Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

WCSU - IHHS 5K

Danbury, CT, April 19, 2008

Complete overall and divisional results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Dave Strumski
Race Winner Dave Strumski


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

WCSU IHHS 5K
April 19, 2008 - 5K*
Danbury, CT

OVERALL WINNERS

Dave Strumski, Waterbury, CT - 19:12
Erin Begg, Newtown, CT - 22:15

*Course approx 3.2 miles


LOCATION
WCSU
Student Center
WEATHER
66 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Dave Strumski           Waterbury  CT         356   23     1 M 19-24        19:12    6:00/M
       2    James Russo             Waterbury  CT         357   23     2 M 19-24        19:57    6:14/M
       3    Bruce Goulart           Newtown  CT           378   58     1 M 51-99        21:45    6:48/M
       4    Erin Begg               Newtown  CT           390   13     1 F  9-18        22:15    6:57/M
       5    William Sonnemann       Monroe  CT            377   19     3 M 19-24        22:37    7:04/M
       6    Ruth Rowe               Sandy Hook  CT        347   41     1 F 41-50        23:14    7:16/M
       7    Joe Cirillo             Goldens Bridge  NY    367   12     1 M  9-18        24:44    7:44/M
       8    Dylan Mc Michael        Goldens Bridge  NY    363   13     2 M  9-18        24:48    7:45/M
       9    Kristina Braun                                343   21     1 F 19-24        25:26    7:57/M
      10    Joe Kearney             Newtown  CT           379   51     2 M 51-99        25:44    8:03/M
      11    Sarah Russo             Brewster  NY          348   42     2 F 41-50        25:52    8:05/M
      12    Arthur Oefinger         Shelton  CT           359   62     3 M 51-99        26:02    8:08/M
      13    Stephanie Bennett       Danbury  CT           373   38     1 F 31-40        26:22    8:14/M
      14    Heather Roles           Danbury  CT           372   35     2 F 31-40        26:22    8:14/M
      15    George Mc Michael       Goldens Bridge  NY    365   8      1 M  1- 8        27:26    8:34/M
      16    James P. Russo          Waterbury  CT         358   49     1 M 41-50        27:34    8:37/M
      17    Mary Principe           Danbury  CT           353   49     3 F 41-50        29:38    9:16/M
      18    Troy Qian               New Milford  CT       389   13     3 M  9-18        29:59    9:22/M
      19    Helen Oster             Danbury  CT           354   50     4 F 41-50        30:31    9:32/M
      20    Barbara Kiselak         Danbury  CT           346   51     1 F 51-99        32:05   10:02/M
      21    Carolyn Bates           Danbury  CT           352   48     5 F 41-50        32:31   10:10/M
      22    David Mc Michael        Goldens Bridge  NY    361   41     2 M 41-50        33:33   10:29/M
      23    Rose Mc Michael         Goldens Bridge  NY    364   10     2 F  9-18        33:33   10:29/M
      24    Michele Butler          Bridgeport  CT        355   23     4 M 19-24        53:52   16:50/M
      25    John Hubertus           Danbury  CT           384   57     4 M 51-99        56:39   17:42/M   

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1- 8 9-18 19-24 25-30 31-40 41-50 51-99
Women: 1- 8 9-18 19-24 25-30 31-40 41-50 51-99

Female 9 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Begg Newtown CT

13

4

22:15

6:57/M

2

Rose Mc Michael Goldens Bridge NY

10

23

33:33

10:29/M

 
Top

Female 19 to 24

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristina Braun  

21

9

25:26

7:57/M

 
Top

Female 31 to 40

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephanie Bennett Danbury CT

38

13

26:22

8:14/M

2

Heather Roles Danbury CT

35

14

26:22

8:14/M

 
Top

Female 41 to 50

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ruth Rowe Sandy Hook CT

41

6

23:14

7:16/M

2

Sarah Russo Brewster NY

42

11

25:52

8:05/M

3

Mary Principe Danbury CT

49

17

29:38

9:16/M

 
Top

Female 51 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Kiselak Danbury CT

51

20

32:05

10:02/M

 
Top

Male 8 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Mc Michael Goldens Bridge NY

8

15

27:26

8:34/M

 
Top

Male 9 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joe Cirillo Goldens Bridge NY

12

7

24:44

7:44/M

2

Dylan Mc Michael Goldens Bridge NY

13

8

24:48

7:45/M

3

Troy Qian New Milford CT

13

18

29:59

9:22/M

 
Top

Male 19 to 24

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Strumski Waterbury CT

23

1

19:12

6:00/M

2

James Russo Waterbury CT

23

2

19:57

6:14/M

3

William Sonnemann Monroe CT

19

5

22:37

7:04/M

 
Top

Male 41 to 50

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James P. Russo Waterbury CT

49

16

27:34

8:37/M

2

David Mc Michael Goldens Bridge NY

41

22

33:33

10:29/M

 
Top

Male 51 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bruce Goulart Newtown CT

