Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

QCPA Run For Your Life 5K

Hamden, CT, April 12, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Joe Otto
Race Winner Joe Otto


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

QCPA
Run For Your Life
April 12, 2008 - 5K
Hamden, CT

OVERALL WINNERS

Joe Otto, Amherst, MA - 17:45
Lisa Tangredi, New Haven, CT - 21:24


LOCATION
Quinnipiac

University
WEATHER
60 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Joe Otto                Amherst  MA          1816   24 ***** M 20-29        17:45    5:44/M
       2    Brandon Collins         Southbury  CT        1857   29     1 M 20-29        18:07    5:51/M
       3    Jeffrey Townsend        Hamden  CT           1921   36     1 M 30-39        18:33    5:59/M
       4    David Pantin            Hamden  CT           1874   46     1 M 40-49        18:41    6:02/M
       5    Charles Hornak          Hamden  CT           1879   40     2 M 40-49        18:47    6:04/M
       6    Angelo Rosario          Bridgeport  CT       1859   40     3 M 40-49        19:00    6:08/M
       7    Chris Elwood            Wallingford  CT      1867   32     2 M 30-39        19:25    6:16/M
       8    John Strahley           Cheshire  CT         1832   41     4 M 40-49        19:49    6:24/M
       9    Rob Mc Bride            Hamden  CT           1895   31     3 M 30-39        20:04    6:28/M
      10    Josh Schuster           Boston  MA           1865   25     2 M 20-29        20:06    6:29/M
      11    Karl Dietrich           Hanover  NH          1784   24     3 M 20-29        20:31    6:37/M
      12    Peter Speight           Hamden  CT           1898   28     4 M 20-29        20:32    6:37/M
      13    Matthew Roginski        Amsterdam  NY        1826   22     5 M 20-29        20:34    6:38/M
      14    Kurt Deguzman           New Haven  CT        1782   48     5 M 40-49        20:54    6:45/M
      15    Evan Riveccio           Wallingford  CT      1822   23     6 M 20-29        21:13    6:51/M
      16    John Steele             New Haven  CT        1903   50     1 M 50-59        21:15    6:51/M
      17    Jack Sirotnik           Milford  CT          1853   53     2 M 50-59        21:16    6:52/M
      18    Lisa Tangredi           New Haven  CT        1877   27 ***** F 20-29        21:24    6:54/M
      19    Michael Pitcher         North Haven  CT      1860   40     6 M 40-49        21:31    6:56/M
      20    Bruce Cote              Hamden  CT           1904   27     7 M 20-29        21:32    6:57/M
      21    William Brubaker        Cheshire  CT         1765   52     3 M 50-59        21:33    6:57/M
      22    Rich Steeves            Guilford  CT         1831   58     4 M 50-59        21:40    6:59/M
      23    Aris Mantopoulos        Staten Island  NY    1807   18     1 M  1-19        21:43    7:00/M
      24    T.j. Senker             Farmington  CT       1870   31     4 M 30-39        21:44    7:01/M
      25    Thomas McCormick        North Haven  CT      1811   57     5 M 50-59        21:47    7:02/M
      26    Tricia Dowcett-Bettenc  Cheshire  CT         1899   37     1 F 30-39        21:56    7:05/M
      27    Adam Heston             Randolph  NJ         1906   20     8 M 20-29        22:01    7:06/M
      28    George Dickerson        Wallingford  CT      1880   49     7 M 40-49        22:02    7:06/M
      29    Bill Begg               Newtown  CT          1911   44     8 M 40-49        22:16    7:11/M
      30    Brian Connolly          Winsted  CT          1866   30     5 M 30-39        22:18    7:12/M
      31    Erin Begg               Newtown  CT          1909   13     1 F  1-19        22:19    7:12/M
      32    Daniel Heenan           Branford  CT         1902   27     9 M 20-29        22:19    7:12/M
      33    Dave Marcinowski        Naugatuck  CT        1890   28    10 M 20-29        22:21    7:13/M
      34    Chris Weaver            Hanover  NH          1840   23    11 M 20-29        22:30    7:15/M
