Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2007 Hyannis Sprint II Triathlon

Hyannis, MA, September 8, 2007

[Indivdual Results | Team Results | Elite Division Results | Age Group Results ]

Special Awards Groups


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2007 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                           'Sprint II Triathlon'
Sept. 8, 2007         Swim 1/8  Mi./Cycle 10.0 Mi./Run 3.5 Mi.       Hyannis, MA
Race Direction: TIME OUT! PRODUCTIONS        Timing: Granite State Race Services
================================================================================


               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Joshua Cook                  56  15 M   E Wareham MA            1:09:34         
    2 Zachary Baxter               48  14 M   Wayland MA              1:10:16         
    3 Tom Cundiff                  53  14 M   Sandwich MA             1:10:58         
    4 Jeremy Peacock               51  13 M   Osterville MA           1:16:06         
    5 Paul David Gannett           50  13 M   E Sandwich MA           1:16:50         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Kyle Shaw                   122  25 M   Boston MA                 57:50         
    2 Anthony Ten Haagen          125  25 M   Allston MA                59:15         
    3 Weston Forsblad              92  24 M   Andover VT                59:45         
    4 Brett Seastedt              103  24 M   Durham NH               1:02:32         
    5 Graham Boardman             107  25 M   Pomfret Center CT       1:03:12         
    6 David Snowdon               105  24 M   Amherst MA              1:03:43         
    7 Eric Luoma                   97  24 M   S Boston MA             1:04:34         
    8 Jonathan Anderman            84  24 M   Allston MA              1:04:56    2:00 
    9 Tom Zipp                    127  25 M   S Boston MA             1:07:43         
   10 Michael Dembro              132  26 M   S Boston MA             1:08:01         
   11 William Murray              100  24 M   Salem NH                1:08:02         
   12 Derek Christeler            110  25 M   Cambridge MA            1:09:10         
   13 Patrick Cann                 76  23 M   Sutton MA               1:09:56         
   14 Robert Delano               206  29 M   Quincy MA               1:11:30         
   15 Jacob Booth                  86  24 M   E Falmouth MA           1:12:10         
   16 Michael Woodford            977  26 M   Westford MA             1:13:24         
   17 Ariyah Yeskel               228  29 M   Cambridge MA            1:14:04         
   18 Joshua Donovan              133  26 M   Somerville MA           1:14:09         
   19 Brendan Casey               177  28 M   Newport RI              1:14:51         
   20 Stephen Eads                153  27 M   Dorchester MA           1:15:14         


               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Matt Magner                 339  33 M   Deptford NJ             1:00:38         
    2 John Mazzone                485  37 M   Hingham MA              1:02:33         
    3 Daniel Green                247  30 M   Watertown MA            1:02:53         
    4 Ryan Pace                   399  35 M   Brookline MA            1:03:25         
    5 Jason Bridges               261  31 M   Nantucket MA            1:05:09         
    6 Donald Postles Jr           252  30 M   New York NY             1:05:55         
    7 Jeffrey Kopacz              389  35 M   Arlington MA            1:06:10         
    8 Carlos Bazam                380  35 M   Acton MA                1:06:24         
    9 Franco Zuccoli              459  36 M   Marblehead MA           1:06:27         
   10 Brian McGourty              539  38 M   Braintree MA            1:08:19         
   11 Dave Walmsley               976  32 M   Northborough MA         1:09:03         
   12 William Moorehouse          312  32 M   Boston MA               1:10:06         
   13 Paul Capuzziello            514  38 M   Wrentham MA             1:10:09         
   14 Scott Hugo                  430  36 M   Easton CT               1:10:15         
   15 Michael Speicher            318  32 M   Brookline MA            1:10:21         
   16 Russell Carson              361  34 M   Nantucket MA            1:10:24         
   17 John McCabe                 394  35 M   Shrewsbury MA           1:10:34         
   18 Ted Webster                 413  35 M   Cohasset MA             1:10:53         
   19 Jason Trepanier             501  37 M   Sagamore MA             1:11:08         
   20 Lance Davis                 390  35 M   Somerville MA           1:13:03         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Sean Doherty                690  43 M   Osterville MA             59:20         
    2 Keith Ketterer              630  41 M   Foxboro MA                59:21         
    3 Jerry Campbell              824  48 M   Hubbardston MA          1:02:31         
    4 Ken Gaynor                  807  47 M   Falmouth MA             1:05:49         
    5 Al Diamond                  620  41 M   Winchester MA           1:07:35         
    6 John MacKey                 743  45 M   Winchester MA           1:08:49         
    7 Steven Peterson             738  44 M   Arlington MA            1:09:21         
    8 James Ward                  716  43 M   Norwell MA              1:09:57         
    9 Kevin Hall                  698  43 M   Guilford CT             1:10:20         
   10 Deane Ferioli               623  41 M   Bridgewater MA          1:10:47         
   11 Bill Eicholzer              660  42 M   Princeton MA            1:11:22         
   12 Rob Follett                 626  41 M   Acton MA                1:13:25         
   13 Edward Codd                 590  40 M   Cambridge MA            1:13:48         
   14 Dan Connor                  619  41 M   Cotuit MA               1:14:14         
   15 Joseph Miara                816  47 M   Andover MA              1:14:28         
   16 Michael Gorman              782  46 M   Walpole MA              1:14:54    2:00 
   17 Peter Lyons                 671  42 M   Dennis MA               1:15:45         
   18 Robert Bothwell             651  42 M   Marshfield MA           1:16:10         
   19 Robert Flint                979  40 M   Newton MA               1:17:55         
   20 John Baxter                 684  48 M   Wayland MA              1:20:02         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Nick Harmansky              902  53 M   W Barnstable MA         1:04:45         
    2 Eugene Gallagher            900  53 M   Norwell MA              1:14:03         
    3 John Marenghi               919  55 M   Marblehead MA           1:15:36         
    4 Jesse Van Fossen            905  53 M   Centerville MA          1:20:57         
    5 Robert Thompson             942  58 M   Ipswich MA              1:27:43         


