Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Eliot Festival Days 5k

Eliot, ME, September 29, 2007

[Overall results | Top 10 M&F | Age Groups (with top 10 M&F excluded) | Top Eliot Finishers | Wheelchair ]

Teams

                      15th ANNUAL ELIOT FESTIVAL DAY
                               5K ROAD RACE
 Sept. 29, 2007   5 Kilometers (USATF Certified #ME93008WN)   Eliot, Maine
    ChampionChip Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
              RUNNING CLUB TEAM RESULTS (AGE AND SEX-GRADED)
-------------------------------------------------------------------------------

   1.  DIRIGO RUNNING CLUB                       
            14:13   14:38   14:39 (  14:49) (  14:52) (  15:09) (  15:38)
          =   43:30
         TOM RYAN, MICHAEL PAYSON, PETER BOTTOMLEY, ETHAN HEMPHILL, BILL
         MARISKI, MARK GOETTEL, KRISTIN BARRY
   2.  WHIRLAWAY RACING TEAM                     
            14:46   15:13   15:23 (  15:46) (  16:41) =   45:22
         MICHAEL PLATT, TIMOTHY RIDER, TERRI ANNE MCGETTRICK, PATRICK ARD,
         CHRIS SPINNEY
   3.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS                 
            15:04   15:33   16:01 (  17:53) =   46:38
         JOHN LEE, TINA DOWLING, CRYSTAL SINEATH, GLENN SIMM
   4.  ROCHESTER RUNNERS                         
            14:50   15:52   16:05 (  17:36) (  17:41) (  17:55) (  18:27)
          =   46:47
         KEN HOULE, NATHAN HUPPE, JUDY BRENNER, DAN POLIQUIN, STEVE ESTABROOK,
         JUDI LEMAIRE, MARY ULINSKI
   5.  TRIAD RACING                              
            16:01   16:13   17:49 (  19:17) =   50:03
         TJ HESLER, CHRIS GATCHELL, JOSH DYER, CHRISTOPHER SABO
   6.  MAINE ROWDIES                             
            16:50   21:03   21:44 =   59:37
         RANDY BARTLETT, NANCY BARTLETT, DREW BARTLETT
   7.  MAINE TRACK CLUB                          
            17:50   17:54   28:40 = 1:04:24
         LISA DESPRES, STEPHANIE ATKINSON, SANDY UTTERSTROM
   8.  TURTLES                                   
            20:42   25:46   26:11 (  29:34) (  38:04) = 1:12:39
         ANDREW TENENBAUM, ANDRE NAHRAS, JAMES MOLINARI, DANIELLE JACKSON,
         ROBYN BROTHERS


-------------------------------------------------------------------------------
                CORPORATE TEAM RESULTS (AGE AND SEX-GRADED)
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  BONDGARDEN FARM                           
            16:50   17:34   19:27 (  19:54) (  21:01) =   53:51
         PAUL GORANSSON, PETER GORANSSON, HELEN GORANSSON, TYLER BILLIPP, ALEC
         ROONEY
   2.  KINGSTON'S SMILES FOR MILES               
            22:13   23:36   23:55 (  25:11) (  27:34) (  28:35) (  29:04)
          = 1:09:44
         CHRIS WILBER, AMY STILES, THERESA BEVINS, DOUG BEVINS, JENN WILBER,
         MICHELLE KINGSTON, CINDY KINGSTON
   3.  BARRY ELECTRIC                            
            27:01   28:41   31:58 = 1:27:40
         JESSICA BARRY, LISA BARRY, WILLIAM BARRY
   4.  CLASSIC APPRAISAL SERVICES                
            29:58   36:11   37:21 = 1:43:30
         DAN HALE, CAROLYN HALE, DREW HALE


-------------------------------------------------------------------------------
                 SCHOOL TEAM RESULTS (AGE AND SEX-GRADED)
-------------------------------------------------------------------------------

   1.  FALMOUTH XC                               
            16:32   17:08   17:42 (  19:21) (  23:38) =   51:22
         CONOR MCGRORY, MAXWELL PAYSON, JIMMY POLEWACZYK, SARAH WEIGEL, ABBY
         PAYSON
   2.  MARSHWOOD FIELD HOCKEY                    
            20:29   21:53   21:58 (  22:39) (  23:09) (  23:34) (  24:22)
          = 1:04:20
         MAUREEN ROACH, COLLEEN FITZPATRICK, ERIKA BERNIER, KATHLEEN JANAKIS,
         EILEEN STIRLING, ELIZABETH BARKER, LINDSEY POIRIER






race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News