Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MADD DASH 5K

Stratford, CT, August 23, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Julian Saad
Race Winner Julian Saad


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

MADD DASH
August 23, 2008 - 5K
Stratford, CT

OVERALL WINNERS

Julian Saad, Shelton, CT - 16:17
Meredith Anand, Easton, CT - 18:35


LOCATION
Short Beach
Park
WEATHER
75 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Julian Saad             Trumbull  CT          351   16 ***** M 14-18        16:17    5:15/M
       2    Richard Stoliker        Shelton  CT           228   17     1 M 14-18        16:22    5:17/M
       3    Ehrin McWeeney          Shelton  CT           152   17     2 M 14-18        16:42    5:23/M
       4    Daniel Cerasale         Bridgeport  CT        297   27     1 M 19-29        16:47    5:25/M
       5    Desmond O'Grady         Southbury  CT         167   28     2 M 19-29        16:49    5:25/M
       6    Oscar Gonzalez          New Haven  CT         512   44     1 M 40-49        16:51    5:26/M
       7    Ryan Pancoast           Stratford  CT         400   25     3 M 19-29        17:16    5:34/M
       8    Kevin Pruzinsky         Nahant  MA            190   23     4 M 19-29        17:29    5:38/M
       9    Wantuil Souza           Bridgeport  CT        300   41     2 M 40-49        17:36    5:41/M
      10    Bobby Giuliani          Shelton  CT            83   17     3 M 14-18        17:43    5:43/M
      11    Alan Hagander           Darien  CT            373   38     1 M 30-39        17:43    5:43/M
      12    Joe Ferro               Shellton  CT          277   19     5 M 19-29        17:43    5:43/M
      13    Bart Wasiolek           Hamden  CT            502   39     2 M 30-39        17:45    5:44/M
      14    G Nicholas Gartsu       Trumbull  CT          441   17     4 M 14-18        17:59    5:48/M
      15    Kevin Woodin            West Haven  CT        248   29     6 M 19-29        18:13    5:53/M
      16    James Foley             Shelton  CT           364   17     5 M 14-18        18:21    5:55/M
      17    Jeffrey Held            Trumbull  CT          308   15     6 M 14-18        18:23    5:56/M
      18    Lawrence O' Halloran    Wilton  CT            425   27     7 M 19-29        18:29    5:58/M
      19    Meredith Anand          Easton  CT              6   30 ***** F 30-39        18:35    6:00/M
      20    Joe; Bender             Hawthorne  NY         273   39     3 M 30-39        18:39    6:01/M
      21    Kyle Casiglio           Shelton  CT           312   16     7 M 14-18        18:50    6:05/M
      22    Bruce Berkeley          Stratford  CT          19   15     8 M 14-18        18:51    6:05/M
      23    Vincent O'Brien         Shelton  CT           165   17     9 M 14-18        18:57    6:07/M
      24    Matthew Blumenthal      Greenwich  CT          23   22     8 M 19-29        19:07    6:10/M
      25    Tom Sassi               Stamford  CT          205   46     3 M 40-49        19:08    6:10/M
      26    Chris McCarty           Shelton  CT           147   32     4 M 30-39        19:09    6:11/M
      27    Gregory Kyrytschenko    Seymour  CT           460   29     9 M 19-29        19:25    6:16/M
      28    Fred Scalzi             Naugatuck  CT         298   50     1 M 50-59        19:26    6:16/M
      29    Christina Senft         Groton  CT            212   24     1 F 19-29        19:27    6:16/M
      30    Anthony Renaldi         Derby  CT             357   25    10 M 19-29        19:28    6:17/M
      31    Harold Etherington      Durham  CT            421   46     4 M 40-49        19:31    6:18/M
      32    Wesley Oliveira         Bridgeport  CT        407   41     5 M 40-49        19:31    6:18/M
      33    Nick Guido              Shelton  CT            89   18    10 M 14-18        19:32    6:18/M
      34    James Drummond          Wallingford  CT        57   45     6 M 40-49        19:36    6:19/M
      35    Christopher Albanese    Fairfield  CT           1   16    11 M 14-18        19:45    6:22/M
      36    Ian Parmiter            Fairfield  CT         329   50     2 M 50-59        19:46    6:23/M
      37    Dave Chameides          Oxford  CT             33   50     3 M 50-59        19:49    6:24/M
      38    Michele Shawah          Milford  CT           214   29     2 F 19-29        19:52    6:25/M
      39    Paul Skrtich            Easton  CT            302   41     7 M 40-49        20:00    6:27/M
      40    Edwin Oliva             Stratford  CT         451   17    12 M 14-18        20:04    6:28/M
      41    Egiyemisi Damisah       New Haven  CT         501   25     3 F 19-29        20:07    6:29/M
      42    Robert Stephenson       Milford  CT           350   59     4 M 50-59        20:08    6:30/M
      43    Connor Eaton            Shelton  CT           356   16    13 M 14-18        20:17    6:33/M
      44    Criag Richard           Shelton  CT           196   16    14 M 14-18        20:19    6:33/M
      45    Shea Shapiro            Fairfield  CT         453   24    11 M 19-29        20:21    6:34/M
      46    David Silvia            Wilton  CT            217   41     8 M 40-49        20:31    6:37/M
      47    Evan Szuch              Stratford  CT         352   17    15 M 14-18        20:34    6:38/M
      48    Bradley Sanchez         Milford  CT           295   47     9 M 40-49        20:35    6:38/M
      49    Robert Held             Trumbull  CT          307   15    16 M 14-18        20:37    6:39/M
      50    Josh Wells              Shelton  CT           244   15    17 M 14-18        20:38    6:39/M
      51    Ryan Kraynak            Shelton  CT           117   17    18 M 14-18        20:40    6:40/M
      52    Nicholas Arriaga        Naugatuck  CT          10   26    12 M 19-29        20:44    6:41/M
      53    Justin Knickerbocker    Wallingford  CT       315   24    13 M 19-29        20:48    6:43/M
      54    Scott MacDonald         North Haven  CT       136   37     5 M 30-39  W/C   20:51    6:44/M
      55    Marc Russo              Milford  CT           200   35     6 M 30-39        20:53    6:44/M
      56    Paul Moriber            Easton  CT            335   52     5 M 50-59        20:54    6:45/M
      57    Lucas Wihlborg          Stratford  CT         403   19    14 M 19-29        20:54    6:45/M
      58    David Blumenthal        Greenwich  CT          22   16    19 M 14-18        20:56    6:45/M
