M  1-12        23:42    7:39/M
      71    Kim Goodwin             Brewster  NY          537   16     8 F 13-19        23:45    7:40/M
      72    Michael Leitch          Stratford  CT         898   43    12 M 40-49        23:52    7:42/M
      73    Dan Scholler            Monroe  CT            961   18    14 M 13-19        23:53    7:42/M
      74    Kristen Turkosz         Shelton  CT           976   24     5 F 20-29        23:56    7:43/M
      75    Reinaldo Garcia         Bridgeport  CT        875   15    15 M 13-19        23:59    7:44/M
      76    Trevor Doolittle        Milford  CT           859   16    16 M 13-19        24:00    7:45/M
      77    Dee Beckmann            Milford  CT           686   55     2 F 50-59        24:02    7:45/M
      78    Reinaldo Garcia         Bridgeport  CT        874   41    13 M 40-49        24:06    7:46/M
      79    David Backeberg         New Haven  CT         680   28     8 M 20-29        24:07    7:47/M
      80    Participant  1714                            1714    0     1 M  0- 0        24:09    7:47/M
      81    Howard Moorin           San Francisco  CA    1713   36    10 M 30-39        24:10    7:48/M
      82    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT        877   52    13 M 50-59        24:16    7:50/M
      83    Jay Moran               Milford  CT           925   50    14 M 50-59        24:26    7:53/M
      84    Kelsey Rowley           Naugatuck  CT         550   14     9 F 13-19        24:36    7:56/M
      85    Calla Constantine       Milford  CT          1709   32     3 F 30-39        24:39    7:57/M
      86    Paul Ribnicky           Stratford  CT         956   53    15 M 50-59        24:40    7:57/M
      87    Brian Kleps             Bridgeport  CT        593   53    16 M 50-59        24:43    7:58/M
      88    Jess Tabaka             Milford  CT          1710   26     9 M 20-29        24:49    8:00/M
      89    Peter Rzasa             Seymour  CT           959   60     1 M 60-69        24:49    8:00/M
      90    Stephen Sholtis         Shelton  CT           569   30    11 M 30-39        24:53    8:02/M
      91    Linda Sheeler           Oxford  CT            178   37     4 F 30-39        24:59    8:04/M
      92    Rob Creamer             Ridgefield  CT       1686   44    14 M 40-49        25:02    8:05/M
      93    Mark Benway             Milford  CT           292   14    17 M 13-19        25:06    8:06/M
      94    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT        928   57    17 M 50-59        25:07    8:06/M
      95    Scott Sabo              Trumbull  CT          568   31    12 M 30-39        25:10    8:07/M
      96    Eric Nielsen            Milford  CT           933   39    13 M 30-39        25:11    8:07/M
      97    Dominick Galletti       Shelton  CT           530   30    14 M 30-39        25:15    8:09/M
      98    Brian McKinney          Milford  CT           917   38    15 M 30-39        25:16    8:09/M
      99    John Cullen             Milford  CT           846   58    18 M 50-59        25:24    8:12/M
     100    Jared Mikulski          Prospect  CT          920   16    18 M 13-19        25:28    8:13/M
     101    Jeffrey Schumacher      Colebrook  CT         582    8     2 M  1-12        25:28    8:13/M
     102    Jerry Meshell           Orange  CT            919   53    19 M 50-59        25:30    8:14/M
     103    Michael Bowler          Orange  CT            696   40    15 M 40-49        25:34    8:15/M
     104    Jim Axtell              Milford  CT           522   50    20 M 50-59        25:40    8:17/M
     105    Mike Pisani             Stratford  CT         952   65     2 M 60-69        25:42    8:17/M
     106    Joe Burden              Derby  CT             552   50    21 M 50-59        25:47    8:19/M
     107    Ward Petrie             Oxford  CT            950   38    16 M 30-39        25:50    8:20/M
     108    Cynthia Duhaime         Milford  CT           860   46     1 F 40-49        25:51    8:20/M
