Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Maine USATF Indoor State Open Youth and Masters Meet

Orono, ME, February 25, 2007

[Female Results ]

Male Results

55 Meter Dash Youth 14 & under Boys
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
 1 McGinn, Tommy             12 Fredricton Track          8.11   2   10  
 2 Kimball, Matthew          12 Unattached                8.21   2    8  
 3 Jordan, Jakob             13 Unattached                8.24   2    6  
 4 Dang, Luke                12 Unattached                8.46   1    4  
 5 Bailey, Jordan            13 Unattached                8.79   1    2  
 6 Hopkins, Samuel           12 Unattached                8.80   1    1  
 7 Kimball, Daniel            9 Unattached                8.86   2 
 8 Smith, Derek              10 Unattached               10.32   1 

200 Meter Dash Youth 14 & under Boys
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
 1 Lenz, Stuart              14 All Saints Catho         27.48   1   10  
 2 McGinn, Tommy             12 Fredricton Track         29.04   2    8  
 3 Jordan, Jakob             13 Unattached               30.58   2    6  
 4 Kimball, Matthew          12 Unattached               31.43   2    4  
 5 Jackson, Lee              12 Old Town Club            33.74   1    2  

400 Meter Dash Youth 14 & under Boys
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
 1 Jordan, Jakob             13 Unattached             1:09.04   1   10  
 2 Jackson, Lee              12 Old Town Club          1:18.95   2    8  
 3 Dang, Luke                12 Unattached             1:19.74   3    6  
 4 Hopkins, Samuel           12 Unattached             1:19.79   2    4  
-- Dumas, Nicholas           10 Augusta Rec                 DQ   1 
-- McGinn, Tommy             12 Fredricton Track      X1:02.83   3 

Long Jump Youth 14 & under Boys
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Lenz, Stuart              14 All Saints Catho         4.61m   15-01.50   10  
 2 Hopkins, Samuel           12 Unattached               3.95m   12-11.50    8  
 3 Bailey, Jordan            13 Unattached               3.59m   11-09.50    6  
 4 Dang, Luke                12 Unattached               3.33m   10-11.25    4  
 5 Jackson, Lee              12 Old Town Club            3.16m   10-04.50    2  
 6 Smith, Derek              10 Unattached               2.83m    9-03.50    1  
 7 Dumas, Nicholas           10 Augusta Rec              2.72m    8-11.25 

Shot Put Youth 14 & under Boys
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Niedbala, Hannes          11 Unattached               7.75m   25-05.25   10  

55 Meter Dash Open 15 - 29 Men
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
 1 Cook, Travis              18 Windham High Sch          6.85   2   10  
 2 Veinot, Cameron           16 Fredricton Track          7.06   2    8  
 3 Folger, Chris             16 Unattached                7.15   2    6  
 4 Boyd, Dennis              16 Lincoln Academy           7.47   2    4  
 5 Dang, Dustin              16 Unattached                7.48   1    2  
 6 Gaudes, Adam              14 Fredricton Track          7.49   1    1  
 7 Jamison, Jordan           17 St. John Track C          7.61   1 
 8 Jordan, Lukas             15 Unattached                7.75   1 

200 Meter Dash Open 15 - 29 Men
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
 1 Cook, Travis              18 Windham High Sch         23.37   3   10  
 2 Chipman, Parker           17 Unattached               23.73   1    8  
 3 Bouchard, Jason           16 Fredericton Legi         24.62   3    6  
 4 Veinot, Cameron           16 Fredricton Track         24.63   3    4  
 5 Boyd, Dennis              16 Lincoln Academy          25.78   2    2  
 6 Gaudes, Adam              14 Fredricton Track         25.92   2    1  
 7 Jordan, Lukas             15 Unattached               27.30   1 
 8 Jamison, Jordan           17 St. John Track C         27.81   1 

