Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

DCF Community Awareness Day 5K

Waterbury, CT, April 20, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Antonio Loredo
Race Winner Antonio Loredo


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

DCF 5K
Community Awareness Day
April 20, 2008 - 5K
Waterbury, CT

OVERALL WINNERS

Antonio Loredo, Danbury, CT - 17:53
Susan Baxter, Oxford, CT - 20:58


LOCATION
Library
Park
WEATHER
55 Degrees
Cloudy

Note: An additional 400 walkers participated in the self-timed Family Fitness Walk

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Antonio Loredo          Danbury  CT           296   41     1 M 40-49        17:53    5:46/M
       2    Kevin Chase             New Britain  CT        84   25     1 M 20-29        18:10    5:52/M
       3    Manoel Leal             Danbury  CT           301   51     1 M 50-59        18:19    5:55/M
       4    Georgian Marcu          Bridgeport  CT        234   33     1 M 30-39        18:37    6:00/M
       5    Carlos Morales          Stamford  CT           42   45     2 M 40-49        18:50    6:05/M
       6    Pedro Cobos             Danbury  CT           284   54     2 M 50-59        18:57    6:07/M
       7    Alejandro Abella        Southbury  CT         280   28     2 M 20-29        19:30    6:17/M
       8    John Dwyer              Watertown  CT         256   17     1 M 13-19        19:52    6:25/M
       9    Brian Fidler            West Haven  CT         13   37     2 M 30-39        20:02    6:28/M
      10    Gary Titus Jr           Oakville  CT          337   31     3 M 30-39        20:10    6:30/M
      11    Dave Chameides          Oxford  CT            298   49     3 M 40-49        20:35    6:38/M
      12    Simon Abella            Danbury  CT           283   52     3 M 50-59        20:46    6:42/M
      13    Rick Tillotson          Winsted  CT           346   51     4 M 50-59        20:49    6:43/M
      14    George Lewis            Waterbury  CT         258   41     4 M 40-49        20:51    6:44/M
      15    Susan Baxter            Oxford  CT            310   45     1 F 40-49        20:58    6:46/M
      16    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT           6   53     5 M 50-59        21:01    6:47/M
      17    Chris Jones             Naugatuck  CT         250   20     3 M 20-29        21:11    6:50/M
      18    Mario Luis              Waterbury  CT          35   34     4 M 30-39        21:16    6:52/M
      19    Paul Whidden            Naugatuck  CT         373   14     2 M 13-19        21:40    6:59/M
      20    Paul Potamianos         Ellington  CT         297   44     5 M 40-49        21:43    7:00/M
      21    Mark Laudati            Winsted  CT           339   49     6 M 40-49        21:49    7:02/M
      22    David Monograin         Meriden               172   39     5 M 30-39        21:54    7:04/M
      23    Matthew Larock          Torrington            152   32     6 M 30-39        21:56    7:05/M
      24    Adam Ciarleglio         Waterbury  CT          51   24     4 M 20-29        21:59    7:05/M
      25    Sher Fohl               Cheshire  CT           17   43     2 F 40-49        22:05    7:07/M
      26    Joseph W. Kidd          Oxford  CT            232   42     7 M 40-49        22:06    7:08/M
      27    Chris Cobb              Hartford  CT           89   42     8 M 40-49        22:08    7:08/M
      28    Lawrence Smith          Waterbury  CT          36   38     7 M 30-39        22:15    7:11/M
      29    John Storto             Cheshire  CT          330   48     9 M 40-49        22:20    7:12/M
      30    Rick Legnani            Southington  CT       305   51     6 M 50-59        22:30    7:15/M
      31    Kathryn Flodquist       Terryville  CT        340   41     3 F 40-49        22:56    7:24/M
      32    Jeff Smith              New Haven  CT         313   22     5 M 20-29        23:06    7:27/M
      33    James Gibson            Waterbury  CT         315   40    10 M 40-49        23:21    7:32/M
