Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

10th Battle of Stonington

Stonington Bourough, CT, August 19, 2008

[Overall Results ]

Age Group Results

BATTLE OF STONINGTON 5 K RACE

BATTLE OF STONINGTON 5 K RACE

Age Group Results

August 19, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0-19 20-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-19 20-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Heather Bessette        Mystic  CT          45       13      19:36.0    6:19/M
       2    Emily Anderson          Stonington  CT      24       19      20:02.0    6:28/M
       3    Anne Campbell           Niantic  CT         36       22      20:05.0    6:29/M
Top

Female 19 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brandy Leclair          Groton  CT          13       32      20:52.0    6:44/M
       2    Briannie Misecki        Niantic  CT         16       35      20:59.0    6:46/M
       3    Jackie Burr             Westerly  RI        12       40      21:23.0    6:54/M
       4    Carli Shroyer           Coventry  CT        13       70      22:46.0    7:21/M
       5    Kelly Kong              Westerly  RI        11      113      24:33.0    7:55/M
       6    Emily Gay               Pawcatuck  CT       17      114      24:33.0    7:55/M
       7    jessica groweck         Mystic  CT          15      121      24:46.0    7:59/M
       8    Elizabeth Saragent      West Hartford  CT   19      147      25:46.0    8:19/M
       9    Kelly Quinn             Milford  CT         13      151      25:57.0    8:22/M
      10    Liz Salesky             Niantic  CT         16      155      26:08.0    8:26/M
      11    Bridget Hatton          Stonington  CT      17      176      27:32.0    8:53/M
      12    Sarah Lobdell           Stonington  CT      19      187      28:00.0    9:02/M
      13    Joni Moody              Mystic  CT          13      190      28:11.0    9:05/M
      14    sarah sargent           Pawcatuck  CT       0       204      29:17.0    9:27/M
      15    Barbara Barnes          Pawcatuck  CT       19      225      32:46.0   10:34/M
      16    Kathryn Triese          Oak Park  IL        11      226      33:07.0   10:41/M
      17    Marisa Moody            Mystic  CT          15      237      35:23.0   11:25/M
Top