      35    Nick Grimaldi           Quaker Hill  CT      1794   30     6 M 30-39        22:34    7:17/M
      36    Jack Cronan             Wallingford  CT      1777   61     1 M 60-99        22:36    7:17/M
      37    Kristin Marcous         Vernon  CT           1893   25     1 F 20-29        22:39    7:18/M
      38    Stephen Cuddy           Cheshire  CT         1779   47     9 M 40-49        22:41    7:19/M
      39    James Satagaj           Branford  CT         1908   51     6 M 50-59        22:42    7:19/M
      40    Steven Uricheck         Cheshire  CT         1838   33     7 M 30-39        22:44    7:20/M
      41    Anthony Manca           Bethel  CT           1862   38     8 M 30-39        22:52    7:23/M
      42    Kimberly Snow           Hamden  CT           1873   26     2 F 20-29        22:58    7:25/M
      43    Colleen Thompson        Fairport  NY         1835   20     3 F 20-29        23:09    7:28/M
      44    Robert G Davis          Naugatuck  CT        1781   56     7 M 50-59        23:11    7:29/M
      45    Rich Blanchard          Somers  CT           1850   19     2 M  1-19        23:22    7:32/M
      46    Kelli Montgomery        Wallingford  CT      1876   35     2 F 30-39        23:22    7:32/M
      47    Leah Begg               Newtown  CT          1910   38     3 F 30-39        23:26    7:34/M
      48    Kyle Johnson            Bristol  CT          1905   25    12 M 20-29        23:27    7:34/M
      49    Ryan Makuck             Middletown  CT       1803   29    13 M 20-29        23:35    7:36/M
      50    Justin Navarro          Hamden  CT           1814   34     9 M 30-39        23:36    7:37/M
      51    Dave Lutz               Dunmore  PA          1802   24    14 M 20-29        23:36    7:37/M
      52    Colleen Ledbetter       Derry  NH            1885   19     2 F  1-19        23:40    7:38/M
      53    Patrick Alcarez         Meriden  CT          1896   51     8 M 50-59        23:40    7:38/M
      54    Jim Peckingham          Cheshire  CT         1856   50     9 M 50-59        23:42    7:39/M
      55    Matthew Welch           Wayside  NJ          1841   24    15 M 20-29        23:50    7:41/M
      56    Mark Matera             Portland  CT         1809   40    10 M 40-49        23:52    7:42/M
      57    Matthew Schmidt         Cheshire  CT         1852   34    10 M 30-39        23:52    7:42/M
      58    Sarah Yerke             Hamden  CT           1884   24     4 F 20-29        23:53    7:42/M
      59    David Jaronczyk         Rocky Hill  CT       1881   30    11 M 30-39        23:58    7:44/M
      60    Chelsea Petrovitz       Harwinton  CT        1882   19     3 F  1-19        24:06    7:46/M
      61    Brian Benson            New Britain  CT      1761   40    11 M 40-49        24:09    7:47/M
      62    Julie Gelgauda          Wallingford  CT      1883   54     1 F 50-59        24:11    7:48/M
      63    Nick Maas               Lancaster  PA        1851   27    16 M 20-29        24:19    7:51/M
      64    Ryan Kwong              Hanover  NH          1801   25    17 M 20-29        24:29    7:54/M
      65    Keith John Manca        Danbury  CT          1806   34    12 M 30-39        24:31    7:55/M
      66    Kaitlyn Vennard         Albany  NY           1839   20     5 F 20-29        24:44    7:59/M
      67    Nancy Delgadillo        New Haven  CT        1878   26     6 F 20-29        24:50    8:01/M
      68    Jeff Wolcheski          Wallingford  CT      1751   33    13 M 30-39        25:11    8:07/M
      69    Michael Cuddy           East Haven  CT       1778   31    14 M 30-39        25:19    8:10/M
      70    Libby Brown             Hamden  CT           1764   25     7 F 20-29        25:27    8:13/M
      71    Kristine Dziezynski     Waterbury  CT        1786   38     4 F 30-39        25:35    8:15/M
      72    Trevor Russell          Fairfax  VT          1827   31    15 M 30-39        25:41    8:17/M
      73    Lauren Postiglione      Staten Island  NY    1819   18     4 F  1-19        25:48    8:19/M