400 Meter Dash Open 15 - 29 Men
==========================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
 1 Chipman, Parker           17 Unattached               53.84   2   10  
 2 Veinot, Cameron           16 Fredricton Track         56.68   2    8  
 3 Gaudes, Adam              14 Fredricton Track         56.81   2    6  
 4 Bouchard, Jason           16 Fredericton Legi       1:01.39   1    4  
 5 Jamison, Jordan           17 St. John Track C       1:01.45   1    2  
 6 Jordan, Lukas             15 Unattached             1:08.62   1    1  

1 Mile Run Open 15 - 29 Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Fontaine, Luke            15 Cony Track Club        4:59.61    10  
 2 Jernigan Jr., Shawn       16 Unattached             5:38.27     8  
 3 Murdock, Robin            13 Fredricton Track       5:40.75     6  
 4 Folger, Chris             16 Unattached             5:52.53     4  

2 Mile Run Open 15 - 29 Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Manz, Dave                23 Unattached            10:14.49    10  

800 Meter Run Open 15 - 29 Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Brown, David              17 Fredericton Legi       2:06.42    10  
 2 Blackmer, Travis          16 Brewer High Scho       2:09.34     8  
 3 Patterson, Shea           16 Unattached             2:17.10     6  
 4 Allcroft, Kyle            17 Brewer High Scho       2:18.56     4  
 5 Murdock, Robin            13 Fredricton Track       2:33.74     2  

55 Meter Hurdles Open 15 - 29 Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Folger, Chris             16 Unattached                8.74    10  

High Jump Open 15 - 29 Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Lenz, Jonathan            17 Hampden Academy          1.82m    5-11.50   10  
 2 Kargar, Bez               18 Unattached               1.78m    5-10.00    7  
 2 Folger, Chris             16 Unattached               1.78m    5-10.00    7  
 4 Smith, Derek              10 Unattached               1.10m    3-07.25    4  

Pole Vault Open 15 - 29 Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Michaud, Corey            18 Unattached            12-00.00      3.65m   10  

Long Jump Open 15 - 29 Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Kargar, Bez               18 Unattached               6.23m   20-05.25   10  
 2 Chipman, Parker           17 Unattached               6.14m   20-01.75    8  
 3 Cook, Travis              18 Windham High Sch         6.12m   20-01.00    6  
 4 Lenz, Jonathan            17 Hampden Academy          5.90m   19-04.25    4  
 5 Gastia, Brandon           17 Unattached               5.83m   19-01.50    2  
 6 Folger, Chris             16 Unattached               5.64m   18-06.00    1  
 7 Michaud, Corey            19 Usm Track Team           5.34m   17-06.25 
 8 Boyd, Dennis              16 Lincoln Academy          5.11m   16-09.25 
 9 Jernigan Jr., Shawn       16 Unattached               4.05m   13-03.50 

Triple Jump Open 15 - 29 Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Lenz, Jonathan            17 Hampden Academy         13.00m   42-08.00   10  
 2 Gastia, Brandon           17 Unattached              12.61m   41-04.50    8  
 3 Folger, Chris             16 Unattached              11.55m   37-10.75    6  
 4 Boyd, Dennis              16 Lincoln Academy         10.81m   35-05.75    4  
 5 Jernigan Jr., Shawn       16 Unattached               7.75m   25-05.25    2  

Weight Throw Open 15 - 29 Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Byrnes, Buster            64 Sky Pilot Pole V        12.55m   41-02.25   10  
 2 Jackson, John             59 Unattached              12.33m   40-05.50    8  
 3 Hopkins, Samuel           12 Unattached              10.22m   33-06.50    6  

55 Meter Dash 60-64  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Rundlett, Derry (E.T.)    61 Unattached                8.55    10  

55 Meter Dash 40-44  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Jordan, Timothy           43 Unattached                8.52    10  

55 Meter Dash 30-34  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Sibley, Andrew            30 Unattached                7.30    10  