Female 20 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Suanne Wintz            New Haven  CT       34       41      21:24.0    6:54/M
       2    Marcy Withington        Old Lyme  CT        38       53      21:45.0    7:01/M
       3    Ama Amoah               Westerly  RI        36       71      22:48.0    7:21/M
       4    Carrie Mallozzi         Groton  CT          23       94      23:57.0    7:44/M
       5    Rena Burbey             New London  CT      23       98      24:07.0    7:47/M
       6    Erica Fox               North Stonington  C 34      100      24:10.0    7:48/M
       7    Jennifer Froling        Stonington  CT      22      107      24:20.0    7:51/M
       8    michelle lea            Old Lyme  CT        34      110      24:26.0    7:53/M
       9    Kelly Kincaid           New London  CT      29      116      24:35.0    7:56/M
      10    Melanie Diamanti        Pawcatuck  CT       35      125      24:52.0    8:01/M
      11    Kristen Trevena         Pawcatuck  CT       32      126      24:53.0    8:02/M
      12    virginia adair          Stonington  CT      23      127      24:54.0    8:02/M
      13    Agata Paulowski         Glastonbury  CT     39      139      25:18.0    8:10/M
      14    Angela Doran            Ledyard  CT         36      143      25:28.0    8:13/M
      15    Christine Logan         Pawcatuck  CT       39      145      25:39.0    8:16/M
      16    Denise Descheneaux      Groton  CT          39      148      25:48.0    8:19/M
      17    Stephanie Kindel        Mystic  CT          28      152      26:04.0    8:25/M
      18    Kaithlin McCormick      Groton  CT          21      156      26:08.0    8:26/M
      19    Victoria Dwyer          Waterford           35      157      26:09.0    8:26/M
      20    Carol Myers             New London  CT      33      158      26:13.0    8:27/M
      21    Leslie Bartholomew      Stonington  CT      39      162      26:28.0    8:32/M
      22    Valerie Crist           Ledyard  CT         30      169      26:53.0    8:40/M
      23    Juntyma Engtrakul       Groton  CT          26      174      27:13.0    8:47/M
      24    Karen Santacroce        Groton  CT          39      183      27:45.0    8:57/M
      25    Suzanne Murphy          Mystic  CT          33      186      27:57.0    9:01/M
      26    Tricia Canavan          Stonington  CT      22      192      28:13.0    9:06/M
      27    Katrina Loomis          Mystic  CT          35      194      28:25.0    9:10/M
      28    Sara Blechinger         New London  CT      30      209      29:38.0    9:34/M
      29    Kelley Sanok            STONINGTON  CT      35      211      29:48.0    9:37/M
      30    Ali Legnas              Groton  CT          21      213      30:07.0    9:43/M
      31    Lisa Aschenbrenner      New London  CT      38      215      30:11.0    9:44/M
      32    betsy luchars           Newton Center  MA   39      216      30:11.0    9:44/M
      33    Kyle Banks              Wilmington  MA      39      224      32:20.0   10:26/M
      34    Jen Christner           New London  CT      23      230      33:43.0   10:53/M
      35    Kimberly Lichtenberg    Saint Louis  MO     31      241      37:00.0   11:56/M
      36    Kristin Lichtenberg     Stonington  CT      35      242      37:01.0   11:56/M
      37    Jennifer Munzer         Niantic  CT         34      243      37:13.0   12:00/M
      38    Justine Deming          Mystic  CT          21      244      38:30.0   12:25/M
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Susan Hammond           Pawcatuck  CT       45       24      20:18.0    6:33/M
       2    Carlene Messinger       Saddle River  NJ    40       31      20:51.0    6:44/M
       3    Pam Award               Waterford           42       56      21:50.0    7:03/M
       4    Mary Kong               Westerly  RI        43       64      22:10.0    7:09/M
       5    Wendy Eck               Stonington  CT      46       65      22:16.0    7:11/M
       6    Christine Lubeski       Niantic  CT         41       76      23:05.0    7:27/M
       7    Eva Chin                Mystic  CT          46       87      23:45.0    7:40/M
       8    Karen Short             New London  CT      47       89      23:46.0    7:40/M
       9    Carol Rose              Ledyard  CT         42       90      23:50.0    7:41/M
      10    Dana Oliveira           Mystic  CT          44      120      24:46.0    7:59/M
      11    Julie Oliver            Glasgo  CT          40      123      24:51.0    8:01/M
      12    Amy Nichols             Stonington  CT      48      124      24:51.0    8:01/M
      13    kathy quinn             Greenwich  CT       45      128      24:56.0    8:03/M
      14    Lisa Ryan               Narragansett  RI    44      134      25:10.0    8:07/M
      15    Jolanta Wojciechowski   Ledyard  CT         41      138      25:18.0    8:10/M
      16    Michele Millham         Ledyard  CT         41      144      25:29.0    8:13/M
      17    noreen higgins          Stonington  CT      47      159      26:15.0    8:28/M
      18    Debra Raymond           Niantic  CT         49      167      26:45.0    8:38/M
      19    Anne Collette           Pawcatuck  CT       46      168      26:49.0    8:39/M
      20    Maureen Mailhot         Ledyard  CT         48      171      27:03.0    8:44/M
      21    Xandra McCagg           Stonington  CT      48      198      28:53.0    9:19/M
      22    julie toulmin           Pawcatuck  CT       41      203      29:16.0    9:26/M
      23    Ann Harvey              Stonington  CT      49      205      29:22.0    9:28/M
      24    Laura Kramer            Stonington  CT      42      210      29:41.0    9:35/M
      25    Jen Obrien              Pawcatuck  CT       43      217      30:55.0    9:58/M
      26    Strevie Shepherd        Stonington  CT      45      218      31:05.0   10:02/M
      27    Carol Gilles            Stonington  CT      49      221      31:54.0   10:17/M
      28    Terri Thiese                                42      227      33:07.0   10:41/M
      29    Tammy Austin            Ledyard  CT         47      229      33:33.0   10:49/M
      30    Inge Pilgermayer        New London  CT      40      231      33:44.0   10:53/M
      31    Sarah Stvan             Philadelphia  PA    49      234      34:56.0   11:16/M
      32    Anita Kaiser            Groton  CT          47      238      35:23.0   11:25/M
      33    V Cann                  Pawcatuck  CT       49      245      40:53.0   13:11/M
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    patricia kelly          napoli  ITALY       56       81      23:28.0    7:34/M
       2    Susan Smith             New London  CT      50      115      24:34.0    7:55/M
       3    Mary Boy                Mystic  CT          50      149      25:49.0    8:20/M
       4    sandra collins          Wauregan  CT        53      160      26:21.0    8:30/M
       5    Christine Picklo        Niantic  CT         53      175      27:16.0    8:48/M
       6    N Dufroth               Stonington  CT      53      185      27:51.0    8:59/M
       7    Marag Morse             Pawcatuck  CT       51      189      28:09.0    9:05/M
       8    diane trone             Mystic  CT          50      223      31:57.0   10:18/M
       9    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT     54      247      43:36.0   14:04/M
      10    Susan O'Lane            Niantic  CT         54      249      45:39.0   14:44/M
      11    Laurie Lamb             North Stonington  C 55      252      51:14.0   16:32/M
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rose Buckingham         Norwich  CT         60      140      25:23.0    8:11/M
       2    susan sheckley          Niantic  CT         60      181      27:39.0    8:55/M
       3    Candace Sanford         Stonington  CT      60      193      28:23.0    9:09/M
       4    Patricia Phillips       Niantic  CT         61      200      29:05.0    9:23/M
       5    Patricia Baker          Oakdale  CT         63      219      31:38.0   10:12/M
       6    Smidgie MacPhail        Niantic  CT         61      236      35:13.0   11:22/M
       7    Deb Peacock             East Greenwich  RI  60      248      44:50.0   14:28/M
       8    Carol Edwards           Niantic  CT         61      250      48:04.0   15:30/M
Top

