Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Hershey Meet Results

Concord/Rochester, NH, June 26, 2007

[Concord ]

Rochester

Licensed to Lebanon High School        Hy-Tek's Meet Manager 6/26/2007 07:09 PM
                      Rochester Hershey 2007 - 6/26/2007                       
                                   Regionals                                   
                             Spaulding High School                             
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Meter Dash Divsion 1
===================================================================
Top 6 Advance by Time
       STATE: R  7.44  1989        ANGELA ZERDALA, LONDONDERRY                 
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Letourneau, Olivia           Hampton Recreati          8.25q  3 
  2 Leavitt, Elise               Exeter Parks and          8.27q  2 
  3 Livingston, Juliana          Conway Recreatio          8.66q  3 
  4 Day, Samantha                Hampstead Rec             8.72q  2 
  5 Platt, Ashley                Exeter Parks and          8.79q  3 
  6 Percy, Megan                 Barrington                9.11q  1 
  7 Hicking, Katherine           Dover                     9.27   3 
  8 Rogers, Francesca            wakefield recrea          9.28   1 
  9 Nichols, Ashley              wakefield recrea          9.50   3 
 10 McCarthy, Ann                portsmouth recre          9.58   2 
 11 Riley, Kerry                 Barrington                9.60   1 
 12 Monti, Sarah                 Hampstead Rec             9.61   2 
 13 Hesser, Erika                Hampton Recreati          9.75   1 
 14 LaPorta, Rachel              Rye Recreation D         10.04   2 
 15 Maden, Zoe                   Dover                    10.19   3 
 16 Peyser, Lauren               Rye Recreation D         10.29   2 
 17 Sylvia, Alyssa               Raymond                  11.41   1 
 18 Snow, Crystal                portsmouth recre         13.53   1 
 
Girls 9-10 50 Meter Dash Divsion 1
=======================================================================
       STATE: R  7.44  1989        ANGELA ZERDALA, LONDONDERRY                 
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Leavitt, Elise               Exeter Parks and          8.45  
  2 Letourneau, Olivia           Hampton Recreati          8.47  
  3 Day, Samantha                Hampstead Rec             9.06  
  4 Livingston, Juliana          Conway Recreatio          9.14  
  5 Percy, Megan                 Barrington                9.24  
  6 Platt, Ashley                Exeter Parks and          9.36  
 
Girls 9-10 100 Meter Dash Divsion 1
===================================================================
Top 6 Advance by Time
       STATE: R 14.70  1981        KERRI-ANN HASKINS, HOLLIS                   
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Leavitt, Elise               Exeter Parks and         15.63q  3 
  2 Montgomery, Lauren           Barrington               16.40q  2 
  3 Day, Samantha                Hampstead Rec            17.28q  1 
  4 Livingston, Juliana          Conway Recreatio         17.54q  3 
  5 Joyner, Ashley               portsmouth recre         17.61q  2 
  6 Coffield, Robyn              Conway Recreatio         17.62q  2 
  7 McDermott, Kaitlin           Dover                    17.69   1 
  8 Marotto-Potvin, Shanice      Exeter Parks and         17.74   3 
  9 Callaghan, Elizabeth         Gonic                    18.00   1 
 10 McCullen, Deanna             Epping Recreatio         18.37   1 
 11 Cole, Katie                  Rye Recreation D         18.49   2 
 12 Suchocki, Abby               Rye Recreation D         18.73   3 
 13 Meyer, Nicole                Dover                    18.84   3 
 14 Hesser, Erika                Hampton Recreati         18.98   1 
 15 Riley, Shannon               Barrington               19.13   2 
 16 Monti, Sarah                 Hampstead Rec            19.26   1 
 17 McCarthy, Ann                portsmouth recre         20.55   3 
 18 Sylvia, Alyssa               Raymond                  23.60   2 
 
Girls 9-10 100 Meter Dash Divsion 1
=======================================================================
       STATE: R 14.70  1981        KERRI-ANN HASKINS, HOLLIS                   
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Leavitt, Elise               Exeter Parks and         15.90  
  2 Montgomery, Lauren           Barrington               15.96  
  3 Joyner, Ashley               portsmouth recre         17.22  
  4 Day, Samantha                Hampstead Rec            17.30  
  5 Livingston, Juliana          Conway Recreatio         17.59  
  6 Coffield, Robyn              Conway Recreatio         17.65  
 
Girls 9-10 200 Meter Dash Divsion 1
==========================================================================
       STATE: R 30.93  2000        ASHLEY FARNSWORTH, EPPING                   
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Smith, Courtney              Exeter Parks and         33.89   3 
  2 King, Shanley                Rye Recreation D         34.69   1 
  3 Joyner, Ashley               portsmouth recre         35.23   1 
  4 Dennery, Erika               Conway Recreatio         35.35   3 
  5 Hernon, Caroline             Hampton Recreati         35.84   2 
  6 Davis, Alison                Hampstead Rec            36.93   2 
  7 Neiman, Marissa              Rye Recreation D         37.01   1 
  8 Colford, Shannon             Epping Recreatio         37.67   3 
  9 McDermott, Kaitlin           Dover                    38.15   2 
 10 Coffield, Robyn              Conway Recreatio         38.52   3 
 11 Smyth, Grabrielle            Exeter Parks and         38.70   2 
 12 Rogers, Francesca            wakefield recrea         40.04   2 
 13 McCullen, Deanna             Epping Recreatio         40.22   1 
 14 Dodier, Emma                 Dover                    42.74   1 
 15 Nichols, Ashley              wakefield recrea         42.88   2 
 16 Colby, Madison               portsmouth recre         42.92   3 
 17 Berry, Emma                  Hampton Recreati         44.19   3 
 
Girls 9-10 400 Meter Dash Divsion 1
==========================================================================
       STATE: R 1:08.09  2000        ASHLEY FARNSWORTH, EPPING                 
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Smith, Courtney              Exeter Parks and       1:14.37   3 
  2 Dennery, Erika               Conway Recreatio       1:21.10   3 
  3 Colford, Shannon             Epping Recreatio       1:21.13   3 
  4 Davis, Alison                Hampstead Rec          1:21.65   2 
  5 LaPorta, Ashleigh            Rye Recreation D       1:21.71   2 
  6 Bletzer, Hallie              Hampton Recreati       1:24.73   3 
  7 Smyth, Grabrielle            Exeter Parks and       1:29.10   3 
  8 Callaghan, Elizabeth         Gonic                  1:29.94   2 
  9 Gatlin, Alexandria           Dover                  1:32.60   2 
 10 Arsenault, Abby              Hampton Recreati       1:33.94   3 
 11 Duncan, Mimi                 portsmouth recre       1:35.95   1 
 12 Colby, Madison               portsmouth recre       1:37.64   1 
 