      34    Susanne Navas           Southbury  CT         375   38     1 F 30-39        23:30    7:35/M
      35    Doug Langley            Waterbury  CT          31   20     6 M 20-29        23:36    7:37/M
      36    Nick Carbone            Waterbury  CT         253   23     7 M 20-29        23:43    7:39/M
      37    Sean Barry              Plainville  CT        265   37     8 M 30-39        23:51    7:42/M
      38    Sharon Toscano          Derby  CT             233   40     4 F 40-49        23:53    7:42/M
      39    Ken Mysogland           Monroe  CT            176   41    11 M 40-49        23:54    7:43/M
      40    Vido Hill               Waterbury  CT          27   53     7 M 50-59        23:57    7:44/M
      41    Bill Shepunt            Newtown  CT           269   51     8 M 50-59        23:59    7:44/M
      42    Paul Violante           Waterbury  CT         312   55     9 M 50-59        24:10    7:48/M
      43    Michael Donnelly        Waterbury  CT         360   32     9 M 30-39        24:18    7:50/M
      44    Participant   317                             317    0     1 M  0- 0        24:21    7:51/M
      45    Margaret Piasecki       West Haven  CT        625   35     2 F 30-39        24:27    7:53/M
      46    Rosemary Furmanek       Hartford              123   35     3 F 30-39        24:28    7:54/M
      47    Silvestre Santos        Bristol  CT            40   54    10 M 50-59        24:33    7:55/M
      48    Steve Brown             Oxford  CT             57   38    10 M 30-39        24:38    7:57/M
      49    Volvo Feliciano                                 7   15     3 M 13-19        24:41    7:58/M
      50    Chad Shepherd           Plainville  CT        626   34    11 M 30-39        24:42    7:58/M
      51    Dan George              Danbury  CT            43   34    12 M 30-39        24:45    7:59/M
      52    Franklin Dunham         Bridgeport            106   52    11 M 50-59        24:55    8:02/M
      53    Robert Woodsworth       Bristol  CT           334   44    12 M 40-49        25:05    8:05/M
      54    Scott McAuliffe         Boxborough  MA        350   45    13 M 40-49        25:07    8:06/M
      55    Kevin Capobianco        Waterbury  CT         252   22     8 M 20-29        25:11    8:07/M
      56    Dawn Werneck            Bristol  CT           629   62     1 F 60-69        25:14    8:08/M
      57    Maegan Florian          Southington  CT        19   19     1 F 13-19        25:15    8:09/M
      58    Michael Tibus           Patterson  NY         246   38    13 M 30-39        25:15    8:09/M
      59    Gina Burrows            Watertown  CT         326   44     5 F 40-49        25:18    8:10/M
      60    Michael O'Connor        New Milford  CT        22   42    14 M 40-49        25:29    8:13/M
      61    Luis Raimundi           Torrington            195   33    14 M 30-39        25:38    8:16/M
      62    Alexnader Loomis                                9   15     4 M 13-19        25:46    8:19/M
      63    Amy Sanchez             New Haven  CT         319   31     4 F 30-39        25:47    8:19/M
      64    Kevin Patrick Walsh     Bethany  CT            44   52    12 M 50-59        25:47    8:19/M
      65    David Licas             Cromwell  CT          271   26     9 M 20-29        25:49    8:20/M
      66    William Harris          Hartford              133   38    15 M 30-39        25:51    8:20/M
      67    Participant   348                             348    0     2 M  0- 0        25:52    8:21/M
      68    Kellie Niemczyk         Middletown            177   31     5 F 30-39        26:06    8:25/M
      69    Lora Gogolya            Torrington  CT        331   27     1 F 20-29        26:24    8:31/M
      70    Laura Bradshaw          Prospect  CT           77   59     1 F 50-59        26:28    8:32/M
      71    Jon Thompson            Waterbury  CT         245   38    16 M 30-39        26:37    8:35/M
      72    Karen McAuliffe         Boxborough  MA        351   42     6 F 40-49        26:40    8:36/M