      74    Matthew Ducsay          Wallingford  CT      1900   30    16 M 30-39        25:52    8:21/M
      75    Tania Quinones          Middletown  CT       1901   28     8 F 20-29        25:52    8:21/M
      76    Carolyn McDonald        Lynnfield  MA        1847   19     5 F  1-19        25:52    8:21/M
      77    Kara Callahan           Hamden  CT           1767   24     9 F 20-29        25:53    8:21/M
      78    Jacqueline Principi     Hamden  CT           1912   22    10 F 20-29        25:55    8:22/M
      79    Thomas Wichrowski       Plainville  CT       1842   54    10 M 50-59        25:56    8:22/M
      80    Robert Testo            Milford  CT          1861   38    17 M 30-39        25:59    8:23/M
      81    Jesse Wagner            Middletown  CT       1892   31    18 M 30-39        26:00    8:23/M
      82    Katie Devir             Milford  CT          1783   34     5 F 30-39        26:00    8:23/M
      83    Ann McCormick           North Haven  CT      1810   54     2 F 50-59        26:03    8:24/M
      84    Jennifer Ellsworth      Hamden  CT           1787   20    11 F 20-29        26:03    8:24/M
      85    Suzanne Hudd            Hamden  CT           1799   49     1 F 40-49        26:04    8:25/M
      86    Karl Salvati            North Haven  CT      1828   54    11 M 50-59        26:13    8:27/M
      87    Jennifer Conwell        New York  NY         1774   30     6 F 30-39        26:20    8:30/M
      88    Robert Banning          Guilford  CT         1758   39    19 M 30-39        26:22    8:30/M
      89    Marisa Packard          Suffield  CT         1817   22    12 F 20-29        26:28    8:32/M
      90    Chris Bontempi          Hamden  CT           1763   44    12 M 40-49        26:29    8:33/M
      91    Leslie Bebb             Naugatuck  CT        1891   28    13 F 20-29        26:31    8:33/M
      92    Jennifer Fontaine       Hamden  CT           1791   23    14 F 20-29        26:43    8:37/M
      93    Randall Potterton       Andover  CT          1875   49    13 M 40-49        26:44    8:37/M
      94    Allison Rafaniello      Burlington  CT       1855   35     7 F 30-39        26:47    8:38/M
      95    Galina Portnoy          Hamden  CT           1854   23    15 F 20-29        26:59    8:42/M
      96    Jason Obey              Hamden  CT           1815   27    18 M 20-29        27:04    8:44/M
      97    Joseph Annibalini       Glastonbury  CT      1754   47    14 M 40-49        27:05    8:44/M
      98    Sarah Steele            Hamden  CT           1830   54     3 F 50-59        27:06    8:45/M
      99    Tom Shanahan            Southington  CT      1846   61     2 M 60-99        27:11    8:46/M
     100    Melanie Champion        Meriden  CT          1848   49     2 F 40-49        27:18    8:48/M
     101    Walter Andrea           Cheshire  CT         1753   50    12 M 50-59        27:20    8:49/M
     102    Caelan Kerin            Bethany  CT          1887   10     3 M  1-19        27:20    8:49/M
     103    Kendra Hamel            Hamden  CT           1797   25    16 F 20-29        27:52    8:59/M
     104    Kristin Roberts         Chester  CT          1823   22    17 F 20-29        27:58    9:01/M
     105    Billy Begg              Newtown  CT          1914   12     4 M  1-19        28:09    9:05/M
     106    Lisa Anne Manca         Danbury  CT          1805   26    18 F 20-29        28:35    9:13/M
     107    Rick Pope               Southbury  CT        1818   55    13 M 50-59        28:36    9:14/M
     108    Michelle Agostini       Hamden  CT           1752   20    19 F 20-29        28:49    9:18/M
     109    Jocelyn Costa           Hamden  CT           1776   27    20 F 20-29        28:50    9:18/M
     110    Shanna Miller           Hamden  CT           1813   25    21 F 20-29        29:19    9:27/M
     111    Sara Topper             Wallingford  CT      1871   22    22 F 20-29        29:21    9:28/M
     112    Christy Billings        Wallingford  CT      1762   38     8 F 30-39        29:24    9:29/M
