Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Mayflower League Track & Field Championships

Southeastern Reg. - South Easton, MA, May 15, 2007

[Event Results & Team Scores Boys ]

Event Results & Team Scores Girls

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       Hy-Tek's Meet Manager 5/15/2007 09:48 PM
                 2007 Mayflower League Track Meet - 5/15/2007                  
                   Southeastern Reg. HS -  South Easton, MA                    
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
        Meet: * 12.8h  1992        Ohuwa Furblur, Harwich                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Krista Ledin              FR W. Bridgewater           13.30q  2 
  2 Allie Duquette            SR Tri-County Voc.          13.40q  2 
  3 Rashida Jackson           FR Southeastern Voc         13.50q  2 
  4 Camille Brown                Blue Hills               13.90q  2 
  5 Ella DaSylva              FR Martha's V.              14.00q  2 
  6 Joanne O'Brien            SR Sacred Heart             14.01q  1 
  7 Jamie Ledin               SO W. Bridgewater           14.18q  3 
  8 Molly Ferreira            FR Bristol Plymouth         14.23q  3 
  9 Crisolita Montrond        SO Southeastern Voc         14.29   3 
 10 Diana Nash                SO Martha's V.              14.36   1 
 11 Katie Powers               8 Holbrook                 14.50   3 
 12 Azinga Ming               SO Tri-County Voc.          14.60   1 
 13 Ashley Medeiros           SR Martha's V.              14.62   1 
 14 Jen Abellan               FR Southeastern Voc         14.70   2 
 15 Erica Ponte               SO Diman                    15.11   1 
 16 Rennie Gilman             SR Sacred Heart             15.12   1 
 17 Katrina Tibbets           SO Bristol Plymouth         15.20   2 
 18 Rebecca Ataman            FR W. Bridgewater           15.37   3 
 19 Noelle Aubert             SR Sacred Heart             15.97   3 
 20 Samantha Croteau          SO Diman                    16.59   3 
 21 Teneisha Hunt                Blue Hills               17.23   1 
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: * 12.8h  1992        Ohuwa Furblur, Harwich                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Joanne O'Brien            SR Sacred Heart             13.60    10  
  2 Molly Ferreira            FR Bristol Plymouth         14.16     8  
  3 Krista Ledin              FR W. Bridgewater           14.17     6  
  4 Rashida Jackson           FR Southeastern Voc         14.19     4  
  5 Jamie Ledin               SO W. Bridgewater           14.33     2  
  6 Allie Duquette            SR Tri-County Voc.          14.67     1  
  7 Ella DaSylva              FR Martha's V.              14.82  
  8 Camille Brown                Blue Hills               15.22  
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
        Meet: * 26.5h  1991        Ohuwa Furblur, Harwich                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Rebecca Whitaker             Blue Hills               28.50q  1 
  2 Elise White               FR W. Bridgewater           29.16q  2 
  3 Mary Donovan              SO Sacred Heart             29.82q  3 
  4 Kristen Lawlor            FR Sacred Heart             29.83q  3 
  5 Nicole Kirby              FR Holbrook                 29.85q  2 
  6 Alissa Arieta             JR Bristol Plymouth         30.02q  1 
  7 Alexia Schroeder          SO Martha's V.              30.41q  2 
  8 Brianna Sylvester         SR W. Bridgewater           30.49q  2 
  9 Chelsea Grande            SO Sacred Heart             30.50   1 
 10 Diyanna King              SO Tri-County Voc.          31.43   1 
 11 Amanda MacPherson         JR Tri-County Voc.          31.58   3 
 12 Steph Bourguignon         SO Diman                    31.65   3 
 13 Vanessa Alcide            SO W. Bridgewater           31.65   2 
 14 Natasha Mendonca          SO Diman                    32.14   1 
 15 Susannah Clancy           FR Martha's V.              32.24   2 
 16 Nina Butlaer              SR Martha's V.              32.70   1 
 17 Andrea Ransom             FR Southeastern Voc         32.85   3 
 18 Christina Avillan            Blue Hills               33.60   1 
 19 Felicia Rousseau          SO Bristol Plymouth         35.72   2 
 20 Amanda Mullett            FR Tri-County Voc.          36.19   3 
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: * 26.5h  1991        Ohuwa Furblur, Harwich                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Rebecca Whitaker             Blue Hills               27.64    10  
  2 Elise White               FR W. Bridgewater           28.83     8  
  3 Nicole Kirby              FR Holbrook                 29.04     6  
  4 Mary Donovan              SO Sacred Heart             29.18     4  
  5 Kristen Lawlor            FR Sacred Heart             29.24     2  
  6 Brianna Sylvester         SR W. Bridgewater           29.81     1  
  7 Alissa Arieta             JR Bristol Plymouth         29.83  
  8 Alexia Schroeder          SO Martha's V.              29.91  
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
        Meet: * 1:02.7h  1994        Kathleen Pigeon, West Bridgewater         
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kim Carlomagno            SO Martha's V.            1:03.67   3   10  
  2 Melanie Mulkern           JR Sacred Heart           1:05.66   3    8  
  3 Jenny Alveiarz            SR W. Bridgewater         1:08.77   3    6  
  4 Rebekah Nivala            JR Martha's V.            1:10.64   3    4  
  5 Kayla Travis              JR Bristol Plymouth       1:10.66   2    2  
  6 Tracy Stanton              8 Sacred Heart           1:10.86   3    1  
  7 Caetlyn Hutchinson        SR Martha's V.            1:11.02   2 
  8 Kelsey Cartwright         FR W. Bridgewater         1:12.00   3 
  9 Liz Saint Andre              Blue Hills             1:13.80   3 
 10 Brittany Carvalho         JR Diman                  1:14.51   2 
 11 Jessica Lizotte           SO Diman                  1:16.09   2 
 12 Taryn Shannon             FR Sacred Heart           1:16.50   2 
 13 Colleen Liston            FR W. Bridgewater         1:17.52   2 
 14 Vanessa Laczy             JR Diman                  1:19.56   2 
 15 Ariana Brody              FR Bristol Plymouth       1:19.72   1 
 16 TJ Jones                     Blue Hills             1:21.15   1 
 17 Danielle Flemmings        JR Bristol Plymouth       1:25.00   2 
 