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mark Oliver             Groton  CT          23        1      15:29.0    5:00/M
       2    Chad Brown              Waterford  CT       30        2      16:35.0    5:21/M
       3    Christopher Kane        Waterford  CT       40        3      16:54.0    5:27/M
Top

Male 19 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Greg Sugar              Pawcatuck  CT       17        4      18:30.0    5:58/M
       2    Sandro Bittman          Ledyard  CT         16        7      18:51.0    6:05/M
       3    Michael Willner         Stonington  CT      16       33      20:58.0    6:46/M
       4    Oscar Nardness          Stonington  CT      14       38      21:17.0    6:52/M
       5    Christine Kong          Westerly  RI        15       68      22:41.0    7:19/M
       6    patruno alessandro      napoli  ITALY       18       75      23:05.0    7:27/M
       7    W Hatton                Stonington  CT      14       83      23:35.0    7:36/M
       8    charles rose            Ledyard  CT         12       86      23:45.0    7:40/M
       9    Jack Thiese             Oak Park  IL        13      101      24:12.0    7:48/M
      10    Stephen Bodgan          Westerly  RI        12      104      24:15.0    7:49/M
      11    Christopher Barber      Stonington  CT      14      117      24:41.0    7:58/M
      12    william sargent         Pawcatuck  CT       16      122      24:50.0    8:01/M
      13    James Rose              Ledyard  CT         10      188      28:08.0    9:05/M
      14    Christopher Sargent     West Hartford  CT   10      202      29:16.0    9:26/M
      15    Bradley King            East Lyme  CT       12      206      29:22.0    9:28/M
      16    Garrett Gralton         Ledyard  CT         12      228      33:09.0   10:42/M
      17    James Shepherd          Stonington  CT      12      240      36:24.0   11:45/M
Top

Male 20 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Tammaro         Westerly  RI        39        5      18:35.0    6:00/M
       2    Nicholas Godlewski      Groton  CT          26        6      18:51.0    6:05/M
       3    Matt Smith              East Lyme  CT       39       12      19:27.0    6:16/M
       4    Tom Sullivan            Groton  CT          38       21      20:04.0    6:28/M
       5    Josh Sgandurra          Oakdale  CT         20       23      20:15.0    6:32/M
       6    Daniel Brannegan        Pawcatuck  CT       34       27      20:31.0    6:37/M
       7    Manj Lall               East Lyme  CT       38       34      20:58.0    6:46/M
       8    Josh Harwell            Mystic  CT          34       44      21:29.0    6:56/M
       9    Jim Sybora              Coventry  RI        38       46      21:35.0    6:58/M
      10    Bob Gay                 Pawcatuck  CT       25       47      21:36.0    6:58/M
      11    John Fox                North Stonington  C 36       50      21:42.0    7:00/M
      12    James Eppinger          Pawcatuck  CT       23       52      21:45.0    7:01/M
      13    mark irons              Plainfield  CT      34       54      21:48.0    7:02/M
      14    Paul Read               Pawcatuck  CT       36       57      21:52.0    7:03/M
      15    nigel greene            Mystic  CT          39       60      21:57.0    7:05/M
      16    D Houden                New London  CT      30       67      22:27.0    7:15/M
      17    Jeffery Osowski         Preston  CT         33       72      22:56.0    7:24/M
      18    Jon Powell              Mystic  CT          27       74      23:04.0    7:26/M
      19    Wajahet Sheikh          Ledyard  CT         35       79      23:21.0    7:32/M
      20    Joseph Deciaro          Mystic  CT          27       80      23:23.0    7:33/M
      21    Chris Rose              Mystic  CT          25       82      23:34.0    7:36/M
      22    Brain Rago              Colchester  CT      30      105      24:16.0    7:50/M
      23    Nicholas Barner         New London  CT      30      106      24:17.0    7:50/M
      24    Nels Hanson             Waterford           34      112      24:30.0    7:54/M
      25    David Menzies           Mystic  CT          35      131      25:04.0    8:05/M
      26    scott banks             Pawcatuck  CT       36      133      25:10.0    8:07/M
      27    Clive Brown-Proctor     Pawcatuck  CT       39      137      25:16.0    8:09/M
      28    Simon Phillips          Niantic  CT         31      141      25:25.0    8:12/M
      29    Donnis Mennillo Jr      Naugatuck  CT       39      142      25:26.0    8:12/M
      30    Brian Kluberdanz        Stonington  CT      25      153      26:04.0    8:25/M
      31    Todd Choti              Griswold  CT        38      173      27:08.0    8:45/M
      32    Jordan Hill             Niantic  CT         20      177      27:33.0    8:53/M
      33    Vamsi Bollu             Groton  CT          30      195      28:47.0    9:17/M
      34    Bryan Dumais            Pawcatuck  CT       39      222      31:56.0   10:18/M
      35    Anwar Khan              Salem  CT           37      233      34:52.0   11:15/M
Top

