Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

John & Jessie Kelley Ocean Beach 11.6 Mile Road Race

new Lndon, CT, August 2, 2008

[Kelley 11.6 Mile Overall Results ]

Kelley 11.6 Mile Age Group Results

46th Annual Ocean Beach/Kelley 11.6 Mile Road Race

46th Annual Ocean Beach/Kelley 11.6 Mile Road Race

Age Group Results

August 02, 2008


Results By Race Management Systems, Inc.

Men: 0- 9 10-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 9 10-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Women 10 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jaclyn Tules            Plainfield  CT      15      119    1:32:57.6    8:01/M
       2    Kelsey Rooth            Portland  CT        16      140    1:35:07.8    8:12/M
       3    Emily Nassetta          New London  CT      19      153    1:36:56.1    8:21/M
       4    Christine Kong          Westerly  RI        15      170    1:38:16.7    8:28/M
       5    Nina Huang              Waterford  CT       19      191    1:40:37.3    8:40/M
       6    Sarah Huang             Waterford  CT       16      192    1:40:37.7    8:40/M
       7    Jessica Gilbert         Weatogue  CT        18      211    1:43:07.6    8:53/M
       8    Lauren McNamara         East Lyme  CT       19      244    1:48:23.4    9:21/M
       9    Kara Grogan             West Simsbury  CT   19      311    1:56:17.3   10:01/M
      10    Jennifer Schoelwer      West Hartford  CT   17      336    2:02:16.8   10:32/M
      11    Mallory Kydd            Norwich  CT         18      391    2:25:43.4   12:34/M
Top

