Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2007 Maine Senior Games Track & Field

Portland, ME, September 8, 2007

Overall results

Courtesy of Ron Kelly

For more race information, see Maine Running Photos.

Courtesy of David Colb y Young
Courtesy of David Colb y Young


Licensed to Maine Association USATF Champ. Meet
                                       Hy-Tek's Meet Manager 9/9/2007 07:20 AM
                           SENIOR GAMES - 9/8/2007                            
                            FITZPATRICK-PORTLAND                              
                                   Results                                    

Event 1  Women 60-64 Javelin Throw 60-64
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Smith, Cindy                 Gorham                   70-04  

Event 2  Women 65-69 Javelin Throw 65-69
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Rothrock, Laurie             Westbrook                49-04  

Event 3  Women 75+ Javelin Throw 75+
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Berlepsch, Jeanne            Norwich CT               32-05  
 2 Patch, Harriet               Springfield MA           31-01  
 3 McGowan, Anne                Providence RI            29-00  
 4 Findley, Joyce               Unattached               21-08  
 5 O'Connery, Estelle           Unattached               17-03  

Event 4  Men 50-54 Javelin Throw 50-54
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Casavant, Daniel             Waterville              120-10  
 2 Lima, Wayne                  Lincoln RI              111-02  

Event 5  Men 55-59 Javelin Throw 55-59
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Merkle, Fred                 Kennebunk                94-02  
 2 Ciarrocchi, Paul             Holden                   53-10  

Event 6  Men 60-64 Javelin Throw 60-64
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Parker, David                Falmouth                126-05  
 2 Coleman, TY                  Virginia Beach VI        65-03  

Event 7  Men 65-69 Javelin Throw 65-69
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Conley, Patrick              Bristol RI               93-08  
 2 Rowan, Edward                Exeter NH                65-01  

Event 8  Men 70-74 Javelin Throw 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Rothrock, James              Westbrook               106-04  
 2 Stinson, Joel                Harpswell                82-06  
 3 Roberts, Paul                Kennebunk                55-01  

Event 9  Men 75+ Javelin Throw 75+
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Lipton, Marshall             Kingston NY              90-01  
 2 Wilson, David                Brackney PA              63-08  
 3 Rinfret, Justin E            Candia NH                38-09  

Event 11  Women 65-69 Shot Put 65-69
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Rothrock, Laurie             Westbrook             23-05.25  

Event 12  Women 75+ Shot Put 75+
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Patch, Harriet               Springfield MA        16-07.50  
 2 McGowan, Anne                Providence RI         15-00.00  
 3 Berlepsch, Jeanne            Norwich CT            13-04.75  
 4 O'Connery, Estelle           Unattached            12-11.25  
 5 Findley, Joyce               Unattached             9-09.75  

Event 13  Men 50-54 Shot Put 50-54
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Casavant, Daniel             Waterville            32-04.75  
 2 Rinfret, Justin S            Scarborough           32-01.50  

Event 14  Men 55-59 Shot Put 55-59
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Dubois, Jon                  Hollis                26-05.00  
 2 Ciarrocchi, Paul             Holden                22-08.25  
 3 Libby, ED                    Hollis                18-05.75  

Event 15  Men 60-64 Shot Put 60-64
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Bray, John                   Hermon NY             29-06.25  
 2 Coleman, TY                  Virginia Beach VI     19-06.00  

Event 16  Men 65-69 Shot Put 65-69
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Rowan, Edward                Exeter NH             30-11.25  
 2 Baltes, Cletus               Nobleboro             22-04.00  

Event 17  Men 70-74 Shot Put 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Brooks, Alan                 Avon CT               40-02.25  
 2 Rothrock, James              Westbrook             37-04.50  
 3 Deforest, Henry              Hopkinton MA          28-01.25  
 4 Cundy, Donald                Monhegan              27-11.00  

Event 18  Men 75+ Shot Put 75+
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Rinfret, Justin E            Candia NH             20-04.25  
 2 Wilson, David                Brackney PA           19-01.50  

Event 20  Women 75+ Long Jump 75+
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 McGowan, Anne                Providence RI         14-05.00  

Event 21  Men 50-54 Long Jump 50-54
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Snow, Steven                 Gilford NY            16-04.50  
 2 Clark, James                 Salisbury Mills NY    14-08.75  

Event 22  Men 55-59 Long Jump 55-59
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Clark, Fred                  Highland Mills NY     15-03.00  
 2 Powell, David                Brunswick             14-08.00  
 3 Marchetti, Robert            Shirlry MA            13-05.50  
 4 Merkle, Fred                 Kennebunk             13-03.00  
 5 Gould, George                Waldoboro             10-08.00  

Event 23  Men 60-64 Long Jump 60-64
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Sopher, Joe                  Bristol VT            14-03.00  
 2 Coleman, TY                  Virginia Beach VI     12-03.50  

Event 24  Men 65-69 Long Jump 65-69
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Freniere, Alfred             East Greenwich RI     10-07.00  

