Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Glastonbury Living Well Summer Series

Glastonbury, CT, August 2, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Duncan Gerrity
Race Winner Duncan Gerrity


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Glastonbury Living Well
Summer Series
August 2, 2008 - 10K

Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

Duncan Gerrity, Glastonbury, CT - 35:39
Beth Parker, Glastonbury, CT - 39:04

Timing & Results by:


LOCATION
Nyaug

Elementary School
WEATHER
72 Degrees
Sunny/Humid

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Duncan Gerity           Glastonbury  CT      1407   22     1 M 19-29        35:39    5:45/M
       2    Kevin Ford              Glastonbury  CT      1405   21     2 M 19-29        36:40    5:55/M
       3    Paul Sullivan           South Glastonbury    1294   20     3 M 19-29        37:40    6:05/M
       4    Tom Smith               Wethersfield  CT     1443   41     1 M 40-49        37:52    6:06/M
       5    Kurt Mias               Tolland  CT          1424   23     4 M 19-29        38:12    6:10/M
       6    Anders Peterson         Jamaica Plain  MA    1660   31     1 M 30-39        39:02    6:18/M
       7    Beth Parker             Glastonbury  CT      1434   29     1 F 19-29        39:04    6:18/M
       8    Ned Kennedy             Bolton  CT           1324   49     2 M 40-49        39:22    6:21/M
       9    Brian Coe               Trumbull  CT         1395   45     3 M 40-49        40:18    6:30/M
      10    Jay Sattler             South Glastonbury    1440   38     2 M 30-39        41:29    6:41/M
      11    Steve Virgadaula        Portland  CT         1218   48     4 M 40-49        41:40    6:43/M
      12    Adam Kovalski           Manchester  CT       1416   35     3 M 30-39        41:44    6:44/M
      13    Brian Gaudreau          Wethersfield  CT     1406   28     5 M 19-29        42:01    6:47/M
      14    Amanda Hill             Wethersfield  CT     1409   37     1 F 30-39        42:15    6:49/M
      15    Art Bryam               South Glastonbury    1394   44     5 M 40-49        43:02    6:56/M
      16    Laurie Tuohey                                1446   25     2 F 19-29        43:53    7:05/M
      17    Mitch Bielenda            CT                 1390   51     1 M 50-59        44:15    7:08/M
      18    David Condit            Avon  CT             1396   60     1 M 60-99        44:30    7:11/M
      19    Nathan Larkin           Florence  MA         1346   23     6 M 19-29        44:44    7:13/M
      20    Charlotte Freeland      Glastonbury  CT      1696   16     1 F  1-18        44:47    7:13/M
      21    Candice Lamar           Manchester  CT       1647   26     3 F 19-29        45:02    7:16/M
      22    Ralph Morelli           Wethersfield  CT     1706   60     2 M 60-99        45:15    7:18/M
      23    Anna Peterson           Jamaica Plain  MA    1658   30     2 F 30-39        45:17    7:18/M
      24    Peter Billard           Glastonbury  CT      1391   58     2 M 50-59        46:00    7:25/M
      25    Elizabeth Ruder         Washington  DC       1439   30     3 F 30-39        46:21    7:29/M
      26    Cara Dorris             Glastonbury  CT      1401   15     2 F  1-18        46:56    7:34/M
      27    Anthony Licitra         Glastonbury  CT      1419   22     7 M 19-29        47:18    7:38/M
      28    Richard Giveans         Portland  CT         1665   43     6 M 40-49        47:21    7:38/M
      29    Mark Laudati            Winsted  CT          1695   49     7 M 40-49        47:23    7:39/M
      30    Shawna Kohl             West Hartford  CT    1415   36     4 F 30-39        47:24    7:39/M
      31    Dani Kennedy            Bolton  CT           1412   49     1 F 40-49        47:36    7:41/M
      32    Patricl Kenny           Hartford  CT         1450   23     8 M 19-29        47:48    7:43/M
      33    John McCoy              Jacksonville  FL     1422   42     8 M 40-49        48:18    7:47/M
      34    Michael Copeck          South Glastonbury    1398   41     9 M 40-49        48:25    7:49/M
      35    Steven Tolman           Vernon  CT           1445   62     3 M 60-99        48:35    7:50/M
      36    Joshua Padula           Manchester  CT       1433   27     9 M 19-29        48:51    7:53/M
      37    Anna Dubiel             New Britain  CT      1332   25     4 F 19-29        49:17    7:57/M
