Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

April Fool's Race For DARE

Easton, CT, April 5, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Wantuil Souza
Race Winner Wantuil Souza


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

April Fool's Race
For DARE
April 5, 2008 - 5K
Easton, CT

OVERALL WINNERS

Wantuil Souza, Bridgeport, CT - 17:37
Maggie Guiney, Red Bank, NJ - 17:47


LOCATION
Staples
Elementary School
WEATHER
45 Degrees
Cloudy/Wind

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Wantuil Souza           Bridgeport  CT        230   41 ***** M 40-49        17:37    5:41/M
       2    Bob Anderson            Darien  CT            145   30     1 M 30-39        17:39    5:42/M
       3    Maggie Guiney           Red Bank  NJ          144   27 ***** F 21-29        17:47    5:44/M
       4    Charlie Goldburg        Easton  CT            187   15     1 M 13-20        19:02    6:08/M
       5    Ian Parmiter            Fairfield  CT         165   50     1 M 50-59        19:36    6:19/M
       6    James Yevich            Stratford  CT          94   37     2 M 30-39        20:02    6:28/M
       7    Rob Gallace             Monroe  CT            148   45     1 M 40-49        20:10    6:30/M
       8    Wesley Olaveida         Bridgeport  CT        231   40     2 M 40-49        20:33    6:38/M
       9    Shea Shapiro            Trumbull  CT          184   24     1 M 21-29        20:37    6:39/M
      10    Dave Chameider          Oxford  CT             97   49     3 M 40-49        20:39    6:40/M
      11    Amin Saab               Jamaica Plain  MA      16   36     3 M 30-39        20:45    6:42/M
      12    Bruce Goulart           Newtown  CT             2   58     2 M 50-59        20:48    6:43/M
      13    Richard Kurtzman        Norwalk  CT            32   56     3 M 50-59        20:59    6:46/M
      14    Tim Discipio            Easton  CT            195   45     4 M 40-49        21:16    6:52/M
      15    Mike Gosset             Norwalk  CT           201   48     5 M 40-49        21:36    6:58/M
      16    Albert Cortina          Easton  CT            185   15     2 M 13-20        21:41    7:00/M
      17    Benjamin Mack           New York  NY           53   27     2 M 21-29        21:44    7:01/M
      18    Axel Efinger            Easton  CT            214   9      1 M  2-12        21:48    7:02/M
      19    Billy Flynn             Newtown  CT           173   44     6 M 40-49        21:52    7:03/M
      20    Paul Skrtich            Easton  CT             55   40     7 M 40-49        22:06    7:08/M
      21    Brian Broadrick         Naugatuck  CT         191   37     4 M 30-39        22:12    7:10/M
      22    Daniel Schumacher       Naugatuck  CT         130   10     2 M  2-12        22:15    7:11/M
      23    Kristin Mazzeo          Easton  CT             79   24     1 F 21-29        22:40    7:19/M
      24    Ray Palmer              Derby  CT             188   45     8 M 40-49        23:20    7:32/M
      25    Matthew Berube          Fairfield  CT          47   38     5 M 30-39        23:26    7:34/M
      26    Dave Schneider          Fairfield  CT          45   36     6 M 30-39        23:29    7:35/M
      27    Ann Jules               Greenwich  CT         128   25     2 F 21-29        24:07    7:47/M
      28    Sam Reed                Easton  CT             75   13     3 M 13-20        24:48    8:00/M
      29    Andreia Monroe          Danbury  CT           197   28     3 F 21-29        25:01    8:04/M
      30    Molly Basak-Smith       Easton  CT            141   46     1 F 40-49        25:11    8:07/M
      31    Tom Auray               Easton  CT            196   44     9 M 40-49        25:12    8:08/M
      32    Anthony Pantalina       Easton  CT             72   13     4 M 13-20        25:15    8:09/M
      33    Bill Bardani            Easton  CT             41   35     7 M 30-39        25:16    8:09/M
      34    Ben Lenson              Easton  CT            224   52     4 M 50-59        25:21    8:11/M
      35    Frank Ceva              Pauline  SC           149   18     5 M 13-20        25:37    8:16/M
      36    Louise Bryant           Fairfield  CT          78   30     1 F 30-39        25:39    8:16/M
      37    Carl Ceva               Easton  CT             87   44    10 M 40-49        25:40    8:17/M
      38    Glenn Thiele            Bethel  CT             83   48    11 M 40-49        25:57    8:22/M
      39    Dan Gaita               Bethel  CT              6   34     8 M 30-39        25:58    8:23/M