Girls 9-10 4x100 Meter Relay Divsion 1
=======================================================================
       STATE: R 1:04.62  1993        CHATTERTON-RICHMOND, ROCHESTER            
                         CHATTERTON-RICHMOND,TRUDEAU, GAGNE                
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Hampton Recreation Dept  'A'                        1:08.43  
     1) Arsenault, Abby                 2) Bletzer, Hallie                
     3) Hernon, Caroline                4) Letourneau, Olivia             
  2 Rye Recreation Department  'A'                      1:09.50  
     1) Cole, Katie                     2) LaPorta, Ashleigh              
     3) King, Shanley                   4) Neiman, Marissa                
  3 Exeter Parks and Recreation  'A'                    1:14.19  
     1) Kenney, Helene                  2) Platt, Ashley                  
     3) Smyth, Marie                    4) Leonard, Julia                 
  4 Barrington  'A'                                     1:15.04  
     1) Percy, Megan                    2) Riley, Shannon                 
     3) Riley, Kerry                    4) Montgomery, Lauren             
  5 Dover  'A'                                          1:20.73  
     1) Dodier, Emma                    2) Gatlin, Alexandria             
     3) Hicking, Katherine              4) Maden, Zoe                     
     5) Rewucki, Johanna                6)                                
  6 Rye Recreation Department  'B'                      1:22.91  
     1) Suchocki, Abby                  2) Rohacek, Ava                   
     3) Peyser, Lauren                  4) Nadeau, Riley                  
 
Girls 9-10 Long Jump Divsion 1
=======================================================================
       STATE: R 6-11.50  1992        MARCY EMILIO, BRENTWOOD                   
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Courtney              Exeter Parks and       6-02.75  
  2 Colford, Shannon             Epping Recreatio       5-10.00  
  3 Letourneau, Olivia           Hampton Recreati       5-09.00  
  4 Marotto-Potvin, Shanice      Exeter Parks and       5-07.50  
  5 Davis, Alison                Hampstead Rec          5-07.00  
  6 Joyner, Ashley               portsmouth recre       5-02.00  
  7 Coffield, Robyn              Conway Recreatio       5-01.50  
  8 Day, Samantha                Hampstead Rec          4-11.50  
  9 Livingston, Juliana          Conway Recreatio       4-10.00  
 10 McCullen, Deanna             Epping Recreatio       4-08.00  
 10 Rogers, Francesca            wakefield recrea       4-08.00  
 12 Nichols, Ashley              wakefield recrea       4-06.00  
 13 Berry, Emma                  Hampton Recreati       4-04.00  
 14 Riley, Shannon               Barrington             4-02.00  
 15 Riley, Kerry                 Barrington             4-01.50  
 16 Duncan, Mimi                 portsmouth recre       4-01.25  
 17 Meyer, Nicole                Dover                  4-01.00  
 18 Dodier, Emma                 Dover                  4-00.00  
 19 LaPorta, Rachel              Rye Recreation D       3-11.75  
 20 Sylvia, Alyssa               Raymond                2-08.50  
 
Girls 9-10 Hammer Throw Divsion 1
=======================================================================
       STATE: R 111-07  2000        DANIKA HAM                                 
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leavitt, Elise               Exeter Parks and         92-02  
  2 Marotto-Potvin, Shanice      Exeter Parks and         68-06  
  3 Monti, Sarah                 Hampstead Rec            61-06  
  4 Hesser, Erika                Hampton Recreati         57-04  
  5 Gatlin, Alexandria           Dover                    50-11  
  6 McCarthy, Ann                portsmouth recre         41-02  
  7 Dennery, Erika               Conway Recreatio         37-04  
  8 Snow, Crystal                portsmouth recre         33-01  
  9 Hicking, Katherine           Dover                    29-11  
 10 Sylvia, Alyssa               Raymond                  27-01  
 
Girls 11-12 100 Meter Dash Division 2
===================================================================
Top 6 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Marotto-Potvin, Tatyanna     Exeter Parks and         14.64q  1 
  2 Driscoll, Colleen            Dover                    15.15q  1 
  3 Dovholuk, Lilly              Exeter Parks and         15.23q  3 
  3 Auffant, Elisabeth           Hampton Recreati         15.23q  2 
  5 Schwechheimer, Julia         N. Hampton               15.56q  3 
  6 Riley, Amanda                Barrington               15.74q  4 
  7 Penney, Jordon               Rochester                15.79   4 
  8 Martin, Kara                 Hampton Recreati         15.84   4 
  9 Droste, Hedi                 Newmarket Recrea         15.88   1 
 10 Crowley, Jillian             wakefield recrea         16.08   4 
 11 Lavertu, Kaitlyn             Rochester                16.64   2 
 12 Ruesswick, Ginger            Rye Recreation D         16.98   3 
 13 Percy, Erin                  Barrington               17.41   3 
 14 Maden, Khali                 Dover                    17.92   2 
 15 Gordon, Lauren               Raymond                  17.95   4 
 16 Stanton, Michaela            Conway Recreatio         18.03   1 
 17 Samia, Rachel                Conway Recreatio         18.29   1 
 18 Seekins, Hannah              Rye Recreation D         18.34   2 
 19 Minchello, Melina            N. Hampton               18.89   2 
 20 Beckwith, Emily              wakefield recrea         19.86   3 
 21 Andrews, Tiffany             Ossipee Recreati         20.75   1 
 22 Zwicker, Bryanna             Newmarket Recrea         21.04   3 
 23 Williams, Kathleen           Raymond                  22.02   4 
 
Girls 11-12 100 Meter Dash Division 2
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Marotto-Potvin, Tatyanna     Exeter Parks and         14.96  
  2 Auffant, Elisabeth           Hampton Recreati         15.08  
  3 Driscoll, Colleen            Dover                    15.24  
  4 Dovholuk, Lilly              Exeter Parks and         15.43  
  5 Schwechheimer, Julia         N. Hampton               15.91  
  6 Riley, Amanda                Barrington               15.99  
 
Girls 11-12 200 Meter Dash Division 2
===================================================================
Top 6 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Shanahan, Molly              Rye Recreation D         31.06q  1 
  2 Marotto-Potvin, Tatyanna     Exeter Parks and         31.60q  4 
  3 Driscoll, Colleen            Dover                    31.90q  4 
  4 Harmon, Virginia             Raymond                  32.06q  2 
  5 Connor, Jenna                Exeter Parks and         32.40q  2 
  6 Hill, Shelby                 Conway Recreatio         33.33q  3 
  7 Cawlay, Ke                   Conway Recreatio         33.98   2 
  8 Royal, Natalee               wakefield recrea         34.37   2 
  9 Holmes, Katrina              Newmarket Recrea         34.39   1 
 10 Penney, Jordon               Rochester                34.50   2 
 11 Weston, Aisha                Newmarket Recrea         35.21   3 
 12 Lavertu, Kaitlyn             Rochester                36.36   3 
 13 Smart, Anna                  wakefield recrea         36.39   2 
 14 Homet, Kate                  Rye Recreation D         37.45   3 
 15 Illsley, Megan               Epping Recreatio         37.92   4 
 16 Percy, Erin                  Barrington               38.50   1 
 17 Andrews, Tiffany             Ossipee Recreati         46.57   3 
 18 Englebach, Jordan            N. Hampton               46.86   4 
 19 Englebach, Jenna             N. Hampton               48.49   1 
 
