Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Flandres 5K

East Lyme, CT, April 26, 2008

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Look also at.

FLANDERS 5 K

FLANDERS 5 K

Overall Finish List

April 26, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    John Babcock            Niantic  CT           126   20     1 M 20-29      16:40.9    5:23/M
       2    Jake Alderman           Lebanon  CT           176   15     1 M 15-19      18:42.8    6:02/M
       3    William Harriman        Portland  CT           71   49     1 M 40-49      18:46.1    6:03/M
       4    Andrew Cody             Niantic  CT           180   27     2 M 20-29      19:02.1    6:08/M
       5    Kevin Gallagher         Salem  CT              79   29     3 M 20-29      19:02.5    6:08/M
       6    Melissan Perkins-Banas  Norwich  CT           123   37     1 F 30-39      19:18.2    6:14/M
       7    John Trahan             Mystic  CT            148   52     1 M 50-59      19:36.4    6:19/M
       8    Rob Dahmer              Oakdale  CT            61   41     2 M 40-49      19:51.5    6:24/M
       9    Dave Jacobs             Niantic  CT             3   62     1 M 60-99      19:56.8    6:26/M
      10    Eddie Eckard            Canterbury  CT        154   43     3 M 40-49      20:12.3    6:31/M
      11    Mike Manifold           East Lyme  CT         117   38     1 M 30-39      20:14.9    6:32/M
      12    Vincent McCurdy         East Lyme  CT         114   50     2 M 50-59      20:17.9    6:33/M
      13    Ken Roberts             Niantic  CT           198   40     4 M 40-49      20:23.9    6:35/M
      14    John Walter             Niantic  CT           181   42     5 M 40-49      20:44.3    6:41/M
      15    Lauren Iwanicki         East Lyme  CT         136   23     1 F 20-29      20:53.5    6:44/M
      16    Brandon Dinsmore        East Lyme  CT          96   10     1 M  0-10      21:10.6    6:50/M
      17    Brandy Leclair          Groton  CT             58   13     1 F 11-14      21:17.0    6:52/M
      18    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT         156   44     1 F 40-49      21:19.3    6:53/M
      19    Way Hedding             Niantic  CT           135   58     3 M 50-59      21:25.1    6:55/M
      20    Don Weller              Niantic  CT           152   54     4 M 50-59      21:30.6    6:56/M
      21    Jeff Arenson            East Lyme  CT          23   16     2 M 15-19      21:38.1    6:59/M
      22    Ken Wadecki             Uncasville  CT         54   55     5 M 50-59      21:39.2    6:59/M
      23    Nathan Garry            Boston  MA            128   33     2 M 30-39      21:41.6    7:00/M
      24    Mitchell Ryan           Salem  CT             187   11     1 M 11-14      21:46.7    7:01/M
      25    Mary Ann Martinez       Waterbury Center  V   190   47     2 F 40-49      21:47.7    7:02/M
      26    Adam Opsahl             El                    107   12     2 M 11-14      21:53.0    7:04/M
      27    Mauel Duval             New London  CT         15   41     6 M 40-49      21:56.2    7:05/M
      28    Jenna Worgul            El                    127   24     2 F 20-29      21:58.8    7:05/M
      29    Devon Marcaurele        Salem  CT             118   12     3 M 11-14      22:18.5    7:12/M
      30    Aidon Power             East Lyme  CT         150   47     7 M 40-49      22:27.0    7:15/M
      31    Paul Ruddy              Groton  CT            125   25     4 M 20-29      22:37.6    7:18/M
      32    Brian Rago              Colchester  CT         62   30     3 M 30-39      22:39.0    7:18/M
      33    Mike Spellman           Pawcatuck  CT         206   14     4 M 11-14      22:41.8    7:19/M
      34    Brian Andstrom          Plainfield  CT         12   52     6 M 50-59      22:43.1    7:20/M
      35    Gerald Ricketson        Waterford             201   40     8 M 40-49      22:44.1    7:20/M
      36    Alexandra Place                               109   31     2 F 30-39      22:51.1    7:22/M
      37    Nancy Davis             LISBON  CT             40   40     3 F 40-49      22:52.4    7:23/M
      38    Gene Maran              Waterford  CT         119   55     7 M 50-59      22:57.7    7:24/M
      39    Bob Myers               New London  CT        193   46     9 M 40-49      23:07.5    7:27/M
      40    Shaun O'Dea             East Lyme  CT          87   38     4 M 30-39      23:07.9    7:27/M
      41    Steve Dinsmore          East Lyme  CT          95   47    10 M 40-49      23:20.9    7:32/M
      42    Sarah Van Alsten        Niantic  CT            43   11     2 F 11-14      23:22.9    7:32/M
