Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2007 MIAA Eastern Mass Divisional XC Championships

Boston, MA, November 10, 2007

[Boy's DI Results | Boy's DI Team Scores | Boy's DII Results | Boy's DII Team Scores | Boy's DIII Results | Boy's DIII Team Scores | Boy's DIV Team Scores | Girl's DI Results | Girl's DI Team Scores | Girl's DII Results | Girl's DII Team Scores | Girl's DIII Results | Girl's DIII Team Scores | Girl's DIV Results | Girl's DIV Team Scores ]

Boy's DIV Results

       2007 MIAA Eastern Mass Divisional Cross Country Championships
                         Franklin Park, Boston MA
                             November 10, 2007

           ============== BOY's DIV IV 5k RACE =================


Place TmPl No.   Name                      Yr School             Time  
===== ==== ===== ========================= == ================== ===== 
    1    1  2137 GABE PACIONE              SR Hamilton-Wenham    16:22  T 
    2    2  2032 JONATHAN GAULT            JR Bedford            16:36  I 
    3    3  2200 MAX DARRAH                SO Mashpee            16:40  I 
    4    4  2310 SAM RAKOC                 JR Swampscott         16:49  T 
    5    5  2354 JOHN SKILLMAN             SR Weston             16:50  I 
    6    6  2288 JOHNNY GREGOREK           SO Seekonk            16:51  T 
    7    7  2149 MIKE MURPHY               SR Hanover            16:52  T 
    8    8  2304 SR HELLER                 SR Swampscott         16:54  T 
    9    9  2163 GREG KRATHWOHL            SO Ipswch             16:55  I 
   10   10  2139 JOSHUA RICE               SR Hamilton-Wenham    17:13  T 
   11   11  2268 MATT LEE                  SR Pembroke           17:16  T 
   12   12  2197 DEVIN CANNON              JR Mashpee            17:25  I 
   13   13  2309 DAN RAKOC                 SR Swampscott         17:26  T 
   14   14  2168 SAM THOMAS                SR Ipswch             17:27  I 
   15   15  2230 DANIEL KAEPPLINGER        JR North Reading      17:33  I 
   16   16  2263 PAUL CINA                 SO Pembroke           17:33  T 
   17   17  2221 GREG ENGLEHART            SO Newburyport        17:38  I 
   18   18  2292 SAM SPENCER               JR Seekonk            17:38  T 
   19       2240 ANDREW SWIDERSKI          JR Norton             17:41  I 
   20   19  2187 ERIC KIMBALL              JR Manchester Essex   17:42  I 
   21   20  2116 CHRIS HARVEY              JR East Bridgewater   17:43    
   22   21  2133 HARRY BLACK               JR Hamilton-Wenham    17:44  T 
   23   22  2143 PETER BAILEY              SR Hanover            17:45  T 
   24   23  2084 MATT MYETTE               SR Carver             17:45    
   25   24  2086 BRAD SPOONER              JR Carver             17:46    
   26   25  2317 JOE LYONS                 JR Tyngsborough       17:46    
   27   26  2306 JAMES KEETER              SR Swampscott         17:46  T 
   28   27  2114 MIKE COLE                 JR East Bridgewater   17:53    
   29   28  2135 DAN KATZ                  SR Hamilton-Wenham    17:54  T 
   30   29  2253 DANA DOURDEVILLE          FR Old Rochester      17:57    
   31   30  2266 RYAN KELLEY               FR Pembroke           17:57  T 
   32   31  2136 NATHANIEL MCGOUGH         SO Hamilton-Wenham    17:58  T 
   33   32  2294 NICK AILES                JR Sturgis            17:59    
   34   33  2141 BENJAMIN VON STAATS       SR Hamilton-Wenham    17:59  T 
   35   34  2177 SAM OLIVERI               SO Lynnfield          18:00    
   36   35  2113 CHARLIE YON               SR Dover-Sherbon      18:03    
   37   36  2280 ERIC DONNELLY             SO Sacred Heart       18:04    
   38   37  2025 TIM RIVOTTO               JR Austin Prep        18:06    
   39   38  2146 MIKE HORTON               SR Hanover            18:06  T 
   40       2238 GIL O'NEIL                JR Norton             18:07    
   41   39  2029 ALEXANDER BRADFORD        JR Bedford            18:08    
   42   40  2131 LUKE SEABURG              JR Georgetown         18:10    
   43   41  2355 TAKUMA TANAKA             JR Weston             18:11    