Women 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Cheryl Anderson         Branford  CT        27        9    1:11:36.7    6:10/M
       2    Meg Valentine           Jericho  VT         29       27    1:17:59.9    6:43/M
       3    Stephanie Lenihan       Groton  CT          22       29    1:18:32.0    6:46/M
       4    Cathleen Balantic       Niantic  CT         21       82    1:27:03.9    7:30/M
       5    Heather Ferrick         Groton  CT          24      108    1:30:47.2    7:50/M
       6    Nidia Gonzalez-Lopez    Middle Haddam  CT   22      117    1:32:41.2    7:59/M
       7    Meghan Purdy            East Lyme  CT       21      134    1:34:25.3    8:08/M
       8    Anita Ramamurthy        West Hartford  CT   27      155    1:37:28.3    8:24/M
       9    Abby Shaughnessy        Providence  RI      26      169    1:38:16.0    8:28/M
      10    Kathryn Malinick        Brooklyn  NY        27      189    1:40:12.4    8:38/M
      11    Stephanie Sacvia        West Warwick  RI    28      196    1:41:14.8    8:44/M
      12    Kelly Kincaid           New London  CT      29      199    1:41:53.4    8:47/M
      13    Carly Siroich-Eisley    Norwich  CT         28      200    1:41:59.4    8:48/M
      14    Kelley Dimock           Pawcatuck  CT       25      208    1:43:05.1    8:53/M
      15    Julie Briggs            Port Chester  NY    23      217    1:43:58.9    8:58/M
      16    Dawn Ullmar             Newington  CT       28      221    1:44:42.9    9:02/M
      17    Olga Solovyova          New London  CT      20      222    1:44:56.1    9:03/M
      18    Beth Littlefield        Tolland  CT         25      227    1:45:29.1    9:06/M
      19    Kimberly Howard         New York  NY        27      233    1:46:28.6    9:11/M
      20    Jessica Klein           Vernon Rockville  C 26      282    1:52:05.1    9:40/M
      21    Loren Glasson           Roslindale  MA      27      297    1:54:06.9    9:50/M
      22    Olivia Kousky           Hamden  CT          27      319    1:58:33.8   10:13/M
      23    Heather Cashman         Middletown  CT      27      342    2:03:33.0   10:39/M
      24    Becky Miller            East Lyme  CT       27      351    2:05:57.0   10:51/M
      25    Laurie Patria           East Hartford  CT   29      367    2:10:50.9   11:17/M
      26    Stephanie Morris        Cincinnati  OH      27      369    2:11:07.0   11:18/M
      27    Brittany Pagella        Northfield  MA      25      376    2:16:07.6   11:44/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tara Cardi                                  39       21    1:15:19.5    6:30/M
       2    Mellisa Perkins-Banas   Norwich  CT         37       22    1:16:04.7    6:33/M
       3    Laura Pagnozzi          Clayville  RI       35       44    1:21:06.1    6:59/M
       4    Jackie Gorski           Warwick  RI         30       50    1:22:39.2    7:08/M
       5    Heather Shaw            Middletown  CT      32       55    1:23:19.9    7:11/M
       6    Katrina Gustafson       Hebron  CT          34       71    1:25:47.5    7:24/M
       7    Michelle Gore           Portland  CT        31       84    1:27:12.3    7:31/M
       8    Kimberly Cowherd        West Hartford  CT   38      106    1:30:33.0    7:48/M
       9    Krista Simon            New York  NY        36      110    1:31:08.8    7:51/M
      10    Amy Sorensen            Middlefield  CT     36      115    1:32:27.3    7:58/M
      11    Rebecca Burke           Middletown  CT      32      120    1:33:01.1    8:01/M
      12    Stephanie Planz         Fairfield  CT       34      122    1:33:24.8    8:03/M
      13    Cristina Lima-Dekroon   Providence  RI      31      130    1:34:09.3    8:07/M
      14    Keron Smith             Manchester  CT      32      133    1:34:19.1    8:08/M
      15    Tammy McNeiece          Narragansett  RI    37      138    1:34:52.0    8:11/M
      16    Jean Searle             Taftville  CT       38      171    1:38:36.9    8:30/M
      17    Dianna Hyland           North Windham  CT   38      175    1:38:47.9    8:31/M
      18    Susan Dupuis            Boston  MA          36      179    1:39:05.0    8:33/M
      19    Deborah Williams        Holland  MA         37      183    1:39:48.3    8:36/M
      20    Jennifer Zingus         Mystic  CT          39      193    1:40:38.1    8:41/M
      21    Laurie Oconnor          West Orange  NJ     38      202    1:42:02.5    8:48/M
      22    Beth Goulding           Old Lyme  CT        33      207    1:43:04.7    8:53/M
      23    Debbie Rouillard        Moosup  CT          38      219    1:44:24.9    9:00/M
      24    Sanita Ly-Smith         Caldwell  NJ        34      223    1:45:00.0    9:03/M
      25    Kristin Faucher         Middletown  CT      37      224    1:45:13.7    9:04/M
      26    Tiffany Gothie          Groton  CT          39      254    1:49:31.8    9:26/M
      27    Michelle Malarney       Newington  CT       30      257    1:49:44.6    9:28/M
      28    Siskanna Naynaba        Glastonbury  CT     37      258    1:49:47.9    9:28/M
      29    Melissa Jankowski       Gales Ferry  CT     35      260    1:49:52.9    9:28/M
      30    Dionne Butler           North Stonington  C 30      265    1:50:30.8    9:32/M
      31    Alexandra Alpert        Mystic  CT          31      266    1:50:31.2    9:32/M
      32    Nuola Murphy            Elmhurst  IL        39      272    1:51:32.7    9:37/M
      33    Karen Cook              Colchester  CT      32      283    1:52:09.0    9:40/M
      34    Vera Jerinic-Brodeur    Barrington  RI      37      308    1:55:39.3    9:58/M
      35    Carol Myers             New London  CT      33      317    1:57:18.3   10:07/M
      36    Sally Sanchez           Highland Mills  NY  35      326    1:59:19.1   10:17/M
      37    Jill Silveira           Niantic  CT         38      337    2:02:37.8   10:34/M
      38    Joanna Juskowiak        East Hartford  CT   31      366    2:10:44.1   11:16/M
      39    Stacy Leone             Manchester  CT      30      368    2:10:51.3   11:17/M
      40    Kathy Vachula           Amherst  MA         38      388    2:24:28.1   12:27/M
      41    Cindy Gesswin           Windsor  CT         36      389    2:24:32.7   12:28/M
      42    Joann Bousquet          Enfield  CT         35      394    2:31:15.2   13:02/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Norma Grom              New Fairfield  CT   46      112    1:32:05.4    7:56/M
       2    Catherine Sikorski      Norwich  CT         40      149    1:36:03.7    8:17/M
       3    Linda Cordova           Hamden  CT          43      150    1:36:26.2    8:19/M
       4    Gail Martin             Sharon  MA          43      156    1:37:34.9    8:25/M
       5    Mary Minn Kong          Westerly  RI        43      162    1:38:00.9    8:27/M
       6    Tatyana Pyntikova       Charlestown  MA     40      168    1:38:13.3    8:28/M
       7    Geralyn Tagatao         Hamden  CT          45      186    1:39:58.4    8:37/M
       8    Brenda Morris           Worcester  MA       41      195    1:40:59.3    8:42/M
       9    Kelly Perkins           Farmington  CT      41      201    1:41:59.8    8:48/M
      10    Donna Schneider         East Lyme  CT       46      205    1:42:15.4    8:49/M
      11    Elizabeth Martin        Willimantic  CT     40      209    1:43:06.4    8:53/M
      12    Joann Demicco           Plainville  CT      47      214    1:43:31.3    8:55/M
      13    Charene Clark           Old Lyme  CT        44      215    1:43:46.5    8:57/M
      14    Tammy Jones             Groton  CT          42      229    1:45:43.5    9:07/M
      15    Karen Short             New London  CT      47      236    1:46:37.2    9:11/M
      16    Carol Litscher          West Des Moines  IA 47      237    1:46:39.2    9:12/M
      17    Richard Kraszewski      Middletown  CT      43      259    1:49:51.3    9:28/M
      18    Stephanie Potts         Hope Valley  RI     40      263    1:50:08.3    9:30/M
      19    Teresa Dickson          Quaker Hill  CT     49      276    1:51:44.8    9:38/M
      20    Cathy Bartholomen       Nahant  MA          41      277    1:51:51.9    9:39/M
      21    Tara Cassady            New Freedom  PA     44      279    1:51:56.7    9:39/M
      22    Kathleen Skrabacz       New London  CT      40      292    1:53:44.0    9:48/M
      23    Louise Hanrahan         New London  CT      45      293    1:53:55.6    9:49/M
      24    Marsha Regan            New London  CT      43      304    1:55:00.0    9:55/M
      25    Tami Maloney            Hebron  CT          44      313    1:56:46.5   10:04/M
      26    Dawn Prince             Torrington  CT      43      316    1:57:17.1   10:07/M
      27    Lisa Kerin              Bethany  CT         43      354    2:06:56.2   10:57/M
      28    Mary Boucher            East Lyme  CT       44      355    2:07:04.1   10:57/M
      29    Susan Matera            Jewett City  CT     42      362    2:08:37.1   11:05/M
      30    Lauren Rush             Elmsford  NY        49      371    2:13:04.2   11:28/M
      31    Stephanie Chirgwin      Williamsburg  MA    41      374    2:14:52.5   11:38/M
      32    Jacquelyn Wilson        East Lyme  CT       49      379    2:17:25.5   11:51/M
      33    Nancy Nero              Pittsfield  MA      48      380    2:17:36.5   11:52/M
      34    Helen Lancaster         New London  CT      48      385    2:22:18.7   12:16/M
      35    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT     43      390    2:24:34.1   12:28/M
      36    Susan Stefanowicz       Enfield  CT         45      395    2:31:17.2   13:03/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jan Karnung-Krause      Dayton  NJ          54      144    1:35:34.7    8:14/M
       2    Luanne Roy              Seymour  CT         53      187    1:39:59.5    8:37/M
       3    Mindy Struwas             West Haven  CT    55      256    1:49:39.4    9:27/M
       4    Ellen Scala             New London  CT      54      264    1:50:15.3    9:30/M
       5    Susan Smith             New London  CT      50      275    1:51:44.4    9:38/M
       6    Anita Hadlock           Attleboro  MA       53      284    1:52:14.5    9:41/M
       7    Marianne Withington     Plymouth  MA        53      298    1:54:08.2    9:50/M
       8    Sandy Collins           Wauregan  CT        53      303    1:54:21.9    9:51/M
       9    Rose Famiglietti        Wethersfield  CT    59      307    1:55:32.5    9:58/M
      10    Mary Boy                Mystic  CT          50      339    2:02:46.2   10:35/M
      11    Liz Andstrom            Plainfield  CT      53      349    2:05:48.7   10:51/M
      12    Gale Balavender         Salem  CT           55      357    2:07:14.4   10:58/M
      13    Amy Nixon               New London  CT      50      364    2:08:53.2   11:07/M
      14    Lesley Fearnely         Middletown  CT      52      381    2:19:32.7   12:02/M
Top

