Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2007 Hyannis Sprint Triathlon

Hyannis, MA, June 9, 2007

[Individual Results | Team Results | Elite Divisions | Age Group Results ]

Special Awards Results


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2007 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                           'Sprint I Triathlon'
June 9, 2007         Swim .25  Mi./Cycle 10.0 Mi./Run 3.5 Mi.       Hyannis, MA
Race Direction: TIME OUT! PRODUCTIONS        Timing: Granite State Race Services
================================================================================

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Matthew Rickards             88  12 M   Marblehead MA           1:26:11         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Benjamin Mattson            859  20 M   Taunton MA              1:02:13         
    2 Ian Franke                  212  28 M   Boston MA               1:04:47         
    3 Timothy Labua               190  27 M   Shrewsbury MA           1:06:03    2:00 
    4 Luke Dodge                  113  20 M   Sagamore Beach MA       1:08:53         
    5 Brian Gosselin              144  25 M   Brighton MA             1:09:42         
    6 Doyle Graham                888  22 M   Hyannis MA              1:10:12    2:00 
    7 Alex Hebert                 166  26 M   Boston MA               1:11:02         
    8 Daniel Conti                156  26 M   Somerville MA           1:11:58         
    9 Nicholas Anderson           140  25 M   Boston MA               1:12:26         
   10 Ronald Slaga Jr             149  25 M   Pelham MA               1:15:25         
   11 Zack Mahoney                116  21 M   Vineyard Havens MA      1:15:26         
   12 Jeff Shaw                   204  27 M   Bristol RI              1:16:21         
   13 Richard Manning             231  29 M   W Roxbury MA            1:17:17         
   14 James Thompson              139  24 M   Weymouth MA             1:17:23    2:00 
   15 Dan McGloine                118  22 M   Pomfret Center CT       1:17:56         
   16 Rob Delano                  224  29 M   Quincy MA               1:18:19         
   17 Evan Lewis                  880  22 M   Toronto, Ontario        1:18:31         
   18 John Doney                  158  26 M   Brighton MA             1:20:51         
   19 Grant Palmer                232  29 M   New York NY             1:22:00    2:00 
   20 David Cozzens               119  23 M   New Haven CT            1:22:05         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Josh Kaplan                 272  31 M   Somerville MA           1:02:38         
    2 Patrick Wholey              402  35 M   S Kingstown RI          1:03:40         
    3 Sean Fittz                  520  39 M   Boston MA               1:07:57         
    4 Bert Maier                  358  34 M   Boston MA               1:08:01         
    5 Hideo Imamura               495  38 M   Newton MA               1:08:05         
    6 Daniel Green                248  30 M   Watertown MA            1:08:35         
    7 John McCabe                 387  35 M   Shrewsbury MA           1:09:55         
    8 Nathaniel Wallis            400  35 M   Wellesley MA            1:11:55    2:00 
    9 Jason Hillebrecht           242  30 M   Boston MA               1:12:37         
   10 Brian McGrail               277  31 M   Allston MA              1:12:44         
   11 Robert Greene               415  36 M   Middleboro MA           1:13:02         
   12 Stephen Dickie              266  31 M   Newport RI              1:13:36         
   13 Dennis Murphy               852  37 M   Falmouth MA             1:16:19         
   14 Paul Joyce                  419  36 M   Abington MA             1:16:20         
   15 Bill Muzzio                 533  39 M   Sandy Hook CT           1:17:46         
   16 Paul Capuzziello            485  38 M   Wrentham MA             1:17:48         
   17 Robert Egan                 296  32 M   Brighton MA             1:17:51         
   18 Matt Eng                    375  35 M   Sudbury MA              1:18:51         
   19 Adam Hostetter              320  33 M   Cotuit MA               1:18:56         
   20 John Mazzone                467  37 M   Hingham MA              1:19:05         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Jerry Campbell              719  48 M   Hubbardston MA          1:04:13         
    2 Steven Peterson             654  44 M   Arlington MA            1:10:40         
    3 Brian Mitchell              742  49 M   N Andover MA            1:12:47         
    4 Joseph Sise                 657  44 M   Amsterdam NY            1:15:00         
    5 Luis Viskatis               717  48 M   Cambridge MA            1:17:05         
    6 James Therrien              661  44 M   Cranston RI             1:18:06    2:00 
    7 Deane Ferioli               575  41 M   Bridgewater MA          1:23:57         
    8 Frank Dimeo                 551  40 M   Falls Church VA         1:26:56         
    9 David Rapoza                566  40 M   Mansfield MA            1:28:52         
   10 Tom Keefe                   644  44 M   Weymouth MA             1:29:54         
   11 Jeff Cook                   692  46 M   N Easton MA             1:35:30         
   12 Joseph Rabatin              683  45 M   Providence RI           1:46:23         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Nick Harmansky              779  53 M   W Barnstable MA         1:09:20         
    2 Richard Therrien            755  50 M   Cumberland RI           1:13:59         
    3 Bill St John                784  53 M   Hudson MA               1:17:05         
    4 Rex Cozzens                 747  50 M   Haverhill MA            1:22:36         
    5 John Marengi                795  55 M   Marblehead MA           1:28:11         
    6 Robert Thompson             814  58 M   Ipswich MA              1:35:32         
    7 Chris Burke                 776  53 M   Andover MA              1:47:04         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Edgar Cook                  839  70 M   Marstons Mills MA       1:42:36         
              MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2007 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                           'Sprint I Triathlon'
June 9, 2007         Swim .25  Mi./Cycle 10.0 Mi./Run 3.5 Mi.       Hyannis, MA
Race Direction: TIME OUT! PRODUCTIONS        Timing: Granite State Race Services
================================================================================

