Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Flandres 5K

East Lyme, CT, April 26, 2008

[Overall Results ]

Age Group Results

FLANDERS 5 K

FLANDERS 5 K

Age Group Results

April 26, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Women 10 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Nadia Nazarko           East Lyme  CT        7      153      44:37.2   14:24/M
       2    Heather Boland          LISBON  CT          10      166      51:27.8   16:36/M
       3    Emma Larson             El                  9       172      54:04.5   17:26/M
Top

Women 11 to 14

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brandy Leclair          Groton  CT          13       17      21:17.0    6:52/M
       2    Sarah Van Alsten        Niantic  CT         11       42      23:22.9    7:32/M
       3    Zoe Smallidge           Salem  CT           12       44      23:38.7    7:37/M
       4    Michaela Ryan           Salem  CT           12       45      23:41.7    7:38/M
       5    Noelene Power           East Lyme  CT       13       58      24:45.6    7:59/M
       6    Paige Schneider         East Lyme  CT       13       63      25:10.2    8:07/M
       7    Brianne Munch           East Lyme  CT       13       78      26:09.7    8:26/M
       8    Lindsay Schneider       East Lyme  CT       13      121      30:36.6    9:52/M
       9    Caeleigh Jennings                           12      123      30:41.7    9:54/M
      10    Robin Waterman          East Lyme  CT       11      140      34:46.4   11:13/M
      11    Chelsea Dahmer          Oakdale  CT         13      156      45:55.5   14:49/M
      12    Kayla Songrey           Griswold  CT        11      167      51:28.9   16:36/M
Top

Women 15 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Gretchen Volberg        Salem  CT           15      118      30:27.0    9:49/M
       2    Hillary McCurdy         East Lyme  CT       16      175      58:02.5   18:43/M
Top

