Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

33rd Bedford Rotary Memorial Races & USATF Grand Prix

Bedford, NH, May 19, 2007

[Overall 12k Grand Prix Results | Top Ten M&F in 12k | 12k Cash Awards - Open and Age | 12k Age Division Results with Cash Winners Removed | 12k Clyde and Filly Results | Overall 5k Results | Top Ten M&F in 5k | 5k Cash Awards - Open and Age | 5k Age Division Results with Cash Winners Removed | 5k Clyde and Filly Results | 5k Open Team Results - Age & Gender Adjusted | 5k Masters Team Results - Age & Gender Adjusted ]

USATF Grand Prix Team Scores


                    USATF TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
              33rd Annual Bedford Rotary Memorial Road Races
                      2007 USATF-NE 12K Championship
May 19, 2007    12 Kilometers (USATF Certified #NH04013RF)       Bedford, NH
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================
 

-------------------------------------------------------------------------------
                   MALE OPEN TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GREATER BOSTON TRACK CLUB               
            38:31   38:51   38:54   39:59   40:07 (  40:19) (  40:55) = 3:16:22
         AVI KRAMER, KIBROM TEMELSO, JEREMY BORLING, EDWARD BREEN, DAVID BEDOYA,
         TJ NILES, JUNYONG PAK
   2.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            38:47   39:22   39:27   40:10   40:16 (  41:13) (  41:38) = 3:18:02
         GREG WARD, ANDY MCCARRON, DAN VERRINGTON, PATRICK RICH, PAUL LOW, BEN
         STRAIN, JIM PAWLICKI
   3.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            36:21   38:43   39:57   42:18   42:35 (  44:34) (  48:34) = 3:19:54
         NATE JENKINS, BENJAMIN NDAYA, ROBERT EMORD, DAVE DECHELLIS, DAVID
         OLIVER, JOHN BARBOUR, CHIP MANN
   4.  GATE CITY STRIDERS                      
            38:25   40:08   40:17   41:20   42:42 (  45:02) (  45:19) = 3:22:52
         NATHAN BRIGHAM, ROD VIENS, RICH SMITH, ROBERT LUKASKIEWICZ, RENO
         STIRRAT, KEVIN MCINTYRE, MICHAEL WADE
   5.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            39:38   40:36   41:00   41:12   41:18 (  42:09) (  42:31) = 3:23:44
         CRAIG FRAM, SCOTT ANDERSON, SHAD MILLER, MIKE COONEY, NORM BOUTHILLER,
         PAUL HAMMOND, CHRIS HAMEL
   6.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC           
            41:06   41:35   41:57   43:17   44:46 (  49:32) (  53:31) = 3:32:41
         NATHAN FIELDS, SAM DAVIS, NORM LARSON, MIKE EARLY, MATTHEW DALL, DAVE
         FIELDS, CHARLES WINDISCH
   7.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            41:14   42:39   42:58   43:39   44:11 (  45:55) (  46:33) = 3:34:41
         TERRY MCNATT, LORIN OBLER, JOHN LACHANCE, AL PAINE, JON WALDRON,
         JONATHAN WYNER, GORDON MACFARLAND
   8.  HFCS                                    
            39:39   42:44   43:50   44:26   45:00 (  47:41) (  50:06) = 3:35:39
         JASON CAKOUROS, LEE DANFORTH, FRANK NELSON, MATTHEW BOTTI, PAUL
         CORCORAN, ANDY SMITH, STEVE HOUDE
   9.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS            
            40:42   41:44   43:49   44:53   45:32 (  45:34) (  46:45) = 3:36:40
         CARLOS RIVERA, PAUL FRATINI, JOE FOIS, PETER FRATINI, JAMES LARSON,
         JOHN MATTHEWS, MIKE KELLEHER
  10.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            42:31   42:56   43:12   45:22   45:43 (  47:11) (  47:46) = 3:39:44
         TED MACMAHON, LARS BJUNE, JIM JOHNSON, TODD LAGIMONIER, JOHN MULLIGAN,
         PAUL CYR, JOHN LEE
  11.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB                  
            40:45   41:24   46:02   46:55   47:11 = 3:42:17
         HENRY SCOLLARD, CHAD CARR, ANDREW GOLDTHORP, JAMES O'MALLEY, MICHAEL
         MCKECHNIE
  12.  TVFR                                    
            42:44   43:30   44:08   45:07   51:00 (  51:42) (  52:05) = 3:46:29
         MIKE SAWYER, LAURENCE OLSEN, MIKE CARROLL, JOHN BROWN, JOHN DUMONT,
         JOSEPH DRUGAN, HAROLD JARVIS
  13.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                 
            45:14   45:37   46:12   49:54   51:13 (  52:59) (  54:10) = 3:58:10
         SEAGHAN MCKAY, JIM SULLIVAN, STEVE AMARI, JONATHAN DAVEY, KEN KOZLOFF,
         BOB POMEROY, NOEL CLARKE
  14.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            48:14   50:26   50:41   52:42   54:24 (  54:29) (  55:26) = 4:16:27
         CHARLES SALMOND JR, BRIAN BYRNE, MIKE AUGER, JOE DIMUCCI, MIKE
         MENOVICH, JAMES SHOPE, GEORGE GRAVES
  15.  EMPIRE ONE RUNNING CLUB                 
            47:55   49:27   55:46 1:02:12 1:03:01 (1:07:06) = 4:38:21
         ED BUCKLEY, JOHN DENT, MARK CHATEL, FRED WELLMAN, DICK MURPHY, RAYMOND
         WENNINGER
  16.  NHAA                                    
            49:35   49:38   51:47   54:05 1:20:43 = 4:45:48
         PAUL CAMIRE, MICHAEL BRADFORD, JULES SPILL, JEFF SILVER, RICHARD
         SATTER
  17.  NORTH SHORE STRIDERS                    
            51:32   57:06 1:00:06 1:00:28 1:09:51 = 4:59:03
         NEIL BERNSTEIN, DENNIS RYAN, DAVE JEFSKA, GIUSEPPE GIANNONE, KEVIN
         COUNIHAN