     109    Arthur Oefinger         Shelton  CT           567   62     3 M 60-69        25:54    8:21/M
     110    Carol Asprelli          Woodbridge  CT        678   47     2 F 40-49        25:55    8:22/M
     111    Samantha Nania          Stratford  CT         930   17    10 F 13-19        25:55    8:22/M
     112    James Turkosz           Shelton  CT           975   24    10 M 20-29        25:57    8:22/M
     113    John Walsh              Derby  CT             978   61     4 M 60-69        25:59    8:23/M
     114    Gabriel Rosado          Bridgeport  CT       1683   27    11 M 20-29        26:00    8:23/M
     115    Stephanie Ramsey        Shelton  CT           954   24     6 F 20-29        26:00    8:23/M
     116    Rick Barna              Milford  CT           520   42    16 M 40-49        26:01    8:24/M
     117    Domingos Martins        New Canaan  CT       1684   21    12 M 20-29        26:06    8:25/M
     118    Sarah Nielsen           Milford  CT           934   34     5 F 30-39        26:08    8:26/M
     119    Rigo Mockalis           Plantsville  CT      1720   30    17 M 30-39        26:09    8:26/M
     120    Albert Defilippo        East Haven  CT        848   52    22 M 50-59        26:09    8:26/M
     121    Jeff Giarratano         Seymour  CT           879   22    13 M 20-29        26:11    8:27/M
     122    Robert Bove             New Haven  CT         577   23    14 M 20-29        26:13    8:27/M
     123    Michelle Lawler         Milford  CT           576   26     7 F 20-29        26:13    8:27/M
     124    Mark Greene             Milford  ct           180   47    17 M 40-49        26:18    8:29/M
     125    Al Giarratano           Seymour  CT           878   55    23 M 50-59        26:19    8:29/M
     126    Gregory Corvigno        Fairfield  CT         842   30    18 M 30-39        26:21    8:30/M
     127    John Howell             Easton  CT            885   73     1 M 70-79        26:27    8:32/M
     128    Deborah Ferretti        Beacon Falls  CT      514   43     3 F 40-49        26:36    8:35/M
     129    Cheyenne Schumacher     Colebrook  CT         584    9     1 F  1-12        26:37    8:35/M
     130    Fred Schweizer          Fairfield  CT         564   43    18 M 40-49        26:39    8:36/M
     131    Jennifer Hoysradt       Old Greenwich  CT     886   30     6 F 30-39        26:47    8:38/M
     132    Deborah Valin           Woodbridge  CT        150   40     4 F 40-49        26:47    8:38/M
     133    Russell Scovin          Bethany  CT           962   49    19 M 40-49        26:51    8:40/M
     134    Kyle Brennan            Milford  CT           698   32    19 M 30-39        26:55    8:41/M
     135    Jessica Hoddinott       Orange  CT            884   34     7 F 30-39        27:00    8:43/M
     136    Barbara Gallo           Beacon Falls  CT      871   44     5 F 40-49        27:00    8:43/M
     137    George Horbal           Ansonia  CT           526   59    24 M 50-59        27:02    8:43/M
     138    Wendy Bouton            Stratford  CT         695   16    11 F 13-19        27:05    8:44/M
     139    Anthony Malgioglio      Monroe  CT            908   39    20 M 30-39        27:06    8:45/M
     140    Lisa Breault            Sandy Hook  CT        697   36     8 F 30-39        27:07    8:45/M
     141    Janell Lovig            Monroe  CT            902   25     8 F 20-29        27:07    8:45/M
     142    Pam Petro               Shelton  CT           951   44     6 F 40-49        27:08    8:45/M
     143    Mark Mikulski           Prospect  CT          923   56    25 M 50-59        27:10    8:46/M
     144    Jennifer Craft          San Francisco  CA    1715   35     9 F 30-39        27:15    8:47/M
     145    Sky Wells               Shelton  CT           559   42    20 M 40-49        27:17    8:48/M
     146    Leroy Simmons           Naugatuck  CT         566   53    26 M 50-59        27:19    8:49/M
     147    Amy Savage              New Haven  CT         960   33    10 F 30-39        27:23    8:50/M
