Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Holcomb Farm Benefit 10K

West Granby, CT, August 23, 2008

[Age Groups ]

Overall

Courtesy of The Last Mile

Email timing@thelastmileracing.com

Results courtesy of the The Last Mile Racing LLC


                         Holcomb Farm Benefit 10K
                            West Granby, CT USA
                           08/23/2008 - 8:30 AM
                         Weather: Sunny, Mid 70's
                  Results By: The Last Mile Race Mgt Co.
                        www.thelastmileracing.com 
                   Timed using the DAG Foot Chip System
         USATF Sanctioned Race & Certified 10K Course (CT07012JHP)
Place No.   Name                Age Div   Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== ===== =================== === ===== ======== ======== = =============== == ======= ===== 
    1    93 BRIAN NELSON         28 M1929   1/5      1/57   M Ellington       CT   37:02  5:58 
    2    66 DAVID POLROT         41 M4049   1/21     2/57   M Simsbury        CT   38:05  6:08 
    3    32 Peter Lofink         48 M4049   2/21     3/57   M Brookfield      CT   38:08  6:09 
    4    62 ANDREW STRNISTE      21 M1929   2/5      4/57   M Southwick       MA   38:26  6:12 
    5    48 Thomas Ksiazkiewicz  43 M4049   3/21     5/57   M Collinsville    CT   38:39  6:14 
    6    59 KEN CLARKE           46 M4049   4/21     6/57   M Somers          CT   39:53  6:26 
    7    88 COLIN MCLAUGHLIN     16 M1418   1/6      7/57   M Farmington      CT   41:26  6:41 
    8    83 MIRO BALDIGA         49 M4049   5/21     8/57   M Unionville      CT   41:29  6:41 
    9    55 Mark De Kanter       34 M3039   1/10     9/57   M Simsbury        CT   41:44  6:43 
   10    67 ERICK HOLM           48 M4049   6/21    10/57   M West Granby     CT   42:14  6:48 
   11    57 Christopher Lang     17 M1418   2/6     11/57   M N. Granby       CT   42:27  6:50 
   12    77 ROBERT DEMING        52 M5059   1/10    12/57   M New Hartford    CT   42:43  6:53 
   13    70 JOHN LORENZINI       43 M4049   7/21    13/57   M Bolton          CT   43:05  6:56 
   14    75 RICHARD CLAPP        27 M1929   3/5     14/57   M New London      CT   43:53  7:04 
   15    64 ROBERT McCORMICK     39 M3039   2/10    15/57   M Suffield        CT   44:05  7:06 
   16    63 JACOB LEE            15 M1418   3/6     16/57   M West Simsbury   CT   44:49  7:13 
   17    87 BARTHOLOMEW PUHNISH  19 M1929   4/5     17/57   M Simsbury        CT   44:58  7:15 
   18    42 Juston Stackawitz    30 M3039   3/10    18/57   M Ansonia         CT   45:06  7:16 
   19    21 Ashley Aldrich       25 F1929   1/7      1/21   F Vernon          CT   45:07  7:16 
   20    50 Ben Lundin           17 M1418   4/6     19/57   M Granby          CT   45:40  7:21 
   21    49 Matthew Rich         40 M4049   8/21    20/57   M Deerfield,      MA   45:58  7:24 
   22    94 PETER HOULDIN        35 M3039   4/10    21/57   M Washington Depo CT   46:03  7:25 
   23    72 ROY KLECKNER         53 M5059   2/10    22/57   M Canton          CT   46:57  7:34 
   24    51 Laura Nelson         27 F1929   2/7      2/21   F Ellington       CT   47:39  7:41 
   25    27 Chris Markelon       42 M4049   9/21    23/57   M Simsbury        CT   47:57  7:43 
   26    46 Morris Lainer        56 M5059   3/10    24/57   M Easthampton,    MA   48:09  7:45 
   27    86 KEN MAJOR            50 M5059   4/10    25/57   M Vernon Rockvill CT   48:20  7:47 
   28    58 Ethan Lang           14 M1418   5/6     26/57   M N. Granby       CT   48:21  7:47 
   29    81 REBECCA THOMSON      21 F1929   3/7      3/21   F Windsor         CT   48:29  7:49 
   30    71 DANIEL BADE          47 M4049  10/21    27/57   M East Granby     CT   48:45  7:51 
   31    60 FRED HUDAK           63 M6069   1/4     28/57   M Torrington      CT   48:56  7:53 
   32    92 JARED HUMPHREY       46 M4049  11/21    29/57   M Canton          CT   49:00  7:54 
   33    23 Chris Slawsky        33 M3039   5/10    30/57   M Milford         CT   49:17  7:56 
   34    61 JIM LOFINK           53 M5059   5/10    31/57   M Granby          CT   49:21  7:57 
   35    89 PAUL DECRISANTIS     41 M4049  12/21    32/57   M Bloomfield      CT   49:54  8:02 
   36    28 Hilary Kreitner      40 F4049   1/6      4/21   F Colchester      CT   50:01  8:03 