     113    Bill Evers              Durham  CT           1919   51    14 M 50-59        29:57    9:40/M
     114    Thomas Hamel            Granby  MA           1796   53    15 M 50-59        29:58    9:40/M
     115    Martin French           Durham  CT           1920   45    15 M 40-49        30:40    9:54/M
     116    Antonia Monteiro        Hamden  CT           1918   39     9 F 30-39        30:42    9:54/M
     117    Margaret Foley          Hamden  CT           1915   39    10 F 30-39        30:42    9:54/M
     118    Lisa Kerin              Bethany  CT          1888   43     3 F 40-49        31:12   10:04/M
     119    Tom Mangano             Hamden  CT           1869   23    19 M 20-29        31:27   10:09/M
     120    Stephanie Grimaldi      Quaker Hill  CT      1795   31    11 F 30-39        31:27   10:09/M
     121    Ray Matos               Hamden  CT           1897   34    20 M 30-39        31:47   10:15/M
     122    Katharine Doyle         Hamden  CT           1872   25    23 F 20-29        32:14   10:24/M
     123    Heather Davidson        Clinton  CT          1780   22    24 F 20-29        33:00   10:39/M
     124    Scott House             Hamden  CT           1798   23    20 M 20-29        33:00   10:39/M
     125    James Carney            Marion  CT           1770   26    21 M 20-29        33:01   10:39/M
     126    Julia Atvater           Hamden  CT           1858   23    25 F 20-29        33:20   10:45/M
     127    Jennifer Mead           Hamden  CT           1812   26    26 F 20-29        33:23   10:46/M
     128    Donah Mai               Lawrence  MA         1845   25    22 M 20-29        33:23   10:46/M
     129    Ken Sgorbati            Cheshire  CT         1889   51    16 M 50-59        33:34   10:50/M
     130    Joanna Backiel          Hamden  CT           1757   22    27 F 20-29        33:38   10:51/M
     131    Becca Allen             New Haven  CT        1907   38    12 F 30-39        34:05   11:00/M
     132    Beth Ferraris           Meriden  CT          1788   31    13 F 30-39        34:09   11:01/M
     133    Celeste Cremin-Endes    Guilford  CT         1868   41     4 F 40-49        34:09   11:01/M
     134    Edward Snyder           Wallingford  CT      1849   61     3 M 60-99        34:10   11:01/M
     135    Molly Begg              Newtown  CT          1913    9     6 F  1-19        34:38   11:10/M
     136    Kelsey Iovino           Boston  MA           1917   25    28 F 20-29        34:50   11:14/M
     137    Bethany Silvia          Baltic  CT           1916   25    29 F 20-29        34:50   11:14/M
     138    Larry Simonetti         Danbury  CT          1864   31    21 M 30-39        35:05   11:19/M
     139    Tiffany Pourbahrami     New Haven  CT        1820   27    30 F 20-29        35:30   11:27/M
     140    Heather Hurlbut         Cheshire  CT         1800   32    14 F 30-39        35:36   11:29/M
     141    Newman Rochester        Trumbull  CT         1825   32    22 M 30-39        35:44   11:32/M
     142    Danielle Rochester      Trumbull  CT         1824   30    15 F 30-39        35:45   11:32/M
     143    Elizabeth Goulart       Danbury  CT          1863   33    16 F 30-39        35:54   11:35/M
     144    Vito Catalanotto        Cheshire  CT         1894   30    23 M 30-39        36:11   11:40/M
     145    Michael Duane           Cheshire  CT         1785   28    23 M 20-29        36:15   11:42/M
     146    Lisa Anne Chester       Wallingford  CT      1844   44     5 F 40-49        38:43   12:29/M
     147    Bob Chester             Wallingford  CT      1843   46    16 M 40-49        38:45   12:30/M
     148    Christine Bauer         Hamden  CT           1760   45     6 F 40-49        41:29   13:23/M
     149    Meghan Bauer            New Haven  CT        1759   24    31 F 20-29        41:30   13:23/M
     150    Jennifer Triscele       Litchfield  CT       1836   38    17 F 30-39        42:11   13:36/M
     151    Moira Malone            Cheshire  CT         1804   40     7 F 40-49        43:11   13:56/M   