-------------------------------------------------------------------------------
               MALE MASTERS 40+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            39:38   40:36   41:12   41:18   42:09 (  48:06) (  48:12) = 3:24:53
         CRAIG FRAM, SCOTT ANDERSON, MIKE COONEY, NORM BOUTHILLER, PAUL HAMMOND,
         TIM VERMETTE, BILL HAGEN
   2.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            39:27   41:55   43:21   44:28   46:39 (  48:34) (  50:04) = 3:35:50
         DAN VERRINGTON, DAVE DUNHAM, ROB SMITH, KEVIN MCCUSKER, JAMES
         MORISSEAU, PETER WOJTAS, ROGER NASATKA
   3.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            41:14   42:58   43:39   44:11   45:55 (  46:33) (  49:30) = 3:37:57
         TERRY MCNATT, JOHN LACHANCE, AL PAINE, JON WALDRON, JONATHAN WYNER,
         GORDON MACFARLAND, SUMNER BROWN
   4.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS            
            41:44   44:53   45:34   46:45   46:52 (  47:52) (  48:29) = 3:45:48
         PAUL FRATINI, PETER FRATINI, JOHN MATTHEWS, MIKE KELLEHER, JOHN
         CAMELIO, DOUG GUERTIN, RAMON ALICEA
   5.  TVFR                                    
            42:44   43:30   44:08   45:07   51:00 (  51:42) (  52:05) = 3:46:29
         MIKE SAWYER, LAURENCE OLSEN, MIKE CARROLL, JOHN BROWN, JOHN DUMONT,
         JOSEPH DRUGAN, HAROLD JARVIS
   6.  GATE CITY STRIDERS                      
            42:42   45:02   45:40   47:06   47:32 (  48:33) (  48:36) = 3:48:02
         RENO STIRRAT, KEVIN MCINTYRE, TIM BURKE, JEREMIAH FITZGIBBON, FRANK
         KARPO, RICK STETSON, JUSTIN PLATT
   7.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            42:31   45:22   45:43   47:46   47:57 (  48:51) (  49:38) = 3:49:19
         TED MACMAHON, TODD LAGIMONIER, JOHN MULLIGAN, JOHN LEE, STEVE SEIDE,
         ROBERT WHIRTY, TOM KINNEMAN
   8.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC           
            41:35   41:57   43:17   49:32   53:31 = 3:49:52
         SAM DAVIS, NORM LARSON, MIKE EARLY, DAVE FIELDS, CHARLES WINDISCH
   9.  HFCS                                    
            39:39   45:00   47:41   50:06   50:11 = 3:52:37
         JASON CAKOUROS, PAUL CORCORAN, ANDY SMITH, STEVE HOUDE, JOHN SAUNDERS
  10.  GREATER BOSTON TRACK CLUB               
            42:53   45:00   46:21   47:56   51:43 (  54:04) (1:00:18) = 3:53:53
         BRUCE DAVIE, BRIAN HARE, BILL NEWSHAM, BRUCE BOND, TOM DERDERIAN, KEN
         AGABIAN, NORM ROBBIE
  11.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            42:35   44:34   48:34   50:07   50:23 (  52:32) (  56:31) = 3:56:13
         DAVID OLIVER, JOHN BARBOUR, CHIP MANN, GLENN STEWART, JEFF HAAS, PAUL
         KELLY, TOM FOLTZ
  12.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                 
            45:37   46:12   49:54   52:59   54:10 (  55:04) (  57:41) = 4:08:52
         JIM SULLIVAN, STEVE AMARI, JONATHAN DAVEY, BOB POMEROY, NOEL CLARKE,
         JOE HEANEY, STEVE PEPE
  13.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            48:14   50:26   50:41   52:42   54:24 (  54:29) (  55:26) = 4:16:27
         CHARLES SALMOND JR, BRIAN BYRNE, MIKE AUGER, JOE DIMUCCI, MIKE
         MENOVICH, JAMES SHOPE, GEORGE GRAVES
  14.  NHAA                                    
            49:35   49:38   51:47   54:05 1:20:43 = 4:45:48
         PAUL CAMIRE, MICHAEL BRADFORD, JULES SPILL, JEFF SILVER, RICHARD
         SATTER
  15.  EMPIRE ONE RUNNING CLUB                 
            47:55   49:27 1:02:12 1:03:01 1:07:06 = 4:49:41
         ED BUCKLEY, JOHN DENT, FRED WELLMAN, DICK MURPHY, RAYMOND WENNINGER