     148    Stanley Patterson       Milford  CT           947   32    21 M 30-39        27:23    8:50/M
     149    Katie Pataska           Milford  CT           536   25     9 F 20-29        27:24    8:50/M
     150    Tim Cotter              Milford  CT           535   26    15 M 20-29        27:25    8:51/M
     151    Gregg Ziebell           Norwalk  CT           986   54    27 M 50-59        27:27    8:51/M
     152    Greg Ryan                                     596   33    22 M 30-39        27:27    8:51/M
     153    Andrew Kassay           Milford  CT           531   28    16 M 20-29        27:28    8:52/M
     154    Jennifer Marganski      Seymour  CT           525   29    10 F 20-29        27:29    8:52/M
     155    Kate Georgelos          Milford  CT           591   37    11 F 30-39        27:36    8:54/M
     156    Richard Fidler          West Haven  CT        868   61     5 M 60-69        27:37    8:55/M
     157    Karen Strauss           Norwalk  CT           968   44     7 F 40-49        27:38    8:55/M
     158    Laura Dzialo            Milford  CT           862   40     8 F 40-49        27:42    8:56/M
     159    George Huffman          Shelton  CT           597   51    28 M 50-59        27:44    8:57/M
     160    Tino Diotalevi          Seymour  CT           855   44    21 M 40-49        27:53    9:00/M
     161    Kim Remetta             Milford  CT           955   53    29 M 50-59        27:55    9:00/M
     162    John Feher              Milford  CT           575   41    22 M 40-49        27:56    9:01/M
     163    Jennifer Bull           Milford  CT           699   36    12 F 30-39        27:57    9:01/M
     164    Paul Goglia             Milford  CT           880   39    23 M 30-39        27:57    9:01/M
     165    Cathy Masiero           Milford  CT           915   41     9 F 40-49        28:09    9:05/M
     166    Annie Paltauf           Norwalk  CT           944   24    11 F 20-29        28:11    9:05/M
     167    Karen Murano            Brookfield  CT        926   42    10 F 40-49        28:16    9:07/M
     168    Marie Guie              Milford  CT           555   31    13 F 30-39        28:22    9:09/M
     169    Marisol Cummings        Milford  CT           541   37    14 F 30-39        28:25    9:10/M
     170    Kimberly Mirabella      Weehawken  NJ         549   25    12 F 20-29        28:32    9:12/M
     171    Laurie Mikulski         Prospect  CT          922   51     3 F 50-59        28:36    9:14/M
     172    Dawn Bolling            Norwalk  CT           572   44    11 F 40-49        28:40    9:15/M
     173    Armando Pereira         Milford  CT           948   51    30 M 50-59        28:41    9:15/M
     174    Fred Palmieri           Trumbull  CT          295   44    23 M 40-49        28:49    9:18/M
     175    Edward Marczyszak       Seymour  CT           912   55    31 M 50-59        28:51    9:18/M
     176    Jeffrey Telki           Terryville  CT        532   20    17 M 20-29        28:58    9:21/M
     177    Luisa Azevedo           Bridgeport  CT        679   29    13 F 20-29        29:02    9:22/M
     178    Joe Fetcho              Milford  CT           866   62     6 M 60-69        29:03    9:22/M
     179    Cindy Marconi           Trumbull  CT          911   46    12 F 40-49        29:05    9:23/M
     180    Clare McLellan          Stamford  CT          918   33    15 F 30-39        29:10    9:25/M
     181    Meghan Doyle            Milford  CT           579   23    14 F 20-29        29:12    9:25/M
     182    Allison Mc Lean         Milford  CT          1717   25    15 F 20-29        29:18    9:27/M
     183    Lynne Ervin-Lombardi    Naugatuck  CT         863   52     4 F 50-59        29:19    9:27/M
     184    Pam Hunt                Riverside  CT         888   45    13 F 40-49        29:20    9:28/M
     185    Jennifer Lewis          Stratford  CT         899   16    12 F 13-19        29:21    9:28/M
     186    Sara Grega              Trumbull  CT          554   29    16 F 20-29        29:22    9:28/M