      73    Laura Buckingham        Watertown  CT         338   39     6 F 30-39        26:51    8:40/M
      74    Ann Smith               Bethlehem  CT         352   42     7 F 40-49        26:56    8:41/M
      75    Jonathan Schultz        Oakville  CT          255   47    15 M 40-49        26:57    8:42/M
      76    Barb White              Oakville  CT          364   45     8 F 40-49        26:58    8:42/M
      77    Jose Werneck            Bristol  CT           630   70     1 M 70-79        27:00    8:43/M
      78    Laura Earl              Southington  CT       314   42     9 F 40-49        27:06    8:45/M
      79    Melissa Nardi           Winsted  CT            55   29     2 F 20-29        27:07    8:45/M
      80    Richard Zbrozek         Berlin  CT            272   61     1 M 60-69        27:07    8:45/M
      81    Lauren Barber           West Hartford  CT      33   29     3 F 20-29        27:07    8:45/M
      82    William Ploski          Waterbury  CT          37   68     2 M 60-69        27:08    8:45/M
      83    Ana Flavia Leibowitz    Norwalk  CT           611   26     4 F 20-29        27:17    8:48/M
      84    Visar Tasimi            Naugatuck  CT         247   19     5 M 13-19        27:21    8:49/M
      85    Michael Walsh           Hartford              216   35    17 M 30-39        27:21    8:49/M
      86    Jennifer Jackson        Cheshire  CT          323   36     7 F 30-39        27:22    8:50/M
      87    Robin Tillotson         Winsted  CT           345   47    10 F 40-49        27:27    8:51/M
      88    Ronald Brone            Middletown  CT        286   43    16 M 40-49        27:27    8:51/M
      89    Shirley Luoise-May      Guilford  CT          318   42    11 F 40-49        27:31    8:53/M
      90    John Kuzmech            Sandisfield  MA       149   38    18 M 30-39        27:37    8:55/M
      91    Kristin Astiasaran                             68   37     8 F 30-39        27:43    8:56/M
      92    Rita Ribeiro            Danbury  CT           627   36     9 F 30-39        27:51    8:59/M
      93    Jackie Garofalo         New Britain  CT       355   22     5 F 20-29        27:54    9:00/M
      94    Amber Rush              Manchester            197   33    10 F 30-39        27:57    9:01/M
      95    Lisa G Lawlor           Watertown  CT          48   52     2 F 50-59        27:57    9:01/M
      96    Jennifer Brown          New York  NY           56   37    11 F 30-39        28:11    9:05/M
      97    Patrick Lexis                                   8   14     6 M 13-19        28:15    9:07/M
      98    Maria Fabiano           Derby  CT              63   44    12 F 40-49        28:20    9:08/M
      99    Katie Lynn Smith        Cheshire  CT           59   22     6 F 20-29        28:32    9:12/M
     100    Christine Fenn          Southbury  CT         230   33    12 F 30-39        28:33    9:13/M
     101    Leah Gallenstein                              227   16     2 F 13-19        28:36    9:14/M
     102    E Aviles                Waterbury  CT         295   45    17 M 40-49        28:36    9:14/M
     103    Neal Wellins            Cheshire  CT           26   64     3 M 60-69        28:38    9:14/M
     104    Edward Engberg          Manchester  CT        358   26    10 M 20-29        28:41    9:15/M
     105    Amber Edwards           Metro New Haven       112   17     3 F 13-19        28:41    9:15/M
     106    Rosanne Carroll         Watertown  CT         366   51     3 F 50-59        28:45    9:16/M
     107    Isabella Verrilli       Naugatuck  CT         374   13     4 F 13-19        28:46    9:17/M
     108    Skye Garafalo           Norwich               125   32    13 F 30-39        28:47    9:17/M
     109    Qur-An Webb             New Britain  CT         1   33    19 M 30-39        28:47    9:17/M
     110    Cecilia Raimundi        Torrington  CT        194   32    14 F 30-39        28:48    9:17/M
     111    Carolina Gontijo        Waterbury             128   28     7 F 20-29        28:59    9:21/M