-------------------------------------------------------------------------------
               MALE SENIORS 50+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            42:35   44:34   48:34 (  50:07) (  50:23) (  56:31) (1:09:06)
          = 2:15:43
         DAVID OLIVER, JOHN BARBOUR, CHIP MANN, GLENN STEWART, JEFF HAAS, TOM
         FOLTZ, JONATHAN MACKENZIE
   2.  GATE CITY STRIDERS                      
            42:42   47:06   47:32 (  48:33) (  48:48) (  49:39) (  49:52)
          = 2:17:20
         RENO STIRRAT, JEREMIAH FITZGIBBON, FRANK KARPO, RICK STETSON, MILTON
         SCHUMACHER, TREVOR WARD, RICHARD STOCKDALE
   3.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS            
            45:34   46:45   46:52 (  48:29) (  48:54) (  49:05) (  51:30)
          = 2:19:11
         JOHN MATTHEWS, MIKE KELLEHER, JOHN CAMELIO, RAMON ALICEA, DAVID WRIGHT,
         STEVE O'NEIL, TOM MONTEMAGNI
   4.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC           
            41:57   49:32   53:31 = 2:25:00
         NORM LARSON, DAVE FIELDS, CHARLES WINDISCH
   5.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            46:39   48:34   50:04 (  50:55) (  51:01) (  51:26) (  51:56)
          = 2:25:17
         JAMES MORISSEAU, PETER WOJTAS, ROGER NASATKA, RON BLENKHORN, MARK
         HINES, WILLIAM SICARD, ROBERT BOWSER
   6.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            47:46   47:57   49:38 (  50:06) (  51:57) (  52:50) (  54:58)
          = 2:25:21
         JOHN LEE, STEVE SEIDE, TOM KINNEMAN, DAVID DARGIE, DAVID LEONARD,
         ANDREW OBER, WILL MEREDITH
   7.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            46:33   49:30   50:14 (  50:27) (  57:09) = 2:26:17
         GORDON MACFARLAND, SUMNER BROWN, JIM TERRY, JONATHAN HAINES, MARK
         STERN
   8.  TVFR                                    
            43:30   51:42   52:05 (  55:20) (  56:21) (  57:27) (1:07:51)
          = 2:27:17
         LAURENCE OLSEN, JOSEPH DRUGAN, HAROLD JARVIS, DONALD BASSO, GEORGE
         CUNHA, FRANK FERRANTE JR, JOHN PARKER
   9.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            48:14   50:26   54:24 (  54:29) (  55:26) (  59:35) (1:00:13)
          = 2:33:04
         CHARLES SALMOND JR, BRIAN BYRNE, MIKE MENOVICH, JAMES SHOPE, GEORGE
         GRAVES, GEORGE CORFF, JIM FAY
  10.  NORTH SHORE STRIDERS                    
            51:32 1:00:06 1:00:28 = 2:52:06
         NEIL BERNSTEIN, DAVE JEFSKA, GIUSEPPE GIANNONE
  11.  EMPIRE ONE RUNNING CLUB                 
            49:27 1:02:12 1:03:01 (1:07:06) = 2:54:40
         JOHN DENT, FRED WELLMAN, DICK MURPHY, RAYMOND WENNINGER
  12.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                 
            55:04   57:41 1:03:49 = 2:56:34
         JOE HEANEY, STEVE PEPE, LOU DUVAL

