Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Maine Games Track & Field

Waterville, ME, June 23, 2007

Overall results

Courtesy of the Sub5 Web site

For more race information, see Maine Running Photos.

Courtesy of David Colby Young
Courtesy of David Colby Young


          2007 Maine Games State Track & Field Champion - 6/23/2007           
                  Waterville High School -- Waterville, ME                    
                                   Results                                    

Event 10  Men 50 Meter Dash 60 +
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Buster Byrnes             64 Unattached                         8.77  

Event 13  Girls 100 Meter Dash 7-8
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Harley Denning             8 Unattached                        19.22  

Event 15  Girls 100 Meter Dash 9-10
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Sarah Mount                9 Unattached                        20.46    10  

Event 16  Boys 100 Meter Dash 9-10
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 James Ellis               78 Unattached                        18.57  

Event 17  Girls 100 Meter Dash 11-12
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Tia Jackson               11 Unattached                        15.36    10  
 2 Claara Ellis              11 Unattached                        15.83     8  
 3 Duranya Freeman           11 Unattached                        15.86     6  

Event 19  Girls 100 Meter Dash 13-14
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Katelyn Mary Massey       14 Unattached                        13.99    10  

Event 28  Men 100 Meter Dash 22-29
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Troy Irvine               24 Unattached                        11.38    10  
 2 Son Nguyen                27 Unattached                        14.57     8  

Event 32  Men 100 Meter Dash 40-49
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Mathew Mecray             47 Unattached                        13.27    10  

Event 38  Men 100 Meter Dash 70-79
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Keith Curtis              78 Unattached                        17.92    10  

Event 41  Girls 200 Meter Dash 7-8
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Harley Denning             8 Unattached                        46.59    10  

Event 44  Boys 200 Meter Dash 9-10
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 James Ellis               78 Unattached                        42.04    10  

Event 45  Girls 200 Meter Dash 11-12
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Duranya Freeman           11 Unattached                        32.83    10  

Event 55  Women 200 Meter Dash 22-29
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Cory Elizabeth Merrill    28 Unattached                        29.80    10  

Event 56  Men 200 Meter Dash 22-29
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Son Nguyen                27 Unattached                        32.30    10  

Event 66  Men 200 Meter Dash 70-79
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Keith Curtis              78 Unattached                        41.58    10  

Event 69  Girls 400 Meter Dash 11-12
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Tia Jackson               11 Unattached                      1:11.88    10  
 2 Claara Ellis              11 Unattached                      1:13.65     8  
 3 Duranya Freeman           11 Unattached                      1:15.51     6  

Event 102  Men 800 Meter Run 22-29
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Keith Bowies              27 Unattached                      2:29.23    10  

Event 108  Men 800 Meter Run 50-59
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Dennis Smith              57 Unattached                      2:55.40    10  

Event 123  Girls 1600 Meter Run 19-21
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Kendra Pouliot            21 Unattached                      7:28.31    10  

Event 132  Men 1600 Meter Run 50-59
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Dennis Smith              57 Unattached                      6:08.29    10  

Event 143  Girls 3200 Meter Run 19-21
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Kendra Pouliot            21 Unattached                     16:29.18    10  

Event 146  Men 3200 Meter Run 22-29
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Keith Bowies              27 Unattached                     13:42.74    10  

Event 152  Men 3200 Meter Run 50-59
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Dennis Smith              57 Unattached                     13:04.27    10  

Event 165  Women 100 Meter Hurdles 22-29
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Katie Souviney            23 Unattached                        15.39    10  
 2 Cory Elizabeth Merrill    28 Unattached                        18.01     8  

Event 180  Boys Long Jump 7-8
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 James Ellis               78 Unattached                     10-03.50    10  

Event 181  Girls Long Jump 9-10
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Sarah Mount                9 Unattached                      5-07.00    10  

Event 183  Girls Long Jump 11-12
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Claara Ellis              11 Unattached                     10-08.50    10  

Event 188  Boys Long Jump 15-16
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Matthew Kenneth Toothake  15 Unattached                     18-09.00    10  

Event 189  Girls Long Jump 17-18
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Laura Peterson            17 Unattached                     16-10.00    10  

Event 192  Boys Long Jump 19-21
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Corey Michaud             19 Unattached                     17-00.00    10  

Event 194  Men Long Jump 22-29
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Son Nguyen                27 Unattached                     14-10.50    10  

Event 196  Men Long Jump 30-39
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Paul Snyder               36 Unattached                     18-02.00    10  

Event 200  Men Long Jump 50-59
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
-- Paul Ciarrocchi           59 Unattached                         FOUL  

Event 202  Men Long Jump 60-69
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Buster Byrnes             64 Unattached                     12-09.50    10  