     112    Jamie Isaacs            Middletown  CT        142   24     8 F 20-29        29:00    9:21/M
     113    Marilyn Osorio          Waterbury             184   41    13 F 40-49        29:08    9:24/M
     114    Richard Fidler          New Haven  CT          12   61     4 M 60-69        29:12    9:25/M
     115    Madani Sallen           Waterbury  CT          61   59    13 M 50-59        29:19    9:27/M
     116    Greg Fenn               Southbury  CT         231   33    20 M 30-39        29:22    9:28/M
     117    Marianne Dubuque        Waterbury  CT          28   50     4 F 50-59        29:24    9:29/M
     118    Mai Vo                  Watertown  CT          39   33    15 F 30-39        29:26    9:30/M
     119    Jessica Prout           Plantsville  CT        45   33    16 F 30-39        29:28    9:30/M
     120    Annamarie Lewis         Waterbury  CT         259   14     5 F 13-19        29:34    9:32/M
     121    Christopher Joyce       Bethel  CT             24    9     1 M  1-12        29:39    9:34/M
     122    Michael Regan           Watertown  CT         332   39    21 M 30-39        29:48    9:37/M
     123    Neil Vitale             Southbury  CT         306   52    14 M 50-59        30:00    9:41/M
     124    Chris Randolph          Southbury  CT         303   56    15 M 50-59        30:00    9:41/M
     125    Aimee Niemczyk          Middletown            178   34    17 F 30-39        30:00    9:41/M
     126    Shelby Irwin            Hamden  CT             53   35    18 F 30-39        30:05    9:42/M
     127    Robin Manru             Waterbury  CT         302   44    14 F 40-49        30:19    9:47/M
     128    Sarah Prout             Torrington  CT         41   24     9 F 20-29        30:24    9:48/M
     129    Chelsea Santa Lucia     Wolcott  CT           291   12     1 F  1-12        30:26    9:49/M
     130    Jake Regula             Cromwell  CT          103   11     2 M  1-12        30:26    9:49/M
     131    Maureen Duggan          Southport  CT         102   42    15 F 40-49        30:27    9:49/M
     132    Dianna Regan            Watertown  CT         333   37    19 F 30-39        30:28    9:50/M
     133    Deborah Jones           Naugatuck  CT          60   30    20 F 30-39        30:30    9:50/M
     134    Beth Falzone            Manchester            113   34    21 F 30-39        30:38    9:53/M
     135    Karen Coton             Waterbury  CT          16   41    16 F 40-49        30:40    9:54/M
     136    David Loiselle          Kensington  CT        268   49    18 M 40-49        30:43    9:55/M
     137    Edgardo Figueroa        Waterbury  CT         367   32    22 M 30-39        30:49    9:56/M
     138    Anita McGowan           Naugatuck  CT         328   39    22 F 30-39        30:50    9:57/M
     139    Shelby Mastroianni      Middlebury  CT        266   26    10 F 20-29        30:56    9:59/M
     140    Erika Pesce             Middlebury  CT        267   34    23 F 30-39        30:59   10:00/M
     141    Amanda Starbala         Norwich               126   48    17 F 40-49        31:00   10:00/M
     142    Ruth Wolferseder        Waterbury  CT         361   27    11 F 20-29        31:07   10:02/M
     143    Michelle Delgrego       Cheshire  CT          325   33    24 F 30-39        31:12   10:04/M
     144    Anna Kemper                                   148   55     5 F 50-59        31:15   10:05/M
     145    Michael Carey           Wethersfield  CT       49   73     2 M 70-79        31:21   10:07/M
     146    James Rooney            Bethany  CT            21   49    19 M 40-49        31:21   10:07/M
     147    Rebecca Libby           New Haven  CT         155   31    25 F 30-39        31:26   10:08/M
     148    Karl Kemper                                   147   55    16 M 50-59        31:37   10:12/M
     149    Nicholas Leibowitz      Norwalk  CT           612   28    11 M 20-29        31:38   10:12/M
     150    Carl Sylvester          Shelton  CT           254   74     3 M 70-79        31:50   10:16/M