      43    Matthew Munch           East Lyme  CT         145   41    11 M 40-49      23:26.7    7:34/M
      44    Zoe Smallidge           Salem  CT             121   12     3 F 11-14      23:38.7    7:37/M
      45    Michaela Ryan           Salem  CT             186   12     4 F 11-14      23:41.7    7:38/M
      46    Josh Sheppard           Niantic  CT           177   28     5 M 20-29      23:48.8    7:41/M
      47    Gregory Preston         Salem  CT             179   47    12 M 40-49      23:57.9    7:44/M
      48    Stacey Raimondi                               162   25     3 F 20-29      23:58.7    7:44/M
      49    David Weston            Pawtucket  RI         147   33     5 M 30-39      23:59.7    7:44/M
      50    Jeffrey Van Deusen      East Lyme  CT          64   40    13 M 40-49      24:15.6    7:49/M
      51    Norman Malbaurn         Waterford  CT          41   36     6 M 30-39      24:18.8    7:50/M
      52    Eric Lewandoski                               208   29     6 M 20-29      24:19.4    7:51/M
      53    Sandy Collins           Wauregan  CT          130   52     1 F 50-59      24:20.6    7:51/M
      54    Scott Williams          Gales Ferry  CT       115   32     7 M 30-39      24:21.7    7:51/M
      55    Janine Sitko            East Lyme  CT          82   44     4 F 40-49      24:30.4    7:54/M
      56    Walter Volberg          Salem  CT              30   45    14 M 40-49      24:34.8    7:55/M
      57    Ron Dombrowski          Uncasville  CT        141   64     2 M 60-99      24:40.5    7:57/M
      58    Noelene Power           East Lyme  CT         149   13     5 F 11-14      24:45.6    7:59/M
      59    Tom Baker               Oakdale  CT            67   64     3 M 60-99      24:52.3    8:01/M
      60    Mike Carta              Waterford  CT          32   49    15 M 40-49      25:01.7    8:04/M
      61    Tony Buglione           East Lyme  CT          88   45    16 M 40-49      25:05.7    8:05/M
      62    Ethan Opsahl            El                    104   11     5 M 11-14      25:09.4    8:07/M
      63    Paige Schneider         East Lyme  CT          91   13     6 F 11-14      25:10.2    8:07/M
      64    Kelly Kincaid           New London  CT        197   29     4 F 20-29      25:11.0    8:07/M
      65    Alexander Huang                               133   22     7 M 20-29      25:22.0    8:11/M
      66    Rose Buckingham         Norwich  CT            53   60     1 F 60-99      25:25.9    8:12/M
      67    Craig Thibeau           Oakdale  CT           137   39     8 M 30-39      25:32.0    8:14/M
      68    Donna Schneider         East Lyme  CT          89   45     5 F 40-49      25:39.4    8:16/M
      69    Ted Peterson            Niantic  CT           139   62     4 M 60-99      25:44.2    8:18/M
      70    Richard Whtie           El                    132   36     9 M 30-39      25:51.7    8:20/M
      71    Michael Bass            New London  CT        160   28     8 M 20-29      25:54.1    8:21/M
      72    Jack Mryer              Old Lyme  CT          166   10     2 M  0-10      25:55.6    8:22/M
      73    Abi Cushman             New London  CT         27   27     5 F 20-29      25:56.3    8:22/M
      74    Margaret Chu-Mryer      Old Lyme  CT          167   43     6 F 40-49      25:58.6    8:23/M
      75    Evan Opsahl             El                    106   11     6 M 11-14      26:03.4    8:24/M
      76    Steven Munzner          North Haven  CT        36   42    17 M 40-49      26:06.7    8:25/M
      77    Carol Myers             New London  CT        192   33     3 F 30-39      26:07.3    8:25/M
      78    Brianne Munch           East Lyme  CT         144   13     7 F 11-14      26:09.7    8:26/M
      79    Jeff Bartlett           East Lyme  CT         163   46    18 M 40-49      26:11.0    8:27/M
      80    Bvarry Sheckley         Niantic  CT           200   61     5 M 60-99      26:14.4    8:28/M
      81    Paul Munzner            EL                    174   39    10 M 30-39      26:26.8    8:32/M
      82    Alan Opsahl             El                    108   46    19 M 40-49      26:28.4    8:32/M
      83    David Keller            East Lyme  CT          68   47    20 M 40-49      26:32.9    8:34/M
      84    Mary Boucher            Groton  CT             19   44     7 F 40-49      26:33.4    8:34/M
      85    Steven Boucher          Niantic  CT            20   49    21 M 40-49      26:38.5    8:35/M
      86    Gary Walens             East Lyme  CT          17   50     8 M 50-59      27:03.4    8:44/M
      87    Arthur Jenkins II       Salem  CT             170   39    11 M 30-39      27:07.8    8:45/M