Women 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lauren Iwanicki         East Lyme  CT       23       15      20:53.5    6:44/M
       2    Jenna Worgul            El                  24       28      21:58.8    7:05/M
       3    Stacey Raimondi                             25       48      23:58.7    7:44/M
       4    Kelly Kincaid           New London  CT      29       64      25:11.0    8:07/M
       5    Abi Cushman             New London  CT      27       73      25:56.3    8:22/M
       6    Stephanie Soranno       Cromwell  CT        27       92      27:29.8    8:52/M
       7    Michelle Williams       Coventry  RI        27       94      27:34.3    8:54/M
       8    Isha Weerasinghe        East Lyme  CT       26      102      27:59.7    9:02/M
       9    Rebecca Finney          Groton  CT          25      117      29:51.0    9:38/M
      10    Dawn Clark              Hamden  CT          29      149      40:11.3   12:58/M
      11    Maureen Gada            Niantic  CT         28      151      40:43.0   13:08/M
      12    Rachael Soranno         E Hampton  CT       28      152      40:43.7   13:08/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Melissan Perkins-Banas  Norwich  CT         37        6      19:18.2    6:14/M
       2    Alexandra Place                             31       36      22:51.1    7:22/M
       3    Carol Myers             New London  CT      33       77      26:07.3    8:25/M
       4    Janet Meinhard          Waterford  CT       37       95      27:35.3    8:54/M
       5    Jennifer Munzner        East Lyme  CT       34       98      27:41.0    8:56/M
       6    Maria Valakos           Niantic  CT         35      109      29:10.8    9:25/M
       7    Lori Hatajik            East Lyme  CT       38      111      29:21.7    9:28/M
       8    Sarah White             El                  33      124      30:43.4    9:55/M
       9    Sara Saleino                                31      128      31:18.3   10:06/M
      10    Alli Abraham            New London  CT      32      132      31:25.7   10:08/M
      11    Tara Mazzella           Waterford  CT       39      135      32:15.6   10:24/M
      12    Laurie Laflesh          LISBON  CT          38      137      32:34.2   10:30/M
      13    Dawn Nelson             New London  CT      33      143      35:33.1   11:28/M
      14    Shauna Rago             Colchester  CT      30      145      36:06.3   11:39/M
      15    Katie Murphy            Clinton  CT         34      162      50:18.8   16:14/M
      16    Chris Kluge             East Lyme  CT       38      164      50:33.5   16:18/M
      17    Stephanie Gustavson     Niantic  CT         32      169      52:08.0   16:49/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT       44       18      21:19.3    6:53/M
       2    Mary Ann Martinez       Waterbury Center  V 47       25      21:47.7    7:02/M
       3    Nancy Davis             LISBON  CT          40       37      22:52.4    7:23/M
       4    Janine Sitko            East Lyme  CT       44       55      24:30.4    7:54/M
       5    Donna Schneider         East Lyme  CT       45       68      25:39.4    8:16/M
       6    Margaret Chu-Mryer      Old Lyme  CT        43       74      25:58.6    8:23/M
       7    Mary Boucher            Groton  CT          44       84      26:33.4    8:34/M
       8    Maureen Werner          Niantic  CT         46       89      27:13.3    8:47/M
       9    Pat Gaffey              East Lyme  CT       49       96      27:38.5    8:55/M
      10    Mary Beth Gonski        East Lyme  CT       49      101      27:57.4    9:01/M
      11    Cynthia Wills           Mystic  CT          43      103      28:17.7    9:07/M
      12    Bobbie Van Alsten       Niantic  CT         48      105      28:50.3    9:18/M
      13    Tiffany Hunt            Niantic  CT         41      107      28:53.8    9:19/M
      14    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT          43      122      30:38.5    9:53/M
      15    Carolyn Yapchanyk       East Lyme  CT       47      125      30:54.8    9:58/M
      16    Diane Swan                                  40      127      31:08.6   10:03/M
      17    Inge Pilngermayer       Mystic  CT          40      134      32:03.4   10:20/M
      18    Lucy Walter             Niantic  CT         46      138      32:37.5   10:31/M
      19    Jacquelyn Wilson        Niantic  CT         49      144      36:04.5   11:38/M
      20    Barbara Seagraves       LISBON  CT          44      147      38:43.0   12:29/M
      21    Diane Nazarko           East Lyme  CT       44      155      44:53.1   14:29/M
      22    Maureen Munzner         North Haven  CT     46      157      46:10.7   14:54/M
      23    Mary Ann Tourrae                            41      159      48:32.5   15:39/M
      24    Kathy Keller            East Lyme  CT       47      165      50:34.3   16:19/M
      25    Susan Boland            LISBON  CT          45      168      51:30.6   16:37/M
      26    Jane McCurdy            East Lyme  CT       48      176      58:03.3   18:44/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sandy Collins           Wauregan  CT        52       53      24:20.6    7:51/M
       2    Jody Ziskind            Niantic  CT         50      100      27:51.0    8:59/M
       3    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      53      104      28:27.2    9:11/M
       4    Phyllis Sanul                               52      120      30:34.6    9:52/M
       5    Edwina Callaghan        Salem  CT           58      130      31:20.4   10:06/M
       6    Sharon Coombs           LISBON  CT          52      131      31:21.6   10:07/M
       7    Christine Sacrey        Preston  CT         54      133      31:27.8   10:09/M
       8    B. Lynn Tavormina       East Lyme  CT       52      136      32:33.3   10:30/M
       9    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT     54      154      44:45.6   14:26/M
      10    Suzan Weller            Niantic  CT         50      160      48:36.2   15:41/M
      11    Laurie Lamb             North Stonington  C 55      161      48:37.7   15:41/M
      12    Nancy Pennington        Niantic  CT         57      171      54:03.3   17:26/M
      13    Carol Keemon            Stonington  CT      50      173      54:08.5   17:28/M
Top