     151    Cheryl Oliver           Waterbury             179   28    12 F 20-29        31:51   10:16/M
     152    Anthony Lilley          Hartford              156   39    23 M 30-39        31:58   10:19/M
     153    Anne Beirle             Watertown  CT         320   50     6 F 50-59        32:09   10:22/M
     154    Jeff Lownds             Waterbury  CT         285   57    17 M 50-59        32:13   10:24/M
     155    Eleuterio Perez         Hartford              188   55    18 M 50-59        32:19   10:25/M
     156    Jennifer Newell         Waterbury  CT         621   34    26 F 30-39        32:36   10:31/M
     157    Gary Zera               High Meadows          223    0     1 M  0- 0        32:37   10:31/M
     158    Jane Dickinson          Morris  CT            311   47    18 F 40-49        32:47   10:35/M
     159    Ron Maia                Wolcott  CT           275   36    24 M 30-39        32:53   10:36/M
     160    Kevin Stokes            Watertown  CT         237   41    20 M 40-49        32:53   10:36/M
     161    Jim Panelli             Waterbury  CT         329   46    21 M 40-49        32:53   10:36/M
     162    Stephanie Sorohan       Naugatuck  CT         321   37    27 F 30-39        32:53   10:36/M
     163    Jocelyn Mason           Waterbury  CT         335   39    28 F 30-39        33:00   10:39/M
     164    Kurt Newell             Waterbury  CT         622   34    25 M 30-39        33:02   10:39/M
     165    Carlene Casamento                              82   40    19 F 40-49        33:03   10:40/M
     166    Alyssa Casamento                               83   11     2 F  1-12        33:12   10:43/M
     167    Jim Santa Lucia         Wolcott  CT           290   44    22 M 40-49        33:14   10:43/M
     168    Christina Santa Lucia   Wolcott  CT           292   10     3 F  1-12        33:15   10:44/M
     169    Bettina Lang-Sali       Waterbury             151    0     1 F  0- 0        33:19   10:45/M
     170    Vincent Tinnerello      Branford  CT          370   32    26 M 30-39        33:29   10:48/M
     171    Tracy Fensterneck       Shelton  CT           368   34    29 F 30-39        33:49   10:55/M
     172    Becky Fournier          Manchester            121   34    30 F 30-39        33:58   10:57/M
     173    Kelly McVey             West Hartford  CT     369   41    20 F 40-49        34:01   10:58/M
     174    Jaime Young             Waterbury  CT         309   31    31 F 30-39        34:02   10:59/M
     175    Arlene Young            Waterbury  CT         308   35    32 F 30-39        34:02   10:59/M
     176    Deanna Mastropietro     Waterbury             166   36    33 F 30-39        34:05   11:00/M
     177    Maria Gonzalez          Waterbury  CT         354   35    34 F 30-39        34:06   11:00/M
     178    Colleen Farrell         Naugatuck  CT         610   34    35 F 30-39        34:11   11:02/M
     179    Carlton Bowe            Naugatuck  CT         353   42    23 M 40-49        34:14   11:03/M
     180    Ilia Morrows            Co/waterbury          173   31    36 F 30-39        34:22   11:05/M
     181    Matt Stranko            Co/waterbury          174   34    27 M 30-39        34:22   11:05/M
     182    Wendy Bartoszewicz      Storrs Mansfield  C    70   28    13 F 20-29        34:23   11:05/M
     183    Meg Bailey              Cheshire  CT          322   36    37 F 30-39        34:28   11:07/M
     184    Frances Pulisciano      Cheshire  CT          324   42    21 F 40-49        34:28   11:07/M
     185    Maris Dowling                                 101   20    14 F 20-29        34:32   11:08/M
     186    Kevin Dowling                                 100   54    19 M 50-59        34:32   11:08/M
     187    Deon Francis            Waterbury  CT         336   11     3 M  1-12        34:40   11:11/M
     188    Mary Ann Landry         Waterbury  CT         362   57     7 F 50-59        34:42   11:12/M
     189    Jennifer Martin         Waterbury  CT         316   38    38 F 30-39        34:55   11:16/M