   44   42  2340 GREG HAMALIAN             SO West Bridgewater   18:11    
   45   43  2142 JOHN AVITABLE             SR Hanover            18:12  T 
   46   44  2037 BEN CAVICCHI              SR Bellingham         18:13    
   47   45  2351 JAMIE EBERLEIN            SO Weston             18:14    
   48   46  2144 JOE CADIGAN               JR Hanover            18:15  T 
   49   47  2121 MATT SHEA                 SR East Bridgewater   18:17    
   50   48  2129 ZACH MEADER               JR Georgetown         18:17    
   51   49  2109 JOHN MAY                  JR Dover-Sherbon      18:19    
   52   50  2264 JAMES CONER               FR Pembroke           18:22  T 
   53   51  2291 JOSHUA RAINHO             JR Seekonk            18:22  T 
   54   52  2140 LUKE VANCE                JR Hamilton-Wenham    18:22  T 
   55   53  2256 ROB GAMMELL               SO Old Rochester      18:24    
   56   54  2185 BEN GIRARD                FR Manchester Essex   18:25    
   57   55  2152 DAVID ALLEN               SO Hull               18:26    
   58   56  2312 SIERK VAN DER BURG        JR Swampscott         18:26  T 
   59   57  2241 PETE BAILEY               JR Norwell            18:27    
   60   58  2188 SPENCER LANGE             JR Manchester Essex   18:28    
   61   59  2362 JONAH RUDDY               SR Westwood           18:29    
   62   60  2287 MATT FISK                 SR Seekonk            18:29  T 
   63   61  2225 BRIAN MORSE               FR Newburyport        18:31    
   64   62  2158 TJ STOKES                 SO Hull               18:35    
   65   63  2184 ALEX DALEY                JR Manchester Essex   18:36    
   66   64  2247 NICK GENATOSSIO           SR Norwell            18:36    
   67   65  2220 LUKE EARLS                SR Newburyport        18:37    
   68   66  2301 SEBASTIAN JACKAUS         SO Sturgis            18:37    
   69       2206 WESLEY FITTING            FR Matignon           18:38    
   70   67  2267 RYAN KOPPER               SR Pembroke           18:39  T 
   71   68  2219 RYAN CLARK                FR Newburyport        18:40    
   72   69  2333 NOAH JEFFERSON            SR Watertown          18:40    
   73   70  2285 CODY ARCHAMBAULT          FR Seekonk            18:41  T 
   74   71  2063 EVAN DRAKE                SR Cape Cod Academy   18:43    
   75   72  2337 KEN SZUBZDA               SO Watertown          18:45    
   76   73  2350 BRENDAN DEVLIN            JR Weston             18:46    
   77   74  2222 SEAN HICKMAN              SO Newburyport        18:47    
   78   75  2162 TOM JOSEPHSON             FR Ipswch             18:47    
   79       2207 TYLER FAULKNER            SO Minuteman          18:50    
   80   76  2150 BILL PACKARD              JR Hanover            18:51  T 
   81   77  2290 MIKE MULLEN               SO Seekonk            18:53  T 
   82   78  2360 BRENDAN LEAHY             JR Westwood           18:54    
   83   79  2052 MATT WHITE                SO Bourne             18:55    
   84   80  2316 GREG LANGLOIS             SR Tyngsborough       18:56    
   85   81  2165 MARK O'FLYNN              JR Ipswch             18:56    
   86       2210 FRANCIS GOODWIN           SO Mystic Valley      18:57    
   87   82  2250 TODD SELBY                JR Norwell            18:58    
   88   83  2224 RYAN KELLEY               SO Newburyport        18:58    
   89   84  2274 NICK AYLWARD              FR Sacred Heart       18:59    
   90   85  2203 SEAN MARRAMA              FR Mashpee            18:59    
   91   86  2357 KRISTIAN BRAKKE           SR Westwood           19:00    
   92   87  2074 JEFF BURNETT              SR Cardinal Spellman  19:01    
   93   88  2072 TIM BERNAZZANI            JR Cardinal Spellman  19:01    
   94   89  2022 STEVE DUSEL               SR Austin Prep        19:02    
   95   90  2048 JIMMY DUANE               JR Bourne             19:02    
   96   91  2321 IAN TUCKE                 SR Tyngsborough       19:03    
   97   92  2164 SEBASTIAN NIEPOORT        JR Ipswch             19:03    
   98   93  2148 BRAD MARX                 SR Hanover            19:04  T 