Event 216  Boys Triple Jump 15-16
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Matthew Kenneth Toothake  15 Unattached                     39-04.00    10  

Event 217  Girls Triple Jump 17-18
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Laura Peterson            17 Unattached                     34-01.00    10  

Event 222  Men Triple Jump 22-29
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Son Nguyen                27 Unattached                     30-07.00    10  

Event 228  Men Triple Jump 50-59
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Paul Ciarrocchi           59 Unattached                     22-03.00    10  

Event 230  Men Triple Jump 60-69
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Buster Byrnes             64 Unattached                     24-00.00    10  

Event 233  Girls High Jump 11-12
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Tia Jackson               11 Unattached                      4-03.00    10  

Event 238  Boys High Jump 15-16
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Jadrien Cousens           16 Unattached                      5-10.00    10  

Event 252  Men High Jump 60-69
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Buster Byrnes             64 Unattached                      4-04.00    10  

Event 257  Girls Pole Vault 15-16
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Angel Nelligan            16 Unattached                      8-06.00    10  

Event 259  Girls Pole Vault 17-18
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Bethany Dumas             17 Unattached                     11-06.00    10  

Event 262  Boys Pole Vault 19-21
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Erich Rendall             21 Unattached                     13-00.00    10  
 2 Corey Michaud             19 Unattached                     12-00.00     8  

Event 266  Men Pole Vault 30-39
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Paul Snyder               36 Unattached                     12-00.00    10  

Event 272  Men Pole Vault 60-69
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Buster Byrnes             64 Unattached                      7-06.00    10  

Event 278  Boys Shot Put 15-16
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Joe Sirois                15 Unattached                     40-00.00    10  

Event 279  Girls Shot Put 17-18
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Beth O'Brien              17 Unattached                     42-03.00    10  
 2 Anna Niedbala             17 Unattached                     36-08.50     8  

Event 290  Men Shot Put 50-59
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Daniel Gerard Casavant    51 Unattached                     34-00.00    10  
 2 Mark Dewever              53 Unattached                     33-08.00     8  

Event 292  Men Shot Put 60-69
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Buster Byrnes             64 Unattached                     32-10.50    10  

Event 294  Men Shot Put 70-79
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Joe Carlozzi              70 Unattached                     39-11.50    10  

Event 296  Boys Discus Throw 13-14
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Hannes Niebala            12 Unattached                     68-01.50    10  

Event 298  Boys Discus Throw 15-16
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Dylan Orchard             16 Unattached                       129-04    10  
 2 Jadrien Cousens           16 Unattached                       118-11     8  

Event 299  Girls Discus Throw 17-18
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Anna Niedbala             17 Unattached                       109-01    10  

Event 300  Boys Discus Throw 17-18
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Joe Sirois                15 Unattached                       113-05    10  

Event 312  Men Discus Throw 60-69
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Buster Byrnes             64 Unattached                    106-06.50    10  

Event 314  Men Discus Throw 70-79
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Joe Carlozzi              70 Unattached                    110-07.50    10  

Event 319  Girls Javelin Throw 17-18
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Beth O'Brien              17 Unattached                        96-05    10  

Event 330  Men Javelin Throw 50-59
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Daniel Gerard Casavant    51 Unattached                       122-11    10  
 2 Mark Dewever              53 Unattached                       102-02     8  
 3 Paul Ciarrocchi           59 Unattached                     55-05.50     6  

Event 332  Men Javelin Throw 60-69
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Buster Byrnes             64 Unattached                     70-10.50    10  

Event 337  Girls Javelin Throw 7-8 turbo
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Harley Denning             8 Unattached                     24-11.50    10  

Event 339  Girls Javelin Throw 9-10 turbo
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Sarah Mount                9 Unattached                        17-01    10  

Event 357  Men Javelin Throw 50-59 turbo
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Paul Ciarrocchi           59 Unattached                        59-06    10  

Event 359  Men Javelin Throw 60-69 turbo
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Buster Byrnes             64 Unattached                     58-08.50    10  

Event 365  Boys Other 7-8 softball
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 James Ellis               78 Unattached                     71-07.50    10  

Event 366  Girls Other 9-10 softbal
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Claara Ellis              11 Unattached                     97-04.50    10  

Event 397  Girls 50 Meter Dash 19-21
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Kendra Pouliot            21 Unattached                         8.93  

Event 400  Men 50 Meter Dash 22-29
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Son Nguyen                27 Unattached                         7.59  

Event 411  Boys Javelin Throw 11-12 - TURB
================================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Hannes Niebala            12 Unattached                     54-09.50    10  

Posted June 24, 2007 DCY




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News