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Kristine Bunker              91  15 F   Falmouth MA             1:10:32         
    2 Katherine Rickards           90  13 F   Marblehead MA           1:26:29         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Rebecca Hunnewell           186  27 F   Sandwich MA             1:09:41         
    2 Sarah Getchell              162  26 F   Shrewsbury MA           1:10:56         
    3 Zuzana Trnovcova            117  21 F   Cambridge MA            1:11:51         
    4 Kaitlin Conroy              223  29 F   Old Greenwich CT        1:15:20         
    5 Kimberly Anderson           221  29 F   Brookline MA            1:15:23         
    6 Laura Menken                172  26 F   Manchester NH           1:15:23         
    7 Amanda Scheinfeldt          148  25 F   S Boston MA             1:18:28         
    8 Christina Roache            141  25 F   Medfield MA             1:19:39    2:00 
    9 April Wachtel               150  25 F   Watertown MA            1:20:12         
   10 Carlie McCullough           195  27 F   Cambridge MA            1:21:04         
   11 Kelley Petel                137  24 F   Taunton MA              1:24:00    2:00 
   12 Paula Healey                185  27 F   Pocasset MA             1:24:42    2:00 
   13 Jessica Clavet              222  29 F   Melrose MA              1:26:58         
   14 Brooke Palmer               173  26 F   Boston MA               1:33:08         
   15 Brianna Sacino              147  25 F   Waltham MA              1:33:13         
   16 Meriel Pavlic               174  26 F   Stratton Mountain VT    1:46:36         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Meghan Kilroy               353  34 F   Newton MA               1:11:44         
    2 Kristen Ancker              259  31 F   S Boston MA             1:17:40         
    3 Angie Hilsabeck             418  36 F   Hingham MA              1:19:25         
    4 Timery De Boer              869  30 F   Brookline MA            1:20:19         
    5 Jill Piker                  430  36 F   Wareham MA              1:20:45         
    6 Susan Jamieson              381  35 F   Duxbury MA              1:21:30         
    7 Jaka Saarony                392  35 F   Newton MA               1:21:35         
    8 Melisa Medrano              252  30 F   Somerville MA           1:22:46         
    9 Erin Wilson                 287  32 F   Pelham NH               1:22:54         
   10 Sherre Wilson               545  39 F   Devon PA                1:25:46         
   11 Vanessa Cadoux              341  34 F   Burlington MA           1:25:51         
   12 Lisa Minei                  532  39 F   Quincy MA               1:29:00         
   13 April Koehler               356  34 F   W Yarmouth MA           1:30:08         
   14 Julie Van Gestel            441  36 F   Randolph MA             1:30:27         
   15 Linda McDonald              468  37 F   W Harwich MA            1:30:57         
   16 Rachelle Rapoza             539  39 F   Mansfield MA            1:31:12         
   17 Ann Tyner                   286  31 F   Millis MA               1:31:22         
   18 Jan Taylor                  284  31 F   Watertown MA            1:33:19         
   19 Megan Canavan               292  32 F   New York NY             1:34:29         
   20 Barbara Langone             421  36 F   Tewksbury MA            1:34:35         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Susan Cashin                547  40 F   Franklin MA             1:11:17         
    2 Melissa Moeckel             581  41 F   Lancaster MA            1:17:34         
    3 Lesley Amaral               613  43 F   Mansfield MA            1:19:28         
    4 Meg Bergstrand              593  42 F   Chestnut Hill MA        1:19:30         
    5 Anne Swain                  609  42 F   Boston MA               1:20:43         
    6 Kristin Welo                591  41 F   Weston MA               1:23:03         
    7 Lisa Rosen                  606  42 F   Boston MA               1:24:43         
    8 Ann Mara Lanza              623  43 F   Wellesley MA            1:29:00         
    9 Denise MacKay               559  40 F   Wareham MA              1:29:49         
   10 Irene Cook                  720  48 F   N Easton MA             1:35:30         
   11 Maureen Piccione            699  46 F   Centerville MA          1:42:21         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Maureen Wattley             767  51 F   Boston MA               1:29:05         
    2 Daphne Geanacopoulus        749  50 F   McLean VA               1:40:50         
    3 Michelle Cartocci           746  50 F   Harwich MA              1:46:26         
    4 Sarah Dragotta              769  52 F   Doylsetown PA           1:48:12         
    5 Anne Milito                 788  54 F   Plainville MA           1:56:04         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Patricia Carney             825  62 F   Danvers MA              1:37:33         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
             FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2007 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                           'Sprint I Triathlon'
June 9, 2007         Swim .25  Mi./Cycle 10.0 Mi./Run 3.5 Mi.       Hyannis, MA
Race Direction: TIME OUT! PRODUCTIONS        Timing: Granite State Race Services
================================================================================