Mens Masters

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Leszek Wojciechowski    Gales Ferry  CT     43        8      18:54.0    6:06/M
       2    Paul Letoile            Saunderstown  RI    43        9      19:11.0    6:11/M
       3    Joseph Hallisey         Glastonbury  CT     44       11      19:25.0    6:16/M
       4    Stephen Schonning       Westerly  RI        44       17      19:50.0    6:24/M
       5    Eric Bogdan             Westerly  RI        41       20      20:02.0    6:28/M
       6    Greg Sluggett           Ledyard  CT         41       25      20:24.0    6:35/M
       7    Dan Dumais              Simsbury  CT        47       26      20:26.0    6:35/M
       8    Joe Dotolo              Westerly  RI        42       29      20:38.0    6:39/M
       9    Michael Boumenot        Pawcatuck  CT       40       30      20:50.0    6:43/M
      10    Christopher Robertson   Norwell  MA         43       37      21:11.0    6:50/M
      11    Don Banks               Pawcatuck  CT       40       39      21:19.0    6:53/M
      12    Gregory Niles           Stonington  CT      49       43      21:26.0    6:55/M
      13    Martin Heath            London  UK          45       48      21:36.0    6:58/M
      14    Richard Willner         Pawcatuck  CT       48       51      21:44.0    7:01/M
      15    Adam Skepner            Gales Ferry  CT     40       55      21:49.0    7:02/M
      16    Frank Norosky           Groton  CT          46       59      21:56.0    7:05/M
      17    F. David Tingley        Waterford           44       61      22:02.0    7:06/M
      18    Gregory Preston         Salem  CT           47       66      22:25.0    7:14/M
      19    Manuel Duval            Nl                  42       69      22:44.0    7:20/M
      20    Gerald Ricketson        Waterford  CT       40       73      23:00.0    7:25/M
      21    Ron Lewis               Quaker Hill  CT     40       84      23:38.0    7:37/M
      22    Jeffery Van Deusen      East Lyme  CT       40       85      23:40.0    7:38/M
      23    jiri aubrechit          Mystic  CT          43       92      23:55.0    7:43/M
      24    Bob Myers               New London  CT      47       93      23:56.0    7:43/M
      25    Bob Nordness            Stonington  CT      45       95      23:59.0    7:44/M
      26    Russ Dipallina          Waterford  CT       46       96      24:00.0    7:45/M
      27    doug mola               Stonington  CT      43       97      24:06.0    7:46/M
      28    Kevin Bowdler           Stonington  CT      49      109      24:24.0    7:52/M
      29    Bob Gralton             Mystic  CT          40      111      24:29.0    7:54/M
      30    Steven Hansel           Old Saybrook  CT    45      119      24:43.0    7:58/M
      31    mark steele             Pawcatuck  CT       41      130      25:02.0    8:05/M
      32    Luke Varanko            Groton  CT          49      146      25:45.0    8:18/M
      33    James Paggioli          Bolton  CT          45      164      26:34.0    8:34/M
      34    scott mctntyre          Stonington  CT      44      166      26:40.0    8:36/M
      35    Bill Bentley            Lisbon  CT          42      172      27:04.0    8:44/M
      36    Rich White              North Franklin  CT  48      178      27:34.0    8:54/M
      37    Jim Moody               Mystic  CT          47      191      28:12.0    9:06/M
      38    David King              East Lyme  CT       41      207      29:23.0    9:29/M
      39    James Austin            Ledyard  CT         49      208      29:31.0    9:31/M
      40    Fred Nichols            Stonington  CT      48      239      35:51.0   11:34/M
Top