      40    Thomas Ceccarelli       Ansonia  CT           181   34     9 M 30-39        26:03    8:24/M
      41    Owen Littman            Fairfield  CT          51   35    10 M 30-39        26:06    8:25/M
      42    Kevin Kurtz             Bethel  CT             20   29     3 M 21-29        26:31    8:33/M
      43    Athan Crist             Easton  CT             86   11     3 M  2-12        26:38    8:35/M
      44    Ryan Wendt              Easton  CT            103   11     4 M  2-12        26:43    8:37/M
      45    Stephen Bosak           Easton  CT            154   10     5 M  2-12        26:46    8:38/M
      46    Dawn Bolling            Norwalk  CT           223   44     2 F 40-49        26:55    8:41/M
      47    Alex Iljin              Orange  CT            123   66     1 M 60-69        27:17    8:48/M
      48    Dori-Ellen Feltman      Easton  CT             95   41     3 F 40-49        27:27    8:51/M
      49    Brian Koonz             Newtown  CT            49   42    12 M 40-49        27:36    8:54/M
      50    Chris Lee               Fairfield  CT         183   47    13 M 40-49        27:59    9:02/M
      51    Chris Michos            Easton  CT            115   51     5 M 50-59        28:09    9:05/M
      52    Kyle MacGilvray         Easton  CT             84   57     1 F 50-59        28:13    9:06/M
      53    Richard Zbrozek         Berlin  CT            122   61     2 M 60-69        28:15    9:07/M
      54    Doreen Collins          Easton  CT            199   50     2 F 50-59        28:15    9:07/M
      55    Josh Tunick             Easton  CT            220   13     6 M 13-20        28:20    9:08/M
      56    Laura Maiorano          Easton  CT            206   10     1 F  2-12        28:26    9:10/M
      57    Spencer Tunick          Easton  CT            221   10     6 M  2-12        28:31    9:12/M
      58    Brett Johnson           Easton  CT              5   11     7 M  2-12        28:39    9:15/M
      59    Monica Roche            Fairfield  CT         164   69     1 F 60-69        28:39    9:15/M
      60    Joseph Ganim            Bridgeport  CT        156   11     8 M  2-12        28:44    9:16/M
      61    John Carroll            Easton  CT             58   10     9 M  2-12        28:48    9:17/M
      62    Jim Carroll             Easton  CT             59   42    14 M 40-49        28:48    9:17/M
      63    Colin O'Brien           Easton  CT            175   11    10 M  2-12        28:50    9:18/M
      64    Mac Romaniello          Easton  CT             63    9     2 F  2-12        28:53    9:19/M
      65    Amy Zvovushe            Fairfield  CT         104   27     4 F 21-29        29:01    9:22/M
      66    Diana Merrigan          Wethersfield  CT       28   43     4 F 40-49        29:07    9:24/M
      67    Kim Remetta             Milford  CT            30   53     6 M 50-59        29:15    9:26/M
      68    Marina Gadaborshev      Short Hills  NJ        60   33     2 F 30-39        29:23    9:29/M
      69    Petra Brito             Norwalk  CT           159   39     3 F 30-39        29:32    9:32/M
      70    Barbara Erkan           Monroe  CT            189   44     5 F 40-49        29:34    9:32/M
      71    Michele Shyer           Easton  CT             11   38     4 F 30-39        29:36    9:33/M
      72    James Shyer             Easton  CT             10   39    11 M 30-39        29:37    9:33/M
      73    Donna Cramond           Monroe  CT              1   58     3 F 50-59        29:42    9:35/M
      74    Peter Gonzalez          Bridgeport  CT         18   43    15 M 40-49        30:18    9:46/M
      75    Ellen Sheiman           Fairfield  CT          17   60     2 F 60-69        30:18    9:46/M
      76    Juliana Fuchs           Greenwich  CT          98   24     5 F 21-29        30:23    9:48/M
      77    Alex Lockwood           Easton  CT            213   12    11 M  2-12        30:29    9:50/M
      78    Giorgio Giardina        Easton  CT            100   10    12 M  2-12        30:32    9:51/M
      79    Glenn Maiorano          Easton  CT            207   45    16 M 40-49        31:06   10:02/M
      80    Mark D'Augelli          Easton  CT            202   47    17 M 40-49        31:13   10:04/M
      81    Richard Wargo           Easton  CT            172   40    18 M 40-49        31:16   10:05/M
      82    William Reed            Easton  CT             73    8    13 M  2-12        31:24   10:08/M