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Michael Coughlin            157  26 M   Somerville MA           1:00:33         
    2 Frank Ciampa                125  24 M   Quincy MA               1:11:44         
    3 Mark Lee                    864  29 M   Nantucket MA            1:15:06         
    4 Joshua Grab                 184  27 M   Charlestown MA          1:16:51         
    5 Michael Peterson            175  26 M   Delaware City DE        1:17:40         
    6 David Stevenson             238  29 M   Brighton MA             1:24:55         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Greg Lewis                  385  35 M   Boston MA               1:00:07         
    2 Robert Flaherty             492  38 M   Mashpee MA              1:03:10         
    3 Chip Lewis                  499  38 M   Pound Ridge NY          1:07:24         
    4 Franco Zuccoli              448  36 M   Marblehead MA           1:11:43    2:00 
    5 Eric Wolf                   447  36 M   Newark DE               1:12:32         
    6 Jim Wilder                  366  34 M   Cotuit MA               1:12:54         
    7 Tim Blanchard               407  36 M   Bridgewater MA          1:16:04         
    8 Caleb Powers                538  39 M   Hamilton MA             1:18:18         
    9 William Brossi              517  39 M   Northborough MA         1:18:19         
   10 Jon Lemieux                 497  38 M   Duxbury MA              1:18:45         
   11 George Penn                 536  39 M   Niskayuna NY            1:19:06         
   12 James Crawford              488  38 M   Mansfield MA            1:20:47         
   13 Daniel Greer                493  38 M   Woburn MA               1:21:16         
   14 Jeff Wall                   509  38 M   Epping NH               1:22:14         
   15 Eric Pauly                  278  31 M   Ayer MA                 1:23:32         
   16 Jerry Sheehan               364  34 M   Somerville MA           1:23:33         
   17 Daniel Desmond              346  34 M   Weymouth MA             1:24:13         
   18 Curt Hunnewell              380  35 M   Boston MA               1:24:26         
   19 Christopher Silva           437  36 M   Marlborough MA          1:25:34         
   20 Peter Sullivan              282  31 M   Charlestown MA          1:29:46         