   37    40 Dave Webber          50 M5059   6/10    33/57   M Ellington       CT   50:40  8:10 
   38    52 Robert Barnes        44 M4049  13/21    34/57   M Enfield         CT   50:44  8:10 
   39    26 Bettina Paolino      42 F4049   2/6      5/21   F Granby          CT   50:51  8:11 
   40    41 John Kovalsky        40 M4049  14/21    35/57   M Agawam,         MA   50:52  8:12 
   41    91 ED BELLONE           45 M4049  15/21    36/57   M South Windsor   CT   51:06  8:14 
   42    82 TRISH RIVARD         35 F3039   1/5      6/21   F GRANBY          CT   51:43  8:20 
   43    37 Mark Migliaccio      41 M4049  16/21    37/57   M W. Granby       CT   52:27  8:27 
   44    84 ANNIE ULRICH         18 F1418   1/1      7/21   F Simsbury        CT   52:44  8:30 
   45    20 Clark Pfaff          46 M4049  17/21    38/57   M Granby          CT   53:20  8:35 
   46    31 Todd Rosenthal       36 M3039   6/10    39/57   M E. Windsor      CT   53:26  8:36 
   47    74 PAUL BALAVENDGR      50 M5059   7/10    40/57   M Canton          CT   53:27  8:36 
   48    54 Erin O'Brien         32 F3039   2/5      8/21   F Winsted         CT   54:00  8:42 
   49    73 WILLIAM CIPKIS       50 M5059   8/10    41/57   M East Granby     CT   54:42  8:49 
   50    45 Lauren McNamara      19 F1929   4/7      9/21   F East Lyme       CT   55:31  8:56 
Place No.   Name                Age Div   Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== ===== =================== === ===== ======== ======== = =============== == ======= ===== 
   51    44 Jeffrey McNamara     49 M4049  18/21    42/57   M East Lyme       CT   55:31  8:56 
   52    85 TOM LANG             45 M4049  19/21    43/57   M North Granby    CT   56:54  9:10 
   53    90 LORI SLOWIK          45 F4049   3/6     10/21   F South Windsor   CT   57:13  9:13 
   54    14 Daniel Solomon       56 M5059   9/10    44/57   M N. Reading      MA   57:42  9:18 
   55    34 Michael Moroney      44 M4049  20/21    45/57   M Suffield        CT   57:57  9:20 
   56    19 Jo Anne Douglas      42 F4049   4/6     11/21   F W. Simsbury     CT   58:14  9:23 
   57    39 Patty Eldridge       28 F1929   5/7     12/21   F Suffield        CT   58:49  9:28 
   58    35 Aleksandr Govor      18 M1418   6/6     46/57   M Russell,        MA   59:08  9:31 
   59    79 DAVE FRAUNENHOFER    36 M3039   7/10    47/57   M Avon            CT   59:12  9:32 
   60    80 KATIE HOFFMAN        25 F1929   6/7     13/21   F Granby          CT   59:12  9:32 
   61    95 APRIL DUBOSE         34 F3039   3/5     14/21   F East Hartford   CT   59:19  9:33 
   62    38 Chester Lau          51 M5059  10/10    48/57   M W. Hartford     CT   59:59  9:40 
   63    11 Tom Lyle             46 M4049  21/21    49/57   M South Windsor   CT 1:01:03  9:50 
   64    36 Luke Baillargeon     28 M1929   5/5     50/57   M Westfield,      MA 1:01:14  9:52 
   65    69 CAROLINE CYGRAN      24 F1929   7/7     15/21   F Hartford        CT 1:02:58 10:08 
   66    68 ANNA TENERO          40 F4049   5/6     16/21   F North Granby    CT 1:03:20 10:12 
   67    10 Donna Lyle           48 F4049   6/6     17/21   F South Windsor   CT 1:03:52 10:17 
   68    76 Jerry Shimoda-Peters 76 M7099   1/1     51/57   M W. Hartford     CT 1:04:51 10:27 
   69    65 DON ANDERSON III     30 M3039   8/10    52/57   M Milford         CT 1:05:21 10:31 
   70    78 SARA SCOTTO          33 F3039   4/5     18/21   F West Granby     CT 1:06:52 10:46 
   71    29 Stephen Newman       38 M3039   9/10    53/57   M N.Granby        CT 1:06:52 10:46 
   72    18 James Jorden         67 M6069   2/4     54/57   M Miami           FL 1:07:05 10:48 
   73    96 DEBRA ST. GERMAIN    52 F5059   1/2     19/21   F Hartford        CT 1:10:59 11:26 
   74    56 Dave Goddard         62 M6069   3/4     55/57   M Portland        CT 1:12:23 11:39 
   75    47 Jeanne Teasdale      54 F5059   2/2     20/21   F Great Barringto MA 1:14:31 12:00 
   76    25 Angela Rosenthal     34 F3039   5/5     21/21   F E. Windsor      CT 1:15:59 12:14 
   77    24 Tony Demarco         61 M6069   4/4     56/57   M Collinsville    CT 1:16:47 12:22 
   78    17 Ken Qian             30 M3039  10/10    57/57   M Manchester      CT 1:27:36 14:06 




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News