Event 25  Men 70-74 Long Jump 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Wright JR, William           Haverhill MA          11-09.00  
 2 Stinson, Joel                Harpswell             11-00.25  

Event 26  Men 75+ Long Jump 75+
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Perkins, Kenneth             Winthrop              12-00.00  
 2 Lipton, Marshall             Kingston NY           10-02.00  
 3 Sciaraffa, Joseph            Rumford                9-08.75  

Event 28  Women 75+ Triple Jump 75+
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 McGowan, Anne                Providence RI          6-04.00  

Event 29  Men 50-54 Triple Jump 50-54
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Clark, James                 Salisbury Mills NY    33-01.50  
 2 Snow, Steven                 Gilford NY            30-02.50  
 3 Nealley, Richard             Portland              26-05.00  

Event 30  Men 55-59 Triple Jump 55-59
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Clark, Fred                  Highland Mills NY     34-11.00  
 2 Merkle, Fred                 Kennebunk             25-11.00  

Event 32  Men 65-69 Triple Jump 65-69
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Freniere, Alfred             East Greenwich RI     23-06.75  

Event 33  Men 70-75 Triple Jump 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Stinson, Joel                Harpswell             25-10.25  
 2 Levasseur, Jerry             Brunswick             23-03.00  
 3 Wright JR, William           Haverhill MA          17-11.00  

Event 34  Men 75+ Triple Jump 75+
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Perkins, Kenneth             Winthrop              23-11.50  

Event 35  Women 70-74 1500 Meter Run 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Lipton, Gloria               Kingston  NY          11:14.70  

Event 36  Men 50-54 1500 Meter Run 50-54
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Ryan, Thomas                 Cape Elizabeth         4:25.23  
 2 McMahon, Kevin               Essex Junction VT      4:33.86  
 3 Scheer, John                 Williston VT           5:21.05  

Event 37  Men 55-59 1500 Meter Run 55-59
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Young, David                 Danville               5:32.14  
 2 Smith, Dennis                Yarmouth               5:43.89  
 3 Gould, George                Waldoboro              7:33.54  

Event 39  Men 70-74 1500 Meter Run 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Levasseur, Jerry             Brunswick              6:17.71  

Event 41  Women 70-74 100 Meter Dash 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Lipton, Gloria               Kingston  NY             26.83  

Event 42  Women 75+ 100 Meter Dash 75+
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 McGowan, Anne                Providence RI            24.65  

Event 43  Men 50-54 100 Meter Dash 50-54
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Murchie, Bruce               Windham                  12.85  
 2 Snow, Steven                 Gilford NY               12.91  
 3 Nealley, Richard             Portland                 13.29  

Event 44  Men 55-59 100 Meter Dash 55-59
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Marchetti, Robert            Shirlry MA               14.11  
 2 Young, David                 Danville                 18.75  

Event 45  Men 60-64 100 Meter Dash 60-64
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Murray, Arthur               Lewiston                 13.69  
 2 Coleman, TY                  Virginia Beach VI        14.10  
 3 Spirdone, William            Hamstead NH              14.25  
 4 Rundlett, Derry              011246                   14.41  
 5 Sopher, Joe                  Bristol VT               15.74  

Event 46  Men 65-69 100 Meter Dash 65-69
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Freniere, Alfred             East Greenwich RI        16.17  

Event 47  Men 70-74 100 Meter Dash 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Wright JR, William           Haverhill MA             15.26  
 2 Deforest, Henry              Hopkinton MA             17.05  

Event 48  Men 75+ 100 Meter Dash 75+
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Perkins, Kenneth             Winthrop                 15.45  
 2 Sciaraffa, Joseph            Rumford                  17.75  
 3 Lipton, Marshall             Kingston NY              17.95  
 4 Sweeney, Earl                Cumberland RI            19.25  

Event 49  Men 50-54 800 Meter Dash 50-54
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Ryan, Thomas                 Cape Elizabeth         2:13.79  
 2 McMahon, Kevin               Essex Junction VT      2:18.66  

Event 50  Men 55-59 800 Meter Dash 55-59
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Weatherhead, Jeff            Granby CT              2:21.97  
 2 Smith, Dennis                Yarmouth               2:42.24  
 3 Merkle, Fred                 Kennebunk              2:49.03  
 4 Young, David                 Danville               2:59.01  

Event 51  Men 60-64 800 Meter Dash 60-64
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Cake, Daniel                 Auburn                 2:47.93  

Event 52  Men 70-74 800 Meter Dash 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Levasseur, Jerry             Brunswick              3:09.06  

Event 53  Men 75+ 800 Meter Dash 75+
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Woods, John                  Harpswell              8:48.21  

Event 56  Men 50-54 200 Meter Dash 50-54
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Snow, Steven                 Gilford NY               26.33  
 2 Murchie, Bruce               Windham                  26.63  
 3 Segal, Robert                Somerville MA            28.89  
 4 Nealley, Richard             Portland                 30.77  