Women 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rose Buckingham         Norwich  CT         60      239    1:47:14.1    9:15/M
       2    Monique Robitalle       Norton  MA          66      318    1:57:26.7   10:07/M
       3    Judith Pierson          West Hartford  CT   63      324    1:58:57.7   10:15/M
       4    Maria Lamb              Glastonbury  CT     61      343    2:04:09.1   10:42/M
       5    Marj Radin              Brookline  MA       63      378    2:17:17.6   11:50/M
Top

Women 70 to 79

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeannette Cyr           Berlin  CT          74      398    2:54:18.0   15:02/M
Top

Men 10 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Croff             Jewett City  CT     19        7    1:08:40.4    5:55/M
       2    David Billing           Gales Ferry  CT     19       16    1:14:41.4    6:26/M
       3    Brenner Green           Jewett City  CT     18       31    1:18:36.2    6:47/M
       4    Skler Cummins           Palo Alto  CA       17       47    1:22:04.8    7:04/M
       5    Bradley Beausoleil      Plainfield  CT      17       59    1:24:14.8    7:16/M
       6    Ryan Ludlam             Groton  CT          16       67    1:24:59.9    7:20/M
       7    Jake Alderman           Lebanon  CT         15       77    1:26:40.9    7:28/M
       8    Tyler Rouillard         Moosup  CT          14       83    1:27:10.8    7:31/M
       9    Dean Holt               Waterford  CT       19      125    1:33:45.0    8:05/M
      10    Dan Manuzzi             Monroe  CT          18      141    1:35:10.9    8:12/M
      11    Kyle Rouillard          Moosup  CT          17      157    1:37:36.7    8:25/M
      12    Kyle Edward Landry      Moosup  CT          17      158    1:37:37.1    8:25/M
      13    Ben Lazarus             Waterford  CT       18      167    1:38:12.8    8:28/M
      14    Joseph Meier            Moosup  CT          15      190    1:40:36.7    8:40/M
      15    Jeffrey Lewis           Pawcatuck  CT       19      268    1:50:40.9    9:32/M
      16    Mark Noujain            Manchester  CT      19      353    2:06:47.4   10:56/M
Top