      83    Nick Lemma              Easton  CT            209   53     7 M 50-59        31:24   10:08/M
      84    Armaan Garga            Easton  CT            157   9     14 M  2-12        31:32   10:10/M
      85    Davia Shepherd          Waterbury  CT          61   31     5 F 30-39        31:55   10:18/M
      86    Robert Goldburg         Easton  CT            194   12    15 M  2-12        32:14   10:24/M
      87    Patti Romaniello        Easton  CT             64   43     6 F 40-49        32:53   10:36/M
      88    Britt Bast              Easton  CT            180   40     7 F 40-49        32:54   10:37/M
      89    Josh Lockwood           Easton  CT            211   8     16 M  2-12        33:00   10:39/M
      90    Kenneth Mc Cauly        Easton  CT            217   9     17 M  2-12        33:01   10:39/M
      91    Steven Michos           Easton  CT            118   14     7 M 13-20        33:10   10:42/M
      92    Eileen O'Brien          Easton  CT            176   45     8 F 40-49        33:14   10:43/M
      93    Chuck Johnson           Easton  CT              8   45    19 M 40-49        33:15   10:44/M
      94    Ryan Lutinski           Easton  CT             36    8    18 M  2-12        33:15   10:44/M
      95    Jaylen Lutinski         Easton  CT             37    3    19 M  2-12        33:17   10:44/M
      96    Steven Lutinski         Easton  CT             33   42    20 M 40-49        33:18   10:45/M
      97    Kate Sheehan            Easton  CT            134   9      3 F  2-12        34:03   10:59/M
      98    Gabrielle Lemma         Easton  CT            105   10     4 F  2-12        34:07   11:00/M
      99    Tara Cook-Litttman      Fairfield  CT          50   33     6 F 30-39        34:14   11:03/M
     100    Rose Pasqua             Hoboken  NJ           186   26     6 F 21-29        34:14   11:03/M
     101    Jeni Cook               New York  NY           52   26     7 F 21-29        34:14   11:03/M
     102    Peri Cook               Easton  CT             54   31     7 F 30-39        34:14   11:03/M
     103    Thatianna Oliviera      Fairfield  CT         101   26     8 F 21-29        34:39   11:11/M
     104    Emily Marshall          Easton  CT            150   11     5 F  2-12        34:48   11:14/M
     105    Cordelia Stone          Easton  CT             85   10     6 F  2-12        34:53   11:15/M
     106    Sahil Garga             Easton  CT            158   11    20 M  2-12        34:55   11:16/M
     107    Maia Lemma              Easton  CT            106   10     7 F  2-12        35:00   11:17/M
     108    Elizabeth Bobroske      Easton  CT             40   10     8 F  2-12        35:06   11:19/M
     109    John Richetelli         Easton  CT            162   11    21 M  2-12        35:10   11:21/M
     110    Regina Bobroske         Easton  CT             38   45     9 F 40-49        35:13   11:22/M
     111    Jessica Kaufman         Easton  CT            170   47    10 F 40-49        35:13   11:22/M
     112    Maria Gonzalez          Norwalk  CT           160   38     8 F 30-39        35:16   11:23/M
     113    Carly Hohorst           Easton  CT             96   13     1 F 13-20        35:27   11:26/M
     114    Megan Ceva              Easton  CT             90   13     2 F 13-20        35:29   11:27/M
     115    Jenna Christiani        Easton  CT             65   10     9 F  2-12        35:33   11:28/M
     116    Katelyn Farnen          Easton  CT            227   11    10 F  2-12        35:36   11:29/M
     117    Caroline Mc Cauly       Easton  CT            210   12    11 F  2-12        35:36   11:29/M
     118    Elizabeth Reed          Easton  CT             76   45    11 F 40-49        35:46   11:32/M
     119    Steven Alix             Easton  CT            168   10    22 M  2-12        36:00   11:37/M
     120    Mark Lenhart            Easton  CT            132   11    23 M  2-12        36:05   11:38/M
     121    Marjorie Alix           Easton  CT            167   41    12 F 40-49        36:08   11:39/M
     122    Tammara Link            Ansonia  CT           119   41    13 F 40-49        36:11   11:40/M
     123    William Bennet          Bridgeport  CT        120   47    21 M 40-49        36:12   11:41/M
     124    Male Farnen             Easton  CT            226   8     24 M  2-12        36:16   11:42/M
     125    Jim Farnen              Easton  CT            228   48    22 M 40-49        36:17   11:42/M
     126    Sam Auray               Easton  CT            190   10    25 M  2-12        36:19   11:43/M