      59    Khalid Zeidan           West Haven  CT        457   19    15 M 19-29        21:03    6:47/M
      60    Colleen Suech           Milford  CT           276   23     4 F 19-29        21:04    6:48/M
      61    William Brubaker        Cheshire  CT           28   52     6 M 50-59        21:09    6:49/M
      62    Amit Mehta              Shelton  CT           461   16    20 M 14-18        21:09    6:49/M
      63    Richard Pancoast        Stratford  CT         174   54     7 M 50-59        21:10    6:50/M
      64    Gary Marin              Stamford  CT          290   17    21 M 14-18        21:12    6:50/M
      65    Justin Lacoursiere      Shelton  CT           125   17    22 M 14-18        21:13    6:51/M
      66    Nicholas Pekar III      Hamden  CT            266   34     7 M 30-39        21:19    6:53/M
      67    James Brown             Stratford  CT          27   39     8 M 30-39        21:19    6:53/M
      68    Frank Eairheart         North Branford  CT     58   46    10 M 40-49        21:20    6:53/M
      69    Kasey Sullivan          Southbury  CT         229   19     5 F 19-29        21:21    6:53/M
      70    Daniel Senft            Stratford  CT         213   50     8 M 50-59        21:23    6:54/M
      71    Kelsey Murphy           Shelton  CT           327   15     1 F 14-18        21:28    6:55/M
      72    Thomas Bouton           Stratford  CT         304   52     9 M 50-59        21:29    6:56/M
      73    Thomas Takacs           Trumbull  CT          333   15    23 M 14-18        21:30    6:56/M
      74    Billy Flynn             Newtown  CT           449   44    11 M 40-49        21:30    6:56/M
      75    Gabriel McCool          Stratford  CT         340   36     9 M 30-39        21:31    6:56/M
      76    Richard Kurtzman        Norwalk  CT           123   56    10 M 50-59        21:37    6:58/M
      77    Evan Koumbaros          Shelton  CT           115   16    24 M 14-18        21:38    6:59/M
      78    Wayne Theriault         Milford  CT           296   60     1 M 60-69        21:46    7:01/M
      79    Kurt Smith              Stratford  CT         219   47    12 M 40-49        21:53    7:04/M
      80    Tom Fatone              Shelton  CT           345   39    10 M 30-39        21:55    7:04/M
      81    Andrea Williamson-Huge  New Canaan  CT        396   53     1 F 50-59        21:58    7:05/M
      82    Garrett Lewis           Norwalk  CT           398   30    11 M 30-39        22:00    7:06/M
      83    Gerald Lynch            Monre  CT             135   44    13 M 40-49        22:01    7:06/M
      84    Erin Begg               Newtown  CT           417   14     2 F 14-18        22:07    7:08/M
      85    Bill Begg               Newtown  CT           415   45    14 M 40-49        22:08    7:08/M
      86    Jorge Torrealba         Norwalk  CT           294   43    15 M 40-49        22:13    7:10/M
      87    Matt Bevacqua           Stratford  CT         381   17    25 M 14-18        22:14    7:10/M
      88    Leah Begg               Newtown  CT           416   39     1 F 30-39        22:17    7:11/M
      89    William Schaeffer       Guilford  CT          207   61     2 M 60-69        22:19    7:12/M
      90    Jeffrey Velky           Stratford  CT         287   16    26 M 14-18        22:31    7:16/M
      91    James Ortoli            Stratford  CT         367   34    12 M 30-39        22:39    7:18/M
      92    Bill Andrew             Oxford  CT              7   51    11 M 50-59        22:44    7:20/M
      93    Drew Viner              Stratford  CT         310   52    12 M 50-59        22:45    7:20/M
      94    Kent Lyman              Milford  CT           132   28    16 M 19-29        22:48    7:21/M
      95    Tyler Keating           Shelton  CT           303   15    27 M 14-18        22:50    7:22/M
      96    Myke Nicholas           Stratford  CT         430   29    17 M 19-29        22:50    7:22/M
      97    Tom Conforti            Milford  CT            39   50    13 M 50-59        22:52    7:23/M
      98    John Carr               Stamford  CT          355   29    18 M 19-29        22:57    7:24/M
      99    Patrick Petrie          Stratford  CT         180   36    13 M 30-39        22:58    7:25/M
     100    Brian Kopec             Shelton  CT           113   16    28 M 14-18        23:02    7:26/M
     101    Jaclyn Stanton          Oxford  CT            225   15     3 F 14-18        23:03    7:26/M
     102    Lee Bradley             Newington  CT         320   66     3 M 60-69        23:04    7:26/M
     103    Rocio Fields            Wilton  CT             69   37     2 F 30-39        23:09    7:28/M
     104    Keith Fernandes         Stratford  CT          63   54    14 M 50-59        23:11    7:29/M
     105    Rebecca Ambrose         Monroe  CT              4   35     3 F 30-39        23:18    7:31/M
     106    Brendan Hawkins         Stratford  CT         281   11     1 M 10-13        23:22    7:32/M
     107    Matthew Montrasio       Lansdowne  PA         157   30    14 M 30-39        23:28    7:34/M
     108    Jordan Vidal            Shelton  CT           433   15    29 M 14-18        23:32    7:35/M
     109    Robert Troesser         Shelton  CT           384   26    19 M 19-29        23:35    7:36/M
     110    Kyle Bederman           Shelton  CT           299   13     2 M 10-13        23:35    7:36/M
     111    Amanda Vargo            Orange  CT            389   23     6 F 19-29        23:37    7:37/M
     112    William Euerle          Hamden  CT            423   64     4 M 60-69        23:39    7:38/M
     113    Karen Cammarata         Norwalk  CT            30   31     4 F 30-39        23:40    7:38/M
     114    Cassie Guzina           Shelton  CT           349   17     4 F 14-18        23:48    7:41/M
     115    Melissa Corraro         Shelton  CT            41   15     5 F 14-18        23:49    7:41/M
     116    Jim Tarzia              Ridgefield  CT        372   39    15 M 30-39        23:58    7:44/M
     117    Don Jones               Westport  CT          104   56    15 M 50-59        24:00    7:45/M
     118    James Dorhety                                 371   35    16 M 30-39        24:07    7:47/M
     119    Katie Scuilla           Shelton  CT           211   15     6 F 14-18        24:09    7:47/M
     120    Michael Hawkins         Stratford  CT         282   42    16 M 40-49        24:11    7:48/M
     121    Tim Wells               Shelton  CT           246   18    30 M 14-18        24:12    7:48/M
