Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Capabilities

Hyannis, MA, May 6, 2007

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com






         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:05  8:25    1 70-98   48 M    94 James Hines                                                                           

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:13  7:49    1 60-69   37 M   186 John Saarmann               Stanhope,NJ                                                  
 2     24:30  7:54    2 60-69   41 M    87 Bud Reed                                                                              
 3     24:39  7:57    3 60-69   43 M   196 Ed Sugrue                   Brewster,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:09  6:11    1 50-59    9 M    62 Kenneth Colmer                                   Bass River Pediatrics                
 2     21:26  6:55    2 50-59   22 M   222 Jim McLaughlin              Sandwich,MA                                                  
 3     23:04  7:26    3 50-59   32 M   122 David Farrell               S Chatham,MA                                                 

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:25  5:56    1 40-49    7 M   175 Paul Vertefeuille           Oak Bluffs,MA                                                
 2     20:22  6:34    2 40-49   14 M   132 Michael Russo               Flushing,NY                                                  
 3     22:00  7:06    3 40-49   24 M   110 Kevin Terrill                                                                         

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:33  5:01    1 30-39    1 M   207 Joe Navas                   N Eastham,MA                                                 
 2     16:17  5:15    2 30-39    2 M   212 Geof Newton                 Yarmouthport,MA                                              
 3     18:12  5:52    3 30-39    5 M   135 Jon Way                     Marstons Mills,MA                                            

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:36  5:21    1 20-29    3 M   170 Scott Thomas                W Chatham,MA                                                 
 2     16:57  5:28    2 20-29    4 M   171 Ray Joseph                  Chatham,MA                                                   
 3     19:07  6:10    3 20-29    8 M   137 Mawande Senene              Dennisport,MA                                                

         MEN AGE GROUP 15-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:39  6:20    1 15-19   11 M    11 Ben Hassey                  East Falmouth,MA                                             
 2     20:41  6:40    2 15-19   16 M   180 Jason Lefavor               Sandwich,MA                                                  
 3     20:46  6:42    3 15-19   18 M   181 Brian Steele                Sandwich,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 01-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:04  6:28    1 01-14   13 M    23 Maxwell Bearse              West Barnstable,MA                                           
 2     20:44  6:41    2 01-14   17 M   111 Dylan Terrill                                                                         
 3     24:05  7:46    3 01-14   36 M   163 Peter Markarian                                                                       

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:50  9:18    1 60-69   42 F    37 Beverly Savage              East Dennis,MA                                               
 2     37:18 12:02    2 60-69   64 F   168 Jodie Scofield                                                                        
 3     44:02 14:12    3 60-69   78 F   148 Elizabeth Tivnan                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:09  7:09    1 50-59    2 F   206 Jane Lovelette              Yarmouthport,MA                                              
 2     22:10  7:09    2 50-59    3 F   133 Linda Russo                 Flushing,NY                                                  
 3     26:22  8:30    3 50-59   20 F    90 Lynn VanEtta                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:06  7:08    1 40-49    1 F    26 Kathleen Thomas             Mashpee,MA                                                   
 2     22:17  7:11    2 40-49    4 F   224 Polly Papsadore             E Sandwich,MA                                                
 3     23:35  7:36    3 40-49    6 F    21 Carrie Bearse               West Barnstable,MA                                           

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:44  8:18    1 30-39   17 F    46 Joanna Watson               Bass River,MA                                                
 2     26:36  8:35    2 30-39   22 F    16 Joanne Jack                 Plymouth,MA                                                  
 3     27:36  8:54    3 30-39   30 F    72 Shari Jennings                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:14  7:30    1 20-29    5 F    49 Stephanie Monroe            Marstons Mills,MA                                            
 2     24:08  7:47    2 20-29    9 F    28 Kelly Rosebush              Allston,MA                                                   
 3     24:34  7:55    3 20-29   10 F    50 Kimberly Monroe             Marstons Mills,MA                                            

       WOMEN AGE GROUP 01-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:09  8:45    1 01-14   24 F   202 Lessie Currier              W Dennis,MA                                                  
 2     28:20  9:08    2 01-14   38 F   229 Taylor Perkins              W Barnstable,MA                                              
 3     30:03  9:42    3 01-14   48 F   199 Elissa Eonard               Mashpee,MA                                                   