     190    Michelle Zarrella       Morris  CT             62   48    22 F 40-49        34:56   11:16/M
     191    Albert Valerioti        Waterbury  CT         264   55    20 M 50-59        35:08   11:20/M
     192    Stephen Flanigan        Waterbury             119   27    12 M 20-29        35:10   11:21/M
     193    Sara Bolles             Waterbury  CT         363   29    15 F 20-29        35:13   11:22/M
     194    Christopher Rossi       New Britain  CT        32   37    28 M 30-39        35:22   11:25/M
     195    Roselyn Ramirez         Waterbury  CT         235   35    29 M 30-39        36:21   11:44/M
     196    Fernando Ramirez        Waterbury  CT         236   35    30 M 30-39        36:21   11:44/M
     197    Sandra Ruscoe           Torrington  CT        342   45    23 F 40-49        36:22   11:44/M
     198    Gary Titus Sr           Oakville  CT          341   55    21 M 50-59        36:24   11:45/M
     199    Maria Diaz              Hartford               97   51     8 F 50-59        36:41   11:50/M
     200    Diane Santa Lucia       Wolcott  CT           289   43    24 F 40-49        36:42   11:50/M
     201    Donovan Nelson          Waterbury  CT         628   11     4 M  1-12        36:54   11:54/M
     202    Crystal Butler          Bolton  CT            347   17     6 F 13-19        37:29   12:05/M
     203    Alyssa Osorio           Wtby/danbury          186   14     7 F 13-19        37:51   12:13/M
     204    Krista Harrison         Middletown  CT        134   38    39 F 30-39        37:55   12:14/M
     205    Bob Allensworth         Waterbury              66   55    22 M 50-59        37:56   12:14/M
     206    Dana Moriarty           Danbury  CT           613   28    16 F 20-29        37:58   12:15/M
     207    Nicholas Martinelli     Shelton  CT           165   29    13 M 20-29        38:28   12:25/M
     208    Carmen James            Waterbury             143   28    17 F 20-29        38:39   12:28/M
     209    Trice Flanigan          Waterbury             117   45    24 M 40-49        39:01   12:35/M
     210    Sydney Dupont           Naugatuck  CT         287   15     7 M 13-19        39:23   12:42/M
     211    Paige Topazio           Waterbury  CT         239   14     8 F 13-19        39:24   12:43/M
     212    J.r. Ford               Waterbury  CT         282   34    31 M 30-39        39:42   12:48/M
     213    Garrett Ford            Waterbury  CT         281   12     5 M  1-12        39:42   12:48/M
     214    Maura Ellen Joyce-Rosa  Bristol  CT            47   50     9 F 50-59        39:43   12:49/M
     215    Carmen Dennis Rosa      Bristol  CT            46   56    23 M 50-59        39:44   12:49/M
     216    Liam Regula                                   105    0     2 M  0- 0        40:17   13:00/M
     217    Julianne Regula         Cromwell  CT          104    0     2 F  0- 0        40:26   13:03/M
     218    Heather Garfalo         Fairfield  CT         365   0      3 F  0- 0        41:32   13:24/M
     219    Maria Bernal            Stamford  CT          359   0      4 F  0- 0        41:33   13:24/M
     220    Jose Perez              Branford  CT          190   37    32 M 30-39        41:35   13:25/M
     221    Barbara Claire                                 86   51    10 F 50-59        41:47   13:29/M
     222    Melanie Duszak          Thomaston  CT         299   47    25 F 40-49        41:57   13:32/M
     223    Laurie Vaillancourt     Thomaston  CT         300   43    26 F 40-49        42:14   13:37/M
     224    Mary Lou Rogers         Middlebury  CT        257   66     2 F 60-69        42:20   13:39/M
     225    Teri Gallenstein        Rhcy                  124   51    11 F 50-59        42:31   13:43/M
     226    Matthew Sali            Waterbury             198   38    33 M 30-39        42:32   13:43/M
     227    Holly Wertz             Waterbury             218   31    40 F 30-39        47:13   15:14/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Female 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chelsea Santa Lucia Wolcott CT