Men 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mark Olivier            Groton  CT          23        1    1:04:16.2    5:32/M
       2    Jon-Paul Mandelburg     Norwich  CT         23        2    1:04:16.7    5:32/M
       3    Ryan Murdock            Salem  CT           20        5    1:07:10.5    5:47/M
       4    Chris McCorMacK         New London  CT      25        6    1:08:05.4    5:52/M
       5    Benjamin Smith          San Francisco  CA   28       11    1:12:04.8    6:13/M
       6    Sean McCarthy           Lawrence  MA        25       13    1:13:15.4    6:19/M
       7    Robert Jackman          Warwick  RI         26       26    1:17:44.9    6:42/M
       8    Jeff Billing            Mystic  CT          29       33    1:19:08.0    6:49/M
       9    Blake Helveston         East Hampton  CT    24       39    1:20:13.8    6:55/M
      10    Brenna Downes           Stonington  CT      29       49    1:22:10.1    7:05/M
      11    Phillip Loiselle        Colchester  CT      29       53    1:23:14.4    7:11/M
      12    Christian Kaheanne      Groton  CT          26       78    1:26:41.8    7:28/M
      13    Joshua Seawdurra        Oakdale  CT         20       90    1:27:46.2    7:34/M
      14    James Stolaronek        Norwich  CT         23       98    1:30:01.6    7:46/M
      15    Kyle Dunnack            Mansfield Center  C 24      103    1:30:16.9    7:47/M
      16    Billy Preston           New London  CT      24      124    1:33:36.9    8:04/M
      17    Andre Deckrow           Kent  WA            24      135    1:34:35.3    8:09/M
      18    Marc Gerace             New London  CT      28      181    1:39:43.5    8:36/M
      19    Matthew Baker           New London  CT      28      241    1:47:38.0    9:17/M
      20    Dumingos Martins        New Canaan  CT      21      267    1:50:38.1    9:32/M
      21    Greg Felbr              New London  CT      28      287    1:52:29.3    9:42/M
      22    Brian Ludlam            Groton  CT          24      291    1:53:41.6    9:48/M
      23    Michael Obrien          East Haven  CT      20      301    1:54:12.8    9:51/M
      24    Justin Kousky           Hamden  CT          28      320    1:58:34.4   10:13/M
      25    Brian Downey            Bergenfield  NJ     21      345    2:04:18.3   10:43/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Keven Oneil             North Kingstown  RI 38        3    1:05:30.5    5:39/M
       2    Carlos Rivera           Springfield  MA     34        8    1:10:07.2    6:03/M
       3    Adam Bulewich           Salem  CT           32       19    1:15:05.5    6:28/M
       4    William Sullivan        Cromwell  CT        38       20    1:15:15.7    6:29/M
       5    Lawrence Gore           Portland  CT        39       23    1:16:57.2    6:38/M
       6    Marc Berry              East Greenwich  RI  30       54    1:23:18.6    7:11/M
       7    Dennis Marshall         Simsbury  CT        38       62    1:24:36.0    7:18/M
       8    Charlie Olbrias         Willimantic  CT     32       64    1:24:43.7    7:18/M
       9    George Robertson        New York  NY        36       68    1:25:29.5    7:22/M
      10    Eddie Hogan             Jewett City  CT     38       75    1:26:23.0    7:27/M
      11    Bruce Dworak            Cromwell  CT        36       87    1:27:25.9    7:32/M
      12    Rich Ritchie            Rocky Hill  CT      34       91    1:27:57.0    7:35/M
      13    Chuck Williams          Hyde Park  NY       31      102    1:30:12.1    7:47/M
      14    Cameron Smith           Caldwell  NJ        33      131    1:34:14.5    8:07/M
      15    Corey Koehn             Pearland  TX        32      132    1:34:18.7    8:08/M
      16    Timothy Crowley         Brooklyn  NY        37      142    1:35:16.8    8:13/M
      17    Jon Smedley             Norwich  CT         37      160    1:37:59.6    8:27/M
      18    Matthew Hallihan        New London  CT      35      166    1:38:07.3    8:28/M
      19    Brian Bitner            Mystic  CT          36      174    1:38:45.3    8:31/M
      20    Scott Cietanno          Westbrook  CT       37      184    1:39:50.3    8:36/M
      21    James Marsh             Gales Ferry  CT     34      185    1:39:55.3    8:37/M
      22    David Head              Rocky Hill  CT      38      188    1:40:00.9    8:37/M
      23    Christopher Zak         Milford  CT         39      210    1:43:06.8    8:53/M
      24    Evan Cartell            Trumbull  CT        31      213    1:43:23.7    8:55/M
      25    Richard Goulding        Old Lyme  CT        35      216    1:43:49.1    8:57/M
      26    Nels Hanson             Mystic  CT          34      231    1:45:48.8    9:07/M
      27    Matthew Resnisky        Deep River  CT      37      234    1:46:29.1    9:11/M
      28    Shaun Odea              Niantic  CT         38      240    1:47:22.9    9:15/M
      29    Paul Wai                Hartford  CT        35      271    1:51:07.4    9:35/M
      30    Howard Weinstein        Boston  MA          37      290    1:53:15.1    9:46/M
      31    Charlie Glasson         Roslindale  MA      31      296    1:54:06.5    9:50/M