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
        Meet: * 5:36.7h  1998        Carolyn Conroy, Westport                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tessa Vercollone          JR Sacred Heart           5:51.59    10  
  2 Micayla Grew              SO Bristol Plymouth       6:09.53     8  
  3 Jenel Liston              SO W. Bridgewater         6:18.35     6  
  4 Julia Sadowski            FR Martha's V.            6:18.70     4  
  5 Liz Burke                 FR W. Bridgewater         6:34.47     2  
  6 Lakisha Hilaire           FR Southeastern Voc       6:40.00     1  
  7 Sarah Miller              FR W. Bridgewater         6:41.87  
  8 Veronica Rios             SO Sacred Heart           6:41.98  
  9 Bethany Pennington        SO Martha's V.            6:44.10  
 10 Liz Reid                  JR Martha's V.            6:56.01  
 11 Amanda Cobb               FR Tri-County Voc.        6:57.50  
 12 Lucretia Arruda           FR Diman                  7:25.81  
 13 Alyssa Allard             FR Diman                  8:08.63  
 14 Jen Lizotte               SO Diman                  8:59.24  
 
Girls 2 Mile Run
=======================================================================
        Meet: * 11:30.72  2006        Greta Wicklund, Sacred Heart             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kate Mahoney              JR Martha's V.           12:51.06    10  
  2 Molly Fleming             FR Sacred Heart          13:46.98     8  
  3 Molly Burke               FR W. Bridgewater        14:06.68     6  
  4 Christie Testa            SO W. Bridgewater        14:09.10     4  
  5 Emily Smith               SO Martha's V.           14:14.40     2  
  6 Meagan Parsons            SO Diman                 14:23.37     1  
  7 Samantha Chapman          SR Diman                 15:06.83  
  8 Victoria Rios             SO Sacred Heart          15:10.57  
  9 Katie Cleary              JR Sacred Heart          15:19.45  
 10 Jane Ehrhardt                Blue Hills            15:34.64  
 11 Julie Perreira            SO Diman                 16:21.81  
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
        Meet: * 2:24.9h  1998        Emily Bersin, Nauset Reg.                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hilary Dreyer             SO Martha's V.            2:31.82    10  
  2 Jess Hurst                FR W. Bridgewater         2:37.02     8  
  3 Hailey Cuomo              SO Sacred Heart           2:38.60     6  
  4 Mary Brinkmann            FR W. Bridgewater         2:42.02     4  
  5 Brittany Walsh            FR Sacred Heart           2:42.30     2  
  6 Kristin DeSouza            7 Holbrook               2:43.46     1  
  7 Sarah Jean Flanders       SO Martha's V.            2:44.44  
  8 Alisha McCrohan           SO Bristol Plymouth       2:49.52  
  9 Sue Alico                 SO Tri-County Voc.        2:51.51  
 10 Liz Boyer                 FR Southeastern Voc       2:51.83  
 11 Molly Morgan              SO Sacred Heart           2:55.35  
 12 Alyssa Foley              FR W. Bridgewater         2:58.86  
 13 Chelsea Walker               Blue Hills             3:03.66  
 14 Brittany Boutin           FR Diman                  3:04.86  
 15 Alex Gomez                FR Diman                  3:08.52  
 16 Jenna Benevides           FR Diman                  3:12.56  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
        Meet: * 15.87  2004        Pricilla Trojano, West Bridgewater          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Alice Hopkins             SR Martha's V.              18.43q  2 
  2 Lauren Joyal              SO Sacred Heart             18.56q  2 