     122    Rob Creamer             Ridgefield  CT        380   44    17 M 40-49        24:12    7:48/M
     123    Kris Overstrum          Wallingford  CT       172   46     1 F 40-49        24:13    7:49/M
     124    Reinaldo Garcia         Bridgeport  CT         79   41    18 M 40-49        24:14    7:49/M
     125    John Dugdale            Ridgefield  CT        503   73     1 M 70-79        24:15    7:49/M
     126    Amy Sedensky            Middlebury  CT        293   37     5 F 30-39        24:16    7:50/M
     127    Kelsey Grimmer          Shelton  CT           318   15     7 F 14-18        24:18    7:50/M
     128    Marc Laprierre          Stratford  CT         261   11     3 M 10-13        24:18    7:50/M
     129    Nathan Shnipes          Shelton  CT           215   16    31 M 14-18        24:22    7:52/M
     130    Geoff Etherington       Killingworth  CT      426   79     2 M 70-79        24:22    7:52/M
     131    Devin Santa             Stratford  CT         427   35    17 M 30-39        24:23    7:52/M
     132    Margaret Walsh          Trumbull  CT          422   41     2 F 40-49        24:24    7:52/M
     133    Erin Brown              Trumbull  CT          267   16     8 F 14-18        24:25    7:53/M
     134    Michael Kovalsky        Stratford  CT         342   15    32 M 14-18        24:26    7:53/M
     135    Jack Calcutt            Fairfield  CT         459   23    20 M 19-29        24:27    7:53/M
     136    Paul Ribnicky           Stratford  CT         195   53    16 M 50-59        24:29    7:54/M
     137    Chris Companik          Stratford  CT         354   24    21 M 19-29        24:30    7:54/M
     138    Michael Goldman         Scarsdale  NY         344   72     3 M 70-79        24:32    7:55/M
     139    Rafael Marin            Norwalk  CT           289   42    19 M 40-49        24:39    7:57/M
     140    Thomas Farrelly         North Haven  CT       409   44    20 M 40-49        24:40    7:57/M
     141    Jenny Xavier                                  508   39     6 F 30-39        24:42    7:58/M
     142    Stephanie Allgood       Norwalk  CT           454   21     7 F 19-29        24:44    7:59/M
     143    Donna Quinlan           Trumbull  CT          192   41     3 F 40-49        24:45    7:59/M
     144    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT        159   57    17 M 50-59        24:48    8:00/M
     145    Rob Varnon              West Haven  CT        414   37    18 M 30-39        24:50    8:01/M
     146    Samuel Delise           Easton  CT             50   12     4 M 10-13        24:52    8:01/M
     147    Brian McKinney          Milford  CT           150   38    19 M 30-39        24:53    8:02/M
     148    Travis Wooten           Riverhead  NY         250   12     5 M 10-13        24:56    8:03/M
     149    Janka Hlinka            Stratford  CT         275   12     1 F 10-13        24:58    8:03/M
     150    Jan Hlinka              Stratford  CT         274   47    21 M 40-49        25:01    8:04/M
     151    Alexander Ford          Stratford  CT          76   13     6 M 10-13        25:05    8:05/M
     152    Cyndi Casinelli         Stratford  CT         440   39     7 F 30-39        25:08    8:06/M
     153    Steven Stanton          Oxford  CT            226   47    22 M 40-49        25:09    8:07/M
     154    Mairead Keating         Trumbull  CT          108   17     9 F 14-18        25:11    8:07/M
     155    Chris Grillo            Southbury  CT         361   30    20 M 30-39        25:13    8:08/M
     156    Brian Mohirryla         Southbury  CT         358   28    22 M 19-29        25:13    8:08/M
     157    Jessica Cowell          Shelton  CT            42   16    10 F 14-18        25:17    8:09/M
     158    Jimmy Zeko                                    254   41    23 M 40-49        25:20    8:10/M
     159    Kellie Ryan             Westport  CT          201   35     8 F 30-39        25:25    8:12/M
     160    Dotti Lupariello        Shelton  CT           509   53     2 F 50-59        25:26    8:12/M
     161    David Gottfried         Stratford  CT         334   25    23 M 19-29        25:28    8:13/M
     162    Natalie Slack           Trumbull  CT          218   16    11 F 14-18        25:29    8:13/M
     163    John O'Leary            Stratford  CT         406   56    18 M 50-59        25:30    8:14/M
     164    Tom Traska              Westport  CT          235   57    19 M 50-59        25:31    8:14/M
     165    Rachel Najarian         Shelton  CT           319   14    12 F 14-18        25:33    8:15/M
     166    Emily Weber             Newtown  CT           241   17    13 F 14-18        25:39    8:16/M
     167    Jill Petrie             Stratford  CT         179   36     9 F 30-39        25:43    8:18/M
     168    Brian Chaves            Sherman  CT           292   17    33 M 14-18        25:45    8:18/M
     169    Heather Tookes          New Haven  CT         232   34    10 F 30-39        25:48    8:19/M
     170    Tom Shanahan            Southington  CT       279   61     5 M 60-69        25:48    8:19/M
     171    Tara Miller             Seymour  CT           155   37    11 F 30-39        25:49    8:20/M
     172    Bill Dragon             Orange  CT             55   42    24 M 40-49        25:50    8:20/M
     173    Cassidy Kristiansen     Shelton  CT           119   14    14 F 14-18        25:50    8:20/M
     174    Jacqueline Lapierre     Stratford  CT         262   42     4 F 40-49        25:52    8:21/M
     175    David Lanese            Stratford  CT         126   39    21 M 30-39        25:53    8:21/M
     176    Colin McAllister        Woodbury  CT          146   24    24 M 19-29        25:54    8:21/M
     177    Jack Weber              Newtown  CT           242   48    25 M 40-49        25:54    8:21/M
     178    Lisa Taton              Shelton  CT           383   46     5 F 40-49        25:56    8:22/M
     179    Stevie Torres                                 316   14    34 M 14-18        25:57    8:22/M
     180    John Howell             Easton  CT             96   73     4 M 70-79        25:57    8:22/M
     181    Frank Lang              Seymour  CT           436   69     6 M 60-69        26:00    8:23/M
     182    Ward Petrie             Oxford  CT            181   38    22 M 30-39        26:04    8:25/M
     183    Mike Pisani             Stratford  CT         186   65     7 M 60-69        26:05    8:25/M
     184    Steve Hodson            Trumbull  CT          362   53    20 M 50-59        26:07    8:25/M