     127    Christopher Sezon       Easton  CT             92    9    26 M  2-12        36:26   11:45/M
     128    Bernie Sezon            Easton  CT             93   46    23 M 40-49        36:27   11:45/M
     129    Daniel Higgins          Easton  CT            121   11    27 M  2-12        36:35   11:48/M
     130    Dana Ceva               Easton  CT             89   11    12 F  2-12        37:04   11:57/M
     131    Hannah Ceva             Easton  CT             88    7    13 F  2-12        37:27   12:05/M
     132    Kristen Ceva            Easton  CT             91   42    14 F 40-49        37:27   12:05/M
     133    Jack Sheehan            Easton  CT            135   11    28 M  2-12        37:32   12:06/M
     134    Jillien Kurtz           Bethel  CT             19   27     9 F 21-29        37:42   12:10/M
     135    Kevin Lenhart           Easton  CT            126   51     8 M 50-59        38:03   12:16/M
     136    Monique Sudikoff        Fairfield  CT         124   35     9 F 30-39        38:04   12:17/M
     137    Taylor Johnson          Bridgeport  CT        229   12    14 F  2-12        38:14   12:20/M
     138    Carry Steinke           Easton  CT            222   40    15 F 40-49        38:26   12:24/M
     139    Julie Lutinski          Easton  CT             34   42    16 F 40-49        38:32   12:26/M
     140    Allyson Brunetti        Old Greenwich  CT       3   26    10 F 21-29        38:38   12:28/M
     141    Aerin Reed              Easton  CT             74   11    15 F  2-12        38:39   12:28/M
     142    Jackie Whittaker        Easton  CT             66   11    16 F  2-12        38:42   12:29/M
     143    Lilly Sheehan           Easton  CT            146   4     17 F  2-12        38:42   12:29/M
     144    Laura El-Wardany        Easton  CT            136   43    17 F 40-49        39:16   12:40/M
     145    Juliet Meskers          Easton  CT            142   10    18 F  2-12        39:27   12:44/M
     146    Timothy Sheehan         Easton  CT            169   11    29 M  2-12        39:35   12:46/M
     147    John D'Augelli          Easton  CT            203   10    30 M  2-12        39:36   12:46/M
     148    John Michos             Easton  CT            116   10    31 M  2-12        39:55   12:53/M
     149    Amanda Allan            Easton  CT            138   11    19 F  2-12        40:44   13:08/M
     150    Ethan Reznikoff         Easton  CT             13   11    32 M  2-12        40:51   13:11/M
     151    Lea Michos              Easton  CT            117   47    18 F 40-49        40:56   13:12/M
     152    Jordyn Witkins          Easton  CT             70   10    20 F  2-12        41:10   13:17/M
     153    Casey Meskers           Easton  CT            143   45    24 M 40-49        41:13   13:18/M
     154    Dan Witkins             Easton  CT            155   45    25 M 40-49        41:13   13:18/M
     155    Alan Reed               Easton  CT             77   50     9 M 50-59        41:35   13:25/M
     156    Kristen Frier           Easton  CT             21   13     3 F 13-20        41:41   13:27/M
     157    Robert Hooker           Easton  CT            108    8    33 M  2-12        42:00   13:33/M
     158    Abigail Beardsley       Monroe  CT            153    8    21 F  2-12        42:07   13:35/M
     159    Shannon Beardsley       Monroe  CT            152   35    12 M 30-39        42:08   13:35/M
     160    C.j. Kowalski           Easton  CT            216   10    34 M  2-12        42:35   13:44/M
     161    Emma Leibell            Easton  CT             42   10    22 F  2-12        42:46   13:48/M
     162    Maegan Lutinski         Easton  CT             35   10    23 F  2-12        42:47   13:48/M
     163    Greg De Carlo           Easton  CT            234   53    10 M 50-59        42:52   13:50/M
     164    Stephanie Chrisholm     Easton  CT             25   45    19 F 40-49        43:14   13:57/M
     165    Whitney Goetz           Easton  CT            178   0      1 F  0- 1        43:44   14:06/M
     166    Linda Christiani        Easton  CT            208   49    20 F 40-49        44:04   14:13/M
     167    Matilda Brady           Easton  CT             29   10    24 F  2-12        44:11   14:15/M
     168    Karen Kowalski          Easton  CT            125   42    21 F 40-49        44:11   14:15/M
     169    Olivia Kaufman          Easton  CT            166   10    25 F  2-12        44:13   14:16/M
     170    Alyssa Babcock          Easton  CT            133   10    26 F  2-12        44:15   14:16/M