58

3

21:45

6:48/M

2

Joe Kearney Newtown CT

51

10

25:44

8:03/M

3

Arthur Oefinger Shelton CT

62

12

26:02

8:08/M


5K+ Walk - Overall Finish List


    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Greg Garofalo           Brookfield  CT        380   23     1 M  0-99        29:29    9:13/M
       2    Ronald Yammin           Danbury  CT           382   26     2 M  0-99        29:46    9:18/M
       3    Oliver Davis                                  391   0      3 M  0-99        30:17    9:28/M
       4    Linda Cummins           New Fairfield  CT     310   38     1 F  0-99        33:29   10:28/M
       5    Lynn Garofalo           Brookfield  CT        381   53     2 F  0-99        38:14   11:57/M
       6    Jane-Yujian Davis       Gaylordsville  CT     388   0      3 F  0-99        40:57   12:48/M
       7    Billy Brock             Danbury  CT           306   45     4 M  0-99        42:31   13:17/M
       8    Alex Flemming           Waterbury  CT         315   12     5 M  0-99        43:54   13:43/M
       9    Malik Taft              Danbury  CT           339   13     6 M  0-99        43:56   13:44/M
      10    Aanck Flemming          Waterbury  CT         316   13     7 M  0-99        43:56   13:44/M
      11    Jazzmyne Tappin         Meriden  CT           340    0     4 F  0-99        44:01   13:45/M
      12    Ramona Rivera           Danbury  CT           332   35     5 F  0-99        45:40   14:16/M
      13    Lisa O'Connor           Brookfield  CT        351   39     6 F  0-99        46:59   14:41/M
      14    Michelle Broggy         Danbury  CT           309   45     7 F  0-99        47:04   14:43/M
      15    Karen Flowitt           Shelton  CT           360   57     8 F  0-99        47:40   14:54/M
      16    Alex Housemann          Cheshire  CT          322   10     8 M  0-99        50:03   15:38/M
      17    Justin Vidal            Brookfield  CT        387   0      9 M  0-99        51:20   16:03/M
      18    Jennifer Perri          Danbury  CT           386   23     9 F  0-99        51:24   16:04/M
      19    Danielle Rupley         North Haven  CT       334   21    10 F  0-99        51:47   16:11/M
      20    Christina Alfano        Southbury  CT         302   21    11 F  0-99        51:50   16:12/M
      21    Anita Rupley            North Haven  CT       335   48    12 F  0-99        51:53   16:13/M
      22    Ken Rupley              North Haven  CT       336   51    10 M  0-99        51:56   16:14/M
      23    Candace Milligan        Danbury  CT           328   28    13 F  0-99        51:59   16:15/M
      24    Sharon Walsky           Fairfield  CT         374   29    14 F  0-99        52:01   16:15/M
      25    Julie Filomio           Danbury  CT           314   28    15 F  0-99        52:04   16:16/M
      26    Erin Herlihy              CT                  320   20    16 F  0-99        52:07   16:17/M
      27    Sname Wilson            West Haven  CT        342   21    17 F  0-99        52:40   16:28/M
      28    I O' Brien              West Haven  CT        383   24    18 F  0-99        52:46   16:29/M
      29    Susan Dimyan            Danbury  CT           370   51    19 F  0-99        54:57   17:10/M
      30    Helena Neves            Danury  CT            392   27    20 F  0-99        55:14   17:16/M
      31    Kendra Neves            Bethel  CT            394   15    21 F  0-99        55:16   17:16/M
      32    Drew Matteo             Bethel  CT            393   29    22 F  0-99        55:18   17:17/M
      33    Pat Hubertus            Danbury  CT           385   57    23 F  0-99        56:46   17:44/M
      34    Kathleen Liston         Danbury  CT           369   24    24 F  0-99        56:49   17:45/M
      35    Walter Liston           Danbury  CT           368   0     11 M  0-99        56:51   17:46/M
      36    Richard Teasdale        Brookfield  CT        341   57    12 M  0-99        57:24   17:56/M
      37    Gary Goncalves          Danbury  CT           319   45    13 M  0-99        57:25   17:57/M
      38    Pat Larkin              Danbury  CT           327   56    14 M  0-99        57:30   17:58/M
      39    Gina Faiazza            Bristol  CT           313   21    25 F  0-99        58:21   18:14/M
      40    Heather Downes          Danbury  CT           350   21    26 F  0-99        58:23   18:15/M
      41    Steph Vincent           Danbury  CT           376   23    27 F  0-99        58:29   18:17/M
      42    Carmen Rivera           Waterbury  CT         331    0    28 F  0-99        58:34   18:18/M
      43    Stacey Rivera           Waterbury  CT         333   32    29 F  0-99        58:36   18:19/M
      44    Susan Hill              Waterbury  CT         321   53    30 F  0-99        58:38   18:19/M
      45    Jenny Mc Michael        Goldens Bridge  NY    362   42    31 F  0-99      1:00:12   18:49/M
      46    Margaret Mossbarger     Brevard  NC           366   63    32 F  0-99      1:00:13   18:49/M
      47    Participant   375                             375    0    33 F  0-99      1:00:26   18:53/M
      48    Laura Andreasen         New Fairfield  CT     303   39    34 F  0-99      1:02:40   19:35/M
      49    Robert Mandra           Newport Beach  CA     371   40    15 M  0-99      1:02:40   19:35/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News