12

129

30:26

9:49/M

2

Alyssa Casamento  

11

166

33:12

10:43/M

3

Christina Santa Lucia Wolcott CT

10

168

33:15

10:44/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Maegan Florian Southington CT

19

57

25:15

8:09/M

2

Leah Gallenstein  

16

101

28:36

9:14/M

3

Amber Edwards Metro New Haven

17

105

28:41

9:15/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lora Gogolya Torrington CT

27

69

26:24

8:31/M

2

Melissa Nardi Winsted CT

29

79

27:07

8:45/M

3

Lauren Barber West Hartford CT

29

81

27:07

8:45/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susanne Navas Southbury CT

38

34

23:30

7:35/M

2

Margaret Piasecki West Haven CT

35

45

24:27

7:53/M

3

Rosemary Furmanek Hartford

35

46

24:28

7:54/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Baxter Oxford CT

45

15

20:58

6:46/M

2

Sher Fohl Cheshire CT

43

25

22:05

7:07/M

3

Kathryn Flodquist Terryville CT

41

31

22:56

7:24/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Bradshaw Prospect CT

59

70

26:28

8:32/M

2

Lisa G Lawlor Watertown CT

52

95

27:57

9:01/M

3

Rosanne Carroll Watertown CT

51

106

28:45

9:16/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dawn Werneck Bristol CT

62

56

25:14

8:08/M

2

Mary Lou Rogers Middlebury CT

66

224

42:20

13:39/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christopher Joyce Bethel CT

9

121

29:39

9:34/M

2

Jake Regula Cromwell CT

11

130

30:26

9:49/M

3

Deon Francis Waterbury CT

11

187

34:40

11:11/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Dwyer Watertown CT

17

8

19:52

6:25/M

2

Paul Whidden Naugatuck CT

14

19

21:40

6:59/M

3

Volvo Feliciano  

15

49

24:41

7:58/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Chase New Britain CT

25

2

18:10

5:52/M

2

Alejandro Abella Southbury CT

28

7

19:30

6:17/M

3

Chris Jones Naugatuck CT

20

17

21:11

6:50/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Georgian Marcu Bridgeport CT

33

4

18:37

6:00/M

2

Brian Fidler West Haven CT

37

9

20:02

6:28/M

3

Gary Titus Jr Oakville CT

31

10

20:10

6:30/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Antonio Loredo Danbury CT

41

1

17:53

5:46/M

2

Carlos Morales Stamford CT

45

5

18:50

6:05/M

3

Dave Chameides Oxford CT

49

11

20:35

6:38/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Manoel Leal Danbury CT

51

3

18:19

5:55/M

2

Pedro Cobos Danbury CT

54

6

18:57

6:07/M

3

Simon Abella Danbury CT

52

12

20:46

6:42/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Zbrozek Berlin CT

61

80

27:07

8:45/M

2

William Ploski Waterbury CT

68

82

27:08

8:45/M

3

Neal Wellins Cheshire CT

64

103

28:38

9:14/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jose Werneck Bristol CT