      32    Thomas Collaro          Windsor  CT         35      302    1:54:17.7    9:51/M
      33    Thomas Sheehan          Tolland  CT         37      310    1:55:53.4    9:59/M
      34    Lee Morris              Cincinnati  OH      30      323    1:58:55.7   10:15/M
      35    Nathaniel Shipman       Brattleboro  VT     30      329    2:00:07.6   10:21/M
      36    Chris Brodeur           Barrington  RI      34      330    2:00:18.5   10:22/M
      37    Marcus Brucoli          Waterford  CT       37      335    2:01:28.8   10:28/M
      38    Joshua Ainscough        Mystic  CT          31      341    2:03:25.3   10:38/M
      39    Scott Williams          Gales Ferry  CT     32      348    2:05:25.4   10:49/M
      40    William Clark           Suffield  CT        37      375    2:15:26.5   11:41/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Glen Guilmette          Narragansett  RI    48        4    1:05:33.3    5:39/M
       2    Greg Bonaiuto           South Glastonbury   42       10    1:11:49.7    6:11/M
       3    Jon Fearnley            Farmington  CT      41       12    1:13:10.3    6:18/M
       4    Stanley Mickus          Mystic  CT          40       14    1:13:24.1    6:20/M
       5    Brad Overturf           Norwich  CT         41       17    1:14:46.0    6:27/M
       6    Bryan Feitel            Haddam  CT          40       18    1:14:59.6    6:28/M
       7    Michael McCafferty      Glastonbury  CT     41       25    1:17:31.2    6:41/M
       8    Jeffrey Vuono           Westerly  RI        45       28    1:18:26.3    6:46/M
       9    Ken Pacileo             Colchester  CT      46       34    1:19:17.7    6:50/M
      10    Hiran Canti             New York  NY        41       37    1:19:55.6    6:53/M
      11    Richard Madamba         Northborough  MA    46       38    1:20:11.8    6:55/M
      12    Ed Mokoski              Rockfall  CT        42       42    1:20:37.4    6:57/M
      13    Charlie Iselin          Madison  CT         45       43    1:21:03.1    6:59/M
      14    Al Lyman                Oakdale  CT         48       45    1:21:41.3    7:03/M
      15    Rob Speers              Rocky Hill  CT      40       48    1:22:07.3    7:05/M
      16    Erik Saszik             Evanston  IL        40       51    1:23:03.6    7:10/M
      17    Raymond Shaw            Middletown  CT      44       56    1:23:24.9    7:11/M
      18    Charles Truncale        Mystic  CT          42       58    1:24:06.4    7:15/M
      19    Noah Isenberg           Brooklyn  NY        41       60    1:24:19.4    7:16/M
      20    Vito Iacovazzi          West Hartford  CT   48       61    1:24:30.2    7:17/M
      21    Edward Coleman          Auburn  MA          45       65    1:24:45.6    7:18/M
      22    Marc Shok               Hebron  CT          49       66    1:24:54.3    7:19/M
      23    Mark Manor              Bradford  RI        48       70    1:25:39.5    7:23/M
      24    Greg Sluggett           Ledyard  CT         41       72    1:25:47.9    7:24/M
      25    Nick Manuzzi            Monroe  CT          48       74    1:26:06.1    7:25/M
      26    James Lyons             South Windsor  CT   43       76    1:26:30.6    7:27/M
      27    Kevin Grant             Norwich  CT         42       79    1:26:55.7    7:30/M
      28    Ed Burns                Mahwah  NJ          46       85    1:27:15.4    7:31/M
      29    Steve Goluchowski       West Springfield  M 40       92    1:28:23.1    7:37/M
      30    Joe Rainville           Uncasville  CT      45       93    1:28:49.3    7:39/M
      31    Joe Brosseau            Hebron  CT          46       94    1:28:50.1    7:39/M
      32    Ray Bigalbal            Oakdale  CT         45       96    1:28:55.3    7:40/M
      33    Todd Peretz             Niantic  CT         42       99    1:30:03.5    7:46/M
      34    Pete Colaizzo           Hyde Park  NY       43      101    1:30:11.4    7:46/M
      35    Eric Arvidson           New London  CT      41      105    1:30:29.8    7:48/M
      36    Kim Searle              Waterford  CT       40      111    1:31:52.4    7:55/M
      37    Kevin Tranberg          Wethersfield  CT    40      116    1:32:38.6    7:59/M
      38    Brennan McGuane         Sunderland  MA      47      121    1:33:11.4    8:02/M
      39    Steve Turner            Mystic  CT          42      127    1:33:57.6    8:06/M
      40    Richard Rice            Uncasville  CT      48      128    1:33:58.2    8:06/M
      41    Brian Chidley           Mystic  CT          43      129    1:34:01.0    8:06/M
      42    Paul Daversa            Wilton  CT          44      136    1:34:43.6    8:10/M
      43    William Varhue          Middletown  CT      44      139    1:34:58.4    8:11/M
      44    Liviu Arustei           Salem  CT           40      143    1:35:20.6    8:13/M
      45    Daniel Azevedo          Swansea  MA         47      145    1:35:40.2    8:15/M
      46    Aidan Power             East Lyme  CT       47      146    1:35:42.2    8:15/M
      47    Jason Maddox            New London  CT      42      152    1:36:39.8    8:20/M