   99   94  2094 JOHN PAUL SULLIVAN        JR Coyle & Cassidy    19:04    
  100   95  2305 ANDREW KEETER             SR Swampscott         19:04  T 
  101   96  2245 TIM DALFERRO              JR Norwell            19:05    
  102   97  2104 JOHN BENSON               SO Dover-Sherbon      19:05    
  103       2272 JAMES HICKEY              SR Rockland           19:06    
  104   98  2171 GUS ZAGARELLA             SO Ipswch             19:07    
  105   99  2201 RYAN FITZPATRICK          JR Mashpee            19:09    
  106  100  2040 CHRIS IOSUE               FR Bellingham         19:09    
  107  101  2178 DYLAN RIZZO               JR Lynnfield          19:11    
  108  102  2182 DJ BALL                   JR Manchester Essex   19:12    
  109  103  2318 KYLE RICHARDSON           SO Tyngsborough       19:12    
  110  104  2293 ZACH ZIMMERMAN            SO Seekonk            19:12  T 
  111  105  2031 CHRISTOPHER DONOVAN       JR Bedford            19:13    
  112  106  2356 KESHAV TYAGI              SO Weston             19:13    
  113  107  2279 JAMIE CONNOR              SO Sacred Heart       19:14    
  114  108  2110 DREW MAYFIELD             JR Dover-Sherbon      19:15    
  115  109  2192 KEVIN REILLY              SR Marian             19:15    
  116  110  2006 JOHN MCKEON               FR Abington           19:17    
  117  111  2001 TOM CHAMBERS              JR Abington           19:18    
  118  112  2347 IAN BROMFIELD             FR Weston             19:21    
  119  113  2123 DUSTIN ZENTZ              SO East Bridgewater   19:22    
  120  114  2034 SELBY LEBERT              JR Bedford            19:23    
  121  115  2180 BRIAN SACHETTA            SR Lynnfield          19:23    
  122  116  2015 CHRIS ROBICHAU            SR Archbishop William 19:24    
  123  117  2069 MIKE O'NEIL               JR Cape Cod Academy   19:24    
  124  118  2183 SCOTT COWMAN              SO Manchester Essex   19:24    
  125  119  2170 ALEX VLAHOS               JR Ipswch             19:25    
  126  120  2186 NATE JERMAIN              FR Manchester Essex   19:25    
  127  121  2108 PETER HOLLAND             SR Dover-Sherbon      19:26    
  128  122  2361 ALEX ORTLOFF              SR Westwood           19:27    
  129  123  2028 DEL BENNETT               SR Bedford            19:29    
  130  124  2205 DYLAN TERRILL             FR Mashpee            19:30    
  131  125  2026 JUSTIN ZOLOT              SR Austin Prep        19:30    
  132  126  2363 MICHAEL SHARRY            JR Westwood           19:31    
  133  127  2364 PATRICK SLEIGHT           FR Westwood           19:31    
  134  128  2045 BARRY ARAUJO              SO Bourne             19:32    
  135  129  2077 DAN PANTANO               SO Cardinal Spellman  19:33    
  136  130  2358 PARAS DOSHI               SR Westwood           19:34    
  137  131  2078 DAN PERRY                 SR Cardinal Spellman  19:35    
  138  132  2012 KEVIN MCCARTHY            JR Archbishop William 19:37    
  139  133  2322 JIMMY WALKER              JR Tyngsborough       19:38    
  140  134  2303 CASEY COLLINS             SO Swampscott         19:38  T 
  141  135  2099 DAN HERNON                SR Dedham             19:42    
  142  136  2269 STEVE NEGUS               SR Pembroke           19:43  T 
  143  137  2112 ANDREW WATSON             SR Dover-Sherbon      19:45    
  144  138  2125 EVAN DESROCHERS           SR Georgetown         19:47    
  145  139  2258 ROB GOODMAN               JR Old Rochester      19:49    
  146  140  2296 CAMERON BOWES             FR Sturgis            19:51    
  147  141  2181 NATHANIEL SMITH           JR Lynnfield          19:51    
  148  142  2315 MATT KOZOIL               SO Tyngsborough       19:52    
  149       2271 DREW GRAZIANO             SR Rockland           19:53    
  150  143  2018 CONNOR BAILEY             SR Austin Prep        19:54    
  151  144  2027 GEORGE BARATTA            JR Bedford            19:55    
  152  145  2088 JAMES ANDERSON            FR Coyle & Cassidy    19:55    
  153  146  2154 BRIAN COLLINS             FR Hull               19:55    