Women 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rose Buckingham         Norwich  CT         60       66      25:25.9    8:12/M
       2    Susan Sheckley          Niantic  CT         60       91      27:28.7    8:52/M
       3    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      61       99      27:46.4    8:57/M
       4    Judy McGrath            Colchester  CT      66      113      29:29.8    9:31/M
       5    Pat Baker               Oakdale  CT         63      115      29:45.9    9:36/M
Top

Men 10 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brandon Dinsmore        East Lyme  CT       10       16      21:10.6    6:50/M
       2    Jack Mryer              Old Lyme  CT        10       72      25:55.6    8:22/M
       3    Pete Yapchanyk          East Lyme  CT       10       88      27:09.4    8:45/M
       4    William Leclair         Groton  CT           0      119      30:30.9    9:50/M
Top

Men 11 to 14

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mitchell Ryan           Salem  CT           11       24      21:46.7    7:01/M
       2    Adam Opsahl             El                  12       26      21:53.0    7:04/M
       3    Devon Marcaurele        Salem  CT           12       29      22:18.5    7:12/M
       4    Mike Spellman           Pawcatuck  CT       14       33      22:41.8    7:19/M
       5    Ethan Opsahl            El                  11       62      25:09.4    8:07/M
       6    Evan Opsahl             El                  11       75      26:03.4    8:24/M
       7    Jason Arenson           East Lyme  CT       11      129      31:19.6   10:06/M
       8    Anthony Madore          East Lyme  CT       11      139      33:13.0   10:43/M
Top

Men 15 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jake Alderman           Lebanon  CT         15        2      18:42.8    6:02/M
       2    Jeff Arenson            East Lyme  CT       16       21      21:38.1    6:59/M
       3    Philip Waterman         East Lyme  CT       15      116      29:49.9    9:37/M
Top