Girls 11-12 200 Meter Dash Division 2
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Marotto-Potvin, Tatyanna     Exeter Parks and         31.62  
  2 Shanahan, Molly              Rye Recreation D         32.05  
  3 Harmon, Virginia             Raymond                  32.73  
  4 Driscoll, Colleen            Dover                    32.73  
  5 Connor, Jenna                Exeter Parks and         33.19  
  6 Hill, Shelby                 Conway Recreatio         33.42  
 
Girls 11-12 400 Meter Dash Division 2
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Harmon, Virginia             Raymond                1:12.76   1 
  2 Briggs, Jenna                Hampton Recreati       1:15.03   3 
  3 Smith, Ellie                 Exeter Parks and       1:15.87   3 
  4 Estey, Casey                 Exeter Parks and       1:16.20   2 
  5 Macloud, Melissa             N. Hampton             1:16.25   3 
  6 Durand, Ashlee               wakefield recrea       1:17.51   2 
  7 Leno, Molly                  Rochester              1:18.08   2 
  8 Colford, Erin                Epping Recreatio       1:18.99   3 
  9 Scoggins, Tyla               Dover                  1:19.05   2 
 10 Keefe, Hannah                Raymond                1:20.59   1 
 11 Illsley, Megan               Epping Recreatio       1:21.94   1 
 12 Weston, Aisha                Newmarket Recrea       1:22.27   2 
 13 Bigda, Emily                 Hampton Recreati       1:22.64   3 
 14 Duchene, Emily               N. Hampton             1:23.23   3 
 15 Zwicker, Bryanna             Newmarket Recrea       1:52.26   2 
 
Girls 11-12 800 Meter Run Division 2
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cullinane, Devinne           Hampton Recreati       2:43.07  
  2 Smith, Ellie                 Exeter Parks and       2:44.43  
  3 Scoggins, Tyla               Dover                  2:44.89  
  4 Murdock, Shannon             Exeter Parks and       2:52.08  
  5 Leno, Molly                  Rochester              2:52.86  
  6 Winders, Caitlin             Rochester              3:00.34  
  7 Colford, Erin                Epping Recreatio       3:12.09  
 
Girls 11-12 4x100 Meter Relay Division 2
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Exeter Parks and Recreation  'A'                    1:01.52   2 
     1) Baker, Haley                    2) Connor, Jenna                  
     3) Ham, Kendall                    4) Murdock, Shannon               
  2 Hampton Recreation Dept  'A'                        1:03.07   2 
     1) Auffant, Elisabeth              2) Cullinane, Devinne             
     3) Martin, Kara                    4) Briggs, Jenna                  
  3 Exeter Parks and Recreation  'B'                    1:03.69   2 
     1) Peterson, Sydney                2) Estey, Casey                   
     3) Ham, Jacquelyn                  4) Leonard, Rachel                
  4 wakefield recreation  'A'                           1:07.69   1 
     1) Crowley, Jillian                2) Smart, Anna                    
     3) Royal, Natalee                  4) Durand, Ashlee                 
  5 Rye Recreation Department  'A'                      1:09.16   1 
     1) Homet, Kate                     2) Seekins, Hannah                
     3) Ruesswick, Ginger               4) Shanahan, Molly                
  6 N. Hampton  'A'                                     1:09.42   1 
     1) Duchene, Emily                  2) Macloud, Melissa               
     3) Minchello, Melina               4) Schwechheimer, Julia           
  7 Conway Recreation Center  'A'                       1:09.74   2 
     1) Hill, Shelby                    2) Stanton, Michaela              
     3) Samia, Rachel                   4) Cawlay, Ke                     
  8 Raymond  'A'                                        1:14.85   2 
     1) Gordon, Lauren                  2) Harmon, Virginia               
     3) Keefe, Hannah                   4) Williams, Kathleen             
 
Girls 11-12 Long Jump Division 2
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lavertu, Kaitlyn             Rochester              6-07.75  
  2 Marotto-Potvin, Tatyanna     Exeter Parks and       6-05.00  
  3 Colford, Erin                Epping Recreatio       6-03.75  
  4 Droste, Hedi                 Newmarket Recrea       6-01.25  
  5 Shanahan, Molly              Rye Recreation D       6-01.00  
  6 Durand, Ashlee               wakefield recrea       6-00.75  
  7 Cullinane, Devinne           Hampton Recreati       5-11.50  
  8 Asaph, Kendra                Hampstead Rec          5-11.25  
  9 Briggs, Jenna                Hampton Recreati       5-10.75  
 10 Homet, Kate                  Rye Recreation D       5-07.50  
 11 Maden, Khali                 Dover                  5-05.75  
 12 Crowley, Jillian             wakefield recrea       5-04.50  
 13 Cawlay, Ke                   Conway Recreatio       5-03.75  
 14 Illsley, Megan               Epping Recreatio       5-03.50  
 15 Stanton, Michaela            Conway Recreatio       5-03.25  
 16 Gordon, Lauren               Raymond                4-06.25  
 17 McDermott, Mercedes          Dover                  4-05.25  
 18 Zwicker, Bryanna             Newmarket Recrea       4-03.00  
 19 Percy, Erin                  Barrington             3-11.75  
 20 Englebach, Jenna             N. Hampton             3-11.25  
 
Girls 11-12 Hammer Throw Division 2
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hill, Shelby                 Conway Recreatio        110-09  
  2 Martin, Kara                 Hampton Recreati        104-10  
  3 Keefe, Hannah                Raymond                  99-03  
  4 Riley, Amanda                Barrington               95-01  
  5 Holmes, Katrina              Newmarket Recrea         94-00  
  6 Samia, Rachel                Conway Recreatio         93-11  
  7 Ham, Jacquelyn               Exeter Parks and         89-00  
  8 Ham, Kendall                 Exeter Parks and         83-02  
  9 Leno, Molly                  Rochester                79-11  
 10 Weston, Aisha                Newmarket Recrea         74-09  
 11 Lipe, Shannon                Hampton Recreati         68-08  
 12 Scoggins, Tyla               Dover                    68-07  
 13 Driscoll, Colleen            Dover                    67-10  
 14 Duchene, Emily               N. Hampton               60-11  
 15 Seekins, Hannah              Rye Recreation D         58-05  
 16 Smart, Anna                  wakefield recrea         57-02  
 17 Beckwith, Emily              wakefield recrea         54-07  
 18 Williams, Kathleen           Raymond                  36-08  
 