  3 Loren Gibson              SO Martha's V.              18.70q  3 
  4 Nicole Olson              SR W. Bridgewater           18.98q  2 
  5 Ainsley Clancy            JR Martha's V.              19.15q  3 
  6 Juliana Hassett-Salley    SR Sacred Heart             19.41q  1 
  7 Shauna Menard             SO Bristol Plymouth         19.47   1 
  8 Samantha Preston          SO W. Bridgewater           19.59   3 
  9 Meg Mahoney               JR W. Bridgewater           20.24   2 
 10 Hailey Newsome            FR Bristol Plymouth         22.25   1 
 11 Caitlyn Riley             SO Diman                    22.55   3 
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
        Meet: * 15.87  2004        Pricilla Trojano, West Bridgewater          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lauren Joyal              SO Sacred Heart             18.32    10  
  2 Alice Hopkins             SR Martha's V.              18.48     8  
  3 Loren Gibson              SO Martha's V.              18.65     6  
  4 Ainsley Clancy            JR Martha's V.              18.77     4  
  5 Nicole Olson              SR W. Bridgewater           18.82     2  
  6 Juliana Hassett-Salley    SR Sacred Heart             19.33     1  
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
        Meet: * 48.2h  1997        Alicia Anderson, Nauset Reg.                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Emma Lee Iversen          SO Martha's V.              51.40   2   10  
  2 Kathleen Ketter           FR Sacred Heart             51.60   2    8  
  3 Tiffany Smalley           SR Martha's V.              54.80   2    6  
  4 Kristen Babicz            SR Sacred Heart             55.50   2    4  
  5 Emma Donohoe              JR Bristol Plymouth         55.86   3    2  
  6 Meaghan Gouldrup          SO Martha's V.              56.81   1    1  
  7 Olivia Briggs             SO Diman                    57.10   2 
  8 Katie Harris              FR W. Bridgewater           58.37   1 
  9 Gina Noviello             JR Tri-County Voc.          59.28   1 
 10 Amy Crawford              SO W. Bridgewater           59.90   1 
 11 Mandy Silva               SO Diman                  1:03.01   1 
 12 Rhiannon Swyers              Blue Hills             1:03.50   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: * 52.7h  1994        , Nauset Reg                                
                       Manach,  Sargent, Harvey, Johnson                 
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Martha's Vineyard                                     54.89    10  
  2 West Bridgewater                                      55.32     8  
  3 Sacred Heart                                          55.41     6  
  4 Tri-County Voc.                                       56.14     4  
  5 Bristol Plymouth                                      56.99     2  
  6 Diman                                                 59.09     1  
 -- Southeastern Voc.                                        DQ  
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: * 4:21.9h  1992        , Nauset Reg                              
                         Johnson, Long, Butts, Gore                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Sacred Heart                                        4:29.32    10  
  2 Martha's Vineyard                                   4:43.40     8  
  3 West Bridgewater                                    4:50.07     6  
  4 Diman                                               4:53.42     4  
  5 Tri-County Voc.                                     5:10.86     2  
  6 Southeastern Voc.                                   5:21.02     1  
  7 Bristol Plymouth                                    5:24.99  
 