      48    Chad Deaton             Groton  CT          42      159    1:37:58.5    8:27/M
      49    John Pickering          Quaker Hill  CT     40      161    1:37:59.8    8:27/M
      50    Tom Ayer                Eastford  CT        42      164    1:38:05.4    8:27/M
      51    Dave Veschi             Amston  CT          41      165    1:38:05.9    8:27/M
      52    Bob Myers               New London  CT      46      172    1:38:41.9    8:30/M
      53    Rob Dahmer              Oakdale  CT         41      173    1:38:44.9    8:31/M
      54    Bob Heflefinger         Niantic  CT         49      178    1:39:00.4    8:32/M
      55    Stephen Dinsmore        East Lyme  CT       48      180    1:39:28.2    8:34/M
      56    Scott Cowan             Oakdale  CT         43      194    1:40:58.9    8:42/M
      57    Paul Gray               Pawcatuck  CT       41      198    1:41:43.8    8:46/M
      58    Manuel Duval            New London  CT      42      203    1:42:05.3    8:48/M
      59    Nicholas Dobush         North Stonington  C 44      204    1:42:08.2    8:48/M
      60    David Martin            Sharon  MA          48      206    1:42:56.9    8:52/M
      61    Erik Leeming            Guilford  CT        45      212    1:43:20.6    8:54/M
      62    Christopher Goodenough  Jewett City  CT     47      218    1:44:16.5    8:59/M
      63    Michael Kijak           Windsor  CT         40      220    1:44:38.6    9:01/M
      64    Dan Champagne           Middletown  CT      43      225    1:45:14.2    9:04/M
      65    Doug Southall           Las Vegas  NV       41      226    1:45:20.1    9:05/M
      66    Dean Beradi             Jewett City  CT     47      228    1:45:33.9    9:06/M
      67    Bob Gralton             Gales Ferry  CT     40      232    1:46:07.8    9:09/M
      68    Pabesh Soni             Mystic  CT          47      242    1:48:00.6    9:19/M
      69    Jeffrey McNamara        East Lyme  CT       49      243    1:48:22.9    9:21/M
      70    Christian Morrison      Shelton  CT         44      245    1:48:29.5    9:21/M
      71    Robert Nordness         Stonington  CT      45      247    1:48:40.7    9:22/M
      72    Andrew Zyrek            Manchester  CT      40      250    1:48:45.4    9:23/M
      73    Chris Zingus            Mystic  CT          49      253    1:48:56.9    9:23/M
      74    David Rivera            Holyoke  MA         42      261    1:49:55.0    9:29/M
      75    Ruben Rios              Springfield  MA     40      273    1:51:33.1    9:37/M
      76    Ken Wimberly            New London  CT      49      274    1:51:37.6    9:37/M
      77    Thomas Miller           Jamaica Plain  MA   44      280    1:51:57.1    9:39/M
      78    Gerald Ricketson        Waterford  CT       40      285    1:52:16.3    9:41/M
      79    Jamie Sanger            Fairfield  CT       40      299    1:54:09.3    9:50/M
      80    Phil Schneider          East Lyme  CT       44      300    1:54:11.8    9:51/M
      81    Lawrence Updyke         East Lyme  CT       46      309    1:55:44.3    9:59/M
      82    Jerry Cuellar           Middleboro  MA      48      312    1:56:40.0   10:03/M
      83    William Pennie          Old Lyme  CT        41      322    1:58:53.6   10:15/M
      84    Jose Sanchez            Yonkers  NY         45      325    1:59:10.5   10:16/M
      85    Tom Maloney             Hebron  CT          47      327    1:59:29.5   10:18/M
      86    Brett Cassady           New Freedom  PA     43      331    2:00:22.5   10:23/M
      87    Art Hernandez           Ledyard  CT         45      332    2:00:30.8   10:23/M
      88    Randall Potterton       Abington  CT        49      334    2:01:17.3   10:27/M
      89    Andre Mesnil            Manchester  CT      49      338    2:02:43.8   10:35/M
      90    Mike Crowley            Bath  ME            42      346    2:04:25.6   10:44/M
      91    Rob Antonetti           Wallingford  CT     41      352    2:06:37.0   10:55/M
      92    Jack Crowley            Tampa  FL           45      359    2:08:12.9   11:03/M
      93    Victor Ebersole Jr      Quaker Hill  CT     41      363    2:08:38.3   11:05/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Danny Paul              Yarmouth  ME        55       15    1:14:26.5    6:25/M
       2    Anthony Fossa           Mystic  CT          52       24    1:16:57.5    6:38/M
       3    Martin Fey              Putnam  CT          54       30    1:18:34.5    6:46/M
       4    Michael Kerin           Bethany  CT         50       32    1:18:53.0    6:48/M
       5    Michael Fritz           Ledyard  CT         51       35    1:19:20.0    6:50/M
       6    Daniel Lavoie           Watertown  CT       56       36    1:19:45.4    6:53/M
       7    Mark Novotny            East Lyme  CT       51       40    1:20:19.5    6:55/M
       8    Jimi Gothreau           Woodstock  CT       50       41    1:20:26.3    6:56/M
       9    Walt Smolenski          Colchester  CT      52       46    1:21:58.1    7:04/M
      10    Kevin Gleen             Bolton  CT          50       52    1:23:12.6    7:10/M