  154  147  2079 DOUG SMITH                SO Cardinal Spellman  19:57    
  155  148  2021 GREG DEYOUNG              SO Austin Prep        19:58    
  156  149  2226 CHARLES CLERKIN           FR North Reading      20:00    
  157  150  2278 EVAN CAREY                JR Sacred Heart       20:00    
  158  151  2118 GEOFF O'BRIEN             SO East Bridgewater   20:01    
  159  152  2352 CONNOR MALONEY            FR Weston             20:01    
  160  153  2217 JACK BARRY                SO Newburyport        20:02    
  161  154  2282 ZACH METZGER              FR Sacred Heart       20:03    
  162  155  2128 SAM MCMAHON               SR Georgetown         20:04    
  163  156  2096 ANDREW ZAYAC              FR Coyle & Cassidy    20:04    
  164  157  2346 MATT SYLVA                JR West Bridgewater   20:04    
  165  158  2173 ROBBIE BENSON             FR Lynnfield          20:05    
  166  159  2198 JORDAN COLLINGS           SO Mashpee            20:05    
  167  160  2191 SAM PISCIA                SR Marian             20:06    
  168  161  2095 JASON WOOD                SR Coyle & Cassidy    20:07    
  169  162  2047 BILLY DUANE               SR Bourne             20:08    
  170  163  2196 IAN BROUTHILLETTE         SO Mashpee            20:08    
  171       2369 JOE WALLACE               JR Winthrop           20:09    
  172  164  2255 BRUCE FOX                 SO Old Rochester      20:09    
  173  165  2194 ANDREW SANTUCCI           SO Marian             20:10    
  174  166  2120 JOHN SHAUGHNESSY          SR East Bridgewater   20:11    
  175  167  2046 PETER BREEN               SO Bourne             20:12    
  176  168  2009 BRENDAN WHALEN            8  Abington           20:12    
  177  169  2175 MATT CLARKE               JR Lynnfield          20:13    
  178  170  2298 ZACHARY CROCKFORD         FR Sturgis            20:15    
  179  171  2115 JAMES COSBY               JR East Bridgewater   20:16    
  180  172  2033 JARRYD HEYL               JR Bedford            20:16    
  181  173  2338 SHANE FENCER              JR West Bridgewater   20:17    
  182  174  2265 GRAHAM EDWARDS            SO Pembroke           20:17  T 
  183  175  2242 DAN BURKE                 JR Norwell            20:18    
  184  176  2011 CHRIS JOYCE               JR Archbishop William 20:19    
  185  177  2283 MATT PUTNEY               FR Sacred Heart       20:20    
  186  178  2081 SAM HOSFORD               SO Carver             20:21    
  187  179  2246 SHANE DONLAN              SO Norwell            20:21    
  188  180  2130 ANDREW MUESKES            SO Georgetown         20:22    
  189  181  2335 DON PHAM                  SO Watertown          20:22    
  190  182  2248 JIM KELLY                 SR Norwell            20:23    
  191  183  2062 ANDREW CONSTANTINE        SR Cape Cod Academy   20:23    
  192  184  2002 NICK HOITT                JR Abington           20:25    
  193  185  2093 ADAM POWERS               JR Coyle & Cassidy    20:27    
  194  186  2126 CALVIN GONZALEZ           7  Georgetown         20:28    
  195  187  2299 ALEX DUFAULT              FR Sturgis            20:33    
  196  188  2127 DAVID JARAS               SO Georgetown         20:33    
  197  189  2329 GEOFFREY DIEHL            SR Watertown          20:35    
  198       2324 CHRIS CANTALOUPO          SR Upper Cape Cod     20:36    
  199  190  2176 RAHUL DESAI               SR Lynnfield          20:37    
  200  191  2342 BILL HOLT                 SO West Bridgewater   20:37    
  201  192  2075 TIM ERANIO                SR Cardinal Spellman  20:44    
  202  193  2003 ERIC LEE                  JR Abington           20:45    
  203  194  2319 DAVE RUDDERHAM            JR Tyngsborough       20:48    
  204  195  2085 AARON REID                FR Carver             20:50    
  205  196  2042 KYLE NORTHROP             FR Bellingham         20:51    
  206       2209 SHAUN FRANKS              SR Mystic Valley      20:52    
  207  197  2334 BRENDAN KUO               SO Watertown          20:54    
  208  198  2005 CHRIS MCDONNELL           JR Abington           20:54    