Girls 13-14 100 Meter Dash Division 3
===================================================================
Top 6 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Sheenan, Nicole              Exeter Parks and         14.29q  3 
  2 Lavertu, Kara                Rochester                14.34q  4 
  3 Allen, Rachel                Rochester                14.38q  4 
  4 Kwiecien, Kailee             Hampstead Rec            14.49q  3 
  5 Fiore, Taylor                Epping Recreatio         14.50q  2 
  6 Holmes, Hillary              Exeter Parks and         14.78q  1 
  7 Ebner, Katy                  Hampstead Rec            14.83   1 
  7 Graves, Troi                 portsmouth recre         14.83   4 
  9 Sample, Megan                Raymond                  14.99   2 
 10 Ordway, Amelia               Barrington               15.00   1 
 11 Nichols, Angela              wakefield recrea         15.03   2 
 12 Lee, Elizabeth               wakefield recrea         15.12   4 
 13 Flynn, Seanna                Gonic                    15.21   1 
 14 Peyser, Lissa                Rye Recreation D         15.26   3 
 15 Madea, Kelsey                Newmarket Recrea         15.30   2 
 16 Ruesswick, Sophie            Rye Recreation D         15.33   3 
 17 Krieger, Emily               Newmarket Recrea         16.06   3 
 18 Murphy, Jordan               Conway Recreatio         16.15   1 
 19 Chambers, Tori               Rochester                16.26   3 
 20 Pivarunas, Christa           Raymond                  17.91   1 
 21 Johnson, Carissa             Epping Recreatio         18.88   4 
 
Girls 13-14 100 Meter Dash Division 3
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Holmes, Hillary              Exeter Parks and         13.85  
  2 Lavertu, Kara                Rochester                14.38  
  3 Allen, Rachel                Rochester                14.40  
  4 Fiore, Taylor                Epping Recreatio         14.41  
  5 Sheenan, Nicole              Exeter Parks and         14.52  
  6 Kwiecien, Kailee             Hampstead Rec            14.84  
 
Girls 13-14 200 Meter Dash Division 3
===================================================================
Top 6 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Schlangen, Abbey             Raymond                  29.96q  2 
  2 Schreiber, Quin              Conway Recreatio         30.29q  1 
  3 Gary, Milan                  Exeter Parks and         30.37q  2 
  4 Fischer, Kristina            Exeter Parks and         31.11q  1 
  5 Ordway, Amelia               Barrington               31.76q  2 
  6 Flynn, Seanna                Gonic                    31.79q  1 
  7 Nichols, Angela              wakefield recrea         31.92   3 
  8 Graves, Troi                 portsmouth recre         31.94   1 
  9 Hensiek, Renee               Hampstead Rec            32.06   4 
 10 Glenn, April                 Rochester                32.07   3 
 11 Sheehan, McKenna             Hampton Recreati         33.09   3 
 12 Nossiff, Madeleine           Rye Recreation D         33.19   3 
 13 Ford, Molly                  Hampstead Rec            33.53   2 
 14 Foley, Brynn                 portsmouth recre         33.76   4 
 15 Kotsiroplos, Kristen         Raymond                  35.27   4 
 16 Brown, Angela                wakefield recrea         37.75   2 
 17 Anderson, Marissa            Conway Recreatio         38.63   4 
 
Girls 13-14 200 Meter Dash Division 3
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Schlangen, Abbey             Raymond                  29.68  
  2 Gary, Milan                  Exeter Parks and         30.42  
  3 Schreiber, Quin              Conway Recreatio         30.80  
  4 Fischer, Kristina            Exeter Parks and         31.04  
  5 Flynn, Seanna                Gonic                    31.20  
  6 Ordway, Amelia               Barrington               31.81  
 
Girls 13-14 800 Meter Run Division 3
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dowe, Corey                  Barrington             2:44.55  
  2 Griffin, Martha              Exeter Parks and       2:51.90  
  3 MacAulay, Nicole             Exeter Parks and       2:52.06  
  4 Schlangen, Abbey             Raymond                2:54.52  
  5 Foley, Brynn                 portsmouth recre       2:55.70  
  6 Lord, Ashley                 Raymond                3:01.96  
  7 Fournier, Christine          Conway Recreatio       3:08.94  
  8 Brown, Angela                wakefield recrea       3:44.49  
 
Girls 13-14 1600 Meter Run Division 3
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dowe, Corey                  Barrington             5:37.27  
  2 Smith, Kelsey                Exeter Parks and       5:40.05  
  3 Serrano, Chelsey             Raymond                5:47.35  
  4 Harmon, Samantha             Raymond                5:48.10  
  5 Sheehan, McKenna             Hampton Recreati       5:53.98  
  6 MacAulay, Sarah              Exeter Parks and       7:13.23  
 
Girls 13-14 4x100 Meter Relay Division 3
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Exeter Parks and Recreation  'A'                      56.91   1 
     1) Holmes, Hillary                 2) Gary, Milan                    
     3) Sheenan, Nicole                 4) Seeley, Heather                
  2 Raymond  'A'                                          58.35   2 
     1) Schlangen, Abbey                2) Sample, Megan                  
     3) Lord, Ashley                    4) Serrano, Chelsey               
  3 Hampstead Rec  'A'                                    58.93   1 
     1) Ford, Molly                     2) Kwiecien, Kailee               
     3) Ebner, Katy                     4) Hensiek, Renee                 
  4 Rochester  'A'                                        59.86   1 
     1) Allen, Rachel                   2) Chambers, Tori                 
     3) Lavertu, Kara                   4) Glenn, April                   
  5 Exeter Parks and Recreation  'B'                    1:00.16   1 
     1) Fischer, Kristina               2) Noonan, Maggie                 
     3) Paquin, Sara                    4) Estey, Erica                   
  6 Raymond  'B'                                        1:02.72   2 
     1) Harmon, Samantha                2) Hester, Carly                  
     3) Kotsiroplos, Kristen            4) Dery, Jacqeline                
  7 Conway Recreation Center  'A'                       1:04.68   2 
     1) Murphy, Jordan                  2) Fournier, Christine            
     3) Anderson, Marissa               4) Schreiber, Quin                
 
Girls 13-14 Long Jump Division 3
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Griffin, Martha              Exeter Parks and       7-02.25  
  2 Hensiek, Renee               Hampstead Rec          6-11.00  
  3 Sample, Megan                Raymond                6-10.50  
  4 Lee, Elizabeth               wakefield recrea       6-10.00  
  5 Fiore, Taylor                Epping Recreatio       6-09.25  
  6 Nichols, Angela              wakefield recrea       6-06.75  
  7 Flynn, Seanna                Gonic                  6-05.75  
  8 Krieger, Emily               Newmarket Recrea       6-05.50  
  9 Dowe, Corey                  Barrington             6-05.25  
 10 Nossiff, Madeleine           Rye Recreation D       6-04.00  
 11 MacAulay, Nicole             Exeter Parks and       6-02.00  
 11 Ordway, Amelia               Barrington             6-02.00  
 13 Madea, Kelsey                Newmarket Recrea       6-00.75  
 14 Schreiber, Quin              Conway Recreatio       6-00.00  
 15 Chambers, Tori               Rochester              5-11.25  
 16 Pivarunas, Christa           Raymond                5-08.25  
 17 Johnson, Carissa             Epping Recreatio       5-03.50  
 18 Allen, Rachel                Rochester              5-02.50  
 