Event 57  Men 55-59 200 Meter Dash 55-59
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Powell, David                Brunswick                26.94  
 2 Marchetti, Robert            Shirlry MA               30.63  
 3 Young, David                 Danville                 39.02  

Event 58  Men 60-64 200 Meter Dash 60-64
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Murray, Arthur               Lewiston                 27.44  
 2 Rundlett, Derry              011246                   29.32  
 3 Spirdone, William            Hamstead NH              30.08  
 4 Hoeker, Richard              Bow NH                   30.22  
 5 Coleman, TY                  Virginia Beach VI        30.25  
 6 Cake, Daniel                 Auburn                   31.30  

Event 59  Men 65-69 200 Meter Dash 65-69
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Freniere, Alfred             East Greenwich RI        34.91  
 2 Bertelsen, Fred              North Salem              39.05  

Event 60  Men 70-74 200 Meter Dash 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Wright JR, William           Haverhill MA             39.37  

Event 61  Men 75+ 200 Meter Dash 75+
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Sweeney, Earl                Cumberland RI            42.61  

Event 63  Men 55-59 1600 Yard Race Walk 55-59
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Young, David                 Danville              10:58.87  
 2 Ciarrocchi, Paul             Holden                11:17.99  

Event 66  Men 50-54 400 Meter Dash 50-54
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Segal, Robert                Somerville MA          1:05.27  

Event 67  Men 55-59 400 Meter Dash 55-59
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Powell, David                Brunswick              1:05.22  
 2 Merkle, Fred                 Kennebunk              1:12.88  
 3 Young, David                 Danville               1:23.91  

Event 68  Men 60-64 400 Meter Dash 60-64
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Rundlett, Derry              011246                 1:10.51  
 2 Cake, Daniel                 Auburn                 1:11.43  
 3 Coleman, TY                  Virginia Beach VI      1:32.80  

Event 69  Men 65-69 400 Meter Dash 65-69
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Bertelsen, Fred              North Salem            1:29.10  
 2 Freniere, Alfred             East Greenwich RI      1:33.42  

Event 73  Men 55-59 3000 Meter Run 55-59
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Smith, Dennis                Yarmouth              12:20.90  
 2 Young, David                 Danville              15:30.71  

Event 75  Men 70-74 3000 Meter Run 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Levasseur, Jerry             Brunswick             15:08.69  

Event 76  Women 60-64 Discus Throw 60-64
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Smith, Cindy                 Gorham                   62-03  

Event 77  Women 65-69 Discus Throw 65-69
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Rothrock, Laurie             Westbrook                62-07  

Event 78  Women 75+ Discus Throw 75+
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Patch, Harriet               Springfield MA           39-05  
 2 Berlepsch, Jeanne            Norwich CT               30-11  
 3 O'Connery, Estelle           Unattached               26-09  
 4 McGowan, Anne                Providence RI            25-08  
 5 Findley, Joyce               Unattached               21-00  

Event 80  Men 50-54 Discus Throw 50-54
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Wood, Jeff                   Palm Beach Gardens      122-09  
 2 Morse, Tim                   Hingham MA              121-04  
 3 Rinfret, Justin S            Scarborough             113-09  

Event 81  Men 55-59 Discus Throw 55-59
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Dubois, Jon                  Hollis                   72-02  
 2 Libby, ED                    Hollis                   47-07  

Event 82  Men 60-64 Discus Throw 60-64
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Bray, John                   Hermon NY               106-05  
 2 Coleman, TY                  Virginia Beach VI        59-11  

Event 83  Men 65-69 Discus Throw 65-69
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Rowan, Edward                Exeter NH                89-08  
 2 Baltes, Cletus               Nobleboro                62-11  

Event 84  Men 70-74 Discus Throw 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Rothrock, James              Westbrook               123-07  
 2 Brooks, Alan                 Avon CT                 118-02  
 3 Deforest, Henry              Hopkinton MA            101-06  

Event 85  Men 75+ Discus Throw 75+
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Rinfret, Justin E            Candia NH                55-08  
 2 Wilson, David                Brackney PA              55-05  

Event 86  Men 65-69 800 Meter Run 65-69
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Bertelsen, Fred              North Salem            3:22.35  

Event 87  Women 60-64 1500 Meter Run 60-64
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Hardenbrook, Judith          Unattached             6:04.45  

Event 90  Women 60-64 800 Meter Run 60-64
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Hardenbrook, Judith          Unattached             3:07.91  

Event 91  Women 70+ 800 Meter Run 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Lipton, Gloria               Kingston  NY           5:36.18  

Event 93  Women 70-74 200 Meter Dash 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Lipton, Gloria               Kingston  NY             59.51  

Event 94  Women 70-74 Javelin Throw 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Young, Joan                  Unattached               54-06  

Event 95  Women 70-74 400 Meter Dash 70-74
================================================================
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Lipton, Gloria               Kingston  NY           2:33.79  




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News