      11    Kevin Markowski         Middletown  CT      51       57    1:23:45.2    7:13/M
      12    Mike Darigan            Coventry  RI        56       63    1:24:37.9    7:18/M
      13    Krzysztof Wasielewski   Dover Plains  NY    54       69    1:25:34.9    7:23/M
      14    Bob Stack               Gales Ferry  CT     51       73    1:25:59.1    7:25/M
      15    John Sacrey             Preston  CT         56       80    1:26:58.2    7:30/M
      16    Wayne Jolley            Brooklyn  CT        57       81    1:26:58.6    7:30/M
      17    Mike Parulis            East Lyme  CT       50       86    1:27:17.7    7:31/M
      18    Keith Almeida           Enfield  CT         56       88    1:27:26.3    7:32/M
      19    John Valentine          Roxbury  VT         58       89    1:27:36.9    7:33/M
      20    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     53       95    1:28:51.9    7:40/M
      21    Alan Hall               Mystic  CT          52       97    1:29:35.8    7:43/M
      22    Joel Boucher            Hampden  MA         54      100    1:30:08.7    7:46/M
      23    Mohsen Safari           Groton  CT          57      104    1:30:27.3    7:48/M
      24    Dean Festa              Oakdale  CT         55      109    1:30:55.6    7:50/M
      25    John Richers            New Milford  CT     53      113    1:32:06.0    7:56/M
      26    Jeff Miller             Middletown  CT      53      118    1:32:48.8    8:00/M
      27    Duane Beffa Negrini     Stafford Springs  C 56      123    1:33:25.5    8:03/M
      28    Joe Lemieux             Norwich  CT         56      137    1:34:43.8    8:10/M
      29    Richard Baber           Glastonbury  CT     58      147    1:35:50.1    8:16/M
      30    Michael Murray          East Hampton  CT    51      148    1:35:51.1    8:16/M
      31    Jose Gomez              New York  NY        58      151    1:36:30.8    8:19/M
      32    Gary Kropp              North Franklin  CT  57      154    1:37:18.4    8:23/M
      33    Joe Balavender          Salem  CT           54      163    1:38:03.3    8:27/M
      34    Bill McGugan            Manchester  CT      53      176    1:38:48.3    8:31/M
      35    Dave Lathrop            Norwich  CT         54      177    1:38:49.0    8:31/M
      36    Ben Mattheis            Cheshire  CT        54      182    1:39:44.4    8:36/M
      37    Joe Grant               Warren  VT          50      230    1:45:44.0    9:07/M
      38    Luis Martinez           Uncasville  CT      53      238    1:46:41.3    9:12/M
      39    David Aronson           Monson  MA          53      251    1:48:49.8    9:23/M
      40    Roger Stebenne          North Attleboro  MA 57      252    1:48:52.2    9:23/M
      41    Neil Mandel             Shelton  CT         54      255    1:49:33.6    9:27/M
      42    Stephen Holt            Waterford  CT       59      262    1:50:00.6    9:29/M
      43    Alvin Lewis             New London  CT      57      269    1:50:44.3    9:33/M
      44    Lester Ahern            Westerly  RI        50      270    1:50:45.1    9:33/M
      45    Ronald Johnson          Alexandria  VA      51      278    1:51:52.4    9:39/M
      46    John Sloan              Manchester  CT      51      281    1:52:01.7    9:39/M
      47    Paul Hayes              East Haddam  CT     53      286    1:52:23.1    9:41/M
      48    Anthony Dilullo         East Lyme  CT       50      288    1:52:32.3    9:42/M
      49    Victor Dowling          West Hartford  CT   51      289    1:52:51.6    9:44/M
      50    David Thomas            Winter Park  FL     56      295    1:54:00.1    9:50/M
      51    Peter Briggeman         Manchester  CT      50      305    1:55:02.8    9:55/M
      52    Edward Dowling          Milton  MA          52      306    1:55:05.2    9:55/M
      53    Bruce Grisafe           Salem  CT           54      340    2:02:51.3   10:35/M
      54    Brian Andstrom          Plainfield  CT      53      350    2:05:49.0   10:51/M
      55    Steven Boucher          East Lyme  CT       50      356    2:07:04.5   10:57/M
      56    Walter Schuttler        Seymour  CT         56      358    2:07:51.9   11:01/M
      57    Robert Krause           Dunellen  NJ        53      370    2:12:20.2   11:24/M
      58    Edward Rush             Elmsford  NY        50      372    2:13:04.5   11:28/M
      59    Bernie Mahoney          Groton  CT          52      373    2:13:45.4   11:32/M
      60    George Huffman          Botsford  CT        51      377    2:16:38.3   11:47/M
      61    Ed Duclos               Ellington  CT       50      383    2:21:18.2   12:11/M
      62    Stephen Demarais        Walpole  MA         50      384    2:21:18.6   12:11/M
      63    George Wislo            Newington  CT       58      386    2:22:54.8   12:19/M
      64    Thomas Distasio         Norwich  CT         51      387    2:23:47.3   12:24/M
      65    Clifford Lombardo       Cromwell  CT        55      392    2:25:46.9   12:34/M
      66    Brian Bussiere          Bozrah  CT          51      397    2:35:02.7   13:22/M
Top