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Richard Savage              686  45 M   Needham MA              1:02:23         
    2 Brian Fernandes             694  46 M   Plymouth MA             1:03:53         
    3 Jim Hayes                   722  48 M   Weymouth MA             1:04:19         
    4 Stephen Meneely             713  47 M   Marshfield MA           1:06:26         
    5 Eric Cederholm              596  42 M   Middleboro MA           1:07:03         
    6 Lawrance Oconnor            604  42 M   Boston MA               1:07:25         
    7 Matthew Stewart             589  41 M   Boston MA               1:11:20         
    8 Peter Racicot               586  41 M   Weymouth MA             1:12:28         
    9 Bill Hollandsworth          576  41 M   New Castle DE           1:17:29         
   10 Kevin Dowd                  640  44 M   Dorchester MA           1:17:31         
   11 Larry Phillips              698  46 M   Red Hook NY             1:18:38         
   12 William Huschle             600  42 M   Winchester MA           1:20:36         
   13 Peter Ledoux                557  40 M   Marshfield MA           1:20:47         
   14 Ken Losordo                 696  46 M   E Falmouth MA           1:24:52         
   15 Chip Greer                   53  44 M   Newton MA               1:25:38         
   16 William McKee Jr            678  45 M   Westwood MA             1:26:48         
   17 David Stampfli              658  44 M   Mansfield MA            1:29:53         
   18 John Fernandes              641  44 M   Taunton MA              1:35:08         
   19 Paul Devito                 639  44 M   S Grafton MA            1:45:06         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Glenn Richards              810  57 M   Holden MA               1:09:28         
    2 Paul Lazzaro                780  53 M   Walpole MA              1:12:44         
    3 Bill Schmitt                764  51 M   Norwell MA              1:18:06         
    4 David Hunter                787  54 M   Braintree MA            1:21:39    2:00 
    5 Russell Hubler              786  54 M   Brewster MA             1:25:08         
    6 Fred McDermott              772  52 M   Brockton MA             1:34:16         
    7 Daniel Scruton              765  51 M   Palmer MA               1:34:25         
    8 Andy Levine                 794  55 M   Cambridge MA            1:35:54         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Jim Nichols                 837  67 M   Yarmouthport MA         1:53:08         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
                  AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2007 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                           'Sprint I Triathlon'
June 9, 2007         Swim .25  Mi./Cycle 10.0 Mi./Run 3.5 Mi.       Hyannis, MA
Race Direction: TIME OUT! PRODUCTIONS        Timing: Granite State Race Services
================================================================================

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Krista Perry                135  24 F   Boston MA               1:07:44         
    2 Erin Conroy                 126  24 F   Cambridge MA            1:08:13         
    3 Lauren Adams                153  26 F   Cambridge MA            1:12:09         
    4 Katherine Steel             237  29 F   Boston MA               1:15:03         
    5 Wendy Wroblewski            240  29 F   Brighton MA             1:25:26         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Vana Trudeau                398  35 F   Dennisport MA           1:13:57         
    2 Hilary Levin                384  35 F   Hanover MA              1:16:48         
    3 Christine Hoyle             524  39 F   Middleboro MA           1:17:54         
    4 Sunessa Schettler           331  33 F   Cambridge MA            1:21:02         
    5 Tina Karas                  525  39 F   S Boston MA             1:23:13    2:00 
    6 Beth Flaherty               368  35 F   Vineyard Haven MA       1:29:55         
    7 Tracey Bryan                340  34 F   Attleboro MA            1:31:45         
    8 Jeannine Faiella            297  32 F   Quincy MA               1:38:18         
    9 Danielle Dutton             315  33 F   Dracut MA               1:42:02         
   10 Andrea Gray                 523  39 F   Mashpee MA              1:55:08         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Caroline Barry              614  43 F   Port Washington NY      1:11:57         
    2 Elaine Polito               701  46 F   S Easton MA             1:13:04         
    3 Ellen Gutermuth             642  44 F   Centerville MA          1:25:14         
    4 Sue Miller                  714  47 F   Vineyard Haven MA       1:36:47         
    5 Donna Cohen                 667  45 F   Lynn By The Sea MA      2:03:22         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Kathleen Mulkern            773  52 F   Westwood MA             1:49:22    2:00 
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
                    AWARD DIVISION FOR FILLYS 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 





race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News