     171    Victoria Romaniello     Easton  CT             62   10    27 F  2-12        44:16   14:17/M
     172    Charlotte Leibell       Easton  CT             43    8    28 F  2-12        44:17   14:17/M
     173    Maddie Porter           Easton  CT            205   9     29 F  2-12        44:37   14:24/M
     174    Kim Gaita               Danbury  CT           200   35    10 F 30-39        44:38   14:24/M
     175    Jessica Gaita           Danbury  CT           198   11    30 F  2-12        44:39   14:24/M
     176    Mary Watters            Easton  CT            163   46    22 F 40-49        44:48   14:27/M
     177    Jake Bast               Easton  CT            177   10    35 M  2-12        44:56   14:30/M
     178    Harry Goetz             Easton  CT            179   9     36 M  2-12        45:00   14:31/M
     179    Greg De Carlo           Easton  CT            232   8     37 M  2-12        45:08   14:34/M
     180    Cathy Ceva              Pauline  SC           151   19     4 F 13-20        45:23   14:38/M
     181    Jazmin Jinnah           Easton  CT            225   10    31 F  2-12        47:17   15:15/M
     182    Edward Cadden-Maclean   Easton  CT             15   17     8 M 13-20        47:24   15:17/M
     183    Thomas Hooker           Easton  CT            109   11    38 M  2-12        47:26   15:18/M
     184    Adam El-Wardany         Easton  CT             27   10    39 M  2-12        47:36   15:21/M
     185    Bailey Skrtich          Easton  CT             56   11    32 F  2-12        47:43   15:24/M
     186    Eric Lenhart            Easton  CT            127   7     40 M  2-12        47:48   15:25/M
     187    Matthew Mc Cauly        Easton  CT            215   7     41 M  2-12        47:50   15:26/M
     188    Allison Watters         Easton  CT            161   11    33 F  2-12        47:55   15:27/M
     189    Julia Skrtich           Easton  CT             57    9    34 F  2-12        47:56   15:28/M
     190    Liana Viselli           Easton  CT            107   10    35 F  2-12        47:58   15:28/M
     191    Cristina Dipalma        Easton  CT            204   10    36 F  2-12        47:59   15:29/M
     192    Georgia Stone           Easton  CT            192   10    37 F  2-12        48:26   15:37/M
     193    Tommy Discipio          Easton  CT             24    5    42 M  2-12        48:30   15:39/M
     194    Mia Discipio            Easton  CT             22   11    38 F  2-12        48:52   15:46/M
     195    Suzanne Mc Cauley       Easton  CT            219   39    11 F 30-39        49:36   16:00/M
     196    Terri Lenhart           Easton  CT            129   50     4 F 50-59        49:39   16:01/M
     197    Christine Stone         Easton  CT            193   39    12 F 30-39        49:55   16:06/M
     198    Sam Hooker              Easton  CT            110   50    11 M 50-59        50:31   16:18/M
     199    David Leibell           Easton  CT             44   46    26 M 40-49        50:33   16:18/M
     200    Peter Gombos            Easton  CT            140   10    43 M  2-12        50:34   16:19/M
     201    Tommy Milazzo           Easton  CT            114   10    44 M  2-12        50:34   16:19/M
     202    Claire De Carlo         Easton  CT            233   10    39 F  2-12        51:00   16:27/M
     203    Taylor Smith            Easton  CT            102   10    45 M  2-12        51:03   16:28/M
     204    Frank Ceva              Pauline  SC           147   51    12 M 50-59        51:04   16:28/M
     205    Vienna Corello-Soares   Easton  CT             67   11    40 F  2-12        51:51   16:44/M
     206    Noelle Corello-Soares   Easton  CT             69    6    41 F  2-12        51:53   16:44/M
     207    Holly Corello-Soares    Easton  CT             68   41    23 F 40-49        51:55   16:45/M
     208    Ann Leibell             Easton  CT             12   43    24 F 40-49        51:56   16:45/M
     209    Nell Hooker             Easton  CT            111   48    25 F 40-49        51:56   16:45/M
     210    Catherine Gombos        Easton  CT            139   48    26 F 40-49        54:08   17:28/M
     211    Donna Allan             Easton  CT            137   50     5 F 50-59        54:09   17:28/M
     212    Donna Viselli           Easton  CT            182   39    13 F 30-39        54:09   17:28/M
     213    Jack Pantalina          Easton  CT             71   10    46 M  2-12        54:12   17:29/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