      38    Melissa Tripoli         Danville  PA         1202   21     5 F 19-29        49:41    8:01/M
      39    Tao Jin                 Marlborough  CT      1410   35     4 M 30-39        49:55    8:03/M
      40    George Ripley           Glastonbury  CT      1698   59     3 M 50-59        50:29    8:09/M
      41    Ed Bellone              South Windsor  CT    1389   45    10 M 40-49        50:38    8:10/M
      42    Chris George            Glastonbury  CT      1648   54     4 M 50-59        51:22    8:17/M
      43    Joe Licitra             Glastonbury  CT      1420   51     5 M 50-59        51:23    8:17/M
      44    Ali Ginnett             Glastonbury  CT      1715   38     5 F 30-39        51:34    8:19/M
      45    Rob Desilet             Glastonbury  CT      1712   25    10 M 19-29        51:40    8:20/M
      46    Jennifer Zapatka        Portland  CT         1449   24     6 F 19-29        52:06    8:24/M
      47    Steven Laschever        West Hartford  CT    1697   51     6 M 50-59        52:12    8:25/M
      48    Juliane Mason           Sturbridge  MA       1342   22     7 F 19-29        53:46    8:40/M
      49    Mike Adoarelis          Manchester  CT       1676   28    11 M 19-29        54:00    8:43/M
      50    Kristen Stodolski                            1444   26     8 F 19-29        54:01    8:43/M
      51    Ryan Flood              Cheshire  CT         1403   34     5 M 30-39        54:35    8:48/M
      52    Christopher Rohde       Glastonbury  CT      1435   26    12 M 19-29        54:39    8:49/M
      53    Debbie Flynn            Plainville  CT       1404   36     6 F 30-39        55:10    8:54/M
      54    Todd Rosenthal          Broad Brook  CT      1437   35     6 M 30-39        55:22    8:56/M
      55    Barbra Kream            Avon  CT             1417   60     1 F 60-99        56:09    9:03/M
      56    Sherri Condon           Middletown  CT       1397   43     2 F 40-49        56:16    9:05/M
      57    Timothy Rohde           Glastonbury  CT      1664   28    13 M 19-29        56:24    9:06/M
      58    Steve Whittemore        Weatogue  CT         1447   50     7 M 50-59        56:43    9:09/M
      59    Stephanie Croswell      Glastonbury  CT      1399   51     1 F 50-59        56:57    9:11/M
      60    Lori Slowik             South Windsor  CT    1442   45     3 F 40-49        57:39    9:18/M
      61    Pat Mariano             Cheshire  CT         1323   56     2 F 50-59        57:50    9:20/M
      62    Heidi Kallinich         East Hampton  CT     1411   43     4 F 40-49        58:20    9:25/M
      63    Lisa Moffitt            Manchester  CT       1425   41     5 F 40-49        58:44    9:28/M
      64    John Meissner           Glastonbury  CT      1683   29    14 M 19-29        58:56    9:30/M
      65    Alan Olague             Danbury  CT          1430   30     7 M 30-39      1:00:47    9:48/M
      66    Michael Balda           East Hampton  CT     1388   38     8 M 30-39      1:02:27   10:04/M
      67    Andrea King             Glastonbury  CT      1414   48     6 F 40-49      1:03:01   10:10/M
      68    Pamela Rosebrook        South Glastonbury    1436   33     7 F 30-39      1:03:01   10:10/M
      69    John Tripoli            Danville  PA         1224   48    11 M 40-49      1:03:47   10:17/M
      70    Melissa Balda           East Hampton  CT     1303   35     8 F 30-39      1:03:56   10:19/M
      71    Ling-Ling Olague        Danbury  CT          1431   29     9 F 19-29      1:03:56   10:19/M
      72    Andrew Schrelndorfer    Glastonbury  CT      1441   13     1 M  1-18      1:04:27   10:24/M
      73    Amy McInerney           Glastonbury  CT      1423   18     3 F  1-18      1:05:39   10:35/M
      74    Heather Dyer            Glastonbury  CT      1402   18     4 F  1-18      1:05:40   10:35/M
      75    Boris Lurye             West Hartford  CT    1337   70     4 M 60-99      1:06:38   10:45/M
      76    Papi Rosado             Colchester  CT       1687   61     5 M 60-99      1:13:07   11:48/M
      77    Kati Kennedy            Glastonbury  CT      1413   37     9 F 30-39      1:17:28   12:30/M
      78    Angela Rosenthal        Broad Brook  CT      1438   34    10 F 30-39      1:19:54   12:53/M
      79    Marj Haas               Cheshire  CT         1314   63     2 F 60-99      1:25:57   13:52/M