               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 - 69

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Gene Cormier                834  60 M   South Dennis MA         1:09:32         
    2 Andries Van Dam             972  69 M   Barrington RI           1:38:35         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 70 - 79

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

              MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 80 & OVER

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 




                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2007 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                           'Sprint II Triathlon'
Sept. 8, 2007         Swim 1/8  Mi./Cycle 10.0 Mi./Run 3.5 Mi.       Hyannis, MA
Race Direction: TIME OUT! PRODUCTIONS        Timing: Granite State Race Services
================================================================================


              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Kristine Bunker              20  15 F   Falmouth MA             1:12:29         
    2 Anna Gannett                 61  16 F   E Sandwich MA           1:13:52         
    3 Shannon Cleary               52  14 F   Centerville MA          1:20:36         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Jennifer Calabrese           87  24 F   Berkeley Heights NJ     1:06:03         
    2 Becky Braman                 74  23 F   Medford MA              1:06:14         
    3 Rebecca Hunnewell           158  27 F   Sandwich MA             1:08:22         
    4 Anna Malinkevich             73  22 F   Shrewsbury MA           1:08:30         
    5 Erin Dougherty              108  28 F   Middleburg MA           1:10:10         
    6 Sarah Bohonowicz            129  26 F   Newport RI              1:11:04         
    7 Kristen Fiola                79  23 F   Hampden MA              1:12:06         
    8 Kathleen Greer               78  26 F   Fairfield MA            1:12:56         
    9 Elyse Archila                85  24 F   Braintree MA            1:13:05         
   10 Mariana Folco                70  21 F   Chestnut Hill MA        1:13:33         
   11 Kristina Cvitanovic          89  24 F   Brookline MA            1:14:07         
   12 Hannah Brewster              71  22 F   Plymouth MA             1:14:10         
   13 Krystal Kliger               80  23 F   Ashford CT              1:14:26         
   14 Keri Towne                  170  27 F   Lakeville MA            1:16:47         
   15 Lindsay Cohen                88  24 F   New York NY             1:17:23         
   16 Kate Hensley                213  29 F   Boston MA               1:18:38         
   17 Derra Cameron               109  25 F   Attleboro MA            1:19:01         
   18 Karen Pollicelli            165  27 F   Medway MA               1:21:46         
   19 Suzanne Walsh               198  28 F   Boston MA               1:23:09         
   20 Kate Golden                 211  29 F   Boston MA               1:23:28         