  209  199  2341 CHRIS HOFMANN             JR West Bridgewater   20:54    
  210  200  2024 CHARLIE LUDWIG            SO Austin Prep        20:55    
  211  201  2234 STEVEN STEWART            SR North Reading      21:02    
  212  202  2071 DAN BERNAZZANI            SR Cardinal Spellman  21:02    
  213       2273 KEVIN SHEEHAN             SR Rockland           21:06    
  214  203  2061 JAMES BURTON              SR Cape Cod Academy   21:07    
  215  204  2068 DAVID HOWLAND             JR Cape Cod Academy   21:08    
  216  205  2070 NATHAN WALSH              SR Cape Cod Academy   21:10    
  217  206  2007 MIKE MULLIGAN             SO Abington           21:13    
  218  207  2339 ZACH GUERRINI             SO West Bridgewater   21:17    
  219  208  2111 ED TARNELL                SO Dover-Sherbon      21:18    
  220  209  2254 DANA DUGGAN               SO Old Rochester      21:20    
  221  210  2259 STEFAN MANDELL            SO Old Rochester      21:21    
  222  211  2010 MATT DOYLE                FR Archbishop William 21:22    
  223  212  2092 KRIS PEARSON              SO Coyle & Cassidy    21:22    
  224  213  2039 DAN GRIFFIN               JR Bellingham         21:23    
  225  214  2231 STEPHEN MACK              JR North Reading      21:23    
  226  215  2233 JOHN SLAKEY               SO North Reading      21:27    
  227  216  2082 JUSTIN KNUTH              FR Carver             21:28    
  228  217  2281 EVAN GRANDE               FR Sacred Heart       21:29    
  229  218  2160 MARK WALSH                SR Hull               21:34    
  230  219  2232 BRIAN MOORE               JR North Reading      21:36    
  231  220  2228 RYAN EMRICH               FR North Reading      21:37    
  232  221  2195 RYAN SELLER               JR Marian             21:38    
  233       2211 ARTHUR HOFFMAN            JR Mystic Valley      21:40    
  234       2365 CHARLES HENNEBURY         JR Winthrop           21:40    
  235  222  2089 MICHAEL BRENNAN           JR Coyle & Cassidy    21:44    
  236  223  2087 MARK WINDERS              SO Carver             21:45    
  237  224  2159 JACOB TROISAN             JR Hull               21:55    
  238  225  2043 JOE ROCHE                 FR Bellingham         21:58    
  239  226  2017 JONATHAN STERN            FR Archbishop William 22:02    
  240  227  2344 JOE SOUZA                 7  West Bridgewater   22:10    
  241       2208 JAMES LOGUE               JR Minuteman          22:11    
  242  228  2097 MIKE BRENNAN              JR Dedham             22:21    
  243  229  2041 COREY KENNEDY             SO Bellingham         22:22    
  244  230  2100 JOHN HOWARD               SR Dedham             22:24    
  245  231  2044 SPENCER WYANT             JR Bellingham         22:25    
  246  232  2260 PETER PERKINS             FR Old Rochester      22:30    
  247  233  2300 CHRISTIAN HALL            FR Sturgis            22:32    
  248  234  2328 JEFF BABIGIAN             SR Watertown          22:34    
  249       2213 MIKE O'CONNOR             SO Mystic Valley      22:50    
  250  235  2193 TED RO                    SR Marian             22:51    
  251  236  2102 JEFF PEZZONE              JR Dedham             22:57    
  252  237  2295 ELIOT ALDER               SO Sturgis            23:01    
  253       2235 MIKE GILLIS               FR Norton             23:13    
  254  238  2155 AJ EDELSTEIN              SR Hull               24:08    
  255  239  2103 NICK VALENTINO            JR Dedham             24:00    
  256       2367 VINCENT LOCONTE           SO Winthrop           24:53    
  257       2366 CASEY HOLDEN              JR Winthrop           25:00    
  258  240  2014 CHRIS PLAYER              SO Archbishop William 25:53    
  259  241  2161 DAVE WEST                 SO Hull               26:02    
  260       2327 TYLOR WARNICA             SO Upper Cape Cod     26:43    
  261       2326 BALKAM PETER              FR Upper Cape Cod     26:51    

T = Team Advancer
I = Individual Advancer




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News