Age Group Results


Men: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charlotte Freeland Glastonbury CT

16

20

44:47

7:13/M

2

Cara Dorris Glastonbury CT

15

26

46:56

7:34/M

3

Amy McInerney Glastonbury CT

18

73

1:05:39

10:35/M

4

Heather Dyer Glastonbury CT

18

74

1:05:40

10:35/M

 
Top

Men 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrew Schrelndorfer Glastonbury CT

13

72

1:04:27

10:24/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Beth Parker Glastonbury CT

29

7

39:04

6:18/M

2

Laurie Tuohey  

25

16

43:53

7:05/M

3

Candice Lamar Manchester CT

26

21

45:02

7:16/M

4

Anna Dubiel New Britain CT

25

37

49:17

7:57/M

5

Melissa Tripoli Danville PA

21

38

49:41

8:01/M

6

Jennifer Zapatka Portland CT

24

46

52:06

8:24/M

7

Juliane Mason Sturbridge MA

22

48

53:46

8:40/M

8

Kristen Stodolski  

26

50

54:01

8:43/M

9

Ling-Ling Olague Danbury CT

29

71

1:03:56

10:19/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Duncan Gerity Glastonbury CT

22

1

35:39

5:45/M

2

Kevin Ford Glastonbury CT

21

2

36:40

5:55/M

3

Paul Sullivan South Glastonbury CT

20

3

37:40

6:05/M

4

Kurt Mias Tolland CT

23

5

38:12

6:10/M

5

Brian Gaudreau Wethersfield CT

28

13

42:01

6:47/M

6

Nathan Larkin Florence MA

23

19

44:44

7:13/M

7

Anthony Licitra Glastonbury CT

22

27

47:18

7:38/M

8

Patricl Kenny Hartford CT

23

32

47:48

7:43/M

9

Joshua Padula Manchester CT

27

36

48:51

7:53/M

10

Rob Desilet Glastonbury CT

25

45

51:40

8:20/M

11

Mike Adoarelis Manchester CT

28

49

54:00

8:43/M

12

Christopher Rohde Glastonbury CT

26

52

54:39

8:49/M

13

Timothy Rohde Glastonbury CT

28

57

56:24

9:06/M

14

John Meissner Glastonbury CT

29

64

58:56

9:30/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Hill Wethersfield CT

37

14

42:15

6:49/M

2

Anna Peterson Jamaica Plain MA

30

23

45:17

7:18/M

3

Elizabeth Ruder Washington DC

30

25

46:21

7:29/M

4

Shawna Kohl West Hartford CT

36

30

47:24

7:39/M

5

Ali Ginnett Glastonbury CT

38

44

51:34

8:19/M

6

Debbie Flynn Plainville CT

36

53

55:10

8:54/M

7

Pamela Rosebrook South Glastonbury CT

33

68

1:03:01

10:10/M

8

Melissa Balda East Hampton CT

35

70

1:03:56

10:19/M

9

Kati Kennedy Glastonbury CT

37

77

1:17:28

12:30/M

10

Angela Rosenthal Broad Brook CT

34

78

1:19:54

12:53/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anders Peterson Jamaica Plain MA

31

6

39:02

6:18/M

2

Jay Sattler South Glastonbury CT

38

10

41:29

6:41/M

3

Adam Kovalski Manchester CT

35

12

41:44

6:44/M

4

Tao Jin Marlborough CT

35

39

49:55

8:03/M

5

Ryan Flood Cheshire CT

34

51

54:35

8:48/M

6

Todd Rosenthal Broad Brook CT

35

54

55:22

8:56/M

7

Alan Olague Danbury CT

30

65

1:00:47

9:48/M

8

Michael Balda East Hampton CT

38

66

1:02:27

10:04/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dani Kennedy Bolton CT

49

31

47:36

7:41/M

2

Sherri Condon Middletown CT

43

56

56:16

9:05/M

3

Lori Slowik South Windsor CT

45

60

57:39

9:18/M

4

Heidi Kallinich East Hampton CT

43

62

58:20

9:25/M

5

Lisa Moffitt Manchester CT

41

63

58:44

9:28/M

6

Andrea King Glastonbury CT

48

67

1:03:01

10:10/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Smith Wethersfield CT

41

4

37:52

6:06/M

2

Ned Kennedy Bolton CT

49

8

39:22

6:21/M

3

Brian Coe Trumbull CT

45

9

40:18

6:30/M

4

Steve Virgadaula Portland CT

48

11

41:40

6:43/M

5

Art Bryam South Glastonbury CT

44

15

43:02

6:56/M

6

Richard Giveans Portland CT

43

28

47:21

7:38/M

7

Mark Laudati Winsted CT

49

29

47:23

7:39/M

8

John McCoy Jacksonville FL

42

33

48:18

7:47/M

9

Michael Copeck South Glastonbury CT

41

34

48:25

7:49/M

10

Ed Bellone South Windsor CT

45

41

50:38

8:10/M

11

John Tripoli Danville PA

48

69

1:03:47

10:17/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephanie Croswell Glastonbury CT

51

59

56:57

9:11/M

2

Pat Mariano Cheshire CT

56

61

57:50

9:20/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mitch Bielenda CT

51

17

44:15

7:08/M

2

Peter Billard Glastonbury CT

58

24

46:00

7:25/M

3

George Ripley Glastonbury CT

59

40

50:29

8:09/M

4

Chris George Glastonbury CT

54

42

51:22

8:17/M

5

Joe Licitra Glastonbury CT

51

43

51:23

8:17/M

6

Steven Laschever West Hartford CT

51

47

52:12

8:25/M

7

Steve Whittemore Weatogue CT

50

58

56:43

9:09/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbra Kream Avon CT

60

55

56:09

9:03/M

2

Marj Haas Cheshire CT

63

79

1:25:57

13:52/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Condit Avon CT

60

18

44:30

7:11/M

2

Ralph Morelli Wethersfield CT

60

22

45:15

7:18/M

3

Steven Tolman Vernon CT

62

35

48:35

7:50/M

4

Boris Lurye West Hartford CT

70

75

1:06:38

10:45/M

5

Papi Rosado Colchester CT

61

76

1:13:07

11:48/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News