     187    Jim Beningo             Milford  CT           521   38    24 M 30-39        29:33    9:32/M
     188    Maja Duszkiewicz        New Haven  CT         571   30    16 F 30-39        29:34    9:32/M
     189    William Hoysradt        Manchester  NH        887   58    32 M 50-59        29:34    9:32/M
     190    Jesse Schumacher        Colebrook  CT         583    6     3 M  1-12        29:36    9:33/M
     191    Chithanh Nguyen         Milford  CT           598   34    25 M 30-39        29:43    9:35/M
     192    Dana Wilkinson          Bridgeport  CT        592   40    14 F 40-49        29:44    9:35/M
     193    Anne Torello            Milford  CT           973   45    15 F 40-49        29:46    9:36/M
     194    John Doolittle          Milford  CT           857   50    33 M 50-59        29:48    9:37/M
     195    Leigh Hlywa             Derby  CT            1707   38    17 F 30-39        29:49    9:37/M
     196    Timothy O'Rourke        Ansonia  CT           940   49    24 M 40-49        29:50    9:37/M
     197    Sydney Doolittle        Milford  CT           858   13    13 F 13-19        29:51    9:38/M
     198    Ken Ziman               Orange  CT            987   61     7 M 60-69        30:00    9:41/M
     199    John Dunn               West Haven  CT        861   50    34 M 50-59        30:05    9:42/M
     200    Karen Strouse           Shelton  CT           970   50     5 F 50-59        30:08    9:43/M
     201    Irene Patalano          Milford  CT           946   31    18 F 30-39        30:12    9:45/M
     202    Lauren Lombardi         Milford  CT           901   22    17 F 20-29        30:14    9:45/M
     203    Jose Benitez            Bridgeport  CT        689   44    25 M 40-49        30:19    9:47/M
     204    John Da Ponte           Stratford  CT         534   59    35 M 50-59        30:22    9:48/M
     205    Liz O'Brien             Trumbull  CT          935   42    16 F 40-49        30:23    9:48/M
     206    Susan Deluca            West Haven  CT        849   40    17 F 40-49        30:24    9:48/M
     207    Stacie Bacchiocchi      Milford  CT           560   16    14 F 13-19        30:26    9:49/M
     208    Lea Crown               Meriden  CT           845   31    19 F 30-39        30:27    9:49/M
     209    Marilyn Benitez         Bridgeport  CT        690   45    18 F 40-49        30:36    9:52/M
     210    Katherine Barr          Hamden  CT            543   22    18 F 20-29        30:44    9:55/M
     211    Robert Fosse-Previs     Milford  CT           869   38    26 M 30-39        30:50    9:57/M
     212    Clara Salazar           Stamford  CT          563   40    19 F 40-49        30:54    9:58/M
     213    Luis Baoona             New Haven  CT        1681   32    27 M 30-39        30:54    9:58/M
     214    Kari Adanuncio          New Fairfield  CT     674   35    20 F 30-39        30:56    9:59/M
     215    Dave Polony             Prospect  CT          953   40    26 M 40-49        30:57    9:59/M
     216    Courtney Lynch          Monroe  CT            904   17    15 F 13-19        31:05   10:02/M
     217    James MacCone           Milford  CT           600   15    19 M 13-19        31:09   10:03/M
     218    John Hoctor             Stratford  CT        1716   47    27 M 40-49        31:10   10:03/M
     219    Gregory Russo           Naugatuck  CT         539   49    28 M 40-49        31:12   10:04/M
     220    Doreen Ferrante         Waterbury  CT         865   51     6 F 50-59        31:15   10:05/M
     221    Andrea White            Windsor  CT           980   37    21 F 30-39        31:25   10:08/M
     222    Maksymilian Keska       Plantsville  CT      1719   31    28 M 30-39        31:27   10:09/M
     223    Barrett True            Windsor  CT           974   71     2 M 70-79        31:27   10:09/M
     224    Carole Urban            Milford  CT           977   43    20 F 40-49        31:28   10:09/M