Men 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Robert Alling           Ledyard  CT         60      107    1:30:42.8    7:49/M
       2    Geoffrey Akers          Norwich  CT         62      114    1:32:18.4    7:57/M
       3    John Martino            Attleboro  MA       60      126    1:33:57.0    8:06/M
       4    Guy Pulino              Moodus  CT          63      197    1:41:28.5    8:45/M
       5    Ronald Robitaille       Norton  MA          68      235    1:46:36.2    9:11/M
       6    John Hammett            Charlestown  RI     65      246    1:48:35.8    9:22/M
       7    Tom Swim                Groton  CT          63      248    1:48:41.5    9:22/M
       8    Robert Niedbala         Norwich  CT         61      249    1:48:43.2    9:22/M
       9    Gerry Pierson           West Hartford  CT   65      294    1:53:58.6    9:49/M
      10    Dick Hoch               Fishers Island  NY  68      314    1:56:54.1   10:05/M
      11    Peter Colonis           Waterford  CT       67      315    1:57:14.2   10:06/M
      12    Carl Fuller             East Haddam  CT     65      328    1:59:50.2   10:20/M
      13    Charles Lamb            Glastonbury  CT     64      344    2:04:09.5   10:42/M
      14    Paul Duggan             Jewett City  CT     67      360    2:08:19.7   11:04/M
      15    George Papuga           East Haven  CT      65      361    2:08:33.5   11:05/M
      16    Barry Stoner            Glastonbury  CT     68      365    2:10:21.9   11:14/M
      17    David Goddard           Portland  CT        62      396    2:34:50.4   13:21/M
Top

Men 70 to 79

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Joe Riccio              Branford  CT        74      321    1:58:42.2   10:14/M
       2    Arturo Montero          Stamford  CT        72      333    2:00:39.4   10:24/M
       3    Joe Burns               Edgewater  NJ       79      347    2:05:04.0   10:47/M
       4    Henry Wolstat           Brookline  MA       74      382    2:20:39.8   12:08/M
Top

Men 80 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Peter Pantelis          Waterford  CT       82      393    2:26:39.2   12:39/M

Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com



race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News