Girls High Jump
=======================================================================
        Meet: *  5-01  1998        Alicia Anderson, Nauset Reg                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rashida Jackson           FR Southeastern Voc       4-08.00    10  
  2 Bre Ann Russell           FR Martha's V.            4-06.00     8  
  3 Mary Brinkmann            FR W. Bridgewater         4-04.00     5  
  3 Hilary Dreyer             SO Martha's V.            4-04.00     5  
  5 Kristen Babicz            SR Sacred Heart          J4-04.00     2  
  6 Kathleen Ketter           FR Sacred Heart          J4-04.00     1  
  7 Hailey Newsome            FR Bristol Plymouth       4-02.00  
  8 Elise White               FR W. Bridgewater        J4-02.00  
  9 Kate Mahoney              JR Martha's V.            4-00.00  
  9 Catherine Shaw            SR Sacred Heart           4-00.00  
 11 Erica Ponte               SO Diman                  3-10.00  
 11 Rhiannon Swyers              Blue Hills             3-10.00  
 13 Gina Noviello             JR Tri-County Voc.       J3-10.00  
 14 Olivia Briggs             SO Diman                 J3-10.00  
 15 Jen Abellan               FR Southeastern Voc       3-08.00  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
        Meet: * 16-03  1991        Katarina Jonsberg, Martha's Vineyard        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Melanie Mulkern           JR Sacred Heart          14-08.25    10  
  2 Joanne O'Brien            SR Sacred Heart          14-05.00     8  
  3 Kristen Lawlor            FR Sacred Heart          14-04.50     6  
  4 Emma Donohoe              JR Bristol Plymouth      14-04.25     4  
  5 Jamie Ledin               SO W. Bridgewater        14-03.50     2  
  6 Kim Carlomagno            SO Martha's V.           13-09.00     1  
  7 Caitlyn Riley             SO Diman                 13-03.00  
  8 Krista Ledin              FR W. Bridgewater        13-01.50  
  9 Crisolita Montrond        SO Southeastern Voc      12-09.50  
 10 Nina Butlaer              SR Martha's V.           12-05.75  
 11 Molly Ferreira            FR Bristol Plymouth      12-04.50  
 12 Steph Bourguignon         SO Diman                 11-11.00  
 13 Caetlyn Hutchinson        SR Martha's V.           11-04.00  
 14 Andrea Ransom             FR Southeastern Voc      11-01.50  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
        Meet: * 35-02.75  1991        Danica Santos, West Bridgewater          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nicole Olson              SR W. Bridgewater        33-04.50    10  
  2 Alexia Schroeder          SO Martha's V.           31-02.00     8  
  3 Meg Linsky                SR W. Bridgewater        29-06.50     6  
  4 Alissa Arieta             JR Bristol Plymouth      29-00.00     4  
  5 Juliana Hassett-Salley    SR Sacred Heart          28-07.50     2  
  6 Mary Donovan              SO Sacred Heart          28-07.00     1  
  7 Ainsley Clancy            JR Martha's V.          J28-07.00  
  8 Rennie Gilman             SR Sacred Heart          27-11.00  
  9 Susan Feeley              FR W. Bridgewater        27-01.50  
 10 Natasha Mendonca          SO Diman                 26-11.00  
 11 Shauna Menard             SO Bristol Plymouth      26-09.00  
 12 Jessica Lizotte           SO Diman                 22-09.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
        Meet: * 35-01  1996        Kara Shemeth, Martha's Vineyard             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley Medeiros           SR Martha's V.           31-05.00    10  
  2 Tiffany Smalley           SR Martha's V.           30-01.00     8  
  3 Samantha Preston          SO W. Bridgewater        27-06.00     6  
  4 Allie Duquette            SR Tri-County Voc.       26-11.00     4  
  5 Janelle Frotes            SO Martha's V.           26-09.00     2  
  6 Hannah Kincaid            JR W. Bridgewater        24-05.00     1  
  7 Emiley McCole             JR W. Bridgewater        21-11.00  
  8 Samantha Murphy           SO Southeastern Voc      21-02.00  
  9 Jackie Howard             SO Sacred Heart          19-09.00  
 10 Brittany Walsh            FR Sacred Heart          19-05.00  
 11 Samantha Croteau          SO Diman                 19-02.00  
 12 Leanna Martins            SO Bristol Plymouth      19-01.00  
 13 Jessica Candido           SO Diman                 17-08.00  
 14 Amanda Damery             FR Sacred Heart          17-04.00  
 15 Renee Moreau              FR Bristol Plymouth      16-10.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
        Meet: * 118-06  1989        Bonnie Rascicot, West Bridgewater          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alice Hopkins             SR Martha's V.             101-10    10  
  2 Emma Lee Iversen          SO Martha's V.              83-05     8  
  3 Loren Gibson              SO Martha's V.              82-08     6  
  4 Jess Moreau               SR W. Bridgewater           75-00     4  
  5 Kathleen Kelley           JR Sacred Heart             67-00     2  
  6 Jenel Liston              SO W. Bridgewater           62-04     1  
  7 Brittany Carvalho         JR Diman                    62-00  
  8 Hanna Anderson            FR Bristol Plymouth         56-07  
  9 Jenn Coute                SR Bristol Plymouth        J56-07  
 10 Kayla Greenwood           JR Sacred Heart             56-00  
 11 Melanie Parrish           FR Southeastern Voc        J56-00  
 12 Meg McCole                SR W. Bridgewater           55-00  
 13 Azinga Ming               SO Tri-County Voc.          53-00  
 14 Lauren Day                JR Sacred Heart             50-06  
 15 Vanessa Laczy             JR Diman                    49-06  
 16 Jessica Moniz             SO Diman                    48-07  
 17 Amy Perry                    Bristol Plymouth         43-04  
 18 Amanda Mullett            FR Tri-County Voc.          31-10  
 19 Honey Koch                SO Tri-County Voc.          29-07  
 20 Liz Rogers                SO Southeastern Voc         24-06  
 