Girls 13-14 Hammer Throw Division 3
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ebner, Katy                  Hampstead Rec           149-07  
  2 Chase, Amanda                wakefield recrea        146-04  
  3 Murphy, Jordan               Conway Recreatio        120-10  
  4 Twombly, Dana                Exeter Parks and        110-08  
  5 Brown, Angela                wakefield recrea        105-03  
  6 Fournier, Christine          Conway Recreatio        102-10  
  7 Hester, Carly                Raymond                  95-03  
  8 Estey, Erica                 Exeter Parks and         89-01  
  9 Foley, Brynn                 portsmouth recre         81-02  
 10 Graves, Troi                 portsmouth recre         78-01  
 11 Kotsiroplos, Kristen         Raymond                  66-08  
 
Boys 9-10 50 Meter Dash Divsion 1
===================================================================
Top 6 Advance by Time
       STATE: R  6.92  1989        CRAIG GRIFFIN, JAFFREY                      
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Johnston, Josh               Hampstead Rec             8.13q  4 
  2 Illsley, Ethan               Epping Recreatio          8.45q  3 
  3 Federico, Peter              Barrington                8.50q  1 
  4 Walters, Sequoyah            Dover                     8.51q  4 
  5 Segal, Joop                  Orya/Durham               8.73q  1 
  6 Stough, Alex                 Exeter Parks and          8.85q  2 
  7 Kondrat, Josh                Conway Recreatio          8.99   3 
  8 Minachello, Nicholas         Hampton Recreati          9.20   3 
  9 Cawley, Park                 Conway Recreatio          9.31   1 
 10 Rogers, Nicholas             wakefield recrea          9.32   2 
 11 Derosier, Dylan              Epping Recreatio          9.41   1 
 12 Beckwith, Kyle               wakefield recrea          9.42   2 
 13 Bedard, Jeremy               Hampstead Rec             9.44   2 
 14 Leno, Matthew                East Rochester            9.69   1 
 15 Burgess, Dan                 Raymond                  10.00   3 
 16 Dowe, Caleb                  Barrington               10.15   1 
 17 Dumont, Jacob                Hampton Recreati         10.36   2 
 18 Langlois, Ed                 Dover                    10.47   2 
 19 Jabre, Chance                portsmouth recre         10.58   4 
 20 Leno, Michael                Gonic                    10.74   4 
 21 Andrews, Tyler               Ossipee Recreati         11.29   3 
 
Boys 9-10 50 Meter Dash Divsion 1
=======================================================================
       STATE: R  6.92  1989        CRAIG GRIFFIN, JAFFREY                      
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Johnston, Josh               Hampstead Rec             8.08  
  2 Illsley, Ethan               Epping Recreatio          8.31  
  3 Walters, Sequoyah            Dover                     8.46  
  4 Federico, Peter              Barrington                8.51  
  5 Segal, Joop                  Orya/Durham               8.65  
  6 Stough, Alex                 Exeter Parks and          8.83  
 
Boys 9-10 100 Meter Dash Divsion 1
===================================================================
Top 6 Advance by Time
       STATE: R 14.22  1993        JAIMALL MURDOUGH, PORTSMOUTH                
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Johnston, Josh               Hampstead Rec            15.84q  3 
  2 Illsley, Ethan               Epping Recreatio         16.46q  1 
  2 Walters, Sequoyah            Dover                    16.46q  3 
  4 Federico, Peter              Barrington               16.61q  2 
  5 Gordon, Brian                Raymond                  16.73q  3 
  6 Avery-Leaf, Nicholas         Orya/Durham              16.79q  1 
  7 Ward, Sam                    Hampstead Rec            17.34   1 
  8 Stough, Alex                 Exeter Parks and         17.44   2 
  9 Oates, Wesley                Raymond                  17.45   2 
 10 Dunn, Troy                   Exeter Parks and         17.81   3 
 11 Cormier, Chase               Gonic                    18.73   3 
 12 Beckwith, Colby              wakefield recrea         18.94   2 
 13 Myles, John                  Rye Recreation D         19.28   2 
 14 Leno, Matthew                East Rochester           19.63   3 
 15 Ward, Nathan                 Dover                    19.85   1 
 16 Derosier, Dylan              Epping Recreatio         20.44   2 
 17 Leno, Michael                Gonic                    21.57   1 
 18 Jabre, Chance                portsmouth recre         22.28   1 
 
Boys 9-10 100 Meter Dash Divsion 1
=======================================================================
       STATE: R 14.22  1993        JAIMALL MURDOUGH, PORTSMOUTH                
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Johnston, Josh               Hampstead Rec            15.83  
  2 Federico, Peter              Barrington               16.31  
  3 Gordon, Brian                Raymond                  16.40  
  4 Avery-Leaf, Nicholas         Orya/Durham              16.43  
  5 Walters, Sequoyah            Dover                    16.48  
  6 Illsley, Ethan               Epping Recreatio         16.55  
 
Boys 9-10 200 Meter Dash Divsion 1
==========================================================================
       STATE: R 30.40  2001        HARRISON ALLEN, WALPOLE                     
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Crowley, Daniel              wakefield recrea         33.11   1 
  2 Morris, Brennan              Hampstead Rec            33.43   2 
  3 Lovern, Benjamin             portsmouth recre         35.57   3 
  4 Wooding, De'andre            East Rochester           37.14   1 
  5 Lampert, Timothy             portsmouth recre         37.47   3 
  6 Hackenburg, Kobi             Orya/Durham              37.86   2 
  7 Lavoie, Andrew               East Rochester           38.05   3 
  8 Dunn, Troy                   Exeter Parks and         38.26   1 
  9 Ebner, Alex                  Hampstead Rec            39.00   2 
 10 Morong, Ryan                 Dover                    39.48   1 
 11 Parenteau, Jacob             Raymond                  39.70   1 
 12 Hojaboom, Timothy            Epping Recreatio         39.91   2 
 13 Holmes, Ryan                 Newmarket Recrea         42.40   1 
 14 Cote, Dale                   Raymond                  42.53   3 
 15 Shaw, Hunter                 Dover                    42.87   3 
 
