Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2007 Vermont Cross-Country Championships

Thetford, NH, October 27, 2007

[Girls Challange Race | Division I Girls | Division I Girls Team | Division II Girls | Division II Girls Team | Division III Girls | Division III Girls Team | Girls Combined | Girls Combined Team | Boys Challenge Race | Boys Division I | Boys Division I Team | Boys Division II | Boys Division II Team | Boys Division III Team | Boys Combined | Boys Combined Team ]

Boys Division III

                                                                      Page 1
                       2007 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
       October 26, 2007  3.15 Miles  Thetford Academy - Thetford, VT
  Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603) 863-2357      www.gsrs.com
===============================================================================

                      ***** BOYS DIV. 3 RESULTS *****

Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
    1        123 Marcin Kalita            11 Mount St. Joseph Academy            III   19:01  6:03 
    2    1   144 Matt Piper               12 Peoples Academy                     III   19:55  6:20 
    3    2    49 Dustin Hayes             10 BFA Fairfax                         III   20:08  6:24 
    4    3    45 Kyle Bochanski           10 BFA Fairfax                         III   20:31  6:31 
    5    4  1817 Sam Hutchins             10 STOWE HIGH SCHOOL                   III   20:32  6:31 
    6    5    51 Jeremy Lawrence          10 BFA Fairfax                         III   20:34  6:32 
    7    6   139 Hollis Keith             11 Peoples Academy                     III   20:48  6:36 
    8    7    12 Amos Hine                11 Thetford Academy                    III   20:49  6:37 
    9    8     9 Sam Neirman              12 Thetford Academy                    III   21:03  6:41 
   10    9   138 Collin Craig              9 Peoples Academy                     III   21:08  6:43 
   11   10     7 Jesse Chapman            12 Thetford Academy                    III   21:10  6:44 
   12   11   142 Nick McKinnon            12 Peoples Academy                     III   21:11  6:44 
   13   12    17 James Labelle             9 Thetford Academy                    III   21:12  6:44 
   14   13    81 Javier Garringa          10 Burr and Burton Academy             III   21:28  6:49 
   15   14    55 Joel Pfansteil           12 BFA Fairfax                         III   21:29  6:49 
   16   15    84 Dana Midura              11 Burr and Burton Academy             III   21:38  6:53 
   17   16    11 Isaac Alexandre-Leach    11 Thetford Academy                    III   21:42  6:54 
   18   17    83 Dylan McNair             10 Burr and Burton Academy             III   21:51  6:57 
   19   18    57 Andrew Philps            12 BFA Fairfax                         III   21:56  6:58 
   20   19   140 Kayden Keith             12 Peoples Academy                     III   22:06  7:01 
   21   20    44 Isaac Barbour            12 BFA Fairfax                         III   22:15  7:04 
   22   21    80 George Forbes            10 Burr and Burton Academy             III   22:16  7:04 
   23   22   133 Patrick Morales          11 Northfield High School              III   22:19  7:05 
   24   23   151 Daniel Baumann           11 Stowe High School                   III   22:19  7:06 
   25   24   108 Michael Karasinski        9 Lake Region Union High School       III   22:27  7:08 
   26   25    46 Zach Bochanski           10 BFA Fairfax                         III   22:33  7:10 
   27         96 Tommy Martin             12 Green Mountain Union High School    III   22:36  7:11 
   28         94 Cb Beehler               12 Green Mountain Union High School    III   22:38  7:11 
   29         65 Josh Cota                11 Blue Mountain Union School          III   22:40  7:12 
   30   26    79 Dan Flanagan             11 Burr and Burton Academy             III   22:43  7:13 
   31   27     8 Dan Laroche              12 Thetford Academy                    III   22:51  7:16 
   32   28   152 Seamus Mullin            11 Stowe High School                   III   22:52  7:16 
   33   29    82 Colin Henderson          10 Burr and Burton Academy             III   23:00  7:18 
   34        125 Benjamin Smith           10 Mount St. Joseph Academy            III   23:07  7:21 
   35   30    10 Sean Norton              12 Thetford Academy                    III   23:11  7:22 
   36   31   109 Josh Miesner             12 Lake Region Union High School       III   23:31  7:28 
   37   32    26 Sean Hawley              12 Arlington High School               III   23:52  7:35 
   38   33   105 Chris Eubanks            11 Lake Region Union High School       III   24:05  7:39 
   39         90 Bill Moody               11 Canaan Memorial School              III   24:55  7:55 
   40   34   134 Brendan Ryan             11 Northfield High School              III   25:05  7:58 
   41   35   103 Jordan Budziak            9 Lake Region Union High School       III   25:14  8:01 
   42   36   111 Kris Viens               10 Lake Region Union High School       III   25:16  8:02 
   43   37    78 Ryley Ameden             10 Burr and Burton Academy             III   25:19  8:03 
   44   38   122 Brian Urato              10 Leland and Gray Union High School   III   25:20  8:03 
   45         95 John Grube               12 Green Mountain Union High School    III   25:30  8:06 
   46   39   119 Travis Gervais           12 Leland and Gray Union High School   III   25:38  8:09 
   47   40   117 C.J. Anderson            10 Leland and Gray Union High School   III   25:46  8:11 
   48   41    23 Scott Delaney            12 Arlington High School               III   25:55  8:14 
   49   42   153 Julian Sharat             9 Stowe High School                   III   26:06  8:17 
   50   43   121 John Saltzman            11 Leland and Gray Union High School   III   26:10  8:19 




                                                                      Page 2
                       2007 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
       October 26, 2007  3.15 Miles  Thetford Academy - Thetford, VT
  Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603) 863-2357      www.gsrs.com
===============================================================================

                      ***** BOYS DIV. 3 RESULTS *****

Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
   51   44   106 Sean Eubanks             12 Lake Region Union High School       III   26:18  8:21 
   52   45   141 Casey Kennedy             9 Peoples Academy                     III   26:28  8:25 
   53   46   143 Konnor Newton             9 Peoples Academy                     III   26:38  8:28 
   54        124 Tyler Sanborn            10 Mount St. Joseph Academy            III   26:48  8:31 
   55   47   107 Mark Joubert             12 Lake Region Union High School       III   27:27  8:43 
   56         89 Joel Day                 12 Canaan Memorial School              III   28:05  8:55 
   57   48    27 Dillon Hawley            10 Arlington High School               III   28:29  9:03 
   58   49   118 Jakob Dankwardt-Lilliest 12 Leland and Gray Union High School   III   29:01  9:13 
   59   50    22 Martun Avagyan           10 Arlington High School               III   29:29  9:22 
   60   51   131 Eli Gleason              12 Northfield High School              III   29:48  9:28 
   61   52   130 Zach Cohen               12 Northfield High School              III   31:47 10:06 





race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News