     225    Lauren Boyle            Milford  CT           518   41    21 F 40-49        31:39   10:13/M
     226    Dave Urban              Stratford  CT         529   51    36 M 50-59        31:40   10:13/M
     227    Michael Simon           Milford  CT           965   39    29 M 30-39        31:42   10:14/M
     228    Wayne Sara              Stratford  CT         139   51    37 M 50-59        31:42   10:14/M
     229    Cindy Lynch             Monroe  CT            903   44    22 F 40-49        31:45   10:15/M
     230    Robert Wellington       Naugatuck  CT         979   50    38 M 50-59        31:47   10:15/M
     231    Kate Magdon             Shelton  CT           907   31    22 F 30-39        31:52   10:17/M
     232    Patty Carton            Stratford  CT         833   70     1 F 70-79        31:55   10:18/M
     233    Allyson Wright          Milford  CT           985   31    23 F 30-39        31:58   10:19/M
     234    Donna Cramond           Monroe  CT            843   58     7 F 50-59        32:03   10:20/M
     235    Bill Lombardi           Milford  CT           900   52    39 M 50-59        32:11   10:23/M
     236    Lisa Riley              Milford  CT           957   51     8 F 50-59        32:19   10:25/M
     237    Diana Teixeira          Shelton  CT           565   23    19 F 20-29        32:20   10:26/M
     238    Chris Wilson            Wallingford  CT       983   34    30 M 30-39        32:24   10:27/M
     239    Catherine McLean        Milford  CT           574   26    20 F 20-29        32:31   10:29/M
     240    Kelly Dempsey           Milford  CO           851   39    24 F 30-39        32:38   10:32/M
     241    Alison Faruolo          Milford  CT           586   28    21 F 20-29        32:42   10:33/M
     242    Susan Rosenberg         Orange  CT            561   55     9 F 50-59        32:43   10:33/M
     243    Amanda Keeler           Milford  CT           893   19    16 F 13-19        33:02   10:39/M
     244    Carl Sylvester          Shelton  CT           527   75     3 M 70-79        33:20   10:45/M
     245    Alicia Paradiso         Wallingford  CT       375   31    25 F 30-39        33:41   10:52/M
     246    Jamie Ambrose           Seymour  CT           676   27    22 F 20-29        33:56   10:57/M
     247    Jennifer Gerstenhaber   West Haven  CT        538   27    23 F 20-29        34:11   11:02/M
     248    Randy Diotalevi         Milford  CT           854   48    29 M 40-49        34:20   11:05/M
     249    Cindy Diotalevi         Milford  CT           852   50    10 F 50-59        34:20   11:05/M
     250    Jaimie McCarvill        Milford  CT           916   36    26 F 30-39        34:37   11:10/M
     251    Lynn Bernard            Milford  CT           524   43    23 F 40-49        34:52   11:15/M
     252    Nicholas Warren         Milford  CT           168   55    40 M 50-59        34:54   11:15/M
     253    Maryann Barra           Middlebury  CT        681   53    11 F 50-59        34:58   11:17/M
     254    Katie Nappi             Shelton  CT           931   31    27 F 30-39        35:06   11:19/M
     255    Edward Snyder           Wallingford  CT      1685   61     8 M 60-69        35:08   11:20/M
     256    Kim Nania               Stratford  CT         929   17    17 F 13-19        35:28   11:26/M
     257    Debbie Ferris           Milford  CT           548   42    24 F 40-49        35:47   11:33/M
     258    Jose Garcia             Sebring  FL           873   68     9 M 60-69        35:51   11:34/M
     259    Dana Farulo             Milford  CT           580   23    24 F 20-29        36:05   11:38/M
     260    Gus Davis               Orange  CT            589   70     4 M 70-79        36:11   11:40/M
     261    Carole Sylvester        Derby  CT             528   46    25 F 40-49        36:43   11:51/M
     262    Sara Krochko            Milford  CT           894   28    25 F 20-29        36:47   11:52/M
     263    Malaysia Jimenez        Bridgeport  CT        891   15    18 F 13-19        36:50   11:53/M