Boys 9-10 400 Meter Dash Divsion 1
==========================================================================
       STATE: R 1:09.76  1985        GEOFFREY HILL, NEWMARKET                  
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Morris, Brennan              Hampstead Rec          1:13.95   3 
  2 Ward, Sam                    Hampstead Rec          1:20.01   1 
  3 Lovern, Benjamin             portsmouth recre       1:20.58   2 
  4 Michallysyn, Ry              Exeter Parks and       1:23.21   1 
  5 Wooding, De'andre            East Rochester         1:23.93   4 
  6 Ward, Noah                   Hampton Recreati       1:25.33   3 
  7 Cormier, Chase               Gonic                  1:25.82   1 
  8 Lavoie, Andrew               East Rochester         1:26.58   4 
  9 King, Christopher            Orya/Durham            1:28.16   3 
 10 Parenteau, Jacob             Raymond                1:28.86   1 
 11 Smith, Sam                   Orya/Durham            1:29.79   3 
 12 Lampert, Timothy             portsmouth recre       1:29.88   2 
 13 Lavoie, Zackary              Ossipee Recreati       1:31.15   4 
 14 Hoeing, Michael              Dover                  1:32.15   2 
 15 Coggleshall, Xavier          Hampton Recreati       1:32.32   3 
 16 Holmes, Ryan                 Newmarket Recrea       1:32.43   1 
 17 Wilson, Ian                  Dover                  1:34.29   4 
 
Boys 9-10 4x100 Meter Relay Divsion 1
=======================================================================
       STATE: R 1:03.16  1985        DANIEL KING, ROCHESTER                    
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Orya/Durham  'A'                                    1:09.28  
     1) Segal, Joop                     2) King, Christopher              
     3) Hackenburg, Kobi                4) Avery-Leaf, Nicholas           
  2 wakefield recreation  'A'                           1:10.55  
     1) Rogers, Nicholas                2) Beckwith, Kyle                 
     3) Beckwith, Colby                 4) Crowley, Daniel                
  3 Raymond  'A'                                        1:10.79  
     1) Burgess, Dan                    2) Gordon, Brian                  
     3) Oates, Wesley                   4) Parenteau, Jacob               
  4 Hampton Recreation Dept  'A'                        1:15.58  
     1) Coggleshall, Xavier             2) Dumont, Jacob                  
     3) Minachello, Nicholas            4) Ward, Noah                     
  5 Dover  'A'                                          1:19.32  
     1) Hoeing, Michael                 2) Morong, Ryan                   
     3) Ward, Nathan                    4) Shaw, Hunter                   
 
Boys 9-10 Long Jump Divsion 1
=======================================================================
       STATE: R 6-09.50  1991        JOSEPH MATHES, WOLFEBORO                  
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kondrat, Josh                Conway Recreatio       6-04.25  
  2 Morris, Brennan              Hampstead Rec          6-00.75  
  3 Federico, Peter              Barrington             5-10.00  
  4 Walters, Sequoyah            Dover                  5-09.75  
  5 Johnston, Josh               Hampstead Rec          5-08.75  
  6 Wooding, De'andre            East Rochester         5-06.50  
  7 Stough, Alex                 Exeter Parks and       5-05.50  
  8 Hojaboom, Timothy            Epping Recreatio       5-04.25  
  9 Illsley, Ethan               Epping Recreatio       5-03.75  
 10 Cawley, Park                 Conway Recreatio       5-00.75  
 11 Segal, Joop                  Orya/Durham            5-00.00  
 12 Lampert, Timothy             portsmouth recre       4-09.25  
 13 Oates, Wesley                Raymond                4-07.75  
 13 Cote, Dale                   Raymond                4-07.75  
 15 Langlois, Ed                 Dover                  4-06.75  
 16 Lavoie, Andrew               East Rochester         4-06.25  
 17 Beckwith, Kyle               wakefield recrea       4-05.75  
 18 Smith, Sam                   Orya/Durham            4-05.25  
 19 Rogers, Nicholas             wakefield recrea       4-04.75  
 20 Coggleshall, Xavier          Hampton Recreati       4-03.00  
 21 Dowe, Caleb                  Barrington             4-02.75  
 
Boys 9-10 Hammer Throw Divsion 1
=======================================================================
       STATE: R 159-00  1983        RANDY HORNE, HOPKINTON                     
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hoeing, Michael              Dover                   116-08  
  2 Dunn, Troy                   Exeter Parks and        108-05  
  3 Gordon, Brian                Raymond                 108-04  
  4 Derosier, Dylan              Epping Recreatio         99-10  
  5 Crowley, Daniel              wakefield recrea         98-03  
  6 Michallysyn, Ry              Exeter Parks and         95-08  
  7 Ebner, Alex                  Hampstead Rec            90-10  
  8 Minachello, Nicholas         Hampton Recreati         89-11  
  9 Bedard, Jeremy               Hampstead Rec            88-10  
 10 Burgess, Dan                 Raymond                  84-03  
 11 Holmes, Ryan                 Newmarket Recrea         83-10  
 12 Cormier, Chase               Gonic                    82-06  
 13 Beckwith, Colby              wakefield recrea         79-08  
 14 Lovern, Benjamin             portsmouth recre         71-06  
 15 Leno, Matthew                East Rochester           68-00  
 16 Smith, Sam                   Orya/Durham              67-00  
 17 Jabre, Chance                portsmouth recre         64-02  
 
Boys 11-12 100 Meter Dash Division 2
===================================================================
Top 6 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Duncan, Aswan                portsmouth recre         14.75q  1 
  2 Michallysyn, Grant           Exeter Parks and         15.05q  4 
  3 Young, Chad                  Newmarket Recrea         15.11q  2 
  4 Paradis, Andy                Gonic                    15.36q  4 
  5 Rewucki, Cameron             Dover                    15.43q  1 
  6 Woodbury, Matthew            Newmarket Recrea         15.47q  4 
  7 Boucher, Alec                Hampton Recreati         15.75   3 
  8 Doyle, Christopher           N. Hampton               16.34   2 
  9 Jameson, Joshua              wakefield recrea         16.41   2 
 10 Czubaruk, Dylan              Epping Recreatio         16.45   1 
 11 Darmody, Jack                Exeter Parks and         16.54   3 
 12 Letourneau, Nathan           N. Hampton               16.55   1 
 13 Lamoureux, Scott             Dover                    16.81   1 
 14 Briere, Dakota               Barrington               16.83   1 
 15 Green, Ryan                  Hampstead Rec            17.03   2 
 16 Albetski, Michael            Hampstead Rec            17.54   4 
 17 Ferrini, Eddy                portsmouth recre         17.59   3 
 18 Kennedy, Cameron             Conway Recreatio         19.28   3 
 19 Brissette, Chandler          Epping Recreatio         19.51   4 
 
Boys 11-12 100 Meter Dash Division 2
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Duncan, Aswan                portsmouth recre         14.63  
  2 Young, Chad                  Newmarket Recrea         14.91  
  3 Michallysyn, Grant           Exeter Parks and         14.95  
  4 Paradis, Andy                Gonic                    15.22  
  5 Woodbury, Matthew            Newmarket Recrea         15.36  
  6 Rewucki, Cameron             Dover                    15.44  
 