55 Meter Dash 35-39  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Snyder, Paul              35 Rocky Coast Trac          7.44    10  
 2 Kimball, Richard          39 Unattached                8.34     8  

55 Meter Dash 50-54  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Young, David              54 Unattached                9.32    10  

200 Meter Dash 50-54  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Young, David              54 Unattached               41.97    10  

200 Meter Dash 40-44  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Jordan, Timothy           43 Unattached               34.62    10  

200 Meter Dash 60-64  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Rundlett, Derry (E.T.)    61 Unattached               31.24    10  

400 Meter Dash 50-54  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Young, David              54 Unattached             1:22.90    10  

400 Meter Dash 60-64  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Rundlett, Derry (E.T.)    61 Unattached             1:11.61    10  

1 Mile Run 65-69  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Levasseur, Jerry          65 Unattached             6:56.13    10  

1 Mile Run 30-34  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Maynard, Benjamin         30 Unattached             5:02.81    10  

1 Mile Run 50-54  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Hubbell, Brian            50 Eden Athletics         5:21.81    10  
 2 Young, David              54 Unattached             6:20.46     8  
 3 Ezersky, David            50 Unattached             7:42.54     6  

2 Mile Run 45-49  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Smith, Chris              49 Arostook Musterd      13:19.54    10  

2 Mile Run 50-54  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Young, David              54 Unattached            14:39.23    10  

2 Mile Run 65-69  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Levasseur, Jerry          65 Unattached            16:10.07    10  

800 Meter Run 50-54  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Hubbell, Brian            50 Eden Athletics         2:26.81    10  
 2 Young, David              54 Unattached             3:21.26     8  

800 Meter Run 65-69  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Levasseur, Jerry          65 Unattached             3:20.87    10  

800 Meter Run 30-34  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Maynard, Benjamin         30 Unattached             2:11.62    10  

3000 Meter Race Walk 50-54  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Young, David              54 Unattached            27:07.61    10  

3000 Meter Race Walk 40-44  Master 30 & older Men
=======================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1 Burns, David              42 Maine Race Walke      16:25.74    10  

High Jump 40-44  Master 30 & older Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Burns, David              42 Maine Race Walke         1.45m    4-09.00   10  
 2 Jordan, Timothy           43 Unattached               1.36m    4-05.50    8  

High Jump 60-64  Master 30 & older Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Byrnes, Buster            64 Sky Pilot Pole V         1.36m    4-05.50   10  
 2 Carlozzi, Joe             70 Unattached               1.23m    4-00.50    8  

Pole Vault 60-64  Master 30 & older Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Byrnes, Buster            64 Sky Pilot Pole V       8-00.00      2.43m   10  

Pole Vault 35-39  Master 30 & older Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Snyder, Paul              35 Rocky Coast Trac      12-06.00      3.81m   10  

Long Jump 60-64  Master 30 & older Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Byrnes, Buster            64 Sky Pilot Pole V         2.98m    9-09.50   10  

Long Jump 30-34  Master 30 & older Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Sibley, Andrew            30 Unattached               5.45m   17-10.75   10  

Triple Jump 60-64  Master 30 & older Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Byrnes, Buster            64 Sky Pilot Pole V         7.53m   24-08.50   10  

Triple Jump 65-69  Master 30 & older Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Levasseur, Jerry          65 Unattached               7.11m   23-04.00   10  

Triple Jump 30-34  Master 30 & older Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Sibley, Andrew            30 Unattached              11.18m   36-08.25   10  

Shot Put 70-74  Master 30 & older Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Carlozzi, Joe             70 Unattached              11.82m   38-09.50   10  

Shot Put 45-49  Master 30 & older Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 MACDONALD, Chuck          48 Unattached              11.69m   38-04.25   10  

Shot Put 60-64  Master 30 & older Men
=================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 1 Byrnes, Buster            64 Sky Pilot Pole V         9.83m   32-03.00   10  

Posted 02-26-2007, 12:44 pm DCY




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News