     264    Joan Huwiler            Milford  CT           889   45    26 F 40-49        36:50   11:53/M
     265    Ralph Barra             Middlebury  CT        682   60    10 M 60-69        37:10   11:59/M
     266    Brenna Creamer          Ridgefield  CT       1689    9     2 F  1-12        37:28   12:05/M
     267    Jaina Diotalevi         Milford  CT           853   18    19 F 13-19        37:57   12:15/M
     268    Don Brelsford           West Haven  CT        599   50    41 M 50-59        38:10   12:19/M
     269    Sarita Pandey           Greenwich  CT         562   30    28 F 30-39        38:17   12:21/M
     270    Daniel Ferrante         Waterbury  CT         864   53    42 M 50-59        38:19   12:22/M
     271    Lisa Rodriguez          Oxford  CT            594   40    27 F 40-49        38:22   12:23/M
     272    Emily Mills             Westport  CT         1708   26    26 F 20-29        38:38   12:28/M
     273    Kristen Worozilcak      Milford  CT          1711   33    29 F 30-39        40:29   13:04/M
     274    Paige Minty             Stratford  CT         553   36    30 F 30-39        40:30   13:04/M
     275    Dawn Rising             Seymour  CT           958   39    31 F 30-39        40:32   13:05/M
     276    Sean Collins            Naugatuck  CT         837   18    20 M 13-19        40:34   13:05/M
     277    Chad Betz               Milford  CT           692   39    31 M 30-39        41:04   13:15/M
     278    Christina Demico        Stratford  CT         850   37    32 F 30-39        41:16   13:19/M
     279    Tara Toohey             Milford  CT           972   24    27 F 20-29        41:16   13:19/M
     280    Eliza Benitez           Bridgeport  CT        688   18    20 F 13-19        41:20   13:20/M
     281    Kristin Wiley           New Haven  CT         982   27    28 F 20-29        41:52   13:30/M
     282    James Cramond           Monroe  CT            844   60    11 M 60-69        42:49   13:49/M
     283    Katie Boland            Stratford  CT         693   29    29 F 20-29        43:26   14:01/M
     284    Armand Garcia           Ansonia  CT           872   42    30 M 40-49        43:50   14:08/M
     285    Haley Creamer           Ridgefield  CT       1688   11     3 F  1-12        44:06   14:14/M
     286    Ed Perkowski            Stratford  CT         949   54    43 M 50-59        44:24   14:19/M
     287    Dr George Whitney       Orange  CT            981   89     1 M 80-99        44:31   14:22/M
     288    Karen Dimatteo          Wallingford  CT       573   42    28 F 40-49        45:16   14:36/M
     289    Jessica Mikulski        Prospect  CT          921   21    30 F 20-29        45:16   14:36/M
     290    Payton Creamer          Ridgefield  CT       1687    8     4 F  1-12        45:22   14:38/M
     291    Julia Sears             Shelton  CT           963   31    33 F 30-39        48:58   15:48/M
     292    Tania D'Auria           Shelton  CT           847   32    34 F 30-39        48:59   15:48/M
     293    Catherine Koalandt      Larchmont  NY        1712   44    29 F 40-49        49:45   16:03/M
     294    Michael Collins         Naugatuck  CT         836   44    31 M 40-49        49:55   16:06/M
     295    Samantha O'Brien        Trumbull  CT          936   13    21 F 13-19        50:43   16:22/M
     296    Alyssa Marconi          Trumbull  CT          910   13    22 F 13-19        50:44   16:22/M
     297    Lea Collins             Naugatuck  CT         835   43    30 F 40-49        50:59   16:27/M
     298    Marina O'Rourke         Ansonia  CT           939   44    31 F 40-49        51:05   16:29/M
     299    Betsy Arena             Milford  CT           677   52    12 F 50-59        51:36   16:39/M
     300    Emily Barksdale         Stratford  CT         545   13    23 F 13-19        52:11   16:50/M
     301    Susan Barksdale         Stratford  CT         544   42    32 F 40-49        52:11   16:50/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brittany Heninger Bristol CT