Boys 11-12 200 Meter Dash Division 2
===================================================================
Top 6 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Young, Chad                  Newmarket Recrea         31.70q  1 
  2 Michallysyn, Grant           Exeter Parks and         31.99q  3 
  3 Gray, Luke                   Exeter Parks and         33.39q  1 
  4 Schwechheimer, Bryan         Hampton Recreati         33.66q  2 
  5 Krieger, Mason               Newmarket Recrea         34.10q  2 
  6 Hesser, Charlie              N. Hampton               34.42q  2 
  7 Cameron, Nathan              Epping Recreatio         34.61   2 
  8 Chalmers, Ethan              Conway Recreatio         34.72   1 
  9 Zuidema, Steven              Hampstead Rec            35.03   2 
 10 Mitchell, Ryan               N. Hampton               35.12   1 
 11 LeClerc, Joseph              Epping Recreatio         35.24   3 
 12 Ward, Andrew                 Dover                    35.69   4 
 13 Finnigan, Ben                Dover                    36.21   2 
 14 Green, Andrew                Rye Recreation D         36.52   4 
 15 Ferrini, Eddy                portsmouth recre         36.84   1 
 16 Briere, Dakota               Barrington               37.28   4 
 17 Zuidema, Andrew              Hampstead Rec            37.34   1 
 18 Wall, Dakota                 Ossipee Recreati         40.15   3 
 19 Kennedy, Cameron             Conway Recreatio         44.37   3 
 
Boys 11-12 200 Meter Dash Division 2
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Michallysyn, Grant           Exeter Parks and         31.32  
  2 Young, Chad                  Newmarket Recrea         32.59  
  3 Krieger, Mason               Newmarket Recrea         32.98  
  4 Schwechheimer, Bryan         Hampton Recreati         33.28  
  5 Gray, Luke                   Exeter Parks and         33.96  
  6 Hesser, Charlie              N. Hampton               34.49  
 
Boys 11-12 400 Meter Dash Division 2
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Horan, Chris                 Hampstead Rec          1:07.38   2 
  2 Duncan, Aswan                portsmouth recre       1:08.71   1 
  3 Rewucki, Cameron             Dover                  1:11.92   3 
  4 Mitchell, Ryan               N. Hampton             1:16.36   2 
  5 Dowe, Jacob                  Barrington             1:16.68   2 
  6 Lietz, Christopher           Exeter Parks and       1:17.49   3 
  7 Johnson, Seth                Rochester              1:17.65   1 
  8 Day, Ryan                    Hampstead Rec          1:20.47   3 
  9 Paradis, Micheal             N. Hampton             1:21.04   2 
 10 Chalmers, Ethan              Conway Recreatio       1:21.25   3 
 11 Coggleshall, Clayton         Hampton Recreati       1:21.78   2 
 12 Cooper, Colin                Epping Recreatio       1:24.94   1 
 13 Sylvia, Kamin                Raymond                1:26.42   1 
 14 Poulin, Nickolas             Dover                  1:26.65   3 
 15 Wall, Dakota                 Ossipee Recreati       1:35.83   1 
 16 Woodmansee, James            Epping Recreatio       1:39.27   1 
 
Boys 11-12 800 Meter Run Division 2
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Doherty, Sean                Conway Recreatio       2:38.32  
  2 Kwiecien, Connor             Hampstead Rec          2:47.45  
  3 Dumont, Cameron              Hampton Recreati       2:48.79  
  4 Dowe, Jacob                  Barrington             2:49.41  
  5 Johnson, Seth                Rochester              2:53.39  
  6 Lietz, Christopher           Exeter Parks and       2:55.03  
  7 Ward, Jack                   Hampton Recreati       2:55.64  
  8 Sheehan, Casey               N. Hampton             3:00.04  
  9 Hojaboom, Seth               Epping Recreatio       3:00.05  
 10 Green, Andrew                Rye Recreation D       3:02.56  
 11 Sylvia, Kamin                Raymond                3:09.90  
 12 Woodmansee, James            Epping Recreatio       3:19.05  
 13 Dyer, Trevor                 Raymond                3:32.91  
 
Boys 11-12 4x100 Meter Relay Division 2
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hampton Recreation Dept  'A'                        1:02.93   1 
     1) Boucher, Alec                   2) Dumont, Cameron                
     3) Ward, Jack                      4) Schwechheimer, Bryan           
  2 Hampstead Rec  'A'                                  1:04.03   1 
     1) Green, Ryan                     2) Day, Ryan                      
     3) Kwiecien, Connor                4) Horan, Chris                   
  3 Exeter Parks and Recreation  'A'                    1:06.12   1 
     1) Gray, Luke                      2) Gray, Sam                      
     3) Medley, Jack                    4)                                
     5) Darmody, Jack                   6)                                
  4 N. Hampton  'A'                                     1:06.49   2 
     1) Hesser, Charlie                 2) Letourneau, Nathan             
     3) Paradis, Micheal                4) Sheehan, Casey                 
  5 Epping Recreation  'A'                              1:09.00   1 
     1) Cameron, Nathan                 2) Hojaboom, Seth                 
     3) Cooper, Colin                   4) LeClerc, Joseph                
  6 Hampstead Rec  'B'                                  1:10.52   2 
     1) Zuidema, Steven                 2) Albetski, Michael              
     3) Zuidema, Andrew                 4) Jutras, Nathan                 
  7 Dover  'A'                                          1:11.22   1 
     1) Lamoureux, Scott                2) Poulin, Nickolas               
     3) Finnigan, Ben                   4) Ward, Andrew                   
 
Boys 11-12 Long Jump Division 2
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Horan, Chris                 Hampstead Rec          7-04.00  
  2 Duncan, Aswan                portsmouth recre       7-02.50  
  3 Young, Chad                  Newmarket Recrea       7-01.50  
  4 Woodbury, Matthew            Newmarket Recrea       6-11.25  
  5 Doherty, Sean                Conway Recreatio       6-10.75  
  6 Paradis, Andy                Gonic                  6-08.50  
  7 Doyle, Christopher           N. Hampton             6-05.00  
  8 Lietz, Christopher           Exeter Parks and       6-04.00  
  8 Johnson, Seth                Rochester              6-04.00  
 10 Dowe, Jacob                  Barrington             6-03.75  
 11 Lamoureux, Scott             Dover                  6-03.50  
 12 Jameson, Joshua              wakefield recrea       6-01.00  
 13 Briere, Dakota               Barrington             5-10.00  
 13 Green, Ryan                  Hampstead Rec          5-10.00  
 15 Finnigan, Ben                Dover                  5-08.00  
 16 Chalmers, Ethan              Conway Recreatio       5-06.00  
 16 Cameron, Nathan              Epping Recreatio       5-06.00  
 