      88    Pete Yapchanyk          East Lyme  CT          94   10     3 M  0-10      27:09.4    8:45/M
      89    Maureen Werner          Niantic  CT           158   46     8 F 40-49      27:13.3    8:47/M
      90    Ryan Williams           Coventry  RI           49   32    12 M 30-39      27:16.5    8:48/M
      91    Susan Sheckley          Niantic  CT           199   60     2 F 60-99      27:28.7    8:52/M
      92    Stephanie Soranno       Cromwell  CT           39   27     6 F 20-29      27:29.8    8:52/M
      93    Daniel Arenson          East Lyme  CT          21   45    22 M 40-49      27:33.6    8:53/M
      94    Michelle Williams       Coventry  RI           48   27     7 F 20-29      27:34.3    8:54/M
      95    Janet Meinhard          Waterford  CT         146   37     4 F 30-39      27:35.3    8:54/M
      96    Pat Gaffey              East Lyme  CT          75   49     9 F 40-49      27:38.5    8:55/M
      97    Marc Murray             Niantic  CT            97   34    13 M 30-39      27:39.5    8:55/M
      98    Jennifer Munzner        East Lyme  CT         175   34     5 F 30-39      27:41.0    8:56/M
      99    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT         52   61     3 F 60-99      27:46.4    8:57/M
     100    Jody Ziskind            Niantic  CT            80   50     2 F 50-59      27:51.0    8:59/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Mary Beth Gonski        East Lyme  CT         153   49    10 F 40-49      27:57.4    9:01/M
     102    Isha Weerasinghe        East Lyme  CT          28   26     8 F 20-29      27:59.7    9:02/M
     103    Cynthia Wills           Mystic  CT             10   43    11 F 40-49      28:17.7    9:07/M
     104    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT         11   53     3 F 50-59      28:27.2    9:11/M
     105    Bobbie Van Alsten       Niantic  CT            42   48    12 F 40-49      28:50.3    9:18/M
     106    Bill Ghio                                     205   54     9 M 50-59      28:52.5    9:19/M
     107    Tiffany Hunt            Niantic  CT            29   41    13 F 40-49      28:53.8    9:19/M
     108    Tim Capazzi             New London  CT        143   33    14 M 30-39      29:07.4    9:24/M
     109    Maria Valakos           Niantic  CT           138   35     6 F 30-39      29:10.8    9:25/M
     110    Ken McNeil              Niantic  CT            78   39    15 M 30-39      29:11.9    9:25/M
     111    Lori Hatajik            East Lyme  CT          72   38     7 F 30-39      29:21.7    9:28/M
     112    Bruce Grisafe           Salem  CT             204   54    10 M 50-59      29:23.3    9:29/M
     113    Judy McGrath            Colchester  CT        116   66     4 F 60-99      29:29.8    9:31/M
     114    John Boettcher          East Lyme  CT          44   51    11 M 50-59      29:39.3    9:34/M
     115    Pat Baker               Oakdale  CT            66   63     5 F 60-99      29:45.9    9:36/M
     116    Philip Waterman         East Lyme  CT         195   15     3 M 15-19      29:49.9    9:37/M
     117    Rebecca Finney          Groton  CT            129   25     9 F 20-29      29:51.0    9:38/M
     118    Gretchen Volberg        Salem  CT              31   15     1 F 15-19      30:27.0    9:49/M
     119    William Leclair         Groton  CT             56    0     4 M  0-10      30:30.9    9:50/M
     120    Phyllis Sanul                                 124   52     4 F 50-59      30:34.6    9:52/M
     121    Lindsay Schneider       East Lyme  CT          90   13     8 F 11-14      30:36.6    9:52/M
     122    Lori Andrzeicik         Lisbon  CT              9   43    14 F 40-49      30:38.5    9:53/M
     123    Caeleigh Jennings                             191   12     9 F 11-14      30:41.7    9:54/M
     124    Sarah White             El                    131   33     8 F 30-39      30:43.4    9:55/M
     125    Carolyn Yapchanyk       East Lyme  CT         207   47    15 F 40-49      30:54.8    9:58/M
     126    Bernie Murray           Waterford             161   73     6 M 60-99      30:56.6    9:59/M
     127    Diane Swan                                    202   40    16 F 40-49      31:08.6   10:03/M
     128    Sara Saleino                                  157   31     9 F 30-39      31:18.3   10:06/M
     129    Jason Arenson           East Lyme  CT          24   11     7 M 11-14      31:19.6   10:06/M
     130    Edwina Callaghan        Salem  CT              13   58     5 F 50-59      31:20.4   10:06/M
     131    Sharon Coombs           LISBON  CT             35   52     6 F 50-59      31:21.6   10:07/M
     132    Alli Abraham            New London  CT         74   32    10 F 30-39      31:25.7   10:08/M