 

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Maggie Guiney Red Bank NJ

27

3

17:47

5:44/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Maiorano Easton CT

10

56

28:26

9:10/M

2

Mac Romaniello Easton CT

9

64

28:53

9:19/M

3

Kate Sheehan Easton CT

9

97

34:03

10:59/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carly Hohorst Easton CT

13

113

35:27

11:26/M

2

Megan Ceva Easton CT

13

114

35:29

11:27/M

3

Kristen Frier Easton CT

13

156

41:41

13:27/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristin Mazzeo Easton CT

24

23

22:40

7:19/M

2

Ann Jules Greenwich CT

25

27

24:07

7:47/M

3

Andreia Monroe Danbury CT

28

29

25:01

8:04/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Louise Bryant Fairfield CT

30

36

25:39

8:16/M

2

Marina Gadaborshev Short Hills NJ

33

68

29:23

9:29/M

3

Petra Brito Norwalk CT

39

69

29:32

9:32/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Molly Basak-Smith Easton CT

46

30

25:11

8:07/M

2

Dawn Bolling Norwalk CT

44

46

26:55

8:41/M

3

Dori-Ellen Feltman Easton CT

41

48

27:27

8:51/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyle MacGilvray Easton CT

57

52

28:13

9:06/M

2

Doreen Collins Easton CT

50

54

28:15

9:07/M

3

Donna Cramond Monroe CT

58

73

29:42

9:35/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

69

59

28:39

9:15/M

2

Ellen Sheiman Fairfield CT

60

75

30:18

9:46/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Wantuil Souza Bridgeport CT

41

1

17:37

5:41/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Axel Efinger Easton CT

9

18

21:48

7:02/M

2

Daniel Schumacher Naugatuck CT

10

22

22:15

7:11/M

3

Athan Crist Easton CT

11

43

26:38

8:35/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charlie Goldburg Easton CT

15

4

19:02

6:08/M

2

Albert Cortina Easton CT

15

16

21:41

7:00/M

3

Sam Reed Easton CT

13

28

24:48

8:00/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shea Shapiro Trumbull CT

24

9

20:37

6:39/M

2

Benjamin Mack New York NY

27

17

21:44

7:01/M

3

Kevin Kurtz Bethel CT

29

42

26:31

8:33/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Anderson Darien CT

30

2

17:39

5:42/M

2

James Yevich Stratford CT

37

6

20:02

6:28/M

3

Amin Saab Jamaica Plain MA

36

11

20:45

6:42/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rob Gallace Monroe CT

45

7

20:10

6:30/M

2

Wesley Olaveida Bridgeport CT

40

8

20:33

6:38/M

3

Dave Chameider Oxford CT

49

10

20:39

6:40/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ian Parmiter Fairfield CT

50

5

19:36

6:19/M

2

Bruce Goulart Newtown CT

58

12

20:48

6:43/M

3

Richard Kurtzman Norwalk CT

56

13

20:59

6:46/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alex Iljin Orange CT

66

47

27:17

8:48/M

2

Richard Zbrozek Berlin CT

61

53

28:15

9:07/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News