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:33  5:01    1 30-39    1 M   207 Joe Navas                   N Eastham,MA                                                 
 2     16:17  5:15    2 30-39    2 M   212 Geof Newton                 Yarmouthport,MA                                              
 3     16:36  5:21    1 20-29    3 M   170 Scott Thomas                W Chatham,MA                                                 
 4     16:57  5:28    2 20-29    4 M   171 Ray Joseph                  Chatham,MA                                                   
 5     18:12  5:52    3 30-39    5 M   135 Jon Way                     Marstons Mills,MA                                            
 6     18:20  5:55    4 30-39    6 M   174 Michael Irving              E Farmouth,MA                                                
 7     18:25  5:56    1 40-49    7 M   175 Paul Vertefeuille           Oak Bluffs,MA                                                
 8     19:07  6:10    3 20-29    8 M   137 Mawande Senene              Dennisport,MA                                                
 9     19:09  6:11    1 50-59    9 M    62 Kenneth Colmer                                   Bass River Pediatrics                
 10    19:22  6:15    4 20-29   10 M    14 Justin Chrysostom           Buzzards Bay,MA                                               
 11    19:39  6:20    1 15-19   11 M    11 Ben Hassey                  East Falmouth,MA                                              
 12    19:49  6:24    5 20-29   12 M   130 Andrew Cormier              Bourne,MA                                                     
 13    20:04  6:28    1 01-14   13 M    23 Maxwell Bearse              West Barnstable,MA                                            
 14    20:22  6:34    2 40-49   14 M   132 Michael Russo               Flushing,NY                                                   
 15    20:25  6:35    6 20-29   15 M   123 Kevin Blakeman              Halifax,MA                                                    
 16    20:41  6:40    2 15-19   16 M   180 Jason Lefavor               Sandwich,MA                                                   
 17    20:44  6:41    2 01-14   17 M   111 Dylan Terrill                                                                          
 18    20:46  6:42    3 15-19   18 M   181 Brian Steele                Sandwich,MA                                                   
 19    21:02  6:47    4 15-19   19 M   131 Sam Ellis                   Sandwich,MA                                                   
 20    21:14  6:51    5 15-19   20 M   117 Thomas Bruemmer             Orleans,MA                                                    
 21    21:18  6:52    5 30-39   21 M   236 Jason Lilly                 Marstons Mills,MA                                             
 22    21:26  6:55    2 50-59   22 M   222 Jim McLaughlin              Sandwich,MA                                                   
 23    21:48  7:02    6 30-39   23 M   129 Keith Boisseau              Whitinsville,MA                                               
 24    22:00  7:06    3 40-49   24 M   110 Kevin Terrill                                                                          
 25    22:07  7:08    7 30-39   25 M   113 Michael Ken Kennedy         Mashpee,MA                                                    
 26    22:21  7:13    8 30-39   26 M   126 Jason Fraser                Plympton,MA                                                   
 27    22:27  7:15    9 30-39   27 M   189 Jason Michaud               E Falmouth,MA                                                 
 28    22:36  7:17    4 40-49   28 M   238 Michael Oneill              Charlestown,MA                                                
 29    22:45  7:20    5 40-49   29 M   139 David McCrossin             Dennisport,MA                                                 
 30    22:46  7:21    7 20-29   30 M    29 Clint Rosebush              Allston,MA                                                    
 31    22:50  7:22    6 40-49   31 M    47 Jeffrey Allard              Harwich Port,MA                                               
 32    23:04  7:26    3 50-59   32 M   122 David Farrell               S Chatham,MA                                                  
 33    23:36  7:37    7 40-49   33 M   203 Christopher Marlowe         W Barnestable,MA                                              
 34    23:38  7:37    8 40-49   34 M     3 Michael Bauman              West Wareham,MA      Hyannis Chamber                          
 35    23:50  7:41    4 50-59   35 M    76 Charles Thoms                                                                          
 36    24:05  7:46    3 01-14   36 M   163 Peter Markarian                                                                        
 37    24:13  7:49    1 60-69   37 M   186 John Saarmann               Stanhope,NJ                                                   
 38    24:16  7:50    4 01-14   38 M   125 Campbell Fackre             South Hamilton,MA                                             
 39    24:18  7:50   10 30-39   39 M   187 Ian Saarmann                Mashpee,MA                                                    
 40    24:21  7:51    9 40-49   40 M   119 Douglas Ivory               E Falmouth,MA                                                 
 41    24:30  7:54    2 60-69   41 M    87 Bud Reed                                                                               
 42    24:32  7:55    6 15-19   42 M    92 Harry Goulart                                                                          
 43    24:39  7:57    3 60-69   43 M   196 Ed Sugrue                   Brewster,MA                                                   
 44    24:43  7:58    5 50-59   44 M    30 Mark Stanley                Centerville,MA                                                
 45    25:10  8:07   11 30-39   45 M    48 Kenneth Pina                Bass River,MA                                                 
 46    25:21  8:11    4 60-69   46 M    38 Frederick Rice              Brewster,MA                                                   
 47    25:30  8:14    6 50-59   47 M   128 Stephen DiGeronimo          Osterville,MA                                                 
 48    26:05  8:25    1 70-98   48 M    94 James Hines                                                                            
 49    26:06  8:25   10 40-49   49 M   177 Kevin McGonagle             Hyannis,MA                                                    
 50    26:09  8:26    5 01-14   50 M    22 Simon Bearse                West Barnstable,MA                                            