70

77

27:00

8:43/M

2

Michael Carey Wethersfield CT

73

145

31:21

10:07/M

3

Carl Sylvester Shelton CT

74

150

31:50

10:16/M


1/2 Mile Kids Fun Run

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Brandon Williams        Wolcott  CT           568   12     1 M  0-99        02:38    5:16/M
       2    Laura Hamilton          West Hartford  CT     643   12     1 F  0-99        02:38    5:16/M
       3    Donovan Nelson          Waterbury  CT         649   11     2 M  0-99        02:42    5:24/M
       4    Elijah Alvarado         Waterbury  CT         652   11     3 M  0-99        02:54    5:48/M
       5    Christopher Joyce       Bethel  CT             24    9     1 M  0-99        02:57    5:54/M
       6    Jalissa Rodriguez       Waterbury  CT         650   8      2 F  0-99        02:58    5:56/M
       7    Daijia Seals            East Hartford  CT     385    9     3 F  0-99        03:01    6:02/M
       8    Sarah Hamilton          West Hartford  CT     644   10     4 F  0-99        03:04    6:08/M
       9    Arianna Ruiz            Hartford              453    7     5 F  0-99        03:05    6:10/M
      10    Paul Campbell           Hartford              525   10     4 M  0-99        03:07    6:14/M
      11    Patrick Joyce           Bethel  CT            377    8     5 M  0-99        03:16    6:32/M
      12    Participant   564                             564    0     1 M  0- 0        03:18    6:36/M
      13    Sammy Irwin               CT                   87    7     2 M  0-99        03:19    6:38/M
      14    Keenan Carey            Waterbury             526   10     6 M  0-99        03:19    6:38/M
      15    Iyssa Thompson          Waterbury             527   11     6 F  0-99        03:23    6:46/M
      16    Timmy Joyce             Bethel  CT            378    7     7 M  0-99        03:26    6:52/M
      17    Jamie Rinaldi           Terryville  CT        383    9     7 F  0-99        03:27    6:54/M
      18    Alfredo Fernandez       Waterbury  CT         651   6      8 M  0-99        03:41    7:22/M
      19    Sarah Barlar            Waterbury  CT         551   11     8 F  0-99        03:45    7:30/M
      20    Cyrus Gibson            West Hartford  CT     641   7      9 M  0-99        03:48    7:36/M
      21    Danica Graham           Bridgeport            547    9     9 F  0-99        03:50    7:40/M
      22    MacI Dorantes           Waterbury             539    6    10 F  0-99        03:52    7:44/M
      23    Participant   642                             642    0     2 M  0- 0        04:01    8:02/M
      24    Jared Perez             East Hartford  CT     214   5     10 M  0-99        04:03    8:06/M
      25    Mayah Dunham            New Haven  CT         647   11    11 F  0-99        04:10    8:20/M
      26    Indigo Irwin            Hamden  CT            388    4    12 F  0-99        04:10    8:20/M
      27    Alexander Burrows       Watertown  CT         580   5     11 M  0-99        04:15    8:30/M
      28    Tajiah Seals            East Hartford  CT     384    4    13 F  0-99        04:17    8:34/M
      29    Madison Ounthongdy      Hartford              482    4    14 F  0-99        04:17    8:34/M
      30    Iloisa Barros-Barbosa   Waterbury  CT         392    5    15 F  0-99        04:27    8:54/M
      31    Sarah Barstow           Waterbury  CT         550   11    16 F  0-99        04:32    9:04/M
      32    Ethan Campbell          Hartford              524    7    12 M  0-99        04:34    9:08/M
      33    Eli Blackwell           Woodbridge  Ct        653   0     13 M  0-99        04:48    9:36/M
      34    Nathan Paul Stellmach   Waterbury  CT         390    3    14 M  0-99        04:48    9:36/M
      35    Jacqueline Navas        Southbury  CT         660   7     17 F  0-99        04:50    9:40/M
      36    Sarah Dingwell          Bethlehem  CT           5   6     18 F  0-99        04:55    9:50/M
      37    Harper Irwin            Hamden  CT            389    0    19 F  0-99        05:08   10:16/M
      38    Mia Dorantes            Waterbury             540    6    20 F  0-99        05:21   10:42/M
      39    Isaiah Rosco            Waterbury             542   11    15 M  0-99        06:03   12:06/M
      40    Ezra Rascoe             Waterbury  CT         648   5     16 M  0-99        06:10   12:20/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News