     185    Rahijl Barwe            Stamford  CT          368   37    23 M 30-39        26:10    8:26/M
     186    Liz Jansen              Stratford  CT         263   42     6 F 40-49        26:11    8:27/M
     187    Ira Mills               Branford  CT          452   52    21 M 50-59        26:14    8:28/M
     188    Amelia Lewis            Norwalk  CT           393   29     8 F 19-29        26:17    8:29/M
     189    Chelsey Kovacs          Shelton  CT           346   17    15 F 14-18        26:18    8:29/M
     190    Salvatore Carretta      Yonkers  NY            31   52    22 M 50-59        26:18    8:29/M
     191    Mallory Kopec           Shelton  CT           114   14    16 F 14-18        26:28    8:32/M
     192    Andrew Kassay           Milford  CT           107   28    25 M 19-29        26:33    8:34/M
     193    Stephanie Farrell       Shelton  CT           413   17    17 F 14-18        26:36    8:35/M
     194    Florence Nichols        Stratford  CT         162   48     7 F 40-49        26:37    8:35/M
     195    Rick Barna              Milford  CT           313   43    26 M 40-49        26:38    8:35/M
     196    Denise Emond            Stratford  CT          60   38    12 F 30-39        26:38    8:35/M
     197    Kathleen O'Brien        Shelton  CT           164   13     2 F 10-13        26:39    8:36/M
     198    John Usdavin            Stratford  CT         265   60     8 M 60-69        26:43    8:37/M
     199    Howard Fields           Wilton  CT             68   39    24 M 30-39        26:44    8:37/M
     200    Ulli St Pierre          Milford  CT           395   35    13 F 30-39        26:44    8:37/M
     201    Nick Bencivenga         Orange  CT             18   43    27 M 40-49        26:46    8:38/M
     202    Billy Begg              Newtown  CT           418   12     7 M 10-13        26:50    8:39/M
     203    Cliff Schrock           Stratford  CT         209   49    28 M 40-49        26:51    8:40/M
     204    Chris Lee               Fairfield  CT         130   47    29 M 40-49        26:52    8:40/M
     205    Beth Ginand             Stratford  CT         411   30    14 F 30-39        26:54    8:41/M
     206    Bryan Smith             West Haven  CT        386   42    30 M 40-49        26:54    8:41/M
     207    Jessica Olavarria       Shelton  CT           268   13     3 F 10-13        26:55    8:41/M
     208    Dave Hager              Norwalk  CT            90   46    31 M 40-49        26:57    8:42/M
     209    Schuyler Wells          Shelton  CT           245   42    32 M 40-49        26:58    8:42/M
     210    Frank Hubbell           East Haven  CT        347   38    25 M 30-39        26:58    8:42/M
     211    Elizabeth Liptak        Stratford  CT         379   41     8 F 40-49        26:59    8:42/M
     212    Eileen Ross             Southbury  CT         199   45     9 F 40-49        27:00    8:43/M
     213    Richard Fidler          West Haven  CT         67   61     9 M 60-69        27:01    8:43/M
     214    Matthew Kraynak         Shelton  CT           116   41    33 M 40-49        27:01    8:43/M
     215    Amy Savage              New Haven  CT         206   33    15 F 30-39        27:03    8:44/M
     216    Stanley Patterson       Milford  CT           177   32    26 M 30-39        27:03    8:44/M
     217    Jaclyn Testani          Trumbull  CT          388   17    18 F 14-18        27:05    8:44/M
     218    Caroline Douglass       Trumbull  CT          420   17    19 F 14-18        27:06    8:45/M
     219    Susan Saylor            Stratford  CT         399   55     3 F 50-59        27:08    8:45/M
     220    Candace Naude           Trumbull  CT          161   15    20 F 14-18        27:09    8:45/M
     221    Paul Plouffe            Trumbull  CT          189   56    23 M 50-59        27:09    8:45/M
     222    Andrew Bob              Stratford  CT          25   16    35 M 14-18        27:16    8:48/M
     223    Linda Goodman           Derby  CT              85   30    16 F 30-39        27:21    8:49/M
     224    Karl Salvati            North Haven  CT       203   55    24 M 50-59        27:28    8:52/M
     225    Chris St. George        Shelton  CT           222   41    34 M 40-49        27:29    8:52/M
     226    Michael Gertner         Monroe  CT             80   39    27 M 30-39        27:31    8:53/M
     227    Zachary Terry           Stratford  CT         323   18    36 M 14-18        27:33    8:53/M
     228    Julia Prusaczyk         Stratford  CT         435   11     4 F 10-13        27:35    8:54/M
     229    Daniel Papraski         Stratford  CT         369   14    37 M 14-18        27:35    8:54/M
     230    Richard Zbrozek         Berlin  CT            443   61    10 M 60-69        27:38    8:55/M
     231    Molly Begg              Newtown  CT           419    9     1 F  1- 9        27:43    8:56/M
     232    MacKenzie Kelley        Winthrop  ME          110   29     9 F 19-29        27:46    8:57/M
     233    Jerry Jr. Iannucci      Bridgeport  CT        100   68    11 M 60-69        27:57    9:01/M
     234    Joshua Recupero         Southbury  CT         359   22    26 M 19-29        27:58    9:01/M
     235    Gordon Harris           Shelton  CT           432   52    25 M 50-59        27:59    9:02/M
     236    James Silkenat          Guilford  CT          288   61    12 M 60-69        27:59    9:02/M
     237    Lori Grindrod           Stratford  CT          88   38    17 F 30-39        28:00    9:02/M
     238    Rebecca Zukowski        Stratford  CT         311   34    18 F 30-39        28:04    9:03/M
     239    Sara Basford            Fairfield  CT          17   32    19 F 30-39        28:04    9:03/M
     240    Michael Daly            Fairfield  CT         376   47    35 M 40-49        28:09    9:05/M
     241    John McInerney          Stratford  CT         149   35    28 M 30-39        28:17    9:07/M
     242    Lida Letowt             Stratford  CT         131   45    10 F 40-49        28:18    9:08/M
     243    Austin Held             Trumbull  CT          309   12     8 M 10-13        28:23    9:09/M
     244    Kohlby Bacan            Stratford  CT          12   17    21 F 14-18        28:28    9:11/M
     245    Vanessa Tarzia          Ridgefield  CT        374   38    20 F 30-39        28:31    9:12/M
     246    Katherine Fleming       Ansonia  CT            72   27    10 F 19-29        28:36    9:14/M