19

10

19:07

6:10/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Greg Ryun Milford CT

33

1

17:04

5:30/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cheyenne Schumacher Colebrook CT

9

129

26:37

8:35/M

2

Brenna Creamer Ridgefield CT

9

266

37:28

12:05/M

3

Haley Creamer Ridgefield CT

11

285

44:06

14:14/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

J.j. Pjohl Trumbull CT

9

70

23:42

7:39/M

2

Jeffrey Schumacher Colebrook CT

8

101

25:28

8:13/M

3

Jesse Schumacher Colebrook CT

6

190

29:36

9:33/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lauren Sara Stratford CT

16

22

20:13

6:31/M

2

Amanda Quinones Trumbull CT

17

25

20:33

6:38/M

3

Kelsey Murphy Shelton CT

15

32

21:14

6:51/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Tiernan Milford CT

18

4

17:28

5:38/M

2

G Nicholas Gartsu Trumbull CT

17

5

17:43

5:43/M

3

Andrew Margius Milford CT

17

7

17:58

5:48/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amie Schumacher Colebrook CT

20

17

19:52

6:25/M

2

Amanda Parrish Westport CT

25

20

20:09

6:30/M

3

Michele Shawah Milford CT

29

23

20:17

6:33/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Desmond O'Grady Southbury CT

28

2

17:05

5:31/M

2

Michael Curley Branford CT

22

3

17:27

5:38/M

3

Jason Mirsky West Haven CT

25

9

18:50

6:05/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jody Mead Milford CT

35

19

19:58

6:26/M

2

Shireen Donaldson-Ramos Orange CT

32

48

22:24

7:14/M

3

Calla Constantine Milford CT

32

85

24:39

7:57/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Simoncek Milford CT

37

6

17:51

5:45/M

2

Brian Fidler West Haven CT

37

13

19:33

6:18/M

3

Roy Colson Danbury CT

36

29

21:02

6:47/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cynthia Duhaime Milford CT

46

108

25:51

8:20/M

2

Carol Asprelli Woodbridge CT

47

110

25:55

8:22/M

3

Deborah Ferretti Beacon Falls CT

43

128

26:36

8:35/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bradley Sanchez Milford CT

47

26

20:38

6:39/M

2

Dan Quinones Trumbull CT

46

34

21:23

6:54/M

3

Mark Lewis Shelton CT

45

35

21:30

6:56/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Janis Grant Milford CT

52

64

23:21

7:32/M

2

Dee Beckmann Milford CT

55

77

24:02

7:45/M

3

Laurie Mikulski Prospect CT

51

171

28:36

9:14/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Chameides Oxford CT

50

24

20:22

6:34/M

2

Paul Moriber Easton CT

52

28

21:01

6:47/M

3

Patrick Cordle Monroe CT

51

36

21:35

6:58/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Peter Rzasa Seymour CT

60

89

24:49

8:00/M

2

Mike Pisani Stratford CT

65

105

25:42

8:17/M

3

Arthur Oefinger Shelton CT

62

109

25:54

8:21/M

 
Top

Female 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patty Carton Stratford CT

70

232

31:55

10:18/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Howell Easton CT

73

127

26:27

8:32/M

2

Barrett True Windsor CT

71

223

31:27

10:09/M

3

Carl Sylvester Shelton CT

75

244

33:20

10:45/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dr George Whitney Orange CT

89

287

44:31

14:22/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News