-------------------------------------------------------------------------------
               MALE VETERANS 60+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GATE CITY STRIDERS                      
            48:33   48:48   52:19 (  52:44) (  53:45) (  54:06) (  59:19)
          = 2:29:40
         RICK STETSON, MILTON SCHUMACHER, DENNY LEBLANC, HARRY CARTER, ROBERT
         KNIGHT, JOE NOONAN, JACK KICK
   2.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS            
            46:52   51:30   51:33 (  51:39) = 2:29:55
         JOHN CAMELIO, TOM MONTEMAGNI, ALEX SILVERMAN, ARTHUR ROBERTS
   3.  TVFR                                    
            43:30   51:42   56:21 (1:07:51) (1:16:55) = 2:31:33
         LAURENCE OLSEN, JOSEPH DRUGAN, GEORGE CUNHA, JOHN PARKER, TED TYLER
   4.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
          1:01:00 1:01:35 1:07:25 (1:10:37) (1:12:43) = 3:10:00
         JOHN ELKALIOUBY, DAVE SMITH, HERBERT CUNHA, DAVID BARBER, RICHARD
         WALDMAN

-------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE OPEN TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            43:44   44:16   47:14 (  47:57) (  49:40) (  50:15) (  51:08)
          = 2:15:14
         MOLLY TABER, CAROLINE BJUNE, KARA HAAS, TINA DOWLING, PATTIE DALCONZO,
         BETH LINDQUIST, JULIE HANOVER
   2.  GREATER BOSTON TRACK CLUB               
            43:41   46:41   46:51 (  46:58) (  47:43) (  49:43) (  49:45)
          = 2:17:13
         EMILY RAYMOND, GRETCHEN CHICK, AUDREY GIESLER, MEGHA DOSHI, KATIE
         FAMOUS, KATHRYN FOBERT, TARA VANCE
   3.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            44:03   46:08   47:37 (  48:22) (  49:36) (  50:57) (  51:18)
          = 2:17:48
         TAMMIE ROBIE, TERRI ANNE MCGETTRICK, CHRISSY ANDERSON, JULIE GARVIN,
         LISA ZAPPALA, LINDA JOWETT, NADINE PALMER
   4.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            45:25   46:52   47:33 (  51:36) (  57:58) (  58:17) (  58:49)
          = 2:19:50
         KELLI LUSK, DEBBIE BARRY, BARBARA MCMANUS, SIDNEY LETENDRE, ANNIE RYAN,
         LINDA USHER, MARY RYCZEK
   5.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS            
            46:54   48:55   49:57 (  52:02) (  52:15) (  52:29) (  57:27)
          = 2:25:46
         MEAGHAN MATHEWS, LAURA HUTCHINSON, ROGINA MODESTOW, SARAH
         KASABIAN-LARSON, KATHY LYNCH, MARY MISIASZEK, COLLEEN KELLEHER
   6.  GATE CITY STRIDERS                      
            50:28   50:53   51:47 (  53:45) (  53:50) (  55:25) (  55:36)
          = 2:33:08
         KAREN PATTELENA, KAREN LONG, MARY JO LUPO, AMBER CULLEN, JANICE PLATT,
         HEIDI HAVRON, MICHELLE POUBLON
   7.  GREEN MOUNTAIN ATHLETIC ASSOC           
            50:10   53:16   53:16 (1:00:33) = 2:36:42
         ANNE TREADWELL, JESSICA COVER, MEGAN VALENTINE, SHERRY RICKER
   8.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                 
            48:36   53:35   54:32 (  55:10) (  59:40) (1:01:26) (1:09:16)
          = 2:36:43
         JENNIFER RAPAPORT, KAREN ENCARNACION, YILI YAO, DIANE MONTEITH, ADENA
         SCHUTZBERG, KELLEY KOZLOFF, ELIZABETH PEOPLES
   9.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            49:02   53:38   57:13 (1:02:12) (1:03:28) (1:07:52) = 2:39:53
         SUSAN LACHANCE, SUE MCNATT, LISA DOUCETT, CATHERINE FARRELL, JENNIFER
         WYNN, MEGHAN SLINEY
  10.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            50:54   53:37   57:17 = 2:41:48
         JILL TROTTER, MELANIE HIRE, PATRICIA FOLTZ