     247    Timothy O'Rourke        Ansonia  CT           168   49    36 M 40-49        28:38    9:14/M
     248    Mary-Ellen Baus         Stratford  CT         455   47    11 F 40-49        28:39    9:15/M
     249    Eileen Piquette         Trumbull  CT          184   48    12 F 40-49        28:44    9:16/M
     250    Michael Piquette        Trumbull  CT          185   50    26 M 50-59        28:44    9:16/M
     251    Shelby Burnett          Oxford  CT             29   14    22 F 14-18        28:49    9:18/M
     252    Marty Folan             Danbury  CT            75   50    27 M 50-59        28:50    9:18/M
     253    Katelyn Greene          Oxford  CT             86   16    23 F 14-18        28:54    9:19/M
     254    Kate Smith              Stratford  CT         456   33    21 F 30-39        28:55    9:20/M
     255    Colleen Moshier                               264   34    22 F 30-39        28:56    9:20/M
     256    Dave Rabinove           Shelton  CT           193   51    28 M 50-59        28:58    9:21/M
     257    Sarah Horelik           Stratford  CT         424   12     5 F 10-13        29:01    9:22/M
     258    Kristy Banon            Stratford  CT          13   16    24 F 14-18        29:02    9:22/M
     259    Elysia St. George       Shelton  CT           223   10     6 F 10-13        29:02    9:22/M
     260    Andrew Baran            Stratford  CT          14   14    38 M 14-18        29:03    9:22/M
     261    Jose Benitez            Bridgeport  CT        338   44    37 M 40-49        29:06    9:23/M
     262    Frank Murphy            Northford  CT         158   55    29 M 50-59        29:09    9:24/M
     263    Louis Mellando          Stratford  CT         153   57    30 M 50-59        29:10    9:25/M
     264    Karen Green             Pelham  NY            431   33    23 F 30-39        29:12    9:25/M
     265    Tom Sullivan            Stratford  CT         341   48    38 M 40-49        29:13    9:25/M
     266    Lea Crown               Meriden  CT            44   31    24 F 30-39        29:15    9:26/M
     267    Alan Grindrod           Stratford  CT          87   37    29 M 30-39        29:18    9:27/M
     268    Sandra Hardison         Stamford  CT          462   50     4 F 50-59        29:22    9:28/M
     269    Logan Jennes            Fairfield  CT         101    9     1 M  1- 9        29:22    9:28/M
     270    Sean Gallagher          Stratford  CT         363   43    39 M 40-49        29:35    9:33/M
     271    Shari Damico            Fairfield  CT          46   25    11 F 19-29        29:36    9:33/M
     272    Kate Murphy             Fairfield  CT         404   42    13 F 40-49        29:44    9:35/M
     273    Pam Hunt                Riverside  CT          99   45    14 F 40-49        29:50    9:37/M
     274    Jennie Gonzalez         Naugatuck  CT          84   44    15 F 40-49        29:51    9:38/M
     275    Laura Czar              Milford  CT            45   28    12 F 19-29        29:51    9:38/M
     276    Melanie Champion        Meriden  CT            34   50     5 F 50-59        29:52    9:38/M
     277    Tom Clifford            Ansonia  CT            36   58    31 M 50-59        29:55    9:39/M
     278    Jenna Iacurci           Trumbull  CT          450   16    25 F 14-18        29:57    9:40/M
     279    Adrienne Mansour        Southbury  CT         142   20    13 F 19-29        29:57    9:40/M
     280    Maureen McMullen        Monroe  CT            271   39    25 F 30-39        29:58    9:40/M
     281    Jennifer Farinella      Stratford  CT          61   32    26 F 30-39        29:59    9:40/M
     282    Cynthia Loynd           Stratford  CT         429   48    16 F 40-49        30:00    9:41/M
     283    Kristine Damone         Shelton  CT           305   36    27 F 30-39        30:00    9:41/M
     284    Jen Svelnys             Stratford  CT         301   33    28 F 30-39        30:01    9:41/M
     285    Pete Warner             Poughquag  NY         272   49    40 M 40-49        30:02    9:41/M
     286    Patrick Morrow          Bridgeport  CT        458   0      1 M  0- 0        30:03    9:42/M
     287    Sarah Ambrose           Trumbull  CT            5   16    26 F 14-18        30:04    9:42/M
     288    Tiffany Chuckta         Shelton  CT           370   14    27 F 14-18        30:05    9:42/M
     289    Michele Moura           Shelton  CT           375   14    28 F 14-18        30:05    9:42/M
     290    Melanie Paolini         Orange  CT            176   34    29 F 30-39        30:13    9:45/M
     291    Katie Overstrum         Wallingford  CT       171   10     7 F 10-13        30:17    9:46/M
     292    Barrett True            Windsor  CT           236   71     5 M 70-79        30:18    9:46/M
     293    Jim Stevens             Trumbull  CT          378   76     6 M 70-79        30:22    9:48/M
     294    Michael Coffman         Columbia  SC           37   33    30 M 30-39        30:24    9:48/M
     295    Maryjane Plouffe        Trumbull  CT          187   56     6 F 50-59        30:25    9:49/M
     296    Chelsea Payne           Oxford  CT            178   15    29 F 14-18        30:31    9:51/M
     297    Lori Prusaczyk          Stratford  CT         434   41    17 F 40-49        30:32    9:51/M
     298    Jaqueline Gibbons       Woodbridge  CT         82   40    18 F 40-49        30:38    9:53/M
     299    John Daponte            Stratford  CT         314   59    32 M 50-59        30:41    9:54/M
     300    Jane Holler             Milford  CT            94   58     7 F 50-59        30:44    9:55/M
     301    Karen Panza             Stratford  CT         175   35    30 F 30-39        30:50    9:57/M
     302    Donna Cramond           Monroe  CT            260   58     8 F 50-59        30:51    9:57/M
     303    Barbara Kudysch         Stratford  CT         122   36    31 F 30-39        30:53    9:58/M
     304    Christopher Alexopoulos New Haven  CT           3   34    31 M 30-39        30:57    9:59/M
     305    Madani Sallen           Waterbury  CT         202   59    33 M 50-59        31:01   10:00/M
     306    Marilyn Benitez         Bridgeport  CT        337   45    19 F 40-49        31:01   10:00/M
     307    Kate Magdon             Shelton  CT           139   31    32 F 30-39        31:02   10:01/M
     308    Doreen Ferrante         Waterbury  CT          65   51     9 F 50-59        31:02   10:01/M
     309    Jillian Franklin        Trumbull  CT          336   16    30 F 14-18        31:03   10:01/M