Boys 11-12 Hammer Throw Division 2
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Riley, Brennan               Barrington              149-01  
  2 Horan, Alex                  Hampstead Rec           148-03  
  3 Day, Ryan                    Hampstead Rec           138-10  
  4 Rewucki, Cameron             Dover                   137-02  
  5 Schwechheimer, Bryan         Hampton Recreati        124-08  
  6 Doyle, Christopher           N. Hampton              124-02  
  7 Mitchell, Ryan               N. Hampton              122-01  
  8 Jameson, Joshua              wakefield recrea        117-06  
  9 Wall, Dakota                 Ossipee Recreati        116-08  
 10 Woodbury, Matthew            Newmarket Recrea        116-04  
 11 LeClerc, Joseph              Epping Recreatio        110-08  
 12 Ferrini, Eddy                portsmouth recre        104-02  
 13 Woodmansee, James            Epping Recreatio        104-01  
 14 Doherty, Sean                Conway Recreatio        101-11  
 15 Coggleshall, Clayton         Hampton Recreati         99-09  
 16 Sylvia, Kamin                Raymond                  97-07  
 17 Krieger, Mason               Newmarket Recrea         94-11  
 18 Albert, Aaron                Barrington               93-06  
 19 Dyer, Trevor                 Raymond                  90-02  
 20 Kennedy, Cameron             Conway Recreatio         87-10  
 21 Poulin, Nickolas             Dover                    87-03  
 
Boys 13-14 100 Meter Dash Division 3
===================================================================
Top 6 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Femine, Zakk                 wakefield recrea         13.70q  1 
  2 Wellington, Luke             Exeter Parks and         13.74q  1 
  3 Reschberger, Christopher     Hampstead Rec            13.84q  2 
  4 Hewitt, Jacob                Dover                    13.98q  2 
  5 Johnston, Brandon            Hampstead Rec            13.99q  2 
  6 Chalue, Miles                Dover                    14.77q  2 
  7 Surprenant, Evan             Rye Recreation D         14.88   2 
  8 Eastman, Jonas               Barrington               15.20   1 
  9 Haffenrefer, Zachary         Exeter Parks and         16.27   1 
 10 Soucy, Michael               wakefield recrea         16.56   2 
 11 Briere, Brandon              Barrington               17.20   1 
 
Boys 13-14 100 Meter Dash Division 3
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Femine, Zakk                 wakefield recrea         13.69  
  2 Wellington, Luke             Exeter Parks and         13.82  
  3 Reschberger, Christopher     Hampstead Rec            13.83  
  4 Johnston, Brandon            Hampstead Rec            13.87  
  5 Hewitt, Jacob                Dover                    14.21  
  6 Chalue, Miles                Dover                    14.73  
 
Boys 13-14 200 Meter Dash Division 3
===================================================================
Top 6 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Wellington, Luke             Exeter Parks and         28.47q  1 
  2 Reschberger, Christopher     Hampstead Rec            28.53q  2 
  3 Johnston, Brandon            Hampstead Rec            29.17q  2 
  4 Femine, Zakk                 wakefield recrea         30.11q  1 
  5 Peer, Tyler                  Raymond                  30.22q  2 
  6 Sang, Conan                  Exeter Parks and         30.68q  2 
  7 Eastman, Jonas               Barrington               32.82   2 
  8 Bean, Josh                   Dover                    34.12   2 
  9 Perron, Shane                Barrington               35.10   1 
 10 Jameson, Mathew              wakefield recrea         39.00   1 
 11 Nollet, Colin                Epping Recreatio         39.47   1 
 
Boys 13-14 200 Meter Dash Division 3
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Reschberger, Christopher     Hampstead Rec            28.24  
  2 Wellington, Luke             Exeter Parks and         28.60  
  3 Femine, Zakk                 wakefield recrea         29.30  
  4 Johnston, Brandon            Hampstead Rec            29.74  
  5 Peer, Tyler                  Raymond                  29.86  
  6 Sang, Conan                  Exeter Parks and         31.56  
 
Boys 13-14 800 Meter Run Division 3
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Burgess, Josh                Raymond                2:38.91  
  2 Peer, Tyler                  Raymond                2:41.96  
  3 Cullinane, Seamus            Hampton Recreati       2:42.95  
  4 McCullen, Dane               Epping Recreatio       2:45.28  
  5 Medley, William              Exeter Parks and       2:46.50  
  6 Briere, Brandon              Barrington             3:00.77  
  7 Jameson, Mathew              wakefield recrea       3:38.57  
 
Boys 13-14 1600 Meter Run Division 3
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 O'Day, Brendan               Epping Recreatio       5:39.73  
  2 Colford, Sean                Epping Recreatio       5:42.00  
  3 Prentice, Joshua             Raymond                5:54.68  
  4 O'Leary, Thomas              Hampton Recreati       5:56.53  
  5 Cullinane, Seamus            Hampton Recreati       6:05.52  
  6 Muscato, Jacob               Dover                  6:53.45  
 
Boys 13-14 4x100 Meter Relay Division 3
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Raymond  'A'                                          57.21  
     1) Burgess, Josh                   2) Morin, Joseph                  
     3) Peer, Tyler                     4) Prentice, Joshua               
  2 Epping Recreation  'A'                              1:02.63  
     1) O'Day, Brendan                  2) Nollet, Colin                  
     3) McCullen, Dane                  4) Colford, Sean                  
  3 Dover  'A'                                          1:07.67  
     1) Bean, Josh                      2) Chalue, Miles                  
     3) Hewitt, Jacob                   4) Muscato, Jacob                 
 
Boys 13-14 Long Jump Division 3
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hewitt, Jacob                Dover                  8-03.50  
  2 Morin, Joseph                Raymond                7-11.75  
  3 Sang, Conan                  Exeter Parks and       7-11.00  
  4 McCullen, Dane               Epping Recreatio       7-04.50  
  5 Johnston, Brandon            Hampstead Rec          6-10.25  
  6 Eastman, Jonas               Barrington             6-08.25  
  7 Bean, Josh                   Dover                  6-05.75  
  8 Cullinane, Seamus            Hampton Recreati       6-04.75  
  8 Perron, Shane                Barrington             6-04.75  
 10 Jameson, Mathew              wakefield recrea       6-02.75  
 11 Reschberger, Christopher     Hampstead Rec          6-02.00  
 12 Haffenrefer, Zachary         Exeter Parks and       6-00.00  
 13 Soucy, Michael               wakefield recrea       5-03.25  
 14 Nollet, Colin                Epping Recreatio       5-03.00  
 
Boys 13-14 Hammer Throw Division 3
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Femine, Zakk                 wakefield recrea        210-02  
  2 Prentice, Joshua             Raymond                 198-08  
  3 Morin, Joseph                Raymond              167-09.50  
  4 Colford, Sean                Epping Recreatio        165-00  
  5 Surprenant, Evan             Rye Recreation D        159-00  
  6 O'Leary, Thomas              Hampton Recreati        125-11  
  7 Soucy, Michael               wakefield recrea        106-01  
  8 Briere, Brandon              Barrington               83-03  



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News