Men 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    John Babcock            Niantic  CT         20        1      16:40.9    5:23/M
       2    Andrew Cody             Niantic  CT         27        4      19:02.1    6:08/M
       3    Kevin Gallagher         Salem  CT           29        5      19:02.5    6:08/M
       4    Paul Ruddy              Groton  CT          25       31      22:37.6    7:18/M
       5    Josh Sheppard           Niantic  CT         28       46      23:48.8    7:41/M
       6    Eric Lewandoski                             29       52      24:19.4    7:51/M
       7    Alexander Huang                             22       65      25:22.0    8:11/M
       8    Michael Bass            New London  CT      28       71      25:54.1    8:21/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mike Manifold           East Lyme  CT       38       11      20:14.9    6:32/M
       2    Nathan Garry            Boston  MA          33       23      21:41.6    7:00/M
       3    Brian Rago              Colchester  CT      30       32      22:39.0    7:18/M
       4    Shaun O'Dea             East Lyme  CT       38       40      23:07.9    7:27/M
       5    David Weston            Pawtucket  RI       33       49      23:59.7    7:44/M
       6    Norman Malbaurn         Waterford  CT       36       51      24:18.8    7:50/M
       7    Scott Williams          Gales Ferry  CT     32       54      24:21.7    7:51/M
       8    Craig Thibeau           Oakdale  CT         39       67      25:32.0    8:14/M
       9    Richard Whtie           El                  36       70      25:51.7    8:20/M
      10    Paul Munzner            EL                  39       81      26:26.8    8:32/M
      11    Arthur Jenkins II       Salem  CT           39       87      27:07.8    8:45/M
      12    Ryan Williams           Coventry  RI        32       90      27:16.5    8:48/M
      13    Marc Murray             Niantic  CT         34       97      27:39.5    8:55/M
      14    Tim Capazzi             New London  CT      33      108      29:07.4    9:24/M
      15    Ken McNeil              Niantic  CT         39      110      29:11.9    9:25/M
      16    Rich Murphy             Clinton  CT         39      163      50:19.8   16:14/M
      17    Mark Gustavson          Niantic  CT         33      170      52:09.8   16:49/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    William Harriman        Portland  CT        49        3      18:46.1    6:03/M
       2    Rob Dahmer              Oakdale  CT         41        8      19:51.5    6:24/M
       3    Eddie Eckard            Canterbury  CT      43       10      20:12.3    6:31/M
       4    Ken Roberts             Niantic  CT         40       13      20:23.9    6:35/M
       5    John Walter             Niantic  CT         42       14      20:44.3    6:41/M
       6    Mauel Duval             New London  CT      41       27      21:56.2    7:05/M
       7    Aidon Power             East Lyme  CT       47       30      22:27.0    7:15/M
       8    Gerald Ricketson        Waterford           40       35      22:44.1    7:20/M
       9    Bob Myers               New London  CT      46       39      23:07.5    7:27/M
      10    Steve Dinsmore          East Lyme  CT       47       41      23:20.9    7:32/M
      11    Matthew Munch           East Lyme  CT       41       43      23:26.7    7:34/M
      12    Gregory Preston         Salem  CT           47       47      23:57.9    7:44/M
      13    Jeffrey Van Deusen      East Lyme  CT       40       50      24:15.6    7:49/M
      14    Walter Volberg          Salem  CT           45       56      24:34.8    7:55/M
      15    Mike Carta              Waterford  CT       49       60      25:01.7    8:04/M
      16    Tony Buglione           East Lyme  CT       45       61      25:05.7    8:05/M
      17    Steven Munzner          North Haven  CT     42       76      26:06.7    8:25/M
      18    Jeff Bartlett           East Lyme  CT       46       79      26:11.0    8:27/M
      19    Alan Opsahl             El                  46       82      26:28.4    8:32/M
      20    David Keller            East Lyme  CT       47       83      26:32.9    8:34/M
      21    Steven Boucher          Niantic  CT         49       85      26:38.5    8:35/M
      22    Daniel Arenson          East Lyme  CT       45       93      27:33.6    8:53/M
      23    Ken Waterman            East Lyme  CT       49      141      34:46.9   11:13/M
      24    Chris Hollaway          Niantic  CT         42      146      36:18.2   11:43/M
      25    Frank Ellsworth         Norwich  CT         45      150      40:12.4   12:58/M
      26    Tom Towne               Griswold  CT        46      158      48:31.8   15:39/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    John Trahan             Mystic  CT          52        7      19:36.4    6:19/M
       2    Vincent McCurdy         East Lyme  CT       50       12      20:17.9    6:33/M
       3    Way Hedding             Niantic  CT         58       19      21:25.1    6:55/M
       4    Don Weller              Niantic  CT         54       20      21:30.6    6:56/M
       5    Ken Wadecki             Uncasville  CT      55       22      21:39.2    6:59/M
       6    Brian Andstrom          Plainfield  CT      52       34      22:43.1    7:20/M
       7    Gene Maran              Waterford  CT       55       38      22:57.7    7:24/M
       8    Gary Walens             East Lyme  CT       50       86      27:03.4    8:44/M
       9    Bill Ghio                                   54      106      28:52.5    9:19/M
      10    Bruce Grisafe           Salem  CT           54      112      29:23.3    9:29/M
      11    John Boettcher          East Lyme  CT       51      114      29:39.3    9:34/M
      12    Malcom Sanders          Salem  CT           53      142      35:28.9   11:26/M
      13    Grom Pennington         Niantic  CT         59      174      54:09.7   17:28/M
Top

Men 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         62        9      19:56.8    6:26/M
       2    Ron Dombrowski          Uncasville  CT      64       57      24:40.5    7:57/M
       3    Tom Baker               Oakdale  CT         64       59      24:52.3    8:01/M
       4    Ted Peterson            Niantic  CT         62       69      25:44.2    8:18/M
       5    Bvarry Sheckley         Niantic  CT         61       80      26:14.4    8:28/M
       6    Bernie Murray           Waterford           73      126      30:56.6    9:59/M
       7    Colburn Graves          North Stonington  C 74      148      39:29.8   12:44/M




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News