     310    Kate Laursen            Trumbull  CT          129   16    31 F 14-18        31:03   10:01/M
     311    Arron Helm              Norwalk  CT            92   37    32 M 30-39        31:04   10:01/M
     312    Stephanie Magliocco     Shelton  CT           140   15    32 F 14-18        31:04   10:01/M
     313    Bob Kubic               Stratford  CT         438   43    41 M 40-49        31:15   10:05/M
     314    Carole Urban            Milford  CT           240   43    20 F 40-49        31:16   10:05/M
     315    Thomas McLoughlin       Riverside  CT         151   43    42 M 40-49        31:16   10:05/M
     316    Kathryn Stoker          Norwalk  CT           227   41    21 F 40-49        31:17   10:05/M
     317    Patty Carton            Stratford  CT          32   70     1 F 70-79        31:19   10:06/M
     318    Cynthia Gibbons         Woodbridge  CT         81   46    22 F 40-49        31:21   10:07/M
     319    Carl Rosa               Southbury  CT         360   43    43 M 40-49        31:22   10:07/M
     320    Shawn Farmer            Stratford  CT          62   35    33 M 30-39        31:23   10:07/M
     321    Matthew Hawkins         Stratford  CT         280   13     9 M 10-13        31:24   10:08/M
     322    Christopher Phillips    Stratford  CT         183   37    34 M 30-39        31:28   10:09/M
     323    Lindsay O'Donnell       Stratford  CT         166   26    14 F 19-29        31:29   10:09/M
     324    Christopher Joyce       Bethel  CT            105    9     2 M  1- 9        31:31   10:10/M
     325    Lauren Vargo            Orange  CT            391   25    15 F 19-29        31:34   10:11/M
     326    Carl Sylvester          Shelton  CT           365   75     7 M 70-79        31:41   10:13/M
     327    Courtney Lynch          Monroe  CT            134   17    33 F 14-18        31:51   10:16/M
     328    Jennifer Stango         Oakville  CT          224   24    16 F 19-29        31:56   10:18/M
     329    Cindy Lynch             Monroe  CT            133   44    23 F 40-49        31:58   10:19/M
     330    Bridget Dowd            Stamford  CT           54   44    24 F 40-49        32:06   10:21/M
     331    Katie Nappi             Shelton  CT           160   31    33 F 30-39        32:09   10:22/M
     332    Melinda Pittis          Stratford  CT         394   41    25 F 40-49        32:11   10:23/M
     333    Brian Flanagan          Bridgeport  CT        328   45    44 M 40-49        32:12   10:23/M
     334    Colleen Hawkins         Stratford  CT         283   42    26 F 40-49        32:13   10:24/M
     335    Victoria Kao            Shelton  CT           382   16    34 F 14-18        32:14   10:24/M
     336    Karl Eilers             Danbury  CT            59   55    34 M 50-59        32:17   10:25/M
     337    Amanda Keeler           Milford  CT           109   19    17 F 19-29        32:19   10:25/M
     338    Tony Petrie             Stratford  CT         377   41    45 M 40-49        32:21   10:26/M
     339    Meredith France         Trumbull  CT           78   16    35 F 14-18        32:26   10:28/M
     340    Diana Thompson          Trumbull  CT          230   16    36 F 14-18        32:30   10:29/M
     341    Ann St. George          Shelton  CT           221   41    27 F 40-49        32:31   10:29/M
     342    Rebecca Ford            Stratford  CT          77   17    37 F 14-18        32:34   10:30/M
     343    Mark Convertito         Stratford  CT         402   52    35 M 50-59        32:36   10:31/M
     344    James Shugrue           Stratford  CT         216   58    36 M 50-59        32:43   10:33/M
     345    Bruce Sr. Berkeley      Stratford  CT          20   46    46 M 40-49        32:50   10:35/M
     346    Loralie Held            Trumbull  CT          306   43    28 F 40-49        32:53   10:36/M
     347    John Peterson           Bridgeport  CT        286   50    37 M 50-59        32:54   10:37/M
     348    James Gilbert           Stratford  CT         446   58    38 M 50-59        32:59   10:38/M
     349    Hannah Weitzman         Trumbull  CT          445   16    38 F 14-18        32:59   10:38/M
     350    Hannah Cerone           Trumbull  CT          317   15    39 F 14-18        32:59   10:38/M
     351    Cynthia Buckley         Stratford  CT         408   56    10 F 50-59        33:05   10:40/M
     352    Elaine Ovecka           Middletown  CT        169   26    18 F 19-29        33:24   10:46/M
     353    Margot Sherwin          Guilford  CT          410   51    11 F 50-59        33:29   10:48/M
     354    Olivia Plouffe          Trumbull  CT          188   18    40 F 14-18        33:47   10:54/M
     355    David Johnson           Stratford  CT         103   54    39 M 50-59        33:48   10:54/M
     356    Melissa King            Stamford  CT          112   16    41 F 14-18        33:52   10:55/M
     357    Jessica Miller          New Haven  CT         278   32    34 F 30-39        34:03   10:59/M
     358    Gabby Larizza           Stratford  CT         284   9      2 F  1- 9        34:18   11:04/M
     359    Nicole Larizza          Stratford  CT         285   36    35 F 30-39        34:19   11:04/M
     360    Patrick Starling        Shelton  CT           270   24    27 M 19-29        34:28   11:07/M
     361    Amy Wells               Shelton  CT           243   41    29 F 40-49        34:31   11:08/M
     362    Megan Clarke            Stratford  CT         437   40    30 F 40-49        34:32   11:08/M
     363    Karen Philippas         Seymour  CT           182   41    31 F 40-49        34:40   11:11/M
     364    Sara Krochko            Milford  CT           121   28    19 F 19-29        34:46   11:13/M
     365    Edward Snyder           Wallingford  CT       220   61    13 M 60-69        34:46   11:13/M
     366    Heidi Keirstead         Shelton  CT           428   14    42 F 14-18        34:47   11:13/M
     367    Amelia Delise           Easton  CT             48   14    43 F 14-18        34:55   11:16/M
     368    Antonio Delise          Easton  CT             49   47    47 M 40-49        34:55   11:16/M
     369    Stephen Flanigan        Waterbury  CT          70   28    28 M 19-29        34:56   11:16/M
     370    Lindsey Kovacs          Shelton  CT           348   14    44 F 14-18        35:06   11:19/M
     371    Sandy Troesser          Shelton  CT           385   33    36 F 30-39        35:06   11:19/M
     372    Lauren Cebulski         Trumbull  CT          444   15    45 F 14-18        35:09   11:20/M