Girls Javelin Throw
=======================================================================
        Meet: * 105-03  2001        Meredith Smith, Martha's Vineyard          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katie Churchill           SR W. Bridgewater           87-00    10  
  2 Diana Nash                SO Martha's V.              86-00     8  
  3 Jocelyn Pacheco           JR Diman                    80-00     6  
  4 Lily Mysona               SO Sacred Heart             78-09     4  
  5 Tyla Cordeiro             SO Diman                    78-07     2  
  6 Liz Reid                  JR Martha's V.              76-05     1  
  7 Alessandra Briggs         SO Bristol Plymouth         76-00  
  8 Brianna Sylvester         SR W. Bridgewater           72-04  
  9 Katie Harris              FR W. Bridgewater           67-00  
 10 Shannon Maloney              Blue Hills               66-11  
 11 Emily Smith               SO Martha's V.              66-00  
 12 Adriana Cruz              FR Southeastern Voc         61-07  
 13 Sue Alico                 SO Tri-County Voc.          59-02  
 14 Diyanna King              SO Tri-County Voc.          59-00  
 15 Tracy Stanton              8 Sacred Heart             56-09  
 16 Shannon Fane-Hervey       FR Sacred Heart             55-07  
 17 Emily Wright              FR Bristol Plymouth         52-06  
 18 Emily Fulginiti           JR Bristol Plymouth         48-05  
 19 Ashley Colon-Rios         SO Southeastern Voc         40-06  
 20 Amanda Cobb               FR Tri-County Voc.          38-11  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Martha's Vineyard          168        2) Sacred Heart              126   
    3) West Bridgewater           114        4) Bristol Plymouth           30   
    5) Southeastern Voc.           16        6) Diman                      14   
    7) Tri-County Voc.             11        8) Blue Hills Voc.            10   
    9) Holbrook                     7                                           



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News