     133    Christine Sacrey        Preston  CT           122   54     7 F 50-59      31:27.8   10:09/M
     134    Inge Pilngermayer       Mystic  CT             16   40    17 F 40-49      32:03.4   10:20/M
     135    Tara Mazzella           Waterford  CT         140   39    11 F 30-39      32:15.6   10:24/M
     136    B. Lynn Tavormina       East Lyme  CT          47   52     8 F 50-59      32:33.3   10:30/M
     137    Laurie Laflesh          LISBON  CT             55   38    12 F 30-39      32:34.2   10:30/M
     138    Lucy Walter             Niantic  CT           182   46    18 F 40-49      32:37.5   10:31/M
     139    Anthony Madore          East Lyme  CT         111   11     8 M 11-14      33:13.0   10:43/M
     140    Robin Waterman          East Lyme  CT         194   11    10 F 11-14      34:46.4   11:13/M
     141    Ken Waterman            East Lyme  CT         196   49    23 M 40-49      34:46.9   11:13/M
     142    Malcom Sanders          Salem  CT              59   53    12 M 50-59      35:28.9   11:26/M
     143    Dawn Nelson             New London  CT        142   33    13 F 30-39      35:33.1   11:28/M
     144    Jacquelyn Wilson        Niantic  CT           165   49    19 F 40-49      36:04.5   11:38/M
     145    Shauna Rago             Colchester  CT         63   30    14 F 30-39      36:06.3   11:39/M
     146    Chris Hollaway          Niantic  CT            92   42    24 M 40-49      36:18.2   11:43/M
     147    Barbara Seagraves       LISBON  CT              2   44    20 F 40-49      38:43.0   12:29/M
     148    Colburn Graves          North Stonington  C    25   74     7 M 60-99      39:29.8   12:44/M
     149    Dawn Clark              Hamden  CT             34   29    10 F 20-29      40:11.3   12:58/M
     150    Frank Ellsworth         Norwich  CT            33   45    25 M 40-49      40:12.4   12:58/M
     151    Maureen Gada            Niantic  CT           134   28    11 F 20-29      40:43.0   13:08/M
     152    Rachael Soranno         E Hampton  CT         155   28    12 F 20-29      40:43.7   13:08/M
     153    Nadia Nazarko           East Lyme  CT           8    7     1 F  0-10      44:37.2   14:24/M
     154    Claudia Wiersch         Quaker Hill  CT        18   54     9 F 50-59      44:45.6   14:26/M
     155    Diane Nazarko           East Lyme  CT           6   44    21 F 40-49      44:53.1   14:29/M
     156    Chelsea Dahmer          Oakdale  CT            60   13    11 F 11-14      45:55.5   14:49/M
     157    Maureen Munzner         North Haven  CT        37   46    22 F 40-49      46:10.7   14:54/M
     158    Tom Towne               Griswold  CT          183   46    26 M 40-49      48:31.8   15:39/M
     159    Mary Ann Tourrae                              164   41    23 F 40-49      48:32.5   15:39/M
     160    Suzan Weller            Niantic  CT           151   50    10 F 50-59      48:36.2   15:41/M
     161    Laurie Lamb             North Stonington  C    26   55    11 F 50-59      48:37.7   15:41/M
     162    Katie Murphy            Clinton  CT            76   34    15 F 30-39      50:18.8   16:14/M
     163    Rich Murphy             Clinton  CT            77   39    16 M 30-39      50:19.8   16:14/M
     164    Chris Kluge             East Lyme  CT         184   38    16 F 30-39      50:33.5   16:18/M
     165    Kathy Keller            East Lyme  CT          69   47    24 F 40-49      50:34.3   16:19/M
     166    Heather Boland          LISBON  CT              5   10     2 F  0-10      51:27.8   16:36/M
     167    Kayla Songrey           Griswold  CT          188   11    12 F 11-14      51:28.9   16:36/M
     168    Susan Boland            LISBON  CT              4   45    25 F 40-49      51:30.6   16:37/M
     169    Stephanie Gustavson     Niantic  CT            50   32    17 F 30-39      52:08.0   16:49/M
     170    Mark Gustavson          Niantic  CT            51   33    17 M 30-39      52:09.8   16:49/M
     171    Nancy Pennington        Niantic  CT            98   57    12 F 50-59      54:03.3   17:26/M
     172    Emma Larson             El                    120   9      3 F  0-10      54:04.5   17:26/M
     173    Carol Keemon            Stonington  CT        171   50    13 F 50-59      54:08.5   17:28/M
     174    Grom Pennington         Niantic  CT            99   59    13 M 50-59      54:09.7   17:28/M
     175    Hillary McCurdy         East Lyme  CT         113   16     2 F 15-19      58:02.5   18:43/M
     176    Jane McCurdy            East Lyme  CT         112   48    26 F 40-49      58:03.3   18:44/M




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News