     373    Emily Hunt              Riverside  CT          98   11     8 F 10-13        35:23   11:25/M
     374    Mae Tighe               Wilton  CT            325   42    32 F 40-49        35:56   11:35/M
     375    Trice Flanigan          Waterbury  CT          71   46    33 F 40-49        36:03   11:38/M
     376    Meghan Lanese           Stratford  CT         127   30    37 F 30-39        36:04   11:38/M
     377    Tracy Lareau            Trumbull  CT          128   16    39 M 14-18        36:08   11:39/M
     378    Anita Wooten            Riverhead  NY         249   42    34 F 40-49        36:09   11:40/M
     379    Beata Hlinka            Stratford  CT         291   14    46 F 14-18        36:12   11:41/M
     380    Sara Schillaci          Trumbull  CT          208   16    47 F 14-18        36:13   11:41/M
     381    Nicole Defosche         Stamford  CT           47   17    48 F 14-18        36:17   11:42/M
     382    Katie Biagioni          Oxford  CT            412   16    49 F 14-18        36:38   11:49/M
     383    Jessica Flores          Stratford  CT         353   14    50 F 14-18        36:39   11:49/M
     384    Eileen O'Sullivan       Milford  CT           387   39    38 F 30-39        36:47   11:52/M
     385    Paige Minty             Stratford  CT         156   36    39 F 30-39        36:49   11:53/M
     386    Carole Sylvester        Derby  CT             366   46    35 F 40-49        36:57   11:55/M
     387    Edward Regner           Torrington  CT        194   80     1 M 80-99        37:05   11:58/M
     388    Daniel Ferrante         Waterbury  CT          64   53    40 M 50-59        37:21   12:03/M
     389    Teresa Nowlin           Milford  CT           163   38    40 F 30-39        37:24   12:04/M
     390    Ralph Barra             Middlebury  CT         16   60    14 M 60-69        37:25   12:04/M
     391    Alicia Mascia           Orange  CT            144   20    20 F 19-29        38:06   12:17/M
     392    Mikaela San Peitro      Stratford  CT         269   14    51 F 14-18        38:21   12:22/M
     393    Patricia Axtmayer       Wallingford  CT        11   57    12 F 50-59        38:34   12:26/M
     394    Melanie Maynard         Glastonbury  CT       145   31    41 F 30-39        38:55   12:33/M
     395    Elise Argust            Milford  CT             9   51    13 F 50-59        39:16   12:40/M
     396    Herman Bershtein        Hamden  CT             21   82     2 M 80-99        39:38   12:47/M
     397    Olivia Hartley          Bridgeport  CT        322   17    52 F 14-18        39:38   12:47/M
     398    Mary Schrock            Stratford  CT         210   48    36 F 40-49        39:46   12:50/M
     399    Gloria Huckaby          Bridgeport  CT        321   47    37 F 40-49        40:10   12:57/M
     400    Tara Toohey             Milford  CT           231   24    21 F 19-29        40:23   13:02/M
     401    Christina Demico        Stratford  CT          51   37    42 F 30-39        40:24   13:02/M
     402    Gloria Folan            Danbury  CT            74   54    14 F 50-59        41:11   13:17/M
     403    Vivien Krieger          New York  NY          118   30    43 F 30-39        41:44   13:28/M
     404    Betsy Overstrum         Wallingford  CT       170    6     3 F  1- 9        42:06   13:35/M
     405    Jessica Grillo          Southbury  CT         343   28    22 F 19-29        42:13   13:37/M
     406    Sarah Norck             Thomaston  CT         324   28    23 F 19-29        42:13   13:37/M
     407    B Dungan                                      392   24    24 F 19-29        42:50   13:49/M
     408    Lena Yasutake                                 390   25    25 F 19-29        42:50   13:49/M
     409    Betty Holroyd           Wallingford  CT        95   82     1 F 80-99        43:05   13:54/M
     410    Karen Chapman           Stamford  CT           35   48    38 F 40-49        43:31   14:02/M
     411    Steve Alexander         West Haven  CT          2   51    41 M 50-59        44:03   14:13/M
     412    Pattie Michaud          Stratford  CT         154   55    15 F 50-59        44:30   14:21/M
     413    Rick Tyrseck            Danbury  CT           239   51    42 M 50-59        44:36   14:23/M
     414    Myles Parmiter          Fairfield  CT         331   13    10 M 10-13        44:59   14:31/M
     415    Avery Parmiter          Fairfield  CT         330   15    53 F 14-18        45:23   14:38/M
     416    Leslie Parmiter         Fairfield  CT         332   54    16 F 50-59        45:23   14:38/M
     417    George Whitney          Orange  CT            247   89     3 M 80-99        45:55   14:49/M
     418    Shawna Bartkus          Hamden  CT            448   40    39 F 40-49        46:16   14:55/M
     419    Gretchen Bartkus        Stratford  CT         447   36    44 F 30-39        46:16   14:55/M
     420    Michael Shavel          Stratford  CT         401   41    48 M 40-49        46:19   14:56/M
     421    Kathy Krochko           Stratford  CT         120   60     1 F 60-69        46:21   14:57/M
     422    Timmy Joyce             Bethel  CT            106    7     3 M  1- 9        46:25   14:58/M
     423    Sarah MacOne            Milford  CT           137   16    54 F 14-18        46:46   15:05/M
     424    Lea Collins             Naugatuck  CT          38   43    40 F 40-49        48:37   15:41/M
     425    Donna Putterson                               191   56    17 F 50-59        48:46   15:44/M
     426    Renee Hager             Norwalk  CT            91   47    41 F 40-49        48:55   15:47/M
     427    Betsy Arena             Milford  CT             8   53    18 F 50-59        48:55   15:47/M
     428    Kristen Worozilcak      Milford  CT           251   33    45 F 30-39        52:14   16:51/M
     429    Pat Wrigley             West Haven  CT        397   57    19 F 50-59        52:15   16:51/M
     430    Melanie Sherwood        New Milford  CT       442   48    42 F 40-49        52:37   16:58/M
     431    Megan McCool            Stratford  CT         339   35    46 F 30-39        52:37   16:58/M
     432    Faith Douglass          Trumbull  CT           53   45    43 F 40-49        59:41   19:15/M
     433    Elaine Douglass         Torrington  CT         52   71     2 F 70-79        59:41   19:15/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men:  1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Meredith Anand Easton CT