              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Meghan Kilroy               368  34 F   Newton MA               1:07:53         
    2 Lynne David                 556  39 F   Pepperell MA            1:10:02         
    3 Jennifer Davidson           425  36 F   Sterling MA             1:10:10         
    4 Angie Hilsabeck             429  36 F   Hingham MA              1:11:53         
    5 Luann Calcagni              466  37 F   Plymouth MA             1:12:19         
    6 Andrea MacKey               483  37 F   Winchester MA           1:13:17         
    7 Patricia Johnsen            273  31 F   Cambridge MA            1:13:49         
    8 Jennifer Tierney            229  30 F   Charlestown MA          1:14:10         
    9 Tara Bedenkop               464  37 F   Osterville MA           1:14:28         
   10 Deirdre Eng                 244  30 F   New York NY             1:15:48         
   11 Sherre Wilson               581  39 F   Devon PA                1:16:03         
   12 Jill Dratch                 522  38 F   Southborough MA         1:16:05         
   13 Tracy Sullivan              577  39 F   Sagamore Beach MA       1:18:31         
   14 Tara Cahalane               322  33 F   Framingham MA           1:18:53         
   15 Brenda Cooney               313  36 F   Lawrence MA             1:19:44         
   16 Vanessa Cadoux              359  34 F   Burlington MA           1:20:28         
   17 Lisa Lazarczyk              437  36 F   Arlington MA            1:20:34         
   18 Julie Sears                 548  38 F   Plymouth MA             1:20:47         
   19 Grace Pimental              446  36 F   Hingham MA              1:20:55         
   20 Deanne Pontone              545  38 F   Reading MA              1:21:53         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Susan Cashin                587  40 F   Franklin MA             1:09:14         
    2 Lesley Amaral               683  43 F   Mansfield MA            1:12:11         
    3 Patty Gaynor                808  47 F   Falmouth MA             1:13:56         
    4 Meg Bergstrand              649  42 F   Chestnut Hill MA        1:16:56         
    5 Dana Diamond                621  41 F   Winchester MA           1:16:57         
    6 Maryellen Loucks            732  44 F   W Barnstable MA         1:17:57         
    7 Mary Rodgers                833  48 F   Boston MA               1:19:02         
    8 Cathy Randolph              608  40 F   Malden MA               1:19:54         
    9 Tricia Flaherty             692  43 F   Boston MA               1:20:00         
   10 Lisa Theoharidis            775  45 F   Centerville MA          1:20:17         
   11 Leslie Halnen               726  44 F   Norfolk MA              1:20:34         
   12 Karen Johnson               705  43 F   Arlington MA            1:23:25         
   13 Joyce Duke                  596  40 F   Plympton MA             1:23:47         
   14 Kristen Gorrasi             695  43 F   Sandwich MA             1:23:55         
   15 Marcella McCarthy           788  46 F   Yarmouthport MA         1:24:27         
   16 Julie Bowen                 778  46 F   Reading MA              1:24:33         
   17 Christine Livingston        603  40 F   Chelmsford MA           1:27:24         
   18 Lynne Harrold               629  41 F   Somerville MA           1:29:16         
   19 Amy Mendez                  605  40 F   Sutton MA               1:30:03         
   20 Ellen McWade                789  46 F   Franklin MA             1:30:53         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Maureen Wattley             884  51 F   Boston MA               1:11:39         
    2 Nancy McGann                861  50 F   Hanover MA              1:18:29         
    3 Anne Gibbons                910  51 F   South Dennis MA         1:22:00         
    4 Mary Kaminski               859  50 F   Carver MA               1:27:44         
    5 Catherine Hoover Smith      880  51 F   Princeton MA            1:28:33         
    6 Mary Ellen Shields          896  52 F   Bolton MA               1:37:48         
    7 Deanna Casey                931  57 F   Newport RI              1:43:26         


              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 - 69

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Robin Kanarek               954  61 F   Concord MA              1:34:48         
    2 Jane Teas                   951  60 F   Columbia SC             1:54:44         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 70 - 79

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

             FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 80 & OVER

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 




                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2007 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                           'Sprint II Triathlon'
Sept. 8, 2007         Swim 1/8  Mi./Cycle 10.0 Mi./Run 3.5 Mi.       Hyannis, MA
Race Direction: TIME OUT! PRODUCTIONS        Timing: Granite State Race Services
================================================================================


                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 10 - 19

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 20 - 29

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 30 - 39

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Robert Flaherty             527  38 M   Mashpee MA                58:36         
    2 Peter Follet                364  34 M   Woodstock CT            1:00:01         
    3 Stephen Qualey              345  33 M   Woburn MA               1:01:32         
    4 Richard Flood               557  39 M   New Bedford MA          1:04:12         
    5 Kyle Geiselman              268  31 M   Cumberland RI           1:05:51         
    6 Mike Tentindo               291  31 M   N Reading MA            1:08:02         
    7 Tim Blanchard               419  36 M   Bridgewater MA          1:12:37         
    8 Robert Beatty               463  37 M   Quincy MA               1:13:09         
    9 Greg Larson                 391  35 M   Quincy MA               1:13:09         
   10 Andrew Vernazza             319  32 M   Squantum MA             1:13:45         
   11 James Ranney                573  39 M   Nantucket MA            1:16:00         
   12 Daniel Bartholomew          324  33 M   Taunton MA              1:16:47         
   13 Christopher Silva           452  36 M   Marlborough MA          1:18:16         
   14 Daniel Konstanty            535  38 M   Melrose MA              1:19:28         
   15 Matt Crowley                521  38 M   Lexington MA            1:25:18         