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:06  7:08    1 40-49    1 F    26 Kathleen Thomas             Mashpee,MA                                                   
 2     22:09  7:09    1 50-59    2 F   206 Jane Lovelette              Yarmouthport,MA                                              
 3     22:10  7:09    2 50-59    3 F   133 Linda Russo                 Flushing,NY                                                  
 4     22:17  7:11    2 40-49    4 F   224 Polly Papsadore             E Sandwich,MA                                                
 5     23:14  7:30    1 20-29    5 F    49 Stephanie Monroe            Marstons Mills,MA                                            
 6     23:35  7:36    3 40-49    6 F    21 Carrie Bearse               West Barnstable,MA                                           
 7     23:42  7:39    4 40-49    7 F   208 Sarah Manning               Osterville,MA                                                
 8     23:45  7:40    5 40-49    8 F   153 Rana Murphy                                                                           
 9     24:08  7:47    2 20-29    9 F    28 Kelly Rosebush              Allston,MA                                                   
 10    24:34  7:55    3 20-29   10 F    50 Kimberly Monroe             Marstons Mills,MA                                             
 11    24:37  7:56    6 40-49   11 F   230 Susan Shanley               Barnstable,MA                                                 
 12    24:41  7:58    7 40-49   12 F   124 Alice Fackre                South Hamilton,MA                                             
 13    25:09  8:07    4 20-29   13 F   127 Meghan Devine               West Roxbury,MA                                               
 14    25:20  8:10    8 40-49   14 F   179 Susan Sard White            W Yarmouth,MA                                                 
 15    25:31  8:14    5 20-29   15 F    42 Nicole Wilson               Bristol,CT                                                    
 16    25:32  8:14    6 20-29   16 F   204 Gabriela Pokorna            Centerville,MA                                                
 17    25:44  8:18    1 30-39   17 F    46 Joanna Watson               Bass River,MA                                                 
 18    25:46  8:19    7 20-29   18 F   160 Kristy Scott                                                                           
 19    26:04  8:25    9 40-49   19 F    20 Lisa Miller                 Yarmouthport,MA                                               
 20    26:22  8:30    3 50-59   20 F    90 Lynn VanEtta                                                                           
 21    26:25  8:31    8 20-29   21 F    32 Catherine Campbell          Milton,MA                                                     
 22    26:36  8:35    2 30-39   22 F    16 Joanne Jack                 Plymouth,MA                                                   
 23    26:49  8:39    4 50-59   23 F   134 Linda Howard                E. Falmouth,MA                                                
 24    27:09  8:45    1 01-14   24 F   202 Lessie Currier              W Dennis,MA                                                   
 25    27:17  8:48    9 20-29   25 F    70 Jen Kreutzberg                                                                         
 26    27:20  8:49    5 50-59   26 F    12 Susan Bozek                 East Falmouth,MA                                              
 27    27:23  8:50    6 50-59   27 F    13 Beth Kennedy                Brighton,MA                                                   
 28    27:33  8:53   10 20-29   28 F    31 Laura Campbell              Milton,MA                                                     
 29    27:34  8:54   10 40-49   29 F    63 Lori Colmer                                      Bass River Pediatrics                 
 30    27:36  8:54    3 30-39   30 F    72 Shari Jennings                                                                         
 31    27:38  8:55   11 20-29   31 F   237 Meredith DeBonsk            Nantucket,MA                                                  
 32    27:56  9:01    7 50-59   32 F    83 Mary Burkinshaw                                                                        
 33    28:01  9:02    8 50-59   33 F    19 Jane Walsh                  West Yarmouth,MA                                              
 34    28:08  9:05   12 20-29   34 F    88 Susan Gunnels                                                                          
 35    28:14  9:06   11 40-49   35 F   141 Marjorie Bouigeois          Dennisport,MA                                                 
 36    28:16  9:07   13 20-29   36 F   120 Reilly Senkyr               Cambridge,MA                                                  
 37    28:17  9:07    9 50-59   37 F   213 Liz Broadtick               Dennis,MA                                                     
 38    28:20  9:08    2 01-14   38 F   229 Taylor Perkins              W Barnstable,MA                                               
 39    28:37  9:14   12 40-49   39 F    52 Linda Delach                Cumberland,RI                                                 
 40    28:46  9:17   13 40-49   40 F   185 Natalie Schelle             Mashpee,MA                                                    
 41    28:48  9:17   14 40-49   41 F    24 Paulina O'Hara                                                                         
 42    28:50  9:18    1 60-69   42 F    37 Beverly Savage              East Dennis,MA                                                
 43    28:52  9:19   10 50-59   43 F   184 Maureen Dwyer               Barnstable,MA                                                 
 44    29:03  9:22   14 20-29   44 F   118 JESSICA Payer               FAIRHAVEN,MA                                                  
 45    29:16  9:26   11 50-59   45 F   114 Lee Razook                  Boston,MA                                                     
 46    29:29  9:31    4 30-39   46 F   176 Sarah Colvin                Hyannis,MA                                                    
 47    29:57  9:40    5 30-39   47 F    84 Stacey Zylinski                                                                        
 48    30:03  9:42    3 01-14   48 F   199 Elissa Eonard               Mashpee,MA                                                    
 49    30:13  9:45   15 20-29   49 F    85 Anna Honeycutt                                                                         
 50    30:23  9:48   15 40-49   50 F   198 Susan Perkins               Brewster,MA                                                   




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News