30

19

18:35

6:00/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Julian Saad Trumbull CT

16

1

16:17

5:15/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Molly Begg Newtown CT

9

231

27:43

8:56/M

2

Gabby Larizza Stratford CT

9

358

34:18

11:04/M

3

Betsy Overstrum Wallingford CT

6

404

42:06

13:35/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Logan Jennes Fairfield CT

9

269

29:22

9:28/M

2

Christopher Joyce Bethel CT

9

324

31:31

10:10/M

3

Timmy Joyce Bethel CT

7

422

46:25

14:58/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Janka Hlinka Stratford CT

12

149

24:58

8:03/M

2

Kathleen O'Brien Shelton CT

13

197

26:39

8:36/M

3

Jessica Olavarria Shelton CT

13

207

26:55

8:41/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brendan Hawkins Stratford CT

11

106

23:22

7:32/M

2

Kyle Bederman Shelton CT

13

110

23:35

7:36/M

3

Marc Laprierre Stratford CT

11

128

24:18

7:50/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelsey Murphy Shelton CT

15

71

21:28

6:55/M

2

Erin Begg Newtown CT

14

84

22:07

7:08/M

3

Jaclyn Stanton Oxford CT

15

101

23:03

7:26/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Stoliker Shelton CT

17

2

16:22

5:17/M

2

Ehrin McWeeney Shelton CT

17

3

16:42

5:23/M

3

Bobby Giuliani Shelton CT

17

10

17:43

5:43/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christina Senft Groton CT

24

29

19:27

6:16/M

2

Michele Shawah Milford CT

29

38

19:52

6:25/M

3

Egiyemisi Damisah New Haven CT

25

41

20:07

6:29/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Cerasale Bridgeport CT

27

4

16:47

5:25/M

2

Desmond O'Grady Southbury CT

28

5

16:49

5:25/M

3

Ryan Pancoast Stratford CT

25

7

17:16

5:34/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Leah Begg Newtown CT

39

88

22:17

7:11/M

2

Rocio Fields Wilton CT

37

103

23:09

7:28/M

3

Rebecca Ambrose Monroe CT

35

105

23:18

7:31/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alan Hagander Darien CT

38

11

17:43

5:43/M

2

Bart Wasiolek Hamden CT

39

13

17:45

5:44/M

3

Joe; Bender Hawthorne NY

39

20

18:39

6:01/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kris Overstrum Wallingford CT

46

123

24:13

7:49/M

2

Margaret Walsh Trumbull CT

41

132

24:24

7:52/M

3

Donna Quinlan Trumbull CT

41

143

24:45

7:59/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Oscar Gonzalez New Haven CT

44

6

16:51

5:26/M

2

Wantuil Souza Bridgeport CT

41

9

17:36

5:41/M

3

Tom Sassi Stamford CT

46

25

19:08

6:10/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrea Williamson-Huge New Canaan CT

53

81

21:58

7:05/M

2

Dotti Lupariello Shelton CT

53

160

25:26

8:12/M

3

Susan Saylor Stratford CT

55

219

27:08

8:45/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Fred Scalzi Naugatuck CT

50

28

19:26

6:16/M

2

Ian Parmiter Fairfield CT

50

36

19:46

6:23/M

3

Dave Chameides Oxford CT

50

37

19:49

6:24/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathy Krochko Stratford CT

60

421

46:21

14:57/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Wayne Theriault Milford CT

60

78

21:46

7:01/M

2

William Schaeffer Guilford CT

61

89

22:19

7:12/M

3

Lee Bradley Newington CT

66

102

23:04

7:26/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patty Carton Stratford CT

70

317

31:19

10:06/M

2

Elaine Douglass Torrington CT

71

433

59:41

19:15/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Dugdale Ridgefield CT

73

125

24:15

7:49/M

2

Geoff Etherington Killingworth CT

79

130

24:22

7:52/M

3

Michael Goldman Scarsdale NY

72

138

24:32

7:55/M

 
Top

Women 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Holroyd Wallingford CT

82

409

43:05

13:54/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Edward Regner Torrington CT

80

387

37:05

11:58/M

2

Herman Bershtein Hamden CT

82

396

39:38

12:47/M

3

George Whitney Orange CT

89

417

45:55

14:49/M



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News