Mens Grandmasters

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Fritz           Ledyard  CT         51       10      19:15.0    6:13/M
       2    Peter Barbera           Wakefield  RI       51       14      19:36.0    6:19/M
       3    Dave Hammond            Pawcatuck  CT       51       15      19:42.0    6:21/M
       4    Patruno Also            pozzuoli  ITALY     53       16      19:48.0    6:23/M
       5    John Hadcock            East Lyme  CT       50       18      20:01.0    6:27/M
       6    John Lamattina          Stonington  CT      58       36      21:02.0    6:47/M
       7    Ben Mattheis            Cheshire  CT        54       42      21:25.0    6:55/M
       8    Philip Plouffe          Mystic  CT          51       45      21:32.0    6:57/M
       9    gary deal               Oakdale  CT         50       49      21:41.0    7:00/M
      10    Paul Collette           Pawcatuck  CT       51       58      21:54.0    7:04/M
      11    Mark Sugar              Pawcatuck  CT       50       62      22:05.0    7:07/M
      12    way hedding             Niantic  CT         58       63      22:07.0    7:08/M
      13    Don Weller              Niantic  CT         55       77      23:10.0    7:28/M
      14    Steve Sullivan          Westerly  RI        51       78      23:18.0    7:31/M
      15    brian andstrom          Plainfield  CT      52       88      23:46.0    7:40/M
      16    Bill Griffin            Stonington  CT      53       99      24:08.0    7:47/M
      17    Alvin Lewis             New London  CT      57      103      24:14.0    7:49/M
      18    Ted Abbott              Pawcatuck  CT       51      108      24:23.0    7:52/M
      19    William Spalding        East Lyme  CT       50      129      25:01.0    8:04/M
      20    Ric Villarreal          Waterbury  CT       51      132      25:09.0    8:07/M
      21    Steve Mele              North Haven  CT     54      135      25:11.0    8:07/M
      22    Robert Morton           Bozrah  CT          56      136      25:15.0    8:09/M
      23    Timothy Quackenbush     Middle Haddam  CT   50      150      25:53.0    8:21/M
      24    Jim Wesolowski          Lebanon  CT         55      154      26:05.0    8:25/M
      25    Ronald Schneier         Wilton  CT          55      163      26:29.0    8:33/M
      26    Craig Barnes            Pawcatuck  CT       52      179      27:35.0    8:54/M
      27    myles mackay            Waterville  ME      52      180      27:38.0    8:55/M
      28    Paul Bessette           San Rafael  CA      50      184      27:49.0    8:58/M
      29    Bruce Grisafe           Salem  CT           54      197      28:52.0    9:19/M
      30    David Mailhot           Ledyard  CT         53      212      29:57.0    9:40/M
      31    Peter Swan              Mystic  CT          52      232      33:57.0   10:57/M
Top

Mens Veterans

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         63       28      20:32.0    6:37/M
       2    Ted Phillips            Niantic  CT         67      102      24:13.0    7:49/M
       3    tom surr                Groton  CT          63      161      26:25.0    8:31/M
       4    barry sheckley          EL                  62      165      26:34.0    8:34/M
       5    richard zbrozek         Berlin  CT          61      182      27:42.0    8:56/M
       6    Tom Baker               Oakdale  CT         65      196      28:48.0    9:17/M
       7    Bob Levis               New York  NY        67      199      29:03.0    9:22/M
       8    Jan MacGregor           Pawcatuck  CT       68      220      31:38.0   10:12/M
       9    Tom Sullivan            Ledyard  CT         68      235      35:11.0   11:21/M
Top

Male 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Wayne Peacock           East Greenwich  RI  70       91      23:52.0    7:42/M
       2    Ronald Gale             Norwich  CT         72      118      24:41.0    7:58/M
       3    Larry Dickerson         Burke  VA           77      170      27:01.0    8:43/M
       4    bob bowser              Groton  CT          71      201      29:06.0    9:23/M
       5    jim quinn               Stonington  CT      73      214      30:07.0    9:43/M
       6    Colburn Graves          North Stonington  C 74      246      42:11.0   13:36/M
       7    George Avery            Stonington  CT      77      251      48:15.0   15:34/M




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News