Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Great Bay 5k

Stratham, NH, November 3, 2007

[Overall results | Top Ten M&F | Age Groups ]

Teams


                          9TH ANNUAL GREAT BAY 5K
                             "Halloween Hoot"
 Nov. 3, 2007     5 Kilometers (USATF Certified #NH99019WN)   Stratham, NH
 Timing By: Granite State Race Services                       www.gsrs.com
================================================================================


-------------------------------------------------------------------------------
                    MALE TEAM RESULTS (AGE GRADED)    
-------------------------------------------------------------------------------

   1.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB                                 
            15:37   16:07   16:53 (  18:09) (  19:02) (  19:56) (  22:22)
          =   48:37
         Brian Byrne, Jeff Goddard, Tom Miller, Adam Nisson, Gary Isabelle,
         Doug Zechel, Chip Cody
   2.  COASTAL ATHLETIC ASSOCIATION                                
            16:28   17:04   17:07 (  17:12) (  17:24) (  18:04) (  19:37)
          =   50:39
         Todd Gerrish, Brian Greene, David Ritchie, Stephen Piatti, Michael
         Guarascio, Ray Panek, Tom Laberge
   3.  ROCHESTER RUNNERS                                           
            16:24   17:09   18:20 (  18:56) (  19:09) (  42:01) =   51:53
         Kevin Scott, Dan Poliquin, Clayton Lewis, David Rosania, Walter Shyska,
         David Butler
   4.  WHITE MOUNTAIN MILERS                                       
            16:19   16:43   19:05 (  23:28) =   52:07
         Brendan Dagan, Darin Brown, Nicholas Brown, Alexander Brown
   5.  STRATHAM STEAK & SUDS STRIDERS                              
            18:06   19:24   21:25 (  23:24) =   58:55
         Christopher Supple, John Lamarre, Jeffrey Pomroy, Paul Chace
   6.  TEAM LOUISVILLE                                             
            19:19   24:28   27:06 = 1:10:53
         Thomas Garnick, Brendan Hunscher, Dale Ventrello



-------------------------------------------------------------------------------
                   FEMALE TEAM RESULTS (AGE GRADED)    
-------------------------------------------------------------------------------

   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                                       
            17:00   17:51   17:59 (  19:49) (  20:44) =   52:50
         Miae Jacobs, Lisa Zappala, Lisa Senatore, Nadine Palmer, Karen Hansen
   2.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB                                 
            18:20   19:30   20:11 =   58:01
         Liz Moooney-Arcieri, Annie Kucharski, Vicki Miller
   3.  ROCHESTER RUNNERS                                           
            19:57   20:24   21:49 (  21:50) (  25:14) (  25:57) (  26:00)
          = 1:02:10
         Jennifer Johnson, Mary Ulinski, Judi Rogers, Ruthanne Laine, Kristin
         Houle, Lori Scott, Susan Littlefield
   4.  COASTAL ATHLETIC ASSOCIATION                                
            19:08   21:13   23:10 (  23:14) (  24:06) (  27:26) = 1:03:31
         Catherine Raynes, Ella Richardson, Amanda Lindquist, Diane Jackson,
         Martha Labbe, Christie Robbler
   5.  RUNNER'S ALLEY                                              
            24:37   25:08   26:34 (  28:05) (  28:49) (  30:02) (  30:37)
          = 1:16:19
         Gin A Pike, Kathi Hubbard, Joanne Skewes, Carolyn Everest, Stacey
         Sargent, Rebecca Daw, Jennifer Prigge
   6.  STRATHAM STEAK & SUDS STRIDERS                              
            31:57   32:09   38:49 = 1:42:55
         Heather Mullen, Sherri Supple, Elena Pomroy



-------------------------------------------------------------------------------
                    MIXED TEAM RESULTS (AGE GRADED)    
-------------------------------------------------------------------------------

   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                                       
            15:13   17:00   17:22 (  17:51) (  17:59) (  19:49) (  20:44)
          =   49:35
         Kevin Alliette, Miae Jacobs, Tim Vermette, Lisa Zappala, Lisa Senatore,
         Nadine Palmer, Karen Hansen
   2.  WINNERS CIRCLE RUNNING CLUB                                 
            15:37   16:07   18:20 =   50:04
         Brian Byrne, Jeff Goddard, Liz Moooney-Arcieri
   3.  WHITE MOUNTAIN MILERS                                       
            16:19   16:43   18:30 (  19:05) (  23:28) =   51:32
         Brendan Dagan, Darin Brown, Jen Campbell, Nicholas Brown, Alexander
         Brown
   4.  COASTAL ATHLETIC ASSOCIATION                                
            16:28   17:04   19:08 =   52:40
         Todd Gerrish, Brian Greene, Catherine Raynes
   5.  CULLINANE                                                   
            16:27   17:18   19:02 (  22:26) =   52:47
         Conor Cullinane, Eamon Cullinane, Devinne Cullinane, Joan Cullinane
   6.  ROCHESTER RUNNERS                                           
            16:24   17:09   19:57 =   53:30
         Kevin Scott, Dan Poliquin, Jennifer Johnson
   7.  STRATHAM STEAK & SUDS STRIDERS                              
            18:06   19:24   31:57 = 1:09:27
         Christopher Supple, John Lamarre, Heather Mullen
   8.  NNACP                                                       
            17:57   18:19   37:09 = 1:13:25
         Peter Perkins, David Smallman, Jayne Smallman
   9.  RUNNER'S ALLEY                                              
            24:37   25:08   28:44 = 1:18:29
         Gin A Pike, Kathi Hubbard, Glenn Beatan
  10.  TEAM WICKED                                                 
            21:36   23:41   39:49 = 1:25:06
         Matthew Lord, Ouva Lord, Alyssa Rosinski






race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News