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Tangredi New Haven CT

27

18

21:24

6:54/M

 
Top

Women 19 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Begg Newtown CT

13

31

22:19

7:12/M

2

Colleen Ledbetter Derry NH

19

52

23:40

7:38/M

3

Chelsea Petrovitz Harwinton CT

19

60

24:06

7:46/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristin Marcous Vernon CT

25

37

22:39

7:18/M

2

Kimberly Snow Hamden CT

26

42

22:58

7:25/M

3

Colleen Thompson Fairport NY

20

43

23:09

7:28/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tricia Dowcett-Bettenc Cheshire CT

37

26

21:56

7:05/M

2

Kelli Montgomery Wallingford CT

35

46

23:22

7:32/M

3

Leah Begg Newtown CT

38

47

23:26

7:34/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Suzanne Hudd Hamden CT

49

85

26:04

8:25/M

2

Melanie Champion Meriden CT

49

100

27:18

8:48/M

3

Lisa Kerin Bethany CT

43

118

31:12

10:04/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Julie Gelgauda Wallingford CT

54

62

24:11

7:48/M

2

Ann McCormick North Haven CT

54

83

26:03

8:24/M

3

Sarah Steele Hamden CT

54

98

27:06

8:45/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joe Otto Amherst MA

24

1

17:45

5:44/M

 
Top

Men 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Aris Mantopoulos Staten Island NY

18

23

21:43

7:00/M

2

Rich Blanchard Somers CT

19

45

23:22

7:32/M

3

Caelan Kerin Bethany CT

10

102

27:20

8:49/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brandon Collins Southbury CT

29

2

18:07

5:51/M

2

Josh Schuster Boston MA

25

10

20:06

6:29/M

3

Karl Dietrich Hanover NH

24

11

20:31

6:37/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Townsend Hamden CT

36

3

18:33

5:59/M

2

Chris Elwood Wallingford CT

32

7

19:25

6:16/M

3

Rob Mc Bride Hamden CT

31

9

20:04

6:28/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Pantin Hamden CT

46

4

18:41

6:02/M

2

Charles Hornak Hamden CT

40

5

18:47

6:04/M

3

Angelo Rosario Bridgeport CT

40

6

19:00

6:08/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Steele New Haven CT

50

16

21:15

6:51/M

2

Jack Sirotnik Milford CT

53

17

21:16

6:52/M

3

William Brubaker Cheshire CT

52

21

21:33

6:57/M

 
Top

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack Cronan Wallingford CT

61

36

22:36

7:17/M

2

Tom Shanahan Southington CT

61

99

27:11

8:46/M

3

Edward Snyder Wallingford CT

61

134

34:10

11:01/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile
My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News