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 40 - 49

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Jim Hayes                   828  48 M   Weymouth MA             1:00:00         
    2 Brian Fernandes             781  46 M   Plymouth MA             1:00:32         
    3 Mick Natoli                 850  49 M   Salem NH                1:08:24         
    4 Lawrance Oconnor            673  42 M   Boston MA               1:10:05         
    5 Matthew Stewart             646  41 M   Boston MA               1:11:44         
    6 Roy Chabra                  588  40 M   Marshfield MA           1:15:07         
    7 Mark Stephens               797  46 M   Milford MA              1:16:53         
    8 Larry Phillips              791  46 M   Red Hook NY             1:17:46         
    9 Ken Losordo                 786  46 M   E Falmouth MA           1:17:53         
   10 Gordon Juric                762  45 M   Hingham MA              1:21:16         
   11 Joel Shamon                 677  42 M   Middleton MA            1:23:18         
   12 Jim Sweeney                 714  43 M   Boston MA               1:23:52         
   13 John Fernandes              724  44 M   Taunton MA              1:23:52         
   14 David Johnson               811  47 M   Quincy MA               1:38:48         


                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 50 - 59

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Dale Rothenberger           867  50 M   Oneonta NY                59:27         
    2 Bill Schmitt                883  51 M   Norwell MA              1:14:21         
    3 Robert Bloomer              875  51 M   Brewster MA             1:17:01         
    4 Robert Delle                889  52 M   Westboro MA             1:24:08         
    5 Robert Kevin Dougherty      962  56 M   Herndon MA              1:30:11         
    6 Hamish Allen                885  52 M   Boylston MA             1:30:27         
    7 Fred McDermott              895  52 M   Brockton MA             1:34:25         
    8 Joseph Long                 860  50 M   Scituate MA             1:41:16    2:00 
    9 Richard Weiss               906  53 M   Derby CT                2:00:09         

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 60 - 69

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Tom Quinlan                 968  67 M   Hampton NH              1:59:48         

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 70 - 79

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

                  AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 80 & OVER

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 




                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2007 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                           'Sprint II Triathlon'
Sept. 8, 2007         Swim 1/8  Mi./Cycle 10.0 Mi./Run 3.5 Mi.       Hyannis, MA
Race Direction: TIME OUT! PRODUCTIONS        Timing: Granite State Race Services
================================================================================


                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 10 - 19

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Emily Cohen                  64  17 F   Wayland MA              1:21:31         

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 20 - 29

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Kathryn Cunningham          112  25 F   Boston MA               1:21:57         
    2 Kristi Tan                  225  29 F   Jamaica Plain MA        1:27:18         
    3 Maria Caltabiano            176  28 F   Middleboro MA           1:27:57         
    4 Lindsey Watts               126  25 F   Boston MA               1:48:23         

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 30 - 39

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Vana Trudeau                409  35 F   Dennisport MA           1:09:59         
    2 Michele Fox                 529  38 F   Andover MA              1:11:23         
    3 Elizabeth Coughlin          300  32 F   Marion MA               1:12:25         
    4 Emily Berger                233  30 F   Boston MA               1:17:20         
    5 Crystal Kolden              249  30 F   Worcester MA            1:23:03         
    6 Michelle Foley              528  38 F   Middleboro MA           1:23:32         
    7 Beth Flaherty               379  35 F   Vineyard Haven MA       1:32:42         
    8 Lianne Borax                510  38 F   Fayville MA             1:33:09         
    9 Elizabeth Stewart Dunford   265  31 F   Auburndale MA           1:40:24         

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 40 - 49

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Carla Dropo                 806  47 F   Beverly MA              1:15:21         
    2 Rosemary Nesline            606  40 F   Wilmington MA           1:26:45         
    3 Ellen Gutermuth             725  44 F   Centerville MA          1:30:22         
    4 Amy Lipman-White            731  44 F   Hanover MA              1:34:16         
    5 Tammi Halley                598  40 F   Quincy MA               1:36:39         
    6 Katherine Orcutt            832  48 F   Maynard MA              1:48:38         
    7 Donna Cohen                 750  45 F   Lynn By The Sea MA      1:55:28         

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 50 - 59

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Kathryn Braun               876  51 F   Fairfield CT            2:02:04         
    2 Lauren Pak                  865  50 F   New Haven CT            2:06:29         

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 60 - 69

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 


                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 70 - 79

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

                    AWARD DIVISION FOR FILLYS 80 & OVER

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 







race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News