-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE MASTERS 40+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            46:08   47:37   49:36 (  50:57) (  52:08) = 2:23:21
         TERRI ANNE MCGETTRICK, CHRISSY ANDERSON, LISA ZAPPALA, LINDA JOWETT,
         MIAE JACOBS
   2.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            47:57   49:40   50:15 (  51:11) (  55:45) (1:00:45) (1:06:12)
          = 2:27:52
         TINA DOWLING, PATTIE DALCONZO, BETH LINDQUIST, REBECCA CONNOLLY, SARAH
         PRESCOTT, LAUREN BONACCORSO, TERRIE GAHALANE
   3.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS            
            49:57   52:15   52:29 = 2:34:41
         ROGINA MODESTOW, KATHY LYNCH, MARY MISIASZEK
   4.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            46:52   51:36   57:58 (  58:17) (  58:49) (1:06:29) = 2:36:26
         DEBBIE BARRY, SIDNEY LETENDRE, ANNIE RYAN, LINDA USHER, MARY RYCZEK,
         LAURA BECKWITH
   5.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                 
            48:36   53:35   55:10 (  59:40) (1:09:16) = 2:37:21
         JENNIFER RAPAPORT, KAREN ENCARNACION, DIANE MONTEITH, ADENA SCHUTZBERG,
         ELIZABETH PEOPLES
   6.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            49:02   53:38   57:13 (1:02:12) (1:03:28) = 2:39:53
         SUSAN LACHANCE, SUE MCNATT, LISA DOUCETT, CATHERINE FARRELL, JENNIFER
         WYNN
   7.  GATE CITY STRIDERS                      
            50:53   53:50   55:25 (  55:36) (  57:53) (1:00:10) (1:09:27)
          = 2:40:08
         KAREN LONG, JANICE PLATT, HEIDI HAVRON, MICHELLE POUBLON, SUSAN
         O'CONNOR, ANDREA PIERCE, DEBORAH ROY

-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE SENIORS 50+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            51:36   57:58   58:17 (  58:49) (1:06:29) = 2:47:51
         SIDNEY LETENDRE, ANNIE RYAN, LINDA USHER, MARY RYCZEK, LAURA BECKWITH
   2.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
          1:06:12 1:07:59 1:10:19 (1:14:30) (1:18:30) = 3:24:30
         TERRIE GAHALANE, ELIZABETH WALDMAN, JANE MADORE, MARTHA O'BRIEN, LINDA
         IMMERZEEL
   3.  GATE CITY STRIDERS                      
            57:53 1:09:27 1:21:08 (1:29:13) = 3:28:28
         SUSAN O'CONNOR, DEBORAH ROY, MARY MINAMI, KATHLEEN NOONAN

-------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE VETERANS 60+ TEAM RESULTS IN THE 12K RACE
-------------------------------------------------------------------------------





race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News